PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشخصات سنتور شما چیست؟

Khashayar
Sunday 2 August 2009, 10:24 PM
درود
دوستان ، در این تاپیک در مورد سازتون بگین،بگین ساخت چه کسی هست،اطلاعات فنی مثل نوع چوب به کار رفته در سنتور،نوع سازتون،کیفیت سازتون ،رنگ سازتون ،جنس صدا و قیمت و....
این کار کمک میکنه هم بدونیم دیگران چه سازی استفاده میکنند.هم باعث بالا رفتن اطلاعات و تجربه مون در مورد سازهای مختلف میشه...در مورد اینکه چه سازهایی کیفیتشون بالا تره،رنج قیمت ها و.... که شناخت ساز سنتور و مشخصات انواع اون برای نوازندگان سنتور میتونه خیلی مفید باشه.
veldmort
Monday 3 August 2009, 08:12 AM
سلام به همه
سنتور من یه سنتوره لا کوکه.ساخت آقای شیخ شعاعی که فکر کنم توی جنوب شرق کشور تکه.
از چوب جنگلی هست و رنگ تقریبا روشنی داره قابلیت کوک شدن روی سی رو هم داره.
قیمتش هم 320 هزار تومان بود.ازش راضیم چون خیلی خوب کوک میشه و صداها توش قاطی نمی شه.

hkh
Monday 3 August 2009, 09:35 AM
سنتور من:

سل کوک
9 خرک
دو مهر
ساخت هم شهری خودم، آقای قلی‌پور
سنتور سفارشی هم میسازه که باید توی نوبت وایستید با قیمت 600 هزار تومان
چوب گردو
قهوه‌ای سوخته
خرک‌های چوبی
گوشی‌ها با قابلیت غیر آهن‌ربایی
سیم‌های آلمانی
سن حدود 2 سال
حدود 250 هزار تومان + کوک رایگان + یکسال ضمانت تعویض
از نظر کوک نگه داشتن حرف نداره
وقتی بدون نمد می‌زنی، طنین خاصی داره.
در سطح خودش صداش خوبه.

Khashayar
Tuesday 4 August 2009, 10:38 PM
درود
سنتور من سل کوک هست،ساخته شده از چوب گردو که به قول نجار ها و ساز سازها نوع چوبش راست خط و فشرده هست.رنگش قهوه ای تیره هست،با اینکه تزئیناتی مثل منبت و معرق و... نداره اما ساز خوش ساختی هست{البته یه طراحی هایی کردم که روش یه طرح خیلی زیبای باستانی نقش کنم}...سازنده اش رو نمیدونم کیه هیچ مهر و نشونی روش نیست...و ساز تقریبا خیلی قدیمی هست...
یک مشکلی که داره اینه که سیم گیرهاش به جای چهار ردیف دو ردیف هست، و سیم ها تو این سیم گیر ها دو تا یکی میشه که البته مزیتش اینه که تابوندن سیم نیازی نیست اما یه بدی بزرگی که داره اینه که روی کوک سیم ها تاثیراتی میزاره.که البته من الان سیم رو میتابونم و هر دو سیم رو روی یک سیم گیر قرار میدم....
به خاطر همین سیم گیر ها بردم پیش چند تا از سازنده های سن بالا و قدیمی مثل حبیبی اون میگفت یه زمانی حسین ملک یه سری از این سنتور های دو ردیفه{سیم گیر} ساخت و حدس میزد که ساخت ملک باشه....یکی دیگه هم میگفت شاید ساخت سازندهای دوره قاجار باشه،چند تا اسم هم برد که الان یادم نیست....

خلاصه به غیر از این دو مشکل یعنی مشخص نبودن سازنده و دو ردیف بودن سیم گیرها ساز خیلی خوبیه،صدا و رنگ صوتی جالب و گرمی داره،خیلی از صدایی که با مضراب لخت روش ایجاد میشه خوشم میاد....این ساز رو از یکی از شاگردهای ملک خریدم به نام پوریا به قیمت 250 هزار تومن.
hkh
Thursday 6 August 2009, 09:54 AM
ashoo (You can see links before reply) جان، توضیحات خیلی جالب بود...
اگه برات امکان داره، میشه یه عکسی از سنتورت بذاری؛ خیلی مشتاق شدم ببینم چجوری...!!!

Khashayar
Thursday 6 August 2009, 01:15 PM
درود

ashoo (You can see links before reply) جان، توضیحات خیلی جالب بود...
اگه برات امکان داره، میشه یه عکسی از سنتورت بذاری؛ خیلی مشتاق شدم ببینم چجوری...!!!

حسام جان حتما یه عکس میذارم البته الان سیماش داغون شده و خرک هاش هم دیگه زنگ زده.لووول.اما فعلا یه عکس از همین وضعیتش تهیه میکنم میزارم تا نو نوارش کنم یه عکس شیک شده اش هم میزارم.لووول

payamf1
Thursday 6 August 2009, 02:14 PM
و اما سنتور من
زمستان 87 خریدمش با قیمت حدود 550 هزار تومان
کار آقاییه به اسم آزاد کلهری که در سنندج کار میکنه. از چوب گردو و رنگ تیره و صدای فوق العاده ای که با سازهای آقای علی غفاری برابری میکنه و صدای خوب و رسایی داره. در ضمن سل کوک هم هست.
البته یه ساز دیگه ای هم هست که لا کوک هستش و کار آقای زارعی سنندجه و قیمتش هم 35 تا هزار تومانی :دی

mehdihooman
Thursday 6 August 2009, 07:22 PM
سلام سنتور من كار دست استاد ثاقبي . كارش حرف نداره و سنتور خوبيه از چوب گردو و سل كوك 6 .7 سال پيش خريدم 160 تومن . صداش حرف نداره

Khashayar
Friday 7 August 2009, 12:18 AM
درود

بچه ها نظرتون چیه یه عکس از سازهامون رو تو پستهامون بگذاریم ؟؟
موافق هستم.می خواستم تو پست اول بنویسم اما نمیدونم چرا یادم رفت ننوشتم.
ولی مرسی choolack جانکه گفتی.موافق هستم من از سازم عکس تهیه میکنم و میزارم.
mohzenc
Friday 18 September 2009, 11:20 PM
سلام سنتور من كار دست استاد ثاقبي . كارش حرف نداره و سنتور خوبيه از چوب گردو و سل كوك 6 .7 سال پيش خريدم 160 تومن . صداش حرف نداره
تایید میشه، سنتور بنده هم سنتور دو مهره ایشون هست، 9 خرک و سل کوک و 200 تومن از استادم تهیه کردمش، فکر میکنم سنتور های استاد ثاقبی توی یک مغازه ای توی امیریه به فروش میرسه و سنتور هاشم از 150 هزارتومان هست تا 300 تومن اگر اشتباه نکنم.کاراش حرف نداره

z_m
Wednesday 1 December 2010, 03:10 PM
سلام به دوستان.....

اوووووووووووووووووووه ...................... این تاپیک ماله پارساله ...... ولی منم دوست داشتم بنویسم....

سنتور منم مهر سالاری داره..... 1 سال پیش ازشون خریدم....250 هزار تومن ولی ما خیلی چونه زدیم 200 گرفتیم..... رنگیشم بین قهوه ای روشن و تیره هست...خداییش خیلی خوشگله.... البته رگه های تیره روشنم داره...
دیگه بگم که خیلی خوش صداست، خوش طنین.... با اینکه از طریق استادم نبود ولی به قول خودشون سنتور خوبی گیرم اومده...
بزن به تخته.....
آهان چوبش اینکه گردو یا افرا باشه شک دارم.... ولی به قول خود آقای سالاری آب دیده هستش....

marzie_samimiparvar
Wednesday 1 December 2010, 04:21 PM
سلام!! من سه تا سنتور دارم سنتوریو که بیشتر از همه دوست دارم سنتور سه مهر رضوانیه که سل کوک و از چوب گردوست و حدود 5سال پیش 200 خریدمش اون یکی هم دو مهر رضوانیه که 4سالو نیم پیش 120 و اون یکی رو نه میدونم کی ساخته و نه دقیق چند خریدمش!!!!!

z_m
Wednesday 1 December 2010, 04:26 PM
راستی چرا عکس سنتوراتونو نذاشتین؟؟؟؟؟؟؟؟

peyman_n
Friday 3 December 2010, 10:35 AM
دوستان عکس بذارین بهتره

مال منم مسعودیه
فکر کنم اصفهانیه
یک مغازه تو شهر ما تو کار سازه
بنده خدا کلی زحمت کشید تا به دستم رسید
بر پدر بی امکاناتی

hadi750
Friday 3 December 2010, 10:55 AM
سلام
سنتور منم سل کوک 9 خرک - 2 مهره سنایی از همدان هست
600 تومن خریدم
چوبش گردو -رنگش قهوه ای سوخته و خرک های چوبی
خیلی ازش راضیم - هم کیفیت داره هم حجم صدای بالایی داره

ALI2323
Friday 10 December 2010, 10:56 PM
سنتور من یه سنتور سل کوک 9 خرکه.... ساز سفارشی استاد طاهری هست...ایشون بیشتر سفارشی کار میکنند و ساز های حرفه ای میسازند و دو نوع سفارشی دارند درجه 1 و 2 ساز من درجه 1 هستش... من اون رو یک میلیون و دویست هزار تومن خریدم... فوقالعاده خوش صدا هستش....خیلی دیر کوک خالی میکنه..... چوبش یه رنگ خاص داره و دارای طرح های زیبایی هم هست چوبش... خیلی هم زیباست

vesall
Saturday 11 December 2010, 07:42 AM
با سلام.
والا من اصلا نمیدونم سل کوک و لا کوک و غیره چی هست !
سنتور من .... آخه چطوری تشریحش کنم :-s پارسال با قیمت 300 ( یخورده بالاتر یا پایین تر ) از تبریز خریدم. مهر که هیچ، امضا هم ندارد! معمولا سنتورا یه سوراخ جلوشون هست، این اونم ندارد ! چوبش نه خیلی تیره است نه خیلی روشن ( عکسشو میگذارم براتون ). دیگه اینکه شرجی زدش، داره کم کم میشه کمان ( میخوام تغییر رشته بدم برم تیر اندازی با کمان ! )
دیگه اینکه، کوک خوب نگه میداره ( از نظر من ) البته اگر یه مدت نزنم باش ( 2-3 هفته ) اونم قهر میکنه کوکش میشه تو مایه های ویولون سل ! ( عادیه ؟ )
خب خیلی حرف زدم. میدونم کسی چیزی نفهمید ( خودمم نفهمیدم )

بدرود

Siamehr
Saturday 11 December 2010, 08:07 AM
ساز من ساخت خودمه
اردیبهشت سا 1373 ساختمش
از چوب گردو
بی نهایت خوش صدا
میتونید خودتان ببینید
من سازنده ساز هستم
البته اکثر سازها را میسازم
ولی بیشتر کارم روی گیتار متمرکزه

kiasari
Saturday 11 December 2010, 10:23 AM
سلام به همگی‌،
سنتور من سل کوک 9 خرکه و روش مهر زارعی - سنندج خورده.

از یکی از دوستای خوبم که سنتور نواز هست خواهش کردم که یه ساز خوب پیدا کنه. ایشون هم سفارش ساخت دادن و چند هفتهٔ بعد ساز رو واسم فرستادن. من که هنوز سنتور شناس نیستم ولی‌ استادم که سنتورساز هم هست از ساز من راضیه‌. فکر کنم حدود ۵۵۰ ۶۰۰ هم قیمتش بود.
چوبش گردو و رنگش قهوه ای سوخته هست. چند روز پیش عکساشو تو گروه نوازندگان سنتور نت اهنگ آپلود کردم.

BMW_Hossein
Saturday 11 December 2010, 09:07 PM
من دوتا سل کوک 9 خرک دارم، اولیش ساخت ابوطالبی از اصفهان هستش به رنگ قهوه ای مایل به قرمز که 4 سالشه،دو سال پیش 320 هزار تومن خریدمش، صدای خیلی یکدسته ولی رنگ صدای سیم های زردش درجه یک نیست در عوض پشت خرکش خیلی خوبه... از چوب گردو هم ساخته شده.

دومی رو که شهریور امسال خریدم ویژه وظیفه دوسته که یک میلیون و دویست هست. قهوای رنگ (نه خیلی روشن نه خیلی تیره) از چوب گردو. این صدای همه قسمتاش یکی فوق العادست، به خصوص سیمای زردش.

راستی کسی آقای ابوطالبی رو که در اصفهان سنتور میسازه، میشناسه؟

mahdi9052
Thursday 27 January 2011, 09:18 PM
سلام به همه عزیزان کسی از سنتور های آقای نظری که در قم ساز میسازن خبر داره؟چه جوریه؟ممنون

saeed2011
Friday 28 January 2011, 02:14 PM
سنتور من 9 خرکه . سل کوک آذر ماه امسال 315000 خریدمش.رنگشم تقریبا قهوه ایه
نمی دونم مهر و امضا چیه؟!!اگه میشه یکی توضیح بده که ما هم بدونیم

ALI2323
Saturday 29 January 2011, 01:31 PM
سعید خان یعنی چی نمیدونی مهر و امضا چیه...یه گوشه ای از ساز حتما اسم سازنده حک شده..به اون میگن مهر سازنده....معمولا یه جا مهر داره که توی دیده..چطور شما ندیدین....

ALI2323
Saturday 29 January 2011, 01:33 PM
آهان یادم رفت چون از قیمت سازتون پیداست که ساز مشقی نیست حتما سازندش اسم داره و شرکتی یا کارگاهی نیست...

Mahshar_sensational
Saturday 29 January 2011, 03:40 PM
سلام.
سنتور من : ی زمانی شاخ داشت اما چیدمشون. دم هم داشت. اما اونم کوتاهش کردم. در حال حاضر ی کلاه بوقی سرش و ی جفت دستکش نارنجی. البته پاهاش کوتاه هستش. به قول معروف پا کوتاه و ..............

saeed2011
Saturday 29 January 2011, 04:59 PM
توش یه برچسبی هست که به زور میشه دیدش.درسته روش یه اسمی نوشته شده
راستی پس می گن دو مهر این دیگه چیه؟

LOVEABLE
Sunday 30 January 2011, 08:55 AM
من سنتورمو 200تومن خریدم مهر روش نوشته افشین

LOVEABLE
Sunday 30 January 2011, 10:04 AM
ساز من زیاد کوک نگه نمیداره
صداش هم بم تر از حد معموله
آیا نیاز به تعمیر یا تعویض داره؟

gandomkhaan
Sunday 13 March 2011, 04:46 PM
l
دوستان سلام ، من یه سنتور منطقی‌ دارم ، ۳۵۰۰۰۰ تومان خریدمش ، سل کوک، خیلی‌ استاندارد، صداش خیلی‌ عالیه ، فقط صفحهٔ زیرینش یه کم تاب داره ، البته فروشنده میگفت که سنتور خوب باید در قسمت صفحهٔ زیرین، کمی‌ (فقط کمی‌)قوس داشته باشد یعنی اگر آنرا روی صفحهٔ شیشه‌ای بگذاریم کمی‌ لق بخورد و به همین خاطر است که معمولا حوله ای زیر ساز میگذارند، میخواستم بپرسم آیا این درست است؟ آیا دوستانی که از اساتید معروفی مثل سالاری و غفاری ساز دارند میشود به من بگویند که آیا ساز آنها اینگونه است؟ ممنون

salarix20x
Monday 14 March 2011, 07:10 AM
ساز من مهرش باران هست ( ساخت خودم) چوبش گردو هست از در های خیلی قدیمی تراش دادم
کمترین پل گزاری توش بکار بردم و برقو کردن گوشیهاش به صورتیه که کوک شل نمیکنه به آسونی

salarix20x
Monday 14 March 2011, 07:15 AM
l
دوستان سلام ، من یه سنتور منطقی‌ دارم ، ۳۵۰۰۰۰ تومان خریدمش ، سل کوک، خیلی‌ استاندارد، صداش خیلی‌ عالیه ، فقط صفحهٔ زیرینش یه کم تاب داره ، البته فروشنده میگفت که سنتور خوب باید در قسمت صفحهٔ زیرین، کمی‌ (فقط کمی‌)قوس داشته باشد یعنی اگر آنرا روی صفحهٔ شیشه‌ای بگذاریم کمی‌ لق بخورد و به همین خاطر است که معمولا حوله ای زیر ساز میگذارند، میخواستم بپرسم آیا این درست است؟ آیا دوستانی که از اساتید معروفی مثل سالاری و غفاری ساز دارند میشود به من بگویند که آیا ساز آنها اینگونه است؟ ممنون

نه دوست من اون سنتوری رو که شما میگین صفحه ی زیرش قوس داره چوبش کهنه نبوده تو ساخت و تاب برداشته و اصلا نباید اینطور باشه چون تو صدا تاثیر میزاره ( بم میکنه) و امکان شکستنش هم هست چون تو فشار صفحه ها رو به کلاف چسب می کنند امکان اینکه سازت از هم باز بشه هم هست

santoori_hooman
Sunday 10 April 2011, 11:20 PM
سلام به دوستان عزیز

فعلا 2تا سنتور دارم که اولیش سنتور مصطفی راسخ (دستگاه شور) : ساز خوب و خوش صدایی است

و دومی سنتور استاد «محسن راسخ» (دستگاه همایون) که این سنتور فوق العاده است .(فقط خودتون باید با این

سنتور بزنید) تمام سیم ها چه زرد و جه پشت خرک وسیم های بالا صدای واضح و تمیزی میدن

سپاس و درود

Prana
Wednesday 20 April 2011, 05:24 AM
نه دوست من اون سنتوری رو که شما میگین صفحه ی زیرش قوس داره چوبش کهنه نبوده تو ساخت و تاب برداشته و اصلا نباید اینطور باشه چون تو صدا تاثیر میزاره ( بم میکنه) و امکان شکستنش هم هست چون تو فشار صفحه ها رو به کلاف چسب می کنند امکان اینکه سازت از هم باز بشه هم هست

دوست عزیز سلام. ظاهرا در سبک سنتور سازی استاد ناظمی قوس اندکی به صفحه ی زیرین ساز (در قسمت مرکز) میدن.

KartoonKhab
Thursday 7 July 2011, 03:32 AM
سلام . من 4 تا سنتور دارم . ولی اونی که بیشتر از همه دوسش دارم یکی از کارای استاد تقوی هستی . ساخته شده در سال 1370 . نمیتونم توصیفش کنم . وقتی باهاش نوازندگی میکنم از خود بی خود میشم . بقیه ساز هام هم به ترتیب 400 600 650 هستش با کوک های متفاوت . با تشکر

salarix20x
Thursday 7 July 2011, 10:37 AM
دوست عزیز سلام. ظاهرا در سبک سنتور سازی استاد ناظمی قوس اندکی به صفحه ی زیرین ساز (در قسمت مرکز) میدن.

قوس نمی اندازن وسط صفحه بلکه تراش می دن چوب رو از کناره های صفحه قطر رو نازک تر می کنند و وسط یه کم قطر بیشتره و این کار رو از داخل انجام می دن که مشخص نباشه
می تونی شما الان یه سنتور با مهر سالاری و یا راسخ رو نگاه کنی از بغل قطر صفحه رو اندازه 3 الی 4 میلی متر هست اما از داخل گلها که ببینی بیشتره

hesmid
Tuesday 16 August 2011, 06:32 PM
سلام !
برای من لا کوک 9 خرک هست ! و رنگش قهوه ای یه خورده روشن ! و چوب گردو ! خرک هاش هم تقریبا کرمی رنگ هست !
حدود 4 سال پیش خریدم 350 که استادم میگفت الان حدودا 650-700 قیمت داره !
سنائی همدان هست و کوک رو واقعا خوب نکه میداره ! صداش هم خوبه ! ولی من خودم باهاش زیاد حال نمیکنم ! خودمم نمیدونم چرا !