PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سازندگان کمانچه

Kamanche
Wednesday 2 September 2009, 01:52 AM
چنانکه از نام تاپیک بر می آید در اینجا پیرامون سازندگان مطرح کمانچه ، که در سطح کشور فعالیت می کنند مطلب مینویسم .

متاسفانه به دلایل گوناگون اطلاعات جامعی از این عزیزان در دسترس نیست و شاید به همین دلیل هم نتوانیم پیرامون این هنرمندان به خصوص اساتید پیش کسوت این رشته ، در حد شان و منزلت هنری آنان مطلبی بنویسیم . که امید است کاستی ها را بر ما ببخشند . اما با همه ی این مشکلات ، در حد و اندازه ای که اطلاعات در دسترس باشد به زندگی و فعالیت های هنری اساتید شاغل در این عرصه خواهیم پرداخت .

Kamanche
Sunday 27 September 2009, 12:53 AM
استاد ابراهیم قنبری مهر
متولد مهر 1307 ، تهران

با توجه به علاقه‌ای که به موسیقی داشت، در نوجوانی ، به محضر استاد صبا رسید و شروع به فراگیری ویولون نزد ایشان کرد . پس از چند سال به پیشنهاد و حمایت استاد صبا به ساخت ویولون رو آورد . بعدها به وسیله ی استاد صبا به سورن آراکلیان ( از مهاجرین روسی و محققین فعال در زمینه ی ساخت ویولون ) معرفی شد . با معرفی او در اداره هنرهای زیبای تهران استخدام و فعالیت خود را آغاز کرد .
استاد در سال 1334 اولین کارگاه سازسازی را در اداره هنرهای زیبای تهران تاسیس می کند .در سال 1339 از سوی کارگاه سازسازی اداره ی هنرهای زیبا ،جهت کارآموزی در کارگاه اتی ین وات لو به فرانسه اعزام می شود .

You can see links before reply

از کارهای منحصر به فرد ایشان ، ابداع تکنیکی زیبا در تزیین ساز با بهره گیری از ورق برنج و چوب های زینتی معروف به مهرکاری (یا مهرنگار) است که اساتید فن نام این تکنیک را از پسوند نام قنبری مهر برگزیده اند .
استاد قنبری با توجه به روحیه نوآوری خود همواره در سازهای ایرانی تغییراتی ایجاد کرده تا مشکلات این سازها کمتر شود . که عمده ترین آنها عبارتند از :

- تنظیم فاصله ی گوشی
- ثابت کردن خرک سه تار
- تثبیت پرده های تار و سه تار با فلز
- به کار گیری تاندر در کمانچه
- تغییر سرپنجه ی تار و سه تار به قالب گیتار
- ایجاد شیار در اطراف دهانه ی کاسه و نقاره ی تار
- طراحی سنتور کروماتیک
- تغییرات در سازهای کمانچه ، قانون ، قیچک ، رباب ، چنگ ،

ایشان در زندگی پربارش شاگردان زیادی را تربیت کرده اند که میتوان از میان آنان آقایان امیر عطایی ، زادخیل و ... را نام برد که در حال حاضر به ساز سازی مشغول اند .

استاد در اوایل دهه هفتاد با اندازه گیری نسبت نوازنده به ساز در نقاشی های ظروف به جای مانده از دوره ساسانی بربط هایی را مشابه بربط های آن دوره ، به دو صورت متفاوت ، یکی با صفحه ی چوبی و دیگری با صفحه ی چوبی ساخت . هم اکنون شاگردان وی به ساخت این بربط ها می پردازند .
وی تخصص عالی فنی و هنری در ساخت ویولون و دیگر سازها دارد .

===

آنچه که نگاشته شد تنها قسمت ناچیزی از فعالیت های گسترده استاد ابراهیم قنبری مهر در عرصه ی ساخت ساز است و فعالیت های ایشان به قدری گسترده و عظیم اند که مسلما نمی توان در این مجال کوتاه به همه ی آن ها پرداخت .

منبع : چهره های گویا ؛ تاریخ مصور سازسازی معاصر ایران . گرد آورنده محمد رضا لطفی . انتشارات سرای اهل هنر. تهران 1386

atiyeh_hoo
Saturday 18 September 2010, 07:56 PM
با عرض سلام. من تازه وارد دنیای کمانچه شدم و اطلاعات زیادی ندارم ولی دوست دارم کمکی کرده باشم من خودم سازمو از آقای سامر حبیبی گرفتم سازاش از 300 تومن به بالاست ولی دست دوم و قیمت پایین ترم داره شماره تلفن و آدرسشو میذارم اگه کسی خواست میتونه بره اونجا و کلی کمانچه آماده رو از نزدیک ببینه و انتخاب کنه
09192097409
میدان جمهوری به سمت جنوب نواب سمت چپ بعد از شکوفه جنب املاک شاهین پ 447 واحد 132 طبقه 3

BaBak_ParSian
Saturday 18 September 2010, 08:26 PM
درود - کیوان کلهر هم رو اضافه کنید

m_rv_2008
Wednesday 25 May 2011, 10:58 AM
از بهترین سازندگان کمانچه حال حاضر در ایران آقای رامین ملکی هستند . اینم شماره تماسشون. هر کی هم بهش زنگ زد بگه که آقای آزاده معرفیش کرده. 09121953543