PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چند سوال در مورد نواختن سه تار

MS95
Monday 14 December 2009, 10:36 PM
سلام خدمت دوستان !

اول اینکه خیلی خوشحال هستم که بین هنرمندان موسیقی هستم و میتونیم در کنار هم به همدیگه کمک کنیم !!!

یه سوال داشتم اونم اینه که :

این علامت TR روی بعضی نت ها چیه ؟ چطوری باید نت هارو بزنم اگه این علامت رو داشتن ؟

و اینکه اگه بخوام سیم چهارم رو فا کوک کنم (الان دو کوک کردم) باید سیم رو شل کنم یا سفت کنم ؟ همه رو کوک میکنم ولی با این سیم بم مشکل دارم همیشه :دی (میدونم سوال ضایعیه ولی کمک کنید لطفا :))

ممنون:bgwzky:

animator
Monday 14 December 2009, 11:29 PM
سلام ،
به نشانه ی تریل است و اجرای اون تمرین زیادی می خواهد شما ریز رو که می دونی چه جوره؟
مثلا دو ریز رو پشت سر هم راست و چپ می زنیم دو دو دو دو
اما در مورد تریل باید پشت سر هم بزنیم: دو ر دو ر
و به همین منوال (‌نت بعدی) یعنی اگر علامت تریل بالای نت سل بود باید سل لا سل لا
اگر علامت
TR b
بود مثلا روی نت سل باید بزنید سل لابمل سل لا بمل ...
سختی تریل در هماهنگ کردن دست چپ و راست در اجرای سریع است.
در کتاب جان مریم آهنک کوهستانی را تمرین کنید.
---------------------------------
دو بم تره یا فا ؟ دو ( در یک گام با شروع از دو) (‌راهنمایی : دو بم تو خطوط حامل پایین تره یا فا) پس می خواهیم صدا رو زیر کنیم؛ پس باید سیم رو بیشتر بکشیم ( سفتش کنیم = زیادش کنیم)

شاد باشی

MS95
Tuesday 15 December 2009, 01:58 PM
خیلی ممنون

تا حدودی فهمیدم اگه میشه یه نمونه بزارید از TR که حد اقلببینم درست میزنمش یا غلط یه نت هم بازی به صورت تریل باشه اشکال نداره فقط میخوام ببینم درست میزنم یا غلط و رو اون نمرین کنم !! :)

ممنون از لطفتون

Faraz
Friday 26 February 2010, 04:51 PM
سلام
مشکلی دارم در مورد انگشت گذاری پایین دسته سیم دو (از نت سی به بعد) که هر نتی که میخوام تو این ناحیه دربیارم شهید میشم!
واقعا ممنون میشم که یه نسخه ی کارساز برام بپیچید .

ممنون

Lonely3tar
Friday 26 February 2010, 06:59 PM
سلام
مشکلی دارم در مورد انگشت گذاری پایین دسته سیم دو (از نت سی به بعد) که هر نتی که میخوام تو این ناحیه دربیارم شهید میشم!

ممنون
سلام دوست عزیز .
من دقیقا منظورتونو نفهمیدم !
اما خوب به نظر میاد شما تازه انگشت گیری پایینو شروع کردین ... تمرینات خوبی تو کتاب هنرستان هست . جلد دوم . به اسم « تمرینات مفید برای سرعت پنجه و مضراب » البته من نسخه ی قدیمیشو دارم و نمی دونم تو نسخه ی تصحیح شده ی الان چه تمرینایی هست . اما این تمرینی که گفتم تو 4/2 و بصورت دولاچنگه و برای یه تازه کار تقریبا بهترین تمرین برای رفت و آمد پنجه روی دسته هست .
یه تمرین قشنگ هم تو دشتی هست . تو کتاب آقای ساکت « شیوه ی نوین آموختن تار و سه تار » دفتر دوم به اسم سوز دل . اونم تقریبا مانور های قشنگی داره ... کلا اگه می خواین پنجه ی تمیزی داشته باشین کارای آقای ساکت و مخصوصا سری تمرین های خود ایشون که تو کتاباشون فت و فراوونه بهترین تنسخه ست !!
امیدوارم موفق باشی !

AliB
Friday 26 February 2010, 08:38 PM
سلام

ممنون
دوستان سلام
من هم دقیق متوجه علت شهادت شما نشدم :دی
نزدیکی پرده ها مشکل سازه؟
اگر بیشتر توضیح بدید بهتر میتونم راهنمایی کنم.

Faraz
Saturday 27 February 2010, 06:23 PM
سلام
درسته همونطور که گفتین من انگشت گذاری روی پایین دسته رو تازه شروع کردم
خب در مورد سوالم بیشتر توضیح میدم:
ببینید مثلا یک قطعه رو که میخوام بزنم تا جای که نت هاش بالا دسته یا وسط دسته باشه راحت درش میارم ولی وای به روزی که یه نت دو یا می روی پایین دسته داشته باشه ، در اون صورت هر کاری میکنم نمیتونم درش بیارم. باورتون میشه 4 هفته ست که بخاطر همین مشکل رو یه درس گیر کردم(ای یار).

ممنون...

AliB
Saturday 27 February 2010, 09:24 PM
:دی
فراز جان این که مشکل نیست :دی شاعر میگه : مشکلی نیست که آسان نشود، مرد باید که هراسان نشود
البته باز هم با این توضیح من هنوز هم نفهمیدم مشکل از کجاست .
چیزی که به ذهنم میرسه این هست که قاعدتا و بطور طبیعی شناخت پرده ها در طول دسته ی ساز زمان میبره و نیاز به تمرین و ممارست داره . وقتی الگوی تکرار فواصل روی سیم ها رو بفهمی شناسایی پرده ها سریعتر صورت میگیره و مطلب بعد اینکه پا در یک مسیر طولانی گذاشتی(نوازنده شدن) که نیاز به تمرین هر روزه ، پشت کار ، امیدواری و مهمتر از همه عاشق بودن داره ...
پس هر مشکلی یه مبارزه ی جدیده برات .
ببین بطور طبیعی به دلیل نزدیکی پرده ها در پایین دسته مهارت در انگشت گذاری در این قسمت از ساز نیاز به تمرین زیاد داره و نباید نگرانش باشی . من یه پیشنهادی دارم برات : درس های اولیه ی کتاب هنرستان رو که زدی (اگر از کتاب هنرستان کار می کنی ) یا درس های ساده ی آغازین رو که یاد گرفتی ، بیار و تو پایین دسته بزن . من خودم با این کار اون زمانی که رسیده بودم به پایین دسته کلی خودمو جلو انداختم و زود راه افتادم.
تنها پیشنهادم تمرین کردنه زیاده
امیدوارم خبرای خوب از موفقیتت بهمون بدی

Faraz
Tuesday 1 June 2010, 09:36 AM
با سلام
دو سوال داشتم که اگه دوستان لطف کنن و جواب بدن ممنون میشم:
اول اینکه سیم سل ساز من خیلی زود به زود پاره میشه میخواستم علتش رو بدونم ؟
دوم اینکه وقتی سیم ها رو کوک میکنم(مخصوصا سل) صدای یکنواختی حاصل نمیشه و صدا یه خورده اینور و اون ور میشه میخواستم دلیلش رو بدونم ؟

باتشکر..

alireza_amirsamimi
Tuesday 1 June 2010, 10:21 AM
سلام.موقع مضراب زدن پاره میشه؟
این اتفاق معمولا برای سیم سل میفته.به خصوص وقتی که کوکت دیاپازون باشه
با مضراب ساز میزنی یا با ناخن؟
یک ناهمواری در ناخن یا مضرابت ممکنه باعث پاره شده ناگهانی یا به تدریج سیم بشه،با سوهان ناخن ناخنت رو هموار کن یا اگر از مضراب استفاده میکنی با سمباده اون قسمتی که باعث پاره شده سیم میشه اصلاح کن
سعی کن سیم خوب و نو بگیری که اکسید نشده باشه.
منظورت از صدای یکنواخت چیه؟

Faraz
Wednesday 2 June 2010, 09:01 AM
سلام . نه موقع مضراب زدن پاره نمیشه ، بیشتر موقع کوک کردن. و از طرف شیطونک ساز
با ناخن ساز میزنم.
منظورم از صدای یکنواخت هم اینه که وقتی سیم رو کوک میکنم و یه مضراب میزنم و به تیونر نگاه میکنم عقربه هه چند کما این رو و اون ور میشه.

alireza_amirsamimi
Wednesday 2 June 2010, 09:46 PM
چه کار به تیونر داری!به گوشت کار داشته باش.شاید تیونرت مشکل داشته باشه
معمولا سیم در ناحیه مضراب پاره میشه.پس احتمال داره مشکل از شیطانک باشه.شیار ها یی که سیم از توش رد میشن رو چک کن ببین شکاف به اندازه کافی عمیق هست که سیم رد بشه؟زائده ای نداره که سیم پاره بشه؟سیم درست جا میفته؟

Khashayar
Wednesday 2 June 2010, 10:15 PM
درود
به به حال شما جناب صمیمی؟کم پیدا اید؟مشتاق دیدار...

منظورم از صدای یکنواخت هم اینه که وقتی سیم رو کوک میکنم و یه مضراب میزنم و به تیونر نگاه میکنم عقربه هه چند کما این رو و اون ور میشه.
ببینید دوست من این کاملا طبیعی هست که عقربه چند ما یا درجه اینور اونور بره شما اگر فیزیک صوت رو بدونید و یا حتی هارمونی هم بدونید متوجه میشید که دلیلش چی هست ولی مهم اینه که خیلی زیاد نباشه این نواسانات و ببینید عقربه در آخرین لحظه کجا می ایستد اون جایی که عقربه در اولین و آخرین لحظه می ایسته کوک شماست به بقیش توجه نکنید...در تمام سازها تقریبا همینطوره یکی کمتر و یکی بیشتر....
پاینده باشید

r_a_m_i_n
Wednesday 2 June 2010, 11:05 PM
دوستان البته sensibility تيونر ها با هم كمي فرق داره...گاهي تا 4 كما هم ميرسه

AliB
Friday 4 June 2010, 01:04 AM
سلام
علیرضا ، همه ی نکات ممکن رو اشاره کرد ، شاید بتونم نکته ای اضافه کنم و اون هم این هست که به جنس سیم هم بستگی داره! بعضی سیم ها تردن و همونطور که علیرضا گفت اگر کوک بالا بندازی روی ساز ، احتمال پاره شدنش هست من هم یک سری سیم خریدم که همینطور بود . مورد تیزی لبه ی شیطانک هم اشاره شد که ممکنه .
در مورد کوک هم بهترین ابزرا برای موزیسین و سازهای ایرانی ، گوش نوازنده هست .

Faraz
Saturday 5 June 2010, 03:08 PM
ممنون از جواب هاتون ، راستش فکر کنم برای اینه که سیم کامل تو شیار شیطونک نمیره و وقتی فشارش میدم که بکنمش تو شیار سیم پاره میشه ، حالا باید چجوری شیطونک رو بررسیش کنم یا عوضش کنم بدم کسی برام عوض کنه یا خودم ؟
نکته ی بعد هم خدمت دوستان ، وقتی گوشی به حد کافی قوی نباشه که بتونه صدای نت رو تشخیص بده باید با تیونر این کار رو کرد دیگه ، نه ؟
و.. درسته این طبیعی که صدا چند کما اینور و اون ور بشه ولی اگه یه مقدار بیش از حد استاندارد صدا کج و ماوج بشه چی؟

AliB
Saturday 5 June 2010, 05:13 PM
سلام دوست من
اگر سیم کامل داخل شیار قرار نمیگیره ، می تونید با استفاده از یک اره ی کوچیک آمپول زنی (همونی که برای خراش انداختن سر آمپول های شیشه اس مورد استفاده قرار میگیره) یا یک چاقوی اره ی که ظریف باشه ، محسل شیار رو اندکی عمیقتر کنید! معمولا برای این موارد جزیی نیاز به تعویض شیطانک نیست و باید به اصطلاح ریگلاژ بشه!
منتها باید مواظب باشید شیار در همون راستا باشه و باعث پریدگی لبه ی شیطانک از سمن آزاد سیم نشید که خاصیت فیکس کنندگی سیم رو مختل میکنه و ممکنه کخ صدای اضافی در حین ارتعاش بشنوید!
مطلب بعد اینکه ، اون نخ پرده ای که قبل از شیطانک برای نگه داشتن سیم ها مورد استفاده قرار میگیره باید نسبتا محکم باشه که سیم ها رو درست در جای خودشون ثابت نگه داره در غیر اینصورت امکان بیرون آمدن سیم از داخل شیار وجود داره .
در مورد تیونر ها هم من تجربه ای ندارم چون نیازی بهش نداشتم هیچ وقت ، ولی بهترین راه بجای استفاده از تیونر ، تمرین دادن گوشه ، چون تیونر گوش رو در ابتدا تنبل خواهد کرد برای کوک کردن.

Faraz
Tuesday 8 June 2010, 03:13 PM
سلام
ممنون از جوابتون.
یه سوال دیگه هم داشتم ، اینکه تو قطعه ها از کجا باید بفهمیم که کجا ها رو شلوغ تر بزنیم یعنی تو بعضی قطعه ها دو رو همون دو میزیم ولی بعضی از جا ها یه جوری میزنیم که صدای سل هم همراه با دو شنیده میشه ، این رو بر چه اساسی میفهمند؟

AliB
Wednesday 9 June 2010, 02:15 PM
فراز جان سلام
این سوال شما بر میگرده به اینکه بستگی داره به موضوع مورد اجرا یعنی یک وقت منظور شما کلا شیوه ی سه تار نوازیست و یا زمانی در مورد یک قطعه ی خاص صحبت می کنید. در مورد شیوه باید گفت اساس سه تار نوازی بر شنیده شدن واخوان همراه صدای نت و سیم اصلیست که بسته به شرایط و خواست نوازنده میزان و حجم واخوان می تونه متفاوت باشه . زمانی هست که شما روی سیم اول مضراب میزنی و حتی صدای واخوان سیم سوم و چهارم هم مورد نیازه ولی بطور معمول صدای سیم دوم باید شنیده بشه و زمانی که روی سیم دوم هستی صدای سیم سوم و سیم بم حتما باید شنیده بشه و اینجا تبصره داریم : در شیوه های متاثر از استاد عبادی (بگیم شیوه های نوین سه تار نوازی و یا متفاوت با سنت قدمای نوازنتده ی این ساز) گاها در موراد مختلف فقط صدای یک سیم شنیده می شود . این در بحث شیوه ی کلی نوازندگی وارد شده و بنا به ذوق و حس نوازنده از صدای تک سیم در مواقع مختلف بهره می گیره. همونطور که گفتم در نواختن آواز و یا در سطوح عالی؛ بداهه نوازی ، استفاده از تک سیم بنا بر ذوق و تشخیص نوازنده است.
و باز تبصره یا مورد بعد در هنگام نواختن قطعات هست . قطعاتی مثل قطعات استاد علیزاده و یا جناب مسعود شعاری و قطعات سایرینی که از این متد پیروی میکنه ، برای مشخص کردن اینکه هر قسمت باید چطور نواخته بشه از لحاظ تک سیم و یا پر سیم بودن ، دارای نشانه ای هست که فکر می کنم یا ابداع مسعود شعاری هست یا استاد علیزاده ، دایره ایست که با یک قطر عمودی به دو قسمت تقسیم شده اگر دو طرفش خالی باشه یعنی "از این به بعد"تک سیم اجرا شو و اگر سمت چپ دایره پر باشه یعنی "از این به بعد" پر سیم اجرا شود. که کاملا تکلیف نوازنده معلوم هست .
اگر قطعاتی رو هم می نوازید که چنین پیش بینی ای درش نیست ، بنا به حس و ذوق خودتون و یا آموزش مربی می تونید از این کنتراست صوتی استفاده کنید.

Avazekhan
Wednesday 9 June 2010, 02:49 PM
سپاس از همه دوستان