PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : به نظر شما کدام دستگاه غم انگیز تر است ؟

LHAM
Friday 30 October 2009, 10:50 PM
در بین دستگاه های ایرانی، کدام برای بیان اندوه و درد است؟

مازیار
Friday 30 October 2009, 11:11 PM
بیشتر شور و ماهور

alone_composer
Saturday 31 October 2009, 12:48 PM
با سلام دوست عزیز. البته به نظرم در مورد ماهور احتمالا اشتباه نوشتاری رخ داده. ماهور دارای فضایی شاد و آرام است (از نظر پرده بندی مشابه همان گام ماژور در موسیقی کلاسیک می باشد) که دارای فضایی روشن، شیرین و زیباست.

اما به نظر شخصی من شور و اصفهان دستگاه هایی هستند که بار احساسی بیشتری در رساندن حزن و حس قوی دارند.

با سپاس از شما

مازیار
Saturday 31 October 2009, 10:33 PM
تا آنجایی مه من شنیدم اصفهان برای غزل های ساده و شیرین بکار می رود چون بالا پایینی زیادی ندارد ولی شور بهتر است.

Nassim_Agha
Saturday 31 October 2009, 11:24 PM
به نظر من دستگاه همایون غم توام باشکوه خاصی دارد.
آواز دشتی از دستگاه شور غم دلسوختگان را نیز خوب بیان می کند.:21ox66r:

endvb6
Saturday 7 November 2009, 09:50 AM
سلام دوستان عزيز. مرسي الهام عزيز سؤال جالبي بود. خب ما توي همه دستگاه ها و آوازها غم خاصي رو مشاهده ميكنيم. حتي توي همون ماهور كه حالت شاد و ملايمي داره. اما خب هر كودوم غم خاصي مي تونه باشه. مثلا همايون و اصفهان كه غم فراغ همراه با بينش عميق رو بهمراه داره برخلاف سه گاه كه هجراني و سوزش و بي قراري بي حد و حصري رو به همراه داره. غم شور لطيفه و غم دشتي جانكاه. موفق باشيد دوستان

Wieniawski
Saturday 7 November 2009, 11:34 AM
به نظر من کل موسیقی ما غم و اندوه, ولی ماهور و سه گاه و چهار گاه کمتر.

مازیار
Sunday 8 November 2009, 09:01 PM
دستگاه نوا هم خوبه.
محمود شاد هم داریم ولی جواد شده.

ney_7band
Sunday 15 November 2009, 11:43 AM
با سلام
من اصفهان رو خیلی دوست دارم چون واقعا حالت عجبی به من دست میده وبه نظر من ابو عطا هم در بیان اندوه کارایی خوبی داره

hoseinah310
Sunday 15 November 2009, 12:12 PM
دستگاه شور غم زیادی داره، دشتی هم میتونه غمناک باشه، بستگی به نوازنده داره که چجوری بزنه!

Mezrab
Sunday 15 November 2009, 08:02 PM
سه گاه...

moein babayee
Sunday 15 November 2009, 09:37 PM
سلام هنرمندان ایروونی
اول یک سوال غم رو چی معنا می کنین؟ یادآور خاطرات تلخ؟ یا جاری کننده ی اشک یا ...

تو دستگاها به نظرم شور و دشتی غم انگیز تره

ولی این کاملا یک مورد شخصیه یکی با کارای جو ستریانی غمپره می گیره یکی رضایا یکی استاد شجریان
فکر نکنم به نتیجه ای برسین

E_h_s_a_n
Monday 16 November 2009, 09:38 AM
به نظر من ابوعطا غمناکی بسیار زیبایی داره

احسان
Wednesday 25 November 2009, 01:56 PM
درود

دشتی دیلمان

atb
Wednesday 25 November 2009, 03:10 PM
با سلام
دستگاههای ایرانی هر کدام دارای حس و حال خاصی می باشند وهرکس با توجه به علایق خود یک یا چند دستگاه را بیشتر دوست دارد.
ولی از نظر قدما:
سه گاه-دشتی-افشاری
برای بیان غم و شکایت از جور معشوق وفراق از سایر دستگاهها مناسبترند.

fagher
Thursday 26 November 2009, 03:57 PM
به نظر من هر دستگاهی میتونه هر احساسی رو نشون بده و نمیشه گفت فلان دستگاه غمگین تره...
اون چیزی که باعث میشه یک دستگاه شاد باشه یا غمگین یا هر چیز دیگه نوازنه هست ( یا بهتر بگم حس نوازنده در لحظه )

Lonely3tar
Wednesday 24 February 2010, 02:15 PM
به نظر من کل موسیقی ما غم و اندوه, ولی ماهور و سه گاه و چهار گاه کمتر.
دوست عزیز شما حال و حس درونی رو با غم و اندوه بیخود اشتباه نگیر ... مرد در درد زاده می شه ... غم های متعالی و حالات درونیه که انسانو می سازه ... اگه شما هم سه تار می زنی باید حتما با این روال آشنا باشی ؟
به نظر من اگه سه تارو فا کوک کنی و تو ابوعطا بزنی تمام اشکای دنیا جمع می شن تو دلت ... بری حجاز و فرود کنی ... محشریه به خدا !

MEHRNAM
Wednesday 24 February 2010, 04:38 PM
برای من اصفهان یادآور حالت درد دلی توام با پند واندرز و همایون یادآور سوز و گداز درونی ودشتی بیانگر درد دلی توام با شکایت از زمانه است که همه ی آنها را میتوان غمگین حساب کرد.

Sohrab Iwis
Wednesday 24 February 2010, 04:56 PM
به نظر من اصفهان يه چيز ديگست !!

مهسا جمالي
Monday 24 May 2010, 02:47 PM
به نظر من بستگي به نوازنده داره مثل آهنگ اي ايران كه در دشتي ساخته شده ولي اصلا مثل بقيه دشتي ها غمگين نيست

mehdi m
Tuesday 11 January 2011, 08:59 AM
به نظر من ابوعطا غمگین ترین است و نوا محزون تر

staccato
Tuesday 11 January 2011, 10:09 AM
1 - افشاری
2 -
3 -
4 -
.............

z_m
Tuesday 11 January 2011, 04:34 PM
به نظرم تا الان میگم دشتی و نوا ..... شاید بعدا نظرم فرق کنه...

pooriaakbari1989
Tuesday 11 January 2011, 05:02 PM
به نظر من دستگاه شور به خصوص آواز دشتي و تو آواز اصفهان گوشه "بيات راجع"!

almas66
Tuesday 11 January 2011, 06:02 PM
جایی شنیدم که ساز هرچی موقع نواختن به بدن نزدیک تر باشه اون اهنگی که ازش خارج میشه ارتباط نزدیکتری با حالتهای روحی نوازنده داره
و خودم هم این رو خیلی قبول دارم
به نظرم نی و فلوت و کلا سازهای دهنی غمگین ترند.

asir_gham
Thursday 13 January 2011, 02:31 PM
هر سازی داشته باشی، اگه نوازنده خودت باشی به هر طریقی می تونی آهنگ بزنی، چه شاد چه غمگین!

mezrab talae
Sunday 6 February 2011, 10:04 PM
به نظر من هیچ دستگاهی مثل اصفهان دل آدم رو کباب نمی کنه

star_violet
Sunday 6 February 2011, 10:08 PM
به نظر من عمق تلخی و گلایه تو شور ابراز میشه، به مایه افشاری علاقه ویژه ای دارم تو این مواقع؛ اما سوزناکترین دشتی هست...
نمیدونم... یه جورایی کلا شور رو خیلی میپسندم
مثلا بیات ترک... آواز "برخیز تا یکسو نهیم..." از استاد شجریان تو آلبوم در خیال

Hafeziye
Monday 7 March 2011, 02:07 AM
افشاری و سه گاه میتونن بسیار غمناک باشن

kak_maki_new
Monday 7 March 2011, 11:12 AM
به نظر من هر دستگاهي يك نوع غم رو بيان ميكنه ....يكي غم و گلايه عاشقي مثل سه گاه ....يكي غم ديرينه و جانسوز رو بيان ميكنه مثل دشتي و يا همايون هم غمي نهفته در سينه داره ...يا افشاري ..

مهم اينه چه نوع حالتي رو بيان كنند..

marzie_samimiparvar
Monday 7 March 2011, 12:09 PM
دشتی یه غم عارفانه ای توش داره،مخالف 3 گاه به نظر من واسه سر مزار خوبه،همایونم یه غم باشکوه داره!!!!!

M_T
Saturday 12 March 2011, 03:27 PM
سلام

به نظر من تمام دستگاه ها مثل نمودار سینوسی اند. یعنی اوج و فرود دارند.
اولش آرومه میره به سمت اوج و تند میشه و بعد نهایتا دوباره آروم میشه.
این همون چیزیه که ارسطو راجع به ادبیات میگه.
یعنی اول که آروم شروع می کنه یه احساساتی رو درون شما بوجود میاره و هی تحریکش می کنه تا اوج شادی یا غم می رسه بعدش دوباره از اون قله میاد پایین و آرومت می کنه.
متوجه منظورم هستید؟

M_T
Saturday 12 March 2011, 03:30 PM
این هم اضافه کنم که اگر دنبال موسیقی کلاسیک غمگین یا محزون هستید به مقامات موسیقی عرب رجوع کنید که تاپیکی در مورد اون زده ام و توضیحاتی داده ام:
You can see links before reply

حزنی که در مقام صبا هست و یا بیاتی و کرد. اگر خواستید نمونه بزارم یا لینک دانلود بدم.

Brilliant
Saturday 12 March 2011, 04:35 PM
تمام دستگاه های ایرانی زیبا هستند ولیبه نظر من اصفهان ابو عطا افشاری دشتی و شور زیباتر و غمگین تر هستند.

arsam25
Tuesday 13 December 2011, 06:19 PM
درود.تنها بیات زند و شور.البته دشتی(ازدیدگاه من)سوزناک ترین آواز است.

saram
Tuesday 13 December 2011, 06:43 PM
مایه دشتی وحشتناک غمگینه.تو دستگاه شور رو میگم و همچنین عاشق دستگاه همایون هستم.از دستگاه ماهور متنفرم نمیدونم چرا!

M_T
Tuesday 13 December 2011, 07:05 PM
دستگاه همایون.

آواز شوشتری.
آواز افشاری، دشتی و متعلقاتش.

سه گاه هم برخی گوشه هاش سوز داره.

هیچ دستگاهی صد در صد غمناک یا صد در صد فرحناک نیست.
به اصطلاح "نگاه صفر یا صدی" چندان معقول و مقبول نیست.

saram
Tuesday 13 December 2011, 08:03 PM
درود دوباره....به نظر من دشتی های استاد بنان همش غمه از اول تا اخر.

marzie_samimiparvar
Wednesday 14 December 2011, 08:30 AM
دستگاه همایون.

آواز شوشتری.
آواز افشاری، دشتی و متعلقاتش.

سه گاه هم برخی گوشه هاش سوز داره.

هیچ دستگاهی صد در صد غمناک یا صد در صد فرحناک نیست.
به اصطلاح "نگاه صفر یا صدی" چندان معقول و مقبول نیست.
با شما موا فقم تو هر دستگاه یه نوازنده میتونه غم بزنه یا شادی بستگی به حالتش داره مثلا 3گاه در عین اینکه اوج غمه ولی توش کارای خیلی شادو به اصطلاح مطربی زیاد داریم....

saram
Wednesday 14 December 2011, 09:03 AM
با شما موا فقم تو هر دستگاه یه نوازنده میتونه غم بزنه یا شادی بستگی به حالتش داره مثلا 3گاه در عین اینکه اوج غمه ولی توش کارای خیلی شادو به اصطلاح مطربی زیاد داریم.... کاملا مخالفم شما یه دشتی به من نشون بدید که شاد باشه؟ :106:

PANDA
Wednesday 14 December 2011, 09:10 AM
نظر مرضیه خانم درسته هر دستگاهی میتواند غمگین یا شاد باشد بستگی به نوازنده و اهنگ داره مثلا چهار مضراب دشتی بسیار شاد است.
امید :21ox66r::violinplay3:

arash_de
Wednesday 14 December 2011, 11:13 AM
نوازندگی در دستگاهای موسیقی بستگی به علم و احساس نوازنده داره به عنوان مثال کار هایی میشه در یک گوشه هایی دشتی کرد که حس شادی که به آدم میده تو ماهور چارگاه یا همایون نیست

همش بستگی به احساس داره

r_a_m_i_n
Wednesday 14 December 2011, 11:27 AM
کاملا مخالفم شما یه دشتی به من نشون بدید که شاد باشه؟ :106:

قطعه ی ای وطن از وزیری....... یا ای ایران از خالقی...........
دشتی در زمان قدیم خیلی سوز داشت....اما بعد از دوره ی وزیری آهنگ های پرانژی و شاد هم در دشتی ساخته شدند..... مثل چهارمضراب دشتی از علیزاده که خودم تو نمونه کارام زدم

marzie_samimiparvar
Tuesday 20 December 2011, 06:37 PM
سلام!!!!از دشتی های شاد میتونیم به زرد ملیجه،رنگ دشتی از حبیب سماعی،اکثر آهنگهای شمالی و ... اشاره کنیم اتفاقا به نظر من اگه دشتی بخواد شاد باشه واقعا شاده......

mhznima
Thursday 1 March 2012, 09:41 AM
نظر شخصی بنده
حزن و اندوه و غمی که در مایه دشتی به خصوص در گوشه دشتستانی نهفته است، به صورت باشکوهی این غم رو به منصه ظهور می رسونه....

فوق العادست .... بی نظیره

*nvidia*
Friday 23 March 2012, 05:03 PM
سلام!!!!از دشتی های شاد میتونیم به زرد ملیجه،رنگ دشتی از حبیب سماعی،اکثر آهنگهای شمالی و ... اشاره کنیم اتفاقا به نظر من اگه دشتی بخواد شاد باشه واقعا شاده......

سلام

واقعا به نظر شما زرد ملیجه قطعه ی شادی هست؟!!!

arash140
Saturday 21 July 2012, 10:57 AM
دشتی...

LiOneL999
Monday 6 August 2012, 04:00 PM
دشتی و اصفهان و سه گاه

mojgani
Friday 17 August 2012, 02:25 PM
صد در صد سه گاه

anahit
Friday 17 August 2012, 09:47 PM
به نظر من ویلون چنگ غم انگیز است

piano4all
Friday 17 August 2012, 10:06 PM
به نظر حقیر ، دستگاه سه گاه بسیار محزون هست . البته شاید برای خیلی ها این سوال خنده دار باشه که بخواهیم شاد و غمگین بودن رو به دستگاه ها نسبت بدیدم . من خودم دشتی رو خیلی دوست دارم . اصفهان رو بی نهایت دوست دارم . اما گاهی اوقات با ماهور اون احساس غم رو پیدا میکنم .

amirhos72
Saturday 18 August 2012, 03:53 PM
از نظر من سه گاه