PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : وای! حالا چی کار کنم؟

3tar
Monday 26 March 2007, 10:08 AM
سلام دوستان
من بعد حدود 2ماه و نیم و با تقریبا روزی 30 دقیقه تمرین (10 دقیقه آموزش جدید و 20 دقیقه قطعات قبلی و بازی با آنها) تونستم دستگاه ماهور کتاب آقای ذوال?نون را تمام کنم. حالا باید برم دستگاه شور. ولی ....
کوکش ?رق میکنه! کسی میتونه توضیح بده یعنی چی؟ آخه سیم آخر را اگه ?ا کوک کنی که پاره میشه! نمیشه؟ نمی دونم!!!!!!!!!
یکی به من کمک کنه!
در ضمن خیلی ببخشید که من هی پست میدم و سوال میپرسم. بالاخره درد بی استادی و شما هم جای استاد من هستید. :)

Hes_r
Monday 26 March 2007, 01:08 PM
عزیز خوب کوک شور دو سل دو فا هستش شما باید سیم آخر رو فا کوک کنی موقع پیچوندن گوشی باید با دقت این کار رو بکنی و با دیاپازون کوکش کنی

3tar
Tuesday 27 March 2007, 07:00 AM
من که ن?همیدم دیاپازون چیه ولی دستت درد نکنه. در ضمن امضای قشنگی هم داری. ای قوم به حج ر?ته ........
راستی آقا علیرضا کجاست؟ آقای مدیر کجایی؟

alireza_amirsamimi
Tuesday 27 March 2007, 06:39 PM
نوکرم.چند روزی نبودم.کوک شور سل یعنی همینی که می خوای do sol do fa هست.حسام جون چرا اشتباه راهنمایی میکنی؟؟؟؟!!!!نه سیم پاره نمیشه.حالا اگه میترسی پاره بشه همه سیمها رو یک پرده بمتر کوک کن(که نوازنده ها معمولا برای تک نوازی نیم یا یک پرده بم کوک میکنند)یعنی از پایین به بالا کوک کن سی بمل و ?ا و سی بمل و می بمل.ولی مثل همیشه انگشت بذار یعنی ?کر کن مثل همیشه کوک کردی.قبل از اینکه بری سراغ شور پیشنهاد میکنم برو سراغ کتاب اول هنرستان برای تار و سه تار و حتما کتاب اول اموزش سه تار استاد علیزاده رو بهت پیشنهاد میکنم شروع کنی.نوار هر دو هم که اجرای استاد علیزاده هست موجود هست

Hes_r
Tuesday 27 March 2007, 09:19 PM
علی جون باور کن من از این ماجد ذلیل مرده کوکش رو پرسیدم بهش زنگ زدم ازش پرسیدم ولی اون اشتباه گفت

alireza_amirsamimi
Wednesday 28 March 2007, 01:26 AM
تو هم باور کردی؟میدونی که ماجد بدش نمیات تو رو بذاره سر کار پسر خوب

3tar
Wednesday 28 March 2007, 04:47 AM
علیرضا جان خیلی لط? کردی که گ?تی. من کتاب اول هنرستان را دارم. ولی اجرایش را نه! میشه بگی که نوارش که استاد علیزاده زده چند تا هستش؟

Majed
Wednesday 28 March 2007, 07:32 AM
نوارش 2 تا هست
رنگش هم قرمزه
کتابش هم باهاش هست
خیلی عالیه ... بورو حال کوون دادو

3tar
Friday 30 March 2007, 02:28 PM
من نوار دستور مقدماتی را توی قم پیدا نکردم. حالا چه کار کنم؟
برم دستگاه شور؟ نرم دستگاه شور؟ نمی دونم!!!

Hes_r
Friday 30 March 2007, 03:15 PM
خوب مگه میشه ؟؟؟

برو تهران بخر

alireza_amirsamimi
Saturday 31 March 2007, 12:47 AM
تو تهران هست.چهار مضراب ماهور رو درست حسابی زدی؟مضراب چپت تو گوشه خسروانی و... درست و محکمه؟

3tar
Saturday 31 March 2007, 04:19 AM
چهار مضرابم برای خوب آقای ذوال?نون هستش. خیلی باحاله. مخصوصا وقتی از بالا دسته میاد پایین تر و روی دو کار می کنی. خیلی قشنگه.
مضراب چپ تو گوشه خسروانی منظورت خود خسروانی هستش؟ میشه توضیح بدی.
در ضمن من از روزی که این تاپیک را زدم دارم مروری بر دروس گذشته میکنم.

alireza_amirsamimi
Saturday 31 March 2007, 04:36 AM
?کر میکنی گوشه چیه؟؟ abru همینایی که زدی مثل درامد و کرشمه و خسروانی و رباعی اینا گوشه هایی هستند در دستگاه ماهور lamp گوشه که شاخ و دم نداره که عزیز!!! kha khaste ?کر کنم توضیحات اول کتاب و زیر نویسای کتاب ذوال?نون رو نخوندی glas حتما بخون.بعد نگ?تی جهار مضراب ماهور رو زدی یا نه؟منظورم اینه که خوب زدی ؟مضراباش رو دقت کردی؟(چپ و راست)؟خسرانی رو درست میزنی؟مضراب چپ و مضراب ریزت راه ا?تاده؟

Hes_r
Saturday 31 March 2007, 11:09 AM
ببخشید علی جان من یه سوال خارج از بحث داشتم شرمنده نزنیا

این چهار مضراب ابوعطا تو کتاب چنده ؟؟

alireza_amirsamimi
Saturday 31 March 2007, 12:40 PM
ابوعطای صبا؟؟؟!!!3تا جهار مضراب ابوعطا داره.هم تو کتاب1 و2و3 ردی? صبا برای ویولن وجود داره

Hes_r
Saturday 31 March 2007, 12:49 PM
مگه کتا صبا برای شما با مال ویولنش یکییه ؟؟ tagob

3tar
Sunday 1 April 2007, 05:53 AM
علیرضا جان
من زیرنویس ها را خوانده ام. ولی چیزی اشاره نشده. ?قط در رابطه با علامات جدید توضیحات کوتاهی داده شده. است: تکرار میزان قبل, تکرار و ... .
چهار مضراب را زدم. یعنی تمام قطعات دستگاه ماهور را زدم. ?قط چیزی که هست اینه که مضراب ریزم به سرعت مضراب ریز نوار نیست. ( نوار مال ذوال?نون هست) و از مضراب چپ بدم میاد. خیلی جاها به جای مضراب چپ از راست است?اده میکنم. با اینکه سخت تره ولی خب دیگه.
راستی خیلی جالب بود. پس به این ها میگن گوشه!
خیلی لط? داری علیرضا جون

alireza_amirsamimi
Sunday 1 April 2007, 01:02 PM
هر وقت از مضراب چپ خوشت اومد برو بعدی وگر نه تو شور گیر میکنی zabun

3tar
Sunday 1 April 2007, 03:05 PM
متشکرم. پس یعنی وقتی مضراب چپم خوب شد برم شور؟
راستی آیا من باید به ظرا?ت و زیبایی نوار بزنم؟ یا این انتظار زیادیه؟

alireza_amirsamimi
Sunday 1 April 2007, 05:17 PM
نه بابا عجله نکن ولی همه نتها باید ش?ا? باشند

3tar
Monday 2 April 2007, 04:50 AM
میگم موا?قی که قطعات معرو? خارج از کتاب ( که نمیدونم چه دستگاهی هست) را پیدا کنم و تمرین کنم؟

alireza_amirsamimi
Tuesday 3 April 2007, 12:05 AM
صبر کن تا بهت بگم

3tar
Tuesday 3 April 2007, 04:52 AM
هستم در خدمتت علیرضا جان.

moomak
Wednesday 13 June 2007, 01:32 PM
البته با اجازه بزرگتر ها و اساتید من معتقدم که اگر این کارو بکنی می تونه گوشت رو ?وق العاده قوی بکنه و تاثیر زیادی خواهد داشت اما حتما از قوانین استیل دست است?اده کن تا استیلت به هم نخوره سعی کن هم نت و هم گوشی ( کمتر ) کار کن تا هم نت خونی و هم گوشت هم زمان قوی بشه و سعی کن که حتما نت ها رو شمرده شمرده اجرا کنی و اصلا سعی نکن تا به ساز زدنت سرعت بدی ... عجله نکن سرعت خودش میاد قدرت نوازندگیت ر و با تمرین مداوم بالا ببر.
با احترام
moomak

خره
Friday 28 September 2007, 01:40 PM
سلام. من يه چند وقتي هست كه ستارو هم شروع كردم. با كتاب اول هنرستان كار مي كنم. الان درس 63 هستم. استادم مي گه بعد از اتمام كتاب اول نيازي نيست كتاب دوم رو كار كني. مي گه كه يراست مي ريم سراغ كتاباي تكنيكي تر . حالا نمي دونم روش استادم درسته يا نه؟ شما چي ميگيد؟ بايد چكار كنم؟

AliB
Sunday 13 January 2008, 01:14 AM
سلام به دوستان عزیز در این جستار.
البته سوالها پرسیده شده و پاسخهای خوب و مناسبی هم داده شده و این بنده ی حقیر دیر رسیدم اما من هم مطالبی در این باب خدمت دوستان عزیز می نویسم.
اولین مورد سوال دوست عزیزمون درباره کوک سه تار برای دستگاه شور است که F C G C یا دو سل دو فا در حالت استاندارد و برای اجرای دستگاه شور در مایه ی G یا سل می باشد (کوکی که دستگاه شور در ردیف میرزاعبدالله را نیز به صورت پیش فرض و استاندارد با آن مینوازند){توضیح:کوکهای دیگری برای زدن دستگاه شور وجود دارد که البته برای نواختن این دستگاه از مبناهای دیگر مورد استفاده مانند D A G C یا دو سل لا ر برای شور در مایه ی لا و یا D D G C یا دو سل ر ر برای نواختن شور در مایه ی D یا ر و .... ) علت تغییر کوک و بیشتر در سیمهای واخوان و بم به دلیل تاکید گذاری بر روی نتهای مهم در گام اجراییست که این نتها نت شاهد و یا ایست دستگاه مورد نظر خواهد بود . و با این شیوه فضا و رنگ آمیزی صوتی ساز متناسب با حال و هوای گام دستگاه مورد نظر خواهد بود.
از این که بگذریم به نکته ای اساسی باید اشاره کنم و آن مبنای کوک ساز سه تار هست نسبت به دیاپازون . اساتید قدیم همچون هرمزی و فروتن و ... همواره مبنای کوک ساز خود را (سیم اول یا دو به اصطلاح) بین یک تا دو پرده پایینتر از دو ی دیاپازون که C3 پیانو هست کوک میکرده اند این یعنی چه؟ یعنی اینکه شما به طور مثال سی بمل و یا لا ی دیاپازون را مرتعش میکنید و سیم اول خود را با آن هم کوک می کنید و مابقی سیمها را نسبت به آن با فاصله ی درست کوک می کنید . به طور مثال سیم دوم را با یک فاصله ی چهارم درست کوک کرده که همانا سل ماقب آن می باشد و سیم سوم را هم کوک با سیم اول می کنید و سیم چهارم را با فاصله ی چهارم(یک اکتاو بم تر) از سیم دو کوک می کنید که همانا نت فا می باشد. علت پایینتر کوک کردن سه تار هم واضح است : زیرا با این کار از فشار بیش از حد به سیمگیر و صفحه ی ساز مخصوصا جلوگیری می شود . زیرا اگر ساز خود را با دو ی دیاپازون کوک کنید بعد از مدتی احتمال نشست صفحه ی ساز وجود دارد. و دیگر اینکه هنگامی که سیمها بیش از حد سفت شود به ناخن آسی بیشتری می رساند و همچنین از زنگداری ساز کم می شود . البته بستگی به کیفیت ساز شما هم دارد سازهای خوش ساخت و حرفه ای تا دو تا سه پرده پایینتر از دیاپازون همچنان خوش صدا باقی می مانند. اما بهترین مبنا برای سه تار لا ی شمار ی دو ی پیانو است و یا سی بمل شماره ی دو حد اکثر .
به این ترتیب شما هیچ نگرانی در کوک دو سل دو فا ندارید و احتمال شکستن سیمگیر و یا پاره شدن سیم ندارید.
در مورد مضراب چپ و اینکه دوست عزیز علاقه ای به آن ندارند . باید بگویم که مضراب چپ به اهمیت مضراب راست و بلکه در شیوه های قدما بسی مهمتر از مضراب راست است و تمام مضرابهای تلفیقی و تکنیکی سه تار بسته به میزان مهارت و شفافیت شما در اجرای مضراب چپ است بنا بر این به طور جدی به تمرین مضراب چپ بپردازید .
در مورد کتاب آقای ذوالفنون و متدی که بهتر است فرابگیرید من نظری شخصی دارم که آن را ابراز می کنم به نظر من بهترین متد برای یادگیری سه تار کتابهای هنرستان است. اگر بتوانید از آن استفاده کنید بسیار مفید خواهد بود.
امیدوارم که مطالب ارایه شده برای دوستان مفید بوده باشد

lonelyoblivious
Saturday 21 January 2012, 12:56 AM
دوست عزیز شما بهتره برای شور دو فا ر دو کوک کنی
اگه سیم دوم سل باشه به مشکل بر می خوری