PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ویولن یا سنتور؟

Bloody_Diamond
Tuesday 23 June 2009, 06:54 PM
با سلام.
من از وقتی که با هر دو ساز ویولن و سنتور آشنا شدم علاقه شدیدی نسبت به این دو ساز پیدا کردم ولی حالا خیلی دو دل هستم و نمی دونم کدوم ساز رو ادامه بدم.حدود 1 سال هم هست که ویولن رو آموزش می بینم و علاقه شدیدی به سنتور دارم البته ویولن رو هم خیلی دوست دارم و امکانش برام نیست تا هر دو ساز رو یادبگیرم. لطفاً اگه میشه راهنماییم کنید.

mehdihooman
Tuesday 23 June 2009, 07:38 PM
كدوم رو بيشتر كار كردي ، ويولن يا سنتور . هر كدوم رو بيشتر كار كردي برو سراغ همون . البته اين نظر منه چون بيشتر موفق خواهي شد

HamedSedighi
Tuesday 23 June 2009, 08:26 PM
اگه من جای تو بودم قطعا ویولن رو انتخاب میکردم.

ببین بیشتر به کدوم علاقه داری و اون رو انتخاب کن ولی اگه ویولن رو آموزش دیدی و سنتور رو هنوزآموزش ندیدی

ویولن رو ادامه بده و پس از مدتی (مدت رو شخصی که بهت آموزش ویولن میده تعیین میکنه)سنتور رو شروع کن

ولی هیچ وقت از این ساز به اون ساز نپر و یکی و نیمه کاره رها نکن

Arash-hadian
Tuesday 23 June 2009, 10:25 PM
البته فقط خودتی که میتونی تصمیم بگیری. شرایط و وضعیتت رو در نظر بگیر .معیار علاقه خیلی مهمه .ببین من دوستی داشتم که از سه تار خیلی خوشش مییومد ولی بخاطر اینکه افراد خونوادش همه سازهای کلاسیک میزدند تحت تاثیر اون جو مجبور شد بره گیتار و پس از مدتی فهمید که اون علاقه ای که به سه تار داشت رو به گیتار نداره و بعد از یه مدتی هم گیتار رو بیخیال شد.

البته ویلون ساز سختیه و پشتکار زیادی میخاد و این 1 سالی که رفتی خیلی باارزشه. اگه بین ویلون و سنتور صدای ویلون بیشتر به دلت میشینه به نظر من بدون شک و صد در صد ویلون رو ادامه بده و در آینده سنتور رو هم در کنارش ادامه بده (با توجه به اینکه سنتور کلا ساز سختی نیست و راحته پس مشکلی هم نداری) ولی اگه از صدای سنتور بیشتر خوشت میاد به نظرم سنتور رو شروع کن ولی در کنارش ویولن رو هم حتی اگه وقتشو هم نداری خیلی یواش یواش ادامه بده و نذار این 1 سال تلاشی که کردی از بین بره .

در کل همونطور که بقیه دوستان هم گفتند علاقه خیلی مهمه.آهنگهای هر دو ساز رو گوش کن و ببین با کدوم بیشتر حال میکنی.به نظرم از ویلون چهار فصل ویوالدی فوق العاده زیباست .اگه خواستی از سنتور هم چیزی گوش کنی بهت آلبوم دریا از اردوان کامکار رو پیشنهاد میکنم که اونم خیلی قشنگه.

در هر صورت امیدوارم موفق باشی

Khashayar
Tuesday 23 June 2009, 10:40 PM
درود
این انتخاب تنها انتخاب بین دو ساز نیست انتخاب بین دو خانواده ساز ها و دو نوع موسیقی متفاوت هست....
یکی ساز کششی و یکی زهی-کوبه ای.....یکی ساز کاملا ایرانی و یکی ساز غربی که استفاده ایرانی هم داره...
این سوالت خیلی کلی هست.هیچ کدوم از ما از خصوصیت اخلاقی و موقعیت اجتماعی و خانوادگی شما اطلاع نداریم پس نمیشه قطعی نظر داد.این هم که چون یک ساله ویولن کار کردی پس ادامه همون رو برو هم اشتباه هست چون شاید راه اشتباه باشه و موجب ضرر بشه و باید جلوی ضرر رو زودتر گرفت.
اول از همه دلایل علاقه به ساز های مورد نظرت رو لیست کن.....
بعد خصوصیات اخلاقی و عاطفی و موقعیت اجتماعیت رو هم لیست کن....
به چند آلبوم مرغوب از اساتید معروف از هر دو ساز هم گوش کن....
و چیز های دیگه که فکر میکنی میتونه در روند موسیقیت اثر داشته باشه هم در نظر بگیر...
و در انتها با یک مقایسه و برسی هوشمندانه و منطقی بین این فاکتور ها ساز مورد نظرت رو انتخاب کن...
کار سختی نیست فقط نیاز به کمی همت و دقت داره و این که اعتماد به نفس داشته باشی و بعد از این مقایسه ها دودلی و شک به خودت راه ندی و با قدرت و انرژی زیاد به مسیر انتخاب شده بری و پیروز بشی.
موفق باشی.

LABELLA
Tuesday 23 June 2009, 10:50 PM
سلام

منم مثل تو بودم.
ولی ویولن رو انتخاب کردم. و این به خاطر صدای خوبش نبود. خودت خوب میدونی که سنتور 72 تا سم داره و هر 4 سیم یک صدا میده.در یک ارکست سرعتی رو که ویولن در تغییر کوک داره سنتور نداره و سنتور برای تغییر کوک مثلا از سه گاه به ماهور یا هر چیز دیگه وقت زیادی صرف میکنه:micfwi:.:21ox66r:

rumour
Wednesday 24 June 2009, 11:05 AM
دو راه داری اگه ویالن انتخاب کردی که که هیچ ولی اگه رفتی سنتور ویالن هم خودت یه جوری ادامه بده که بدن اگه از سنتور برگشتی اون 1 سال از بین نرفته باشه. به موقعیت خانواده این چیزا فکر نکن اون چیزی که خودت دوست داری مهمه.البته ممکنه یک ذره حرف پیش بیاد بعدا(تجربه شو دارم-داد و بیداد حسابی) ولی بعد از چند وقت درست میشه.
ولی در کل ویالن از موقعیت اجتماعی بلاتری برخورداره.سازه مادره.بعد از 5 سال به هر کس بگی من 6 سال دارم ویالن میزنم برات ملق هم میزنه.دونواریش با پیانو فوق العاده میشه در صورتی که سنتور همیشه این طور نیست.ولی ویالن هم ویالن کلاسیک اینو ببین بعد بگو خوبه یا نه:
You can see links before reply

vdod
Thursday 25 June 2009, 12:41 AM
اگر استعدادت توی موسیقی زیاد باشه و حوصله ی زیاد داری برو ویلن یاد بگیر.
اما تار یک چیز دیگر است.

rumour
Thursday 25 June 2009, 08:08 AM
اگر استعدادت توی موسیقی زیاد باشه و حوصله ی زیاد داری برو ویلن یاد بگیر.
اما تار یک چیز دیگر است.
خب الان تار چه ربطی به سنتور و ویالن داره؟؟؟

bamdadonline
Thursday 25 June 2009, 09:07 AM
بنظر من فقط ببین علاقت به کدوم بیشتره برو سراع همون. اما در مقام مقایسه خوب ویلن جهانی تر هست و هر نوع سبک موسیقی و مربوط به هر کشوری رو میشه باهاش اجرا کرد و کلا انعطاف بالایی نسبت به بقیه سازها داره.
اینکه میگن ویلن سلطان سازهاست بیخودی نبوده. اکثرا سازهای ایرانی مشکلشون اینه که برای اجرای موسیقی ایرانی و ردیف های ایرانی ساخته شدن و مثلا نمی شه موسیقی کلاسیک و دیگر سبکها رو باهاشون اجرا کرد. در یه مقایسه دیگه اگه ویلن و پیانو رو مقایسه کنیم میبینیم که با اینکه پیانو با بیش از 7 اکتاو بیشترین محدوده صدا دهی رو داره اما قادر به اجرای گامهای موسیقی برخی کشورها مثل ایران نیست و این باعث میشه که به ویلن سلطان سازها گفته بشه...

rumour
Thursday 25 June 2009, 09:52 AM
بنظر من فقط ببین علاقت به کدوم بیشتره برو سراع همون. اما در مقام مقایسه خوب ویلن جهانی تر هست و هر نوع سبک موسیقی و مربوط به هر کشوری رو میشه باهاش اجرا کرد و کلا انعطاف بالایی نسبت به بقیه سازها داره.
اینکه میگن ویلن سلطان سازهاست بیخودی نبوده. اکثرا سازهای ایرانی مشکلشون اینه که برای اجرای موسیقی ایرانی و ردیف های ایرانی ساخته شدن و مثلا نمی شه موسیقی کلاسیک و دیگر سبکها رو باهاشون اجرا کرد. در یه مقایسه دیگه اگه ویلن و پیانو رو مقایسه کنیم میبینیم که با اینکه پیانو با بیش از 7 اکتاو بیشترین محدوده صدا دهی رو داره اما قادر به اجرای گامهای موسیقی برخی کشورها مثل ایران نیست و این باعث میشه که به ویلن سلطان سازها گفته بشه...

اینجا جاش نیست ولی باید بگم. ویالن ساز کاملیه ولی پیانو ساز مادره.ویالن یک ساز کلاسیکه و ما هیچ جا در کلاسیک تعویض کوک نمی بینیم. قرض گرفتن یک ساز از یک سبک و استفاده اون در یک سبک دیگه از از انتیزات اون حساب نمیشه.اگه بخوام بیشتر ادامه بدم کار به دعوا میکشه.

bamdadonline
Thursday 25 June 2009, 05:28 PM
دعوا واسه چی... بی خیال. درسته که ویلن ساز کلاسیکه اما بی پرده بودنش باعث میشه در موسیقی تمام کشورها کاربرد داشته باشه. تغییر کوک درسته در کلاسیک انجام نمی شه ولی تو موسیقی ایرانی که میشه...

rumour
Thursday 25 June 2009, 06:09 PM
نه دعوا با شما. اگه ادامه می دادم. به جاهایی می رسیدم که اون وقت بردیا میامد.

HamedSedighi
Friday 26 June 2009, 01:00 AM
به نظر من مقایسه دو ساز کار درستی نیست.
من با این تفکر که ویولن نسبت به پیانو کاملتره مخالفم.

vdod
Friday 26 June 2009, 04:06 AM
خب الان تار چه ربطی به سنتور و ویالن داره؟؟؟

تو با این لطف طبع دلربایی
چنین سنگین دل سرکش چرایی؟

حالا من تازه واردم اگر اشتباهی کردم ببخشید.

به شوخی گفتم من یاوه ای چند
مبادا دوستان از من برنجند

rumour
Friday 26 June 2009, 09:02 AM
دوستان اگه می خواین بحث راجع به پیانو و ویالن ادامه بدیم بریم به این تاپیک به انجا مربوط نیست:
You can see links before reply

Arash-hadian
Saturday 18 July 2009, 12:41 AM
bloody Diamond عزیز بالاخره چیکار کردی؟ ویالون یا سنتور ؟

Bloody_Diamond
Saturday 1 August 2009, 02:42 PM
ویولن.

sh-roxana
Saturday 1 August 2009, 03:35 PM
خوب اگرویولن پس چراسنتور

payamf1
Saturday 8 August 2009, 02:24 PM
دوست عزيز من خودم مدت زياديه كه سنتور ميزنم ولي توي اين مدت يه نكته هايي هست كه بد نيست بهت بگم
جداي از تعصبي كه دارم ولي سنتور بي دردسر تر از اون چيزيه كه فكر ميكني
براي مثال در گروهي كه ما با يكي از استادانمون توي شهرمون تشكيل داديم هميشه مشكل سار ترين ساز ويولنه كه ما هرچي ميزنيم ويولن هي مشكل داره يا كوكش نميخونه يا صداش
در ضمن ويولن فقط يه سال ميبره صداش رو درآري چون خيلي سخته ولي سنتور اينطور نيست

Arash-hadian
Saturday 8 August 2009, 06:31 PM
البته ویولون ساز فوق العاده زیباییه و به نظرم بخاطر همین سختی هاش ارزش کار هنرجویی که 1 سال ویولن زده خیلی بیشتر از هنرجوی 1 ساله بقیه سازهاست.
در ضمن در هر گروه موسیقی هر سازی به نوبه خودش ممکنه یه مشکلاتی داشته باشه. مثل سنتور خودمون.