PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساخت گام

ehsanmir
Tuesday 5 January 2010, 07:18 PM
سلام
از دوستانی که کیبرد نوازند و تو گامهای شرقی و غربی و شمالی و جنوبی تبهر دارند خواهش میکنم در مورد گامهای عربی و ترکی استانبولی و در کل هر گامی که از طریق ربع پرده درست میشه رو اینجا توضیح بدند.
مثلا توضیح بدند گام عربی از ربع پرده کردن چه نتهایی به وجود میاد.و استانبولی.و هر گامی که بلد هستید.
چون من خودم هیچ سر رشته و اطلاعاتی در این زمینه ندارم.
ممنون میشم یه کمک بکنید.
موفق باشید...........

ehsanmir
Wednesday 6 January 2010, 07:00 PM
یعنی هیچ کس از بچه ها در این مورد اطلاعی ندارند؟

HamedSedighi
Thursday 7 January 2010, 01:32 AM
موسیقی سنتی خودمان هر دستگاهش گوشه مختلفی دارد و فکر کنم یکی از تفاوت گوشه ها این است که نت آغاز و نت پایان آنها متفاوت است.

تا جایی که می دانم در موسیقی سنتی ما چیزی به نام آکورد وجود نداره.نمی دانم توجیه هارمونی چگونه می شود.

1-سی رو کرن کن - شروع از سل - اسمش دلگشا است -آکورد ها را هم با گوشت تشخیص میدی .

2- همان شماره 1 بعلاوه فادیز را کرن کن - اسمش نهفت

ehsanmir
Thursday 7 January 2010, 06:50 PM
ترکی استانبولی چی؟

HamedSedighi
Sunday 17 January 2010, 03:23 AM
ترکی استانبولی چی؟
با همین

دو مثالی من زدم ترکی هم میتوانی بنوازی.جایی نوشته بود شروع این ها از سل است.حالا از نت لا شروع ببین چه شود.

اگر که می خواهی بیشتر مثال بزنم

mini
Sunday 17 January 2010, 09:45 AM
این گوشه هارو چطوری میشه حفظ کرد؟ خیلی زیاده که...

HamedSedighi
Sunday 17 January 2010, 02:57 PM

این سوال نوازندگان سازهای ایرانی جواب بدهند ، من می گویم درستِ که کتاب هفت دستگاه موسیقی ایران

که شامل گوشه ها هم هست ( احتمالا شما نیز آن کتاب را دیده اید)

کتابی قطور است. اما به نظر میاد که همه انها کاربرد نداشته باشند حداقل در مورد سوال احسان اینگونه است

ehsanmir
Sunday 17 January 2010, 06:54 PM
سلام
راستی یه سوال
این سری و کرن کردن رو میشه یه توضیح بدید؟
سری کرن مثل دیز و بمل هست؟

HamedSedighi
Monday 18 January 2010, 01:09 AM
سلام
راستی یه سوال
این سری و کرن کردن رو میشه یه توضیح بدید؟
سری کرن مثل دیز و بمل هست؟

سری نت ها را ربع پرده زیر تر میکند
کرن نت ها را ربع پرده بم تر می کند

شبیه به هم عمل میکنند.آنها نیم پرده تغییر ایجاد می کنند ولی اینها ربع پرده تغییر ایجاد می کنند.

saead24
Saturday 12 June 2010, 04:21 PM
آقا اگه میشه راجع به سری و کرن کردن یه کم بیشتر توضیح بفرمایید

tomate
Thursday 26 August 2010, 05:32 PM
دوستان اجازه بدید منم نظرم رو بگم البته کاملا شخصی است و نمیگم این درسته ولی از نظر من با توجه به تجربه خودم و چیزهایی که دیدم و خوندم دستگاه ها و ردیفهای آوازی ایران بسیار پر محتوا است و حتی بعضی از ردیفها و گوشه ها رو نمیشه با نت کاملا نوشت و باید حسش کنی و من خودم شخصا این رو از دوستانی که در گروهشون پیانو میزنم شنیدم که در بعضی از ردهای بالای آموزش دیگر باید با شنیدن و حس کردن یاد بگیرند .
برای مثال شما یک قطعه سخت از موتسارت یا بتهوون یا باخ رو هر چقدر سخت باشه میتونید با نت بلاخره اجرا کنید ولی بعضی از ردیفهای آواز ایرانی رو نمیشه کاملا به رشته تحریر در اورد .ولی از نظر لنگیدن موسییقی ما از لحاظ آکوورد کاملا با دوست عزیزم موافقم . مثلا شما در سازهای اصیل ایرانی تنها ساز رو که میشه به عنوان آکورد ازش استفاده کرد باید سنتور نام برد که اونم خاصیت آکوردیش هارپژ گیری هست که به ندرت اتفاق می افته البته جدیدا در بعضی آهنگهای سنتی مثل همایون شجریان یا ترانه ( به سوی تو به شرف کوی تو) که نمی دونم کی خوندتش واقعا هارمونی و فواصل زیبایی وجود داره انشالا کارای اینجوری بیشتر شه
من در مورد موسیقی سنتی و موسیقی دوره باروک خیلی حرف دارم ولی بعدا اگه بحثش شد میگم

GhazalMusic
Thursday 26 August 2010, 05:52 PM
سلام
از دوستانی که کیبرد نوازند و تو گامهای شرقی و غربی و شمالی و جنوبی تبهر دارند خواهش میکنم در مورد گامهای عربی و ترکی استانبولی و در کل هر گامی که از طریق ربع پرده درست میشه رو اینجا توضیح بدند.
مثلا توضیح بدند گام عربی از ربع پرده کردن چه نتهایی به وجود میاد.و استانبولی.و هر گامی که بلد هستید.
چون من خودم هیچ سر رشته و اطلاعاتی در این زمینه ندارم.
ممنون میشم یه کمک بکنید.
موفق باشید...........

درود احسان جان به لینک زیر سر بزن و نمودارهای پست شماره ی 4 را دریافت کن و طبق توضیحات موجود عمل کن.
پست شماره 5 هم یک نگاه بهش بنداز شاید کمک کنه
پیروز باشی دوست خوبم.

You can see links before reply

GhazalMusic
Thursday 26 August 2010, 05:58 PM

دوست عزیز در کل قواعد مربوط به موسیقی را نمیشه حفظ کرد به خصوص در مورد دستگاهای شرقی .
باید آنها را با تمرین زیاد درک کرد.
چون هر حفظ کردنی بعدها فراموش میشه یا اینکه آدم مسائل رو با هم قاطی میکنه.

r_a_m_i_n
Tuesday 31 August 2010, 05:37 PM
دوستان اجازه بدید منم نظرم رو بگم البته کاملا شخصی است و نمیگم این درسته ولی از نظر من با توجه به تجربه خودم و چیزهایی که دیدم و خوندم دستگاه ها و ردیفهای آوازی ایران بسیار پر محتوا است و حتی بعضی از ردیفها و گوشه ها رو نمیشه با نت کاملا نوشت و باید حسش کنی و من خودم شخصا این رو از دوستانی که در گروهشون پیانو میزنم شنیدم که در بعضی از ردهای بالای آموزش دیگر باید با شنیدن و حس کردن یاد بگیرند .
برای مثال شما یک قطعه سخت از موتسارت یا بتهوون یا باخ رو هر چقدر سخت باشه میتونید با نت بلاخره اجرا کنید ولی بعضی از ردیفهای آواز ایرانی رو نمیشه کاملا به رشته تحریر در اورد .ولی از نظر لنگیدن موسییقی ما از لحاظ آکوورد کاملا با دوست عزیزم موافقم . مثلا شما در سازهای اصیل ایرانی تنها ساز رو که میشه به عنوان آکورد ازش استفاده کرد باید سنتور نام برد که اونم خاصیت آکوردیش هارپژ گیری هست که به ندرت اتفاق می افته البته جدیدا در بعضی آهنگهای سنتی مثل همایون شجریان یا ترانه ( به سوی تو به شرف کوی تو) که نمی دونم کی خوندتش واقعا هارمونی و فواصل زیبایی وجود داره انشالا کارای اینجوری بیشتر شه
من در مورد موسیقی سنتی و موسیقی دوره باروک خیلی حرف دارم ولی بعدا اگه بحثش شد میگم

کی گفته با سنتور میشه آکورد اجرا کرد؟
آکورد به شنیدن 3 صدا یا بیشتر میگن
با سنتور فقط میشه نت دوبل اجرا کرد نه آکورد....

Mohammad_ngml
Tuesday 31 August 2010, 05:48 PM
کی گفته با سنتور میشه آکورد اجرا کرد؟
آکورد به شنیدن 3 صدا یا بیشتر میگن
با سنتور فقط میشه نت دوبل اجرا کرد نه آکورد....

رامین جان ایشون فرمودند با آرپژ.. مثلا برای گرفتن آکورد Am در کیبرد یا گیتار سه نت A و C و E رو همزمان به صدا در میارن ولی میشه اونها رو به ترتیب نواخت.. اول A بعد C بعد E که اگه آرپژ رو تند بنوازیم نتیجش زیاد با همزمان نواختن فرق نمیکنه و همون فضای لامینور رو منتقل میکنه