PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سنتور فقط 72 سیم نیست

hkh
Saturday 1 August 2009, 01:43 PM
You can see links before reply

راستش چند وقتی بود که سوالی در مورد آلبوم بر فراز باد کامکار برام پیش اومده که جوابش رو نتوستم پیدا کنم!

اول این تکه از این آلبوم رو گوش کنید:

اگه با دقت گوش کرده باشید، صدای ضربه زدن به خرک رو میشنوید، درسته...؟!

من تا حالا به جز این آلبوم، چنین چیزی ندیده بودم.
به نظرم این حرکت زیاد در آهنگ تاثیر نذاشته و به نظرم نبودش زیباتر از بودنش هست...!
اولین باری که این آلبوم رو گوش دادم از این حرکت خیلی خوشم نیومد و خیلی هم تعجب کردم.
یه چندبار این حرکت رو روی سنتورم تمرین کردم که باعث شکستن یکی از خرک‌ها شد...!
ولی خوب خودمونیم، هرچقدر بیشتر گوش میدم، بیشتر خوشم میاد...!

سوال من اینه که آیا قبلاً هم چنین تکنیکی وجود داشته...؟! یا باز هم باید به اسم کامکار ثبتش کرد!
نظر شما در مورد این حرکت چیه...؟!

البته هدف اصلی من از زدن این تاپیک، بحث در مورد حرکات و تکنیک‌های نانوشته بعضی از سنتورنوازان هست که به صدای 72 سیم سنتور اکتفا نکردند و از خرک‌ها، جعبه سنتور و اجزای دیگه برای تولید صدا استفاده کردند. اگه شما در این مورد اطلاعاتی دارید یا شنیدید، هر چقدر هم کم، لطفاً بیان کنید.
ممنون...

veldmort
Saturday 1 August 2009, 04:32 PM
من تا حالا جای دیگه نشنیده بودم.
توی کنسرت گروه سنتورنوازان به سرپرستی سیامک آقایی یه تیکه خود سیامک آقایی با ته مضراب میکشه رویه سیم ها و واقعا صدای جدید و باحالی بود.

hkh
Monday 3 August 2009, 10:06 AM
ممنون...
آرش جان، راستش من منظور خاصی از کلمه تکنیک نداشتم، فقط کلمه دیگه‌ای به ذهنم نرسید!

اتفاقاً استفاده از سیمهای پشت خرک زرد هم موردی هست که خیلی باسم جالبه! که بشه از اونها هم استفاده کرد!
توی یکی از ویدئوهایی که باسه دالسیمر گذاشته بودی، خانم Dizzi Jig (You can see links before reply) از سیم‌های پشت خرک زرد هم استفاده کرد!
البته ما چون مشکل کوک داریم جرئت نمی کنیم.

مورد دیگه که باسم خیلی جالبه و از صداش خیلی خوشم میاد (البته هنوز جایی ندیدم)، مضراب زدن روی سیمهای پشت خرک سفید هست، در ناحیه کلاف سمت چپ. که به نظرم صدای متفاوتی رو در سنتور ایجاد میکنه.

فعلاً که مهارتش رو ندارم ولی شاید بعداً آهنگی با استفاده از این حرکت‌ها ضبط کردم...!!!

rumour
Monday 3 August 2009, 10:39 AM
حالا یه بار با انگشت یا پیک گیتار یا مضراب تار بزنید.خیلی صدای جالبی میده.
البته با انگشت نه با ناخن.ولی دیگه بعدش با یه فاتحه (چه جوری می نویسن؟) هم برای کوکش بخونید.

Happy Candler
Tuesday 4 August 2009, 06:10 AM
سلام.
این قطعه ای که گذاشته اید، اگر اشتباه نکنم بر اساس یه قطعه آذری (که من قبلا از رامیز قلی اف شنیده بودم ولی نمیدونم از کس دیگه ای بوده یا نه) ساخته شده. قطعه کوتاهیه که اولین بار که پیش اردوان رفتم نوتش رو همونجا برام نوشتن و برای امتحان کردنم بهم دادن! (البته منظورم این نیست که همونجا قطعه رو ساختن و نوشتن! بلکه چون ایشون کتابی از کارهاشون چاپ نکرده بودن، و هنوز هم مطمئن نیستم چاپ کرده باشن، معمولا سر کلاس مینوشتن.)
راستش تو اون قطعه و هنگام آموزش اون یا نواختنش اثری از این صداهای خرک نمیومد و من نمیتونم اونو به حساب تعمدی بگذارم. البته دقت مضراب زدن ایشون مثال زدنیه، ولی من به گمونم این صداها که بر اثر نزدیک بودن محل ضربه به خرک بوده، عمدی نیست! اگر دقت کنید سه جای دیگه هم مضراب به نتی غیر از نت اصلی و مد نظر برخورد میکنه که توی تکرار میزان اصلاح میشه. در کل لغزشهایی در این حد برای چنین قطعاتی (خصوصا با مضراب گذاری اصلی) چندان غیر محتمل نیست.

hkh
Tuesday 4 August 2009, 08:02 AM
ممنون دوست عزیز...
حرف شما به نظرم خیلی درستتره؛ یعنی این صدا بیشتر به خاطر نزدیک بودن محل ضربه به خرک تولید میشه.
و چون کیفیت ضبط توی این آلبوم خیلی بهتر بوده، بیشتر به چشم میاد.
چون من توی همین قطعه آذری و بعضی از قطعه های دیگه هم این موضوع رو شاهده کردم، برام تعجب داشت!
ولی خوب، ممنون که ما رو از گمراهی نجات دادی...!

Happy Candler
Tuesday 4 August 2009, 08:49 AM
امیدوارم مفید بوده باشه.
البته اگر به حرکاتی اینچنین بر روی ساز سنتور علاقه مندید، میتونید یه نیگاهی به این لینک بیندازید:
البته اگر دسترسی به یوتیوب نداشته باشید میتوانید عبارت زیر را در گوگل جستجو کنید:
Jacob Armen Toccata in G minor
این نوازنده، یاکوب آرمن، نوازنده سرشناس جاز هست که در این برنامه سنتور میزند. من مطالعه خاصی در مورد سابقه ایشون در نواختن سنتور نکردم.
قطعه ای که در اینجا میزند، از تکنیکهای خاص سنتور بهره ای ندارد، (مثلا مضرابهای پیچیده) ولی مضراب ساده ی چپ و راست را با قدرت و سرعت بسیار بالایی استفاده کرده است. به نظر شخصی من، از نظر سنتور نوازی قطعه چندان خاصی نیست و بیشتر جنبه ی شیرین کاری با ساز داره، نه تکنیک نوازندگی. ولی نظر به استفاده ای که از بدنه ساز برای ایجاد صداها کرده، گفتم شاید برای شما جالب باشد.
علاوه بر این شما میتونید به آلبوم گاه و بیگاه اثر آقای علیرضا مرتضوی -که از دوستان قدیمی هستند و امیدوارم هرجا که هستن پیروز باشن- نش هرمس مراجعه کنین. البته توی این آلبوم از جعبه سنتور برای ایجاد صدا استفاده نشده. ولی کارهایی غیر متعارف (نظیر مالش مضراب بر روی سیمها، به جای ضربه زدن) استفاده شده است.

hkh
Wednesday 19 August 2009, 08:19 AM
منم گوش دادم و دقیقاً همون چیزی بود که دنبالش بودم...!!!

درضمن اتفاقی به یه آلبوم خیلی قشنگی رسیدم که توصیه می کنم اگه گوش ندادید، حتماً گوش کنید:

آبی رویا
سنتور: فریور خسروی
تنبک: رضا شریفی

You can see links before reply (You can see links before reply)

wind2000
Wednesday 19 August 2009, 02:18 PM
سلام به همه
ببخشید این آهنگها توی چه دستگاهی زده شده ؟
به نظر من برای این آهنگها از دستگاه خاصی استفاده نشده و کوک سنتور رو منطبق بر گامهای کلاسیک غربی قرار دادند ؟
اگر کسی در این زمینه اطلاعاتی داره لطفا بگه ؟