PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تکنیک « شست » در نوازندگی سه تار

Lonely3tar
Thursday 25 February 2010, 01:52 PM
دوستان گل سه تار نواز و غیر سه تار نوازم سلام !
ضروری دیدم یکی از تکنیک های مدرن و زیبای « دست » رو تو سه تار مقدمه چینی و معرفی کنم تا دوستان هم اگه اطلاعاتی دارن با هم تبادل کنیم . این تکینک که فوق العاده به حجم صدایی سه تار کمک می کنه و فضای انتزاعی خاص و زیبایی رو مخصوصا حین تکنوازی ایجاد می کنه برای اولین بار توسط دستان هنرمند استاد حسین علیزاده استفاده شد و در واقع تحول عظیمی بود که تکنیک نوازندگی ایشون رو هم از سایر سه تار نوازان ایرانی جدا می کرد . دوستان اگر نوازندگی استاد رو دیده باشن یا حتی اونایی که خیلی حساسن تو آثار صوتی ایشون ( بداهه نوازی های سه تار مثل آن و آن و کنسرت همایون – نوا و ... ) حتما متوجه فرقی شدن که دست ایشون رو صدای سه تار ایجاد می کنه . این تکنیک مخصوصا در بداهه نوازی ها بصورت contemporaneous یا همزمان روی سیم بم ( چهارم ) سه تار پیاده می شه . یعنی همونجوری که اشاره ی دست راستتون ( راست دست ها ) روی سیم اول یا دوم در حال نوازندگی هست ( بیشتر توصیه می شه در این هنگام پوست لطیف انگشت هم به سیم کشیده بشه ) انگشت شستتون هم به نرمی با حرکت دوار روی سیم بم بیاد و یه صدای قشنگ ایجاد می کنه . البته این کار نیاز به تمرین بسیار داره و تو هر جایی ازش استفاده نمیشه . تاکید می کنم که اونایی که تازه سه تار زدن رو شروع کردن اصلا دست به این کار نزنن چون دستشونو خراب می کنه . کسایی که مدتیه کار می کنن و کنترل دستشون رو دارن می تونن تو بداهه نوازیاشون از این تکنینک استفاده کنن و مطمئنا هم هستن کسایی که اینجا از این تکنیک استفاده می کنن . باز هم تاکید می کنم یادگیری این تکنیک یه مقدار زمان می بره و کار نسبتا مشکلی هم هست ( مخصوصا موقع درّاب رو سیم اول ) . اما توصیه می کنم اونایی که تا حالا امتحان نکردن حتما شروع به تمرین کنن و مطمئن باشن به طنین صدای سازشون موقع نوازندگی خیلی کمک می کنه . دوستان اگه نظری پیشنهاد یا سوالی دارن خوشحال می شم بشنوم !

AliB
Friday 26 February 2010, 08:36 PM
سپاس از شما برای طرح این مطلب . نکته ای که به نظرم میرسه این هست که در توضیحاتتون کمی ابهام وجود داره و خواننده کمی سر درگم میشه! همونطور که میدونید از انگشت شست در هر دو دست به شیوه های مختلف استفاده میشه و برای هر دست میشه تکنیک های مختلفی رو با این انگشت نام برد . البته بعد از خوندن توضیحات شما متوجه شدم که منظور نظر شما شست دست مضراب هست . در واقع دست راست برای راست دست ها!
باز خود انگشت شست دست مضراب به شیوه های مختلف در هنگام نوازندگی مورد استفاده قرار میگیره . یکی از تکنینک هاش همونی هست که شما توضیح دادید . استفاده از پوست انگشت شست در حرکت از بالا به پایین و همونطور که اشاره کردید هم به صورت همزمان با مضراب زدن(زخمه ی انگشت سبابه ) میتونه مورد استفاده قرار بگیره مثلا در قطعه ی نغمه ی مخالف(استاد علیزاده) در قسمت پایانی هنگام کنده کاری همزمان انگشت شست هم کار میکنه و سیم بم رو به صدا در میاره که استاد علیزاده نشانه ی مخصوصی برای نت نویسی این تکنیک هم درنظر گرفتن و اون دایره ای هست که داخلش یک هشت قرار داره و زیر هشت (نشان مضراب راست) یک + هست(نشانه ی انگشت شست) . این یک تکنیک هست تکنیک دیگر استفاده از شست که ابداع استاد لطفی هست به نوعی کشیدن پشت ناخن انگشت شست دست مضراب از پایین به بالا یعنی از سیم دو به سمت سیم بم که این هم فضاسازی جالبی در صداگیری از ساز ایجاد میکنه و باز نشانه ای که آقای شعاری من دیدم استفاده کرده در کتاب سیر همون نشان قبل هست با این تفاوت که یک هفت رو به جای هشت استفاده کرده (که نشاندهنده ی مضراب چپ هست) به نوعی این نشانه بیان کننده ی مضراب راست یا چپ هست که با انگشت شست اجرا بشه .
از انگشت دست چپ (پنچه ) هم به شیوه های مختلف استفاده میشه! مرسوم ترینش انگشت گذاری برای اجرای همزمان و یا متوالی و سریه بر روی سیم بم هست به نحوی که با باقی ماندن ارتعاش سیم بم فضاسازی زیبایی ایجاد میکنه که البته از قدیم مرسوم بوده مثلا گریلی شستی در ردیف که با استفاده از همین تکنیک اجرا میشه و دیگه گندن سیم بم با انگشت شست دست پنجه هست که اون هم حالات مختلفی داره و فضای جالبی ایجاد میکنه.