PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش میکس (بخش دوم)

Porya
Saturday 20 February 2010, 10:50 PM
درود بر شما هنرمندان عزیز

این تاپیک در ادامه تاپیک آموزش میکس(بخش اول) (You can see links before reply) زده شده که بخش دوم آموزش میکس برای اجرا های تکنوازی هست.

در این تاپیک میخوام بهتون نشون بدم که چه طور میشه از اجرایی که تو بدترین شرایط رکورد گیری شده ، یک اثر خوب و دلنشین به وجود اورد .

پیشنهاد میکنم اگه قسمت اول این اموزش رو تا حالا نخوندید ، ابتدا یه نگاهی بهش بندازین که با محیط نرم افزار سونار یک آشنایی مختصر پیدا کنید.

این نکته هم عرض کنم که فایل های صوتی رو در یک فایل با هم اپلود کردم ابتدا این فایل ها رو دانلود کنید

You can see links before reply
حجم 900کیلو

آموزش میکس (بخش دوم)

خوب دوستان عزیز اولین چیزی که شما برای رکورد صدا نیاز دارین یک میکروفن و یک کارت صوتی است . کارت صوتی به صورت انبرد روی تمام مادربورد های کامپیوتر نصب هست ولی به علت نداشتن کیفیت و ایجاد نویز در هنگام رکورد ، از کارت های حرفه ای که مخصوص این کار طراحی شده استفاده میشه . البته جای نگرانی نیست چون برای شروع با همین کارت هم میتونین استفاده کنین. هدف از ایجاد این تاپیک هم همین است که چه طور میشه کیفیت های پایین رو بهبود بخشید .

خوب میریم سر اصل مطلب :

نرم افزار سونار یکی از قدرتمند ترین نرم افزارهای ضبط صدا هستش که انعطاف بالایی رو در هنگام ضبط در اختیارتون قرار میده

شما برای اینکه بتونین از میکروفنتون صدایی رو ضبط کنین ، نیاز به یک ترک صوتی (که دربخش اول توضیح دادم) دارید

پس قبل از هر چیز یک ترک صوتی اجاد کنید : Insert > Audio Track

حالا بر روی قسمت ورودی کانال کلیک کنید و اون رو ، روی ورودی کارت صوتی قرار بدید . توجه کنین که صدای دریافتی از میکروفون شما ، صدای مونو هست . پس بعد از کلیک کردن روی ورودی ، اون رو روی یکی از باند های چپ یا راست قرار بدید که صدای ضبط شده به صورت مونو ضبط شود . برای این کار اگر از کارت های حرفه ای با دو کانال ورودی چپ و راست استفاده میکنید ، میکروفونتون رو به هر کانال دادید ، ورودی رو هم همون انتخاب کنید .

ولی اگه از کارت های انبرد استفاده میکنید راست یا چپ بودن فرقی نمیکنه ، فقط دقت کنین که روی یکی ازباند ها باشه .(روی حالت استریو نباشه)

بعد از تنظیم حالت ورودی ، روی گزینه R کانال (در بخش اول توضیح دادم) کلیک کرده و اون رو فعال کنین . حالا گزینه رکورد در نوار ابزار که در کنار Play قرار دارد و به شکل یک دایره هست فعال میشود و شما با کلیک کردن روی اون میتونید هر صدایی که میکروفونتون دریافت میکنه رو ضبط کنین !

در هنگام رکورد ، به علت نداشتن فضای اکوستیک و هزار یک دلیل دیگه ، شما غیر از صدای مورد نظر ، صدای نویز هم دریافت و ضبط میکنید و شاید خوشایند نباشه در هنگام شنیدن یک اثر هنری ، با یک صدای نویز هم روبرو باشیم ! خوشبختانه نرم افزار آدوب آدیشن Adobe Audition با فناوری که در خودش قرار داده تا حدودی این مشکل رو برطرف کرده .

ما برای اینکه بتونیم با استفاده از این قابلیت ، نویز رو از کل کار حذف کنیم ، نیاز به چند ثانیه صدای نویز خالص داریم که به عنوان پترن نویز تو نرم افزار استفاده کنیم.

برای همین قبل از اینکه رکورد رو شروع کنین ، حدود دو ، سه ثانیه سکوت کنین که فقط و فقط صدای نویز محیط ضبط بشه!

متاسفانه من به علت نداشتن ساز اکوستیک مجبور شدم با استفاده از نرم افرار های شبیه ساز ، یک رکورد میدی بگیرم و یک نویز مصنوعی رو به کار اضافه کنم ! البته سعی کردم نویز رو خیلی بیشتر از حد طبیعی در نظر بگیرم که بد ترین شرایط رکورد رو داشته باشیم

بعد از رکورد شما با صحنه ای مثل شکل زیر مواجه میشوید !

تا اینجا فعلا دیگه با نرم افزارسونار کار نداریم و برای حذف نویز فایل صوتی رو منتقل میکنیم به نرم افزار ادوب ادیشن .
برای این کار از منوی File > Export > Audio رو انتخواب کنید .

در کادر export توجه داشته باشید که قسمت Channel Format رو در حالت مونو بذارید !

و بعد از انتخواب اسم برای فایل ، اون رو با پسوند Wave ذخیره کنید .

مراجعه به فایل ذخیره شده 1- Flat Signal . همون طور که متوجه شدید فایل به همراه نویز ضبط شده.

حالا نرم افزار ادوب ادیشن رو اجرا کنید . (من از نسخه 2 استفاده کردم)

بعد از اجرای نرم افزار با این صحنه روبرو میشوید :

این نرم افزار دو قابلیت multi track و edit رو داراست . که ما در این اموزش با قابلیت ادیت نرم افزار کار داریم (قابلیت مولتی ترک این نرم افزار در مقابل نرم افزار هایی مثل سونار و کیوبیس دارای ضعف هایی هست که به شخصه ترجیح میدم از قابلیت مولتی ترک سونار استفاده کنم )

اگه بعد از اجرا در حالت مولتی ترک قرار داشت ، میتونید با کلیک بر روی گزینه ادیت اون رو به حالت ادیت در بیارید .

حالا بر روی نوار منو از مسیر File > open به ادرسی که فایل مورد نظر رو قرار دادین بروین و فایل رو انتخاب کنید

بعد از این کار شکل موج رومیتونید در نرم افزار مشاهده کنید .

همون طور که میبینید در ابتدای فایل چند ثانیه صدای نویز رو ضبط کردم که به عنوان پترن نویز ازش استفاده کنیم .
حالا اون چند ثانیه نویزی که ضبط کردین رو مانند شکل بالا انتخاب کنید.

این مرحله ، مرحله پترن گیری نویز هست . حالا از نوار منو به ادرس Effects > Restoration > Noise Reduction بروید.

در کادر باز شده ، در قسمت بالا و سمت راست ، مقدار Snapshots in profile رو روی 10000 قرار بدید (عدد رو تایپ کنید) و بر روی گزینه Capture Profile کلیک کنید. مرحله سمپل گیری با موفقیت تمام شد ! حالا روی گزینه Close کلیک کنید . (حواستان باشد اشتباهی روی ok یا cancel کلیک نکنید!)

حالا کل فایل صوتی رو انتخاب کنید . (برای اینکار میتونید از کلید های ترکیبی Ctrl + A استفاده کنین)

دو باره به مسیر Effects > Restoration > Noise Reduction بروید .

حالا تمام پارامتر هارو به این صورت قرار بدین :

Reduce by: 40
Precision Factor: 10
Smoothing Amount: 20
Transition Width: 1
Spectral Decay Rate: 2

حالا بر روی ok کلیک کنید و اهنگ رو پلی کنید تا ببینید دیگر هیچ نویزی در کار نیست !!!

حالا فایل رو ذخیره کنید .

خوب دوستان عزیز ، مرحله حذف نویز با موفقیت به پایان رسید و دیگه با ادوب ادیشن کاری نداریم و دوباره میریم تو سونار .

Porya
Saturday 20 February 2010, 10:52 PM
خوب بعد از اجرای نرم افزار سونار برای اینکه فایل ذخیره شده در قسمت قبل رو دوباره تو سونار باز کنیم ، از منو به مسیر : File > import > audio بروید و فایل ذخیره شده رو انتخواب کنید .

خوب حالا میرسیم به مرحله شفاف سازی و رنگ و تاب دادن به صدا

اول بزارید شما با نحوه افکت گذاری روی کانال ها اشنا کنم . همون طور که تو بخش قبل عرض کردم هر کانال دارای یک کادر برای قرار گیری افکت ها میباشد . ( بخش اول – پست دوم - شماره 15 )
برای اینکه یک افکت در داخل کادر قرار دهیم ، باید بر روی کادر کلیک راست کرده و از قسمت Audio fx افکت مورد نظر رو انتخاب کنیم .

من میخوام تو این بخش از افکت های Sonitus fx که در داخل سونار هست استفاده کنم .

اولین مرحله مربوط میشه به افکت های دینامیک صدا مانند اکولایزر و کمپرسور و ...

توی کادر افکت راست کلیک کنید و از مسیر Audio FX > Sonitus:fx >Equalizer افکت اکو لایزر رو انتخاب کنید.

احتمالا باید با روش کار این افکت اشنایی داشته باشین .از این افکت برای ***** کردن قسمت از باند فرکانسی مورد نظر استفاده میشود.

بعد از اینکه اکولایزر رو باز کردید ، باید یکسری از باند ها رو برای رزولوشن یا شفافیت بیشتر تقویت یا تضعیف کنید .

چون ساز پیانو هست و محدوده صدایی وسیع داره باید فقط فرکانس های کمتر از 50 هرتز و بیشتر از 15کیلو هرتز رو ***** کنیم و ببندیم . برای اینکه کار کمی شفاف تر به نظر برسه میتونید تا 5 دسیبل تقویت در فرکانس 5 کیلو هرتز انجام بدین .

در میکس اصولا بعد از اکولایزر افکت دینامیک کمپرسور رو قرار میدن تا دامنه صدا رو در جاهایی که بیشتر از حد معین میباشد تضعیف کند و به حد معین برسونه . ولی تو میکس صدای پیانو بهتر این افکت رو خیلی نرم و برای پخته گی صدا و برای تضعیف جاهایی که دامنه خیلی از حد زیاد تر شده استفاده کنیم . چون تمام حس پیانو به میزان ولوسیتی یا تغییرات دامنه صدا بستگی داره !

ما در این قسمت حد معین صدا (Threshold) رو منفی24 دسیبل در نظر میگیریم که هر وقت دامنه از این میزان بالاتر رفت کاهش محسوسی رو داشته باشیم
باقیه پارامتر هارو به این صورت تنظیم کنید:

Ration : 10.0
Attack : 60ms
Release : 300ms

در مورد کمپرسور ها بعدا یه مقاله میذارم که بیشتر باهاش اشنا بشین .

ما تا این لحظه تمام پردازش هایی که انجام دادیم بر روی صدای مونو بود اما از این به بعد میرسیم fx هایی که برای جلا دادن بیشتر به اهنگ هست . برای این منظور دیگه نمیتونیم از صدای مونو بهره بگیریم ،چون تمام مانور fx ها درحالت استریو زیبایی رو به ارمغان میارن !
از این به بعد اعمال fx باید در نهایت ضرافت انجام بگیره که کار حالت مصنوعی و خونگی به خودش نگیره !
خوب پس اولین کاری که باید انجام بدیم تبدیل فایل صوتی ، از حالت مونو به استریو هست !
برای این کار بر روی فایل صوتی کلیک راست کرده و گزینه Convert to Stereo را انتخاب کنید .

بعد از این کار فایل صوتی شما به دوقسمت چپ و راست تقسیم میشه و در نتیجه انعطاف پذیری بیشتری رو برای اعمال افکت های زینتی به ما میده

در اصوات استریو به صورت طبیعی معمولا از دو میکروفن با مشخصه های فنی مختلف برای ضبط کردن ساز استفاده میشه تا با اختلاف انداختن در جنس صدا ها در دو باند یک حالت استریوی واقعی رو به نمایش کشیده بشه ! حتی برای حالت استریویی زیبا تر دو بار ساز رو رکورد میگیرن و با پن کردن اونها به چپ و راست ! یک حالت بسیار زیبا رو تشکیل میدهند! همون حالتی که صدا بغل گوش احساس میشه!

حالا ما اینجا میخوایم یک حالت مصنوعی از صدای استریو رو با استفاده از یکی از پلاگین های سونار به وجود بیاریم !
برای اینکار در کادر افکت ، از مسیر Audio FX > Channel Tools افکت Channel Tools رو انتخاب کنید .

به وسیله این پلاگین ما یک اختلاف زمانی در حد میلی ثانیه بین کانال های چپ و راست ایجاد میکنیم تا صدا حالت استریو به خودش بگیره !
در قسمت Delay به باند چپ مطابق شکل 10 میلی ثانیه تاخیر بدید .

در مرحله بعدی قصد دارم با اضافه کردن مقدار کمی دیلی (اکو به زبان عامیانه) به کار حجم بدم . در استفاده از دیلی باید دقت زیادی رو به خرج بدید تا دیلی اجاد شده همگام با تیمپو و وزن اهنگ باشد !

برای اضافه کردن دیلی به کار از مسیر Audio FX > Sonitus:fx >Delay دیلی رو اضافه کنید .

چون بحث دیلی یک بحث سلیقه ای هست تنظیم این قسمت با خودتون .

میرسیم به مهمترین بخش میکس یعنی اعمال ریورب (Reverb) .این قسمت تو طبیعی بودن یا خونگی بودن کار تاثیرش از همه بیشتره ! نهایت ضرافت و صرفه جویی رو باید در اعمال این افکت رعایت کرد تا ریورب کار چیزی شبیه ریوربی که تو حموم وجود داره نشه!

از مسیر Audio FX > Sonitus:fx > Reverb افکت ریورب رو به کار اضافه کنید .

برای جلوگیری از پدیده هوم باید فرکانس های زیر 200 هرتز در ریورب بسته شوند.

بقیه تنظیمات رو مانند شکل اعمال کنین.

اکنون کارتمام شد . از مسیر file > export فایل نهایی رو در یک جا ذخیره کنید . حالا فایل نهایی میکس شده رو با فایل خام با نویزی که در ابتدا با اون روبرو بودیم مقایسه کنید !!!

مراجعه به فایل 3 - Mixed Signal

خوب دوستان عزیز آموزش میکس تک ترک صوتی به پایان رسید امید وارم مورد توجه تون قرار گرفته باشه .
این نکته رو عرض کنم اون حالت موجی شکلی که در اهنگ پدید اومده به خاطر نویز زیادی بود که حذف کردیم البته به طور معمول نویز به این زیادی همراه صدای اصلی ضبط نمیشه . من از قصد نویز رو بیشتر گرفتم که بد ترین شکل ممکن رو در نظر داشته باشیم .

در این صورت اگه از تجهیزات حرفه ای استفاده کنیم کیفیت به مراتب بیشتر خواهد شد !

ویک مورد دیگه این که به دلیل نداشتن زمان کافی نتونستم اون طور که میخواستم مراحل رو براتون توضیح بدم که همینجا از همه عذر خواهی میکنم .

و در اخر هر سوالی براتون پیش اومد میتونین در همین تاپیک بپرسین .

بدرود

SINGER1
Saturday 20 February 2010, 10:55 PM
.

خسته نباشی پوریا جان... میدونم خیلی از دوستان دنبال این آموزش بودن..

بازم تشکر میکنم

.

milad90f
Sunday 21 February 2010, 12:42 AM
salam bache ha man taze too sitetoon ozv shodam,doost daram kollan dar morede tanzimo ahangsazio mixo master bedoonam,ye joorayi taze karam,chize ziadi nemidoonam,kesi mitoone komak kone??

avm
Sunday 21 February 2010, 07:16 AM
سلام پوریا جان دستت درد نکنه از مقاله خوبی که گذاشتی

اگه اجازه بدی من چندتا سوال دارم که بپرسم
در مورد حذف کردن نویز تو Adobe Audition ، سوال ام اینه که کارش مثل Gate هست یا کلا سیستم خذف کردن نویزش فرق داره مثلا اگر گیتار آکوستیک رو صدا گرفتی و کمی صدای فن کامپیوتر هم باهاش گرفته شده، و ببری نویزش رو حذف کنی رو ساستین سازی که گرفته شده تاثیری نمیزاره ؟! چون وقتی noise gate رو باهاش کار میکنی میاد هوم یا هر چی که قبل داری رو کپچر میکنه ولی وقتی تراک شروع میشه اون هومی که وجود داره رو احساس میکنی و وقتی تراک تموم میشه سریع میبندتش و خوب کمی مصنوعی میشه! گرچه من gain برای record رو بالا میگیرم تا وقتی gate میزارم خیلی محسوس نباشه، ولی سوالم اینه که تو audition این مشکل بر طرف میشه یا تکنولوژی اش مثل هم هست ؟!!

سوال دوم اینکه در مورد FX ها (Delay و Reverb) اگه مستقیم اونا رو روی لاین بدیم کمی صدا رو دور نمیکنه ؟!! یعنی بهتر نیست تو یه ّfx channel جدا بدیم و خروجی رو بهش بدیم که هم صدا جلو باشه هم اینکه fx هامون رو داشته باشیم ؟

مرسی ارسلان

Porya
Sunday 21 February 2010, 02:28 PM
سلام پوریا جان دستت درد نکنه از مقاله خوبی که گذاشتی

اگه اجازه بدی من چندتا سوال دارم که بپرسم
در مورد حذف کردن نویز تو Adobe Audition ، سوال ام اینه که کارش مثل Gate هست یا کلا سیستم خذف کردن نویزش فرق داره مثلا اگر گیتار آکوستیک رو صدا گرفتی و کمی صدای فن کامپیوتر هم باهاش گرفته شده، و ببری نویزش رو حذف کنی رو ساستین سازی که گرفته شده تاثیری نمیزاره ؟! چون وقتی noise gate رو باهاش کار میکنی میاد هوم یا هر چی که قبل داری رو کپچر میکنه ولی وقتی تراک شروع میشه اون هومی که وجود داره رو احساس میکنی و وقتی تراک تموم میشه سریع میبندتش و خوب کمی مصنوعی میشه! گرچه من gain برای record رو بالا میگیرم تا وقتی gate میزارم خیلی محسوس نباشه، ولی سوالم اینه که تو audition این مشکل بر طرف میشه یا تکنولوژی اش مثل هم هست ؟!!

سوال دوم اینکه در مورد FX ها (Delay و Reverb) اگه مستقیم اونا رو روی لاین بدیم کمی صدا رو دور نمیکنه ؟!! یعنی بهتر نیست تو یه ّfx channel جدا بدیم و خروجی رو بهش بدیم که هم صدا جلو باشه هم اینکه fx هامون رو داشته باشیم ؟

مرسی ارسلان

درود بر شما

نه ارسلان جان ، کلا سیستم حذف نویز با گیت فرق میکنه و اصلا به ساستین کار هیچ لطمه ای وارد نمیکنه ! فقط همون نویزی که به عنوان پترن بهش میدیم رو از کل کار حذف میکنه و حتی در هنگامی که صدای اصلی هم در حال پخش شدنه دیگه صدای نویزی وجود نداره . برخلاف گیت که فقط قسمت هایی که هیچ صدایی پخش نمیشه رو موت میکنه و با پخش صدای اصلی ، نویز هم شنیده میشه .

در مورد سوال دومت باید بگم بستگی به نوع افکت داره ! مثلا افکت ریوربی که من تو این پروژه استفاده کردم ، این قابلیت رو داره که میزان صدای Dry که صدای اصلی هست و Reverb رو به صورت جدا از هم کنترل کنه . و هرچی صدای Dry رو کاهش بدیم صدا به اصطلاح دور تر میشه .
از روش fx channel هم میشه استفاده کرد ولی معمولا برای پروژه های کامل اهنگسازی استفاده میشه .چون تو این پروژه یه تک کانال بیشتر نداشتیم من مستقیم استفاده کردم.

بدرود

avm
Sunday 21 February 2010, 03:07 PM
درود بر شما

نه ارسلان جان ، کلا سیستم حذف نویز با گیت فرق میکنه و اصلا به ساستین کار هیچ لطمه ای وارد نمیکنه ! فقط همون نویزی که به عنوان پترن بهش میدیم رو از کل کار حذف میکنه و حتی در هنگامی که صدای اصلی هم در حال پخش شدنه دیگه صدای نویزی وجود نداره . برخلاف گیت که فقط قسمت هایی که هیچ صدایی پخش نمیشه رو موت میکنه و با پخش صدای اصلی ، نویز هم شنیده میشه .

در مورد سوال دومت باید بگم بستگی به نوع افکت داره ! مثلا افکت ریوربی که من تو این پروژه استفاده کردم ، این قابلیت رو داره که میزان صدای Dry که صدای اصلی هست و Reverb رو به صورت جدا از هم کنترل کنه . و هرچی صدای Dry رو کاهش بدیم صدا به اصطلاح دور تر میشه .
از روش fx channel هم میشه استفاده کرد ولی معمولا برای پروژه های کامل اهنگسازی استفاده میشه .چون تو این پروژه یه تک کانال بیشتر نداشتیم من مستقیم استفاده کردم.

بدرود

سلام
مرسی پوریا جان کاملا عالی بدون نقص و کامل و خلاصه و شسته رفته بود. ممنون
ارسلان

SINGER1
Monday 22 February 2010, 05:47 PM
.

با سلام خدمت دوستان عزیز:

با اجازه ار پوریای عزیز این هم فایل PDF آموزش میکس که تقدیم شما میکنم.

.

دانلود از سایت 4shared (You can see links before reply)

دانلود غیر مستقیم (You can see links before reply)

.

موفق باشید

.

hmd_kro
Monday 22 February 2010, 08:27 PM
شما از کدوم ورژن آدوب آئودیشن استفاده میکنید؟

من ورژن2و3 رو دارم اما زمانی که میخوام افکتی رو play کنم تا حالت اون افکت رو بشنوم ، بعداز اینکه دو سه تا از افکتها رو شنیدم dont send میده و برنامه بسته میشه. علت چیه؟

Porya
Tuesday 23 February 2010, 10:20 AM
درود بر شما دوست گرامی

من از ادیشن 2 استفاده کردم . معمولا تو برنامه های کرک شده این ارور ها وجود داره .نرم افزارتون فایل کرک داشت یا با سریال نامبر اکتیو کردینش؟ تو ادیشن هم معمولا اگه افکت های سنگین رو به صورت اینسرت رو هر کانال قرار بدین ، میزان کارکرد سی پی یو بالا میره . شاید به خاطر همون از برنامه خارج میشه . اگه از asio 4 all استفاده میکنین میزان بافر رو افزایش بدید ببینید باز هم این مشکل پیش میاد ؟ . البته من از نسخه 3 این نرم افزار استفاده نکردم که ببینم این مشکل حل شده یا نه !

hmd_kro
Friday 26 February 2010, 12:05 PM
با سریال نامبر اکتیوش کردم.

آخه مشکل اینه که من یک لاین باز میکنم یعنی کلا پروژم یک تراکه ، که زیاد سنگین هم نیست .فقط روی اعمال کردن افکت و گوش دادن یا همون پریویو ارور میده.

Porya
Friday 26 February 2010, 09:35 PM
درود بر شما

سر همه پلاگین ها ارور میده ؟؟
اگه میشه اون اروری که میده رو کامل اینجا بنویسید . یا همون لحظه از صفحه مانیتورتون عکس بگیرید و اینجا بذارید.