PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دوره پاساژ و تمرین های سرعتی سنتور

Mezrab
Monday 22 February 2010, 09:07 PM
خوب، خوشبختانه به خاطر وجود افراد فعالی که این مدت در بخش سنتور فعالیت کردند، این بخش کمی رونق گرفته اما باز کمبود هایی داره و البته مزیت هایی نسبت به بخش های دیگه، کم کم سعی میکنیم به کمک دوستان این بخش رو فعال تر کنیم. خوب همونطور که میدونید هر سازی علاوه بر یک سری دوره آموزشی مشخص یک سری دوره تکنیک داره که در سطح های بالا نوازندگی انجام میگیره، اما خوب بعضی ساز ها مثل سنتور از همون ابتدا نیاز دارند، سنتور سازی هست که درست مضراب زدن و سریع بودن توش خیلی توی نوازندگی تاثیر داره و همین هست که نوازندگان رو متمایز میکنه، به همین دلیل تصمیم گرفتم علاوه بر دوره آموزشی که به صورت جداگانه در حال برگزار شدن هست و من و بعضی دوستان داریم توش فعالیت میکنیم، یک دوره تمرینات سرعتی و پاساژ هم برگزار کنیم که علاوه بتونه رو تکنیک و سرعتمون هم تاثیر بگذاره و چه بسا این تمرینات از همین الان برای هر قشری از نوازندگان مناسب میتونه باشه. پیشنهاد من به این شکل هست که دوستان عزیز پس از خرید کتاب یا دریافت نتش از همینجا قطعات رو با سرعت آهسته تمرین کنند تا به حداکثر سرعت به همراه درست و تمیز نواختن برسند، چون تمیز نواختن این قطعات خیلی مهم هست باید به این نکته توجه بشه، بعد از تمرینات فراوان قطعه رو با حداکثر سرعتی که میتونند ضبط کنند و همینجا بزارند که کارهامون رو مقایسه کنیم و نظر بدیم، اگر این دوره ادامه پیدا کنه خیلی تاثیر گذار میتونه باشه.
-----------------------------------------------------
برای شروع کار من یک پیشنهاد دارم که خیلی بهتر هست و حق مولف رو هم ضایع نمیکنه و اون خرید کتاب هست، کتابی به اسم لاچین، که مولفش یکی از دوستان استاد بنده هست، اسمشون محمد خالقی هست و کتاب توسط انتشارات نای و نی به چاپ رسیده و پخش شده، چون چاپ اول هست ممکنه ایراداتی داشته باشه ولی برای ما کتاب مناسبیه، حالا دوستان اگه کتاب دیگری هم میشناسند یا تمرین خاصی در نظر دارند میتونند برای من ارسال کنند.

پیشنهاد دوم هم این هست که کسانی که واقعا نمیتونند کتاب رو تهیه کنند به من بگند که براشون اسکن کنم و بفرستم اما باز راه حل اول بهتر هست...قیمت کتاب هم تو این دوره چاپ 3500 تومانه.. من برای شروع 8 درس اول کتاب رو پیشنهاد میدم و خودم هم تمرین میکنم تا به سرعت مناسب برسم و اینجا قرارش بدم.

You can see links before reply

آناهيتا 79
Tuesday 23 February 2010, 08:34 AM
من هم موافقم . فقط اين كتاب رو مي شه بذاريدش ، دانلودش كنيم ؟

آناهيتا 79
Tuesday 23 February 2010, 11:32 AM
آناهیتا بهتر نیست کتاب رو خریداری کنیم تا حق نویسنده و مولف ضایع نشه ؟ البته ببخشید اینجوری میگم ها .
آخ . آره راست مي گي ها. ببخشيد . اين ذهن مشروب من به حال خودش نيست كه . اصلا فكرش رو نكرده بودم . چشم . تهيه مي كنم . بابت اين سوتي معذرت.

david_santoori
Tuesday 23 February 2010, 12:48 PM
با این که اتود زدن خیلی خوبه و حتی یک بخش اصلی تمرین نوازندگی هست ولی اگه درزمان درست خودش و به موقع به نوازنده تزریق نشه میتونه آسیب خودشا بعد ها در نوازندگی شخص بجا بذاره. آیا فکر میکنید پایور شیر و خط کرده و بعد قطعاتی رو که ساخته توی کتاباش چاپ کرده؟ نه خیر ،استاد پایور تمام جوانب رو خیلی هوشمندانه تر از اونی که فکرشا بکنید سنجیده اند و بعد مکتب سنتورنوازی خودشونا از دوره ی مقدماتی و ابتدایی تا دوره ی عالی و فوق عالی تدوین کرده اند و به جرات میتونم بگم هیچ مکتبی به اندازه ی ایشون جامع و کامل نیست .
من اون کتابی که معرفی کردید ، ندیدم ولی راجع به این موضوع فکر کنید مگه برای مشکاتیان کاری داشت که ردیف بنویسه یا هر کتاب آموزشی دیگه؟ منظورم اینه که اگه احتیاج بود ایشون این کا رو حتما خیلی زود تر از بقیه انجام میداد . ولی خوب از اونجایی که استاد پایور در زمینه ی آموزشی حرف رو تمام کرده دیگه وقت تلف کردنه که مثلا یک نفر دیگه بیاد در این زمینه ی کار بکنه !!! سنتور نوازان آینده هم باید به فکر یک موضوع جدید باشند .مثلا استاد مشکاتیان در زمینه تصنیف فوق العاده خوب کارکردند( اگه نگم بهترین تصنیف ساز ، یکی از بهترین ها بودند)
مطمئن باشید اگه این دوره ی ابتدایی استاد پایور رو کامل مسلط بشید به جایگاهی از فهم موسیقی ایرانی میرسید که بقیه ی نوازندگان در انتهای دوره ی متوسطه و حتی عالیشون در هر ساز دیگری بدان میرسند. اگر هم نگران این هستید که با دوره ابتدایی پایور به جایی نمیرسید خوب اشکالی نداره هشت آهنگ ایشون رو اگه مسلط بشید من بتون قول میدم که تمام قطعات کامکار رو بتونید خوب اجرا کنید ولی تصمیم با خودتونه !!!چون اون کتاب در مرحله ی خاصی از نوازندگی تدریس میشه و اگه زود تر سراغ اونها بریم مثل همون بچه ی ناقصی میمونه که زود تر از موقع از شکم مادرش بیرون اومده و بعد هم یک عمر رو دست پدر و مادرش میمونه !!! یا اینکه میتونیم صبر کنیم تا به یک پختگی نسبی که رسیدیم و وقتی که یک شناخت نسبی از موسیقی ایرانی پیدا کردیم اون وقت بریم سراغ شاخ و برگ دادن نوازندگیمون.
اون کتاب هم بخاطر تواضع اون استاد بزرگواره که اسمشا دوره ی ابتدایی گذاشتند (ماجراش مفصله)وگرنه هر که به دیدکمتر از دوره ی عالی بهش نگاه کنه ضرر کرده!!!همین قدر برای پایور بس که یک درآمد شور درس دوم کتاب ابتداییش را هنوز بعضی از اساتید ما نتونستند خوب درش بیارند. دیگه قضاوت با خودتون !!!

در نهایت سپاس گزارم از دوست فعال و با استعدادم محسن جان. خیلی حوشحالم که این بحث ها شکل میگیره!!!

Razoniaz
Tuesday 23 February 2010, 02:09 PM
با سلام خدمت همه دوستان بخصوص آقا محسن و آرش و آناهیتا و داود عزیز که نظرات خودشون رو توی این تاپیک ارائه کردن.
داود جان درخصوص صحبتهایی که فرمودید چند مورد به ذهنم رسید که گفتنش خالی از لطف نیست. چه در هنر، چه در علم و چه در هر مقوله ای نگاه به گذشته و ماندن در آن باعث خمود و عدم پیشرفت می شود. من احترام فوق العاده ای برای جناب آقای پایور قائلم ولی ایشان کار خویش را به نحو احسن انجام داد و رفت ولی به نظر من، اینکه فکر کنیم پایور دفتر آموزش سنتور را بست نه تنها احترام به پایور نیست، که نادیده گرفتن اصلی است که این استاد عزیز تا زنده بود یک لحظه از آن غافل نبود. "اصل نوآوری"
فکر می کنید اگر قبل از ظهور پایور این طرز فکر حاکم بر جامعه موسیقی بود که "حبیب سماعی" دفتر سنتور را بست باز هم ما اکنون استاد عزیزی مانند پایور داشتیم؟ نه بدون شک نه.
داوود عزیز پایور رفت ولی پایوران بسیاری در راهند. باور کنید در نوجوانان و جوانان امروز ما هستند کسانی که اگر قدرشان دانسته شود و اجازه رشد استعدادهایشان به آنها داده شود به پایوران زمان خویش تبدیل خواهند شد.
موسیقی ما موسیقی زنده ای است که پا به پای زمانه پیش میآید. دفتر آموزش سنتور هیچگاه بسته نمی شود چرا که موسیقی ما موسیقی پویایی است و نیاز به نوآوری دارد.
من و شما باید با هم عهد ببندیم در این روزگار وانفسایی که ساز موسیقی اصیل ما آنقدر غریب شده که حتی در رسانه ملی ما نمایشش جرم است، دست افرادی مثل "محمد خالقی" و دیگران را که در این روزگار طاقت فرسا دست به انتشار کتاب آن هم کتاب موسیقی اصیل می زنند را بگیریم و یاریشان دهیم. باشد که "محمد خالقی" عزیز روزی چون "روح الله خالقی" تصنیف "ای ایران" دیگری بسازد که قرنها ماندگار بماند.

Mezrab
Tuesday 23 February 2010, 06:05 PM
البته من خودم رو در این حد و اندازه نمیبینم که توی این بحث ها شرکت کنم و دخل و تصرفی توی حرف هاتون داشته باشم، اما در مورد تاثیر این تمرینات چیزی که من توی همین چند مدت دیدم و جوابش رو هم گرفتم این هست که واقعا این تمرینات توی مضراب زدن، توی احساس دادن به قطعه و پتانسیل نواختن خودم تاثیر داشته، به همین دلیل اومدم این ایده رو توی انجمن مطرح کردم تا اگر قرار هست تمرینی کنیم دور هم بکنیم و اگر قرار هست بهره ای ببریم با هم ببریم..حال اینکه این دوره مناسب تمریناتی به این شکل هست یا نه و یا اینکه چجور تمریناتی بکنیم نظر اساتید هست.. در هر صورت من این راه رو برای خودم انتخاب کردم و دوست دارم شریکانی هم داشته باشم که گام به گام با ردیف و تصنیف ها تکنیک هامون رو هم بالا ببریم..

david_santoori
Tuesday 23 February 2010, 07:09 PM
با درود فراوان خدمت جناب راز و نیاز و همه ی دوستان ، من دست شما و همه ی عزیزانی که بنده را نقد میکنند می بوسم و بیش از اونی که فکرشا بکنید خوشحال میشم وقتی میبینم عزیزی با تفکر بدین مسائل نگاه میکنه و به سادگی از کنارش عبور نمیکنه!

اما بحث کلی خطاب به همه ی سنتوری ها که موضوع را دنبال میکنند:

بنده کاملا با شما موافقم که نباید از پایور بت بسازیم ، چراکه خیلی از نوازندگان ما پایور را بت کرده اند و بردندش توی آسمونی که بدان نمیشه دست پیدا کرد ولی اگه یادتون باشه این تز خود من بود که گفتم پایور را از اون بالا بیاریدش پایین ،همین دور و ور ،کنار خونتون یه خونه هم براش اجاره کنید و هر روز برید بهش سر بزنید و لمسش کنید . من هم مخالف رکودم اگه بنده از پایور تعریف میکنم ،منتقد سر سختش هم هستم و کار های ایشون را هم خالی از عیب نمیبینم . اما در این مورد اصلا نمیتونم کوتاه بیام و اثرسترگ ایشون را نادیده بگیرم که اصلا قابل قیاس نیست با صحبتی هایی که امروزه در بحث دوره ی ابتدایی مطرح میشه.
. همون طور که گفتم این کتاب دوره ی ابتدایی نیست که ایشون اسمشا گذاشته دوره ی ابتدایی و هر یک از جملات ردیف ایشون وحشتناک پشتوانه ی فکری و احساسی شدید داره .
من فقط دارم میگم اگه شما میخواهی غزل بخونی برو سراغ خواجه حافظ شیرازی، چرا؟ چون که صد آید نود هم پیش ماست حالا در این مورد هم همین طور بنده تنها عرض کردم اگه کسی میخواد از ابتدا شروع کنه بهتره سراغ کتاب استاد پایور بره و مکتب ایشون را دنبال کنه بخاطر اینکه به طور کامل مراحل تکامل یک نوازنده در اون کتاب گنجانده شده و در نهایت شیرینی ، لطافت و درک عمیق از موسیقی ایرانی نوشته شده.
حالا اگه کتابی هست که فکر میکنید بهتره ،بسیار عالی هم هست حتما از اون استفاده کنید.من که نمیخوام خدای ناکرده جلو کسی یا چیزی رو بگیرم تنها دارم نظرم را ا علام میکنم که اگه دوست داشتید ار اون استفاده میکنید و مطمئن باشید حتی هر گزینه ای را هم که شما با تفکر انتخاب کنید من به اون احترام میذارم و حق فضولی در انتخاب شما را ندارم.و همه ی مشغولیت ذهنی من روی انتخاب آگاهانه است.

من نمیخوام وارد بحث تخصصی بشم ،بخاطر اینکه ممکنه دوستانی باشند که فقط حرف های بنده را گوش بدند و دیگه خودشون موضوع را دنبال نکنند و در نهایت خلاقیت شون از بین بره ، در واقع این ظلم به اون هاست ولی اشاره کوچکی میکنم :
میدونستید استاد صبا اجازه نمیدادند شاگرداشون اتود بزنند ؟(من این بحث را قبلا با یکی از دوستان داشتم. )
بخاطر اینکه ایشون معتقد بودند با اتود زدن دست نوازنده شکل میگیره و دیگه با اون دست نمی شه ردیف را با لطافت خودش اجرا کرد .
من این موضوع را میپذیرم ولی نه به طور کامل ،بخاطر اینکه ما در زمان حال داریم زندگی میکنیم و قطعا نیاز به توانایی و آمادگی فیزیکی تمام بدن (میدونید که فقط در یک تکنیک ریز زدن ،بیش از 400-600عضله در بدن شما در گیر میشند) برای اجرای قطعات تکنیکی پر سرعت داریم . اما این در چه موقعی هست ؟ کی ما باید بریم سراغ اتود ؟ این دیگه جوایش با شما.من فقط دارم میگم پایور در این حد میفهمید که برای سنتور نواز مبتدی اتود نیاز هست یا نه وا گه آره در چه حدی نیازه!
راستش من از سال 1377دوره ی ابتدایی را شروع کردم و هنوز نتونستم اون کتاب را زمین بذارم البته در کنارش خیلی کتابها و قطعات دیگری از بقیه ی اساتید زدم ولی ظرف اونها خیلی کوچیک بود سریع ته کشید اما این اقیانوس وسیع و عمیق استاد پایور تمامی نداره که نداره ، مثل همه ی آثار بزرگانی که ما در زمینه ی ادبیاتمون داریم این موضوع خبر از اتصال به یک فظای بینهایت را در اون بزرگوار میده ،اخه چه چیز باعث میشه که یک اثر تاریخ مصرف نداشته باشه و جاودان باشه ؟مثل شعر حافظ که برای هر زمانی صدق میکنه! حالا ما هم میتونیم وارد اون فظا بشیم یا نه باز با خودتون !و اگه جواب مثبته حالا چه طوری میشه ما هم به اون ذهن کهکشانی دست پیدا کنیم ؟(بله کلیدش اینه که خودمونو دست کم نگیریم ولی آیا این کافیه؟)
خدا شاهده که از اون موقع تا حالا یک نفر هم در این زمینه به من کمک نکرده یا اینکه چیزی یادم بده مگر اینکه خودم سوال کنم و همه اش حاصل پزوهش های و پرسو جوهای شخصیه و حتی برای دونستن خیلی از موضوعات در اون شرایط سنی با پدرم مجبور میشدیم برای دست یابی به اطلاعات بیشتر حتی به چند شهر از جمله تهران سفر کنیم ،حالا که دیگه راحت توی فظای مجازی داریم تبادل اطلاعات می کنیم و امیدوارم با این پر حرفی ها که سرتونا درد آوردم حداقل تونسته باشم یه جرقه در ذهن همه عزیزان ایجاد کنم.

و درآخر مخلص و دستبوس همه ی بزرگوارانی که در این سیر قهقرایی موسیقی دست به انتشار کتابی در زمینه ی موسیقی زدند، هستم .بله حق با شماست موسیقی ما موسیقی سکوته فعلا یه کم باید زبون به دهن گرفت تا همین کور سویی هم که داره دل دل میزنه یه دفعه خاموش نشه . ولی تا کی این وضعییت میخواد ادامه پیدا کنه ؟نمیدونم؟

Razoniaz
Wednesday 24 February 2010, 11:49 AM
داود جان از اطلاعاتی که در اختیار بنده و دوستان عزیز قرار میدید بسیار سپاسگزارم. در مورد کتاب دوره ابتدایی کاملا با شما موافقم واقعا کتاب ارزشمند و پرباری هستش. کتابیه که هیچوقت نمی شه کنارش گذاشت من خودم با اینکه چند سال پیش تمومش کردم ولی هر ماه حداقل یک بار سراغش می رم و جالب اینکه انگار قطعاتش همیشه برام تازگی داره هربار پی به یک نکته ای می برم که سری قبلی نمی دونستم. واقعا عجیبه.

آناهيتا 79
Wednesday 24 February 2010, 12:15 PM
سلام.
ببخشيد من خيلي كوچكتر از اون هستم كه توي اين موضوع نظر بدم ، فقط يه سئوال از آقاي david
santoori دارم ، چون توي ذهنم نتونستم حلش كنم :
اينكه گفتيد: راستش من از سال 1377دوره ی ابتدایی را شروع کردم و هنوز نتونستم اون کتاب را زمین بذارم البته در کنارش خیلی کتابها و قطعات دیگری از بقیه ی اساتید زدم ولی ظرف اونها خیلی کوچیک بود سریع ته کشید . اون كتابها و قطعات رو واسه چي زديد ؟ كه يه آهنگي زده باشيد يا اينكه مي خواستيد مهارتتون رو افزايش بديد ؟ چرا فقط به كتاب آقاي پايور اكتفا نكرديد؟
ببخشيد من اين موضوع رو كه گفتيد قبول دارم ، اما من كه درابم يا تكيه هام ضعيف هست نبايد از يه كتاب يا مرجع ديگه كمك بگيرم ؟ يا بايد همين درسها رو با اين ضعف ادامه بدم ؟ مرسي.

Mezrab
Wednesday 24 February 2010, 02:50 PM
سلام.
ببخشيد من خيلي كوچكتر از اون هستم كه توي اين موضوع نظر بدم ، فقط يه سئوال از آقاي david
اينكه گفتيد: راستش من از سال 1377دوره ی ابتدایی را شروع کردم و هنوز نتونستم اون کتاب را زمین بذارم البته در کنارش خیلی کتابها و قطعات دیگری از بقیه ی اساتید زدم ولی ظرف اونها خیلی کوچیک بود سریع ته کشید . اون كتابها و قطعات رو واسه چي زديد ؟ كه يه آهنگي زده باشيد يا اينكه مي خواستيد مهارتتون رو افزايش بديد ؟ چرا فقط به كتاب آقاي پايور اكتفا نكرديد؟
ببخشيد من اين موضوع رو كه گفتيد قبول دارم ، اما من كه درابم يا تكيه هام ضعيف هست نبايد از يه كتاب يا مرجع ديگه كمك بگيرم ؟ يا بايد همين درسها رو با اين ضعف ادامه بدم ؟ مرسي.
البته اگه یادتون باشه اونموقع گفتم که اگر دستور سنتور استاد پایور رو نزدید تو ردیف کمی به مشکل میخورید چون انتهای اون کتاب کلی تمرین برای دراب و تکیه و ... بود. ولی در هر صورت من این تاپیک رو ادامه میدم، هر کسی از دوستانم با من یاری بکنه و در مورد سرعت و تمیزی نظر بده خیلی ممنون میشم. من پست اول رو هی ویرایش میکنم و کارهای دوستان رو میزارم. این کتاب توی انقلاب پیدا میشه، بازارچه کتاب یک مغازه موسیقی هست مه باید داشته باشه، اگر اونجا نداشت خیابان 12 فروردین اونجا هم یک مغازه موسیقی هست اونجا باید دیگه داشته باشه، من این کتاب رو از استادم گرفتم.

david_santoori
Wednesday 24 February 2010, 05:16 PM
سلام.

درود بر شما و آفرین بر همت و جرات شما ،جدا بهتون تبریک میگم و خیلی خوشحالم که فکر میکنید .

اجازه بدید من چند تا سوال در ذهن شما ایجاد کنم بعدش نتیجه گیریش با خودتون:
تا حالا دیدید که یک نهال را بکارند بعد تا شب تبدیل به یک درخت تنومند بشه و فردا صبح هم میوه بده؟ دوست دارم یه مثال شماتیک میزنم ولی خوب نمیشه .
در ذهنتون تصور کنید یک کوهی روبروی شماست و شما میخواهید این کوه را از جلوتون بردارید ولی تنها یک بیل دست شماست که هر دفعه قادرید یک مقدار از این خاک را جابجا کنید . نوازندگی هم مثل همینه ،انتظار نداشته باشید در مدت زمان کوتاهی اون کوه را جابجا کنید و یا حتی در مورد اون نهال شما هر چقدر هم که به اون آب و کود و نور مناسب بدید آخرش باید یه مدت زمانی شب و روز صبر کنید تا این مواد جذب اون گیاه بشه و کم کم رشد کنه . حالا من هم از این قائده مستثنی نبودم ،وقتی دوره ی ابتدایی را زدم رفتم سراغ دوره ی متوسطه ولی باز هم دوره ی ابتدایی سر جاش بود فقط یک کتاب دیگه اضافه شده بود به نام دوره ی متوسطه بعد که دوره ی متوسطه را زدم کتاب های دیگه رو شروع کردم به زدن (اما دوره ی ابتدایی و متوسطه سر جاش بودند ) تا این شد که یکی یکی کتابهای ضربی و .... تمام میشدند و این دوره ی ابتدایی و متوسطه هنوز هم که هنوزه دست از سر من بر نمیدارند. ولی این که می پرسید برای اینکه یه آهنگی زده باشم سراغ اون ها رفتم ؟نه اصلا این طور نبوده چون وقتی برای تلف کردن نداشتم . قطعا باید شما بتونید همه ی چیز را بزنید حتی در یک دوره ی ای ما بررسی سبک داریم و خیلی ریز تر و فنی تر حتی اونجا در مورد نحوه ی مضراب گیری اساتید شما باریک میشید (که توی این بین کامکار از همه بهتر تر مضراب میگیره ) حالا نمی خوام وارد جزئیات بشم ولی هر چیزی یه موقعی داره . حتی راجع به نحوه ی نشستن پشت ساز بحث هایی هست تمام این جزئیات دست به دست هم میده تا اینکه میبینی یه نفر مثل کامکار وقتی ساز میزنه چقدر خوب صدا میده !!! اینکه میپرسید چرا به کتاب پایور اکتفا نکردم به خاطر اینکه مکتب ایشون هم کمبود ها یی داره و لی اصلا قابل قیاس با بقیه نیست این چیزی که دارم میگم خیلی خیلی جزئی و در حد اپسیلونه .اما همون طوری که عرض کردم بعد از اینکه حداقل یک دور ردیف را زدم رفتم سراغ بقیه ی کتاب ها ولی همچنان اون دو اثر ارزشمند در کنار من بودند و هستند و خواهند بود.اگه خوب بنگرید میبینید همه ی سبک ها یه جوری از یک جز ء پایور سرچشمه گرفتند و بعد کم کم اونو پروراندند . وای از دست این بزرگمرد.در مورد تکیه و دراب این چیزی نیست که ازآسمون بیاد به کمک شما فقط به خودتون بستگی داره اون درآمد اول شورتون 1:35ثانیه طول کشیده شما 100بار که در روز این درس را بزنید میشه کمتر از 3 ساعت . حدود 2 ساعت و40 دقیقه هر روز وقت مفید برای ساز زدنتون بذارید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پیروز باشید.

آناهيتا 79
Thursday 25 February 2010, 08:21 AM
سلام جناب david-santoori
اول از همه ازتون عذر مي خوام دير جواب محبتهاتون رو مي دم . من به دلايلي هميشه آن لاين نيستم و معمولا يه روز عقب هستم . دوم اينكه خيلي ممنون از شما واسه تعريفي كه كرديد . من لايق و حد و اندازه اين حرفها نيستم .
قبل از اينكه به بحثمون ادامه بديم فقط يه خواهشي دارم من رو مقابل خودتون قرار نديد ، من رو كنار خودتون بدونيد ، به دو دليل : 1- چون ناخواسته اين يه بحث خيلي قوي و به قول شما استادهاي عزيز پر مغزي شد. 2- شما رو در اون حد استادي و پختگي ديدم كه بتونم از شما چيزي ياد بگيرم . از سئوالهاي ناشيانه من دلگير نشيد . مرسي.
ببينيد شما گفتيد من ( خودم رو مي گم تا سوء تفاهمي بين دوستان پيش نياد ) بايد كتاب يا كتابهاي آقاي پايور رو ادامه بدم و ساير كتابها رو در نظر نگيرم . درسته ؟ اما چطور شما به كتابهاي ديگه سر زديد ؟ مگه كتابهاي آقاي پايور قطعات ضربي يا چهار مضراب نداشت ؟ يا منظور شما اينه كه فعلا نبايد اين كار رو بكنم ؟ استاد من هم شديدا مخالف اينه كه كتاب يا قطعه ديگه اي رو غير از درسهاي اون رو بزنم ! اما من فكر مي كنم اينجوري از تموم استعدادم نمي تونم استفاده كنم ! من بايد كنار كتاب آقاي پايور يه كتاب ديگه رو هم كار كنم ( در همون سطح ) تا فرق اين دو تا رو بدونم . به نظر من شما اگه كتابهاي آقاي پايور رو فقط كار مي كرديد نواقص احتمالي كتابهاي ايشون رو ( حتي خيلي كم ) نمي فهميديد . درسته ؟ دوم اينكه : به نظر من اين كتابهاي جانبي يه جور كتابهاي كمك آموزشي هم محسوب مي شه ( مثل كتابهاي كنكور ) البته فكر كنم در جواب بفرمايئد اگه درست و با نظارت استاد نباشه حداقلش اينه كه نحوه مضراب زدنتون رو به هم مي ريزه ! اما بايد بشه . فقط يه كتاب رو گذاشتن جلوي خودمون و گوشي نزدن ، بداهه نزدن ، كتاب ديگه نزدن ، خوب نمي شه ديگه ! درضمن يه چيز بگم كه به سطح استعدا من پي ببريد : من اون قطعه اي كه گذاشتم قبل از اينكه ضبطش كنم 54 دفعه زدمش و اوني شد كه گوش داديد ! حالا فكر كنيد اگه همون دفعه اول ضبط و تو سايت مي ذاشتم چي از كار در مي اومد !!!!. مرسي از راهنمائي و صحبتهاي استادانه شما . فكر كنم ما بايد كنار ساز زدن يه چيزهاي ديگه از هنر رو هم ياد بگيريم . بازم ممنون ( در ضمن من يه دو روزي نيستم . مطمئنم كه يه جواب خوب داريد كه به من بديد ، هفته آينده شاگرديمو ادامه مي دم ) .مرسي.

david_santoori
Thursday 25 February 2010, 10:38 AM
سلام جناب santori-david
اول از همه ازتون عذر مي خوام دير جواب محبتهاتون رو مي دم . من به دلايلي هميشه آن لاين نيستم و معمولا يه روز عقب هستم . دوم اينكه خيلي ممنون از شما واسه تعريفي كه كرديد . من لايق و حد و اندازه اين حرفها نيستم .
قبل از اينكه به بحثمون ادامه بديم فقط يه خواهشي دارم من رو مقابل خودتون قرار نديد ، من رو كنار خودتون بدونيد ، به دو دليل : 1- چون ناخواسته اين يه بحث خيلي قوي و به قول شما استادهاي عزيز پر مغزي شد. 2- شما رو در اون حد استادي و پختگي ديدم كه بتونم از شما چيزي ياد بگيرم . از سئوالهاي ناشيانه من دلگير نشيد . مرسي.
ببينيد شما گفتيد من ( خودم رو مي گم تا سوء تفاهمي بين دوستان پيش نياد ) بايد كتاب يا كتابهاي آقاي پايور رو ادامه بدم و ساير كتابها رو در نظر نگيرم . درسته ؟ اما چطور شما به كتابهاي ديگه سر زديد ؟ مگه كتابهاي آقاي پايور قطعات ضربي يا چهار مضراب نداشت ؟ يا منظور شما اينه كه فعلا نبايد اين كار رو بكنم ؟ استاد من هم شديدا مخالف اينه كه كتاب يا قطعه ديگه اي رو غير از درسهاي اون رو بزنم ! اما من فكر مي كنم اينجوري از تموم استعدادم نمي تونم استفاده كنم ! من بايد كنار كتاب آقاي پايور يه كتاب ديگه رو هم كار كنم ( در همون سطح ) تا فرق اين دو تا رو بدونم . به نظر من شما اگه كتابهاي آقاي پايور رو فقط كار مي كرديد نواقص احتمالي كتابهاي ايشون رو ( حتي خيلي كم ) نمي فهميديد . درسته ؟ دوم اينكه : به نظر من اين كتابهاي جانبي يه جور كتابهاي كمك آموزشي هم محسوب مي شه ( مثل كتابهاي كنكور ) البته فكر كنم در جواب بفرمايئد اگه درست و با نظارت استاد نباشه حداقلش اينه كه نحوه مضراب زدنتون رو به هم مي ريزه ! اما بايد بشه . فقط يه كتاب رو گذاشتن جلوي خودمون و گوشي نزدن ، بداهه نزدن ، كتاب ديگه نزدن ، خوب نمي شه ديگه ! درضمن يه چيز بگم كه به سطح استعدا من پي ببريد : من اون قطعه اي كه گذاشتم قبل از اينكه ضبطش كنم 54 مرتبه زدمش و اوني شد كه گوش داديد ! حالا فكر كنيد اگه همون مرتبه اول ضبط و تو سايت مي ذاشتم چي از كار در مي اومد !!!!. مرسي از راهنمائي و صحبتهاي استادانه شما . فكر كنم ما بايد كنار ساز زدن يه چيزهاي ديگه از هنر رو هم ياد بگيريم . بازم ممنون ( در ضمن من يه دو روزي نيستم . مطمئنم كه يه جواب خوب داريد كه به من بديد ، هفته آينده شاگرديمو ادامه مي دم ) .مرسي.

درود مجدد

سعی میکنم این دفعه بدون حاشیه حرف بزنم . گرچه از حرف تا به اقلیم عمل خیلی راهه .
ببینید من چند نکته را لازم میدونم توضیح بدم :
1) من اصلا خودم را نمی بینم که بخواهند حدی را برای من مشخص کنند پس خواهشا تقسم بندی نکنید و این مسئله هم فقط توی ایران اتفاق میافته من نمیدونم این چه عادتیه ؟ لطفا راحت باشید من هم خودم اینجا شاگردم .
2)من یادم نمیاد از کلمه ی باید استفاده کرده باشم . هر چیزی که من اینجا میگم فقط بخاطر اینه که شما بدونید این نظریه هم وجود داره ولی انتخاب با خود شماست (پس برای چی گفتم نتیجه گیریش با خودتون؟)نه من و نه هیچ کس دیگه حق فضولی در انتخاب شما را نداره . تمام موضوعاتی هم که گفته میشه در حد توصیه است و این شمایید که صحبت های من و بقیه ی دوستان را میشنوید و با تفکر انتخاب میکنید . مطمئن باشید اگر یک غلط رابا تفکر انتخاب کنید و به این نتیجه برسید که درسته بهتر از صد تا درسته که به خوردتون بدند و همین طوری قبول کنید!!!
3) اهل تعارف نیستم ،خیلی رک و راست حرف میزنم . اگه گفتم آفرین حتما لایق تحسین بودید.

اما آناهیتا خانم باید بدونید که تمام خلاقیت و استعداد شما در تمرکز شکل میگیره نه در تنوع !!!!!!!
(توجه شما را به طور اکید به جملات پایانی پست قبلی جلب میکنم)
و در مورد اون نواقص کتاب استاد پایور هم که مطرح شد شاید تعداد انگشت شمار در ایران این موضوع را بدونند و همون طور که گفتم با تفاوتی باریک تر از مو.ولی کتابهای بقیه ی اساتید فاجعه است من نمیخوام اسم ببرم .غلط هایی دارند که محسوسه و نمیشه به راحتی ازش چشم پوشی کرد.
من اگه جای شما باشم برای دست یابی به موفقیت هر کاری میکنم .اگه فکر میکنید با کتابهای دیگه به موفقیت میرسید این کار را حتما انجام بدید . ولی من به شخصه معتقدم بعد از اینکه هنر جو یک دور کامل ردیف را زد باید مباحث دیگه هم بهش تزریق بشه . و یه موضوع که منا متحیر کرده اینه که چرا هیچ کس برای سنتور ردیف نمینویسه ؟اتود نوشتن که کاری نداره من خودم صد تا اتود برای شما مینویسم !!!!!اصلا من این کتاب دوره ی ابتدایی را میذارم کنار هر کتابی که شما گفتید ببینم چیزی میتونه باهاش برابری کنه (البته به غیر از ردیف استاد کسایی) .
نکته ی دیگه که مجبورم میکنید بگم اینه که:اگه شما تمام تکنیک های کامکار و مشکاتیان را مسلط باشید نمیتونید تمام قطعات پایور را بزنید ولی اگه پایور را مسلط باشید من به شما قول میدم هیچ (دارم هیچ بکار میبرم خیلی کم پیش میاد من از واژگان مطلق هر و هیچ و ... استفاده کنم )قطعه ای نیست که شما نتونید بزنید.
زود تر انتخاب کنید تا از بلا تکلیفی در بیایید و وقتی هم که انتخاب کردید دیگه به گذشته فکر نکنید و متمرکز هدفتون بشید .
خلاصه هر کاری میکنید به خودتون زمان بدید ، زمان همیشه حلال مشکلاته ،به نظر من حالا زوده به قضاوت بنشینیم ،زمان باید بگذره چه میدونم 2سال،3سال ... باید بگذره . صبر داشته باشید و فقط به هدفتون فکر کنید . شاید یه موقعی بشه و به جایی برسید که در مورد خانومانه ساز زدن یه نفر باهاتون صحت کنه و دیگه خانوم ها هم واسه خودشون سبک داشته باشند و اینقدر در مورد آقایون حرف نزنیم .
ببینم چه کار میکنید.

kochar
Friday 26 February 2010, 10:55 PM
درود بر شما و آفرین بر همت و جرات شما ،جدا بهتون تبریک میگم و خیلی خوشحالم که فکر میکنید .

اجازه بدید من چند تا سوال در ذهن شما ایجاد کنم بعدش نتیجه گیریش با خودتون:
تا حالا دیدید که یک نهال را بکارند بعد تا شب تبدیل به یک درخت تنومند بشه و فردا صبح هم میوه بده؟ دوست دارم یه مثال شماتیک میزنم ولی خوب نمیشه .
در ذهنتون تصور کنید یک کوهی روبروی شماست و شما میخواهید این کوه را از جلوتون بردارید ولی تنها یک بیل دست شماست که هر دفعه قادرید یک مقدار از این خاک را جابجا کنید . نوازندگی هم مثل همینه ،انتظار نداشته باشید در مدت زمان کوتاهی اون کوه را جابجا کنید و یا حتی در مورد اون نهال شما هر چقدر هم که به اون آب و کود و نور مناسب بدید آخرش باید یه مدت زمانی شب و روز صبر کنید تا این مواد جذب اون گیاه بشه و کم کم رشد کنه . حالا من هم از این قائده مستثنی نبودم ،وقتی دوره ی ابتدایی را زدم رفتم سراغ دوره ی متوسطه ولی باز هم دوره ی ابتدایی سر جاش بود فقط یک کتاب دیگه اضافه شده بود به نام دوره ی متوسطه بعد که دوره ی متوسطه را زدم کتاب های دیگه رو شروع کردم به زدن (اما دوره ی ابتدایی و متوسطه سر جاش بودند ) تا این شد که یکی یکی کتابهای ضربی و .... تمام میشدند و این دوره ی ابتدایی و متوسطه هنوز هم که هنوزه دست از سر من بر نمیدارند. ولی این که می پرسید برای اینکه یه آهنگی زده باشم سراغ اون ها رفتم ؟نه اصلا این طور نبوده چون وقتی برای تلف کردن نداشتم . قطعا باید شما بتونید همه ی چیز را بزنید حتی در یک دوره ی ای ما بررسی سبک داریم و خیلی ریز تر و فنی تر حتی اونجا در مورد نحوه ی مضراب گیری اساتید شما باریک میشید (که توی این بین کامکار از همه بهتر تر مضراب میگیره ) حالا نمی خوام وارد جزئیات بشم ولی هر چیزی یه موقعی داره . حتی راجع به نحوه ی نشستن پشت ساز بحث هایی هست تمام این جزئیات دست به دست هم میده تا اینکه میبینی یه نفر مثل کامکار وقتی ساز میزنه چقدر خوب صدا میده !!! اینکه میپرسید چرا به کتاب پایور اکتفا نکردم به خاطر اینکه مکتب ایشون هم کمبود ها یی داره و لی اصلا قابل قیاس با بقیه نیست این چیزی که دارم میگم خیلی خیلی جزئی و در حد اپسیلونه .اما همون طوری که عرض کردم بعد از اینکه حداقل یک دور ردیف را زدم رفتم سراغ بقیه ی کتاب ها ولی همچنان اون دو اثر ارزشمند در کنار من بودند و هستند و خواهند بود.اگه خوب بنگرید میبینید همه ی سبک ها یه جوری از یک جز ء پایور سرچشمه گرفتند و بعد کم کم اونو پروراندند . وای از دست این بزرگمرد.در مورد تکیه و دراب این چیزی نیست که ازآسمون بیاد به کمک شما فقط به خودتون بستگی داره اون درآمد اول شورتون 1:35ثانیه طول کشیده شما 100بار که در روز این درس را بزنید میشه کمتر از 3 ساعت . حدود 2 ساعت و40 دقیقه هر روز وقت مفید برای ساز زدنتون بذارید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پیروز باشید.

بحث مفید و خوبی در این تاپیک شکل گرفت از همه ی دوستان ممنونم.
اگر امکان داره در مورد سبک اساتید و به طور خاص نحوه ی مضراب گیری و یا نشستن پشت ساز که باعث صدای بسیار خوب ساز کامکار شده ( و یا هر نکته ی دیگری در رابطه با سبک که مهارت و سرعت بیشتر و یا صدای بهتری رو باعث می شه که فکر می کنید لازم و جالبه) بیشتر توضیح بدید. برام جالب بود چون یه بار استاد سلفژم از این نحوه ی نشستن پست ساز( حداقل از جنبه ی فیزیکی و عوارض ناشی از اون ) انتقاد می کرد.

آناهيتا 79
Saturday 27 February 2010, 11:54 AM
سلام جناب david-santoori عزيز
بازم معذرت كه دير جواب مي دم . من رو ببخشيد . به رسم احترام و شاگردي اومدم كه ازتون تشكر كنم و سر تعظيم در مقابل دانش و هنرتون فرود بيارم . ممنون از محبتها و راهنمائي هاي شما .
شايد يكي از جمله هاي كليدي كه توي بحث عنوان كرديد اين بود كه : تمام خلاقیت و استعداد شما در تمرکز شکل میگیره نه در تنوع و اين حرف روي من خيلي تاثير گذاشت. تصميمي كه بعد از اين بحث گرفتم اينه كه اون چيزي كه استادم تشخيص مي ده ( كه بنظرم تا اينجا خوب بوده ) رو كار كنم و اگر ضعفي در بعضي قسمتها دارم به كتابهاي گذشته ام رجوع كنم و با تمرين مشكلمو حل كنم . من درآمد اول رو 54 بار تمربن كردم و نظرات دوستان اينو فهموند كه كم بوده . و شايد بايد 50 دفعه ديگه هم تمرين كنم تا حداقل غرور دانستن از من دور شه ! من هنوز اول راه هستم و نبايد عجله كنم ، هنوز اصول ابتدائي رو مشكل دارم و بايد روي اونها ، شناخت موسيقي و تئوري بيشتر كار كنم . بي نهايت ممنونم از اين بحث مفيدتون و اميدوارم در آينده هم بتونم از راهنمائي هاي شما استفاده كنم . مرسي .

Mezrab
Saturday 27 February 2010, 03:46 PM
عملا مرسی از داوود جان و بقیه دوستان!:icon_mrgreen: فکر میکنم فقط من و آرش عزیز موندیم که این تمرین ها رو بکنیم:icon_mrgreen: این کتابی که معرفی کردم هم کتاب خوبی هست اما یه سری اتود دیگه استادم برای سرعت بهم پیشنهاد داد، نوشته بهمن رجبی بود، خیلی اتود سرعتی خوبی هست. نت هاش رو میزارم هر دوست عزیز سنتور نوازی که مایل بود با ما گام به گام جلو بیاد.

david_santoori
Saturday 27 February 2010, 06:39 PM
بحث مفید و خوبی در این تاپیک شکل گرفت از همه ی دوستان ممنونم.
اگر امکان داره در مورد سبک اساتید و به طور خاص نحوه ی مضراب گیری و یا نشستن پشت ساز که باعث صدای بسیار خوب ساز کامکار شده ( و یا هر نکته ی دیگری در رابطه با سبک که مهارت و سرعت بیشتر و یا صدای بهتری رو باعث می شه که فکر می کنید لازم و جالبه) بیشتر توضیح بدید. برام جالب بود چون یه بار استاد سلفژم از این نحوه ی نشستن پست ساز( حداقل از جنبه ی فیزیکی و عوارض ناشی از اون ) انتقاد می کرد.

ممنونم از شما و اگه این تاپیک مفید واقع شده تنها مدیون دوست خوبمون آقا محسن باید باشیم.
ولی اصلا قرار نیست من اینجا در مورد سبک شناسی توضیح بدم چون موضوع تاپیک چیز دیگریست و این مباحثی هم که پیش اومد تنها در جهت روشن شدن موضوع بود و فکر میکنم حالا دیگه همه چیز واضحه و بیشتر صحبت کردن در این مورد تنها باعث انحراف تاپیک میشه!!! ولی در جواب شما دوست گرامی باید بگم حق با شماست ، فیزیک بدن در ساز زدن خیلی مهمه حتی چگونه قرار گرفتن پاهای شما روی زمین در ساز زدنتون تاثیر میذاره . استاد پایور در اوایل اون طوری که حالا مرسوم هست نمینشستند و حتی اکثر نوازنده های قدیمی اینگونه بودند ولی بعدا فهمیدند که اشتباه و طرز نشستن ها و حالت قرار گرفتن پاها روی زمین تغییر کرد ولی جزئی تر اگه خواستید بحث کنید یه تاپیک جدا میطلبه که چرا مثلا کامکار مجبوره اینطوری بشینه و اگه جور دیگری پشت ساز قرار بگیره آیا میتونه باز هم قطعات سرعتی را با کیفیت خوب بزنه یا نه ؟!!!
در مورد سبک شناسی هم باید عرض کنم تنها من این موضوع را با دوستانی میتونم در میون بذارم که ردیف را کامل کار کرده اند واگر عزیزانی هستند که به ردیف مسلط اند و فکر می کنند اطلاعات من به در دشون می خوره ،بنده در این زمینه به نتایجی رسیده ام که با کمال میل در خدمتشون خواهم بود .

david_santoori
Saturday 27 February 2010, 07:04 PM
سلام جناب david-santoori عزيز
بازم معذرت كه دير جواب مي دم . من رو ببخشيد . به رسم احترام و شاگردي اومدم كه ازتون تشكر كنم و سر تعظيم در مقابل دانش و هنرتون فرود بيارم . ممنون از محبتها و راهنمائي هاي شما .
شايد يكي از جمله هاي كليدي كه توي بحث عنوان كرديد اين بود كه : تمام خلاقیت و استعداد شما در تمرکز شکل میگیره نه در تنوع و اين حرف روي من خيلي تاثير گذاشت. تصميمي كه بعد از اين بحث گرفتم اينه كه اون چيزي كه استادم تشخيص مي ده ( كه بنظرم تا اينجا خوب بوده ) رو كار كنم و اگر ضعفي در بعضي قسمتها دارم به كتابهاي گذشته ام رجوع كنم و با تمرين مشكلمو حل كنم . من درآمد اول رو 54 بار تمربن كردم و نظرات دوستان اينو فهموند كه كم بوده . و شايد بايد 50 دفعه ديگه هم تمرين كنم تا حداقل غرور دانستن از من دور شه ! من هنوز اول راه هستم و نبايد عجله كنم ، هنوز اصول ابتدائي رو مشكل دارم و بايد روي اونها ، شناخت موسيقي و تئوري بيشتر كار كنم . بي نهايت ممنونم از اين بحث مفيدتون و اميدوارم در آينده هم بتونم از راهنمائي هاي شما استفاده كنم . مرسي .
درود بر شما
نمی خوام طولانی بشه چون ممکنه از حوصله ی دوستان خوبم خارج باشه .ولی خیلی خوشحالم که شما هم به این عجز رسیدید .
آدمی تا وقتی اظهار عجز و ناتوانی نکنه به مراحل بالا نمیرسه .
خواجه حافظ شیرازی فکر میکنم بهترین (ترین ،اگه یادتون باشه مطلقه)جواب را داده :
زاهد غرور داشت سلامت نبرد راه / رند از ره نياز به دارالسلام رفت
ولی آیا هر عجزی خوبه ؟ نه خیر
به گفته ی صائب تبریزی :
اظهار عجز پیش ستمپیشگان خطاست / اشک کباب موجب طغیان اتش است
اگه کمکی هم از دست بنده بر بیاد خوشحال میشم در خدمتتون باشم ،همون طوری که شما عزیزان به من لطف دارید و کمکم میکنید.
موفق باشید .

david_santoori
Saturday 27 February 2010, 07:11 PM
عملا مرسی از داوود جان و بقیه دوستان!:icon_mrgreen: فکر میکنم فقط من و آرش عزیز موندیم که این تمرین ها رو بکنیم:icon_mrgreen: این کتابی که معرفی کردم هم کتاب خوبی هست اما یه سری اتود دیگه استادم برای سرعت بهم پیشنهاد داد، نوشته بهمن رجبی بود، خیلی اتود سرعتی خوبی هست. نت هاش رو میزارم هر دوست عزیز سنتور نوازی که مایل بود با ما گام به گام جلو بیاد.

از شما تشکر میکنم محسن جان و صمیمانه براتون آرزوی موفقیت میکنم و خیلی خوشحالم که به کارت ایمان داری و مطمئنم که در آینده میتونی نوازنده ی خیلی خوبی باشی .آفرین بر شما و آفرین به همت و شجاعت و صداقت شما .

Razoniaz
Saturday 8 May 2010, 01:30 PM
خوب، خوشبختانه به خاطر وجود افراد فعالی که این مدت در بخش سنتور فعالیت کردند، این بخش کمی رونق گرفته اما باز کمبود هایی داره و البته مزیت هایی نسبت به بخش های دیگه، کم کم سعی میکنیم به کمک دوستان این بخش رو فعال تر کنیم. خوب همونطور که میدونید هر سازی علاوه بر یک سری دوره آموزشی مشخص یک سری دوره تکنیک داره که در سطح های بالا نوازندگی انجام میگیره، اما خوب بعضی ساز ها مثل سنتور از همون ابتدا نیاز دارند، سنتور سازی هست که درست مضراب زدن و سریع بودن توش خیلی توی نوازندگی تاثیر داره و همین هست که نوازندگان رو متمایز میکنه، به همین دلیل تصمیم گرفتم علاوه بر دوره آموزشی که به صورت جداگانه در حال برگزار شدن هست و من و بعضی دوستان داریم توش فعالیت میکنیم، یک دوره تمرینات سرعتی و پاساژ هم برگزار کنیم که علاوه بتونه رو تکنیک و سرعتمون هم تاثیر بگذاره و چه بسا این تمرینات از همین الان برای هر قشری از نوازندگان مناسب میتونه باشه. پیشنهاد من به این شکل هست که دوستان عزیز پس از خرید کتاب یا دریافت نتش از همینجا قطعات رو با سرعت آهسته تمرین کنند تا به حداکثر سرعت به همراه درست و تمیز نواختن برسند، چون تمیز نواختن این قطعات خیلی مهم هست باید به این نکته توجه بشه، بعد از تمرینات فراوان قطعه رو با حداکثر سرعتی که میتونند ضبط کنند و همینجا بزارند که کارهامون رو مقایسه کنیم و نظر بدیم، اگر این دوره ادامه پیدا کنه خیلی تاثیر گذار میتونه باشه.
-----------------------------------------------------
برای شروع کار من یک پیشنهاد دارم که خیلی بهتر هست و حق مولف رو هم ضایع نمیکنه و اون خرید کتاب هست، کتابی به اسم لاچین، که مولفش یکی از دوستان استاد بنده هست، اسمشون محمد خالقی هست و کتاب توسط انتشارات نای و نی به چاپ رسیده و پخش شده، چون چاپ اول هست ممکنه ایراداتی داشته باشه ولی برای ما کتاب مناسبیه، حالا دوستان اگه کتاب دیگری هم میشناسند یا تمرین خاصی در نظر دارند میتونند برای من ارسال کنند.

پیشنهاد دوم هم این هست که کسانی که واقعا نمیتونند کتاب رو تهیه کنند به من بگند که براشون اسکن کنم و بفرستم اما باز راه حل اول بهتر هست...قیمت کتاب هم تو این دوره چاپ 3500 تومانه.. من برای شروع 8 درس اول کتاب رو پیشنهاد میدم و خودم هم تمرین میکنم تا به سرعت مناسب برسم و اینجا قرارش بدم.

You can see links before reply

سلام آقا محسن
این تاپیک علی رغم این که می تونست خیلی موثر واقع بشه ولی متاسفانه به نتیجه نرسید. از شما ممنون می شم اگه یکی از نتهای کتاب را به عنوان نمونه اینجا قرار بدید تا دوستان عزیز روی اون کار کنند.

Mezrab
Saturday 8 May 2010, 04:34 PM
متاسفانه فرصتش نشد! خوب شد یادآوری کردید چون میخواستم شروع کنم واقعا! حالا مهم از این به بعد هست..دوستان آرش و بقیه که اعلام کرده بودند بهتر هست از این به بعد سر بزنند چون هر هفته میزارم نت ها رو و دوست دارم سرعت هامون رو ضبط کنیم و پیشرفتمون رو ببینیم!من امروز یکیش رو آپلود میکنم. توضیحات هم لازم باشه از این به بعد قرار میدم، فقط نکته این هست که این تمرینات تو ماهوره منتها چون به نظرم اینجا ملودیش مهم نیست و بالا بردن سرعت مهمه میتونیم رو همون کوک الان سنتور تمرین کنیم!

Mezrab
Wednesday 9 June 2010, 12:43 PM
دوستان چرا کسی ضبط نکرد نمونه کارهای پاساژ رو؟امروز به یادم اومد که اینجا هم باید یه سری میزدیم!

Mezrab
Monday 9 August 2010, 07:42 PM
من یه قسمت از تمریناتم رو قرار میدم، تا سیم سی سفید حداکثر سرعت رو بالا بردم که البته باز خیلی جای کار داره..، تمرینات تو همون دو برگه ای هست که اسکن کردم، تا درس 7 A !
نظرات و اشکالات رو بگید، خودتون هم نمونه کارهاتون رو بزارید..!

You can see links before reply (You can see links before reply)

Razoniaz
Tuesday 10 August 2010, 08:49 AM
من یه قسمت از تمریناتم رو قرار میدم، تا سیم سی سفید حداکثر سرعت رو بالا بردم که البته باز خیلی جای کار داره..، تمرینات تو همون دو برگه ای هست که اسکن کردم، تا درس 7 A !
نظرات و اشکالات رو بگید، خودتون هم نمونه کارهاتون رو بزارید..!

You can see links before reply (You can see links before reply)

سلام آقا محسن
ممنون بابت اینکه این تاپیک رو دوباره فعال کردید. از بقیه دوستان هم دعوت می کنم که این تمرینات رو انجام بدن چون برای اجرای پاساژها و همینطور بالا بردن تمرکز و تسلط بر روی ساز خیلی موثره.
شما هم خوب اجرا کردید ممنونم فقط یه نکته ای که باید بهش توجه کنید اینه که اولا صدای مضراب راست و چپ یکسان باشه یعنی راست ها قوی نباشه و چپ ها ضعیفتر. اصلا اگه بتونید جاهایی که امکان داره جای دست راست و چپ را توی این تمرینات عوض کنید خیلی عالی می شه.
یه نکته دیگه سعی کنید صدای مضرابها شفاف باشه یعنی وقتی سرعت بالاتر می ره صدا گم نشه و دقیقا صدای تک تک مضرابها واضح به گوش برسه.
راستی خودمونیم عجب مخالفی اون آخر زدیدا به به. بیشتر روش کار کن درآمد مخالف خیلی قشنگیه.
موفق باشید.

Mezrab
Tuesday 10 August 2010, 06:48 PM
سلام آقا محسن
ممنون بابت اینکه این تاپیک رو دوباره فعال کردید. از بقیه دوستان هم دعوت می کنم که این تمرینات رو انجام بدن چون برای اجرای پاساژها و همینطور بالا بردن تمرکز و تسلط بر روی ساز خیلی موثره.
شما هم خوب اجرا کردید ممنونم فقط یه نکته ای که باید بهش توجه کنید اینه که اولا صدای مضراب راست و چپ یکسان باشه یعنی راست ها قوی نباشه و چپ ها ضعیفتر. اصلا اگه بتونید جاهایی که امکان داره جای دست راست و چپ را توی این تمرینات عوض کنید خیلی عالی می شه.
یه نکته دیگه سعی کنید صدای مضرابها شفاف باشه یعنی وقتی سرعت بالاتر می ره صدا گم نشه و دقیقا صدای تک تک مضرابها واضح به گوش برسه.
راستی خودمونیم عجب مخالفی اون آخر زدیدا به به. بیشتر روش کار کن درآمد مخالف خیلی قشنگیه.
موفق باشید.
خواهش میکنم...
دقیقا تو تمرینات صفحه دوم یعنی تمرینات سری B همین مضراب ها اجرا میشه، اما با دست چپ شروع میشه، ولله تو این شفاف بودن من بی تقصیرم!صدا بد ضبط میشه..اگه بخوایم شفاف باشه باید نت ها رو سه لا چنگ اجرا کنیم...
آقا اون که مخالف نبود:D دیدید که چطوری هم زدمش مشکل داره نت..گفتم اون انتها همینطوری قطعه تموم نشه یه چیزی زده باشیم.