PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا 8/6 همیشه شاد است ؟

Sohrab Iwis
Wednesday 13 January 2010, 07:35 PM
درود بر هموندان گرامی

آیا ریتم 8/6 همیشه شاد است یا میتواند غمگین هم باشد ؟؟؟:drumplay1:

siamaks
Wednesday 13 January 2010, 07:39 PM
چرا نشه . خيلي از آهنگهاي متال هست كه 6/8 هست و غمگين .

Sohrab Iwis
Wednesday 13 January 2010, 07:47 PM
چرا نشه . خيلي از آهنگهاي متال هست كه 6/8 هست و غمگين .

آهنگ رو از کجا فهمیدید که 8/6 هست ؟ ریتم یا نت ؟

alone_composer
Wednesday 13 January 2010, 09:07 PM
درود بر هموندان گرامی

شاد و غمگین بودن یک قطعه هیچ ربطی به عدد میزان (کسر میزان) نداره!

بگذارید نه متال! بلکه چند مثال از آهنگ های پاپ خودمان بزنم:
بله! آهنگ (بگذر ز من ای آشنا از عارف 6/8 است!!!) آهنگ (کمک کن گوگوش 6/8 است!!! و بسیار هم غمگین!!) آهنگ (ای که بی تو خودمو تک و تنها می بینم از داریوش 6/8 است!!! و بسیار غمگین می باشد!!)

بنابراین: 1- شاد و غمگین بودن در کل مرز دقیق و مشخصی ندارد و بسته به تعریف انسانها از غم و شادی متفاوت است.
2- کسر میزان هم ربطی به غمگین و شاد بودن ندارد بلکه تمپو (سرعت قطعه) در این میان موثر تر است و هر کسر میزانی در سعت های بالا بیانگر یک توع خاص از حس شادی است (6/8 آن بیشتر مورد پسند ما ایرانی هاست!)

s123456a
Wednesday 13 January 2010, 09:14 PM
شاید دم دست ترین مثال هم مرغ سحر خودمون باشه که 8/6

M8H
Wednesday 13 January 2010, 09:58 PM
درود بر هموندان گرامی

سلام دوستان!
فکر کنم منظور دوستمون ریتم 8/6 هستش نه کسر میزان 8/6!!
مثلا:ریتم 8/6 فرنگی یا مثلا:8/6 شکسته!
سهراب جان سوال شما این بود دیگه؟

mini
Thursday 14 January 2010, 12:54 AM
چه ریتم چه کسر میزان 8/6 میتونه غمگین باشه

GhazalMusic
Thursday 14 January 2010, 01:40 AM
بیشتر آهنگهای ملایم شش و هشت هستن.

Sohrab Iwis
Thursday 14 January 2010, 04:49 PM
سلام دوستان!
فکر کنم منظور دوستمون ریتم 8/6 هستش نه کسر میزان 8/6!!
مثلا:ریتم 8/6 فرنگی یا مثلا:8/6 شکسته!
سهراب جان سوال شما این بود دیگه؟

بله منظورم ریتم بود

حالا چطور ؟؟

M8H
Thursday 14 January 2010, 06:33 PM
بله منظورم ریتم بود

حالا چطور ؟؟
آخه دوستان تا الان داشتن کسر میزان رو بررسی میکردن.منظور شما رو اشتباه فهمیده بودن.:دی

Mohsen_M
Sunday 7 March 2010, 09:50 AM
درود،
(گیتار) ما چند نوع 8/6 داریم، تند، اسلو راک، اسپانیش و ...
اسلو راک معمولا می تونه غمگین هم باشه، ولی یه سری از اینها شاد هستن!
خواستید بگید طریقه زدنشون رو بزارم

Fereshteh_Baran
Sunday 7 March 2010, 10:17 AM
من تا قبل از این که کسر میزان ها رو یاد بگیرم فکر میکردم آهنگهای شاد فقط 8/6 هستند. آهنگهای زیر 8/6 هستند
جان مریم- عاشق شدم لیلا- و ...

Cellist
Sunday 7 March 2010, 10:21 AM
سلام.
معلومه که همیشه شاد نیست.
حتی بعضی از قطعاتی که با ویلنسل میزنم و خیلی محزونه ریتم 8/6 داره.

rumour
Sunday 7 March 2010, 11:10 AM
ریتم 6/8 با کسر می زانه 6/8 هیچ فرقی نداره. یعنی در اصل یکیه!!!
...

MEHRNAM
Sunday 7 March 2010, 11:20 AM
آفرین به سپهر.......
بالاخره یه نفر اینو به اطلاع اساتید بزرگ رسوند که کسر میزان همون ریتم است و فقط نحوه و تعداد ضربها را در هر میزان نشان میدهد...یک آهنگ بر حسب گامها و گاهی سرعت میتواند شاد یا غمگین باشد و به کسر میزان یا همون ریتم ربط خاصی ندارد.

siavash_shams
Wednesday 24 March 2010, 10:58 AM
درود
آهنگ "چشم من" داریوش هم 6 و 8 هست

moein babayee
Friday 26 March 2010, 04:09 PM
درود بر هموندان گرامی

یک لحظه دوستان:

ببینین متأسفانه یک سری مسائلی هستن که ما درکشون نمی کنیم (منظورم استارتر نیست ها نقل قول زدم که موضوع باهش بیاد اینجا...)

این غمگینی، زیبایی و حتی عشق یک چیزه نسبیه! و واسه هر کس یک چیزی تعریف می شه!
درسته تو فرهنگ مثلا معین ازش فقط یک تعریف بیان شده ولی 7 ملیارد نظر پشتش نشسته!

7 ملیارد فرهنگ مختلف... دید مختلف... فکر مختلف...

یکی هست (عین خودم) با آهنگای به ظاهر شاد (از نظر من) ساسی مانکن و ... اصلا شاد نمی شه! و با 4 فصل حال می کنه و اصلا باهش "بریک" می رقصه! (شرمنده کامپیوتره قاطی کرده انگلیسی نمی نویسه!)

سهراب می گه چشم ها را باید شست جوره دیگر باید دید....

و اما نظره من!

تجربه ثابت کرده که آهنگ های 6/8 یک قره ! نهفته در وجودشون دارن حالا این قر یا عامل جنبشه کمر!!! تو یک چهره ی شاد بیان می شه یا غمگین

ولی معمولا خودشو با چهره ی شاد نشون می ده

ممنون

Sohrab Iwis
Saturday 27 March 2010, 02:06 PM
درود معین جان

بعد از یه مدت برگشتی !!

خیلی خوشحالم که نظرتو گفتی و خیلی استفاده کردم

ممنون ازت.

سهراب.

rumour
Saturday 27 March 2010, 10:22 PM
اشتباهه آقا. یعنی چی قر داره؟
نصفه آهنگ های system of a down هم 6/8 هستش.ممکنه تا حدودی غم رو برسونه( چون تو گامه مینور هستش ولی بیشتر بیانه قدرته). قر هم نداره.
این کسره می زانه. ارزش زمانی نت ها رو معلوم می کنه.شما هر ریتمی با هر شلکی بخوای می تونی بسازی. نه اینکه یه سری ریتم هارو که در کسره میزانش متداول شده بگید ریتم فلان کسره. اصلا چنین چیزی وجود نداره.

Cellist
Sunday 28 March 2010, 08:20 AM
سلام.
من با Rumour کاملا موافقم.
همون طوری که می دونید ویلنسل صدای محزونی داره و اکثر ملودی هایی که باهاش نواخنه میشه ملوی های غمگین هست و توی بعضی از ملودی ها،پارت ویلنسل برای محزون کردن قطعه میاد،اما با این وجود ریتم خیلی از ملودی ها 8/6 هست.
به نظر من که ریتم هیچ وقت نمی تونه قرار دادی باشه.
اگه بگیم 8/6 همیشه شاده،مثل اینه که بگیم 4/2 همیشه مخصوص مارش هاست!!!!!

hooman_gclassic
Sunday 28 March 2010, 11:15 AM
6/8 همیشه شاد نیست مثل آهنگ green sleeves ( بعضیا به اسم آهنگ کارتون دختری به نام نل میشناسنش )
نه تنها شاد نیست بلکه خیلی غمگین هم هست
خیلی از کارها هست که با کسر 6/8 نوشته میشن ولی اصلا شاد نیستن

moein babayee
Sunday 28 March 2010, 12:06 PM
اشتباهه آقا. یعنی چی قر داره؟
نصفه آهنگ های system of a down هم 6/8 هستش.ممکنه تا حدودی غم رو برسونه( چون تو گامه مینور هستش ولی بیشتر بیانه قدرته). قر هم نداره.
این کسره می زانه. ارزش زمانی نت ها رو معلوم می کنه.شما هر ریتمی با هر شلکی بخوای می تونی بسازی. نه اینکه یه سری ریتم هارو که در کسره میزانش متداول شده بگید ریتم فلان کسره. اصلا چنین چیزی وجود نداره.

سپهر تو خجالت نمی کشی همین طوری سرت رو می ندازی پایین بدونه اینکه کامل مطلب رو بخونی مقلته (درست نوشتم؟) راه می ندازی؟ :16:

خوب عزیز من که نگفتم وحی منزل(بازم درست نوشتم یا نه؟) نازل شده که 6/8 ها قر داشته باشن!؟!
اولا گفتم تجربه ثابت کرده! (یعنی تجربه ی من نه تجربه ی تو یا فلانی!) ثانیا گفتم نهفته! خیلی از آهنگا هستن که ادرنالین بدن رو افزایش می دن و چهره ی غمناکی دارن! (برای مثال کارای خودت وقتی صدات رو آدم می شنوه تازه علاوه بر ادرنالین آنفتامین هم تولید می شه و آدم به خلصه می ره! ولی کارات جدا بر اینکه مفتشون گرونه یک رگه شادی تو وجودشون نیست!

راستی زمین سجاد رو بگیر تو این هفته بریم لولت کنم.

EmadS
Monday 29 March 2010, 01:55 PM
سلام . بابا اینجوری نداره که . 6/8 یعنی این که در هر میزان می تونید 6 ضرب ، نت قرار بدید . حالا می خواد نت سیاه باشه ، چه می دونم ، چنگ باشه . . . خلاصه هر چی . 6/8 بودن فقط مقدار نت ها رو مشخص می کنه و ربطی به شاد و غمگین بودن نداره . اگه آهنگی ریتم یا آکورد 3 تایی باشی ، 6/8 میشه . چون در هر میزان 6 ضرب به کار رفته . البته 3/4 و 6/8 با هم رابطه دارن . 3/4 ، آهسته تره و 6/8 ممکنه تند تر باشه . بستگی به تعداد نت ها داره .
شما از تعداد نت ها و سرعت اون قطعه (بدون در نظر گرفتم تمپو) می تونید تشخیص بدید که قطعه 6/8 هستش یا 3/4.
خلاصه این که 6/8 فقط مقدار ضرب رو مشخص می کنه و به شما میگه که در هر میزان 6 ضرب نت قرار گرفته .

Wieniawski
Monday 29 March 2010, 02:55 PM
من اینجوری فکر میکنم که تقریبا اکثر 6/8 ها ریتمی هیجانی دارند نه این که فقط شاد باشند.

hooman_gclassic
Monday 29 March 2010, 02:55 PM
سلام . بابا اینجوری نداره که . 6/8 یعنی این که در هر میزان می تونید 6 ضرب ، نت قرار بدید . حالا می خواد نت سیاه باشه ، چه می دونم ، چنگ باشه . . . خلاصه هر چی . 6/8 بودن فقط مقدار نت ها رو مشخص می کنه و ربطی به شاد و غمگین بودن نداره . اگه آهنگی ریتم یا آکورد 3 تایی باشی ، 6/8 میشه . چون در هر میزان 6 ضرب به کار رفته . البته 3/4 و 6/8 با هم رابطه دارن . 3/4 ، آهسته تره و 6/8 ممکنه تند تر باشه . بستگی به تعداد نت ها داره .
شما از تعداد نت ها و سرعت اون قطعه (بدون در نظر گرفتم تمپو) می تونید تشخیص بدید که قطعه 6/8 هستش یا 3/4.
خلاصه این که 6/8 فقط مقدار ضرب رو مشخص می کنه و به شما میگه که در هر میزان 6 ضرب نت قرار گرفته .
ببخشید یه سوال:
6/8 کسر میزان ترکیبی 2/4 هست
چه ارتباطی با 3/4 داره؟

moein babayee
Monday 29 March 2010, 03:07 PM

تو این مورد بهتره بگی فقط از روی سرعت نت ها و طرز نواختن آنها می شه تشخیص داد که آهنگ 6/8 هست یا نه! که البته همون طوری که قبلا دربارش بحث شد این کار کاره هر کسی نیست چون واقعا کاره دشواریه!
الان خیلی کم کسی پیدا می شه که بتونه یک قطعه ی 6/8 رو درست بزنه!

و همون طوری که گفتم طرز نواختن رو....

6/8 کسر میزان ترکیبی 2/4 هست
چه ارتباطی با 3/4 داره؟

6/8 در اصل هیچ ربطی به 3/4 نداره فقط تو بعضی نت نویسی ها با هم قاطی می شن مثلا 6 تا چنگ! که می تونه هر دو باشه! ولی عدد میزان طرز نواختن رو به ما می گه که اونجاست که تفاوت این دو تا با هم معلوم می شه

به طوره کلی تو 6/8 قواعد ضرب قوی و ضعیف و ضد ضرب و .... باید حتما رعایت بشه و نت اول هر میزان با یک قدرت بیشتری نسبت به نت های 3 به بعد و نت 2 باید نسبت به نت اول خیلی آروم تر نواخته بشه
اون قره نهفته ای ام که گفتم و دوستان (همین سپهر رو می گم) پریدن وسط و خواستن بگن ما هم هستیم! (لول) از همین تفاوت قدرت ها بوجود می آد

یاعلی

latifi
Monday 29 March 2010, 05:21 PM
6/8 اکثرا دارای ریتم های خاصی است که کمی هیجانی هستند ولی خب آهنگ های غمگین با ریتم 6/8 زیاد پیدا میشه.!!!!

Cellist
Monday 29 March 2010, 05:39 PM
نه خیـــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــر!!!!!
ای بابا!
دلیل و منطق هم نمی خواد!:violinplay3:

EmadS
Monday 29 March 2010, 07:10 PM
مظور از این که ارتباط دارن اینه که ، یه آهنگ 6/8 رو میشه توی میزان 3/4 نوشت و نواخت و گرنه کلاً فرق دارن .

moein babayee
Monday 29 March 2010, 07:37 PM
مظور از این که ارتباط دارن اینه که ، یه آهنگ 6/8 رو میشه توی میزان 3/4 نوشت و نواخت و گرنه کلاً فرق دارن .

یک آهنگ 6/8 رو شاید بشه واسه ی یک مبتدی که با قدرت ضرب ها آشنا نیست تو میزان 3/4 نوشت ولی کاره کاملا اشتباهیه!

دلیله مثالیشم ریتم های گیتاره! یک ریتم 3/4 داریم یک 6/8 دقیقا با یک سری نت! ولی سر تا پا با هم فرق دارن! (هم از نظر سرعت هم طرز زدن!)

مثلا معمولا یک سری تکنیک ها هستن (گیتار که این طوره از بقیه ی ساز ها خبر ندارم) که (بازم می گم) معمولا فقط تو 6/8 ها می آن و از طرفی اصلا تو 3/4 کاربرد ندارن!

ham-nafas
Monday 29 March 2010, 09:09 PM
بین مباحث متوجه شدم که بعضی از دوستان بین کسر میزان و ریتم 6/8 تفاوت قائل شده بودند.والا کسر میزان رو که میدونم.اما ریتم 6/8 که مورد نظر بعضی دوستان بود رو متوجه نشدم چی هست؟
و اینکه نظر شخصی من این هست که 6/8 بودن ربطی به شاد و غمگین بودن نداره.یک قطعه رو دیدیم که در چند نوع کسر میزان تنظیم کرده اند و تفاوت های خیلی جزئی با هم داشته اند.
ولی شاید بشه گفت بهتره که آهنگ های شاد رو در کسر میزان 6/8 تنظیم کرد.البته این یک حدس از طرف من بود.چون بنده تا به حال چنین تجربه ای نداشتم.

EmadS
Tuesday 30 March 2010, 12:45 AM
البته این رو هم اضافه کنم که با این که میشه نت 6/8 رو در ضرب 3/4 هم نوشت ، اصلاً به صورت قشنگی در نمیاد . البته سرعتش رو که میشه تنظیم کرد ولی حالت قشنگی به خودش نمیگیره . مثلاً نتی که با 6/8 می نویسن 5 صفحه در اومده . اگه بخوان همین نت رو توی 3/4 بنویسین ، خوب مطمئناً کمتر از 9-10 صفحه نخواهد شد . 6/8 رو برای این انتخاب می کنن که در نت نویسی ، راحتی بیشتری هست و طرف آزادی بیشتری داره .

البته دوستان این رو هم عرض کنم که من اطلاعاتم در مقایسه با خیلی از افراد کم تره و سطحی هست . با این حال آموخته هام رو میگم . . .
من کلاً 9 ماهه که پیانو میزنم ولی توی این 9 ماه اطلاعاتی رو فراگرافتم که خواستم در اینجا با این اطلاعات ، یه کمی مفید باشم ! :)

از اساتید هم در صورت سطحی بودن نظرات عذر می خوام .