PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نکات پزشکی و نوازندگی دف

arta_note
Wednesday 9 September 2009, 01:53 AM
با سلام و عذر خواهی از نبود در این وب سایت پر ملات و زیبا ! ( میخوام فعال باشم از این به بعد با خونه تکونی اساسی)

دوستان من همه ما میدونیم هیچ ورزشکار حرفه ای سالم نیست ! نفس ورزش از برای داشتن جسمی سالم است اما...

ساز نیز چنین است که اگر به شیوه نا همگون با جسم و روح استفاده شود نتیجه ای در خور برای جسم و جان ندارد.

هدفم برای زدن این تاپیک در درجه اول در اختیار گذاشتن اطلاعات مفید بچه های دف نواز برای سالم ماندن اندام درگیر در دفنوازی شان هست.

اطلاعاتی که از اساتیدتون کسب کردید.
مشاهدات خودتون از آسیب های احتمالی دف نوازان بزرگ و آماتور.
تجربه های شخصی خودتون.

را برای بچه های این انجمن مطرح کنید اگر لینک خاصی هم دارید قرار بدید.

میخوایم اطلاعات مفیدی رو برای دف نوازان گردآوری کنیم اطلاعاتی که کسی جایی تا حالا گردآوری نکرده است...

arta_note
Wednesday 9 September 2009, 02:35 AM
درباره قسمتي مغفول از ديد هنرمندان
نوازندگي، اين هنر پر مخاطره
دكتر شهرام صادقي
متاسفانه، باتوجه به مدارك موجود، تا سال گذشته تحقيقي روي نوازندگان ايراني صورت نگرفته بود و از شيوع مشكلات فوق الذكر در نوازندگان ايراني اطلاعي نداشتيم. در سال مزبور، تحقيقي كه به راهنمايي تني چند از استادان بخش طب فيزيك و توانبخشي دانشگاه شيراز (دكتر كاظمي، دكتر قوانيني و دكتر جزايري) و توسط اينجانب انجام گرفت، نشان داد كه شيوع آسيب هاي مزبور در هنرجويان غير حرفه اي دف و سه تار معادل نوازندگان حرفه اي كشورهاي غربي است و يك علت مهم آن، عدم آگاهي نوازندگان نسبت به مسائل طبي نواختن عنوان شد . لذا تصميم گرفتم تا مطالبي ، هر چند كلي و اندك در اين زمينه گردآوري كنم تا شايد مرهمي باشد بر آلام اين هنرمندان.
مشكلات طبي نوازندگان: اين مشكلات را به چهار گروه تقسيم كرده هر گروه را مختصرا بررسي مي كنيم.
الف: آسيب هاي ناشي از استفاده بيش از حد ياOI
ب: فشار بر اعصاب يا شبكه هاي عصبي
ج: ديس توني موضعي
د: استرس رواني

لینک مطلب بالا (You can see links before reply)

nazila68
Saturday 6 February 2010, 08:20 AM
خیلی جالب بود ممنون منتظریم بازم اطلاعات بهمون بدی

koronzo_piti
Monday 17 May 2010, 09:48 PM
مرسی دوست من arta_note (You can see links before reply) عزیز به خاطر مطالبتون
به نظر من دف مشکلات فیزیکی زیادی ایجاد میکنه تا نصبت به ساز ها ی دیگه
اگه شما دف رو از غلاب نگیرین و از بدنه استفاده کنید
انگشتاتون تاول می زنه و بعد از مدتی تبدیل میشه به یک کوه از پینه !
همین طور اگه از دف ها ی پوستی استفاده کنید
اسیب دیگه ی اون گوش هاست
که به نظر من در طول زمان خیلی شدید هست
اما ساز تار و سه تار دست شما رو کشیده میکنه
به طوری که بند انگشت ها ی دست چپ بلند تر از دست راست هست

tahereh
Tuesday 5 March 2013, 12:41 PM
ممنونم اطلاعاتتون ارزشمند بود :(

vitimitix
Wednesday 13 March 2013, 09:04 PM
خب این را که همه میدونن اگه میشه بیشتر بگید چه کار هایی برای پیشگیری باید کرد؟

highland
Thursday 14 March 2013, 05:49 PM
سلام دوستان عزیز،واقعا چه مطالب جالبی اینجا دیدم،اصلا فکرشو نمیکردم که همچین اتفاقاتی هم پیش بیاد،من خودم ساز ویلون کار میکنم و یکی به من گفت که کر میشی،ولی من خیلی سخت باهاش برخورد کردم که این همه ادم پس چرا یه نفر هم اینطوری نشده،حالا هم میشنوم که ساز دف وتار هم میتونه مشکل درست کنه،ایا راهی برای پیشگیری از اسیب دیدگی هست؟

marzieh@daf
Monday 19 August 2013, 08:52 AM
من که از وقتی دف شروع کردم دست درد گرفتم.خواهشا روشی برای پیشگیری هست؟

RendaneMast
Sunday 20 October 2013, 04:15 PM
دوست عزیز arta_note (You can see links before reply)
با سپاس از شما، مطالب شما بسیار خوب بود.
اما بیشتر دوستان دنبال جلوگیری و یا درمان این علائم هستن.
اگه براتون مقدوره راجع به این موضوع که بحث بسیار مهمتری هم هست اگر مطالبی دارید قرار بدید.

با سپاس

googoole
Sunday 1 December 2013, 07:29 AM
من که از وقتی دف شروع کردم دست درد گرفتم.خواهشا روشی برای پیشگیری هست؟

من شنیدم استاد کامکار بخاطر مشکلاتی که برای خودشون پیش اومده یه جزوه در مورد نرمش های قبل از تمرین ساز به هنر جو هاشون میدن
ولی درمورد اینکه دست شما درد گرفته میتونم بگم که شما به احتمال زیاد موقع نوازندگی ماهیچه هاتون رو منقبض میکنید در صورتی که هر چقدر ماهیچه های بدن راحت تر وبا ارامش تر باشند خستگی شما کم تر خواهد شد حتی باعث میشه شما بتونید صدایه دل نشین تری از سازتون حاصل کنید

درضمن برای شروع کردن به تمرین اول یکم نرمش کنید و دستاتون رو اماده کنید و از قطعات یا درسایه ساده شروع و به قطعه های مشکل ختم کنید

shahparak
Sunday 1 December 2013, 11:14 PM
برای جلوگیری از درد دست بایدحتما قبل ازشروع کارباساز دستاها بخصوص انگشتان دست را نرمش داد
هرچقدردرموقع نوازندگی ماهیچه ها روراحتربگیریم وریلکس نوازندگی کنیم کمتر دچارخستگی یا دردعضلانی خواهیم شد
بیشتردردهای عضلانی دردستهابخاطرانقباض عضلات هستش موفق باشید

tahereh
Friday 20 December 2013, 10:19 PM
آموزنده بود مرسی بنده هم زمان دف زدن دست درد دارم و بعد از اینکه حدود 15 دقیقه ساز می زنم دست چپم متورم و کبود میشه نمی دونم کسی هست که چنین مشکلی داشته یا اینکه راه حلش رو بدونه؟ ممنون میشم که راهنماییم کنید چون برای تمرین کردن و نواختن دف الان واقعا دچار مشکل شدم و اصلا هم نمی خوام از نواختن دف دست بکشم :46::icon_cry::icon_cry:

KingAbolfazl
Monday 10 February 2014, 12:35 PM
جالب بود...

ولی کامل تر کنین بهتره

zohresadat
Friday 8 March 2019, 06:01 PM
سلام لطف میکنید درمورد نرمشهایی که فرمودین هم توضیح بدین .من شصت دست چپم فوق العاده درد اومده .نمیدونم چیکارکنم.