PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یادگیری کمانچه

Bloody_Diamond
Sunday 19 July 2009, 10:48 PM
با سلام.
می خواستم ببینم کسی که ویولن رو کاملاً یاد گرفته میتونه کمانچه رو بدون استاد یاد بگیره؟
ممنون.

Kamanche
Tuesday 21 July 2009, 01:29 AM
والا نمی دونم چی بگم .
خیلی شباهت بینشون هست . بستگی به فرد هم داره .
اما چیزی که میتونم بهش اشاره کنم لهجه نواختن این دو ساز هست که شاید یه مقدار مشکل ساز بشه .شاید از لحاظ اصول تکنیکی مشکل کمتری باشه اما لااقل برای این تغیر لهجه به یه استاد نیاز هست .
البته سر این لهجه هم بحث زیاده که بعضی ها اصلا چنین چیزی رو قبول ندارند .
...

ghambari
Saturday 28 November 2009, 09:40 PM
سلام جناب کمانچه :
لطف کنید یک الگوی تمرین برای کمانچه نوازی، یک روالی برای تمرین کردن واسه من بگید که داشته باشم . حقیقتاً نمیدونم چطور باید تمرین کنم .
در حال حاظر فقط دارم از داشتن ساز لذت می برم . کاملاً مبتدی هستم ، راستی من محمد رضا هستم بچه اهواز . منتظر راهنماییتون هستم .

Kamanche
Sunday 29 November 2009, 12:47 AM
سلام جناب محمد رضای عزیز
دوست عزیز میشه یه سری تمرینات داد ولی حتما باید به صورت حضوری و رو در رو پیش کسی برید تا نقاط ضعفتون رو بهتون گوشزد کنه . یه چیزهایی در این مورد توی پروفایلم براتون نوشتم نمی دونم خوندید یا نه . خواستم براتون پیام خصوصی کنم که فعال نبود . اونها رو بخوتید بدک نیست .
اما مثلا میتونید تمرین آرشه کشی کنید و سعی کنید صدای مطلوب از ساز در بیارید . یا اگر با دستگاه ها و انگشت گذاری ها آشنایی دارید سعی کنید تمرین انگشت گذاری کنید و نت هایی رو دقیق اجرا کنید .
اگه با دستگاه ها آشنایی دارید یه سری تمرین ها برای انگشت های مختلف بنویسید خودتون و اجرا کنید . ترجیحا از ماهور شروع کنید . یا آهنگ هایی رو که میدونید ساده کنید و سعی کنید بزنید .
حالا من هر چی بگم تا کسی نباشه که مراقب دست و پنجه تون باشه ، سخت میتونه کمک کنه . و بر عکس میتونه ضرر هم بزنه .
به نظرم اگر بتونید کتاب های آموزشی که مدرسین استفاده میکنند تهبه کنید و از روی اونها شروع کنید در شرایطی که شما دارید بهترین گزینه س . کتاب آموزش کمانچه نوازی مهدی آذرسینا که البته کم یابه و یا در صورت پیدا نکردن کتاب اول ویولون مرحوم خالقی .
کلا با ساز ور برید زیاد با ترس باهاش برخورد نکنید . بالاخره تقریبا همه ی ما اولین گام ها رو اینجوری برداشتیم . اما تاکید میکنم حتما باید به صورت حضوری پیش استاد بردید .
شما اون مطالب توی پروفایل رو هم بخونید. باز هم بیایید نظرتون رو بگید . حتما باز هم صحبت میکنم .

am3000
Sunday 29 November 2009, 12:51 AM
البته چون بحث یادگیری کمانچه ست، طبیعتآ جناب "کمانچه" که ساز تخصصیشون کمانچه هست صلاحیت بیشتری نسبت به بنده که ساز تخصصی ام ویولن هست دارند.ولی به هر حال به نظر من، باید بپذیریم که کمانچه ساز دیگریست و اسلوب نوازندگی آن تفاوت دارد.حتی اگر شخصی ویولنیست سطح بالایی هم باشد باید برای کمانچه پیش استاد برود تا حداقل چند ماه رو صرف یادگیری استیل درست نوازندگی این ساز بکند.قطعآ ریزه کاریهای زیادی حتی در مورد نحوه دست گرفتن کمانچه و کمان آن وجود دارد که باید زیر نظر استاد فرا گرفته بشود.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
kamanche جان صفحه رو ریفرش نکرده بودم و پست آخرتان را ندیده بودم.....

ario225ma
Wednesday 6 January 2010, 04:12 PM
سلام من هم يه چند وقتي ميشه يه كمانچه گرفتم و سي دي آموزش كمانچه محمدرضا مقدس خراساني رو هم از سايت اهنگ سزا خريدم و به حول و قوه الهي يه چيزايي ياد گرفتم

salar gharibeh
Monday 22 February 2010, 12:35 AM
اگه كسي ويلون رو كامل بدونه ميتونه بعد از 3 4 ماه كمانچه نواز بشه البته نه حرفه اي
چون سيمي كه از همه نازكتره در ويلون به طرف نوازنده هست ولي در كمانچه بر عكس هست
به همين دليل ادم قاطي ميكنه

ghambari
Saturday 31 July 2010, 12:05 PM
سلام به همه دوستان عزیزم
باز هم جای تشکر هست از تمام عضای انجمن ، مخصوصاً جناب کمانچه عزیز که با حوصله و دقت به این بخش رسیدگی مکنن . متشکرم

ghambari
Saturday 31 July 2010, 12:54 PM
بازم سلام
وقتی که یک قطعه که تا حالا گوش نکردی و تمرین میکنی(از روی نت) چطور باید فهمید که کاملا درست اجرا مشه ؟

salar gharibeh
Sunday 1 August 2010, 12:44 AM
بازم سلام
وقتی که یک قطعه که تا حالا گوش نکردی و تمرین میکنی(از روی نت) چطور باید فهمید که کاملا درست اجرا مشه ؟

سلام . دوست عزیز اوایل کار مهم وزن آهنگ هست یعنی باید نت سفید رو درست اجرا کنی
شاید یک آهنگی کار کنی ولی اونی که تو زدی شبیه اهنگ نشه این طبیعیه
مهم وزن قطعه هست اگه اندازه نتها رو درست اجرا کنی مثلا سفید رو دقیقا دو قدم فکر نکنم مشکلی پیش بیاد
البته نظر منه اگه اشتباهی هم باشه ببخشید .

Kamanche
Sunday 1 August 2010, 04:11 AM
بازم سلام

سلام
منم نظرم رو بگم .
ببینید ، باید اصول تئوری و عملی رو خوب یاد گرفته باشید که خودتون تشخیص بدید درست اجرا میکنید یا نه .
اما اگر در شروع کار هستید من پیشنهاد میکنم که شخص دومی نظارت کنه . یعنی شما اجرا کنید و ایشون گوش کنند که درست اجرا میکنید یا نه ؟
مراحل اولیه آموزش ، مثلما دوره ی مهمیه ، هر گونه لغزش کوچیک بعدها میتونه اثرات بدی روی استیل و شیوه ی نوازندگیتون ایجاد کنه .

ghambari
Sunday 1 August 2010, 08:48 AM
سلام کمونچه جان
خوب درد همون نفره دومه .
راستی ار اساتید به نام ، کدوماشون و کجا کلاس برگزار می کنن ؟ کی خبر داره
شهرستانها نمونش اهواز که من هستم ، کسی نیست که سازه اصلیش کمونچه باشه !

Kamanche
Monday 2 August 2010, 01:52 AM
سلام مجدد
درمورد اساتید ، اکثرا در تهران تدریس میکنند و دست ما کوتاه و خرما بر نخیل !
توی تاپیک مدرسین کمانچه در نقاط مختلف کشور (You can see links before reply) میتونید شرح کاملی از تدریس اساتید کمانچه پیدا کنید .
بله متاسفانه در خیلی از شهرستان ها مدرس کمانچه ای که ساز اصلیش کمانچه باشه پیدا نمیشه . ولی به هر حال باید جنگید و طلب کرد و آموخت ! اونم به هر شیوه ای !
میتونید از اساتیدی که ویولون ایرانی کار میکنند در این زمینه کمک بگیرید . در این شرایط بهترین کار ممکنه .

ghambari
Monday 2 August 2010, 12:29 PM
تشکر ویشتاسب جان .

ghambari
Monday 2 August 2010, 12:41 PM
بعد از تاقریباً 1 سال میخوام سازمو دست بگیرم ......... :)

ghambari
Monday 2 August 2010, 12:46 PM
کسی نظر خواصی نداره ؟

mina_v57
Tuesday 10 August 2010, 09:00 AM
مهم اینه که همت کنید وکار کنید این ساز خیلی تنها وایرانی به همین خاطر تشویقتون می کنم که حتما شروع کنید و خوب کار کنید.

salar gharibeh
Saturday 14 August 2010, 12:26 AM
چرا کنار گذاشته بودی ؟
کار خوبی میکنی من 3 روز دست به سازم نزنم حس میکنم یک چیزی رو گم کردم و ناقصم تو چه طور 1 سال تحمل کردی نمیدونم

ghambari
Saturday 14 August 2010, 12:12 PM
چرا کنار گذاشته بودی ؟
کار خوبی میکنی من 3 روز دست به سازم نزنم حس میکنم یک چیزی رو گم کردم و ناقصم تو چه طور 1 سال تحمل کردی نمیدونم
چی بگم ...
هرچی باشه بهونست !

Alireza098
Thursday 13 February 2014, 11:16 AM
salam, agha man mikham kamanchero az paye yad begiram, pishe kiberam? sakene tehranam.
dar zemn hichi az moosighi nemidoonam.

m_rv_2008
Thursday 13 February 2014, 11:28 AM
برو پیش شروین مهاجر. الان نمیدونم کجا درس میده ولی به سبک اردشیر کامکار کار می کنه و فوق العادست در هنگام تدریس. سراغ بگیر پیدا می کنی .

Alireza098
Thursday 13 February 2014, 12:30 PM
mamnoona az rahnamayit, pas asatidi mesle Ali Akbar shekarchi va Hadi Montazeri baraye kei khuban?

faramarzlotfy
Tuesday 18 February 2014, 07:25 PM
برو پیش شروین مهاجر. الان نمیدونم کجا درس میده ولی به سبک اردشیر کامکار کار می کنه و فوق العادست در هنگام تدریس. سراغ بگیر پیدا می کنی .

سلام پرویز ...خیلی وقته نبودم ...دلیلش هم این تغییراتیه که تو سایت به وجود اومده مثل عوض کردن رمز .....به هر حال....گفتی شروین واسه دوره تکمیلی خوبه ؟نظرت نسبت به منتظری چیه؟خیلی دلم میخواد برم پیشش

P_Knight
Friday 14 March 2014, 09:18 PM
سلام دوستان.من واقعیتش دو بار دیگه هم در همین انجمن در بخش سازای دیگه سوال کردم.من میخوام یه سازو شروع کنم و به همشونم واقعا علاقه دارم ولی خوب هرکسی دوس داره یه سازو بیشتر از سازای دیگه بزنه.واسه منم کمانچه هستش.ولی جند تا ذهنیت دارم در مورد این ساز که یکم دلسردم میکنه.شاید تجربه ی شما دوستان ذهنیت حدیدی به من بده...

1.قیمت یک کمانچه ی مبتدی ولی خوب چنده؟با 500 تومن میشه کاریش کرد؟؟؟
2.من چپ دستم.چپ دست بودن مشکلی ایجاد میکنه؟؟؟عارشه رو باید مثل همه با دست راست بگیرم؟؟؟
3.درجه ی سختی ساز چقدره؟؟؟میدونم این سوال کاملا غیرعلمیه و پرسیدنش درست نیست ولی خوب مثلا ویولن معروفه که ساز بسیار پیچیده و دشواریه.حتی یکی در همین انجمن بهم گفت با روزی چهار ساعت کمتر تمرین نمیشه کاری کرد!واقعا با توجه به درسام حتی صلاحه هیچ سازی رو شروع نکنم ول یخوب خیلی دلم میخواد ساز بزنم.(اونم فقط واسه خودم و خودم نه واسه یه فعالیت موسیقی.)روزی یه ساعت میتونم تمرین کنم ولی بیشتر واقعا ممکن نیست.به نظرتون فایده داره شروع کنم یا صرفا اتلاف هزینسـت؟؟؟
4.تهران دوربر انقلاب و ولیعصر کی آموزش میده سازو؟یا یه جایی که راحت بشه از دوربر انقلاب رفت.چون من خوابگاهیم و تهرانی نیستم اصالتا و رفت و آمد برام سخته...

ببخشید که زیاد سوال پرسیدم.پیشاپیش از راهنمایی هاتون سپاس گذارم

virtuoso
Friday 14 March 2014, 11:00 PM
سلام دوستان.من واقعیتش دو بار دیگه هم در همین انجمن در بخش سازای دیگه سوال کردم.من میخوام یه سازو شروع کنم و به همشونم واقعا علاقه دارم ولی خوب هرکسی دوس داره یه سازو بیشتر از سازای دیگه بزنه.واسه منم کمانچه هستش.ولی جند تا ذهنیت دارم در مورد این ساز که یکم دلسردم میکنه.شاید تجربه ی شما دوستان ذهنیت حدیدی به من بده...

2.من چپ دستم.چپ دست بودن مشکلی ایجاد میکنه؟؟؟عارشه رو باید مثل همه با دست راست بگیرم؟؟؟
3.درجه ی سختی ساز چقدره؟؟؟میدونم این سوال کاملا غیرعلمیه و پرسیدنش درست نیست ولی خوب مثلا ویولن معروفه که ساز بسیار پیچیده و دشواریه.حتی یکی در همین انجمن بهم گفت با روزی چهار ساعت کمتر تمرین نمیشه کاری کرد!واقعا با توجه به درسام حتی صلاحه هیچ سازی رو شروع نکنم ول یخوب خیلی دلم میخواد ساز بزنم.(اونم فقط واسه خودم و خودم نه واسه یه فعالیت موسیقی.)روزی یه ساعت میتونم تمرین کنم ولی بیشتر واقعا ممکن نیست.به نظرتون فایده داره شروع کنم یا صرفا اتلاف هزینسـت؟؟؟
4.تهران دوربر انقلاب و ولیعصر کی آموزش میده سازو؟یا یه جایی که راحت بشه از دوربر انقلاب رفت.چون من خوابگاهیم و تهرانی نیستم اصالتا و رفت و آمد برام سخته...

سلام دوست عزیز. من هنرجوی ویلن هستم ولی تا قبل از اینکه اساتید کمانچه بیان و شما رو راهنمایی کنن من چندتا نکته عرض می کنم.

1- قیمت کمانچه: فکر می کنم یه کمانچه ی نسبتا خوب 700-800 تومنه ولی شاید با 500 تومن هم بشه ساز مناسب خرید (برای شروع مناسب باشه) میتونید بیشتر بپرسید. وسطای همون کتابفروشی های روبروی دانشگاه تهران یه مغازه سازفروشی هست (طبقه دوم هم هست)
2- چپ دست بودن مشکلی ایجاد نمی کنه. توی کمانچه و ویلن زدن "تقریبا" هر دو دست به اندازه ی هم سهم دارن و نیازی نیست با دست چپ آرشه بکشید. به مرور عدت می کنید. من هم چپ دستم اما با دست راست آرشه می کشم... ولی فکر می کنم اگه بخواین با دست چپ هم آرشه بکشین مشکلی نباشه. (احتمالا فروشنده یه کم خرک رو جابجا می کنه و سیم ها باید از چپ به راست بسته بشن. ایشالا اساتید میان و بهتر راهنمایی می کنن

3- همه ی سازها سخت هستن. به گفته ی خیلی از افراد کمانچه از ویلن ساده تره. اگه یک ساعت مفید تمرین کنید با یه سرعت معمولی پیشرفت می کنید (اگه شرایط دیگه مثل علاقه و پشتکار و صبر و ... رو داشته باشید البته) ولی خب به نظر من حداقل روزی 2 ساعت تمرین کنید.

4- اون قسمت های شهر که قطعا آموزشگاه و استاد پیدا میشه. اگه پیدا نشد با مترو میتونید برید یه جایی که آموزشگاه خوب باشه . امیدوارم دوستان تهرانی که کمانچه میزنن بیان و توی اون محدوده به شما استاد معرفی کنن. ولی قطعا خودتون هم میتونید جستجو کنید و پیدا کنید.

شاد و پیروز باشید

_Shima_
Sunday 16 March 2014, 04:14 PM
(من سال89سازم رو220یا230خریدم اما احتمالا بتونید با500تومن یه ساز متوسط تهیه کنید)
(منم چپ دستم.اوایلش یه خورده سخت بود اما بعد از مدتی بهش عادت میکنید و تا حدودی هم (به دلیل قوی بودن عضلات دست چپ)چپ دست بودن باعث شد که کمتر در زمینه ی انگشت گذاری دچار مشکل بشم.)
(البته شاید فقط من اینطوری بودم)
اگر روزی همون یک ساعتی که تمرین میکنید ثانیه به ثانیه ی اون یک ساعت زحمت بکشید و در حین ساز زدن به موضوعات دیگه فکر نکنید میتونه جای امیدواری باشه)
به قول استادم موقع ساز زدن توی فکر امتحان فردا و صحبت با خونواده و...نباشید(فقط و فقط به سازتون فکر کنید و از یادگیری و نواختن موسیقی لذت برید)

موفق باشید

sanasania
Sunday 23 March 2014, 04:13 AM

بله با قیمت 500 تومن میشه یه کمانچه ی خوب خرید .

درمورد سوال دومت اطلاع کافی ندارم متاسفانه .. ولی فکر نکنم بشه کمان (آرشه) رو با دست چپ گرفت :39:

نمیخوام منصرفتون کنم یا استرس و ترس تو وجودتون بندازم ! ولی کمانچه ساز خیلی سختیه .. از ویلن هم سخت تره . من چون خودم هم ویلن و هم کمانچه کار میکنم دارم بهتون میگم . این هم بگم که میخوام سازم رو عوض کنم به خاطر همین سخت بودنش و اینکه حوصله و وقت زیادی میخواد یادگیریش که من ندارم !! اون دوستی هم که گفتن روزی 4 ساعت تمرین باید بکنی هم درست گفتن ، یعنی کمترش فایده نداره . البته بگم یادگیریش زیاد سخت نیس ، این که چطور آرشه بکشید و یه صدای خوش بتونید از ساز دربیارید سختش کرده که مدت زیادی طول میکشه تا بتونید خوب بنوازید .

من هرچی حقیقت بود رو گفتم تا بتونم کمکتون کنم تا شما بتونید تصمیم جدیتون رو بگیرید :5: دیگه انتخاب با شماست ...

موفق باشید ...

jighebanafsh
Friday 13 March 2015, 01:11 PM
سلام دوستان کسی میتونه اساتید کمانچه در شیراز رو به من معرفی کنه و کمی از سبک تدریس و تفاوتشون رو بگه ? من تازه میخوام شروع کنم و خیلی برام مهمه هست که از همین ابتدا مسیر درست رو پیش یک استاد مجرب طی کنم و بعد برم تهران برای دوره های پیشرفته تر. میخواستم از ابتدا ماهی یک بار برم تهران پیش سامر حبیبی ایشون به من گفتن برای چند ماه اول حتما باید هفتگی کلاس بری و پیشنهاد کردن همین شیراز یه کم کار کنم. منتظر نظراتتون هستم ممنون