PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چه جوری کرن کوک کنم ؟

wind2000
Wednesday 19 August 2009, 02:03 AM
سلام.
متاسفانه هنوز من یاد نگرفتم سنتورمو خودم کوک کنم .همه مشکلم هم کوک کردن کرن هست. تیونر هم دارم .خیلی دقیق نیست .خواهش میکنم یکی به دادم برسه. چه جوری لا رو کرن کنم؟

Khashayar
Wednesday 19 August 2009, 12:37 PM
درود
برای کوک کردن مخصوصا سنتور باید گوش قوی داشته باشید که گوش قوی هم با تمرین و ممارست به دست میاد...سعی کنید تمرین کنید تا تجربه کسب کنید تا بعد از چند سال بتونید نت ها رو دقیق تشخیص بدید و این مشکلات شما حل بشه.
برای کوک کردن با تیونر کار راحت هست.
مثلا شما میخواهید نت لا کرن رو کوک کنید کافیه عقربه یا عدد تیونر شما در نت لا و عدد منفی 30 تا 40 قرار بگیره .در اون زمان نت لای شما کرن هست.البته میدونیم که در موسیقی ایران مثل موسیقی غرب نت ها اینجور که سخن میگین در موردشون دقیق نیستند از نظر فرکانسی.اما وقتی نت لای شما با این محدوده فرکانس که گفتم کوک بشه همون نت لا کرن هست حالا با کمی بالا و پائین که اونهم مربوط به سلیقه موسیقی ایرانی میشه و با تجربه میتونید دقیق کوکش کنید.
wind2000
Wednesday 19 August 2009, 01:27 PM
یه مشکل دیگه هم دارم و اون این عددهایی هست که روی تیونر هست .حسابی آدمو گیج میکنه .مثلا استادم وقتی سنتورمو کوک میکنه و من با تیونر چک میکنم میبینم با فرکانس 435 سل رو بمل نشون میده و با 443 بکار .
متاسفانه تیونرم اصلا دقیق نیست . آیا شما در اینترنت آدرس یه تیونر دقیق برای سنتور رو سراغ دارید؟

Khashayar
Wednesday 19 August 2009, 01:39 PM
درود
میتونید از این تیونر استفاده کنید که شبیه تیونر های عقربه ای هست که من بیشتر از تیونر های دیجاتال دوست دارم
You can see links before reply (You can see links before reply)
این نرم افزار کد رجیستری میخواد برای اینکه تمام امکاناتش رو بشه استفاده کرد
کد:027977

wind2000
Wednesday 19 August 2009, 02:22 PM
تشکر از choolacl بخاطر مطلب مفیدشون
یه سوال هم از ashoo (که به نظر میاد اطلاعات زیادی از سنتور دارند) داشتم .
این عددهایی که روی این برنامه بعد از هر نت قرار میگیره چیه؟
دقیقا بالای برنامه سمت چپش مثلا مینویسه G7 یا C#5 ؟
شما خودتون هم با همین برنامه سنتور کوک میکنید؟

Khashayar
Wednesday 19 August 2009, 03:48 PM
درود
بزارید یه توضیح خیلی کوتاه کلی بدم.این تیونر ها بر اساس محدوده فرکانسی کار میکنند.یعنی همون چیزی که در تئوری موسیقی می خونیم که مثلا فاصله فلان نت تا فلان نت اینقدر هست اما یه تفاوتی که این تیونر ها با اون دارند اینه که،تیونر ها بر اساس فرکانسهای ریاضی کار میکنند که این محاسبات میگه در حالت عادی فرکانس استاندارد نت لای میانی برابر با 440 هرتز هست پس بر اساس همون محاسبات تئوریک ،از این فرکانس نت های بعد و قبلش و به دست میارند و...
حالا وقتی شما از طریق یک دستگاه ورودی مثلا میکروفن یک سیم از سازتون رو به صدا در میارید فرکانسا اون نت به تیونر منتقل میشه و تیونر ها پردازش میکنند و نشون میدن که نت شما در چه فرکانسی هست پس مثلا چون در فرکانس 440 هست نت سیم شما لای میانی هست....
اون عدد هایی هم که کنار هر نت نوشته میشه مثلا ََََA4 نشان دهنده اینه که کدوم لا هست که این عدد ها رو هم از روی استاندارد پیانو که 8 اکتاو هست برداشتند.که میتونید با مطالعه ی تئوری به خوبی این موضوع رو درک کنید.مثلا نت A4 همون لای روی خط دوم اضافه زیر حامل هست حالا خودت بقیه نت ها رو حساب کن..

اما اون عدد هایی که در این برنامه از منفی 50 تا مثبت پنجاه قرار داره و عقربه اونهارو نشون میده نشان دهنده تغیرات فرکانسی اون نت هست که در کوک های مختلف در موسیقی های مختلف کاربرد داره که در موسیقی ایرانی هم در صورت استفاده درست و آگاهانه می تونه مفید باشه.

{کیفیت تیونر هم به درصد خطایی بستگی داره که در پردازش فرکانس ها وجود داره و همچنین به نوع دستگاه ورودی مورد استفاده که این درصد خطا معمولا در جعبه های تیونر یا در معرفی نرم افزار های تیونر نوشته میشه}
فکر میکنم تقریبا تونستم تیونر ها رو معرفی کنم....

اما همونطور که آرش عزیز گفت توسط هر نوازنده ای باید کوک ساز تست بشه...میدونیم که در موسیقی ایرانی کوک ها بیشتر حسی هستش پس ممکنه یک نوازنده مثلا لا کرن رو کمی بالاتر یا پائین تر از نوازنده ی دیگه کوک کنه که برای شنونده شاید خیلی تفاوت نداشته باشه...
پس بعد از کوک کردن ساز میتونید با یه قطعه آشنا که زیر و بمش رو کامل میدونید کوک ساز رو تسط کنید و تغییرات جزئی رو در اون بدید تا کوک کاملا برای شما دلنشین باشه...{که این باز برمیگرده به قدرت گوش شما}

نکته دیگه هم اینه که استفاده از تیونر ها خوبه و میتونه ابزاری برای قوی کردن گوش باشه اما وابستگی به تیونر برای کوک اصلا خوب نیست پس موقع استفاده از تیونر این مورارد رو مد نظر بگیرید و سعی کنید از اون به عنوان یه ابزار آموزشی و کمکی استفاده کنید نه تمام کننده کار.

من هم معمولا برای کوک سنتورم از ترکیب گوش و تیونر استفاده میکنم...لول
wind2000
Wednesday 19 August 2009, 10:17 PM
درود
در حالت عادی فرکانس استاندارد نت لای میانی برابر با 440 هرتز هست پس بر اساس همون محاسبات تئوریک ،از این فرکانس نت های بعد و قبلش و به دست میارند و...

خیلی ازتون ممنونم که به سوالاتم توجه میکنید . با این چیزهایی که گفتین پس ما توی فرکانس های مختلف میتونیم نتهای لای مختلف داشته باشیم از 430 گرفته تا 450 که هرچقدر این عدد بالاتر باشه صدا زیر تره . حالا یه سوال داشتم . ما میتونیم لا رو با فرکانسهای مختلف کوک کنیم به طوری که با هر فرکانسی یه لا داشته باشیم . ولی کدوم فرکانس مرجع هست؟ یا کدوم لا استاندارده ؟

لطفا عبارت "لای میانی" رو هم یه توضیحی بدین.

Khashayar
Wednesday 19 August 2009, 11:16 PM
درود

خیلی ازتون ممنونم که به سوالاتم توجه میکنید . با این چیزهایی که گفتین پس ما توی فرکانس های مختلف میتونیم نتهای لای مختلف داشته باشیم از 430 گرفته تا 450 که هرچقدر این عدد بالاتر باشه صدا زیر تره . حالا یه سوال داشتم . ما میتونیم لا رو با فرکانسهای مختلف کوک کنیم به طوری که با هر فرکانسی یه لا داشته باشیم . ولی کدوم فرکانس مرجع هست؟ یا کدوم لا استاندارده ؟

لطفا عبارت "لای میانی" رو هم یه توضیحی بدین.در فرکانسهای مختلف ما میتونیم نت های مختلفی داشته باشیم نه فقط نت لا...نت لا ی میانی که برابر با همون A4 هست فرکانسش برابر با 440 هرتز هست...و به طور تقریبی اگر این فرکانس رو دو برابر کنیم باز به نت لا میرسیم اما زیر تر یعنی A5 بحث در مورد فرکانس نت ها و رابطشون و محاسبات ریاضیشون خیلی مفصل هست و جاش در این تاپیک نیست.
کوک استاندارد و نت های استاندارد از همین فرکانس 440 پیروی میکنند یعنی اگر نت A4 شما برابر با 440 باشه و دیگر نت ها هم طبیعتا نسبت به این نت کوک بشن شما دارای یک کوک استاندارد هستید..
حالا گاهی کوک ها رو بالاتر و یا پائین تر میبرند و از حالت استاندارد خارج میکنند ولی به صورت قرار دادی باز نام نت ها را با همون نام های معمول مینامند اما این کوک غیر استاندارد هست.مثلا شاید نت لای شما در این کوک غیر استاندارد برابر با سل یا سی استاندارد باشد اما باز به صورت قرار دادی میگن نت لا.
لای میانی هم تعریفش رو گفتم لای میانی برابر است با لای چهارم یا A4.برای درک درست این موضوع نیاز دارید که به تئوری موسیقی مراجعه کنید و دقیق مطالعه کنید.

Khashayar
Thursday 20 August 2009, 02:35 PM
درود
خواهش میکنم وظیفه بود.بله نسبت به حجمش و ظاهر ساده اش خیلی کارامد هست و درصد خطای خیلی کمی در حد 0.5-0.10 هرتز داره...بر خلاف تیونر های دیگه که حجم بالایی دارند و فقط ظاهرشون گول میزنه.لوول
البته اگر تنظیمات مربوط به میکروفن و کیفیت رو تنظیم دقیقی بکنید دقیقتر هم میشه.
یه سری توضیح با عکس میزارم بعدا امیدوارم که به کارتون بیاد.
wind2000
Tuesday 25 August 2009, 06:24 AM
آشو خان ازتون بخاطر قرار دادن لینک دانلود تیونر متشکرم. فقط یه سوال برام پیش اومد و اون اینه که این دو ردیف مستطیل عمودی در کناره های برنامه دقیقا چی هستن و چی رو نشون میدن ؟
اگر هم اشکالی نداره ازتون یه سری سوال درباره دستگاه های موسیقی ایرانی بپرسم.؟

Khashayar
Tuesday 25 August 2009, 09:50 AM
درود
خواهش میکنم وظیفه بود....
اون دو تا مستطیلکه در سمت چپ و راست قرار دارند یکی برای تنظیم صوت ورودی هست و یکی کمک برای کوک نت های مورد نظر.
مستطیل سمت چپ اگر دقت کنید وقتی از میکروفن صدایی وارد میشه بالا و پائین میره اون نوار آبی رنگش و اگر باز دقت کنید یک خط افقی نازک هم در وسطای این مستطیل قرار داره.حالا شما باید اون خط رو جوری قرار بدید که وقتی صدایی وارد نمیشه بالای اون نوار عمودی که حرکت میکنه قرار بگیره و وقتی که شما نتی رو به صدا در میارید اون نوار عمودی تا حدود یکی دو سانتیمتر از اون خط افقی بالا بزنه...این رو باید خودتون تنظیم کنید.اگر خیلی از خط افقی بالا بزنه حالت نویز و صدای نامطلوب در پردازش خود تیونر ایجاد میشه و نت ها رو با خطا نشون میده تیونر..
مستطیل سمت راست که در حالت پیشفرض دارای 6 خط افقی هست نشان دهنده ی شش نت گیتار هست...که وقتی نتی به صدا در میاد یک نوار بین خط ها حرکت میکنه و یا روی خط ها می ایسته که نشون میده سیم شما الان نزدیک کدوم نت هست و یا روی کدوم نت از نت های استاندارد گیتار کوک شده.از این سیستم میشه برای کوک تمام ساطها کمک گرفت به این ترتیب که شما در آدرسnote>Edit note presets میرید یا کلیدهای cntr+n رو میگیرید و وارد پنجره ای میشید در این پنجره گزینه ی new رو میزنید و نت های مورد نظر رو که میخواهید کوک کنید مینویسید {چند نمونه ی پیشفرض هم در این قسمت وجود دارد} و بعد ذخیره میکنید و شروع به کوک میکنید...
در مورد دستگاه های موسیقی اساتید من جناب بردیا و جناب کمانچه و دیگر دوستان مطالب خیلی زیاد و مفیدی در انجمن قرار دادند در قسمت موسیقی ایرانی فکر میکنم جواب خیلی از سوالات رو بشه اونجا پیدا کرد....اگر پیدا نکردید در همون قسمت موسیقی ایرانی بپرسید مطمئنا جواب خواهید گرفت ...من هم در خدمت هستم.