PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رديف،گوشه،دستگاه و . اگه کسي چيز ي ميدونه توضيح بده!!!!!!!!!

3tar
Thursday 1 March 2007, 06:27 AM
سلام دوستان
کسي ميتونه براي يه من دستگاه و ردي? و گوشه را تشريح کنه؟
خيلي از بذل لط? شما ممنونم.
مو?ق باشيد bus

alireza_amirsamimi
Thursday 1 March 2007, 10:22 AM
منظورت دقیقا چیه؟

3tar
Thursday 1 March 2007, 05:14 PM
یعنی اینکه دستگاه چیست؟ ?رق دستگاه ها در چیست؟
همین طور در بقیه موارد.

alireza_amirsamimi
Friday 2 March 2007, 11:40 AM
در گامها و نتهای ایست اختلا? دارند

3tar
Friday 2 March 2007, 01:06 PM
علی رضا.امیر صمیمی
خیلی ممنونم که جواب دادی ولی ای کاش بیشتر توضیح میدادی.

alireza_amirsamimi
Saturday 3 March 2007, 10:44 AM
یه چیز رو یادم ر?ت تو نت شاهد هم اختلا? دارند.این موارد رو باید کمکم یاد بگیری و با عمل راحت تر می?همی.حسام جان قبلا کامل گ?ته.البته یه نکته !!اساتیدی مثل استاد علیزاده به گام در موسیقی ایرانی اعتقاد ندارند و به دانگ اعتقاد دارند که حر?شون کاملا منطقی هست

3tar
Saturday 3 March 2007, 11:51 AM
اول که خواهش ميکنم يه کم بيشتر توضيح دهيد. دوم اينکه نت شاهد چيه؟
اگه سايت يا وبلاگي در باره ميشناسيد معر?ي کنيد تا ديگه مزاحمتون نشم.

mojgan
Saturday 3 March 2007, 11:56 AM
جواب این سوالات کمی وقت گیره اگه حوصله کنین من کم کم بهتون توضیح میدم

Amir
Saturday 3 March 2007, 12:28 PM
سلام دوست من

مزاحمت چیه

ما اینجا واسه همین مسائل جمع شدیم

که مشکلاتمون حل بشه

3tar
Sunday 4 March 2007, 04:46 AM
البته براي ياد گيري بايد حوصله کرد. من هم سعي ميکنم که حوصله کنم.

mojgan
Sunday 4 March 2007, 07:32 AM
قبل از هرچیز بگم خیلی سوالات اساسی ومهمی کردی ...آ?رین

اول ببینیم دستگاه یعنی چه
نواهای موسیقی از نظر حالت با هم مت?اوتند یعنی هر کدام بیان کننده حالات خاصی هستند
براساس همین ت?اوتها اسامی مختل?ی هم دارند برای همین میگن موسیقی ایرانی از 7دستگاه اصلی تشکیل شده به نامهای
شور--سه گاه--چهارگاه--همایون--نوا-- راست پنجگاه--ماهور
اگه تا اینجا رو ?همیدین و سوال ندارین بگین تا بریم سراغ گوشه ها وادامه مطلب که ات?اقا بسیار هم شنیدنی وجالبه

دوست دارم هر کدوم از بچه ها کوچکترین اشکالی در این مطلب داره بپرسه
چون اینطوری ادامه مطالب رو راحتتر یاد می گیره

Amir
Sunday 4 March 2007, 09:25 AM
اگه میشه در مورد نام گذاریشون توضیح بدید

چرا با این نام ها شناخته میشن

3tar
Sunday 4 March 2007, 11:56 AM
مژگان جان
خيلي خوب شروع کردي. تا اينجا که مشکلي نيست.

alireza_amirsamimi
Sunday 4 March 2007, 12:00 PM
عزیز میتونی به کتابای درسی و جزوات رشته هنر مراجعه کنی.خیلی کمکت میکنه...چقدر کار کردی؟

3tar
Sunday 4 March 2007, 12:20 PM
من رشته ام موسيقي نيست.

Hes_r
Sunday 4 March 2007, 01:42 PM
?ک کنم منظور علی جان اینه که چند وقته موسیقی کار میکنی

3tar
Sunday 4 March 2007, 01:48 PM
حالا متوجه شدم.
من شايد کمتر از 2 ماه باشه که سه تار کار ميکنم. بله، کمتر از دو ماه.

mojgan
Sunday 4 March 2007, 10:53 PM
در مورد سوالی که امیر پرسید یعنی اینکه چرا دستگاهها به این نام ها خوانده می شن اطلاع دقیقی ندارم جز اینکه این اسامی از

زمان ساسانیان تا امروز ح?ظ شده همینه که میگن موسیقی ما دارای ریشه های بسیار کهن هست
اون موقع امریکا هنوز کش? هم نشده بود ولی ما موسیقی به این زیبایی داشتیم
جالب تر اینکه ?ارابی در ان زمان خط نت مخصوصی هم ابداع کرده بود وبسیار هم کامل بوده اما در زمان حمله مغولها به ایران
این کتابه وجزوه ها از بین میرن وسوزانده میشن

هر کدام از این دستگاهها تاثیر مت?اوتی بر انسان میذارن که براتون شرح میدم
دستگاه ماهور وراست پنجگاه از نظر کوک و حال وهوا یکی هستن ودر انسان حالت شکوه وبلند نظری به وجود میارن
خود من وقتی ماهور گوش میدم حس میکنم بعداز یکسری ات?اقات بد وناگوار همه چیز حالت عادی پیدا کرده وخوب شده
در ماهور اهنگهای مهیج رو میشه ساخت
به چند آهنگ بسیار زیبا در ماهور اشاره میکنم
زمن نگارم خبر ندارد که استاد شجریان و مرضیه اون رو به زیبایی اجرا کردن به تازگی هم مهران مدیری در باغ مظ?ر

البته ساخته درویش خان بوده

ویکی هم اهنگ در ?کر تو بودم که اون رو هم مرضیه خونده وخیلی قشنگه

تا اینجارو داشته باشین تابعد....

3tar
Monday 5 March 2007, 05:12 AM
تا اينجا را که خيلي خوب و ساده توضيح داديد.
ما اينجا را داريم تا بعد........

Hes_r
Monday 5 March 2007, 01:04 PM
زمان ساسانیان تا امروز ح?ظ شده همینه که میگن موسیقی ما دارای ریشه های بسیار کهن هست
اون موقع امریکا هنوز کش? هم نشده بود ولی ما موسیقی به این زیبایی داشتیم
جالب تر اینکه ?ارابی در ان زمان خط نت مخصوصی هم ابداع کرده بود وبسیار هم کامل بوده اما در زمان حمله مغولها به ایران
این کتابه وجزوه ها از بین میرن وسوزانده میشن

تا اینجارو داشته باشین تابعد....

در مورد این که نت توسط ایرانیان کش? نشده شک نکنید

alireza_amirsamimi
Monday 5 March 2007, 01:22 PM
من بهت پیشنهاد میکنم عجله نکنی.الان ماهور را شروع کرذی کمکم میری تو شور و ... این چیزا رو می?همی .این چیزا رو که mojganخانم زحمتش رو کشیدند رو عملا می?همی و کار میکنی.?علا روی مضراب های دقیق و ش?ا? کار کن.خوشحالم که یه سه تار زن دیگه به غیر خودم پیدا شد.مو?ق باشی

3tar
Monday 5 March 2007, 03:09 PM
خيلي خوشحالم که تو هم سه تار ميزني. ?قط يه مشکلي دارم و آن اينکه نميتونم مثل نوار(استاد ذوال?نون) مضراب ريز بزنم. خيلي سريع ميزنه ولي من نميتونم.
خواستم ببينم طبيعيه يا اينکه من ضعي?م. علي رضا جان، تو سه تار زني و حر?ه اي هستي بگو!

alireza_amirsamimi
Monday 5 March 2007, 06:23 PM
میشه 10 دقیقه به سه تارم گوش کرد و گوجه پرت نکرد!!!!استاد ذوال?نون معمولا از ریز های سریع است?اده نمی کنند.اگه ریز سریع می خوای بهداد بابایی و علیزاده رو گوش کن.!!!عجله نکن قلقش دستت بیاد و تجربه زیاد بشه درست میشه.اصصصصصصصصصصلا نگران نباش.

Hes_r
Monday 5 March 2007, 07:26 PM
ولی خدایی من مضراب ریز این آقا علیرضا رو گوش کردم

کارش تکه خدایی خیلی مشتی میزنه

3tar
Monday 5 March 2007, 08:16 PM
راستش من کار آقای علیزاده و بابایی را گوش نداده ام. ولی چیزی شنیدم کار آقای ذوالفنون بده. شاید من خیال میکنم که تند میزنه.
ولی خب کارهای آقای علیزاده را با استاد شجریان شنیدم. راستی راستی عالیه.
راستی علیرضا جان. چند وقته سه تار کار میکنی؟

mojgan
Friday 9 March 2007, 03:42 PM
سلام ببخشید که ادامه مطالب کمی طول کشید دیگه نزدیک عید شده و وهزار ویک کار
...
رسیدیم به دستگاه همایون این دستگاه گوئی داستانهای گذشته را بازگو می کند گذشته ای که از دست ر?ته وبابت آن غمزده ایم
آواز مرشدان زورخانه ها هم در این دستگاه اجرا می شود

دستگاه شورم?صلترین دستگاههاست چند آواز مهم دارد به نامهای دشتی ..ا?شاری..ابوعطا..بیات ترک
سراسر دستگاه شور بسیار زیبا وسرشار از حکایات عاشقانه است

دستگاه نوا حالتی بسیار عار?انه داردو بیشتر در جمع دراویش خوانده میشده اما امروزه نیز توسط خوانندگان بسیاری اجرا میشود
البته درک این دستگاه کمی مشکل است

دستگاه سه گاه نیز بسیار عاشقانه وسوزناک است

در دستگاه چهارگاه هم میتوان آهنگهای شاد نواخت مثل بادابادا مبارک که در عروسی ها می خونن

خب به طور خلاصه دستگاهها را شناختیم حالا از بقیه دوستان می خوام که هرکدوم چند ترانه یا آهنگ در هر یک از دستگاه ها رو نام ببرن تا بعد بریم ببینیم ردی? وگوشه چیه؟
دوستان حتما میدونن که برای شناخت وتشخیص دستگاهها ازهم تنها راهش اینه که نوار زیاد گوش بدن
وحتما ببینن روی جلد نوار چه توضیحاتی داده شده مثلا روی جلد نوار بیداد استاد شجریان نوشته شده دستگاه همایون
یعنی این نوار در همایون اجرا شده
به این ترتیب ?رق دستگاهها رو یاد میگیریم

alireza_amirsamimi
Friday 9 March 2007, 08:05 PM
اول که اقا حسام نظر لطفشون اونی که ایشون شنیدند مال قدیمه و پر از اشکال و ایشون به من لطف دارند.البته یه توضیح به دوستان کم تجربه تر درباره این اثر استاد شجریان و به همراه گروه عارف به سرپرستی استاد پرویز مشکاتیان به نام بیداد که چون mojganخانم ازش صحبت کردن اینجا و تو این تاپیک یه توضیح دربارش بدم.هر دو طرف این کاست دستگاه همایون اجرا شده با این تفاوت که در یک طرف همایون چپ کوک خوانده شده(re) و در طرف دوم راست کوک خوانده شده(sol) است(چپ کوک مربوط به وسعت صدای خانم ها است و راست کوک مربوط به وسعت صدای اقایان است).در طرف چپ کوک استاد شجریان به همراه مرحوم استاد ناصر فرهنگفر (تنبک)ومرحوم استاد بیگجه خانی که در کهولت سن به زیبایی با تار جواب اواز میدهند به اجرا میپردازند.در اینجا به شکل معمول پیش در امد همایون مرحوم استاد علی اکبر شهنازی و چهار مضراب با همنوازی تار و تنبک نواخته شده و بعد اواز به شکل معمول از درامد همایون شروع شده و بعد وارد گوشه های مختلف همایون میشود و بعد از گوشه عشاق مرکب خوانی در شور اجرا میشود و بعد فرود به درامد همایون می اید که بسیار زیبا وتاثیر گذار است و در پایان تصنیف قدیمی <انکه هلاک من> اجرا میشود و با این که چپ کوک است(مربوط به وسعت صدای خانم ها می باشد) استاد به زیبایی اجرا کردند.در طرف 2 ابتدا گروه عارف قطعه مقدمه بیداد استاد مشکاتیان را اجرا میکنند که از زیباترین و ماندگارترین قطعات موسیقی ایران است و واقعا این قطعه در عین بیکلام بودن مثل تمام قطعات استاد مشکاتیان حرف میزند و تنظیم شاهکار استاد مشکاتیان زیبایی ملودی را صد چندان کرده(من وقتی میشنوم دیوانه میشوم) بعد اواز به همراه جواب اواز سنتور استاد مشکاتیان شروع میشود که این بار به جای چهار چوب سنتی اواز از گوشه بیداد شروع میشود و بعد از گوشه عشاق و...سیر بالعکس پیدا میکند و وارد گوشه شوشتری و...میشود و بعد به درامد همایون فرود می آید.به طور معمول اواز از درامد شروع شده و بعد به اوج میرود و بعد دوباره به درآمد فرود میاید ولی در این کاست از اوج شروع میشود و به درامد فرود میاید که با ان شعر زیبا(یاری اندر کس نمیبینم...)به زیبایی حس گوشه بیداد به شنونده القا میشود.ودر اخر با تصنیف زیبای روز وصل دوستداران با شعر حافظ شیرازی(همشهری منه مگه الکیه) پایان میابد.و واقعا این کاست از ماندگارترین صفحات دفتر موسیقی ایرانی است .و به شما setar جان پیشنهاد میکنم حداقل روزی 1 ساعت موسیقی ایرانی حرفه ای نظیر همین کاست گوش بدی.و برای اینکه با سه تار نوازی استاد علیزاده یه کم اشنا بشی کاست راز و نیاز رو که خواننده اون علیرضا افتخاری هست حتما گوش بده مخصوصا اون طرفی که استاد علیزاده به همراه مسعود شعاری در دستگاه همایون و اواز اصفهان به همنوازی میپردازند و کاست ترکمن استاد علیزاده که نوع نوینی از سه تار نوازی هست رو حتما گوش بده.وبرای اشنایی با ساز استاد عزیزم اقای بهداد بابایی میتونی کاست لحظه دیدار که کنسرت ایشون به همراه استاد مشکاتیان در ایتالیا هست که در اون فستیوال این برنامه مقام اول رو اورد گوش بدی که خیلیییییییییییییی خیلیییییییییییییی زیباست.و اونجا معنی سرعت مضراب در سه تار رو میفهمی.موفق باشی

3tar
Saturday 10 March 2007, 05:19 AM
دوستان واقعا لط? ميکنيد که اينقدر صميمانه پاسخ ميدهيد. من استادي ندارم و توي خونه کار ميکنم ولي شما در مقام استاد مرا آموزش مي‌دهيد. واقعا لط? مي‌کنيد.
اينکه عليرضا جان گ?ت که روزي 1 ساعت موسيقي حر?ه‌اي ايراني گوش بدم مشکلي ندارم. من تمام آثار استادان شجريان و ناظري را دارم( 4 تا سي دي براي شجريان، 2 تا سي دي براي ناظري) حالا اگه کسي بگه که کدوم آلبوم کدوم دستگاهه ممنون ميشم. شايد من هم تونستم ?رق دستگاه‌ها را درک کنم.
مو?ق باشيد

alireza_amirsamimi
Saturday 10 March 2007, 11:52 AM
خوب نگران نباش منم بدون استاد شروع کردم ولی 10 تا 12 ساعت تمرین میکردم.شما هم همین کار رو بکن.و?علا سعی کن گوشت رو به سه تار گوش دادن عادت بدی.سعی کن از نوار هایی که سه تار و خواننده هستند شروع کنی.که من الان برات میگم:گل صد برگ و نیستان:استاد جلال ذوال?نون و شهرام ناظری.گلبانگ2 :استاد عبادی و استاد شجریان.سرعشق:استاد مشکاتیان سه تار و استاد موسوی نی و استاد شجریان.راز ونیاز :استاد علیزاده و علیرضا ا?تخاری.سرو چمان و دل مجنون:استاد پیر نیاکان سه تار واستاد عندلیبی نی و استاد شجریان اواز .در خیال:استاد بهداد بابایی سه تار(اینجا ?قط 18 سال داشتند).وکاست لحظه دیدار(با کاست رضا صادقی با این اسم اشتباه نشه!!!!) و ترکمن که قبلا گ?تم.?علا اینارو گوش کن تا بعد بقیه رو بگم.

3tar
Saturday 10 March 2007, 01:05 PM
خیلی دستت مرسی.
علیرضا خیلی لط? کردی. امیدوارم بتونم مثل خودت یه نوازنده ی خوب بشم.

alireza_amirsamimi
Saturday 10 March 2007, 04:45 PM
کی گ?ته من خوب ساز میزنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ sut khurd mang sut کاست معمای هستی استاد شجریان و استاد لط?ی یادم ر?ت

Hes_r
Saturday 10 March 2007, 05:05 PM
من میگم علی جان

دیگه انقد خشوع نداشته باش

من میگم خوب میزنی دادا

3tar
Sunday 11 March 2007, 05:59 AM
وقتی مدیر کل انجمن میگه خوب میزنی یعنی که خوب میزنی!
چرا زیر بار نمیری؟

Hes_r
Sunday 11 March 2007, 11:49 AM
حی? که ندارم اون آهنگشو که

والا میذاشتم ک? همه ببره

mahmood-salehi
Friday 21 November 2008, 02:59 PM
خانوم مژگان ، توضیحات بسیار جالبی دادند
فکر کنم ساده ترش این بشه که :
دستگاه ، مجموعه ای از نغمات هست که حال و هوای تقریبا مشخصی رو به شنونده القا میکنه و گستره ی نتی مشخصی داره. به طوری که میشه با تغییر نتها ، از دستگاهی به دستگاه دیگه رفت ...
اجرای تشکیل دهنده ی دستگاه ها ، نغمه هایی هستند که در اصطلاح به اونها گوشه میگن...
ردیف های آوازی یا ردیف های سازی ، روایت های مختلفی هستند که برخی از اساتید و بزرگان موسیقی ، از موسیقی دستگاهی ایرانی دارند.
به طور مثال : ردیف آوازی دوامی ، ردیف سازی میرزاحسینقلی و ...

یک نکته : قدمت موسیقی در ایران ، شاید به صدها سال میرسه ... اما موسیقی دستگاهی در ایران ، حدودا از دوره ی قاجاریه به بعد به وجود اومده و بزرگترین و شناخته شده ترین راویان موسیقی دستگاهی ، خاندان فراهانی هستند.

monolith
Monday 24 November 2008, 12:16 PM
لطفاً در مورد "مقام" هم توضیح بدید. آیا ارتباطی با دستگاه داره؟

mahmood-salehi
Monday 24 November 2008, 12:28 PM
در مورد مقام اطلاعات زیادی ندارم ، اما تا اونجایی که اطلاع دارم
موسیقی در ایران ، قبل از دستگاهی شدن ، به صورت موسیقی مقامی بوده ... یعنی هر منطقه از کشور ، موسیقی مخصوص به خودش رو داشت.
بعدها و طی سالیان این مقام ها ، به صورت یه مجموعه ی مدون در اومده که به اون موسیقی دستگاهی گفته شد.
اصطلاح موسیقی مقامی هنوز هم رایج هست و گاهی میشنویم.

اطلاعات بیشتری در این زمینه ندارم ... اگه دوستی بتونه در این مورد کمک کنه ، ممنون میشم .

marzi_a1732
Monday 24 November 2008, 02:01 PM
در موسیقی ایران،ردیف رکن اساسی را تشکیل می دهد و هر دستگاه مجموعه ای از قطعات و گوشه هاست که به آن ردیف گویند.
شادروان استاد روح اله خالقی در بارهء ردیف های موسیقی ایران می گوید: در کتاب های قدیم راجع به موسیقی ایرانی، دوازده مقام را موضوع بحث قرار می دادند: عشاق ، نوا ، بوسلیک ، راست، عراق ، اصفهان ،زیر افکند، بزرگ ، زنگوله ، راهوی ، حسینی ، حجازی. برخی چند دایره را هم ملایم طبع دانسته و آنها را چنین نوشته اند: زنگبار ، گلستان ، بهار ، بوستان ، عذری ، وامق ، زیر کش ، حسینی ، نهفت ، حجاز . علاوه بر دوایر فوق ، شش آواز نیز ذکر کرده اند:گوشت (گواشت) ، گردانیا ، سلمک ، نوروز ، مایه ، شهناز. اضافه بر آن 24 شعبه هم تشخیص داده اند : دو گاه ، سه گاه ، چهار گاه ، پنج گاه ، عشیران ، نوروز خارا ، نوروز بیانی ، نوروز عرب ، نوروز صبا ، حصار ، نهفت ، عزال ، اوج ، نیریز ، مبرقع ، ماهور ، همایون ، زابلی ، اصفهانک ، نهاوند ، محیر ، خوزی ، رکب ، روی عراق ؛که چند نام دیگر هم در کتب پیشینیان آمده است.مثل مغلوب ، بسته نگار ، نیشابور (نیشابوری ) و کوچک .
اما در دیوان شاعران پارسی گوی نیز نام بسیاری نغمه های موسیقی به میان آمده است که بیشتر آنها در کتب علمی موسیقی یافت نمی شوند و چون اغلب آنها فارسی خالص هستند یادگاری از موسیقی ایران در زمان دورهء قبل از اسلام می باشد .هر چند معلوم نیست این نغمه ها چه بوده ولی چون خاطرات تاریخی موسیقی کهن ما را به یاد می آورد ، نگاشته می شود :

خسروانی ، آئین جمشید ، نوروز بزرگ ، سروستان ، جامه دران ، بلغ سیاوشان ،پالز بان ، گل نوش ، مشکدانه ، نخجیر کان ، نوش لبنیان ، نهاوندی ، نا قوسی ، حقهء کاووس ، سیوار تیر ، تخت اردشیر ، کین ایرج ، نوروز کوچک ، روشن چراغ ، گنج باد آورد ، شاد باد ، دل انگیزان ، آزاد وار ، مهر گانی ، کبک دری ، سبزه در سبزه ،راح روح ، شیشم ، تخت طاقدیس ، مروای نیک ، باغ شهریار ، کین سیاوش ، شب فرخ ، نیمروز ، گنج کاوه ، سبز بهار ، چکاوک ، سرو سهی ، اورنگی ، اورامن ، نوشین باده ، هفت گنج ، قالوسی ، قفل روی ، شبدیز ، کیخسرو ، بلغ سیرین ، فرخ روز ، گلزار ، گنج سوخته ، راه گل ، در غم ، سروستا ، آرایش خورشید ، شادروان مروارید ، دلنواز ، رامش جان ، ماه بر کوهان ، زیر قیصران ريا، ساز نوروز .
حال اگر بعضی از نام های مکرر را حذف کنیم باز هم نوا های قدیم مو سیقی ، که لااقل نامش باقی مانده از صد متجاوز است .البته علل بسیاری موجب از بین رفتن یا تغییر شکل دادن این نغمه ها هست که می توان مهمترین آنها را دو چیز دانست:حملهء بیگانگان و نداشتن خط مو سیقی .

دستگاه های امروزهء موسیقی ایران :
در حال حاضر موسیقی شامل هفت دستگاه است :
شور ، سه گاه ، چهار گاه ، همایون ، ماهور ، نوا ، راست پنجگاه .

1-دستگاه شور:در آمد ها ، رهاب ،نغمه ،زیر کش سلمک، گلریز ، صفا ، بزرگ ، دو بیتی ، خارا ، قجر ،ملا نازی ،حزین ، عزال ، مجلس افروز ، شهناز ، قرچه ، رضوی ، عاشق کش ، حاجی حسینی ، بسته نگار ، قطار ، قرائی ، بیات ترک ، دو گاه ، فیلی ، شکسته ، جامه داران ، مهدی ضرابی ، روح الارواح ، ابوعطا (سارنگ ) و سیخی ، حجاز ، چهار پاره(چهار باغ ) ، گبری ، دشتی ، بیدگانی ، گریلی ، افشاری ، گوشهء عراق ، مثنوی .

2-دستگاه ماهور:در آمد ها،داد ، مجلس افروز ، خسروانی ، دلکش ، خاوران ، طرب انگیز ، نیشابوری ، نصیر خانی (طوسی )، آذر بایجانی ، فیلی ، زیر افکند ، ابول ، حصار ماهور ، نیریز ، نهیب ، عراق ، محیر ، آشورا وند ، اصفهانک ، حزین ، نغمه ، زنگوله ، راک کشمیر ، راک عبداله ، ساقی نامه، صوفی نامه ، کشته مرده .

3-دستگاه چهار گاه : در آمد ها ، پیش زنگوله ، زنگوله ، نغمه ، زابل ،بسته نگار ، مویه ، حصار ، مخالف ، مغلوب ، حدی ، پهلوی ، رجز ، منصوری .

4-دستگاه سه گاه :در آمد ها ، زابل ، زنگ شتر ، رهاب ، مسیحی ، شاه ختائی ،تخت طاقدیس.

5- دستگاه همایون :در آمد ها ، موالیان ، چکاوک ، طرز ، بیداد ، نی داوود ، باوی ، ابو الچپ ، لیلی و مجنون ،راوندی ، نوروز عرب ، نوروز صبا ، نوروز خارا ، نفیر ، فرنگ ، شوشتری ، جامه دران، بختیاری ، موالف ، عزال ، دناصری ، بیات اصفهان ، بیات راجع ، سوز و گداز ، راز و نیاز ، مثنوی .

6-دستگاه نوا :در آمد ها ، گردانیه ، نغمه ، بیات راجع ، عشاق ، حزین ، نهفت ، گوشت ، عشیران ، نیشابورک ، مجلسی ، خجسته ، حسین ، ملک حسینی ، بوسلیک ، نیریز .

7-دستگاه راست پنجگاه :در آمد ها ، زنگوله ، پروانه ، نغمه ، روح افزا ، خسروانی ، پنجگاه ، سپهر ، عشاق ، نیریز ، بیات عجم ، مبرقع ، قرچه ، بحر نور ، ابولچپ ، لیلی و مجنون ، راوندی ، نوروز ها نفیر ، فرنگ و عراق با تمام ملحقاتشان نیز در دستگاه راست پنجگاه نواخته می شوند .