PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آهنگسازی برای یک شعر

Peddy
Monday 28 December 2009, 10:10 PM
درود و خسته نباشید

دوستان آهنگساز سوالی در مورد آهنگسازی برای یک شعر داشتم

میخواستم ببینم که چه طور با پیانو خواننده رو همراهی میکنن به طوری که پیانو یه نت خاص میزنه و خواننده هم یه طور دیگه میخونه اما با هم همراه میشن

اصول این نوع آهنگسازی چه جوریه میشه یه توضیحی بدین؟ میخوام برای یک قطعه شعر با پیانو آهنگ بسازم

با تشکر

scofild
Monday 28 December 2009, 10:21 PM
peddy جان سوالت دو حالت داره !
1- یک شخصی داره یک ترانه ای رو میخونه و شما فی البداهه میخواین باهاش یه آهنگی با پیانو بزنید که خارج از بحثه اونم نباشه و با ترانه ی اون هماهنگ باشه.
2- شما یک آهنگی می سازید و خواننده میخواد روی آهنگه شما بخونه و خودشو باید با آهنگه شما هماهنگ کنه.

برای نوع اول شما باید گامه ترانه ای که میخونه رو بدونید ، بعد شما یک ریتم که با سر ضرب های اون ترانه یکسان باشه رو انتخاب میکنید روی همون گامه ترانه ، با تمپوی مشخص خواننده رو همراهی میکنید. اینجا اگه شما هم ترانه رو حفظ باشید توی انتخاب آکورد ها و پیش بینیه آکورد های بعدی خیلی دقیق تر عمل میکنید.

نوع دوم از نوع اول ساده تره ، چون ریش و قیچی دسته شماست ، یک گام برای ترانه انتخاب میکنید ، با توجه به موضوعه ترانه یک ریتم براش انتخاب میکنید و تصمیم میگیرید که توی اون گامه مشخص ، هر بیت یا مصراع با چه آکوردی خونده بشن .

Peddy
Monday 28 December 2009, 10:44 PM
درود و خسته نباشید

جناب scofild از پاسختون ممنونم

اما فکر میکنم به این حالت میگن همراهی با آکورد که این مورد مد نظر بنده نیست منظور من این هست که پیانو یه ملودی خاصی رو داره میزنه (یعنی اصلا یه آهنگ رو داره مینوازه اما یه جورایی بدون خواننده کامل نیست) خواننده هم داره روی این ملودی میخوانه به عنوان مثال قطعه ی ((نگو)) از آلبوم چهارم ((گروه آریان)) که پیانو یه ملودی خاصی رو در پشت صدای خواننده میزنه
نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه؟

با تشکر

alone_composer
Monday 28 December 2009, 11:09 PM
درود و خسته نباشید

اما فکر میکنم به این حالت میگن همراهی با آکورد که این مورد مد نظر بنده نیست منظور من این هست که پیانو یه ملودی خاصی رو داره میزنه (یعنی اصلا یه آهنگ رو داره مینوازه اما یه جورایی بدون خواننده کامل نیست) خواننده هم داره روی این ملودی میخوانه به عنوان مثال قطعه ی ((نگو)) از آلبوم چهارم ((گروه آریان)) که پیانو یه ملودی خاصی رو در پشت صدای خواننده میزنه

با تشکر

دوست عزیز اگر درست منظور شما را متوجه شده باشم. شما در مورد کنترپوان صحبت می کنید (دو مولودی غیر یکسان ولی هم سو که در یک لحظه با هم شنیده می شوند و به قول شما مکمل هم هستند) آیا منظور شما کنترپوان است؟
کنتر پوان می تواند به صورت سوال و جوابی با ملودی اصلی (کانتوس فیرموس) که توسط خواننده در حال خواندن است باشد و یا دقیقا همزمان با خواننده اجرا کند.

اگر منظور شما کنترپوان است بگویید تا بیشتر توضیح بدهم.

با سپاس از شما.

scofild
Monday 28 December 2009, 11:49 PM
درود و خسته نباشید

با تشکر

خب سوالتون یکم شفاف نبود ، برای همین جنبه های مختلفی پیدا کرد .
غیر از اون دو مورد که من عرض کردم ، کنترپوان که آقا محمد فرمودن باید مد نظرتون باشه !
البته من اون آهنگی که میگید رو گوش نکردم وگرنه راحت تر متوجه منظورتون میشدم.

you3f
Tuesday 29 December 2009, 12:03 AM
بله... درسته... کنترپوان است.
در این آهنگها دست چپ در پیانو آکورد رو میزنه و دست راست کنترپوان ملودی رو میزنه.
کنترپوان همون موسیقی پلیفونی ست. که قوانین خاصی داره.
مثلا اینکه هر جمله ی ملودی و کنترپوان آن با فاصله ی (اکتاو یا همصدا یا پنجم) شروع بشن"فاصله ی اکتاو بهترین فاصله برای شروعه" و اگر کنترپوان در بالای ملودی حرکت میکرد در فاصله ی اکتاو یا همصدا تموم بشن و اگر کنترپوان پایین ملودی بود در فاصله ی اکتاو تموم شه.
در میان هر جمله فقط فاصله ی سوم و ششم به کار رود ولی استفاده ی بیش از سه فاصله ی سوم یا ششم پشت سر هم خطاست.
آوردن دو فاصله ی همصدا یا اکتاو یا پنجم پی در پی خطاست.
پرش فاصله ی ششم بزرگ و هفتم بزرگ و کوچک و چهارم کاسته و افزوده و پنجم کاسته خطاست.
فاصله ی چهارم درست و افزوده و کاسته هرگز به کار نروند مگر به صورت نت پاساژ.
پرش به طرف نت پاساژ خطا محسوب میشه.
و خیلی قوانین دیگه...
تازه اینا برای نوشتن یک کنترپوان برای ملودیه... که بهش میگن کنترپوان دو بخشی.
کنترپوان سه بخشی و چهار بخشی هم هست که قوانین دیگه ای دارن.
تازه هر کدوم هم چند نوع دارن که نتهایی که در آن استفاده میکنیم تعیین میکنه نوع چندمه. مثلا اگر بر اساس نتهای سفید نوشته باشی نوع دومه.
بحث مفصلیه اما جذاب...

Peddy
Tuesday 29 December 2009, 10:18 AM
درود و خسته نباشید

خب توضیحاتی که داده شد نشان دهنده ی این هست که سوال بنده همون کنترپوان هست
حالا میگید چی کار کنم راستش از توضیحاتی که جناب yoosef-music دادند چیزی سر در نیاوردم خلاصه به نظر نمیاد که بشه به همین سادگی کنترپوان نوشت

زبان ساده تری برای یاد گیری نداره؟ منظور از در فاصله ی اکتاو... پرش به طرف نت پاساژ... و غیره چی هست؟

میشه بیشتر توضیح بدین
اصلا چیزی هست که بشه با نوشته ها یاد گرفت ؟

با تشکر

alone_composer
Tuesday 29 December 2009, 10:37 AM
درود و خسته نباشید

خب توضیحاتی که داده شد نشان دهنده ی این هست که سوال بنده همون کنترپوان هست
حالا میگید چی کار کنم راستش از توضیحاتی که جناب yoosef-music دادند چیزی سر در نیاوردم خلاصه به نظر نمیاد که بشه به همین سادگی کنترپوان نوشت

زبان ساده تری برای یاد گیری نداره؟ منظور از در فاصله ی اکتاو... پرش به طرف نت پاساژ... و غیره چی هست؟

میشه بیشتر توضیح بدین
اصلا چیزی هست که بشه با نوشته ها یاد گرفت ؟

با تشکر

دوست عزیز و هنرمندم.سلام. من تا جایی که بتوانم و وقتم اجازه دهد شما را یاری خواهم کرد.

اولین گام این است که شما ملودی خود را روی شعر بسازید (بدون در نظر گرفتن هارمونی یا آکورد ها و همچنین بدون در نظر گرفتن کنتر پوان) ملودی خود را بنویسید و زیر آن شعرتان را هم بنویسید.

(اگر ممکن است آن را برایم بفرستید تا ایرادهای تلفیق و تقطیع را با هم برطرف کنیم.)

بعد از این مرحله فقط به هارمونی قطعه فکر کنید اینکه چه آکوردهایی با توجه به گام قطعه روی ملودی شما می نشیند.

(در این قسمت هم می توانم کمکتان کنم)

در مرحله آخر در مقابل ملودی تان به کمک یکدیگر کنترپوان می نویسیم که با دست راست در پیانو اجرا می شود.

آیا شما ملودی خواننده را ساخته اید؟

Peddy
Tuesday 29 December 2009, 11:00 AM
درود و خسته نباشید

واقعا کمک های بی پایانتون ممنونم

بله ملودی رو تا یه جایی نوشتم کاملش میکنم بعد قرار میدم در ضمن آکورد ها رو هم در آوردم تقریبا میشه گفت همه چیش آماده هست

you3f
Sunday 10 January 2010, 10:34 AM
دوست عزیز
برای یادگیری کنترپوان لازمه که به تئوری موسیقی مسلط باشی.
کنترپوان هم مثل هارمونی مبحث بزرگیه. بیشتر برای نشان دادن مهارت آهنگساز و تنظیم کننده از کنترپوان استفاده میشه.
بهت پیشنهاد میکنم برای شروع، کتاب "{کنترپوان به زبان ساده} از (اچ.سی.ال.استاکز) ترجمه: مصطفی کمال پورتراب" رو مطالعه کنی.

آرش1000
Sunday 10 January 2010, 11:24 AM
دوست عزيز بايد آواز و خواننده رو هم يك ساز در نظر بگيري و همه سازها بايد تويه يك گام نواخته شوند.ميتوني فقط با پيانو آورد اجرا كني و خواننده ملودي آهنگ تو باشه و اين داستان بستگي به سليقه خودت داره بهشرطي كه تئوري و گام ها رو رعايت كني

mini
Thursday 14 January 2010, 10:35 PM
برای یادگیری آهنگسازی و تنظیم باید از کجا شروع کرد؟

mini
Monday 18 January 2010, 06:08 PM
.................................................. ......................

rumour
Monday 18 January 2010, 07:59 PM
برای یادگیری آهنگسازی و تنظیم باید از کجا شروع کرد؟

بنده شخصا از خودم شروع کردم.البته باید یه مقدار از تئوری اولیه رو بدونید. بسته به سبکتون هم داره. اولین آهنگ من آهنگ midnight هست توی سایت گذاشتم برید گوش کنید.
همین جوری الکی شروع کردم به یه ریف نوشتن.کم کم یه اینترو و سلو شد یه آهنگ!:guitarplay5:

mini
Monday 18 January 2010, 08:39 PM
بله کارتون رو شنیدم