PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تئوری موسیقی غرب بر گرفته از تئوری موسیقی ایرانی قرن 8

mohsenshahbazi
Sunday 25 October 2009, 08:35 AM
سلام
ارموی در کتاب ادوار برای پرده بندی از شیوه خاصی استفاده کرده که منجر شده تا شیوه پرده بندی ایشان به اصلی در موسیقی ایرانی و شرقی اسلامی تبدیل شود.
این شیوه پرده بندی نشات گرفته از تئوری گام 18 پرده ای ارموی می باشد.ارموی اولین کسی بود که بر روی دو تار خراسان 18 پرده بست. به صورت:
دو.دو دیز.ر کرن.ر.می بمل.می کرن.می.فا.فا سری.فا دیز.سل.....
که این کار باعث شد تمتام نغماتی که در موسیقی ایران و نواحی اسلامی نواخته میشد از ساز اخذ شود.بعد با استفاده از این نوع پرده بندی اقدام به استخراج دانگ ها و مقام های مختلف در موسیقی کرد.(در قرن 8 ه.ق مطابق با قرن 12 م اواخر قرون وسطی).
جالبه که بگم ارموی درباره فواصل موسیقی مطبوع و متنافر بودن آنها، مبانی هارومونی صوت ،ترکیب تتراکوردها و پنتاکوردها و ایجاد گام یا مقام موسیقیایی تالیفات بسیار مفصلی داشته که در دو کتاب "ادوار" و "رساله شرفیه" آنها را به رشته تحریر درآورده.
در ادامه درباره جزئیات مطالب ارائه شده به تفصیل بحث خواهد شد.( اگر خدا خواهد)

محسن شهبازی

Leon
Sunday 25 October 2009, 10:23 AM
اگر منظورتو ن موسيقی بر گرفته از ايرانيان هست بله درست هست ولی ما چيزی به نام موسيقی سرزمين اسلامی نداريم! تا بحال از موسيقی سرزمين مسيهی چيزی شنيديد خير چون وجود ندارد،کلاً اديان هنر پرور نيستند و وابسته به فرهنگ هم نيستند!
بهتر است کلمه اسلامی رو حذف کنيم از اين مقاله!آنچه که از ذهن هنرمند تراوش ميشود يک امر سکولار است!

mohsenshahbazi
Sunday 25 October 2009, 11:25 AM
منظور از اسلامی اشاره به محدوه سیاسی قرون 8 میلادی تا 16 میلادی است .
ضمنن دوست اگر تراوشات هنری امری سکولار باشد لاجرم خود انسان نیز امری سکولار است.
یعنی برای قبول فرمایش شما باقبول کنیم کل امور سکولار و اومانسیتی است.که متاسفانه من با نظر شما مخالف نیستم. چرا که انسان را مخلوق واجب الوجودی می دانم که اعمال انسان در طول حکمت و علم اوست ولی همراه با ارداه خود فرد.

Leon
Sunday 25 October 2009, 12:02 PM
منظور از اسلامی اشاره به محدوه سیاسی قرون 8 میلادی تا 16 میلادی است .

ضمنن دوست اگر تراوشات هنری امری سکولار باشد لاجرم خود انسان نیز امری سکولار است.
یعنی برای قبول فرمایش شما باقبول کنیم کل امور سکولار و اومانسیتی است.که متاسفانه من با نظر شما مخالف نیستم. چرا که انسان را مخلوق واجب الوجودی می دانم که اعمال انسان در طول حکمت و علم اوست ولی همراه با ارداه خود فرد.

من هم مخالف صحبت شما نيستم ، ولی اين که هنر امريست سکولار،پا فشاری ميکنم بر اين امر،چون ارتباط امور مطلق ه با امور نسبی دنيا و بعضاً انسان ها و هنر که زاييده ذهن بشر هست ،يک امری هست که وارد بند بازی های فلسفی ميشود که خارج از بحث اين تاپيک هست،اين برداشت که همه چی انسان های در طول اراده اوست يا خير،بعضاً نسبي ست و پر از شکّيات ،يعنی يک گزاره شايد درست و شايد غلط، و نميتوانيم 100 % بگيم که حقيقی هست،بلکه يک برداشته موهوم است! که در ذهن همون جا که فانتزی! وجود دارد به خدا پيونده زده ميشود که اين هم در تاپيکی ديگه به نام موسيقی راهی برای رسيدن به خدا است مطرح کردم!
بحث ديگه تفکر عقلآنی و دينی هست که به 2 خدای متفاوت ميرسد که از حوصله اين تاپيک خارج است.
اگر بحث بر سر منطقه بوده،بله درست است ولی اگر پيوند زدن اسلام و فرهنگ اسلامی با هنر مد نظر باشد،اينجا بحث فرق ميکند و مسائل زيادی بايد حل و بحث شود که اين سايت،جايی مناسب برای آن نيست!
به هر حال ادامه بديد.

rumour
Sunday 25 October 2009, 12:04 PM
خوب من هم بشتر با جناب لئون موافقم تا شما.
ولی کلا من منظور شما رو از تایک نفهمیدم اگه میشه یه راهنمایی بکنید.
شما می خواین راجع به این بحث کنیم که آیا موسیقی غرب ریشه موسیقی سنتی هست یا نه؟
یا این که موسیقی امری سکولار است یا نه؟

mohsenshahbazi
Sunday 25 October 2009, 01:09 PM
rumour عزیز
ببین بحث ما در باره نقش مطالعات دانشمندان و موسیقیدانهای ایران و محدوده جغرافیایی جهان اسلام در شکل گیری و تکامل تئوری موسیقی و ساز ها در غرب می باشد.
موسیقی سنتی را معمولا به موسیقی دستگاهی نسبت می دهند ولی منظور من تالیفاتی هست که از قرن 4 ه.ج(قرن 10م) توسط فارابی و ابوعلی سینا آغاز شده و با کتاب الادوار صفی الدین ارموی به اوج و تکامل رسید.

آیا برای شما جالب نیست که ما در قرن 12م و حتی قبل تر درباره نت نوسی و آهنگسازی و فواصل مطبوع و نا مطبوع و درباره فواصل و نحوه پرده بندی سازها مقالات و کتاب های بسیار داشتیم.
توجه کنید من از منظر تعصب ایرانی به این مطلب نگاه نمی کنیم و فقط می خوام از لحاظ وجود اسناد به نقش مهم موسیقیدانهای ایرانی در تحول تاریخ موسیقی اشاره کنم.

mohsenshahbazi
Monday 26 October 2009, 10:50 PM
در ادامه بحث خودمون توجه شما را به شیوه نت نگاری در ایران قرن8 جلب می کنم.
بر طبق گام ارموی برای هر نت و پرده یکی از حروف ابجد را نسبت می دادند.
مثلا (الف)برای نت دو-"ب"برای دو دیز-"ج"برای ر کرن-"د"برای ر ....
صفی الدین ارموی در کتاب ادوار بحثی درباره ذوالاربه یا همان تتراکورد بیان می کند و 98 تتراکورد را که بر طبق پرده بندی خودش بوده ثبت می کند و درباره ملایم و نامطبوع بودن آنها و همچنین نسبت بین درجات هر تتراکورد بحث می کند