PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : استاد پایور هم رفت!!!

Razoniaz
Wednesday 9 December 2009, 01:17 PM
صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را - تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید

You can see links before reply
ضایعه دردناک از دست دادن زنده یاد استاد فرامرز پایور را به همه هنرمندان و هنردوستان عزیز تسلیت عرض می نمایم.

Hes_r
Wednesday 9 December 2009, 01:36 PM
محمد سرير مديرعامل خانه موسيقي در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت: استاد پايور بعد از يك دوره بيماري يك ساعت پيش در گذشت.
وي ادامه داد: در حال حاضر مشغول برنامه‌ريزي جهت تشييع پيكر اين هنرمند و نحوه برگزاري مراسم مربوط به آن هستيم.
فرامرز پايور در 21 بهمن سال 1311 در تهران به دنيا آمد. وي از سال 1333، فعاليت خود را در وزارت فرهنگ و هنر وقت و از سال 1337 تدريس سنتور را در هنرستان عالي موسيقي ملي آغاز کرد.
او اولين سنتورنوازي بود که روي سنتور، نواسازي مي‌کرد و تنها در پي بداهه‌نوازي نبود. به بيان ديگر، اولين آهنگ‌سازي بود که ساز تخصصي او، سنتور بود.
کار با خوانندگان بسياري از جمله عبدالوهاب شهيدي، شجريان، محمود خوانساري، احمد ابراهيمي، خاطره پروانه، نادر گلچين، سروش ايزدي، شهرام ناظري، حميدرضا نوربخش و علي رستميان در كارنامه هنري او به چشم مي‌خورد.
پايور در سال 1378 دچار عارضه سکته مغزي شد و از آن زمان تاکنون نتوانسته فعاليت هنري خود را ادامه دهد. با اين وجود، در اين سال‌ها، برخي آثار قديمي وي با تنظيم مهرداد دلنوازي و خوانندگي سالار عقيلي و با تأييد او تهيه و اجرا شدند.
وي صبح امروز در سن 77 سالگي دارفاني را وداع گفت.

از خبر گزاری فارس

فرامرز پایور استاد اسطوره ای موسیقی ایرانی و نوازنده برجسته سنتور ساعتی پیش درگذشت.

به گزارش خبرنگار مهر لحظاتی پیش پزشک معالج استاد پایور در یکی از بیمارستانهای تهران با اندوه فراوان درگذشت این استاد را تائید کرد.

استاد فرامرز پایور حدود یازده سال پیش دچار سکته مغزی شد واز همان زمان کلیه فعالیتهای هنری وی متوقف شده و در منزل به سر می برد.

فرامرز پایور در ۲۱ بهمن سال ۱۳۱۱ در تهران به دنیا آمد. پدرش هنرمند نقاش و استاد زبان فرانسه در دانشگاه تهران و پدربزرگش مصورالدوله، نقاش چیره‌دست دوره قاجار بود که با نواختن ویولن، سنتور و سه‌تار آشنایی داشت. پایورآموزش موسیقی را نزد استاد ابوالحسن صبا آغاز کرد و همچنین از محضر استادانی چون عبدالله دوامی و نورعلی برومند بهره برد.

فرامرز پایور یکی از برجسته‌ترین شاگردان استاد صبا بود و تا سال ۱۳۳۶ که استاد صبا درگذشت از آموزشهای وی بهره برد.

وی از سال ۱۳۳۳ فعالیت خود را در وزارت فرهنگ و هنر وقت و از سال ۱۳۳۷ تدریس سنتور را در هنرستان عالی موسیقی ملی آغاز کرد.

زنده یاد پایور به عنوان آهنگسازی تحصیل کرده که در نوازندگی سنتور به سبک و شیوه خاص خودش دستیافته بود هارمونی و کمپوزیسیون را در کلاس استاد بزرگ آن زمان، امانوئل ملیک اصلانیان آموخت. در سال ۱۳۴۱ برای ادامه تحصیلات کلاسیک از طرف وزارت فرهنگ و هنر به انگلستان فرستاده شد. از دانشگاه کمبریج در زبان و ادبیات انگلیسی دانشنامه گرفت و در تمام این سالها تلاش فراوانی در جهت معرفی موسیقی ایرانی و سنتور به محافل علمی و هنری دنیا داشت.

فرامرز پایور در بیش از نیم قرن فعالیت حرفه ای خود صدها اثرمکتوب و صوتی منتشر وصدها برنامه صحنه ای در ایران و اکثر نقاط جهان اجرا کرد که همگی در اعتلا و ارتقاء کیفی موسیقی ایرانی تاثیرات فراوانی برجای گذاشت.

در سال 1386 و در آخرین تجلیلی که خانه موسیقی از وی کرد خواهر ایشان تندیس و لوح تقدیر را از طرف وی دریافت کرد.

خبرگزاری مهر ضایعه درگذشت این هنرمند تاثیرگذار را به جامعه فرهنگی و هنری کشور و به خانواده آن مرحوم تسلیت می گوید.

مراسم تشییع و خاکسپاری زنده یادفرامرز پایور در خبرهای بعدی اعلام می شود.

از خبرگزاری مهر

دوستان حقیقتا خبر دردناکی بود ، نمی دونم چرا در این مدت کوتاه دو تن از برگان موسیقی ما رو تنها گذاشتند .

خدا بیامرزتشون

یا علی

fagher
Wednesday 9 December 2009, 02:15 PM
چی میشه گفت؟؟؟
فقط میتونم بگم متاسفم..............

mina_v57
Wednesday 9 December 2009, 02:24 PM
بار ديگر سنتور داغدار شد.درگذشت استاد فرامرز پايور ، پدر سنتور، را به همه هنر دوستان تسليت ميگويم.

mehdihooman
Wednesday 9 December 2009, 02:26 PM
افسوس از كساني كه مي روند و در زمان حياتشان گوشه نشين هستند .
ياد كسي كه به سنتور نوازي ايران هويت بخشيد گرامي باد
مراسم ايشان شنبه در مقابل تالار وحدت

a1367h
Wednesday 9 December 2009, 02:31 PM
به سهم خودم و از طرف سایت دوستداران حضرت استاد پرویز مشکاتیان این ضایعه بزرگ را به تمامی جامعه هنر و موسیقی تسلیت میگم...
زبان بند اومد وقتی این خبر رو شنیدم....

endvb6
Wednesday 9 December 2009, 02:57 PM
شوك آور بود...تسليت

soroosh_269
Wednesday 9 December 2009, 03:04 PM
دوستان من که تو شاخه سنتی کار نمی کنم به عنوان یه ایرانی واقعا متاسف شدم از این 2 فاجعه چه برسه به هنرجوها و استادهای موسیقی سنتی.
ولی به قول mehdihooman عزیز حیف که تا وقتی زنده اند یادشون کمتره.

moein babayee
Wednesday 9 December 2009, 03:34 PM
دیروز مشکاتیان... امروز پایور ... فردا نوبت کیه؟!؟

امیدوارم با آقای پایور مثل استاد مشکاتیان رفتار نکنن
تسلیت می گم

mos167
Wednesday 9 December 2009, 03:40 PM
تسلیت به همه ی اهالی موسیقی
واقعا ناراحت کننده ست

mos167
Wednesday 9 December 2009, 03:42 PM
مراسم تشییع پیکر استاد فرامرز پایور روز شنبه بیست و یکم آذر ماه از مقابل تالار وحدت برگزار می شود.

rumour
Wednesday 9 December 2009, 05:55 PM
متاسفانه...
ولی چرا همه سنتوری ها؟

محمد شفیعی
Wednesday 9 December 2009, 06:49 PM
سلام,بسیار تاسف بار بود,گویی بعد از فرزند خلف این پدر پیر هم دگر دلخوشی برای زیستن نداشت و رخت از این خاک بر چید,بسیار از خاطرات سخت کوشی و تمرین و ممارست و دقت ایشون برامون گفتند,یادگاران دوران طلایی موسیقی ایرانی همگی رو به سرای دیگر نهادند,خداوند سایهء اساتید دیگر مثل حضرت شهناز و شریف و ظریف و خرم و نجاهی و شهیدی و شجریان و .... را بر سرمون نگه داره...تسلیت میگم

hmd_kro
Wednesday 9 December 2009, 07:49 PM
عجب از این دنیا...

عجب از اینکه شمیشیر اجل خود را به همین سادگی به روی هنرمندان میکشد.

مرگ حق است..

اما کو عدل و کو انصاف...؟

کسانی که نا به حق و نا بجا گریبان دنیا را گرفته و همچون مدعی بر کرسی نشسته و...

عجب از این دنیا... .

این ضایعه دردناک رو به همه هنرمندان و هنر دوستان تسلیت عرض میکنم.

fatemeh.1994
Wednesday 9 December 2009, 08:05 PM
واقعا خیلی ناراحت کننده بود.
خیلی متاسفم.
به همه ی هنرمندان و هنردوستان ایرانی هم تسلیت میگم.
فقط حیف زمانی که از دستشون میدیم میفهمیم کی بودن!
امیدوارم یادشون همیشه در ذهن اهالی جامعه ی هنر باقی بمونه!
در اجتماع که گویا هنر جایی نداره!

iranzamin
Wednesday 9 December 2009, 08:13 PM
برسان باده که غم رو نمود ای ساقی این شبیخون بلا باز چه بود ای ساقی
خدا رحمتش کنه خیلی ناراحت شدم و قتی شنیدم .

Amir
Wednesday 9 December 2009, 08:18 PM
واقعا تاسف بار هست

شوک بزرگی بود .

گلی دیگر از گلستان موسیقی ایران پرپر شد

روحش شاید یادش گرامی نامش باقی

Mezrab
Wednesday 9 December 2009, 08:50 PM
خدا رحمت کنه این استاد عزیز رو....خیلی دردناکه...خیلی...خدا بیامرزدشون...

f28
Wednesday 9 December 2009, 08:53 PM
منم به همه هنرمندان تسلیت میگم. استاد پایور از کسانی بودن که من واقعا ارادت خاصی به ایشون داشتم ولی حیف که نتونستم زانوی شاگردی در خدمت این استاد بزرگ بزنم. خدایش بیامرزد...

siamaksadrara
Wednesday 9 December 2009, 09:13 PM
روحش شاد و یادش گرامی

Mona
Wednesday 9 December 2009, 09:47 PM
منم به نوبه ی خودم این ضایعه رو به جامعه ی هنری و هنردوستان تسلیت عرض می کنم.

کاش اونطور که شایسته است قدردان می بودیم...

Sina_Yanni
Wednesday 9 December 2009, 09:51 PM
منم همین الن تو اخبار ساعت 11 شبکه استانیمون شنیدم . روحش شاد ، نمی دونم 2 تا عزیزی که از پیشمون رفتن هر دوتاشون استاد سنتور بودن !!!

am3000
Thursday 10 December 2009, 12:04 AM
امیدوار بودم این خبر اشتباه باشد....اما...
استاد پایور به حدی برای موسیقی این مملکت زحمت کشیدند که واقعآ قابل توصیف نیست.از دوستان عزیزم تمنا دارم برای شادی روح این مرد بزرگ هر بار که اثری از ایشان را گوش میدهید،فاتحه ای نثار روح ایشان بکنید.خدایش بیامرزاد.

دراب
Thursday 10 December 2009, 07:02 AM
بزرگ بود
و از اهالي امروز بود
و با تمام افق هاي باز نسبت داشت
و لحن آب و زمين را چه خوب مي فهميد.

صداش
به شكل حزن پريشان واقعيت بود.
و پلك هاش
مسير نبض عناصر را
به ما نشان داد.
و دست هاش
هواي صاف سخاوت را
ورق زد
و مهرباني را
به سمت ما كوچاند.

به شكل خلوت خود بود
و عاشقانه ترين انحناي وقت خودش را
براي آينه تفسير كرد.
و او به شيوه باران پر از طراوت تكرار بود.
و او به سبك درخت
ميان عافيت نور منتشر مي شد.
هميشه كودكي باد را صدا مي كرد.
هميشه رشته صحبت را
به چفت آب گره مي زد.
براي ما، يك شب
سجود سبز محبت را
چنان صريح ادا كرد
كه ما به عاطفه سطح خاك دست كشيديم
و مثل لهجه يك سطل آب تازه شديم.

و ابرها ديديم
كه با چقدر سبد
براي چيدن يك خوشه بشارت رفت.

ولي نشد
كه روبروي وضوح كبوتران بنشيند
و رفت تا لب هيچ
و پشت حوصله نورها دراز كشيد
و هيچ فكر نكرد
كه ما ميان پريشاني تلفظ درها
براي خوردن يك سيب
چقدر تنها مانديم.

از كودكي با صداي ساز اين بزرگوار آشنا شدم و سنتور رو با ايشان شناختم . اگر عاشق سنتور شدم به خاطر اين بزرگ مرد هم بود .، به نوعي استاد تك تك نوازندگان سنتور بود چه با كتابهايش و چه با حضور خود . خدمتي بزرگ به موسيقي اين مرز و بوم و خصوصا ساز سنتور كرد : نوشتن كتابهاي سنتور نوازي ، آموزش مرحله به مرحله و با ترتيب مشخص از ابتدا تا سطح عالي ، شيوه نوازندگي فوق العاده ، ساخت چهار مضرابهاي بي نظير ،خارج كردن سنتور نوازي از بداهه نوازي ، مطرح كردن ساز سنتور بعنوان يك ساز كليدي ، اينها گوشه اي از زحمات اين استاد بود كه همچنان براي ما و نسلهاي بعد از ما خواهد ماند . سالها خواهد گذشت كه چون او استادي اينگونه موسيقي اين مرز و بوم به خود ببيند . ضايعه از دست دادن استاد فرزانه بزرگ مرد موسيقي ايران و خداوندگار سنتور : استاد فرامرز پايور را به همه دوستان تسليت عرض مي كنم و مي دانم كه يادش در قلب تك تك ما دوستداران موسيقي ( به خصوص عاشقان سنتور )خواهد ماند . بيائيد به ياد اين بزرگوار امروز هر كدام از ما ، در هر سطحي كه هستيم به فراخور قطعه اي از آهنگهايش را بنوازيم . روحش شاد و يادش گرامي .

sh-roxana
Thursday 10 December 2009, 11:49 AM
واقعا چقدر غم انگیز اشک توی چشهام جمع شد دلمون برایش تنگ میشه.روحش شاد.

Avazekhan
Thursday 10 December 2009, 11:55 AM
او رفت به جایی که به آن تعلق داشتقابل توجه دوستان استاد چندین سال بود که در بستر بیماری بودند "حدود 10 سال"روحش شاد یادش در دل

ehsansantoori
Thursday 10 December 2009, 11:56 AM
خدا رحمتش کنه می خواهم گریه کنم حیفه این آدما نیست میمیرن آخه یکی بگه

mehdihooman
Thursday 10 December 2009, 01:21 PM
بعد از رفتن استاد مشكاتيان و استاد پايور فكر مي كنم ديگه سنتور زدن لذتي نداره .

forever
Thursday 10 December 2009, 05:10 PM
سلام دوستان عزیز
درگذشت استاد بزرگ سنتور "استاد پایور" را خدمت جامعه بزرگ موسیقی تسلیت عرض می کنم.
روحشان شاد و قرین رحمت الهی...

ha_ba
Thursday 10 December 2009, 08:32 PM
man ham tasliat migam

farid_64
Friday 11 December 2009, 09:34 AM
پيكر زنده ياد فرامرز پايور صبح روز شنبه - 21 آذر ماه از مقابل تالار وحدت تشييع مي‌شود.

امیدوارم دوستان نت آهنگی با حضور خودشون این استاد رو تا خونه ابدی بدرقه کنن .
حضور ما اهالی موسیقی در واقع احترام به خودمونه

david_santoori
Saturday 12 December 2009, 10:18 AM
نمیدونم چرا با شنیدن در گذشت پیامبر موسیقی ایران ناخودآگاه یاد این بیت می افتم:
هر گرفتار که در بند تو می نالد زار / می برد حسرت صیدی که گرفتار ترست
در ضمن با کمال خود خواهی منم از این فاجعه متاسفم
یار اگر جلوه کند دادن جان اینهمه نیست / عشق اگر خیمه زند ملک جهان اینهمه نیست

mata010101
Saturday 12 December 2009, 02:54 PM
مگر موسیقی ما چند تا پایور ها و مشکاتیان ها داشت...
ما واقعا موسقیمان را مدیون این بزرگان هستیم...
من هم این غم رو به تمام عزیزان تسلیت می گم. اما نباید زیاد ناراحت بود چرا که هرچند خود این عزیزان در جمع ما نیستند ولی آثار گرانبهاشان تا موسیقی هست در میانمان خواهد بود...

E_N
Saturday 12 December 2009, 03:00 PM
روحش شاد یادش گرامی باد