PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کدام قطعه مشکاتیان

aliazbi
Thursday 12 November 2009, 07:41 AM
کدام قطعه مشکاتیان؟؟؟ من که با شور انگیز خیلی حال می کنم

hoseinah310
Thursday 12 November 2009, 01:03 PM
آستان جانان، فوق العادست.

mehdihooman
Saturday 14 November 2009, 04:48 PM
بیداد
چون واقعاً بیداد می کنه

z_m
Tuesday 11 January 2011, 06:52 PM
فقط بیداد....اشک منو که در میاره....البته از خزان و سرو ناز هم خوشم میاد....ولی بیداد یه چیز دیگست.....فقط بیداد...

pp017
Tuesday 11 January 2011, 07:11 PM
تمنا و خزان

pooriaakbari1989
Tuesday 11 January 2011, 08:35 PM
"غم انگيز" و"مخالف سه گاه" از بيست قطعه استاد.

kiasari
Tuesday 11 January 2011, 10:57 PM
خزان و مخالف سه گاه

SOLAIEN
Wednesday 12 January 2011, 11:03 AM
خزان
بیداد
کل آلبوم آستان جانانش هم فوق العادست

s_nam
Sunday 16 January 2011, 11:22 PM
اگه فرق بذارید بی انصافی کردید یکی از یک بهتر درود و خالصانه ترین احساساتم بروان پاکش

mahdi_vahidi
Monday 17 January 2011, 09:12 PM
آستان جانان-فستیوال مولانا

peyman_n
Thursday 27 January 2011, 10:28 AM
منم میگم بیداد و شور انگیز

saeed2011
Thursday 27 January 2011, 12:20 PM
آستان جانان یه چیز دیگه هست

z_m
Thursday 27 January 2011, 12:28 PM
البته دل انگیزان هم زیباست....

ALI2323
Thursday 27 January 2011, 02:30 PM
خزان و بیداد...بسیار زیباست

Sohrab Iwis
Thursday 27 January 2011, 02:48 PM
درود

بعد از یک سال دارم پست میدم چون موضوع جالبی دیدم

دوست عزیز یعنی چی کدوم قطعه ؟!

ایشون از بزرگای موسیقی بود و هست و خواهد بود

ببخشید اگه رک گفتم آخه بهم بر خورد یه نمه :)

poryasantori
Thursday 27 January 2011, 03:26 PM
سلام
تمنا وسر انداز

saeed2011
Thursday 27 January 2011, 05:14 PM
درود

بعد از یک سال دارم پست میدم چون موضوع جالبی دیدم

دوست عزیز یعنی چی کدوم قطعه ؟!

ایشون از بزرگای موسیقی بود و هست و خواهد بود

ببخشید اگه رک گفتم آخه بهم بر خورد یه نمه :)

درود بر شما. حرفتون درسته ولی بالاخره به نظر مردم هر استادی یه آهنگ رو از بقیه قشنگتر زده ضمن اینکه همه ی آهنگ هاش زیباست و استاد بزرگی هست.این تاپیک هم یه جور نظرسنجیه.

rbrb
Tuesday 8 March 2011, 11:31 AM
من اصلا قبول ندارم این تاپیک مشکل داره

چرا؟

چون شما میتونید بگید از بین 3 قطعه استاد که در فلان حاله کدوم بهتره

الان هر کسی با توجه به روحیات درونیش نظر داده اونایی که گفتن بیداد احتمالن دنبال آرامش لذت بخشن

من همه قطعات استاد رو میگم خوبه ولی هر کدوم به درد یه وقت و حال خاص میخوره شما قبل از خواب مخالف سه گاه گوش بدی یا شور انگیز چه قد بده اما بیداد یا سرو ناز په قدر آرامش بخشه

stwo
Tuesday 8 March 2011, 02:51 PM
منم با نظر دوستمون موافقم بستگی به حالی که داری داره شاید مثلا بیداد و سروناز بهت ارامش میده ولی دفعه ی بعدی یک قطعه ی دیگه از استاد بهت آرامش میده به خاطر همین نمیتونی بگی کدوم قطعه رو از بقیه بیشتر دوستداری

rbrb
Wednesday 9 March 2011, 03:58 PM
منم با نظر دوستمون موافقم بستگی به حالی که داری داره شاید مثلا بیداد و سروناز بهت ارامش میده ولی دفعه ی بعدی یک قطعه ی دیگه از استاد بهت آرامش میده به خاطر همین نمیتونی بگی کدوم قطعه رو از بقیه بیشتر دوستداری

البته منظورم از آرامش یه چیز دیگه بود و گرنه مخالف سه گاه توی زمان خودش خیلی هم حال میده

hasan3d
Wednesday 9 March 2011, 06:04 PM
چهار مضراب مخالف سه گاه. نه تنها در بین آثار استاد، بلکه در کل موسیقی ایرانی، این قطعه سرآمد و برجسته هست. از آغاز تا انتها سراسر زیباییست. هر بار گوش میدم بهش یه نکته تازه داره و میشه در مورد مسایل زیباشناختیش کتاب هم نوشت. بی اغراق میتونم بگم، فرا طبیعی هست.
این حرفا تو دلم مونده بود، مرسی که این سوال رو پرسیدین و من تونستم نظرم رو در مورد این قطعه بنویسم.
البته نظر شخصی هست و از دوستانی که موافق نیستن پیشاپیش عذر میخوام.

rbrb
Wednesday 9 March 2011, 06:08 PM
چهار مضراب مخالف سه گاه. نه تنها در بین آثار استاد، بلکه در کل موسیقی ایرانی، این قطعه سرآمد و برجسته هست. از آغاز تا انتها سراسر زیباییست. هر بار گوش میدم بهش یه نکته تازه داره و میشه در مورد مسایل زیباشناختیش کتاب هم نوشت. بی اغراق میتونم بگم، فرا طبیعی هست.
این حرفا تو دلم مونده بود، مرسی که این سوال رو پرسیدین و من تونستم نظرم رو در مورد این قطعه بنویسم.
البته نظر شخصی هست و از دوستانی که موافق نیستن پیشاپیش عذر میخوام.

فکر کنم این سوالو از شما بتونم بپرسم

چرا هیچ کس مثل استاد نتونسته این چهارمضرابو بزنه خیلیا زدن ولی اون نشده که باید بشه

واقعا چرا من خودم ادای تیکه اولشو در میارم ولی وقتی به کار استاد گوش میدم خندم میگیره البته هنوز قدرت اجراشو ندارم ولی حتی زره ای هم شبیه نمیشه شاید از کوکه ها ؟؟؟
حالا من کوک بلد نیستم بقیه چی؟
هی:46:

hasan3d
Wednesday 9 March 2011, 06:44 PM
راستش من سازم سنتور نیست ولی اگه آلبومی رو که استاد توش این قطعه رو میزنن گوش کرده باشین، حدودا 1 ساعت تکنوازی هستش که استاد در اوج حس این قطعه رو اجرا میکنن. انگار همه چیز با هم جوره. از کوک تا مضراب و حس. البته تبهر استاد رو هم نباید نادیده گرفت. در کل، خود قطعه هم بسیار خوش ساخت هست و انگار یه سیر تحول روحی طی چند فاز توش طی مشه و اواخر قطعه به اوج میرسه. رابطه بین هر فاز هم کاملا معنا دار هست (خصوصا جایی که تمپو سریع تر میشه). غیر از اینها، همیشه سازنده یک اثر اونو با حس بیشتری اجرا میکنه چون از درون خودش شکل گرفته و میتونه باهاش رابطه بهتری برقرار کنه.

hasan3d
Wednesday 9 March 2011, 06:50 PM
یک اصل کلی هم که تو موسیقی وجود داره اینه که ما تکه‌های خاصی را در موسیقی و ترانه‌های مورد علاقه‌مون، دوست داریم. این تکه‌ها می‌تونند قسمت اوج یک ترانه یا یک موسیقی کلاسیک باشند یا زمانی که خواننده در حال خواندن قسمت خاصی از متن ترانه هست. به هر حال وقتی ما شروع به گوشی کردن یک موسیقی می‌کنیم، ناخودآگاه منتظر رسیدن به این قطعات خاص هستیم.
در مورد مخالف سه گاه، این حالت چند بار تکرار میشه یعنی حداقل 3 نقطه داره که من منتظر رسیدن بهشون میمونم و این زیباییش رو چند برابر کرده.

mixer
Wednesday 9 March 2011, 07:49 PM
فکر کنم این سوالو از شما بتونم بپرسم

چرا هیچ کس مثل استاد نتونسته این چهارمضرابو بزنه خیلیا زدن ولی اون نشده که باید بشه

واقعا چرا من خودم ادای تیکه اولشو در میارم ولی وقتی به کار استاد گوش میدم خندم میگیره البته هنوز قدرت اجراشو ندارم ولی حتی زره ای هم شبیه نمیشه شاید از کوکه ها ؟؟؟
حالا من کوک بلد نیستم بقیه چی؟
هی:46:

در کل بزرگان موسیقی برای شهرت و پول کار نمیکردند و کاری که از ذوق و با اخلاص عمل کامل باشه ، همین میشه که به دل همه میشینه و از دور خارج نمیشه . . .
مثلا بعضی از آلبوم ها میاد تو بازار و اوج روی مد بودنش 1 ماه هست بعد رفته رفته کم رنگ میشه و شاید محو . . .
اما شما بگید چه جوری هست که قطعه های از اساتید قدیم مثل میرزا حسین قلی میرزا عبدالله ، استاد ابوالحسن صبا و . . . هنوز که هنوزه از مد نرفته و هنوز هم گوش نواز هست . . .
همین هست دیگر . . . (( اخلاص ، اخلاص ، پاکی در کار ))
هر سخن کز دل برآید . لاجرم بر دل نشیند . . .

از بعد دیگر قضایا : هر کسی که خالق یک ملودی باشه یا قطعه در موسیقی ایرانی هیچ کس قادر به اجرای با حس آن قطعه نمی تواند باشد جز شخص خلق کننده قطعه . . .
این که دیگه جای سوال برای آدم باقی نمیگذارد . . . آیا اینطور نسیت ؟؟؟!!!!!
لذا ما اگر صد ها بار قطعات استاد مشکاتیان را بنوازیم یا حتی اگر اساتید ما هم بنوازند باز هم مثل اجرای ایشان نمی شود.

یک اصل کلی هم که تو موسیقی وجود داره اینه که ما تکه‌های خاصی را در موسیقی و ترانه‌های مورد علاقه‌مون، دوست داریم. این تکه‌ها می‌تونند قسمت اوج یک ترانه یا یک موسیقی کلاسیک باشند یا زمانی که خواننده در حال خواندن قسمت خاصی از متن ترانه هست. به هر حال وقتی ما شروع به گوشی کردن یک موسیقی می‌کنیم، ناخودآگاه منتظر رسیدن به این قطعات خاص هستیم.
در مورد مخالف سه گاه، این حالت چند بار تکرار میشه یعنی حداقل 3 نقطه داره که من منتظر رسیدن بهشون میمونم و این زیباییش رو چند برابر کرده.

بله همینطور هست ، گذشته از آن گاهی اوقات (معمولا سر خوشی ) آنها را زمزمه هم می کنیم !!!!

mixer
Wednesday 9 March 2011, 07:59 PM
راستی من چهار مضراب شور انگیز رو با اجرای سه تار ، خیلی خاطره باهاش دارم و با چهار مضراب در دستگاه همایون حس زندگی پر درد سر همراه با علم روز بهم دست میده . . . ( نخندینا ):9::bf

parsa90
Tuesday 19 April 2011, 12:19 AM
بیداد و آستان جانان

shahriyaran
Thursday 5 May 2011, 11:35 AM
درود برهمه
دوستانی متوجه عنوان تاپیک نشدند(کدام قطه)
بعضی از دوستان آلبومی از کار های استاد ذکر کردند دیگری قطعه ای
اما بنده یه بحثی رو می خوام مطرح کنم و اونم اینکه بیاییم از نظر فنی و یا اینکه رابطه ای که ما با قطعه برقرار کرده ام صحبت کنیم و برداشت ما از جهان بینی استاد از قطعه را بحث کنیم.فکر کنم این بحث باعث می شه ما فکرمون بیشتر به نکات فنی و فلسفی قطعه معطوف بشه در هنگام گوش دادن قطعه و به هم کمک می کنیم تو شناخت قطعه
مثلا در مورد آستانان جانان از نظر تکنوازی با یک ساز واقعا فوق الاده است یعنی شما یک ساعت آلبوم رو فقط بایک ساز و در مواقع تصنیف با تنبک گوش می دید جالب این است که در آخر قطعه شما اصلا خسته نشدید!!
اما در مورد علم آهنگسازی ،ارکستراسیون،هماهنگی بیداد،چهار گاه و متذکر می شوم راحت از کنار جان عشاق نگذرید چرا که بیداد ماحصل یک دروه است،که با این شعر شروع می شود (یاری اندر کس نمی بینیم و ... شهریاران را چه شد) و کلا شعر ها نوعی اعتراضی است در جایی که خود استاد میگه:من جان عشاق را بیشتر از بیداد دوست دارم چرا حاصل مدت ها فکر،آمال و دقده های آهنگساز است(بود که پرتو نوری به بام ما افتد)
و نیز در مورد خزان که بعضی از دوستا گفتند:قطعه مربوط به پاییز و خزان است.اگر دقت کنید در قطعه مکرر کرشنده و دی کرشنده به کار می رود که اگر تصور کنیم مثل جسمی است که در هوا بالا و پایین می شود حالا گفته خود استاد از این قطعه:
"روزی در خانه نشسته بودم و افتادن برگی از درخت را تماشا می کردم که دیدم این برگ هرچند یکبار توسط باد بالا و پایین می شود..."
در آخر از دوستان می خواهم بیاییم یک تاپیکی از نقد و بررسی آثار استاد پایور هم داشته باشیم
واقعا حیفه!!!

alireza_amirsamimi
Thursday 5 May 2011, 04:04 PM
قطعا همه قطعاتش ولی اگه بخوام انتخاب کنم اول چکاد بعد هم بیداد

MAZON
Sunday 22 May 2011, 05:14 PM
دل انگیزان

nasser2005
Monday 15 August 2011, 09:01 AM
دل انگيزان - بيداد - مخالف

ahmad4345
Saturday 22 October 2011, 12:10 PM
از همه بيشتر تمنا و بيداد

santoori_hooman
Wednesday 26 October 2011, 09:45 PM
همه ی آثار زیباست و تازگی دارن

و آثار مورد علاقه ی من خزان و شورانگیز است.

روح بزرگش شاد

shoorideh
Wednesday 26 October 2011, 10:53 PM
واقعا بدون اغراق نمیشه انتخاب کرد.هرکدومش یک رنگ و بویی داره ولی من شخصا خزان رو بیشتر از بقیه گوش می دم.

vahid9987
Wednesday 15 February 2012, 03:01 PM
تمام قطعات استاد عالین
من بیشتر با سروناز حال میکنم

s_nam
Wednesday 15 February 2012, 06:47 PM
سلام به هر چی اهل دل و سنتور نواز و طرفدار پرویز مشکاتیان بقول اقای شجریان (پیشوند استاد )
برای این عارف جانسوخته کمه منهم مثل شما این اشتباه رو میکردم و میگفتم فقط سرو ناز و سر انداز بعد که به تمام کارهای ایشون روز وشب اعتیاد پیدا کردم وشده بود تنها دل خوشی تمام این زندگی ناخاسته ام فهمیدم که هر کدوم از قطعاتش مخصوص یک حال بخصوص هست که فرا تر از زمان ما وشماست محال مثل پرویز مشکاتیان بوجود بیاد چون سواد موسیقی ردیف دانی و اهنگسازی
وتمام ظرافت موسیقی ایشون یک طرف واون حال وهوای عرفانی اهنگهاش یک طرف که اکتسابی نیست و مخصوص خودشه که هر چی بیشتر گوش میدی بیشتر ناراحت میشی که چه ضربه مهلکی موسیقی ایران بعد از فوت ایشون خورد با این همه تلاش وتقلا وتشنگی
ما داغ فراق دیده بودیم افسانه غم شنیده بودیم
اما غم تو جگر گدازست
دردیست که قصه اش دراز است
به خدا با دلی شکسته نوشتم واشکهام مثل ابر مه جلو کیبوردم رو گرفته چون امشب باید تا صبح قلندری کنم درود خدا نثار روحش

nini.best20@yahoo.com
Tuesday 28 February 2012, 10:40 AM
khazan

adib2
Wednesday 29 February 2012, 09:00 AM
سلام
من با خزان حال میکنم!:am

oxygen2
Tuesday 2 October 2012, 09:43 PM
البته همه ی کارای استاد فوق العادس ولی شورانگیز و خزان برای من چیز دیگه اییه:Laie_28:

vahidsanturi
Saturday 27 October 2012, 09:06 AM
تمنا با استان جانان واقعا عاشقشونم:41:

faramarzlotfy
Saturday 27 October 2012, 02:13 PM
همگی زیبایند

edward71
Monday 26 November 2012, 01:45 AM
دود عود رو دوس دارم

faramarzlotfy
Monday 26 November 2012, 03:39 PM
تصنیف لاله بهار هم واقعا زیباست

javad_pu
Monday 25 March 2013, 01:43 PM
فقط بیداد

shobar
Tuesday 15 July 2014, 11:10 PM
سلام
غم انگیز

masoud1373
Wednesday 23 July 2014, 03:45 AM
خزان

khark11
Friday 26 December 2014, 01:18 PM
خيلي خيلي سخته كه از بين خيل كارهاي استاد مشكاتيان چند تا رو جدا كرد، به نظرم خزان و شورانگيز و تصنيف شيدايي و بيداد برازنده جدا كردن باشند نسبت به بقيه آثار، هر چند اختلاف آثار واقعا خيلي كمه
ولي به شخصه خيلي معترضم نسبت يه خوانندگي استاد مشكاتيان در تراك اول آلبوم لحظه ي ديدار، به نظرم نبايد استاد اين قطعه رو ميخوند!

jafar12
Friday 26 December 2014, 08:11 PM
دوست گلم شما کاری از استاد مشکاتیان سراغ دارید که خیلی عالی نباشه. حالا نمیخواد شما بین این همه قطعه ی خیلی عالی دنبال خیلی خیلی عالی بگردی. ببخش یه کم فلسفی شد. ولی به قول دوستمون یه به نمه بهم برخورد. روحش شاد.

javadtoghraee
Thursday 7 May 2015, 05:13 PM
سلام
خزان و بیداد