PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نمی تونم از این فلوت صدا در بیارم!

cgalive
Wednesday 6 January 2010, 09:05 AM
سلام دوستان!

من پس از کلی جستجو واسه یه فلوتی که صدای شرقی بده (مثل صدای فلوت هایی که تو فیلمای شرقی صداشونو می شنویم یا مثلا فلوت کیتارو)، متوجه شدم که نزدیک ترین فلوتی که به فلوت شرقی شبیه باشه، تو ایران به اسم فلوت "عربی" به فروش می ره.
همین دیروز رفتم خیابون بهارستان و یه فلوت عربی خریدم به قیمت 50 هزار تومن. (راستش تعجب کردم! اصولا قیمتش نباید انقدر پایین باشه!)
اما حالا که آوردمش خونه، هر کاری می کنم نمی تونم هیچ صدایی ازش در بیارم! نهایتش اینه که با کلی تنظیم لب و فوت، یه صدای جیغ مانندی ازش در میاد که اصلا دلنشین نیست!!

این عکسشه:
You can see links before reply

اول اینکه آیا اصلا این فلوت به درد می خوره؟

دوم اینکه اگه بلد باشیم باهاش بزنیم، آیا صدای خوبی داره؟ راستش من از صدای فلوت بازی Prince of Persia 2008 خیلی خوشم اومده بود. در موردش تحقیق که کردم، متوجه شدم که صدای فلوت عربیه! در اصل واسه همین رفتم این فلوتو خریدم. (اگه بخواید آهنگشو آپ می کنم)

سوم اینکه یه شعی شبیه پنبه داخل فلوته که اصلا نمی دونم مال خود فلوته یا اینکه اون تو گیر کرده؟! گفتم شاید اگر درش بیارم، خراب بشه، واسه همینم خواستم اول اینجا بپرسم. اون شعی پنبه ای محلش تقریبا 1 ثانتیمتر با جای دهان فلوت فاصله داره. توی عکس، سمت چپ جای دهان فلوت قرار گرفته!

چهارم اینکه، آموزش خاصی واسه این فلوت رو نت هست؟ اصلا اسم اصلیش چیه؟ آخه فلوت عربی انواع و اقسام داره!

خیلی ممنون!

گل دختر
Wednesday 6 January 2010, 09:23 AM
دوست عزیز فلوت عربی همون فلوت پیکولوی چوبی بدون کلید هستش که در ایران با نام فلوت عربی شناخته شده. نواختن این فلوت از فلوت معمولی مشکل تره اما صدای بسیار زیبای شرقی داره که اکثرا هم ملودی های ایرانی ، هندی عربی و شرقی رو باهاش اجرا می کنند.You can see links before reply).zip (You can see links before reply(You can see links before reply).zip)
You can see links before reply ولی خب به ندرت توی عربستان از این فلوت استفاده می کنند. این آهنگ با فلوت عربی نواخته شده و از استاد پرویز وزیری در سریال وفا هستش..البته در این اهنگ به جای فلوت عربی نی عربی نوشته که اشتباه می باشد.ساختمان این فلوت بگونه ایست که گام کروماتیک شرقی به آسانی در آن قابل اجرا می باشد. یعنی علاوه بر اجرای پرده و نیم پرده در گام غربی، نتهای ربع پرده نیز در آن نواخته می شود که آنرا در نواختن موسیقی مقامی و دستگاهی (ایران، ترکیه وموسیقی عرب) قدرتمند ساخته است.

Mezrab
Wednesday 6 January 2010, 10:01 AM
دوست عزیز فلوت عربی همون فلوت پیکولوی چوبی بدون کلید هستش که در ایران با نام فلوت عربی شناخته شده. نواختن این فلوت از فلوت معمولی مشکل تره اما صدای بسیار زیبای شرقی داره که اکثرا هم ملودی های ایرانی ، هندی عربی و شرقی رو باهاش اجرا می کنند.You can see links before reply).zip (You can see links before reply)
You can see links before reply ولی خب به ندرت توی عربستان از این فلوت استفاده می کنند. این آهنگ با فلوت عربی نواخته شده و از استاد پرویز وزیری در سریال وفا هستش..البته در این اهنگ به جای فلوت عربی نی عربی نوشته که اشتباه می باشد.ساختمان این فلوت بگونه ایست که گام کروماتیک شرقی به آسانی در آن قابل اجرا می باشد. یعنی علاوه بر اجرای پرده و نیم پرده در گام غربی، نتهای ربع پرده نیز در آن نواخته می شود که آنرا در نواختن موسیقی مقامی و دستگاهی (ایران، ترکیه وموسیقی عرب) قدرتمند ساخته است.
البته فکر نمیکنم ربع پرده عربی با ربع پرده ایرانی یکسان باشه...!

alireza_talieh
Wednesday 6 January 2010, 12:45 PM
سلام عزیزم باید تمرین کنی تا صداشو دربیاری فقط فوتتو نرمتر کن هر چقدر قویتر فوت کنی صدا زیرتر میشه البته من فلوت زیاد بلد نیستم ولی حدود 1 ساله که فلوت میزنم البت خودم درستش کردم زیاد درست در نیومده ولی به هر حال یه کمی میدونم نرم فوت کن بعش از ته دل فوت کن انقاری که داری یه کنسرت اجرا می کنی بعدش حتماً صدای فلوت بازی Prince of Persia 2008 رو آپ کن بی صبرانه منتظرم در ضمن به خاطر نوع کلامم منو ببخشید.
فک می کنم یه کمی جدی هستم. بازم ببخشید.

cgalive
Wednesday 6 January 2010, 01:42 PM
دوست عزیز فلوت عربی همون فلوت پیکولوی چوبی بدون کلید هستش که در ایران با نام فلوت عربی شناخته شده. نواختن این فلوت از فلوت معمولی مشکل تره اما صدای بسیار زیبای شرقی داره که اکثرا هم ملودی های ایرانی ، هندی عربی و شرقی رو باهاش اجرا می کنند.You can see links before reply).zip (You can see links before reply)
پس یعنی این فلوت من، همون فلوتیه که صداش تو اون آهنگه س؟ من فقط تعجبم از اینه که مگه می شه با پنجاه هزار تومن فلوتی گرفت که صداش انقدر دقیق باشه!

اون پنبه هه چی؟ اونو لازم نیست در بیارم؟

آهنگ پرنس رو آپ کردم، توش صدای چندین نوع فلوت مختلف هست. هر چند بیشتر می خوره فلوت ها شرقی باشن، اما اون طور که من تو سایتا خوندم، فلوت عربی هستن.
صدای خیلی خیلی قشنگی دارن، کل فضای آهنگ با همون فلوت ها درست شده.
اگر آهنگو گوش دادید، می شه بگید آیا با فلوت منم می شه اون صداهای ظریف رو درآورد؟!

مرسی!

alireza_talieh
Thursday 7 January 2010, 04:18 PM
منمنون عزیز به خاطر آپ کردن آهنگ
با فلوتی که تو داری هر چند اصلاً از اون فلوتا اصلاً ندیدم ولی هر آهنگی می شه باهاش نواخت فقط صدا اونی تو می خوای نمیشه یعنی صدای چوب با فلز و نایلون و نی فرق می کنه فلوت فلزی صدای فلزی می ده فلوت چوبی صدای چوب می ده هر چند فقط فلوت نالونی دیدم که خودم ساختمش( چون من تو زندان زندگی می کنم یعنی شهرمون مثه یه زندونه مجبورم اونی رو که می خوام خودم درستش کنم) ولی صداشونو زیاد شنیدم. البته از رو سی دی و اینجور چیزا.

ALI KING
Wednesday 12 May 2010, 08:25 AM
من بار اولی هس که همچین فلوتی می بینم.
اصلی ترین دلیلی که نمی توی صدای ساز رو دربیاری اینه که جنس چوبش خوب نیس.چوبی که ازش ساخته میشه خیلی مهمه. واسه در آوردن صدای این نوع فلوت ها با این جنس چوب باید لبت صفت باشه.منم یه فلوت از همین جنس دارم(ولی نه با 9 تا سوراخ!!!)
کلا فلوت چوبی ای خوب هس و صدا در آوردنش آسونه که جنس چوبش یکم لیز باشه. مثلا من یه فلوت دارم که از جنس چوب درخت هلو هس.حسابی روش کار شده.فک کنم تو ایران فقط دو نفر از این داشته باشن.چون جنس چوبش خوبه هر کسی می تونه صداشو در بیاره.
خب مشخصه که اگه شما بخوای فلوت با جنس خوب و دستساز بخری خیلی گرونه.پس من پیشنهاد می کنم خودت یکی بسازی.یه چوب از جنس نی رو بردار و خودت درست کن. یا می تونی واسه شروع از لوله های PVC استفاده کنی.
یه چیزی که من خودم اعتقاد دارم اینه که فلوت بدون کلید خیلی سخت تره زدنش چون باید از حس خودت درش بدمی.سبک آدم روی فلوت های معمولی مشخص میشه.
موفق باشین

Ali29142003
Monday 5 July 2010, 07:53 AM
فلوتیست گروه yani توی کنسرت هندوچین هم چند نمونه فلوت شرقی رو زد. اونی که تویه چین زد همین جور بود. واقعا صداش معرکست. من که حتما" این فلوت رو باید یاد بگیرم .
دمه همتون گرم. نفساتون پایدار

ALI KING
Wednesday 7 July 2010, 07:45 AM
اون فلوت زن اسمش پدرو اوستاچه هس. یه بیوگرافی در موردش گذاشتم اینجا
You can see links before reply

کلا همه ی فلوتاشو خودش با دست می سازه.

billy_the_kid
Sunday 18 July 2010, 02:09 PM
دوست عزیز سلام

نواختن فلوت هایی که هنگام اجرا در کنار بدن قرار می گیرند به مهارت و تمرین بسیار زیاد نیاز دارد. لبها و انگشتها باید بسیار دقیق و هماهنگ کار کنند و ...
بدون راهنمایی یک استاد خبره، بعید است موفق شوید.

جهت راهنمایی بیشتر PM
بنده حاضر به تدریس می باشم

ALI KING
Thursday 11 November 2010, 11:39 AM
هیچ ربطی نداره که بتونید فلوت یا نی هم بنوازید چون ریکوردر می تونید بزنید.چون ریکوردر خیلی آسون هست صدا در آوردنش

M_T
Tuesday 29 March 2011, 08:59 PM
این فلوت عربی با پیکولو خیلی فرق داره.

هم از نظر ساختار، هم از نظر وسعت صدا و هم از نظر scale.

M_T
Tuesday 29 March 2011, 09:02 PM
البته فکر نمیکنم ربع پرده عربی با ربع پرده ایرانی یکسان باشه...!

چرا؟

ALI KING
Wednesday 30 March 2011, 10:52 AM
کلا ربع پرده ما دو نوع داریم
ربع پرده های دو کمایی و دو و نیم کمایی.
دیگه مدل جدیدی نداریم که بین عربی و ایرانی فرقی بذاره.
توی فلوت هم باید تشخیص داد کدومشو بزنیم بهتره.در نت قید نمیشه.

M_T
Wednesday 30 March 2011, 11:25 AM
کلا ربع پرده ما دو نوع داریم
ربع پرده های دو کمایی و دو و نیم کمایی.
دیگه مدل جدیدی نداریم که بین عربی و ایرانی فرقی بذاره.
توی فلوت هم باید تشخیص داد کدومشو بزنیم بهتره.در نت قید نمیشه.

منظورتون همون سری و کرون هست؟

ربع پرده بالاتر و ربع پرده پایین تر.

ALI KING
Wednesday 30 March 2011, 12:32 PM
ببین.
مثلا خود فا سری دو مدل داره
فا سری دو کمایی و فا سری دو و نیم کمایی

M_T
Wednesday 30 March 2011, 08:41 PM
ببین.
مثلا خود فا سری دو مدل داره
فا سری دو کمایی و فا سری دو و نیم کمایی

می تونی سرون و کرون همه نت ها رو بگی که چند مدل دارند و چجوری اند.

آخه من که عربی یاد گرفتم اونا یه چیزی دارند که بهش میگن نصف بیمول(به لهجه خود عرب ها) همون نصف نیم پرده هست یعنی ربع پرده. تا اونجا که من می دونم انگار همینو دارند فقط علامتش هم bهست منتها روی دم بالای اون یک خط کج هست. ظاهرا مطابقت داره با کرون یعنی ربع پرده پایین تر و بم تر.

اگر هر پرده 9 کما داره پس دو کما میشه 2/9 که کمتر از ربعه. در تئوری غربی که یاد گرفتم به این ها میگن microtone.
tone یعنی پرده.
semitone نیم پرده.
quartertone ربع پرده.
microtone کمتر از ربع پرده.

البته ظاهرا دو و نیم کما میشه همون ربع پرده.

حالا اگر می تونید اطلاعات منو تکمیل کنید که منم بیشتر بفهمم. :am

با تشکر

ALI KING
Thursday 31 March 2011, 12:45 PM
ترتیب این جوری میشه

دو بکار -دو سری-دو دیز- ر کرون - ر بکار

به همین ترتیب.
ولی توی فلوت کلید دار ما می تونیم ربع پرده هارو که همون سری یا کرون هست به دو صورت بگیریم.
کمتر از ربع پرده در واقعیت قابل اجرا نیست اصلا.هم دو کمایی و هم دو و نیم کمایی هردو ربع پرده محسوب میشن

mohsen741
Sunday 5 June 2011, 08:39 PM
روغن زيتون كه بهش بزني راحت تر در مياد صداش.

yy66
Thursday 13 October 2011, 06:41 PM
می شه بفرمائید چه قدر روغن زیتون نیازه؟! همینطور می شه بفرمائید باید دقیقا کجای ساز رو روغن کاری کرد؟ یه راهنمایی کامل اگر بفرمائید واقعا ممنون می شم....

M_T
Thursday 13 October 2011, 08:19 PM
می شه بفرمائید چه قدر روغن زیتون نیازه؟! همینطور می شه بفرمائید باید دقیقا کجای ساز رو روغن کاری کرد؟ یه راهنمایی کامل اگر بفرمائید واقعا ممنون می شم....

سازهای بادی چوبی نیاز به روغن کاری مرتب و نیز تمیزکاری مرتب دارند.

ابزار مورد نیاز برای روغن کاری:

1- میله پلاستیکی یا فلزی باریک به طول حداقل 30cm. ( بسته بو طول لوله ساز)
2- چند قاشق روغن گیاهی ترجیحا روغن بادام یا زیتون.
3- یک قطعه پارچه لطیف و بدون پرز.

شیوه کار نیز بدین صورت هست که شما پارچه یا دستمال رو به روغن آغشته کرده و بوسیله میله دیواره داخلی ساز رو با اون روغن کاری می کنید.
مقدار روغن نباید به قدری زیاد باشه که از دستمال یا بدنه ساز چکه بکنه. این روغن باید به خورد بدنه ساز بره.

:am

ALI KING
Thursday 13 October 2011, 09:41 PM
سازای چوبی باید داخلشون ساف و بدون زدگی باشه.اگه چوبی هم باشن باید مرتب چرب بشن.
به جنس فلوت هم بستگی داره البته.بعضی چوب ها کلا صدا در آوردنشون خیلی سخته.خیلی برا اساتید فلوت!
البته روغن بادم تلخ خیلی بهتر از روغن زیتون هست.چون روغن زیتون بو میگیره

M_T
Friday 14 October 2011, 10:34 AM
سازای چوبی باید داخلشون ساف و بدون زدگی باشه.اگه چوبی هم باشن باید مرتب چرب بشن.
به جنس فلوت هم بستگی داره البته.بعضی چوب ها کلا صدا در آوردنشون خیلی سخته.خیلی برا اساتید فلوت!
البته روغن بادم تلخ خیلی بهتر از روغن زیتون هست.چون روغن زیتون بو میگیره

درسته، اما روغن های زیتون بی بو نیز هستند که مشل فوق الذکر رو ایجاد نخواهند کرد.

این بعضی چوب هایی که گفتید اصلا نباید ازشون فلوت ساخت یعنی برای اینکار نیستند مثل چوب گردو.
چوب گردو مال میز و صندلی هست نه ساز ظریفی مثل فلوت. :am

ALI KING
Friday 14 October 2011, 11:43 AM
درسته.بهترین چوب آبنوس هس
ولی به هر حال ممکنه از هر چوبی بسازن.مایی که می خریم باید دقت کنیم به جنس چوب

lakshemi
Friday 14 October 2011, 05:25 PM
ببخشید آیا ساختن فلوت (به وسیله ی خودمون) انقدر کار راحتیه که می گین؟؟؟
به نظر من که به هیچ وجه کار یه غیر استاد نیست...اما با این وجود خیلی از بچه ها ادعا دارن که تونستن با بامبو و آبنوس فلوت بسازن!!!!!! من که باور نمی کنم اگر هم فلوتی بسازن مطمئنا یا صدا نمی ده یا بی کیفیته!!! الکی که نیست !!!!

M_T
Friday 14 October 2011, 07:07 PM
ببخشید آیا ساختن فلوت (به وسیله ی خودمون) انقدر کار راحتیه که می گین؟؟؟
به نظر من که به هیچ وجه کار یه غیر استاد نیست...اما با این وجود خیلی از بچه ها ادعا دارن که تونستن با بامبو و آبنوس فلوت بسازن!!!!!! من که باور نمی کنم اگر هم فلوتی بسازن مطمئنا یا صدا نمی ده یا بی کیفیته!!! الکی که نیست !!!!

ببینید تمام این فلوت های چوبی که در بازار بنام فلوت عربی موجوده، سازهایی هستند ناکوک و از جنسی نامرغوب.

ساختن فلوت کاری نداره مخصوصا از بامبو، اما مهم کوک در آوردن ساز هست که نیاز به تبحر داره.
البته بعضی ها هم الگو برداری می کنند.

سازهای زیادی هستند توی بازار حتی شاید گرون و معروف باشند اما باز هم یه کم ناکوک اند.

M_T
Friday 14 October 2011, 07:11 PM
درسته.بهترین چوب آبنوس هس
ولی به هر حال ممکنه از هر چوبی بسازن.مایی که می خریم باید دقت کنیم به جنس چوب

بله، اما به آبنوس هم رحم نشد و تقلب درش ایجاد شد.
شما می دونید از کجا میشه فهمید چوب آبنوس اصل هست یا بدلی؟
من عرض می کنم:

آبنوس اصل چوبی است سنگین که به زیر آب میره اما قطعه چوب آبنوس بدلی روی آب شناور می مونه.
همچنین آبنوس اصل هنگام سوختن رایحه خوش در فضا پخش می کنه اما آبنوس بدلی اینونه نیست.

الان در دنیا یا چوب ها رو رنگ سیاه بهش می زنند و بنام آبنوس می فروشند مثل بعضی کلارینت ها.
یا از ماده پلاستیکی بنام ابونیت استفاده می کنند.

بهترین حالتش هم چوب گراندیلا هست که برخی اون رو جایگزین آبنوس کردند و میگن چوب مقاوم و خوبی هست از افریقا.

این چوب شناسی خیلی مهم هست که خب البته کار آسونی هم نیست.

mohsen741
Monday 17 October 2011, 10:01 PM
روغن زيتون رو يه شيشه خريدم بي بو.
تمتم سوراخهاي ساز رو با چسب شيشه اي بستم.
1 ساعت از بالا روغن رو ريختم ساز موند!
بعد خاليش كردم تو شيشه براي دفعه ي بعد...

با روغن زيتون اكه بدنه ي ساز رو هم چرب كني حالت مخمليه بي نظيري ميگيره به خودش.
اما بايد قبل از اينكه روغن پس بده و بدنه و داخل ساز چسبناك بشه(كه كلي آشغال ميچسبه بهش) دوباره روغن بزني...

لاكشمي جان والا من بدنه ساز رو تماما از اولين سوراخ بعد از سوراخ هد .از بالا تا پايين سوراخ ميكنم.بعد 7 سوراخ كوك رو(كوك مورد نظر رو)باز ميزارم و بقيه رو ميبندم...
فلوتهايي كه ساختم اينجوري بوده...

M_T
Monday 17 October 2011, 11:09 PM
محسن(علی) جون اون روش روغنکاری درست نیست اما خیلی ها اونکارو می کنند.

در مورد فلوت ساختنت هم درست بگو متوجه بشیم.

lakshemi
Wednesday 19 October 2011, 04:38 PM
آخه من دستام عرق می کنه و اگه ساز چرب بشه مدام از روش لیز می خوره...
هیچ راهی هست که دست آدم موقع نوازندگی چرب نشه... چون حتی اگه پاکش کنی هم باز اثر چربی روش می مونه ...

M_T
Wednesday 19 October 2011, 05:51 PM
آخه من دستام عرق می کنه و اگه ساز چرب بشه مدام از روش لیز می خوره...
هیچ راهی هست که دست آدم موقع نوازندگی چرب نشه... چون حتی اگه پاکش کنی هم باز اثر چربی روش می مونه ...

دیواره خارجی ساز رو که نباید چرب کرد.
سوراخ ساز با نوک انگشت کار داره و اون ناحیه دست عرق چندانی نمی کنه که بخواد در نوازندگی اختلال ایجاد بکنه.

اما اگر منظورتون کف دست هست، شاید بشه از پودرهای کربنات منیزیم(MgCO3) استفاده کرد.

البته باز هم میگم این مشکل خاص و شایعی نیست و گمون نکنم گرفتاری ایجاد کنه.

lakshemi
Wednesday 19 October 2011, 06:33 PM
سوراخ ساز با نوک انگشت کار داره و اون ناحیه دست عرق چندانی نمی کنه که بخواد در نوازندگی اختلال ایجاد بکنه.

دقیقا نوک انگشتان من عرق می کنه... عرق چیک چیک می چکه ازش... مصیبتیه واسه خودش!!!! درواقع می شه گفت من خیلی پر رو بودم که با این وضعیتم فلوت یاد گرفتم و می زنم!!!!

M_T
Wednesday 19 October 2011, 08:18 PM
دقیقا نوک انگشتان من عرق می کنه... عرق چیک چیک می چکه ازش... مصیبتیه واسه خودش!!!! درواقع می شه گفت من خیلی پر رو بودم که با این وضعیتم فلوت یاد گرفتم و می زنم!!!!

جل الخالق!!!:43:
من باید حتما شما رو ببینم!:48:

ALI KING
Thursday 20 October 2011, 11:54 AM
باید یه پارچه رو چرب کرد.کشید توی فلوت.تا خوب چرب بشه.بعد با یه پارچه ی خشک و تمیز هم داخل اونو تمیز کرد
تا روغن های اضافی کاملا پاک بشه
در مورد عرق کردن دست هم باید به دکتر مراجعه کنید تا مورد درمان قرار بگیرید

mohsen741
Friday 21 October 2011, 07:31 AM
محسن(علی) جون اون روش روغنکاری درست نیست اما خیلی ها اونکارو می کنند.

در مورد فلوت ساختنت هم درست بگو متوجه بشیم.
واقعا؟
من كسي بهم ياد نداد.
خودم كردم اينطوري.
ديدم خوب جواب ميده.
اكي از دفه بعد به روشي كه گفتين انجام ميدم...

منظورم اينه كه از اولين سوراخه انگشت گذاري به پايين.رو بدنه ساز رو پر از سوراخ ميكنم(در يك راستا).و با كشهاي پهن از جنس پلاستيك سوراخها رو ميبندم و اون 7 سوراخي كه صداي دلخواهمو بهم ميده باز ميذارم.
البته آخرين فلوتمو كللي برنامه براش دارم...
حتما احتياج به دريل عمودي هست...

M_T
Friday 21 October 2011, 06:15 PM
واقعا؟
من كسي بهم ياد نداد.
خودم كردم اينطوري.
ديدم خوب جواب ميده.
اكي از دفه بعد به روشي كه گفتين انجام ميدم...

منظورم اينه كه از اولين سوراخه انگشت گذاري به پايين.رو بدنه ساز رو پر از سوراخ ميكنم(در يك راستا).و با كشهاي پهن از جنس پلاستيك سوراخها رو ميبندم و اون 7 سوراخي كه صداي دلخواهمو بهم ميده باز ميذارم.
البته آخرين فلوتمو كللي برنامه براش دارم...
حتما احتياج به دريل عمودي هست...

علی جون عزیزم اینطوری که اون فلوت آبکش میشه یعنی سوراخ سوراخ.
در ضمن سوراخ های زیاد هم آسیب پذیری ساز رو زیاد می کنه و هم ظاهرش.
در ضمن روی کیفیت صدای تولیدی هم اثری نامطلوب داره هر چند ممکنه کم باشه این اثر و ولو اینکه سوراخ ها رو هم ببندی.

من شیوه ساخت فلوت رو بلدم ولی زحمت داره و الان نمی رسم.

خلاصه بگم.

اول باید دهنی رو درست کنی.
دهنی بیضی باشه بهتره، یک سایز پیشنهادی دهنی 10 در 12 میلی متر هستش.

بعد باید اولین سوراخ از پایین رو ایجاد کرد و بعد با تیونر امتحان کرد که کوکش دستمون بیاد.
در ابتدا سوراخ ها باید کوچیک باشه که بعدا اگه ناکوک بود گشادش کرد.

البیته این هم بگم اینایی که مثلا نی زیاد تولید می کنند یک الگویی از قبل آماده دارند و چشم بسته دیگه ساز می سازند.

اما ما چون الگوی ثابت نداریم این کار رو نمی تونیم بکنیم.

کوک فلوت بامبو به عوامل زیادی بستگی داره مثلا طول لوله و قطرش.
مثلا یک جایی نوشته بود فلوت D کوک 59 سانته اما این سایز برای یک قطعه بامبو با درازا و ضخامت خاص تعریف شده با سوراخ های در حد و اندازه خودش.

با تشکر

ALI KING
Friday 21 October 2011, 07:23 PM
ساخت فلوت کار هر کسی نیست.اساتید بزرگ موسیقی این کارو می کنن.چرا شما اقدام به ساخت ویلن نمی کنید.چون فلوت به نظر یه ساز ساده میاد اقدام به انجام این کارو می خواین بکنید؟
ساز های بادی بسیار پیچیده تر از اون چیزی هستن که شما بخواین فکرش رو بکنید.شاید مجبور بشید چندین فلوت بسازید تا به کوک مورد نظر برسید

M_T
Friday 21 October 2011, 07:50 PM
\تر از اون چیزی هستن که شما بخواین فکرش رو بکنید.شاید مجبور بشید چندین فلوت بسازید تا به کوک مورد نظر برسید

منظور من هم همین هست.
:am

mohsen741
Friday 21 October 2011, 09:23 PM
واو ممنونم مجتبي جان...
من يه بامبو ي رسيده دارم كه طولش 3 متره و قطرش 6 سانته.
چي ميشه ساخت؟
چيزي ازش ميتوني در بياري؟؟

دهنی بیضی باشه بهتره، یک سایز پیشنهادی دهنی 10 در 12 میلی متر هستش. بسته به قطر ساز داره...

در ابتدا سوراخ ها باید کوچیک باشه که بعدا اگه ناکوک بود گشادش کرد. براي همين گفتم دريل عمودي ميخوام ديگه...
چون مته هاي مختلف و اين داستانا داره...

اما شما درست ميگي...
مثل هميشه ...

ساخت فلوت کار هر کسی نیست.اساتید بزرگ موسیقی این کارو می کنن.چرا شما اقدام به ساخت ویلن نمی کنید.چون فلوت به نظر یه ساز ساده میاد اقدام به انجام این کارو می خواین بکنید؟
ساز های بادی بسیار پیچیده تر از اون چیزی هستن که شما بخواین فکرش رو بکنید.شاید مجبور بشید چندین فلوت بسازید تا به کوک مورد نظر برسیدبله كاملا درسته...
من 4 جلد كتاب فيزيكال و 17 مقاله فقط و فقط در مورد لوله هاي صوتي و ايجاد فركانس دلخواه خوندم از همون ابتدا...
بقيه اش بماند.
اصلا كسي نگفته كار راحتيه...
اصلا از ويولن خوشم نمياد كه بخوام بسازمش...
شايد باورت نشه اما يكي از 2 گيتارمو تبديل به ويولن سل كردم...
و انشاا... دارم ساز باديه جديدي رو ميسازم به كمك راهنمايي هاي اساتيد...

حدود 50 تا فلوته كوك و نا كوك ساختم و اين الگوي سوراخكاري براي من بهتر از هر چيزي جواب داد...

از روي ساده انگاري نرفتم سراغش.
از علاقه هست دوست خوبم...

ALI KING
Friday 21 October 2011, 09:26 PM
ایشالا موفق باشید.
ولی قطر 6 سانت برای فلوت خیلی زیاده.

mohsen741
Friday 21 October 2011, 09:34 PM
سلامت باشي...
نميدوني چقدر به اين آرزو هاي خوب احتياج دارم...
اوهوم....
اما يه حسي دارم بهش...
ميگم حيفه يه چيزي بايد ساخت باهاش....
شايد كاور فلوت ساختم باهاش...
خوبه؟؟
:-))

M_T
Friday 21 October 2011, 10:10 PM
6 سانت زیاده البته باید قطر دیواره داخلی رو حساب کرد.
اگه اون 6 سانت باشهکه خیلی هست.

شاید بشه یه شائوی (XIAO) کنترا باس از توش در بیاری!

mohsen741
Friday 21 October 2011, 10:25 PM
داخليش تقريبا 5 سانته...

M_T
Friday 21 October 2011, 11:36 PM
داخليش تقريبا 5 سانته...

چون قطرش زیاده، باید طول سازت رو کمتر بگیری و سوراخ ها رو هم کمی بزرگتر در بیاری.

mohsen741
Saturday 22 October 2011, 06:19 PM
هوووممم....
رفتم تو کارش.....

M_T
Saturday 22 October 2011, 06:35 PM
هوووممم....
رفتم تو کارش.....

Good Luck

mohsen741
Wednesday 26 October 2011, 12:27 AM
نه نرفتم تو كارش...
بابام نميذاره ميگه بشين درس بخون وگرنه پيانو نميخرم برات !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
آقا منو ميگي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چشام 16 تا شد..
گفتم بابايي مگه قراره بخري؟؟
ديدم خندش گرفت گفت هيچي /هيچي...
بعدا صحبت ميكنيم...
حالا يا ميخواد بگيره ..
يا توهم داده كه بشينم درس بخونم.....
خدا بخير كنه...
آخه با پول پيانو انقدر چيزا ميشه بخرررررررممممممم........
سوپرانو ساكس...
آكاردئون...
پيكولوي آبنوس.....
بانسورييييييييي.........
شهناااييييييييييييييييييي يييييييي................
بوئم.....

اي خدا....

هارپ(چنگ)........

M_T
Wednesday 26 October 2011, 01:49 AM
بابا تو دیگه کی هستی!

پدرت هم اهل موسیقی بوده؟
میگم بچه پولداریااااا نه ؟

این همه ساز میخوای بخری که چی؟
لا اقل یکیشو برو استاد شو بعد برو سراغ بعدی ها.

mohsen741
Wednesday 26 October 2011, 08:15 AM
بابا تو دیگه کی هستی!
چرا؟
چيه مگه؟!

پدرت هم اهل موسیقی بوده؟
میگم بچه پولداریااااا نه ؟

آره كار ميكرده موسيقي. ولي مال وقتيه كه من تو دنيا نبودم...
بچه كه بودم بجاي لالايي خوندن.بابام برام ملوديكا ميزد تا خوابم ببره...

نه بچه پولدار كجا بود...
بچه پولدار sol_s هست...
پيانو ميزنه دندوناي آدم ميريزه....

این همه ساز میخوای بخری که چی؟
لا اقل یکیشو برو استاد شو بعد برو سراغ بعدی ها.
وقتي بخرم ميرم ياد ميگيرم...
الان اولين فرصت كلارينت رو بايد كلاس برم.بيچاره سازم خاك داره ميخوره....

M_T
Wednesday 26 October 2011, 10:20 AM
چرا؟
چيه مگه؟!

آره كار ميكرده موسيقي. ولي مال وقتيه كه من تو دنيا نبودم...
بچه كه بودم بجاي لالايي خوندن.بابام برام ملوديكا ميزد تا خوابم ببره...

نه بچه پولدار كجا بود...
بچه پولدار sol_s هست...
پيانو ميزنه دندوناي آدم ميريزه....

وقتي بخرم ميرم ياد ميگيرم...
الان اولين فرصت كلارينت رو بايد كلاس برم.بيچاره سازم خاك داره ميخوره....

شوخی کردم.
امیدوارم موفق باشی.
ولی مراقب باش درس و دانشگاهت زمین نمونه.

mohsen741
Wednesday 26 October 2011, 06:18 PM
درس و دانشگام موسيقيمو زده زمين...
سلامت باشي داداش مجتبي...