PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نواختن روی گام

Porya
Friday 25 September 2009, 02:19 PM
با سلام
من یه سوال داشتم اونم اینه که چه جوری میشه روی گام ملودی درست کرد؟
مثلا تو اهنگ های بتهوون مینویسن اهنگ رو گام G minor ساخته شده ، این یعنی چی؟
با تشکر

Porya
Friday 25 September 2009, 02:45 PM
سلام
نه من منظورم اینه که رو گام سل مینور چه جوری ملودی مینویسن
مثلا برای ساختن ملودی باید از دزجه های گام استفاده کنیم که ملودی رو اون گام باشه ؟
نمی دونم خوب منظورم رسوندم؟

shadi65
Friday 25 September 2009, 02:54 PM
خب النا جونم من که اصلا نفهمیدم چی گفتی . منم همین مشکلا دارم. نمیفهمم این گاما چین ر مینور با سل ماژور چه فرقی داره سل ماژور با سل مینور و از این حرفا ؟ اصلا چه خصوصیاتی دارن این گاما که اگه ندونیم نمیتونیم بزنیم. یکی اینار برا من توضیح بده

darknessman
Friday 25 September 2009, 03:32 PM
اگه دوست داشته باشيد من متونيم براتون اصول و قواعد گام ها رو بگم و در مورد ساختن ملودي هم براتون توضيح بدم

forever
Friday 25 September 2009, 04:01 PM
خوب اینکه خیلی عالیه...

Porya
Friday 25 September 2009, 04:15 PM
با سلامی مجدد
فکر نمیکردم یه سایت میتونه اینقدر فعال باشه !!!
بله اقای darknessman دوست داریم و بی صبرانه منظریم

در جواب Reason: ببخشید فکر کنم در این مورد باید از اهنگ ساز های نت آهنگ سوال کنین، من در این زمینه وارد نیستم.
ببخشید برای پرسیدن از اهنگسازها باید تو بخش خاصی سوال پرسید یا همینجا میان پاسخ میدن؟

با تشکر

forever
Friday 25 September 2009, 04:27 PM
در جواب reason:
همین جا می تونید جوابتون رو بگیرید...

ماریا
Friday 25 September 2009, 08:58 PM
سلام شادی جان
خوب فرق اینها روی کلید نته(البته من هم زیاد وارد نیستم) مثلاً گام سل ماژور این جوریه که باید فا دی از باشه، یعنی فا هر جا باشه دی ازه. فرق نمی کنه روی کدوم سیم!! فا دی از هم که می دونی باید فا به سل بچسبه.
در مورد سل مینور هنوز نمی دونم چه جوریه، دارم الان در موردش سرچ می کنم...
منظورتو متوجه شدم؟؟؟
در جواب Reason: ببخشید فکر کنم در این مورد باید از اهنگ ساز های نت آهنگ سوال کنین، من در این زمینه وارد نیستم.

ربطی به کلید نداره کلید برمیگرده به علائم ترکیبی و عرضی یه گام گامها بر مبنای خاصی از گام مادر یعنی گام دوماژور ساخته میشن توضیح مفصلی داره برای درک مدهای ماژور اول باید بدونید که فواصل چی هستند بعد میتونید متوجه بشید که به چه دلیلی تمام گامهای ماژور از یه الگوی فاصله ای خاص پیروی میکنه همین طور مینور و گامهای مینور ملودیک و مینور هارمونیک

باز هم بر میگردیم به کتاب تئوری موسیقی پورتراب فاصله ها رو بخونید اگه سوالی بود من در خدمتم

ehsanmir
Friday 25 September 2009, 09:32 PM
شما این نت ها رو از چپ به راست در نظر بگیرید.
c D E F G A B C
از C تا خودش فاصلش میشه=1
از C تا D فاصلش میشه=2
به همین ترتیب تا ...........
از C تا C بعدی فاصلش میشه=8
حالا اگه بین فاصله های 3 و4 یعنی E و F نیم پرده باشه گام ما میشه ماژور .
اگه بین فاصله های 2 و3 یعنی D و E نیم پرده باشه گام ما میشه مینور.
حالا نتهای بالا رو در نظر بگیرید.
از C شروع شده.بین نتهای E و F نیم پرده وجود داره.پس این گام ,گام دو ماژور یا همون C major هست.
حالا این نتها رو در نظر بگیرید.
C D Eb F G A B C
از C شروع شده .در فاصله ی 2 و 3 نیم پرده داریم.پس این گام میشه دو مینور یا همون C MINOR.

امیدوارم منظورم رو رسونده باشم.این بحث به همین کوتاهی نیست.من خیلی کلی گفتم.ولی اصول ماژور و مینور همینه.باز سوالی بود در خدمتم.

Porya
Saturday 26 September 2009, 07:54 AM
با تشکر از همه دوستان
ولی من منظورم این نبود
من مشکلی با گام ندارم مشکل من ساخت ملودی هستش
بزارین اینجوری سوالمو بپرسم ، شما اول ملودی میسازین بعد گامشو تعیین میکنین یا اول گامو تعین میکنین بعد ملودی میسازید؟

ehsanmir
Saturday 26 September 2009, 08:14 AM
با تشکر از همه دوستان
ولی من منظورم این نبود
من مشکلی با گام ندارم مشکل من ساخت ملودی هستش
بزارین اینجوری سوالمو بپرسم ، شما اول ملودی میسازین بعد گامشو تعیین میکنین یا اول گامو تعین میکنین بعد ملودی میسازید؟

این رو دیگه من دقیقا نمیدونم.ولی فکر میکنم اول گام رو مشخص میکنند که تو چه گامی باشه و بعد نت نویسی.چون هر گامی خصوصیات خودش رو داره.
این گام هم مثل همون دستگاه های خودمون هست.هر دستگاهی یه ویژگی داره.
من یه جا خونده بودم از گامهای مینور برای اهنگهای غمگین , اروم ,سرد استفاده میشه . از گامهای ماژور برای اهنگهای شاد و سریع .
بازم من دقیقا نمیدونم.شاید دوستان دیگه بیشتر بدونند.

shokoofi
Saturday 26 September 2009, 09:18 AM
من پيشنهاد مي كنم كه كتاب "تئوري بنيادين موسيقي" اثر پرويز منصوري را بخريد و مطالعه كنيد خيلي جامع و كامل توضيح داده اگه مي خواهين آهنگسازي كنين اول بايد اين كتاب يعني تئوري موسيقي و بعد هارموني را مطالعه و تمرين كنيد. كتاب هارموني هم كتاب والتر پيستون دو جلدي است كه خيلي مفيد و كامل مي باشد.

Porya
Saturday 26 September 2009, 09:35 AM
خیلی ممنون جناب shokoofi ولی من این کتاب رو مطالعه کردم و در این مورد چیزی توش نیست (ساخت ملودی)
باز عزیزان اگه کمکی کنن ممنون میشم الان بزرگ ترین مشکلم تو موسیقی همینه

keeps_gettin_better
Saturday 26 September 2009, 09:36 AM
این رو دیگه من دقیقا نمیدونم.ولی فکر میکنم اول گام رو مشخص میکنند که تو چه گامی باشه و بعد نت نویسی.چون هر گامی خصوصیات خودش رو داره.
من یه جا خونده بودم از گامهای مینور برای اهنگهای غمگین , اروم ,سرد استفاده میشه . از گامهای ماژور برای اهنگهای شاد و سریع .

آره گام های مینور برای آهنگ های غمگین استفاده می شه. ولی باز هم ما این همه گام مینور و ماژور داریم. چی باعث می شه که آهنگساز یکی از این گام ها رو انتخاب کنه؟ مثلا من یه جا یه دفعه خوندم که ر مینور، از همه گام های مینور غمگین تره. یا مثلا به نظر خودم لا بمل ماژور نسبت به گام های دیگه ماژور، کمتر اون احساس شادی و سر زندگی رو داره.

ولی در کل ملاک انتخاب گام چیه؟

marzi_a1732
Saturday 26 September 2009, 10:29 AM
آره گام های مینور برای آهنگ های غمگین استفاده می شه. ولی باز هم ما این همه گام مینور و ماژور داریم. چی باعث می شه که آهنگساز یکی از این گام ها رو انتخاب کنه؟ مثلا من یه جا یه دفعه خوندم که ر مینور، از همه گام های مینور غمگین تره. یا مثلا به نظر خودم لا بمل ماژور نسبت به گام های دیگه ماژور، کمتر اون احساس شادی و سر زندگی رو داره.

ولی در کل ملاک انتخاب گام چیه؟

به نظر من کل ملاک انتخاب گام سلیقه هست.
گامهای کلاسیک هم متل دستگاههای موسیقی سنتی میمونه و هر گام یه فرمول برای فواصل بین نتها داره که این فواصل باعث غمگین یا شاد شدن حالت ملودی ها میشه.
در موسیقی سنتی هم بعضی دستگاهها در کل یه جور حس رو (به شکلهای مختلف) به شنونده منتقل میکنن.
مثلا دستگاه دشتی و گوشۀ شوشتری دستگاه اصفهان و شور غم انگیز هستند ولی مسلما خیلی با هم فرق دارند و دشتی خیلی غم انگیز تر از شوشتری و شوشتری غم انگیز تر از شوره و نوازنده بر حسب سلیقه و احساسی که داره و نسبت به رابطۀ احساسی که می تونه با دستگاه (یا گام) بر قرار کنه اونو انتخاب میکنه.

darknessman
Sunday 27 September 2009, 04:42 PM
به نظر من کل ملاک انتخاب گام سلیقه هست.
گامهای کلاسیک هم متل دستگاههای موسیقی سنتی میمونه و هر گام یه فرمول برای فواصل بین نتها داره که این فواصل باعث غمگین یا شاد شدن حالت ملودی ها میشه.
در موسیقی سنتی هم بعضی دستگاهها در کل یه جور حس رو (به شکلهای مختلف) به شنونده منتقل میکنن.
مثلا دستگاه دشتی و گوشۀ شوشتری دستگاه اصفهان و شور غم انگیز هستند ولی مسلما خیلی با هم فرق دارند و دشتی خیلی غم انگیز تر از شوشتری و شوشتری غم انگیز تر از شوره و نوازنده بر حسب سلیقه و احساسی که داره و نسبت به رابطۀ احساسی که می تونه با دستگاه (یا گام) بر قرار کنه اونو انتخاب میکنه.
بچه ها اول مشخص كنيد ميخواهيد سنتي ايراني كار كنيد يا موسيقي بين اللمللي(منظورم پاپ يا راك) كلاسيك جاي خود داره
چون من توي موسيقي سنتي هيچ گونه دانش و اطلاعاتي ندارم

darknessman
Sunday 27 September 2009, 04:52 PM

اين دقيقا عين بي سوادي كه بخوايم بگيم اول ملودي و بسازي وبعد گام و مشخص كنيم
بهتر مبحث و به عقب تر از ساخت ملودي و استفاد از گامها ببريم
بايد در نظر بگيريم موزيك ما وكال محور يا موسيقي محور
نمونه ساده تر ميگم قراره آهنگ سازي براي ترانه بشه يا براي يك يا چند ساز سلو

Porya
Sunday 27 September 2009, 08:55 PM
با تشکر از همه دوستان
بله من هم به این نتیجه رسیده بودم که اول گام رو مشخص میکنن بعد ملودی میسازن
مگه اهنگ سازی برای ترانه با سلوی ساز توی یک گام فرق داره؟
البته من منظورم سلوی ساز بود یعنی همون ملودی اصلی اهنگ
اگه توضیح بدین ممنون میشم

you3f
Saturday 17 October 2009, 07:21 PM
بحث گام به همین کوتاهی و مختصر نیست. توضیح مفصل و ریزه کاری زیاد داره.
هر گام با نت پایه (اولین نت) نام گذاری میشه. و فاصله های نتهاش ماژور یا مینور بودنش رو.
ولی یه راه ساده بهتون میگم.
برای بدست آوردن گامهای ماژور:
"گامهای ماژور دییز دار:
نت دو را در نظر بگیرید. از دو تا دو ی بعدی (بدون دییز و بمل) میشه دوماژور.
گام ماژور بعدی از نت پنجم آن که سل هست ساخته میشه (سل ماژور) + نت هفتم دییز میشه(یعنی فا).
به همین ترتیب گامهای ماژور بعدی رو پیدا کنید. در گام رماژور {فا و دو} دییز هستند. در گام لاماژور {فا و دو و سل} دییز هستند. در گام می ماژور {فا و دو و سل و ر} دییز هستند. در گام سی ماژور {فا و دو و سل و ر و لا} دییز هستند.
"گامهای ماژور بمل دار:
از فاماژور شروع کنید. نت درجه ی چهارم را بمل کنید. (در گام فاماژور "سی" بمل است). گام ماژور بعدی از نت درجه چهارم قبلی ساخته میشه+نت چهارم بمل شود.
در گام سی بمل ماژور {سی و می} بمل هستند. در گام می بمل ماژور {سی و می و لا} بمل هستند. در گام لا بمل ماژور {سی و می و لا و ر} بمل هستند. در گام ر بمل ماژور {سی و می و لا و ر و سل} بمل هستند.

"گام مینور تئوریک(مینور طبیعی):
از نت درجه ششم گام ماژور ساخته میشه.(با همون دییز یا بمل ها). گام ر مینور تئوریک از درجه ی ششم گام فاماژور ساخته میشه. یعنی در گامهای فاماژور و رمینور تئوریک {نتهای سی} بمل هستند. در گامهای سل ماژور و می مینور تئوریک {نتهای فا} دییز هستند. و ...

"گام مینور هارمونیک:
همانند گام مینور تئوریک است ، با این تفاوت که نت درجه ی هفتم ش نیم پرده بالا میره. {یعنی در گام لامینور هارمونیک} نتهای سل دییز هستند.

"گام مینور ملودیک:
همانند گام مینور تئوریک است. ولی {هرگاه در حالت بالا رونده باشه نتهای درجه ی ششم و هفتم ش دییز است.

اینها گامهایی ست که زیاد استفاده میشه. گامهای دیگری هم داریم که اینجا نیازی به گفتنش نیست اگه خواستید بگید در موردش توضیح بدم.
گام جیپسی
و گامهای موسیقی جَز(جاز)
گام پنتاتونیک ماژور
گام پنتاتونیک مینور

در مورد موضوعی هم که گفتید باید بگم به نظر من فرقی نمیکنه اول گام رو انتخاب کنی یا اول ملودی رو بنویسی بعد ببینی تو چه گامی است. به نظر من هر دو روش هم استفاده میشه ولی من اول ملودی که تو ذهنم هست رو همونطور مینویسم بعد تشخیص میدم تو چه گامی هست سپس میارمش تو هر گامی که خواستم.

هر کدام از گامها توضیحات مفصلی دارند که در اینجا نمیگنجید. در هر صورت
امیدوارم مفید بوده باشم...