PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هر هفته، یک کنسرتو پیانو

keeps_gettin_better
Friday 18 December 2009, 11:27 PM
تصمیم گرفتم هر هفته اینجا یک کنسرتو پیانو برای دانلود بذارم؛ البته این کاملا به استقبال دوستان بستگی داره که تا کی ادامه پیدا کنه. برای من که همیشه کنسرتو پیانوها جزو زیباترین قطعات تصنیف شده برای پیانو بودن که می دونم با توجه به این که حرفه ام نواختن پیانو نیست، هیچ وقت تجربه ی نواختن این قطعات رو نخواهم داشت. ولی شنیدنشون هم خالی از لطف نیست. کنسرتو پیانوهای اکثر آهنگسازها جزء برجسته ترین آثارشون به شمار می آد.

اگر دوستان همراهی کنند و درباره این قطعات بحث کنند و نظر بدن، در نهایت یه پست (و منبع) جالبی از مجموعه ی زیباترین کنسرتو پیانو ها خواهیم داشت.

این هفته: کنسرتو پیانوی شماره 1 چایکوفسکی در سی بمل مینور

موومان اول: Allegro non troppo e molto maestoso – Allegro con spirito (You can see links before reply)
موومان دوم: Andantino simplice – Prestissimo (You can see links before reply)
موومان سوم: Allegro con fuoco (You can see links before reply)

این کنسرتو با سه موومان، ظاهرا به فرم های سنتی وفادار مانده است. اما هیچ یک از این سه موومان ساخت سنتی کنسرتو را ندارد. موومان اول آلگرویی است که با یک مقدمه آغاز می شود. آندانته موومان دوم با حرکتی تند و پرشور (Prestissimo) قطع می شود و در موومان فینال، رقص وحشیانه قزاقی جایگزین روندو می شود. هر چند پیانو در این کنسرتو امکان هنرنمایی دارد اما ارکستر نیز نقش عمده خود را بازی می کند.
چایکوفسکی این کنسرتو را به نیکلا روبینشتاین نوازنده پیانو و رهبر ارکستر، تقدیم می کند؛ اما روبینشتاین به صراحت می گوید که این کنسرتو اثری است بی ارزش که برای نواختن درست نشده و به همین علت از اجرای آن سرباز می زند. کنسرتو نخستین بار در بُستُن (Boston) در 25 اکتبر 1875 اجرا می شود. بعد از مدتی روبینشتاین به اشتباه خود پی می برد. (برگرفته از کتاب آثار کلیدی موسیقی اثر ژان ژاک سولی)

Peddy
Saturday 19 December 2009, 03:17 PM
درود و خسته نباشید

فکر خیلی عالی هست تبریک میگم من تا اونجا که بتونم کمک میکنم اما با این اینترنت ذغالی دست و بالم کمی بستست.

keeps_gettin_better
Saturday 26 December 2009, 04:10 PM
این هفته: کنسرتو پیانوی شماره 24 موتزارت در دو مینور

موومان اول: Allegro (You can see links before reply)
موومان دوم: Larghetto (You can see links before reply)
موومان سوم: Allegretto (Variations) (You can see links before reply)

یکی از معروف ترین آثار موتزارت و معروف ترین کنسرتو پیانویشه. به نظر من زیباترین کنسرتو پیانویی که تا حالا ساخته شده، همین کنسرتو پیانو است. اون "گفت و گو"ی مرسوم در کنسرتوها بین ساز سلو و ارکستر در موومان اول به زیباترین شکل ممکن اجرا می شود، همراه با یک ملودی بسیار زیبا و به یاد ماندنی. موومان دوم هم سرشار از لطافتیه که فقط موتزارت از پسش بر می آد. به نظرم موتزارت استاد واریاسیونه و این امر تو موومان سوم کاملا مشهوده. خودتون گوش بدین و قضاوت کنید.

بعضی وقت ها تو دلم به موتزارت فحش می دم که چرا قطعات بیشتری در گام های مینور ننوشت!

khalseh
Saturday 26 December 2009, 05:55 PM
سلام
اين اجرا كنسرتو 24 رو تا حالا نشنيده بودم مي شه بگيد اجراي كي هست؟

keeps_gettin_better
Sunday 27 December 2009, 11:40 PM
سلام
اين اجرا كنسرتو 24 رو تا حالا نشنيده بودم مي شه بگيد اجراي كي هست؟

اجرای Carmen Piazzini با رهبری ارکستر Michail Gantvarg.

keeps_gettin_better
Friday 1 January 2010, 11:33 PM
این هفته: کنسرتو پیانوی شماره 4 بتهوون در سل ماژور

موومان اول: Allegro Moderato (You can see links before reply)

موومان دوم: Andante con moto (You can see links before reply)

موومان سوم: Rondo Vivace (You can see links before reply)

یکی از معروف ترین کنسرتو پیانوهای بتهوون و یکی از زیباترین آنها. در زمان خود بتهوون چندان مورد توجه قرار نگرفت ولی پس از مرگش، با اجرای مندلسون در سال 1836، ارزش این کنسرتو نمایان تر شد.

keeps_gettin_better
Saturday 9 January 2010, 02:48 AM
این هفته: کنسرتو پیانوی گریگ در لا مینور

موومان اول: Allegro molto moderato (You can see links before reply)[/URL]

موومان دوم: [URL="You can see links before reply"]Adagio (You can see links before reply)

موومان سوم: Allegro moderato molto e marcato (You can see links before reply)

تنها کنسرتو پیانویی که گریگ تصنیف کرد و به یکی از ماندگارترین آثارش تبدیل شد. احتمالا ادوراد گریگ این کنسرتو را تحت تاثیر کنسرتو پیانوی شومان ساخته. هر دو در گام لا مینور نوشته شده اند و آغاز موومان اول هر دو کنسرتو به صورت آکوردهای قوی پایین رونده است. در کل ساختاری نزدیک به کنسرتوی شومان دارد. (گرچه به نظر من بسیار زیباتر از ساخته ی شومانه!) گریگ از موسیقی فولکلور نروژی نیز در این کنسرتو بهره گرفته. در زمان ساخت این کنسرتو، گریگ تنها 24 سال داشت.

keeps_gettin_better
Sunday 17 January 2010, 11:10 AM
این هفته: کنسرتو پیانوی شماره 3 بتهوون در دو مینور

موومان اول: Allegro con brio (You can see links before reply)
موومان دوم: Largo (You can see links before reply)
موومان سوم: Rondo - Allegro (You can see links before reply)

یکی از محبوب ترین کنسرتو پیانوها که توسط بسیاری از پیانیست های معروف اجرا و ضبط شده است. این کنسرتو اولین بار در سال 1803 که در آن بتهوون نقش پیانیست را داشت، اجرا شد. در همان شب، سمفونی دوم بتهوون نیز برای بار اول اجرا شد. گفته می شود بتهوون وقت کافی برای نوشتن کامل نت پیانوی این کنسرتو را نداشته و تقریبا تمام آن را از روی حافظه خود می نواخت.

mini
Sunday 17 January 2010, 12:15 PM
این بتهوون هم بسیار آدم عجیبی بوده...