PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : با چه كتابي ادامه بدم

sma_jazayeri
Sunday 10 January 2010, 07:33 AM
سلام
كتاب دوم ذوالفنون رو زدم براي ادامه چه كتابهايي رو پيشنهاد ميكنيد.در ضمن سبك سه تار نوازي اساتيدي مثل سعيد هرمزي ، استاد عليزاده و مسعود شعاري رو خيلي مي پسندم.
راهنمايي كنيد.
ممنونم

arjang
Tuesday 12 January 2010, 07:57 PM
درود
2 روز پیش تاپیک رو خوندم ولی وقت زیادی برای جواب بهتون نداشتم
حالا می بینم چقدر بخش سه تار فعالیت داشته؟؟
بگذریم
بهتره با نظر استادتون کتاب جدیدی رو شروع کنی شاید نیاز به دوره همون کتاب داشته باشی
ولی اگه به طور کامل اون دو کتاب رو زدی دو سه تا کتاب هست که میتونی شروع کنی
ردیف مقدماتی تار و سه تار(کتاب سوم) نوشته موسی معروفی به کوشش حسین علیزاده
دوره متوسطه تارو سه تار گردآوری جلال حیدری
و در ضمن همون کتاب سوم استاد ذوالفنون هم عالیه
به نظر من یکی از این کتاب ها یا مثل این ها رو مرجع قرار بده و در کنارش قطعات دلخواه خودت رو کار کن
ولی از هر چه بگذریم نظر استاد چیز دیگریست

AliB
Saturday 30 January 2010, 03:26 PM
سلام
كتاب دوم ذوالفنون رو زدم براي ادامه چه كتابهايي رو پيشنهاد ميكنيد.در ضمن سبك سه تار نوازي اساتيدي مثل سعيد هرمزي ، استاد عليزاده و مسعود شعاري رو خيلي مي پسندم.
راهنمايي كنيد.
ممنونم
دوست عزیز سلام
نظر من این هست که برای راهنمایی باید اطلاعات بیشتری از خودتون می دادید . یعنی اینکه چند وقته ساز میزنید و کلا چه کتابهایی رو زدید . با توجه به نوشته شما فرض رو بر این میگذارم که کتاب اول و دوم ذوالفنون رو زدید . نکته ی دیگه ای که بهش اشاره کردید در مورد سبک ""هایی"" که مورد پسند شماست و باید تمییز قایل بشید بین شیوه ی استاد هرمزی و استاد علیزاده و مسعود شعاری ؛ حتی شیوه ی مسعود شعاری که به شیوه ی نوازندگی علیزاده از خیلی جهات نزدیکه اما باز هم متفاوته و شیوه ی استاد هرمزی هم که داستان دیگیریست به کل . بعد سوال من این هست که شما با توجه به سلیقه ای که دارید چطور پس کتاب های ذوالفنون رو کار کردید؟ به هر حال پیشنهاد من این هست که کتابهای هنرستان رو از ابتدا شروع به زدن بکنید به صورت اصولی و زیر نظر یک مربی ادامه بدید (اگر بخواهید در شیوه هایی که نام بردید بعدا ساز بزنید این کار ضروریست) . و در مراحل بعد هم باید برای فراگیری هر کدام از این شیوه ها نزد یک استاد مناسب که به اون شیوه کار میکنه برید.
امیدوارم مفید باشه این مطلب

endvb6
Saturday 30 January 2010, 10:20 PM
خيلي عالي.خوشحاليم كه بعد از مدتي حداقل علي آقا رو توي اينجا ملاقات كرديم.خيلي چاكريم علي آقا.
و اما سوال شما دوست عزيز.حرف علي آقا كامل و جامعه.شما اول بايد ببينين هدفت از موسيقي چيه؟؟اگه ميخواي حرفه اي كار كني و تكنواز بشي،بعد از روون شدن دستت بايد رديف بزني و كار كني.اگه نه واسه دل خودت ميخواي و اين بحثا بايد به حرف استادت گوش بدي و قطعات موردنظر استادت رو بزني.اگه ميخواي رديف بزني لطفا ديگه كتاباي ذوالفنون رو نزن.موفق باشي دوست من

sma_jazayeri
Sunday 31 January 2010, 07:24 AM
سلام
از همه دوستان كه توجه كردند سپاسگزارم . حقير متوجه تفاوت سبك هاي اساتيدي كه نام بردم هستم فقط خواستم سليقه ام رو بيان كنم.اينكه كتاب ذوالفنون زدم بخاطر اين بود كه موقعيكه شروع كردم اولين مربي ام اين كتاب رو معرفي كرد و ديگه همون كتابها رو زبر نظر مربي زدم . البته متاسفانه كتابهاي هنرستان چنگي به دلم نمي زنه هرجند كه مي دونم كتايهاي مفيدي هستن . اگر نخوام كتابهاي هنرستان رو كار كنم چه كتابهاي ديگه اي رو پيشنهاد ميدين؟ كتاب هاي آقاي عليزاده چطور؟يا آقاي ساكت؟

AliB
Monday 1 February 2010, 11:51 AM
سلام
از همه دوستان كه توجه كردند سپاسگزارم . حقير متوجه تفاوت سبك هاي اساتيدي كه نام بردم هستم فقط خواستم سليقه ام رو بيان كنم.اينكه كتاب ذوالفنون زدم بخاطر اين بود كه موقعيكه شروع كردم اولين مربي ام اين كتاب رو معرفي كرد و ديگه همون كتابها رو زبر نظر مربي زدم . البته متاسفانه كتابهاي هنرستان چنگي به دلم نمي زنه هرجند كه مي دونم كتايهاي مفيدي هستن . اگر نخوام كتابهاي هنرستان رو كار كنم چه كتابهاي ديگه اي رو پيشنهاد ميدين؟ كتاب هاي آقاي عليزاده چطور؟يا آقاي ساكت؟
دوباره سلام! sma_jazayeri جان شما بالاخره می خواهید ساز بزنید یا نه؟ فکر نمی کنم در مقام کسی که می خواد کاری رو _هنری رو_ یاد بگیره صحیح باشه که آدم اینطوری دنبال عذر و بهانه باشه برای کار نکردن ! این نشاندهنده ی اینه که یه جای کار ایراد داره !
به نظر من اگر می خواهید که سه تار زدن رو درست و اصولی یاد بگیرید بهترین متد اول متد هنرستان هست! بعدش متد استاد علیزاده که اون هم باید به طور درست و زیر نظر یک مربی کارآزموده بزنید . جالبه بدونید که مسعود شعاری که خیلی به استاد علیزاده نزدیکه از نظر فکری و حتی شیوه ی کار کتابهای هنرستان رو برای دوره ی ابتدایی درس میده!
مطلب بعد اینکه بنده جسارت نکردم که شما واقف به تفاوت سبک هایی که نام بردید نیستید منتها سلیقه ی شما طیف وسیعی رو در بر میگیره شامل شیوه ی قدما به شکل کامل و همینطور مدرنیته به شکل کامل و این به نظر من کمی عجیب آمد برای همین اشاره کردم به تفاوت سبک ها.
نکته ی بعد این هست که در حقیقت سبک نوازی از مرحله ای باید آغاز بشه که شما تسلط کامل روی ساز داشته باشید هم از نظر مضراب و هم از نظر پنجه تا بتونید تفاوت های ظریفی که در سبک های مختلف وجود داره رو در عمل درک کنید و هم توان اجرا داشته باشید. پس در مراحل اولیه زیاد بحث سبک و شیوه مطرح نمیشه فقط کاری که می تو نید انجام بدید این هست که برید دنبال استادی که در هر کدوم از این شیوه هایی که نام بردید ساز میزنه که در حین تدریس لحن و لحجه و استایلش در شما اثر بگذاره و از همین الان به سمت سبک مورد علاقتون حرکت کنید اما اکثر کسانی که به مراحل عالی نوازندگی میرسند از سر اجبار و یا عدم توانایی در اجرای شیوه های مختلف نیست که رو به یک شیوه ی خاص نوازندگی میارن و یا حتی شیوه ای رو ابداع می کنن! بلکه اکثرا توانایی ساز زدن تو شیوه های مختلف رو دارند و بنا به سلیقه و میل شخصی به سمت یک سبک و شیوه ی بیان حرکت می کنند . مثلا در سه تار مسعود شعاری هم به شیوه ی قدما مسلط هست _استاد صبا و استاد هرمزی و استاد فروتن_ و هم به شیوه های نوین و مدرن _ استاد علیزاده_ ضمن اینکه از تلفیق این دو شیوه خودش یک سبک خاص پدید آورده به نظر من که واجد هر دو سیستم هست به نوعی و خیلی زیبا و جالبه . و خیلی های دیگه ! مثلا استاد فرهنگ شریف! که شیوه ی خاص خودش رو داره من اجراهای قدیمی ازش شنیدم که کاملا متفاوته منظورم خیلی قدیمیه! و نشون میده که ایشون هم بلده مثل موتور مضراب بزنه و کاملا فرز و سریع ساز بزنه اما حرکت ایشون به سمت یک بیان خصوصی کاملا شخصی و خود خواسته بوده که خوب کلی هم اثر گذار هست .
امیدوارم که مقصودم رو متوجه شده باشید.

sma_jazayeri
Monday 1 February 2010, 12:12 PM
سلام
جناب Alib از وقتي كه گذاشتين و به سوال بنده جواب كامل دادين سپاسگزارم. راهنمايي شما رو حتما لحاظ مي كنم و در ادامه آموزشم حتما كتابهاي هنرستان رو تمرين مي كنم.

AliB
Monday 1 February 2010, 01:14 PM
سلام
جناب Alib از وقتي كه گذاشتين و به سوال بنده جواب كامل دادين سپاسگزارم. راهنمايي شما رو حتما لحاظ مي كنم و در ادامه آموزشم حتما كتابهاي هنرستان رو تمرين مي كنم.
خواهش می کنم ، با توجه به روحیه ای که نشون می دید حتما پیشرفت خواهید کرد . در ادامه و بعد از مدتی که این متد رو کار کردید باز هم نظر خودتون رو در باره ی میزان اثر گذاری و رضایتمندی خودتون ازون ، اعلام کنید .
پاینده باشید.

Faraz
Thursday 4 February 2010, 11:10 PM
سلام
من کتاب ذوالفنون رو دارم و کتاب روح ا...خالقی رو هم دارم(که البته جزو کتاب های هنرستان هست)
به نظرم کتاب خالقی بهتره و درسها و تمرینهای بهتری داره.

dewdrop1989
Thursday 16 September 2010, 09:48 PM
من تازه کارم و در حد توصیه نیستم.فقط می تونم نظر استادم رو بگم که عقیده داره کتاب های هنرستان بهترین کتاب ها برای یادگیری اند.آزمایش خودشون رو هم دادن.قطعات خوبی هم دارند.