PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا پیانو ساز ساده ای فرض میشه؟

Peddy
Monday 21 September 2009, 12:15 AM
درود و خسته نباشید

تا حالا شده نوازندگان سازهای دیگه (به غیر از پیانو) وقتی شما بهشون میگید پیانو میزنید به شما بگن پیانو میزنی؟ پیانو که کاری نداره ببین مثلا من فلان ساز رو میزنم خیلی سخته یاد گرفتنش (یعنی اینکه پیانو ارزش نداره بقال سر کوچه هم میتونه پیانو بزنه ولی ساز اونا خیلی ارزش داره چون یاد گرفتنش سخته و هر کسی هم که فلان ساز رو میزنه تافته ی جدا بافته هستش)
واقعا چرا اینطوریه؟ چرا همچین تصوری دارند؟
والا من که پیانو میزنم اصلا ساده نمیبینمش
به نظر من هر سازی سختی خودش رو داره پس نمیشه گفت این سخت تر از اونه این آسونتر از اون
من هرچی فکر کردم نفهمیدم چرا بعضی ها میگن پیانو آسونه؟

نظر شما چیه؟

keeps_gettin_better
Monday 21 September 2009, 12:29 AM
من که دفعه اوله می شنوم یکی بگه پیانو ساز راحتیه! به شما هم توصیه می کنم با اون دوستاتون قطع رابطه بکنید! ;)

ولی جدا از شوخی، شاید یه دلیل این باشه که قطعات عصر حاضر که بیشتر از قطعات کلاسیک توسط مردم عادی و کسانی که خودشون پیانو نمی زنن شنیده می شه، از پیچیدگی تکنیکی آنچنانی برخوردار نیستند. شما سخت ترین قطعه یانی رو با یه قطعه متوسط از شوپن یا برامس مقایسه کنی، واقعا تفاوت احساس می شه. ولی خوب مثلا در زمینه گیتار برقی، کاملا قضیه فرق می کنه و امروزه هم اجراهای دشوار به وفور شنیده می شه.

یه دلیل دیگه اش هم به نظرم به این خاطره که (حداقل از دید نوازندگان سایر سازها) به نظر می آد چون پیانو ساز کلاویه ایه و هر نت یه کلید متناظر داره و از این لحاظ سازهای زهی پیچیده تر هستن، به نظر ممکنه ساده بیاد. ولی همون هماهنگی دو دست و این که نوازنده بتونه روی دو خط ملودی در دو دست تمرکز بکنه، کار سختیه که شاید تا موقعی که کسی پشت پیانو نشینه، نتونه درکش کنه. تازه پدال رو هم بهش اضافه کنید که دیگه هیچی!

ولی جالب بود کلا. من که تا به حال کسی بهم نگفته پیانو ساز راحتیه!

forever
Monday 21 September 2009, 12:31 AM
سلام
خوب فکر میکنن پیانو آسونه چون فقط باید دستت روی کلید ها جا به جا شه،جای هر نت مشخصه و...
البته من خودمم قبلاً این جوری فکر می کردم، متاسفانه! زیاد هم شنیدم که بگن پیانو، کیبرد ساز راحتیه! باز هم متاسفانه...
ولی اصلاً این طور نیست، حتی ممکنه همین ساز آسیب جدی وارد کنه بعد یک مدت، من یک نفر رو با این مشخصات می شناسم. خانمی هستند که حدود 20 ساله پیانو و ارگ تدریس میکنن و مدتی دستشون دچار اسیب جدی شده بود که مجبور بودن ببندنش و مدتی ساز نزنن!

در کل، به نظر من هر سازی سختی و جایگاه خودش رو داره...شاید بعضی ساز ها سخت تر باشن اما ارزش بقیه رو پایین نمیارن!

من زیاد وارد نیستم فقط شنیدم و کمی راجب به این ساز مطلب خواندم، همین آکورد گرفتن و تغییر اون کلی دردسر داره و خیلی سخته. (این کارو خودم امتحان کردم:-)

خودتونو دست کم نگیرید.

Peddy
Monday 21 September 2009, 12:46 AM
درود

جناب keeps gettin better
بنده هنوز اون دوستم رو بعد از این حرفش ندیدم اما کلی حرف دارم واسش که بگم (لوووول)

اما با این حال بازم نت های یانی هم سخت هست! بعضی قطعاتش که دست چپ فوق العاده سختی داره حالا چرا فقط یانی . نت های ماکسیم مرویتسا رو ببینید دست چپ های رعب انگیزی داره (عجب اصطلاحی :-D)
شاید به خاطر اینه باشه که الان اکثرا نت ساده شده ی خواب های طلایی (همونی که یه دست چپ داره که یه آکورد سه صدایی هست که تا آخر قطعه فقط گام می مینور میزنه فقط دو سه جا عوض میشه) رو میزنن برا همین فکر میکنن که با زدن این قطعه دیگه به بتهوون گفتن زکی! و خودشون رو پیانیست ماهر میدونن اما از دنیای وسیع پیانو خبر ندارن!!!

و در مورد این که پیانو برای هر نت یک کلاویه ی مجزا داره باید بگم که در همه ی سازها هر نت مجزا هست در گیتار فرت وجود داره همچنین تار و ستار و غیره ... جز ویولن که با تمرین میشه جای نت هارو پیدا کرد همونطور که میشه کلید های پیانو رو با تمرین زیاد چشم بسته زد!!
و من با شما موافقم به نظر من کسی که یه نت پیانو رو دشیفت میکنه (نتی رو بدون تمرین قبلی شروع به نواختن کنید اما باید همزمان با نوازندگی نتهای بعدی رو هم بخونید تا قطعه رو بنوازید) خیلی تمرکز و مهارت بیشتری داره چون باید هم نتهای دست چپ و هم راست رو همزمان با نوازندگی (که خودش کلی تمرکز میخواد) بخونه اما سازهای دیگه فقط یه کلید سل دارند که تمرکز کم تری میخواد

پس میبینیم که همه ی سازها سختی خاص خود را دارند اما همه از نظر سختی یکسانند

ٍelena خانم از نظرتون ممنونم

Leon
Monday 21 September 2009, 01:08 AM
خوب از لحاظ من محبوب ترين ساز جهان هست به خاطر اينکه صداش به طبيعت بسيار نزديک است .
ساز پيانو از لحاظ من در اوّل کمی آسون به نظر ميرسه ولی هر چی که بيشتر جلو ميريم سخت تر و سخت تر ميشه تا جايی که ديگه بعضی نتها کلی وقت ميگيره تا اجراش کنيم !
اين بر عکس ساز ويلون هست !

بايد سطح نوازنده رو بسنجی , ببينيم منظور از راحت بودن چيست! مسلما يک نوازنده کلاسيک سطح بالا وقتی اين حرف رو بهش بزنيم جز يک لبخند تلخ حرفی برای گفتن نخواهد داشت !
نکته ديگه اينکه اگر بخواهيم به طور کاملاً علم ی و سطح بالا نگاه کنيم همه ما اشتباه پيانو ميزنيم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! من يک بر پيش يک استاد روسی بودم 2 تا نت زدم گفت تمامی حرکت دستات از مچ تا ارنج و نحوه حرکت انگشتان اشتباه هست! ديگه وی به حال صدای نت.!
بهمين خاطر به صدا دراوردن 4 تا نت و يک موسيقی خوابها ی طلا اي ديگه امروزه يک موسيقی حرفه اي نيست .
اگر کسی هم اد ع ا ی راحت بودن کرد يک نت مکسيم يا کلاسيک بزاريد جلوش و بگيد بفرمايد اين ساز اسون رو به صدا دربياريد!! مسلما يک نوازنده خوب و يا يک موسيقيدان حرفه اي همچنين حرفی نخواهد زد.

Peddy
Monday 21 September 2009, 01:18 AM
سلام

جناب لئون ممنون خیلی عالی بود به قول معروف مشت محکمی بر دهان استکبار زدید (لوووول)
جواب دندان شکنی بود
راستش اون کسی که این رو به من گفت یه نوازنده ی ویولن بود

من هم وقتی به پیانو فقط در سطح چند تا نت ساده نگاه میکنن اعصابم میریزه بهم اما مطمئنا اگه سخنان شما رو در جواب اونا بگم دیگه ساکت میشن لوووول

ممنون از جواباتون

Mona
Monday 21 September 2009, 01:50 AM
همینکه هر دست برای خودش نت جدا داره باید پی به مشکل بودن ساز برد و اینکه همزمان باید ذهن چند جا معطوف باشه، تا هم تکنیک ها رو رعایت کنی هم احساستو منتقل کنی. البته هر فردی که غیر حرفه ایه دوست داره بگه که ساز من اوله و این هم بحثی درش نیست!

rumour
Monday 21 September 2009, 08:20 AM
خوب من این حرفو شاید تا یه جایی قبول دارم.اگه پدال هارو بزاریم کنار.زدن یه نت دپیانو پیچیدگی خاصی نداره.یعنی توی گیتار اون 2 هفته ی اول بیچاره ای تا نتش گز نده.انگشتات زخم میشه، کلا بی چاره ای.یا ویالن.اینکه صدای درست از ویالن در بیاد در اوایل خیلی کار سختیه گاهی تا یه ماه زمان میبره.یا ممثلا فلوت فقط برای صدای دو باید چند تا دریچه ببندی چند تا رو باز کنی تا صدای 2 بده در ضمن فلوت وقتی آدم میبینه قاطی میکنه.ار بس دریچه دکمه به شکل های مختلف داره.
ولی پیانو دو میانی سر جاشه.به هر کسی هم بگیم کلید سفید قبل ار 2 تا سیاه اسمش دو هست میفهمه حالا بگیم برن اونم میزنه کاری نداره که.ولی این تازه اول کاره.در ضمن خیلی از قطعات ایرانی از تکنیک های ساده دارن و فقط ملودی درشون مد نظر بوده.یا کلا من و شما که به یه قطعه گوش میدیم دنبال تکنینک های خاص میگردیم که همیشه هم ممکنه به صورت عام زیبایی یه ملودی ساده رو نداشته باشه. به خاطر همین توی ذهن مردم یه همیچین ذهنیتی هست.اوه راستی الان همه فکر میکنن که پیانو و کیبورد هیچ فرقی باهم ندارن.در صورتی که پیان تمرین کردن قدرت ذهنی بالایی می خواد و تمرین های سنگینی داره.همه چی خستیگی فیزیکی نیست که بد تر از اون خستگی ذهنیه.
مثلا همیشه که ریتم دست چپ با راست هماهنگ نیست ممکنه ریتمش هارمونیک نباشه.حالا هماهنگ کردن ذهن برای تمرکز روی یه همچین کاری کار سختیه.پشت پیانو هم که نباشین انجام دو کار مخالف هم کار سختیه حالا چه برسه به این که توی یه زمان مشخص هم انجام بشه.

keeps_gettin_better
Monday 21 September 2009, 02:35 PM
اما با این حال بازم نت های یانی هم سخت هست! بعضی قطعاتش که دست چپ فوق العاده سختی داره حالا چرا فقط یانی . نت های ماکسیم مرویتسا رو ببینید دست چپ های رعب انگیزی داره (عجب اصطلاحی :-D)
شاید به خاطر اینه باشه که الان اکثرا نت ساده شده ی خواب های طلایی (همونی که یه دست چپ داره که یه آکورد سه صدایی هست که تا آخر قطعه فقط گام می مینور میزنه فقط دو سه جا عوض میشه) رو میزنن برا همین فکر میکنن که با زدن این قطعه دیگه به بتهوون گفتن زکی! و خودشون رو پیانیست ماهر میدونن اما از دنیای وسیع پیانو خبر ندارن!!!

و در مورد این که پیانو برای هر نت یک کلاویه ی مجزا داره باید بگم که در همه ی سازها هر نت مجزا هست در گیتار فرت وجود داره همچنین تار و ستار و غیره ... جز ویولن که با تمرین میشه جای نت هارو پیدا کرد همونطور که میشه کلید های پیانو رو با تمرین زیاد چشم بسته زد!!
و من با شما موافقم به نظر من کسی که یه نت پیانو رو دشیفت میکنه (نتی رو بدون تمرین قبلی شروع به نواختن کنید اما باید همزمان با نوازندگی نتهای بعدی رو هم بخونید تا قطعه رو بنوازید) خیلی تمرکز و مهارت بیشتری داره چون باید هم نتهای دست چپ و هم راست رو همزمان با نوازندگی (که خودش کلی تمرکز میخواد) بخونه اما سازهای دیگه فقط یه کلید سل دارند که تمرکز کم تری میخواد

پس میبینیم که همه ی سازها سختی خاص خود را دارند اما همه از نظر سختی یکسانند

من نگفتم نت های یانی آسونن، در مقایسه با آثار متوسط شوپن یا برامس گفتم. شما می گید دست چپ، برید دست چپ پرلود 3 شوپن (که تازه سخت ترین پرلودش نیست) یا حتی نوکتورن 1 شوپن که خیلی ها فکر می کنن چون تمپوی پایینی داره آسونه رو ببینید، بعد دیگه سخت ترین دست چپ های یانی آسون به نظر می آد. البته کلا یه چیز دیگه ای هم که هست، اینه که آهنگ های یانی و در کل سبک new age تمپوی آنچنان بالایی ندارن. کسانی مثل ماکسیم مرویتسا برای عموم مردم شناخته شده نیستن، حداقل نسبت به یانی و کلایدرمن.

من منظورم از سازهای زهی، سازهای زهی کلاسیک بود. اینی هم که شما می گی با یه کم تمرین می شه جای نت ها روی سیم های ویولن رو یاد گرفت، تا اون جایی که من از ویولنیست ها شنیدم، می گن این پروسه کم کم یه سال طول می کشه!

من هم قبول دارم هر سازی سختی خودش رو داره، اما نمی تونیم بگیم همه سازها از نظر سختی یکسانند. به نظر من، تقویت کردن انگشتان دست راحت تر از اینه که جای انگشتان روی ساز دقیقا باید کجا باشه وگرنه نیم پرده نت جا به جا می شه. یا مثلا ساز ترومپت که همون طور که می دونین، برعکس سازهای بادی، نوع بادی که درون اون می دمین (البته دمیدن نیست، با لب بسته است گویا) و نحوه استفاده از گونه ها و فک، نت رو کاملا تغییر می ده!

ولی همونی که شما گفتی، متاسفانه یا خوشبختانه نت های ساده شده زیادی به بازار اومده که هر کسی با یکی دو سال نواختن پیانو، به راحتی می تونه اونا رو بزنه و اسمش هم اینه که من la campanella فرانتس لیست رو زدم!!

خوب من این حرفو شاید تا یه جایی قبول دارم.اگه پدال هارو بزاریم کنار.زدن یه نت دپیانو پیچیدگی خاصی نداره.یعنی توی گیتار اون 2 هفته ی اول بیچاره ای تا نتش گز نده.انگشتات زخم میشه، کلا بی چاره ای.یا ویالن.اینکه صدای درست از ویالن در بیاد در اوایل خیلی کار سختیه گاهی تا یه ماه زمان میبره.یا ممثلا فلوت فقط برای صدای دو باید چند تا دریچه ببندی چند تا رو باز کنی تا صدای 2 بده در ضمن فلوت وقتی آدم میبینه قاطی میکنه.ار بس دریچه دکمه به شکل های مختلف داره.
ولی پیانو دو میانی سر جاشه.به هر کسی هم بگیم کلید سفید قبل ار 2 تا سیاه اسمش دو هست میفهمه حالا بگیم برن اونم میزنه کاری نداره که.ولی این تازه اول کاره.در ضمن خیلی از قطعات ایرانی از تکنیک های ساده دارن و فقط ملودی درشون مد نظر بوده.یا کلا من و شما که به یه قطعه گوش میدیم دنبال تکنینک های خاص میگردیم که همیشه هم ممکنه به صورت عام زیبایی یه ملودی ساده رو نداشته باشه. به خاطر همین توی ذهن مردم یه همیچین ذهنیتی هست.اوه راستی الان همه فکر میکنن که پیانو و کیبورد هیچ فرقی باهم ندارن.در صورتی که پیان تمرین کردن قدرت ذهنی بالایی می خواد و تمرین های سنگینی داره.همه چی خستیگی فیزیکی نیست که بد تر از اون خستگی ذهنیه.
مثلا همیشه که ریتم دست چپ با راست هماهنگ نیست ممکنه ریتمش هارمونیک نباشه.حالا هماهنگ کردن ذهن برای تمرکز روی یه همچین کاری کار سختیه.پشت پیانو هم که نباشین انجام دو کار مخالف هم کار سختیه حالا چه برسه به این که توی یه زمان مشخص هم انجام بشه.

شما می گی اگه پدال رو بذاریم کنار، ولی به این راحتیا نمی شه گذاشتش کنار!! تو یه قطعه ای که شدید درگیر دو دستت هستی و رها کردن و گرفتن پدال هم اون قدرا نظم خاصی نداره و تازه بعضی جاها ممکنه لازم شه نیم پدال بگیری، فکر کنم زیاد هم نمی شه گذاشتش کنار! در زمینه سازهایی مثل گیتار یا فلوت، به هر حال در نهایت شما یه خط نت داری که داری دنبالش می کنی، نه دو خط! تازه جدا از اون، مثلا من خودم پدرم در اومد تا یه میزان تو moment muscial شماره 5 شوبرت رو دربیارم: دست راست یه جهش داشت به یه اکتاو بالاتر، همزمان دست چپ یه جهش داشت به یه اکتاو پایینتر، تازه نت هایی که روش فرود می اومدن هر کدوم آکوردهای سه نتی بودن! ما هیچ وقت همچین حرکتی رو تو گیتار یا فلوت نمی بینیم. در گیتار که به هر حال یه دست تقریبا ثابته. یا مثلا همون چیزی که خودتون گفتی، تو fantasie impromptu شوپن، 6 صفحه از 9 صفحه دست چپ تریوله است، دست راست دولاچنگ! آیا ما همچین پیچیدگی ای در سازهای دیگه داریم؟!

کلا به نظرم همونی که leon گفت: اولش آسونه و رفته رفته سخت تر می شه.

rumour
Monday 21 September 2009, 03:55 PM
توی قطعه های شروع اون قدر هم از پدال استفاده نمیشه.پس فکر کنم بشه گذاشتش کنار.
در ضمن من که گفتم که هماهنگ کردن دست راست و چپ هیج ساده نیست!

bamdadonline
Monday 21 September 2009, 07:11 PM
این قضیه هم ناشی از پایین بودن سطح نوازندگی موسیقی غربی تو کشور ماست و دلیل دیگش راحت طلبی به اصطلاح نوازنده های ماست. من که به چنین افرادی که با چند سال نوازندگی یه ساز اسم خودشون رو نوازنده میزارن و تازه نظر هم می دن که پیانو آسونه فلان ساز سخته نمیتونم بگم نوازنده.
فقط کافیه یه کنسرت از ویرتئوزهای روسی یا فرانسوی براشون بزارید تا بعد رنگ و روشون رو ببینید. پیشنهاد می کنم برای چنین افرادی اگه ویلنیست هستن یه اجرا از ماکسیم ونگروف و اگه پیانیست هستن یه اجرا از لانگ لانگ یا بارنبوئم بزارید بعد خودشون پا می شن و محل رو ترک می کنن.... ببخشید اگه اینقدر تند نظر دادم چون این مسئله و بی دانشی در بین بعضی نوازنده های کشور ما خیلی منو آزار میده.

Peddy
Monday 21 September 2009, 09:20 PM
درود

خواهش میکنم جناب bamdadonline من هم از این بی دانشی در بعضی از نوازنده ها بیزار هستم من هم اگه باشم اینطور تند برخورد میکنم اون زمان که این حرف به من زده شد زیاد در مورد موسیقی اطلاعاتی نداشتم اما الان جواب های دندان شکنی دارم که به این نوازنده ها (اگه بشه بهشون گفت نوازنده) بدم

با تشکر از نظرات همگی دوستان

rumour
Monday 21 September 2009, 09:32 PM
شاید هم یه دلیلش به خاطر بعضی از نوازنده های کیبورد سطح بایین و با ذهنیتی بسته باشه.(به دوستان کیبورد اینجا بر نخوره یه موقع منظورم شما نیستید)چون فکر می کنن که بین پیانو و کیبورد هیچ فرقی نیست.یعنی گاهی به بعضی که میگم پیانو میزم میگن خلی؟ 3 مییلیون دادی پای پیانو با 600 -700 تومن یه کیبورد می گرفتی خوب!متاسفانه به این افراد من هیچ جوابی ندارم بدم چون هر چی هم بگی بازم هیچ فرقی براشون نداره.

Leon
Monday 21 September 2009, 09:41 PM
والا من فکر نکنم که کسی که موسيقی کار ميکنه و حتی خيلی از آدم هايی که موسيقی بلد نيستند فکر ميکنن که پيانو با کيبورد يکی هست.
برای مثال اگر کسی 42 کيلمتر رو ميدوه،100 متر رو هم ميتونه طی کنه، ولی کسی که 100 متر رو ميدود،دليل نميشه که 42 کيلو متر رو هم بتونه !!!!!!!!!!!!!!

rumour
Monday 21 September 2009, 09:57 PM
لئون جان متاسفانه من اینجا (مشهد ) خیلی هارو میشناسم که این طرز فکر دارن.حتی 2 نفر پیان با ویالن اشتباه میگرفتن.
البته اینجا خیلی تعطیلا از این نظر ها.

vhd
Tuesday 22 September 2009, 07:12 AM
سلام
منم برای اولین بار که می شنوم پیانو ساز ساده ای هست ..!
فقط سطح پایه پیانو ( یاد گرفتن علامت های نت . اسم کلیدها و جای کلیدها ) کار نسبتا ساده ای هست.
اما تکنیک های مختلف نواختن . جدا کردن دست چپ و راست برای نواختن که گاهی اوقات سرعت دست چپ از راست باید بیشتر باشه یا بلعکس . تمرکز زیاد و درست نواختن و..... ومهم تر از همه با احساس نواختن نت ها واقعا کار مشکلی هست.
به نظر من کسایی که فکر می کنن پیانو ساز ساده ای نمی دونن پیانو نواختن اصلا یعنی چی ..
و مطما باشید یه نوازنده سطح متوسط (پیانو) هم این حرف رو نمی زنه .. مگر اینکه مبتدی باشه .

bamdadonline
Tuesday 22 September 2009, 08:40 AM
دوستان متاسفانه بازم باید گفت که تمام این مشکلات و عقب ماندگی های موسیقیایی بدلیل اهمیت ندادن به موسیقی در کشور ماست.در حالی که در تمام کشورهای اروپایی و کشورهای درست حسابی دنیا از ابتدایی بچه ها نت و تئوری رو فرا میگیرن در ایران یه دکتر مملکت هم شاید ندونه که ما 7 تا نت داریم یا 9 تا.

دیشب برای من واقعا جای تاسف داشت وقتی دیدم که خبر فوت استاد مشکاتیان رو باید B B C اعلام کنه و استاد علیزاده بجای صدا وسیما باید اونجا به تمجید از استاد بپردازه. پس حتما تصدیق می فرمایید که با این دشمنی که با موسیقی میشه باید سطح موسیقی ما نسبت به اروپا و آمریکا و حتی باید با تاسف بگم که از آسیا هم پایین تره.

rumour
Sunday 27 September 2009, 04:52 PM
خوب یه چیز جالب.امروز توی مدرسه داشتم با 2 تا از دوستان توی مدرسه راجع به کتاب چرنی بحث می کردم.اتفاقا یکیشون توی همین جا هم عضو هست.جناب fagher که البته یه مدت نبود و الانم که کامپیوتر نداره.ولی فکر کنم تا چند وقت دیگه بیاد که نوازنده تاره.و یکی دیگه از دوستان که گیتار میزنه.بحث کشیده شد به تکنیک ها و این دوست گیتاریست ما گفت که پیانو که تکنیک خاصی نداره.(اگه مو هام یه ذره بلند تر بود می کندمشون) مثلا برای استاکاتو زدن نت میزنی به نصف زمان که رسید ولی می کنی.ولی گیتار استاکاتو خیلی سخته! این رفیق ما جناب فاقر هم حرف ایشون تایید کرد و گفت مثلا تار یه تکنیکی داره یه چیزی تتو مایه های زخمه یا یه همچین چیزا گفت که همون Hammer On / Pull گیتاره.بعدشم برای من یه نت نشون داد یه ردیف بود که نزدیک یک صفحه بود ولی میزان بندی نداشت.گفت که اینو باید حسی زد و اندازه نت ها با اینکه نت های استاندارده ولی معلوم نیست!
گویا بنده باید صبر کنم تا کمی موها در بیاد بعدش بکنمشون.

hichnafar
Sunday 27 September 2009, 05:54 PM
چرا ساده فرض ميشه ...
چون در نگاه كسي كه كوچيك و ساده ببينه ،‌ساده ست ...
كلاس موسيقي كه مي رفتم ،گاهي كه بايد منتظر مي موندم مي رفتم يكي از كلاس هاي خالي تمرين با پيانو .
سر دودستي زدن آهنگي مانند خواب هاي طلايي هم كلي موهام كنده شد ، چه برسه به ...
كسي كه بايد جاي نت رو رو دسته سازش پيدا كنه گمان مي كنه جاي نت هاي پيانو كه مشخصه پس راحت ميشه زد ...
شايد هم به اين برمي گرده كه شنيده و ديده هاي كارهاي خوب پيانو زياد نبوده
تكراري گفتم ،‌در تاييد ديگران

keeps_gettin_better
Sunday 27 September 2009, 09:37 PM
خوب یه چیز جالب.امروز توی مدرسه داشتم با 2 تا از دوستان توی مدرسه راجع به کتاب چرنی بحث می کردم.اتفاقا یکیشون توی همین جا هم عضو هست.جناب fagher که البته یه مدت نبود و الانم که کامپیوتر نداره.ولی فکر کنم تا چند وقت دیگه بیاد که نوازنده تاره.و یکی دیگه از دوستان که گیتار میزنه.بحث کشیده شد به تکنیک ها و این دوست گیتاریست ما گفت که پیانو که تکنیک خاصی نداره.(اگه مو هام یه ذره بلند تر بود می کندمشون) مثلا برای استاکاتو زدن نت میزنی به نصف زمان که رسید ولی می کنی.ولی گیتار استاکاتو خیلی سخته! این رفیق ما جناب فاقر هم حرف ایشون تایید کرد و گفت مثلا تار یه تکنیکی داره یه چیزی تتو مایه های زخمه یا یه همچین چیزا گفت که همون Hammer On / Pull گیتاره.بعدشم برای من یه نت نشون داد یه ردیف بود که نزدیک یک صفحه بود ولی میزان بندی نداشت.گفت که اینو باید حسی زد و اندازه نت ها با اینکه نت های استاندارده ولی معلوم نیست!
گویا بنده باید صبر کنم تا کمی موها در بیاد بعدش بکنمشون.

این قضیه ای که دوست شما در مورد حسی زدن قطعات گفتن، همون tempo rubato خودمونه. می تونی به عنوان نمونه، قطعه زیبای Claire de Lune اثر دوبوسی رو نشونش بدی، که تقریبا کل شش صفحه رو باید همون rubato یا حسی زد. حالا این که خط میزان داشته باشه یا نه که خیلی مهم نیست!

این جور اظهار نظرها همش نشان از بی اطلاعیه.

EAM801
Monday 28 September 2009, 08:24 AM
به نظر من اگه پیانو ساز ساده ای فرض میشد هیچ وقت به اون لقب ساز مادر رو نمیدادند . بهنظرم این دوست شما تا حالا پیانو ندیده کسی که اهل موسیقی باشه و اطلاعات اندکی در این زمینه داشته باشه میدونه که پیانو اصلا ساز سادهای نیست و بعد ساز ویلون که یادگیریش حدود 13 سال طول میکشه ساز پیانو هست که اون هم دست کم 8 سال زمان میخاد . با تشکر

bamdadonline
Monday 28 September 2009, 01:35 PM
حالا بحث روباتو به کنار اما افرادی که اینطوری به موسیقی نگاه میکنن به جایی نمی رسن. به اندازه کافی دید جامعه ما به موسیقی سرسری هست حالا اگه خودمونم نخواهیم قوی تر و غلیظ تر فکر کنیم دیگه باید فاتحه بوجود اومدنه نوازنده هایی که استیل و تکنیک مناسب داشته باشن و موزیکالیته داشته باشن رو خوند.

rezayamini
Wednesday 7 October 2009, 08:24 PM
چرا بحث الکی میکنید؟؟

پیانو سخت ترین ساز دنیاس...ادم پدرش در میاد یاد بگیره تکنیکاشو..!!!!

10 تا انگشت...هماهنگ کردنشون مگه راحته..!!! هیچ سازی نیست 10 تا انگشتاتم براش کم باشه...;)

onlymusic
Thursday 8 October 2009, 02:08 PM
خیلی عجیبه که چنین چیزی به شما گفته شده!
من البته که هیچ اطلاعاتی از پیانو ندارم ولی همیشه تو یه کنسرت (بدون پایین آوردن ارزش بقیه سازها) چیزی که منو مسحور خودش می کنه اون دستگاه پیانو و نوازنده ای هست که روبروش نشسته. در میان هزاران هزار ساز وقتی کمترین صدایی از پیانو میشنوم بی اختیار احساسی از قداست این آهنگ در من ایجاد میکنه که شاید بدلیل علاقه من به نوای این ساز هست.
اگر روزی (که بعید میدونم در زندگی من وجود داشته باشه) پیانیست حتی مبتدی هم بشم، اگر کسی حتی به اشاره به این ساز توهینی کنه و بی ارزش قلمدادش کنه فکر نمیکنم بتونم با اون نفر ارتباط مجددی برقرار کنم.
با تشکر فریبا

Peddy
Thursday 8 October 2009, 06:10 PM
درود و خسته نباشید

دوستان ممنونم از نظراتتون
ولی باید بگم که متاسفانه تا وقتی که در جامعه ما به موسیقی اینقدر کم اهمیت داده بشه وضع همینه انسان دارای تفکر و عقل هست اگه میبینید بعضی اینطوری نظر میدن به دلیل نامانوس بودن با موسیقی در این جامعه هست!
چرا ما نباید در مدارسمون یه زنگ موسیقی داشته باشیم؟ واقعا چرا؟
همین میشه که یکی به ساز ویولن میگه ارکستر به پیانو میگه ساز ساده و چه میدونم موسیقی رو به دوتا آهنگ پاپ 6/8 محدود میکنه و ....

با تشکر

Khashayar
Friday 9 October 2009, 11:15 AM
درود
این بحث موسیقی و جامعه و ایران و بها ندادن و از این قبیل حرفها دیگه خیلی قدیمی و کلیشه ای شده و هیچ دردی رو دوا نمیکنه...پیشنهاد میدم وقت خودتون رو با این جور صحبت ها تلف نکنید...بزارید هر کسی هر جور دلش میخواد فکر کنه..شما فقط با نیش خند جوابش رو بدید،شما کار خودتون رو بکنید،قوی بزنید تا وقتی برای همون شخصی که میگه فلان ساز ساده است و فلان ساز سخت ساز زدید خودش بفهمه چقدر مغزش کوچیکه...کلا توصیه میکنم اگر می خواهید در موسیقی پیشرفت کنید اصلا به دیگران و حرفاشون و همینطور به جامعه و کشور و اینها کاری نداشته باشید و فقط و فقط سعی کنید خودتون رو تو موسیقی قوی کنید...
پاینده باشید

Peddy
Friday 9 October 2009, 11:20 AM
درود و خسته نباشید

ممنون خشایار جان حق با شماست این حرفا خیلی تکراری شده
دوستان من فکر میکنم به اندازه کافی نظرات داده شده برای همین من این تاپیک رو قفل میکنم چون واقعا ادامه ی این بحث سودی نمیرسونه
من فقط هدفم فهمیدن نظرات شما بود که به خوبی همه رو دریافت کردم

با تشکر