PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : علت ستنی نشدن گیتار

panii60
Sunday 25 October 2009, 06:37 AM
سلام بچه ها
چرا سازی مثل ویلن فلوت پیانو رو تونستن سنتی کنند اما گیتار رو نه؟

این سؤال جاش در بخش گیتاره اما جون اینجا پر رفت و آمد تره :D گفتم اینجا بهتره و زودتر جواب می گیرم

Mezrab
Sunday 25 October 2009, 11:28 AM
یکی از واضح ترین دلیل های موجود این هست که ساز هایی مثل گیتار و یا کلا ساز های غربی قادر به اجرای ربع پرده نیستند، همونطور که میدونید ما در موسیقی سنتی ربع پرده داریم.

ast1356
Sunday 25 October 2009, 11:31 AM
سلام بچه ها
چرا سازی مثل ویلن فلوت پیانو رو تونستن سنتی کنند اما گیتار رو نه؟

این سؤال جاش در بخش گیتاره اما جون اینجا پر رفت و آمد تره :D گفتم اینجا بهتره و زودتر جواب می گیرم

خوب سؤال خوبيه ولي مگه همه دستگاههاي ايراني 1/4 پرده دارن؟ كه با گيتار نشه اجراشون كرد.

مگه نيست كه سنتور بعضي نتها را نمي تونه به طور هم زمان داشته باشه و اون كاستي ها رو با ي ساز كمكي ديگه اجرا ميكنن.

چرا نبايد با يك ساز غربي ( به اصطلاح) آهنگ سنتي اجرا كرد مگه ياني با تلفيق ساز هاي شرق و غرب موسيقي هاي بديع اجرا نميكنه؟

مگه براي اجراي موسيقي سنتي حتمن بايد به 800 سال پيش چسبيد؟ و بگيم چون سنتيه نميشه با گيتار يا هر ساز غربيه ديگه زده بشه؟

به نظر من اينكار عين ابتكار و خلاقيت هستش.

مگه آلبوم ديدار شرق و غرب استاد كيوان ساكت رو نشنيديد كه با تار به اجراي موسيقي سنتي غرب پرداخته؟

پس چي ميشه كه با گيتار به اجراي موسيقي شرق (ايران) پرداخت؟...........

aerelm
Thursday 12 November 2009, 06:13 PM
پیشنهاد میکنم یه جستجوی مختصر در مورد گیتار خانم لیلی افشار انجام بدید، ایشون خودشون برای اینکه بتونن آهنگهای محلی ایرانی رو روی گیتار پیاده کنن به گیتار ربع پرده اضافه کردن.
(اگه اشتباه نکنم یه مقاله در همین مورد یه زمانی رو صفحه اصلی سایت بود، نمیدونم هنوزم موجوده یا نه)

پ.ن: جواب با 2 هفته تاخیر

fagher
Thursday 12 November 2009, 06:39 PM
من فقط نظر خودم رو میگم...
به نظر من کار خیلی مسخره ای هست که ما بیایم چون فقط میخوایم(مثلا)خلاقیت داشته باشیم به گیتار ربع پردی اضافه کنیم(یعنی از اصل ساز خارج بشیم . البته درسته که خلاقیت خوبه ولی درست و به جاش)
اما در مورد تار : ببینین آقای ساکت که نیمدن ی قسمت به تار اضافه کنن یا یه قسمت کم کنن ، ایشون فقط برای اینکه نشون بدن بر خلاف تصور سازهای ایرانی توانایی اجرای هر نوع موسیقی رو دارن ( بازم میگم موسیقی نه ...) این کار رو کردن(و باز هم میگم به نظر من)

fagher
Thursday 12 November 2009, 06:45 PM
خوب سؤال خوبيه ولي مگه همه دستگاههاي ايراني 1/4 پرده دارن؟ كه با گيتار نشه اجراشون كرد.
ببین دوست من شما اگر بخوای موسیقی اصیل ایرانی رو اجرا کنی حتما نیاز به ربع پرده ها داری( در موسیقی ایرانی چیزی که رواج داره و به نظر من جالبش میکنه اینه که شما میتونی از یک گوشه بری به یک گوشه ی دیگه که این گوشه ها عموما توی دستگاه های متفاوت هستن و اگر م توی یک دستگاه نباشن اکثرشون یک چهارم پرده ها رو دارن) پس یک جورایی اگه سازی یک چهارم پرده نداشته باشه نمیتونه موسیقی ایرانی رو [جذاب] اجرا کنه و نمیشه گفت که این نقصه چون هیچ کامل نیست.

am3000
Friday 13 November 2009, 05:23 AM
سلام

به نظر من این کار یه کار غیر منطقیه که ما مثلا پیانو رو کرن کوک کنیم تا بتونیم باهاش موسیقیمون رو اجرا کنیم یا مثلا ویلن رو .
ای بابا!چولاک جان شما هم بله؟؟از کدام منطق صحبت میکنید؟؟اگه میشه منطق مورد نظرتون رو بیشتر توضیح بدید.
به هر حال....چه بگویم که ناگفتنم بهتر است!!!!!همینه که وضع موسیقیمون اینطوریه دیگه!امثال استاد صبا هفتاد سال پیش پاسخ این صحبتها رو در عمل داده اند ولی بخاطر جو سازی برخی افراد هنوز ما دنبال صدور پاسپورت برای سازها هستیم.چند نمونه برنامه تکنوازان در همین سایت آپلود شده،گوش کنید شاید نظرتون عوض شد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

scofild
Friday 13 November 2009, 01:35 PM
بحث خیلی جالبیه. دیدم بهتره توش شرکت کنم...
خب ، من خودم یکی از افرادی هستم که واقعاً موسیقی و سبک ها برام حد و مرزی نداره ، یعنی ممکنه وسط یه کاره ترنس یا هاوس یه دفعه موسیقیه اصیل ایرانی رو بیارم تو کار جوری که آب از آب تکون نخوره...

به عقیده ی من نواختن موسیقیه سنتی با گیتار به هیچ عنوان خود شیرینی به حساب نمیاد ، یعنی اصلاً هیچ ربطی به خود شیرینی نداره ، این هنره شخصو نشون میده. اگه قرار بود که به نوآوری ها به چشم خود شیرینی نگاه کنن ، ما الان هیچ کدوم از این ساز هایی که دورمون میبینیم رو نداشتیم. هیچ کدوم از دستگاه های موسیقی رو نداشتیم.... و خیلی چیزای دیگه....

برای پیشرفت باید تغییر کرد ....

fagher
Friday 13 November 2009, 02:31 PM
بله باید تغییر کرد اما نه هر تغییری

scofild
Friday 13 November 2009, 04:20 PM
بله باید تغییر کرد اما نه هر تغییری

بله ! حد و حدود تغییر و علتش رو در پستی که دادم خیلی شفاف توضیح دادم...
نمیگم بیاین دسته ی گیتارو بشکونید بچسبونید بغلش و با آرشه ، مثه کمانچه بنوازید ! کافیه یکم نبوغ به خرج بدید و حتی لازم نیست ربع پرده هم اضافه کنید. با نیم پرده هم میشه حس و حال و هوای موسیقی شرق و ایران رو توی کار گنجوند... فقط با کمی نبوغ.

این هم هر تغییری نیست... از نوعه مثبته.
البته همونطور که میدونید هر کس عقیده ای داره و نظرش محترمه .

چیزایی که عرض کردم ، نظر شخصی منه و طبق تجربه ام .

موفق باشید.

rumour
Friday 13 November 2009, 07:27 PM
ماهور نداشت دیگه. تا اونجایی که من میدونم که زیاد هم نمی دونم.