PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل لرزش صدا

iranzamin
Saturday 26 December 2009, 05:24 PM
سلام دوستان عزیز من یه 2 ماهی است کلاس اواز سنتی میرم
وقتی میخونم استادم بهم میگه صدات موقع خوندن لرزش داره .
خودم هم زیاد متوجه نمیشم نظرتون چیه میگین چی کاری انجام بدم

moein babayee
Saturday 26 December 2009, 09:03 PM
من خیلی در این باره اطلاعات ندارم ولی اینو می دونم که واسه ی لرزش صدا عسل می خورن!
قبل از تمرین و اجراتم یکم آب جوش بخور (نه خیلی جوش!) تا صدات صاف شه

alone_composer
Saturday 26 December 2009, 10:17 PM
سلام دوستان عزیز من یه 2 ماهی است کلاس اواز سنتی میرم
وقتی میخونم استادم بهم میگه صدات موقع خوندن لرزش داره .
خودم هم زیاد متوجه نمیشم نظرتون چیه میگین چی کاری انجام بدم

دوست عزیز سلام و خسته نباشید.

ببینید اولین درس خواندن این است که ما به صدای ذهن خود (که صدایی ایده آل و بدون ایراد است) گوش ندهیم و یاد بگیریم در هنگام خواندن (صدای خودمان) را بشنویم و مانیتور کنیم (تحت کنترل قرار دهیم)

اینکه می گویید خودتان متوجه لرزش نمی شوید به همین دلیل است. چون شما هنگام خواندن به صدای واقعی خودتان گوش نمی کنید بلکه صدای ایده آل ذهنتان را می شنوید.

لرزش صدا عموما ناشی از عدم کنترل های لازم دستگاه عصبی بر روی ثابت نگه داشتن مایچه های کنترل کننده تار های صوتی حنجره است. لرزش این ماهیچه ها هم می تواند علتهای متفاوتی داشته باشد که مهم ترین آن ها 1) عادات غلط در هنگام خواندن است (مثلا ممکن است شما "مدت ها" به ویبراتو عادت کرده باشید (مثلا به دلیل شندین این تکنیک در صدای خوانندگان دیگر) در حالیکه ویبراتوی شما غلط و غیر علمی است و 2) نبود اعتماد به نفس لازم در هنگام خواندن.

نگران نباشید! این مساله به مرور زمان و با تمرین قطعا برطرف می شود اما بهترین راه این است که بدون هر گونه جلوه ای که به صدا می دهید نظیر تحریر یا ویبراتو (فقط) روی نتهای بم تک تک نت ها را بخوانید (از دوی میانی شروع کنید) صدای خود را ضبط کنید و گوش دهید تا مطمئن شوید که هیچ لرزشی ندارد.

یاد بگیرید که در موقع خواندن به صدای آرمانی درون ذهنتان توجه نکنید بلکه دقیقا به صدای خودتان گوش فرا دهید.

بعد از چند روز آرام آرام و از بم به زیر به طرف نت های بالاتر حرکت کنید.

من رو در جریان پیشرفت خودتان بگذارید. موفق باشید، شاد و سربلند.

heiran
Saturday 26 December 2009, 11:06 PM
و یک نکته به عنوان کسی که تو این راه به خم یک کوچه رسیده! عرض کنم که:

گاهی اوقات بزرگترین ایراد ما خواننده ها تو جایی غیر از حنجره هست!! بله اون جا یکم پاینتره>>>شکم<<<

اگه تکنیک تنفس درست که در واقع انرژی اصلیه ارتعاش تار های صوتی رو تامین میکنه درست نباشه لرزش صدا ابتداییترین مشکلی خواهد بود که گریبان ما روخواهد گرفت!

پس:

1. یا پیراهن بدون یقه(گریبان)!!! بپوشید!
2. و یا رو تکنیک تنفس صحیح (که به کمک دیافراگم و در ناحیه شکمی انجام میشه) کار کنید.

ودر ضمن حتما" موفق و پیروزباشید!

alone_composer
Sunday 27 December 2009, 09:12 AM
و یک نکته به عنوان کسی که تو این راه به خم یک کوچه رسیده! عرض کنم که:

گاهی اوقات بزرگترین ایراد ما خواننده ها تو جایی غیر از حنجره هست!! بله اون جا یکم پاینتره>>>شکم<<<

اگه تکنیک تنفس درست که در واقع انرژی اصلیه ارتعاش تار های صوتی رو تامین میکنه درست نباشه لرزش صدا ابتداییترین مشکلی خواهد بود که گریبان ما روخواهد گرفت!

پس:

1. یا پیراهن بدون یقه(گریبان)!!! بپوشید!
2. و یا رو تکنیک تنفس صحیح (که به کمک دیافراگم و در ناحیه شکمی انجام میشه) کار کنید.

ودر ضمن حتما" موفق و پیروزباشید!

بسیار عالی

کاملا و صد در صد درست هست. عدم رعایت صحیح تکنیک های تنفسی هم می تواند باعث بروز لرزش در صدا شود.

مجموع این عوامل را در نظر بگیرید و محدوده دقیق مشکل خود را پیدا کنید.

باز هم تکرار کنم: به صدای ذهنی خودتان گوش ندهید به صدای واقعی که از گلویتان خارج می شود توجه کنید برای این منظور دائم در حال خواندن و ضبط صدای خود و شنیدن مجدد آن باشید تا کم کم بدون این کار هم فقط صدای واقعی خودتان را تحت کنترل قرار دهید.

با سپاس

iranzamin
Thursday 31 December 2009, 08:57 AM
درود به دوستان و ممنون از جواب هاتون
حالا من تو این هفته خیلی تمرین میکنم نلرزیدن صدا و صحیح خوندن . امید وارم موفق و سربلند باشین

MA_Happy
Saturday 2 January 2010, 08:00 PM
سلام،ببین من یک همچین مشکلی رو تو خودم قبلا حس کردم که از یک استادی پرسیدم و ایشون یک داروی گیاهی را معرفی نمودند که دم میشد و میخوردیم که خیلی عالی بود و برخی از عطاری ها دارن و البته کم یاب است ولی بطور مثال تو هر 5 تا 2 تا دارن.اسمش رو الآن یادم نمی آید ولی بگذار فکر میکنم و به تو خبر میدهم.
تا خدا هست هیچ ترس و غمی نیست-با او باش که حز او یار و یاور کسی نیست

iranzamin
Sunday 3 January 2010, 10:24 AM
ممنون مسعود جان اگه لطف کنی ممنون میشم

سپنتامهر
Monday 1 February 2010, 10:07 AM
سلام،ببین من یک همچین مشکلی رو تو خودم قبلا حس کردم که از یک استادی پرسیدم و ایشون یک داروی گیاهی را معرفی نمودند که دم میشد و میخوردیم که خیلی عالی بود و برخی از عطاری ها دارن و البته کم یاب است ولی بطور مثال تو هر 5 تا 2 تا دارن.اسمش رو الآن یادم نمی آید ولی بگذار فکر میکنم و به تو خبر میدهم.
تا خدا هست هیچ ترس و غمی نیست-با او باش که حز او یار و یاور کسی نیست

آقا پس چی شد یادت نیومد اسمش چی بود؟

Mohsen_M
Monday 8 March 2010, 02:46 PM
درود،
دوست عزیز، برای تمرین می تونید جلوی یه سطح صاف، مثلا روبروی دیوار ( با فاصله کم) وایسی و بخونی تا بتونی صدای خودت رو بشنوی!
حتما یه امتحانی بکن!