PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بررسی افکت های صوتی (کامپرسور ها)

Porya
Tuesday 23 February 2010, 10:49 PM
درود بر همگی

در این بخش در مورد کامپرسورها و نحوه استفاده از انها به بحث و گفتگو میپردازیم.

کمپرسورها جزو افکت های دینامیک صدا ، و همچنین اصلی ترین پروسس دینامیک در امر صدابرداری محسوب میشوند و همون طور که از نام این پروسس پیداست ، وضیفه کامپرس یا فشرده کردن صدا رو به عهده دارد .

مثلا فرض کنید یک خواننده در هنگام ضبط ، بعضی از قسمت ها رو به آرومی خوانده ، و بعضی از قسمت های آهنگ مثلا قسمت های اوج رو با صدای بلند اجرا کرده . بدیهی است که در قسمت های اوج ، دامنه صدای ضبط شده خیلی بیشتر از قسمتی است که با صدای اروم اجرا شده . برای این که این نوسان های دامنه صدا رو از بین ببریم و صدا رو در تمام قسمت اهنگ در یک حد مشخص و ثابت نگه داریم ، از افکت دینامیک کامپرسور استفاده میکنیم.

در تصویر زیر شکل موج یک فایل صوتی رو مشاهده میکنید که دامنه گین صدا در قسمت های مختلف دارای نوساناتی هست که موجب کم و زیاد شده ولوم صدا میشود .

You can see links before reply

من با استفاده از یک کامپرسور ، نوساناتی که در دامنه گین صدای این شکل موج وجود داشت رو حذف کردم و همون طور که در تصویر زیر مشاهده میکنید ، دامنه صدا در یک مقدار مشخص ثابت مانده .

از کارایی های دیگر کامپرسور میشه به ایجاد قدرت در اصواتی که دارای قدرت ضعیفی هستند اشاره کرد . و همچنین برای نرم کردن اصواتی که دارای قدرت و به اصطلاح پانچ زیادی هستند.

منطق عمل کامپرسور به این صورت هست که ما یک مقدار مشخص رو برای تنظیم دامنه صدا برای کامپرسور تعریف میکنیم و کامپرسور دامنه صدا رو به صورت خود کار با تضعیف قسمت هایی که دامنه بیشتر از حد معین شده تنظیم میکند .

تمام کامپرسور ها ، یکسری پارامتر برای مشخص کردن عملی که باید انجام دهند رو دارن. که در ادامه به توضیح در مورد هر کدام می پردازم .

Threshold : اولین و اصلی ترین پارامتری که در تنظیم کامپرسور نقش دارد ، ترشهلد است . این گزینه برای تعیین نقطه شروع به کار کامپرسور میباشد . به عبارت دیگر این پارامتر یک حد معیین میباشد که ما به کامپرسور میدهیم تا هر موقع دامنه صدا از این حد معیین بالاتر رفت ، کامپرسور شروع به کار کند و با تضعیف دامنه ، اون رو ، روی حد معیین نگه دارد .
Ratio : این پارامتر بعد از ترشهلد مهم ترین بخش کامپرسور هست . به عبارتی ratio نسبت تضعیفی است که کامپرسور بعد از عبور دامنه از حد معیین باید اعمال کند . ratio را با نسبت هایی مانند 2:1 ، 3:1 ، 4:1 و... نشان میدهند . این نسبت ها به این معنا هست که مثلا در نسبت 2:1 ، قسمتی از دامنه که از حد معیین تجاوز کرده ، به میزان یک دوم مقدار خود میرسد. به عبارت دیگر نصف میشود .
یا در نسبت 3:1 ، اون قسمت از دامنه که از حد معیین بالاتر رفته ، به میزان یک سوم مقدار خودش میرسد.

Attack : این پارامتر برای تعیین زمان شروع به کار کامپرسور میباشد و واحد ان میلی ثانیه است . بع عبارتی اگر مقدار attack را روی 10 میلی ثانیه تنظیم کنیم ، کامپرسور 10 میلی ثانیه بعد از عبور دامنه از حد معیین شروع به عمل میکند .

Release : این پارامتر برای تعیین مدت زمانی است که کامپرسور بعد از برگشتن دامنه به حالتی که کمتر از حد معیین باشد عمل کامپرس را قطع کند .

این پارامتر هایی که خدمتتون عرض کردم تقریبا تو تمام کمپرسور ها وجود داره . یکسری از پارامتر های دیگه هم هستن که بستگی به پلاگینی داره که با اون استفاده میکنید و با کار کردن باهاشون میتونین کارکردشون رو درک کنید .

پلاگین هایی مانند C1 از محصولات قدرتمند Waves و کامپرسور Sonitus fx Compressor میتونن انتخاب های مناسبی برای این پروسس باشند .

مولتی بند کامپرسور ها (Multiband Compressor) :

مولتی بند کامپرسور ها در عمل همان کامپرسور هایی هستند که تعیین محدوده باند فرکانسی در انها قرار گرفته . یعنی این امکان را به ما میده که در یک فایل صوتی ، باند های فرکانسی مختلف رو با تنظیمات مختلف کامپرس کنیم .
مولتی بند ها معمولا در مرحله مسترینگ که با طیف وسیع فرکانسی روبرو هستیم کاربرد دارند . تا با استفاده از این پروسس تمامی باند ها رو در یک میزان مشخص کنترل شوند . و یا در کامپرس ساز هایی که طیف فرکانسی گسترده دارن مثل پیانو .

لیمیتر ها (Limiter) :

لیمیتر ها یا محدود کننده ها در واقع یک نوع کامپرسور هستند که دارای دامنه بینهایت هستند.
ممکن است که در بعضی مواقع دامنه صدا به حدی زیاد شوند که دیگر کنترل دامنه از عهده کامپرسور بر نیاید و موجب کلیپ شدن صدا شود ! در این مواقع میتوان از لیمیتر ها استفاده کرد. لیمیتر ها مانع کلیپ شده صدا در دامنه های زیاد میشوند . معمولا در کانال مستر همیشه یک لیمیتر وجود دارد .

دوستان عزیز بحث در مورد کامپرسور ها به اتمام رسید . چنانچه هر سوالی داشتید میتونید در همین تاپیک مطرح کنید .

بدرود

am3000
Tuesday 23 February 2010, 11:01 PM
ضمن تشكر از حضرتعالي
حال اگر يك فايل "ضبط شده" بدليل دامنه بيش از حد صداي ورودي دچار مشكل شده باشد(خر خر شديد) آيا امكان اصلاح همان فايل هست؟

Porya
Tuesday 23 February 2010, 11:11 PM
درود بر شما دوست عزیز

در هنگام رکورد برای جلوگیری از دیسروشن یا کلیپ شدن حتما باید از یک کامپرسور سخت افزاری استفاده بشه .
یا اگه امکان استفاده از کامپرسور سخت افزاری رو ندارید ، باید گین صدا رو کم بگیرید که کار کلیپ نشه .
در صورتی که صدا کلیپ شد میتونید تا حدودی با افکت سافت کلیپر (Soft clipper) صدا رو ترمیم کنید ولی به پای کیفیت کلیپ نشده نمیرسه .

بدرود

khalseh
Friday 26 February 2010, 05:43 PM
سلام
ممنون به خاطر مطالب مفيد.من اين افكت سخت افزاري رو براي گيتار الكتريك دارم الان از اون استفاده مي كنم به عنوان ساستينر ولي خوب نمي تونم ازش استفاده بهينه كنم مي خواستم ببينم شما مي تونيد توضيحي در مورد توانايي هاي كامل اون و نحوه استفاده ازش رو بهم بدين؟
ممنون

siamaks
Friday 26 February 2010, 05:55 PM
پوريا جان ، در مورد desser مي شه يه توضيح بدي و يك desser خوب هم معرفي كني ؟‌

ممنون ميشم .

Porya
Friday 26 February 2010, 09:32 PM
سلام
ممنون به خاطر مطالب مفيد.من اين افكت سخت افزاري رو براي گيتار الكتريك دارم الان از اون استفاده مي كنم به عنوان ساستينر ولي خوب نمي تونم ازش استفاده بهينه كنم مي خواستم ببينم شما مي تونيد توضيحي در مورد توانايي هاي كامل اون و نحوه استفاده ازش رو بهم بدين؟
ممنون

درود بر شما دوست عزیز

متاسفانه تاحالا از افکت های گیتار استفاده نکردم ولی اونطور که معلومه یه نوع کمپرسور باید باشه .

تنظیماتش که level باید میزان خروجی نهایی صدا باشه و Eq هم برای بم و شفاف کردن صدا استفاده میشه.
attack هم زمان شروع به کار کمپرسور هست . یعنی هر چقدر به سمت راست بچرخونید ، عمل کمپرس بعد از چند میلی ثانیه تاخیر انجام میشه.

والا منظورتون از ساستینر رو متوجه نشدم ! این مورد رو باید دوستانی که گیتار کار میکنند راهنمایی کنند.

Porya
Friday 26 February 2010, 09:43 PM
پوريا جان ، در مورد desser مي شه يه توضيح بدي و يك desser خوب هم معرفي كني ؟‌

ممنون ميشم .

درود بر شما

از de esser ها برای از بین بردن (س) و (ش) نامطلوبی که ممکن است هنگام خوندن تو صدای خواننده وجود داشته باشه و موجب آزار گوش بشه استفاده میشه

DeEsser از محصولات Waves گزینه مناسبی هست . بنده خودم هم از همین استفاده میکنم .

siamaks
Friday 26 February 2010, 10:02 PM
من از محصولات waves استفاده كردم ، ولي موقع اينجام dessing كيفيتو ميار پايين . متوجه حرفم هستيد .

مي خواستم ببينم كه اگر نرم افزار قوي تري هست كه بشه استفاده كرد .

بعد يه سوال ديگم داشتم .

اينكه يه ميكروفونه نسبتا حرفه رو چطوري ميشه رو ميكس كاري كرد كه مثل كيفيت ميكروفوناي حرفه اي بشه ؟

Porya
Friday 26 February 2010, 10:33 PM
من از محصولات waves استفاده كردم ، ولي موقع اينجام dessing كيفيتو ميار پايين . متوجه حرفم هستيد .

مي خواستم ببينم كه اگر نرم افزار قوي تري هست كه بشه استفاده كرد .

بعد يه سوال ديگم داشتم .

اينكه يه ميكروفونه نسبتا حرفه رو چطوري ميشه رو ميكس كاري كرد كه مثل كيفيت ميكروفوناي حرفه اي بشه ؟

درود بر شما سیامک جان

در مورد پایین اوردن کیفیت فکر کنم شما روش استفادتون اشتباه باشه چون Waves یکی از بهترین پلاگین ها در زمینه میکس و مسترینگ هست که در خارج از کشور بیشتر از دو ملیون تومن قیمت داره !

اگه تو تنظیماتش فرکانس رو تا اخر پایین بیارید صدا یک حالت خفگی پیدا میکنه . باید تو تنظیماتش نهایت ظرافت رو به خرج بدید.

البته در پلاگین های nomad factory هم de esser خوبی وجود داره . میتونین از اون هم استفاده کنین.

در مورد سوال دومتون عرض کنم نمیدونم میکروفن مورد نظرتون چی هست ولی کلا میکروفن های حرفه ای یکسری از فرکانس ها رو نسبت به مدل های پایین تر بیشتر جذب میکنن . یعنی در صدای ضبط شده از میکروفن های نیمه حرفه ای ، یکسری از فراکانس ها وجود نداره ! ولی تا حدودی میشه با اکولایزر ، فرکانس های محدوده 3 تا 10 کلیو رو تقویت کرد که موجب شفاف تر شدن کار بشه . البته بستگی به صدای رکورد شده داره.
نکته دیگه این که کیفیت ضبط تا حدودی بستگی به پری امپی که استفاده میکنید داره . اگه از پری امپ استفاده نمیکنید میتونید از نرم افزار هایی که شبیه سازی شده با الگوریتم tube هستند برای گرمی صدا استفاده کنید.

خواهشن سوالاتون رو تو بخش های مربوط به خودشون بپرسین که نظم تاپیک به هم نخوره . با تشکر

بدرود