PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کوک کردن

3tar
Thursday 8 March 2007, 02:39 PM
سلام خدمت دوستان نت آهنگی
آیا کسی میتونه من را راهنمایی کنه که چه جوری میتونم سه تارم را به شکلی مناسب و قابل قبول (بدون رجوع به استاد و این کاره) کوک کنم. چرا که وقتی یه قطعه را میزنم گاهی اصلا هماهنگی نداره و در واقع کوک درستی نداره.
خلاصه اگه میتونید یه کمکی بکنید. تازه شاید غیر از من مشکل بعضی های دیگر هم باشه! :)

Hes_r
Thursday 8 March 2007, 02:58 PM
دادا دستت درد نکنه دیگه

تا وقتی نت آهنگ هست مگه مشکلم هست

توی بخش آهنگ سازی کامپیوتری من یه نرم ا?زار گذاشتم که با کامپیوتر میتونی سازتو کوک کنی آموزششم هست

تازه با موبایلم میشه

Hes_r
Thursday 8 March 2007, 03:09 PM
اینم لینکاش هست

برا کامپیوتر : You can see links before reply

برا موبایل : You can see links before reply

3tar
Friday 9 March 2007, 05:00 AM
واقعا متشکرم. خيلي لط? کردي.
واقعا نت آهنگ حلال مشکلات ست!

Hes_r
Friday 9 March 2007, 10:28 AM
خواهش میکنم

اینو خوب اومدی

alireza_amirsamimi
Saturday 10 March 2007, 12:52 AM
محسن 3tarجان میتونی از وسایلی مثل تیونر الکترونیکی و دیاپازون مکانیکی است?اده کنی .طرز است?اده رو هم استاد یادت میده

3tar
Saturday 10 March 2007, 05:10 AM
دوستان من اصلا از استادي بهره نمي‌برم. من توي قم هستم و اين چيزها يه کم جا ا?تاده نيست و خلاصه ... . به همين خاطر با نوار و کتاب اين چور چيزها دارم سه تار مي‌آموزم. البته اينم بگم که قصد کار حر?ه‌اي ندارم. پس ?کر ميکنم همين‌جوري حل بشه. تنها مشکل هم همين کوک هستش.
حالا ميشه بيشتر در مورد اين دياپازون الکتريکي و تيونر الکتريکي توضيح بدي؟
آيا اين ها براي سه تار نيز کار ميکنه؟

Hes_r
Saturday 10 March 2007, 09:15 AM
عزیز من این نرما?زاری که گذاشتم همونه دیگه

علی رضا جان این نرم ا?زار اینه دیاپازون الکتریکی میمونه

کار این نرم ا?زار رو هم که اونجا کاملا توضیح دادم سه تار جان

همونطوری میتونی کوک کنی

3tar
Saturday 10 March 2007, 01:03 PM
راستش من نتونستم از نرم ا?زار شما است?اده کنم.
اول اینکه صدا را تشخیص نمی داد. دوم اینکه حدس زدم برای ساز های ایرانی خوب کار نکنه.
حالا اگه علیرضا جان لط? کنن و جواب سوالهای من را بدن ممنون میشم.

Hes_r
Saturday 10 March 2007, 01:41 PM
خوب عزیز اگه صدا رو تشخیص نمیده برا اینه که شما میکرو?ون نداری

من بهت تصمین میکنم این نرم ا?زارکاملا صحیحه و من خودم رو خیلی از سازها تستش کردم

این چیری رو هم که علی آقا میگه اینه همینه ?قط یه دستگاه هست با قیمت 16000 تومن حالا میتونی از این مجانی است?اده کنی میتونی بری پول بدی

دیگه هر چی خودت راحت تری

alireza_amirsamimi
Saturday 10 March 2007, 04:50 PM
البته باید یه حالت خاص هارمونیک بعد از کوک سه تار بین سیم ها با شه که با تجربه می?همی.مثلا doدست بسته روی سیم solباید با سیم همگام(سیم پایین تر از بم)در کوک ماهور هم صدا باشند

Hes_r
Saturday 10 March 2007, 05:04 PM
علی جون کاش شما این نرم ا ?زار ر وبگیری و تست کنی

من دقیقا دیاپازون هم دارم تست کردم هم با دیاپازون و هم این نرم ا?زار اینه هم تشخیص میدن

3tar
Sunday 11 March 2007, 05:54 AM
دستت درد نکنه دیگه. یعنی من ن?همیدم که میکرو?ون لازم داره؟
من میکرو?ون دارم. ولی تشخیص نمیده!
حالا علیرضا جون شما اینکار را بکن تا نتیجه اش معلوم بشه.
مو?ق باشید

Hes_r
Sunday 11 March 2007, 11:53 AM
خوب شما کار باهاش رو بلد نیستی

باشه دیگه یعنی من انقد خرم که به چیز خراب بگم سالمه

من مطمئنم این سالمه

قبلش باد این راه رو بری البته

start >>> all programs >>> accessories >>> entertinment >>> volume control >>> yedoone microphon dare ziresh mute ro bardar

3tar
Monday 12 March 2007, 04:21 AM
امیدوارم که درست بشه.
لط? کردی.
مو?ق باشی

Hes_r
Monday 12 March 2007, 11:20 AM
مطمئن باش نرم ا?زارش مشکل نداره

aref1364
Sunday 23 September 2007, 08:16 PM
مطمئن باش نرم ا�?زارش مشکل نداره

آقا لینک نرم افزار درست نیست میشه یه بار دیگه بزاریدش؟

ممنونم!

Hes_r
Monday 24 September 2007, 05:59 AM
دوست من برو به اینحا (You can see links before reply) و اینجا (You can see links before reply) دو تا نرم افزار هست میتونی هر دو رو دانلود کنی با هر کدوم راحت تر بودی کار کنی .

ولی بازم یه نکته یادت باشه ::

کوک کردن حسی یکی از بهترین راه ها برای تقویت گوشته .

aref1364
Monday 24 September 2007, 07:24 AM
خیلی ممنون
لینک اولی کار نکرد از یه جای دیگه داونلودش کردم.
در مورد کوک با گوش هم باید بگم که چون اولین بارمه که یه ویولن دستم می گیرم اصلا نمی دونم صدای این ساز برای هر سیم تو چه رنجی باید باشه. همینه که فکر می کنم بهتره اول با تیونر اون محدوده ی صدا رو بشناسم بعد خودم کوک کنم.

Hes_r
Monday 24 September 2007, 11:38 AM
اگه مشکلی داشتی توی تاپیک هایی که نرم افزار ها هست مطرح کن تا کمکت کنم

یا علی

saeed59
Saturday 1 December 2007, 09:34 PM
سلام دوستان
سلام آقا حسام
این لینکی که گذاشتی کارنمیکنه . میشه بگی اسم برامه چیه و از کجا برم بگیرمش ؟
ممنون میشم آقا .

Hes_r
Sunday 2 December 2007, 03:32 AM
لطفا به پست 18 مراجعه کن .

Majed
Sunday 2 December 2007, 09:07 AM
کوک کردن با دیاپازون بهترین راه هست.. چون هم همه جا در دسترس هست... هم اینکه دقیق هست.....

درضمن برای کوک سه تار محسن جان شما یک سیم رو که کوک کنی میتونی از روی همون سیم بقیه سیم ها رو هم کوک کنی.. البته باید به دستگاهی که میخوای بزنی هم توجه کنی تا پزیسیون ها راحت تر بشه و نوازندگیت روان تر بشه.

احسان
Monday 3 December 2007, 12:16 PM
دوستان ببخشید من دخالت میکنم اما یه نکته شاید بد نباشه که بدونیم هنگام کوک کردن با دیاپازون باید دقت کرد کوک دو(C) برای سه تار خیلی زیاده حتما باید از روی نت ، سیم دو (سفید) رو سی بمل(Bb) یا لا (A) کوک کرد. و بعد بقیه رو از روی سیم دو کوک کرد مثلا اگر سی بمل کوک کردیم کوک سیم سل میشه فا .
(منبع کتاب دستور مقدماتی سه تار استاد حسین علیزاده)

ALI57
Thursday 27 December 2007, 01:11 AM
سلام کوک حسی یعنی تشخیص آره یا نه بالا یا پایین یادتون نره قبل از کوک مطمئن باشید که خرک سر جاش قرار داره

Majed
Friday 28 December 2007, 04:42 PM
احسان جان به نکته خیلی جالبی اشاره کرد....

واقعا جای توجه داشت... ولی من خودم غریزی این کار رو میکردم..lol

Khashayar
Friday 11 January 2008, 10:48 PM
درود دوستان.
1سوال دارم خدمت اساتید.من به تازگی ستاری خریدم. ام موقع کوک کردن سیم ها کوک اصلی که همون کوک سل و دو زیر خط حامل هست نمیشه و کوک دو و سل وسط خط حامل میشه .وقتی سیما رو شل میکنم که کوک اصلی بکنم سیما شل میشه مجبورم با صدای زیر کوکش کنم آیا این مشکل از سیمه یا از ساز؟

Kamanche
Saturday 12 January 2008, 12:38 AM
درود دوستان.
1سوال دارم خدمت اساتید.من به تازگی ستاری خریدم. ام موقع کوک کردن سیم ها کوک اصلی که همون کوک سل و دو زیر خط حامل هست نمیشه و کوک دو و سل وسط خط حامل میشه .وقتی سیما رو شل میکنم که کوک اصلی بکنم سیما شل میشه مجبورم با صدای زیر کوکش کنم آیا این مشکل از سیمه یا از ساز؟

هم از سیم هم از ساز
عوامل زیادی در کوک دقیق ساز نقش دارندمثل خرک شیطانک سیم گیر سالم بودن گوشیها جنس و ضخامت سیم زاویه سیم ها نسبت به صفحه تناسب قسمت های مختلف ساز و ...
میتونید قسمتهایی رو که گفتم رو هم یه نگاهی بکنید شاید مشکل از اونها باشه.

Khashayar
Saturday 12 January 2008, 03:22 PM
درود.
من تمام چیزایی رو که گفتی چک کردم حتی با خط کش و گونیا تمام جاهارو اندازه گرفتم.درست بودولی به نظر خودم سیمها خیلی نازک تر از حد معموله چون وقتی میخوام بم کوک کنم(منظور همون سل و دو زیر خط حامله)سیم خیلی شل میشه و نمیشه باهاش زد و 1 اکتاو زیرتر از کوک اصلی کوک میشه.فکر کنم مثل اکثر سازها سیم آزمایشی میندازن روش وباید عوض کنم مرسی از راهنماییت گرامی.سیمها باید به ترتیب زیر باشه؟
سیم دو شماره 20-سیمه سل 22 و سیم بم شماره 40؟

AliB
Sunday 13 January 2008, 11:24 AM
درود.
من تمام چیزایی رو که گفتی چک کردم حتی با خط کش و گونیا تمام جاهارو اندازه گرفتم.درست بودولی به نظر خودم سیمها خیلی نازک تر از حد معموله چون وقتی میخوام بم کوک کنم(منظور همون سل و دو زیر خط حامله)سیم خیلی شل میشه و نمیشه باهاش زد و 1 اکتاو زیرتر از کوک اصلی کوک میشه.فکر کنم مثل اکثر سازها سیم آزمایشی میندازن روش وباید عوض کنم مرسی از راهنماییت گرامی.سیمها باید به ترتیب زیر باشه؟
سیم دو شماره 20-سیمه سل 22 و سیم بم شماره 40؟
دوست عزیز اندکی با اطلاعاتی که می دهید مشکل دارم از این باب که از نظر فنی امکان پذیر نیست که ساز را دقیقا یک اکتاو بالاتر از دیاپازون کوک کرد (یعنی دوی سه تار که به طور معمول برابر با DO 3 پیانو هست آنقدر بالاتر برود که برسد به یک اکتاو بالاتر و بشود Do 4 !) زیرا همان دو ی شماره ی سه ، کوکی بسیار بالا برای سه تار محسوب می شود و از نظر فنی اگر شما اقدام به بالاتر بردن کوک بکنید هنوز به یکی دو پرده بالاتر نرسیده یا سیم پاره می شود یا سیم گیر می پرد و می شکند.
پس در این میان اشتباهی در کار است .
شماره ی سیمهایی که فرمودید نیز استاندارد و صحیح است تازه سیم بم را شماره 35 هم می اندازند. پس سیمهایتان مشکلی ندارد احتمالا در گوش شما خطایی هست که باید آن را اصلاح کنید.
در ضمن همواره سیم دوی سازتان را یک تا یک و نیم پرده پایینتر از دیاپازون کوک کنید برای سلامتی ساز مناسبتر است. یعنی مبنای کوک را سی بمل یا لای ماقبل دو در نظر بگیرید.
موفق باشید

Khashayar
Sunday 13 January 2008, 12:08 PM
گمان نمیکنم گوش من مشکل داشته باشه اگر هم مشکل داشته باشه تیونر که مشکل نداره!
مشکل منم همینه من وقتی میکنم با دو3 کوک کنم سیم خیلی شل میشه و سیمرو که سفت میکنم و باز با تیونر کوک میکنم و جالبه بدونین که با دو 4 هم تا حدودی سیم شله ولی با دو5 خوب کوک میشه.و همین مسئله منو گیج کرده.سیم هام فکر کنم خیلی نازکه و باید برم شماره سیمایی که بالا گفتمو بگیرم.شاید سیمها فالش شده باشه و خاصیت خودشو از دست داده باشه.نمیدونم.
مرسی از راهنماییت.

AliB
Sunday 13 January 2008, 12:19 PM
ashoo جان دوست عزیز من، قصد من و هر دوست دیگری که به سوال شما پاسخ می دهد اصلا زیر سوال بردن شما نیست و هدف کمک کردن و بیان نظرات است.
من از منظر خودم که سالیانیست سه تار می زنم و سه تارهای زیادی دیدم و با مساله کوک این ساز کار کردم مطلبی رو خدمت شما عرض کردم و هنوز هم مطلب شما برای من غیر قابل فهم و قبول است.
باید پذیرفت که در این میان اشتباهی در کار است .
و البته تا از نزدیک مشاهده نشود امکان اظهار نظر قطعی در مورد خطای موجود ، نیست.
موفق باشید

alireza_amirsamimi
Sunday 13 January 2008, 12:46 PM
دوستان ببخشید من دخالت میکنم اما یه نکته شاید بد نباشه که بدونیم هنگام کوک کردن با دیاپازون باید دقت کرد کوک دو(C) برای سه تار خیلی زیاده حتما باید از روی نت ، سیم دو (سفید) رو سی بمل(Bb) یا لا (A) کوک کرد. و بعد بقیه رو از روی سیم دو کوک کرد مثلا اگر سی بمل کوک کردیم کوک سیم سل میشه فا .
(منبع کتاب دستور مقدماتی سه تار استاد حسین علیزاده)
حرفت درسته اما یه نکته!!!برای تمرین کردن و قوی شدن انگشت دیاپازون خیلی مفیده.و البته کوک های گروه نوازی اکثرا دیاپازون هست.حتی در بعضی کاستهایی که خود استاد علیزاده ساز زدند

persian.comrade
Friday 5 September 2008, 10:18 PM
سلام دوستان
یکی دو روز پیش سیم سل (دوم) ساز بنده پاره شد و از اونجا که به دلیل نزدیکی به شروع ترم فعلا در تهران نیستم و باید از این به بعد تو شهر دانشگاهم کلاس برم در حال حاضر نمیتونم پیش استادی برم so برای کوک کردن سیم دوم , پرده ششم روی این سیم رو نگه میدارم و به این سیم مضراب میزنم و نگاه میکنم که آیا سیم اول (دو)رو تشدید میکنه (یعنی به خاطر برابری فرکانس این سیم رو به ارتعاش در میاره) یا نه؟ چون نت دو روی پرده ششم سیم سل در همون محدوده ای هستش که در دست باز سیم اول هست(اگه درست گفته باشم!!) . بعد از اینکه این اتفاق افتاد دیگه دست از کوک کردن برمیدارم.
خواستم ببینم این کار درسته یا نه؟
بالاخره من در حد شما دوستان نیستم که بخوام فقط از گوش استفاده کنم!

alireza_amirsamimi
Friday 5 September 2008, 11:50 PM
بله.اگر درست کوک کرده باشی پدیده لرزش رو خواهی دید.حتی اگر سیم بم و هنگام رو هم دو کوک کرده باشید این پدیده در آن سیم ها هم قابل مشاهده هست چون سیم 1 و سیم بم هر دو در یک نت کوک شدند و نسبت فرکانسی دوی بالا به دوی بم یک ضریب صحیح هست لرزش اون سیم رو میتونید ببینید.حتی اگر دوی پایین دسته رو هم بزنید این اتفاق رخ خواهد داد.

AliB
Saturday 6 September 2008, 03:57 PM
دوستان سلام
همونطور که علیرضا جان هم گفتن این پدیده (تشدید) بر روی فرکانس هایی که مضرب درستی از هم هستند وجود داره و کار شما هم به نوعی راهکار جالبیه اما دوست من سعی کنید این حالت چشمی رو کم کم منتقل کنید به توانایی گوشتون در تشخیص صداها . کار سختی نیست فقط به اختلاط صدای فواصل چهارم _از سل تا دو به طور مثال_ و پنجم_مثلا از فا تا دو_ توجه کنید و سعی کنید این اختلاط صوتی رو درک کنید و از اون به بعد کوک کردن سیم های ساز کار بسیار ساده ای خواهد بود.
راه ساده ی دیگر هم استفاده از دیاپازون هست . چون به هر حال گوشتون باید به راحتی بتونه صدا های برابر رو تشخیص بده . یعنی مثلا دو با دو یا سل با سل :)
سعی کنید راه اصولی رو تمرین کنید تا موفق به کوک کردن سازتون بشید به راحتی.

drkarbassi
Wednesday 1 October 2008, 12:15 AM
با اجازه از علی جان من برای این دوستان که مشکل کوک دارند دو نکته را روشن کنم1استفاده از دیاپازون دمیدنی (سوتک)بد نیست ولی تیونر عادت و وابستگی به این دستگاه را به دنبال خواهد داشت و ممکن است سالها گوش شما را به تنبلی عادت دهد چون نکته مهم در کوک این است که شما فواصل بویزه فاصله چارم و پنجم را درک کنید با تمرینی یک ماهه و خریدن مقدار کافی سیم زرد این کار را شروع کنید واز خفت و خواری استفاده از تیونر رهایی پیدا کنید در ضمن اعتماد به نفس پیدا خواهید کرد ودر مسسیر درست که حس و پیش بینی صداها بر ساز است گام بر خواهید داشت2 برای کوک مناسب سیم اول (سفید یا دو )را در حدی که با صدای معمول خودتان نزدیک میبینید کوک کنید در این حالت اگر پرده سل را بگیرید با یک مضراب راست طنین ساز تا شمردن یک دو سه چار باقی میماند حال دست باز یک مضراب بزنید بگذارید صدای نت فرو نشیند با دقت به طنین باقیمانده گوش کنید(این مهمترین قسمت کوک است تنها با طنین کوک کنید نه با صدای نت)میتوانید هر کدام از سیم ها را کوک کنید ولی اسانترین کار کوک سیم بم بلافاصله پی از سیم اول است پس مضراب محکم راست به سیم اول مکث تا طنین را بشنوید دست چپتان گوشی بم راجهت عقربه ساعت برگردانید (اگر طنین از بین رفت مضرا ب به سیم دو تکرار شود)بعد مثل موج رادیو که میخواهید ایستگاهی را صاف بگیرید گوشی را خلاف عقربه ساعت به نرمی بپیچید به جایی میرسید که با طنین سیم اول هماهنگید کوک بم انجام شدهاست به همین نحو کوک واخوان را انجام دهید و در اخر به سراغ سیم زرد بروید به دو شکل میتوانید این سیم را کوک کنید یکی نواختن بر روی پرده سل سیم سفید و پیروی از نکات فوق و دومین روش گرفتن پرده دو روی سیم زرد و کشش دادن به این سیم در حدی که با سیمهای بالا وپایین در حالت دست باز یک صدا دهد