PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یه سوال مهم در مورد گام

mini
Sunday 18 October 2009, 03:44 PM
یه سوال در مورد یه گام برام پیش اومده اگه کسی اطلاعی داره لطف کنه بگه و منو از این مشغولیت فکری در بیاره.
یه گام هست که من هیچجا نتونستم ازش اطلاعاتی کسب کنم نه تو هیچ کتابی نه تو اینترنت و ...
نمیدونم اسم این گام چیه؟ و چطور بدست میاد؟ و آکوردهاش چی هست؟
ولی اینطور که من دیدم و محاسبه کردم
مثل گام مینور طبیعی یا همون تئوریکه اما نت درجه دومش نیم پرده بم شده.
مثلا تو لامینور ش (فقط "سی بمل") شده.
یا تو می مینور ش {در می مینور تئوریک باید فا دیز باشه} اما تو این گام درجه دوم رو نیم پرده بم کردن که فا بکار شده.
یا
از درجه سوم گام ماژور ساخته میشه با همون دیز و بمل ها.
فواصل درجاتش هم اینطوره=
پرده + پرده + نیم پرده + پرده + پرده + پرده + نیم پرده {از چپ به راست}
نمونه اش هم تو بیشتر تو آهنگهای شادمهر دیدم مثل یاس ، باور ، عادت ، ...
اینطور که معلومه باید مینور باشه حالا چه مینوری ست من نمیدونم!!!
آکوردهایی هم که توش استفاده میشه – آکورد درجه اول – درجه دوم – سوم و چهارم هست
تا اونجا که من دیدم.
واقعا ممنون میشم اگه کسی کمکم کنهههههههههههههههههه

:connie_24:

hermes
Sunday 18 October 2009, 07:40 PM
اسم اين گام phrygian (فريژين) هست. كه مي فريژين بدون هيچ ديز و بملي همونجوري كه گفتي نمونه ساده اين گامه. فريژين شبيه دستگاه شور در موسيقي ايرانيه. و حال و هواي سنتي و شرقي داره. توي موسيقي فلامنكو هم كاربرد داره. اگر گيتاريست هستي باهاش سر و كار خواهي داشت.

mini
Sunday 18 October 2009, 11:00 PM
پس بهش میگن فریژین. پس اسم مینور نداره؟
اره ولی تو شور درجه دوم به جای بمل، کرن ست.
ممنونم ازت. تا حالا اسمشو نشنیده بودم ولی فکر کنم یه جا دیدم. شاید تو کتابی جایی چشمم بهش خورده.
"خیلی گام با احساسیه!!!"

alone_composer
Tuesday 27 October 2009, 09:48 PM
حق با شماست دوست عزیزم گام زیبایی است. در واقع فیریژین از مد های کلیسایی است که همانطوری که دوستمون گفت وقتی از نت می تا می یک اکتاو بالاتر پیوسته حرکت می کنی بدون هیچ نت دیز یا بمل این گام ساخته می شه.

اما نکته مهم اینه که فیریژین در واقع همان مد شور خودمان هست که تامپراسیون (تعدیل) روی اون انجام شده یعنی به جای کرن درجه دوم گام از بمل اون استفاه شده.

این هم جالبه که درجه دوم تو این گام بی نهایت مهم و با ارزشه و وقتی ملودی روی این درجه تاکید داره آکورد سوپر تونیک معمولا استفاده میشه. این آکورد سوپر تونیک (درجه دوم) در واقع همون آکورد ششم ناپلی معروف و جذاب هست که فضای قطعه رو برجسته می کنه.

یادت باشه که تو علائم ترکیبی باید همون علائم ترکیبی مینور تئوریک رو بنویسی و بعد هر جا که لازم شد در بطن قطعه درجه دوم رو نیم پرده بم تر استفاده کنی.

موفق باشی

GhazalMusic
Tuesday 15 December 2009, 02:58 PM
در ایران به این گام دشتی میگویند