PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نمونه کارهای سنتور همنفس

ham-nafas
Saturday 30 January 2010, 04:34 PM
به همت دوستان نت آهنگی عزیزم. و به راهنمایی اساتید حاظر در انجمن این تاپیک رو برای ارزیابی و پیشرفت سنتور نوازی ام ایجاد کردم که در راستای دوره های اموزشی مجازی سنتور میباشد
خب من ابتدا درمورد سطح خدوم برای اساتید توضیح بدم.من از تابستان همین سالی که گذشت شروع به فراگیری سنتور کردم.و 8 جلسه خدمت یکی از اساتید به صورت حضوری مستفیض شدم.اما بعد از اون به صورت خودآموز به زدن درس های کتاب های دستور سنتور(مرحوم پایور)و شیوه سنتور نوازی (پشنگ کامکار) پرداختم.تا درس 30 کتاب پشنگ رو زدم.و جسته گریخته درس های جلوتر رو هم که علاقه داشتم زدم.مثل : غوغای ستارگان.نوای نوایی.گل پامچال.
از کتاب دستور سنتور کمتر استفاده کردم و تا درس 15 زدم.
خب حالا از اساتید خواهش میکنم دستور بفرمایند تا من به چه ترتیب عمل کنم؟
بسیار متشکرم...:77:

bamdadonline
Saturday 30 January 2010, 04:52 PM
دوست خوبم بنده سنتور نمی زنم اما کلا در مورد موسیقی هر سازی که می زنی استاد رو کنار نگذار. چون استاد هست که با سخت گیری هاش و زوم کردن روی مشکلات شما باعث پیشرفتتون میشه. اما زمانی که شما صرفا با خودآموز کار کنی این اشکالات نهفته میمونه و روی هم تلمبار میشه و شما رو به بیراهه میبره... این نظر من بود.

Mezrab
Saturday 30 January 2010, 05:36 PM
من با اینکه این جا میزنم، و از استادان بهره میبرم، ولی پیش استادم هم میرم، بعضی سوالا هست آدم باید بپرسه، بعضی چیزا هست که تو جمع باید نواخته بشه، بعضی تجربه ها و خیلی مسائل دیگه، در هر صورت بدون استاد خیلی چیز ها رو آدم درک نمیکنه..

Razoniaz
Sunday 31 January 2010, 07:18 AM
همنفس عزیز با سلام
در خصوص لزوم کلاس های حضوری دوستان مفصل شرح دادند. من هم سفارش می کنم اگه امکانش براتون هست در کلاسهای حضوری حتما شرکت کنید و از دوره های مجازی به عنوان کلاسهای کمک آموزشی استفاده کنید. ولی اگه فعلا امکانش براتون وجود نداره لطفا چند قطعه اول را که برای ارزیابی اینجا می گذارید به صورت تصویری بگذارید تا حالت نشستن پشت سنتور و طریقه مضراب زدنتون هم مشخص باشه که اگه ایرادی توی اونها هست هم برطرف بشه.
برای شروع کار ممنون می شوم اگر "درس 25-قایقرانان رود ولگا" و "درس 27 - یک گل سایه کمر" از کتاب شیوه سنتور نوازی استاد پشنگ کامکار، را در صورت امکان به صورت تصویری (با حجم کم مثلا فیلمبرداری با موبایل) روی سایت قرار بدید.

ham-nafas
Sunday 31 January 2010, 09:39 AM
از راهنمایی همه دوستان خیلی خیلی متشکرم. خدا خیرتون بده.حتما کلاس حضوری رو ادامه میدم.
در مورد تصویر هم حتما امشب آپلود میکنم.متشکرم استاد رازو نیاز....

Razoniaz
Sunday 31 January 2010, 01:36 PM
از راهنمایی همه دوستان خیلی خیلی متشکرم. خدا خیرتون بده.حتما کلاس حضوری رو ادامه میدم.
در مورد تصویر هم حتما امشب آپلود میکنم.متشکرم استاد رازو نیاز....

همنفس عزیز شما به بنده لطف دارین ولی لقب استاد الان برای من خیلی زیاده . من خودم را لایق اون نمی دونم. :)
منتظر کارهای شما روی سایت هستم.

ham-nafas
Sunday 31 January 2010, 10:23 PM
با سلام خدمت دوستان.امشب قرار بود دوتا از درس هارو بزنم.و زدم.اما متاسفانه سرعت اینترنت امشب(مثل دیشب) خیلی خیلی پایین اومده به صورتی که از دیال آپ هم خیلی پایین تر و بار ها و بارها اینترنت قطع میشه.و برای اوردن همین صفحه حدود یک ربع معطل شدم.
درس ها رو من زدم ((راز و نیاز)) عزیز.اما خداییش نمیتونم آپلود کنم.بخدا خودم خیلی سعی کردم.
در حین همین متنی که نوشتم 3 بار دیسکانکت شد.صبح حتما آپلود میکنم.
باز هم عذر میخوام.

ham-nafas
Monday 1 February 2010, 08:39 PM
اساتید عزیز و رفقای گرامی که به من کمک میکنید متشکرم
این دوتا درسی که جناب راز و نیاز عزیز معین کردند.
بابت تاخیر یک روزه عذر میخوام.اینترنت اوضاع به سامانی نداره.والان که وصل شد متعجب شدم.

قایق رانان رود ولگا
You can see links before reply (You can see links before reply)

یه گل سایه کمر
You can see links before reply
(You can see links before reply)

:dj10:
متشکرم

Nassim_Agha
Monday 1 February 2010, 10:06 PM
همنفس جان
من هر دو رو گوش کردم.

آهنگ اولی رو نمی دونم اصلش چطوریه ولی اون چیزی رو که من شنیدم خوب زدی .
دومی را می شناسم.
تو اینو با گام ماهور زدی ولی در اصل توی شور و دشتیه
شاید توی درس اینطوری خواسته باشه ولی در هر حال هیچ شباهتی به آهنگ اصلی نداشت.
اگر توی درس اینجوری نخواسته پس بهتره سازت رو درست کوک کنی!
به نظر من حتما باید یه استاد درست حسابی پیدا کنی که هم زود جلو بری هم وقت خودت رو تلف نکنی. با یه استاد خوب و تمرین مرتب شیش ماه می تونی خیلی جلو بری.

ham-nafas
Monday 1 February 2010, 10:16 PM
والا من دستگاه ها رو نمیشناسم.ونمیدونم سازم مشکل کوک داره یا نه.اما حتما میخوام استاد خوب رو پیدا کنم.دارم پرس و جو میکنم
متشکرم...متشکرم از کمکت...

Nassim_Agha
Monday 1 February 2010, 11:28 PM
همنفس جان
ساز دلت کوک باشه!
سنتور و استاد و تمرین هم کوکه کوک میشه! :-)
قربانت نسیم

Razoniaz
Tuesday 2 February 2010, 06:46 AM
اساتید عزیز و رفقای گرامی که به من کمک میکنید متشکرم
این دوتا درسی که جناب راز و نیاز عزیز معین کردند.
بابت تاخیر یک روزه عذر میخوام.اینترنت اوضاع به سامانی نداره.والان که وصل شد متعجب شدم.

قایق رانان رود ولگا
You can see links before reply (You can see links before reply)

یه گل سایه کمر
You can see links before reply
(You can see links before reply)

متشکرم

سلام همنفس عزیز
قطعات شما را گوش دادم. ممنون که با این وضعیت نامناسب اینترنت همت کردید و درسها را گذاشتید.
مضراب زدنتون و درک ریتم تون با توجه به مدت زمانی که سنتور می زنید خیلی خوبه. قطعه "یه گل سایه کمر" را خوب اجرا کرده بودید و چند تا ایراد جزیی توی درس "قایقرانان رود ولگا" داشتید. ولی همانطور که دوست عزیزمون "نسیم سحر" هم اشاره کردند کوک سازتون اصلا مناسب نیست. حتما حتما حتما سازت را کوک کن و دوباره این قطعات را اجرا کنید.

ham-nafas
Sunday 7 February 2010, 09:01 PM
از همراهان عزیز بسیار متشکرم.امروز پیش یه استاد رفتم که از طرف یکی از دوستانم معرفی شده بودند.اما ایشون هیچ اعتقادی به نت نویسی و نت خوانی و میزان و کسر میزان و ... نداشتند و فرمودند سنتور اساسا باید به صورت شفاهی آموخته بشه. و این منو کلی گیج کرد که آیا لازم هست من نت ها رو بخونم و بزنم ( ضربی کار کنم ) یا نه برم روی ردیف و دستگاه ها.؟ لطفا راهنماییم کنید.

خب من سنتورم رو هم دادم برام کوک کردند.و اون دوتا قطعه رو دوباره اجرا کردم.حالا میخوام ببینم نظرتون در هر دو موضوع ( استاد و قطعاتی که نواختم)
متشکرم.

قایقرانان رود ولگا (You can see links before reply)

گل سایه کمر (You can see links before reply)

HamedSedighi
Sunday 7 February 2010, 11:28 PM
از همراهان عزیز بسیار متشکرم.امروز پیش یه استاد رفتم که از طرف یکی از دوستانم معرفی شده بودند.اما ایشون هیچ اعتقادی به نت نویسی و نت خوانی و میزان و کسر میزان و ... نداشتند و فرمودند سنتور اساسا باید به صورت شفاهی آموخته بشه. و این منو کلی گیج کرد که آیا لازم هست من نت ها رو بخونم و بزنم ( ضربی کار کنم ) یا نه برم روی ردیف و دستگاه ها.؟ لطفا راهنماییم کنید.

خب من سنتورم رو هم دادم برام کوک کردند.و اون دوتا قطعه رو دوباره اجرا کردم.حالا میخوام ببینم نظرتون در هر دو موضوع ( استاد و قطعاتی که نواختم)
متشکرم.

قایقرانان رود ولگا (You can see links before reply)

گل سایه کمر (You can see links before reply)

من سنتور نمی نوازم اما اعتقاد استادی که ذکر کردی اعتقاد جالبی نیست

Razoniaz
Monday 8 February 2010, 09:01 AM
همنفس عزیز سلام
در مورد قطعات عرض کنم که خیلی خوب نواخته بودید ممنونم بخصوص ریتمتون خیلی عالی بود. ولی... سنتورتون خوب کوک نشده بود.
می دونم زحمت تون می شه ولی خب ساز را باید مجددا برای کوک ببرید. مهمترین نکته ای که زنده یاد استاد پایور بهش اشاره می کرد کوک ساز بود.
اگه از همین ابتدا با ساز ناکوک بزنید گوشتون حساسیت موسیقیایی خودش رو کم کم از دست می ده و بعدها مسلما به مشکل بر می خورید به خصوص در کارهای گروهی. این مشکلیه که بسیاری از افرادی که باهاشون در ارتباط بودم داشتن.پس لطفا سازتون رو حتما برای کوک پیش یه استاد خوب ببرید.
و یه چیز دیگه... انتخاب استاد خوب در مرحله ای که شما هستید شانس موفقیت شما را 70درصد بالا می بره و همینطور بالعکس. پس حتما حتما در انتخاب استاد وسواس زیادی به خرج بدهید. من پیشنهاد می کنم سراغ افرادی برید که به صورت اصولی و از روی نت با هنرجو کار می کنند.

لطفا پس از کوک سنتور قطعات: 28 آهنگ محلی و 30 تصنیف چهره به چهره را از کتاب شیوه سنتور نوازی کار کنید.

ham-nafas
Monday 8 February 2010, 09:29 AM
متشکرم از شما ...
اما بالاخره ردیف و دستگاه هایی که قراره یه روز من یاد بگیرم رو باید شفاهی یا د بگیرم یا نتش هست؟

Razoniaz
Monday 8 February 2010, 09:49 AM
متشکرم از شما ...
اما بالاخره ردیف و دستگاه هایی که قراره یه روز من یاد بگیرم رو باید شفاهی یا د بگیرم یا نتش هست؟

از ردیف های ابتدایی استاد پایور گرفته تا ردیف های استاد صبا و ردیف های میرزا عبدالله و ... نت همه این ردیف ها موجود هستش.
البته به مرور زمان گوش شما قویتر می شه و می تونید خیلی از قطعات را بدون نیاز به نت بنوازید ولی فعلا مهمترین کار تکیه روی نت هستش.

ham-nafas
Monday 8 February 2010, 09:56 AM
اون استاد به من میگفت با نت نمیشه این ردیفا رو یاد بگیری.بین ها چندتا جمله یه بیت از مولانا هم می آورد و میزد تو عرفان و شریعت و طریقت و ... .که من رو تحت تاثیر قرار بده.بعد که حرفاش تموم شد بخدا سرم درد میکرد و چشام میسوخت.گردنم گرفته بود بس که به حرفاش گوش کرده بودم.حرفای ضد و نقیضی میزد.و آخر کار هم گفت برای این جلسه اول ..... هزار تومان بپردازید و برای کوک سازتون هم .... هزار تو مان.
من راستش دیشب یه لحظه از سنتور بدم اومد.گفتم ببین برای پول ...
یه استاد خوب پیدا کردن خیلی سخته.

HamedSedighi
Monday 8 February 2010, 10:33 AM
اون استاد به من میگفت با نت نمیشه این ردیفا رو یاد بگیری.بین ها چندتا جمله یه بیت از مولانا هم می آورد و میزد تو عرفان و شریعت و طریقت و ... .که من رو تحت تاثیر قرار بده.بعد که حرفاش تموم شد بخدا سرم درد میکرد و چشام میسوخت.گردنم گرفته بود بس که به حرفاش گوش کرده بودم.حرفای ضد و نقیضی میزد.و آخر کار هم گفت برای این جلسه اول ..... هزار تومان بپردازید و برای کوک سازتون هم .... هزار تو مان.

من خیلی ها رو دیدم که حسی مثل تو پس از مدتی پیدا میکنند . وای ... چه میشه گفت به افرادی که بوجود آورنده چنین احساساتی در دیگران هستند.

شما از سنتور روی گردان نشو.با پشتکار و تلاش و تمرین و ممارست به جاهای خیلی خوبی می رسی.

حتما نزد یک استاد عالی برو . و کاملا اصولی یاد بگیر از همین ابتدا .

Razoniaz
Monday 8 February 2010, 10:54 AM

همنفس عزیز عجب حکایتی داشتید :)
یه چیزی رو دوستانه بهتون بگم، همیشه حساب موسیقی رو از افراد جدا نگه دار. ذات موسیقی پاک و مقدس هستش ولی ذات افرادی که موسیقی کار می کنن ممکنه اینجور نباشه.
سعی کنید همیشه به موسیقی و به خصوص ساز سنتور عشق بورزید و حساب بعضی از افراد را از حساب موسیقی جدا بدونید. زیرا اونها هنر را درک نکردند و عاشق هنر نیستن فقط برای کسب درآمد ازش استفاده می کنن.

ham-nafas
Monday 8 February 2010, 11:12 AM
متشکرم از همه شما.یه استاد دیگه هست.انشالا باهاش تماس میگیرم.ایشون از روی نت آموزش میدن.
برم پیش ایشون و هم سازم رو دوباره کوک کنم و هم طریقت و شریعت رو پیش ایشون بگذرونم.

Mezrab
Monday 8 February 2010, 02:22 PM
استاد موسیقی به مادیات توجه نمیکنه...استادی که خوب باشه میدونه که شاگردش دستمزد رو پرداخت میکنه..تقاضا نمیکنه.

david_santoori
Tuesday 9 February 2010, 11:56 AM
من معذرت میخوام ولی استاد خوب ،حشوه . اگر در مورد کلمه استاد صحبت میکنید دیگه نیاز نیست دنبالش را بگید . مثلا رودخانه زنده رود یا حوریان سیاه چشم باز هر دوی اینها حشواند. حالا بماند که امروز به بقال سر کوچه هم میگند استاد 1 کیلو سبزی بده !!! به نظر من استاد کلمه ای مقدسه و بگردید دنبال کسی که بتونه بار این کلمه را تحمل کنه.

ham-nafas
Tuesday 9 February 2010, 03:44 PM
درست میگی. پس بگم استاد واقعی ...

ham-nafas
Thursday 11 March 2010, 02:45 PM
یه استاد خوب پیدا کردم که میگن از شاگردهای مرحوم مشکاتیان هم بودند.انشاءالله از هفته ای که پیش رو داریم کلاس هاش رو میرم و اینجا هم در خدمت دوستان هستم.بازم متشکرم به خاطر کمک های دوستان با معرفت

ham-nafas
Saturday 20 March 2010, 11:26 PM
جلسه اول کلاس رو شرکت کردم.استاد خوبی به نظر میان.
و اشکالاتی از نحوه مضراب زدن من گرفتند که من متوجه شدم بدون استاد نمیشه حتی با نت آهنگ پیشرفت کرد.
انشاءالله قرار شد من مضراب زدنمو درست کنم بعد درس ها رو پیش میرم.