PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظر سنجی : چرا کسی سراغ " نی " نمی ره ؟

mos167
Thursday 24 December 2009, 03:27 PM
درود بر دوستان نت آهنگی
به نظر شما چرا تعداد هنرجویان نی ایقدر کمه ؟
چرا کسی سراغ نی نمیره یا اگه میره بعد مدت کوتاهی ساز رو کنار میذاره ؟

Mehraneh
Thursday 24 December 2009, 03:44 PM
سلام دوست عزیز من چند تا دلیل برای این مورد می بینم :ال اینکه در آوردن صدای واقعا مشکله
بعدشم به نظر من جو هم نسبت به این ساز زیاد خوب نیست بین آدمایی که عشق موسیقیه راک دارن وقتی یکی حرف از نی میزنه در ظاهر جالب به نظر می رسه اما نمی تونن درکش کنن
کلا یه سری ساز ها بیشتر سر زبون ها افتادن و طرفدار دارن به خاطر همین این ساز ها با اینکه صدای بسیار قشنگی دارن طرفدارای کمی دارن
بعدش اینکه بعضی ها هم صرف اینکه تو یه جمعی بتونن بنوازند میرن و سازی رو یاد می گیرن که نی هم تو یه سری جمع های خاص و سنتی پسند بیتر به کار بیاد مثلا من خودم صدای نی رو خیلی دوست دارم
بعد مثلا دختر خاله ی من آلمان زندگی می کنه و اولین سازش نی بود که خیلی هم طرفدار داشت

mehdiney navaz
Thursday 24 December 2009, 04:19 PM
باسلام خدمت اساتید عزیز
چون مشکله و تمرین ریاضت میخواد یادگیریش
بعدم کسی که دنبال 8&6 اینجور چیزاست شنیدن نای درون که با اه و سوز همراهه کمی براش شاید معقول نیست !!
ولی با این حال نی تنها سازی که مسقیم با هوای درون نوازنده روحیات شنونده در ارتباطه و یه هنر مندچیره دست میتونه با تغیر اکتو صدایی و عوض کردن دستگاه خواص با شنونده خودش ارتباط برقرار کنه ... متاسفانه شنونده نی بیشتر داریم نسبت به نوازنده چون یادگیری نوازندگی درسطح معمولی هم احتیاج به سالها تمرین داره !!
تنها دلیلش همینه !!!
و دوم موسیقی ناشناخته سنتی ما که روز به روز در حال پسرفت و فشاره .... !!!
که بحث تو مورد دوم کمی به روش سیاست برمیگرده که از اهالی موسیقی کمی مبراست وارد این معقوله شدن چه بسا حرف و درد زیاده ..........!!

ney_7band
Thursday 24 December 2009, 06:34 PM
با سلام
من وقتی خواستم نی رو شروع کنم یکی از دوستام که کمی از نی سر در می اورد به هم توصیه کرد که اصلا طرف نی نرم چون سخته و غیث داره و پس غیثو فلان و فلان و فلان که منو به کل مایوس کرد ولی حالا که رفتم طرف این ساز اهورایی میدونم که بیخود منو میترسوندن منم با نظر دوستمون مهران موافقم بیشتر چون در اوردن صدای این ساز مشکله وهم یکم نفس میخواد از این ساز یه غول ساختند.

mos167
Thursday 24 December 2009, 10:48 PM
...در آوردن صدای واقعا مشکله
بعدشم به نظر من جو هم نسبت به این ساز زیاد خوب نیست بین آدمایی که عشق موسیقیه راک دارن وقتی یکی حرف از نی میزنه در ظاهر جالب به نظر می رسه اما نمی تونن درکش کنن
کلا یه سری ساز ها بیشتر سر زبون ها افتادن و طرفدار دارن به خاطر همین این ساز ها با اینکه صدای بسیار قشنگی دارن طرفدارای کمی دارن...

منم تا اینجا با نظر مهرانه موافقم و البته با بقیه دوستان موافقم
این ساز تمرین و وقت خیلی زیادی می طلبه خود من یکیو میشناختم که 6 ماه بود شروع کرده بود و میرفت کلاس نی اما آخرش نتونست حتی صدای ساز رو در بیاره و بعد 6 ماه گذاشتش کنار.

ostadbanan
Sunday 28 February 2010, 10:40 AM
به نظر من اينکه ساز ني نوازنده نداره و کمتر کسي به سمتش ميره چند دليل عمده داره:

اول همونطور که دوستان گفتن مشکل بودن دراوردن صداي ابتدايي اون هست و حتي بعد از اينکه صداي اوليه اون رو تونستي در بياري تازه اول کاري و بايد با زحمت و تمرين بتوني 4صداي اصلي رو به طور صحيح اجرا کني طوري که اين 4 صدا هيچگونه تداخلي با هم نداشته باشند که به نظر من اين سخت ترين قسمت اموزش ني است .بعد از اينکه همه صداها رو به علاوه دو صداي بم نرم و بم ترکيبي به طور کامل و بدون ايراد ياد گرفتي بايد سعي کني با تجربه و تمرين صداها رو شفافتر و دلنشين تر اجرا کني که اين کار مسلما احتياج به سالها تمرين داره چون همونطور که ميدونين صداي بمي که سال اول نوازندگي از ني در مياريد با صداي بم 5 سال بعد خيلي فرق داره و هرچه زمان بگذره صدا زيباتر و کاملتر ميشه. مشکل ديگه که در همه سازهاي بادي وجود داره استفاده از نفس هست که نسبت به استفاده از دست در ساير سازهاي موسيقي سختي وخستگي بيشتري براي نوازنده به همراه داره . به قول استاد موسوي يکي از دلايلي که ني نوازنده کم داره همين مشکل بودن و شيوه نادرست اموزشي در ايران هست که باعث سرخوردگي افرادي ميشه که به نوازندگي اين ساز روي ميارن و در هر قرن تعداد انگشت شماري از هنرجويان ني نوازندگي اين ساز رو ادامه مي دن. براي مثال در صد سال گذشته اسم چند تا نوازنده ني در تاريخ ايران باقي مونده؟

ثانيا با اومدن سازهاي غربي که خيلي از اونها زدنشون مثل اب خوردنه کي مياد تن به اين همه سختي بده که حتي اگه ني زن خوبي هم بشه مسلما موقعيت اجتماعي و مشهوريت يک گيتار زن يا پيانويست رو نداره.

ثالثا توي اين دوره زمونه مردم تنبل تر شدن و به دنبال سازي مي رن که در زمان کمتري بتونن پيشرفت بيشتري داشته باشن که ني اين قابليت رو نداره .بلکه احتياج به تمرين وتجربه و حتي گذشت زمان داره. و به قول دوستمون وقتي موسيقي سنتي و ملي ما به طور کامل در حال نابودي هست خيلي نبايد از اين موضوع تعجب کرد که فلان ساز ايراني نوازنده کم داره.

به هر حال من فکر ميکنم که همه دوستان ني نواز با اين مسئله موافقند که هر چقدر هم اين ساز سخت باشه و منابع اموزشي اون کم باشه ولي واقعا ارزش اين همه مشکلات رو داره.

violin_20
Sunday 28 February 2010, 11:41 AM
از نواختن ويولون سخت تره ؟

mos167
Monday 1 March 2010, 11:59 AM

فکر کنم سختتر باشه :10:

mirzadanger
Monday 5 July 2010, 11:10 AM
سعید
با سلام
درسته نواختن نی خیلی سخته ولی فقط به خود آدم بستگی داره اینکه چه مدت و چه جوری تمرین کنی مهمه.اول که من رفتم سراغ نی یکی از دوستام گفت تا دو سه ماه دیگه تازه می تونی صدای بم رو در بیاری ولی الان حدود 5 ماه هست که میرم و همه ی صدا ها رو صاف و شفاف در میارم البته بگم از روزی 5ساعت تا 12 ساعت تمرین می کنم.

ab.smsm
Monday 5 July 2010, 01:10 PM
با سلام. من تازه عضو شدم. اما علت مشکل بو دن نی علاوه بر مواردی که دوستان فرمودند
1-کششی بودن ساز
2-احتیاج به گوش فوق العاده قوی
3-طلبیدن روحیه ی مخصوص این ساز
4-احتیاج به مرور زمان
5-تمرین مداوم که در بعضی موارد حتی یک هفته ساز نزدن باعث تغییر و خراب شدن صدای ساز
6-عدم وجود ساز استا ندارد نه به علت وجود نداشتن سازنه خوب بلکه به علت وجود قسمتی از ساز در درون نوازنده که همان زبان نوازنده است
7-کلا بعضی افراد به علل فیزیولوزیکی مثل کم حجم بودن حفره دهانی یا تنفسی شکل زبان و ........ قادر به ایجاد صدای شفاف نیستند
به عقیذه من مشکل ترین سار ایرانی نی هست. با توجه به تجربه شخصی عرض میکنم چون بنده علاوه بر نی. تار سه تار و ویولون نیز مینوازم ولی نی ساز دیگریستتتتتتتتتتتتتتت

Black_Violin
Monday 5 July 2010, 01:44 PM
سلام.

بلی با توجه به چیزهایی که من از نی شنیدم و می دونم این ساز بسیار ساز سختیه و متاسفانه به نظر عامه مردم یک ساز سطح پایینیست و متاسفانه بیشتر دوستانی که در زمینه موسیقی دوست دارند فعالیت کنن برای خودنمایی اینکارو می کنند.یکبار به یکی گفتم من چطوری می تونم یک اجرای خوبی داشته باشم؟؟؟ طرف گفت : وقتی که برای خودت خوب ساز بزنی و دیگران رو کنار بزاری...
الانم کاری نمیشه کرد ماهیت این ساز در ایران به شکل بد صورت گرفته که باعث شده کسی کمتر به سمتش بره.
ممنون

hdhamid
Monday 5 July 2010, 02:07 PM
1. در آوردن صداش مصیبت عظمی هست .
2. کلاس نداره .(همه دارن الکتریک میزنن ... بگی نی ساز منه!!! اونوقت.. کلاغ پر.. دوس دخترا پرپر!!!)
3. به سختی میشه باهاش آهنگ شاد زد .
4. استاداش معمولا از تئوری موسیقی سر در نمیارن .
5. افکت دهیش کمه .
6. اولای کار صدای اهل خونه در میاد .
7. احتمال موندنش زیر پای ددی و مامی زیاده و .... (خودتون حدس بزنین بقیه ماجرا رو) ههههههه!!!
8. یادم نبود .. بازه ی نتهاشم کمه....

hdhamid
Monday 5 July 2010, 02:10 PM
البته صداش که در بیاد بقیه کار خیلی سخت نیس.. دایی من نی میزنه .. اون که اینطور میگفت..

mansoor.violin
Monday 5 July 2010, 02:38 PM
اولا اگه علاقه باشه آدم از هر چی سختیه می گذره
دوما آدم عاشق موسیقی دیگه کم پیدا میشه
خیلیا جو زده میشن واسه کلاس گذاشتن برن سراغ یه ساز میرن و ارزش موسیقی و پایین میارن و آخرشم ساز رو رها میکنن
والا شما ببین آدمایی که عاشق موسیقی ان با چه علاقه ای کار میکنن
من خودم تا آخر عمرم موسیقی رو ادامه میدم چون عاشقشم
علاقه ها و هدف ها از بین رفته
قبول دارید حرفمو آدمای نت آهنگ؟
نظر بدین
تشکر کار سختی نیست

hdhamid
Monday 5 July 2010, 02:48 PM
علاقه ها و هدف ها از بین رفته
قبول دارید حرفمو آدمای نت آهنگ؟

تشکر کار سختی نیست

سلام .. علاقه و هدف از بین نرفته که .. عوض شده!!!... همه موسیقی رو دوس دارن ولی برای............!!! :19: سوسول بازی ... کلاس گذاشتن!!.. (نمونش مهیار!!! :24: 20 سال داره کار میکنه، واسه کلاس گذاشتن!!:21:جدا مهیار خجالت نمیکشی!! واسه جلب توجه با تمپوی n دولاچنگ گام میزنی!! :19:)

ضمنا اینجا دنبال آدم نگرد .. همه اینجا فرشته اند!!! (خصوصا مهیار با اون عکسی که گذاشته تو قسمت عکس نت آهنگیا!!)

ایـــــــــنه!!!! :23:

زندگی خوش بگذره رفقا.......... :redguitar:

mansoor.violin
Monday 5 July 2010, 02:50 PM
سلام .. علاقه و هدف هدف از بین نرفته که .. عوض شده!!!... همه موسیقی رو دوس دارن ولی برای............!!! :19: سوسول بازی ... کلاس گذاشتن!!.. (نمونش مهیار!!! :24: 20 سال داره کار میکنه، واسه کلاس گذاشتن!!:21:)

ایـــــــــنه!!!! :23:

زندگی خوش بگذره رفقا.......... :redguitar:

حرفتو قبول دارم ولی ب نظرت اگه سازشون زبون باز کنه بهشون چی میگه؟
:18:

hdhamid
Monday 5 July 2010, 02:54 PM
حرفتو قبول دارم ولی ب نظرت اگه سازشون زبون باز کنه بهشون چی میگه؟
:18:

میگه : ".. سل فا می ر دو .. .. تو هم برو بدو!!! "
خوب معلومه چی میگه!!.. میگه دمت گرم .. میدونم بیکاری و الافی .. نه شغلی نه .... (خودت حدس بزن)!!! ولی جون داداش از من مایه نذار برو سراغ یکی دیگه!!!

BaBak_ParSian
Monday 5 July 2010, 02:56 PM
نی ساز عرفانی و قدیمی ایرانی است

mansoor.violin
Monday 5 July 2010, 03:03 PM
میگه : ".. سل فا می ر دو .. .. تو هم برو بدو!!! "
خوب معلومه چی میگه!!.. میگه دمت گرم .. میدونم بیکاری و الافی .. نه شغلی نه .... (خودت حدس بزن)!!! ولی جون داداش از من مایه نذار برو سراغ یکی دیگه!!!

ساز آدم مثله gf(عشقشه) من که بمیرمم ولش نمی کنم

Don_Ramtin
Monday 5 July 2010, 04:51 PM

آره ، خیلی !
من بخش بزرگی از عمرم رو تا حالا روی نی گذاشته ام . در حالیکه بیشتر دوستام فکر می کنن من در نوازندگی تنبور با تجربه ترم و سابقه ی بیشتری دارم ، اما سابقه ی نوازندگی من تو نی بیشتره . اما اینکه پس چرا تنبور رو بهتر از نی می زنم ، مربوط میشه به سختی و مشکلات این ساز . من با سازهای زیادی کار کرده ام ( چه ایرانی و چه غیر ایرانی ) ، سازی به سختی نی ندیده ام .
از جمله دلایلی که کمتر کسی سراغ آموختن نی میره ، میشه به اینا اشاره کرد :
1 - سخت بودن خیلی خیلی زیاد این ساز . جد و آباد آدم رو میاره جلوی چشماش تا بخواد رام بشه !
2 - کلاس گیتار و پیانو و تار و سه تار رو نداره ( البته از نظر عوام ) ! نمیشه باهاش تو یه مهمونی دوست دختر پیدا کرد ( نمونه اش خود بی عرضه ی من ! :21:) یا دوست پسر پیدا کرد ! تازه وقتی میشینی پشت پیانو و یا گیتار کلی شیک و با کلاس میشی ، اما وقتی می خوای نی بزنی ، صورتت دفرمه و بی کلاس میشه ! :45:
3 - نمی تونی پز بدی که این سازم رو 20 میلیون خریدم و این یکی رو پاپا از آلمان برام آورده و ... سر و تهش با 20 - 30 هزار تومن هم میاد !
4 - تا بخوای صدای صاف و صوف ازش دربیاری و اون صدا رو ژوست کنی و از فالشی دربیای ، پدرت در اومده و تا اون موقع رفقایی که با تو شروع به یادگرفتن تار یا سه تار کرده بودند ، صد تا کنسرت اجرا کردن و کلی معروف شدن و ...
5 - سازیه که نواختنش انرژی میگیره و نمیشه تو عالم هپروت و چرت زدن و ... ساز زد و باید با نفسی بجا و کنترل شده بشینی و ساز بزنی .
6 - استادان شیک و معروف و باکلاسی چون حسین علیزاده و زنده یاد مشکاتیان ، کلهر ، زنده یاد سید خلیل عالی نژاد ، اردشیر کامکار و .... رو نداره و استادی چون سید حسن خان کسایی رو کمتر عکس و تصویر و نشونه ای ازش در مطبوعات و رسانه ها می بینیم ؛ درحالیکه من فکر می کنم کمتر نوازنده ای در تاریخ موسیقی ما به جایگاه استاد کسایی در ساز و موسیقی خودش رسیده باشه ( من خودم این رو از جناب حسین عیلزاده شنیده ام و بسیاری دیگر از بزرگان هم بر چنین عقیده ای هستند )
7 - خیلی از گروه ها بخاطر مشکلاتی که برای پیدا کردن یه نوازنده ی خوب و " ژوست نواز " دارند ، کلا قید این ساز رو در کارشون می زندند و کمتر سراغ این ساز می روند و به همین دلیل کمتر دیده میشه و برای برخی این توهم رو بوجود میاره که ساز مهمی نیست و یا " بازار کار " خوبی نداره !
8 - نمیشه باهاش آهنگهای لس آنجلسی و خالتوری رو خوب و مجلس پسند اجرا کرد ! ( شاید باورتون نشه ، اما تجربه ی من نشون داده که این دلیل آخری ، خیلی مهمه ! :24:)
---------------------------------------------------------------------------------
برای اون دوستی که سوال کرده بودند درباره ی مقایسه ی بین نی و ویلن از نظر سخت بودن ، باید بگم که درسته که ویلن ساز سختیه ، اما وقتی شما جای نتی رو - مثلا " سل " - روی ویلن پیدا کردید ، اگه هزار بار هم آرشه بکشی ، همون صدای " سل " رو می شنوی . اما در نی ، اگه نفست کم بشه ، فالش میشی ، نفست زیاد بشه ، فالش میشی ، عصبی بشی ، فالش میشی ، خنده ات بگیره ، فالش میشی ، گریه ات بگیره ، فالش میشی ، استرس پیدا کنی ، فالش میشی ، دهنی خشک بشه ، فالش میشی ، ترشح بزاق دهنت یه کم زیاد بشه ، فالش میشی و .... برای همین باید مدام مواظب ژوست و تمییز بودن نت هایت باشی و کمتر کار زنده ای میشنوی که نوازنده ی نی چند باری خارج از پرده ساز نزنه و اصلا در عرف گروه ها ، تا یه نموره فالشی و مشکلات رو برای نی پذیرفته اند !
بقول استاد کسایی ، نی ای که کاملا ژوست و درست باشه وجود نداره و نوازنده باید با گوش حساس و دقیق خودش و کنترل نفسش ، صدای سازش رو کوک و درست و زوست دربیاره .
برای برخی از نت ها فقط یه سوراخ در نی وجود داره ! مثلا برای نت " می کرن " و " می بکار " و " می بمل " ، ما فقط یه سوراخ داریم و تفاوت این نت ها رو با نوع دمیدن در ساز و گاه انگشت گذاری های خاص بوجود میاریم . یا برای نت " فا دیز " و " فا سری " ، فقط یه سوراخ هست که با تفاوت در دمیدن ، هر کدوم از این نت ها رو می سازیم . این اصطلاح " ساختن نت ها " در نی کاملا درسته ها ! شما در تار نت ها رو داری و فقط اجراشون می کنی ؛ اما در نی ، یکی یکی باید بسازیشون .
به مصداق " عیب می جمله بگفتی هنرش نیز بگوی " باید از یه حسن بزرگ این ساز هم یاد کنم " کمتر سازی مثل نی داریم که بتونه به راحتی مرکب نوازی کنه . یعنی شما با یه نی ، بدون احتیاج به تغییر کوک و ساز ، می تونی مرکب نوازی کنی . کمتر سازی مثل نی می تونه جواب آواز بده . چون ساختار نی جوریه که می تونه دقیقا تحریر های حنجره ی آدمی رو اجرا کنه و سونوریته ی این ساز هم با آواز ایرانی خیلی هماهنگ و جوره .
محاسن زیادی نی داره که برخی رو رفقای دیگه گفته اند ، اما بقیه رو من لازم نیست بگم چون موضوع بحث مشکلاتیه که باعث شده کمتر هنرجوها به سراغش برن نه محاسن نی .
ببخشید که زیادی وراجی کردم . خوش باشین . فعلا ، یا حق !

hdhamid
Monday 5 July 2010, 06:37 PM
ساز آدم مثله gf(عشقشه) من که بمیرمم ولش نمی کنم

ساز آدم مثل gf(عشقش) نیستا!!!... ساز آدم میتونه زبون خدا باشه واسه آدم و یا زبون ابلیس ... بعضی وقتا که عصبانیم ... سازو بر میدارم و بداهه میزنم .. قشنگ میتونم صدای ابلیس رو توش بشنوم .. یه بار امتحان کن!!.. ولی بیشتر تلاش میکنم صدای خدا رو باهاش بشنوم!!!

زندگی خوش بگذره.... :redguitar:

amir.l
Monday 5 July 2010, 09:09 PM
be nazaram ney male roozegare emruz nist.....vase ghadimas!!!!!

Don_Ramtin
Monday 5 July 2010, 09:18 PM

1 - لطفا فارسی بنویسید !
2 - استدلال شما چیه ؟ چرا " نی " مال امروز نیست ، ولی تنبور یا تار یا سه تار مال امروزه ؟!

mansoor.violin
Monday 5 July 2010, 09:20 PM

حرفتو پس بگیر سریع
زشته
خیر سرت ادعا می کنی از موسیقی چیزی حالیته
معذرت خواهی کن از نوازندگان نی

mos167
Tuesday 20 July 2010, 10:37 AM
از همه دوستان بابت اظهار نظر هایشان تشکر می کنم بخصوص جناب رامتین که مثل همیشه رونق بحث ها هستن
دوستی هم که فرموده بودند نی برای این زمان نیست و برای زمان قدیمه لطفن بفرمایند با چه استدلالی به این نتیجه رسیدند ؟

shahr_ashub
Monday 26 July 2010, 09:00 AM
درود
دوستان من نوازنده ی سه تار هستم و اولین باریه که توی انجمن شما اومدم
می خوام نی رو شروع کنم،می شه لطفا راهنماییم کنید.من وقت برای تمرین دارم اما دسترسیم به استاد کمه ( بخاطر شغلم ) می تونم با کتاب یاسی دی آموزشی شروع کنم؟اینکه می گن برای نواختن نی اول باید فلوت یاد بگیری درسته؟
ممنون می شم راهنماییم کنید