PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نحو کار اساتید

saeed.pa
Saturday 27 February 2010, 12:08 PM
سلام
به این فکر افتادم تا کار اساتیدمون رو با هم مقایسه کنیم.
البته نه اینکه به نقد بکشیم بلکه بدونیم هر کدوم با چه شیوه ای به ما درس میدن و شاید با این کار بتونیم بهترین استفاده رو از تمرین های اونا انجام بدیم .
از خودم شروع میکنم (یکسال که سنتور کار میکنم):
استاد من با نت درس میده ،اول دستور سنتور رو همراه با کتاب کامکار به من درس داد . البته بعضی جاها رو نمیگفت و میگفت " لازم نیست اگه خودت بخوای میتونی بزنی تکنیک زدن این قطعه رو میدونی "
لابه لای این کار ها هم چند تا نت هم برام مینوشت و اونا رو اجرا میکردم ولی من کامل کتاب دستور سنتور رو اجرا نکردم شاید 80% اون رو انجام دادم.
بعد به سراغ دو تا کتاب دیگه رفتیم اول دستگاه سه گاه از کتاب استاد صبا (نوشته پایور) رو زدیم
بعد دستگاه سه گاه از کتاب پایور رو کار کردیم .
بعد سراغ دستگاه شور رفتیم از کتاب پایور.
و الان هم دارم ابوعطا رو از کتاب پایور میزنم.
ضمن اینکه چند تا آهنگ از جمله "شد خزان" و "ای ایران" و غیره رو هم کار کردیم که استادم میگفت "از نظر تکنیکی این ها برای تو مناسب هستن "
به دلیل مشغله کاری من در هفته 3-4 ساعت میتونم کار کنم که میدونم خیلی کمه و یک جلسه هم در هفته کلاس دارم .
فکر میکنم استاد من بیشتر از اینکه بخواد به من نحو زدن رو یاد بده به من داره موسیقی ستنی رو آموزش میده (دور نمایی که ماها خیلی بهش نیاز داریم)
من میتونم بدون اینکه درس بده ،خودم درس بعدی رو کار کنم و من رو به این کار تشویق میکنه .
من فکر میکنم آشتایی ما از موسیقی سنتی و ردیف نوازی (البته نه به صورت تئوری) بلکه درک عمق مطلب میتونه به ما کمک بکنه
خوشحال میشم نحو یادگیری ساز شما رو هم بخونم :ad

آناهيتا 79
Saturday 27 February 2010, 12:26 PM
سلام.
استاد من شاگرد تازه كار نمي گيره . من با واسطه يه نفر ديگه تونستم خدمت ايشون برسم . تعداد خيلي كمي رو بعنوان شاگرد مي گيره.
1- از كتاب اول آقاي پايور شروع كردند .
2- بعد كتاب آقاي پشنگ كامكار رو شروع كردند .
3- تموم درسها رو به من نگفتند ، انتخابي بود ، بقيه اش رو مي گفتند اگه خواستي بزن ، چيز خاصي نداره.
4- بين درسها تمرين هاي متفرقه مثل ريز رو خيلي باهام كار كردند . ( خودشون نت مي دادند.)
5- روزي 2 تا 5/2 ساعت كار مي كنم . ( اگه خونه باشم )
6- هيچ درسي رو تا حالا واسه من نزده ، درس جديد رو شروع مي كنه ، نكات كليدي رو مي گه و بعدش مي گه برو هفته بعد بيا تحويل بده .
7- اهل اينكه از كتابهاي ديگه هم درس بده نيست .
8- الان هم كتاب دوره ابتدائي آقاي پايور رو كار مي كنم .
9- اهل شوخي و اين حرفها هم نيست .

saeed.pa
Saturday 27 February 2010, 12:42 PM
البته روش ایشون هم قابل احترامه ،
ولی استاد من بسیار آدم مهربونیه ، 65 سالشه ، نه اینکه همه درس ها رو برام بزنه ،اما بعضیشاشونو برام میزنه حتی خارج از درس هم برام میزنه .
ساز رو هم خود ایشون ساخته، شاگرد استاد صبا هستش . فکر میکنم که نحو کارش خوب باشه هر چند که من خیلی خوب تمرین نمیکنم .
من از روزی که کار با ایشون رو آغاز کردم دیدم نسبت به موسیقی باز تر شده ، احساس میکنم بیشتر موسیقی رو میفهمم .
به نظر شما نحو کار یه استاد باید چه جوری باشه ؟ من همین استاد رو داشتم و نمیدونم چه نوع استادی میتونه مناسب باشه ؟
بحث در این مورد میتونه به ما کمک کنه که راههای یاد گرفتن رو بدونیم و اگه اشتباه میریم یا راه بهتری هست اصلاح کنیم
نظرتون رو بگید

Mezrab
Saturday 27 February 2010, 03:42 PM
البته روش ایشون هم قابل احترامه ،
ولی استاد من بسیار آدم مهربونیه ، 65 سالشه ، نه اینکه همه درس ها رو برام بزنه ،اما بعضیشاشونو برام میزنه حتی خارج از درس هم برام میزنه .
ساز رو هم خود ایشون ساخته، شاگرد استاد صبا هستش . فکر میکنم که نحو کارش خوب باشه هر چند که من خیلی خوب تمرین نمیکنم .
من از روزی که کار با ایشون رو آغاز کردم دیدم نسبت به موسیقی باز تر شده ، احساس میکنم بیشتر موسیقی رو میفهمم .
به نظر شما نحو کار یه استاد باید چه جوری باشه ؟ من همین استاد رو داشتم و نمیدونم چه نوع استادی میتونه مناسب باشه ؟
بحث در این مورد میتونه به ما کمک کنه که راههای یاد گرفتن رو بدونیم و اگه اشتباه میریم یا راه بهتری هست اصلاح کنیم
نظرتون رو بگید
استاد صبا به نظر آدم آروم و مهربونی میومده، هر شاگردی نمادی از استادش هست، استاد صبا هم عین استاد شما بوده.. ولی مثلا اگر شاگردای استاد پایور رو دیده باشید دقیق و منظم و تیز هستند..چون خود ایشون هم اینطور بوده و کمی سرد!:دی
من استادم شاگرد استاد سینکی و استاد ثابت بوده، جوون هست 30 سالشه..با یه سری از شاگردا از جمله خودم تقریبا زیاد دوست هستیم، نحوه تدریس به این شکله که از موسیقی و تئوری و نت خوانی شروع میکنه اول کتاب کامکار، با توجه به سن شاگرد و نحوه مضراب و توانایی هاش درس هایی رو انتخاب میکنه و اگه خوب بزنه زود تمومش میکنه..بعد از چهار مضراب بیات ترک کتاب دستور سنتور شروع میکنه و با توجه به نحوه زدن تا انتها ادامه میده، همزمان روز رو ریز وتکیه و اینا رو هم یاد میده. بعد از اون ردیف دوره بتدایی رو از مقدمه شور درس میده تا انتهای کتاب و بعد سراغ ردیف استاد صبا میره، در این بین اگر شاگرد بخواد تصنیف هم بهش آموزش میده...معمولا به کسایی که ردیف رو نمیتونند بعد دستور سنتور شروع کنند گلنار رو هم تدریس میکنه...نحوه تدریس اینکه اول خودش درس رو با توضیحاتش میزنه و بعد یک بار اجرای کامل رو میزنه و شاگرد ضبط میکنه...هفته بعد شاگرد درسش رو میزنه و به همین شکل سوالی هم داشت میپرسه و دوباره تدریس...خودش هم ساز میسازه و ساز هاش هم خوبه..کلا آدم باهوش و مهربونیه.

saeed.pa
Saturday 27 February 2010, 04:00 PM
بقیه دوستان هم نظراتشون رو بگن
نحوی کار استاد شون چه جوریه ؟ فکر میکنن چه جور کلاسی مناسبه ؟

damavand
Saturday 27 February 2010, 07:49 PM
در مورد اینکه چه کلاسی مناسبه بهتره کسی که میخواد سنتور یاد بگیره ابتدا سبکی که میخواد یاد بگیره رو مشخص کنه،به عنوان مثال سبک استاد پایور ، مشکاتیان وکامکار با هم متفاوت هست و کسی که یکی از این سبکها رو از ابتدا یاد گرفته در آینده نحوه سنتور زدنش با دیگری فرق میکنه.
دوم اینکه استاد سنتور باید خبره باشه و آگاهی کامل داشته باشه در غیر اینصورت شاگردش چیز زیادی یاد نمیگیره یا اشتباه یاد میگیره و وقتش تلف میشه و ... .خیلی ها بودن و هستن که بعد از 2 یا 3 سال که پیش یک به اصطلاح استاد سنتور رو یاد گرفتن،تازه متوجه شدن که اونطوری که باید سنتور رو یاد نگرفتن یا اشتباه یاد گرفتن و وقتی یک استاد خوب پیدا میکنن که میخوان برن پیش اون موقع متوجه میشن که کل اون 2 یا 3 سال بیهوده بوده و باید از ابتدا دوباره شروع به یادگیری کنن،به همین دلیل انتخاب کردن استاد خوب برای سنتور خیلی مهم هست.
تدریس نتهای فرعی دیگه غیر از کتابهای درسی،برای تنوع هست و ضرورتی نداره چون مهارت یا دانشی که در کتابهای درسی نباشه به هنرجو اضافه نمیکنه.
در ضمن استاد باید حتما خودش درس رو برای هنرجو بزنه در غیر اینصورت نمیتونه خوب درس رو یاد بگیره،مخصوصا که هنرجو خیلی پیشرفته نباشه.

saeed.pa
Sunday 28 February 2010, 09:01 AM
سلام ممنون از نظراتتون
دلیل این بحث هم همینه که ما تازه کارها بدونیم چه روشهایی در تدریس موسیقی استفاده میشه که راه رو اشتباه نریم.
تقریبا همه ما با یک استاد شروع کردیم بدون اینکه بدون روش های تدریس سنتور چه جوریه .
بهتر بقیه هم بگن که چه جوری آموزش میبینن یا دیدن ، شاید بتونیم به یک نتیجه برسیم ؟ کخ اگر تا حالا اشتباه رفتیم اون رو اصلاح کنیم . ممنون

آناهيتا 79
Monday 1 March 2010, 12:08 PM
من هيچ جا نديدم كه استادهاي يه رشته يا ساز موسيقي با هم توافق كرده باشند كه از يه روش خاص شروع كنند و شاگردهاشونو به يه جايي برسونند . هر استادي روش خودشو داره . اما اون چيزي كه مهمه اينه كه اون چهارچوب اصلي ( طرز نشستن ، مضراب زدن ، به ترتيب آموزش دادن و...) درست رعايت بشه . والا شاگرد بالاخره راهشو پيدا مي كنه ! يه جايي خوندم آقاي پشنگ كامكار چندين سال به يه روش سنتور مي زده تا زماني كه آقاي پايور رو ديد و بعد از اون نحوه مضراب زدنشو عوض كرده .
اينكه من بگم استادم اين روش رو داره فكر نكنم زياد تاثيري در انتخاب شما داشته باشه ! من روش ايشون رو كه هيچ آهنگي رو نمي زنه نمي پسندم ، اما دارم باهاشون كار مي كنم . و از روشهاي ديگه ( مخصوصا كمك شما دوستان ) بالاخره نحوه نواختن يه آهنگ رو ياد مي گيرم . به نظر من يه مقدار هم به خودمون بستگي داره من بايد ببينم اگه استادم نسبت به استادهاي ديگه حداقل در يه سطح هست نبايد از اين شاخه به اون شاخه بپرم ! ايشون اصول رو رعايت كرده ، اون قسمتش رو هم گذاشته واسه من ، كه برم دنبالش.!

david_santoori
Tuesday 2 March 2010, 02:19 PM
من هیچ چیز نمیدونم .
به نظرتون باید تدریس افراد مثل همدیگه باشه؟یا نه؟ (نمیدونم شما ها بگید).
راستش من خودم وقتی کوچک تر بودم از دوران دبستان یادم میاد که (خیلی خیلی عذر می خوام از شما خودم را عرض میکنم)ما را مثل کارخونه ی جوجه کشی و به ترتیب حریف الفبا میچپوندند توی این کلاس ها، 30تا توی کلاس الف 30تا توی کلاس ب و....... و بعد هم یه نفر می اومد به عنوان معلم و هر چیزی که 20 سال پیش تا اون موقع را حفظ کرده بود و قبلا در س میداد ،برای ما دوباره تکرار میکرد . وهمه به یک نحو آموزش میدیدند ، چه اون بچه باهوشه ، چه اون بچه ای که مشکلات خانوادگی داره و چه اون بچه ای که مریضی قلبی داره چه اون بچه پول داره ،چه اون بچه کارگره و..... از همه هم به یک نحو امتحان گرفته میشد و تکلیف خواسته میشد .
خوب گذشت و همه ی ما بزرگ شدیم و به این سیستم که من اسمشا میذارم جوجه کشی عادت کردیم (باز هم معذرت میخوام).یعنی چی ؟یعنی کاری ندارند روحیه ی شما چیه ، شما را مثل مواد خام اولیه ی یک کارخونه وارد سیستم میکنند و بعد مثل یک کارخانه .....(هرچی)....یک نوع عملیات به نام تدریس روی همه ی افراد انجام میشه و محصولات هم که داریم می بینیم یکی از یکی درخشان تر .
حالا به این سیستم عادت کردیم و وقتی میبینیم یک استاد ی که به روانشناسی مسلط هست و میبینه دست شاگرد هنگام ساز زدن می لرزه و استرس داره و به اون شاگرد جور دیگری درس میده و تکنیک های ویژه ایی را برای درس دادن انتخاب میکنه ، تعجب میکنیم !!!به نظرتون بین اون شاگردی که به زور یک درس را میفهمه و اون شاگردی که همون درس ها را 5 تا 5تا تحویل میده نباید تفاوت قائل شد؟و آیا روحیه ی همه ی انسان ها یکسانه ؟آیا یک استاد باید با همه شاگرد ها همیشه خوش خلق باشه ؟یا یه جاهایی هم اخم کنه؟
امیدوارم یک روزی معیار آموزش در هر زمینه ای با توجه به شناخت های فردی ،چه جسمی و جه روحی ،صورت بگیره.

salarix20x
Saturday 13 March 2010, 05:56 PM
متاسفانه ما در شهرستانی هستیم که هیچ استادی وجود نداره جزو یکی از شهرستانهای استان فارس و واسه فرا گیری به شهر رفتن کار دشواریه که به دلیل اینکه من درس هم می خونم این کار برام غیر ممکنه یه سنتور مشقی سال 80 از شیراز خریدم تا پارسال داشتمش که اونو ازم دزدیدن کتابهای زیادی نزدم فقط دستور سنتور اینم با همت اینترنت و 60درصد کتاب پشنگ کامکار که بازم از اینترنت رفع اشکال میکردم امسال با یه تیکه چوب گردوی قدیمی یه سنتور واسه خودم ساختم (بهتر از بدون ساز بودنه) ایشالله عکسشو با چند نمونه از کارهامو اگه قسمت شد اینجا میزارم
موفق باشید

david_santoori
Saturday 13 March 2010, 06:05 PM
آفرین بر شما . به نظر من هیچ چیز نمیتونه جلوی انگیزه آدمی را بگیره !!!

Mezrab
Saturday 13 March 2010, 06:46 PM
متاسفانه ما در شهرستانی هستیم که هیچ استادی وجود نداره جزو یکی از شهرستانهای استان فارس و واسه فرا گیری به شهر رفتن کار دشواریه که به دلیل اینکه من درس هم می خونم این کار برام غیر ممکنه یه سنتور مشقی سال 80 از شیراز خریدم تا پارسال داشتمش که اونو ازم دزدیدن کتابهای زیادی نزدم فقط دستور سنتور اینم با همت اینترنت و 60درصد کتاب پشنگ کامکار که بازم از اینترنت رفع اشکال میکردم امسال با یه تیکه چوب گردوی قدیمی یه سنتور واسه خودم ساختم (بهتر از بدون ساز بودنه) ایشالله عکسشو با چند نمونه از کارهامو اگه قسمت شد اینجا میزارم
موفق باشید
حقیقتش من برای اینکار اینقدر پشت کار ندارم...کار شما قابل تحسینه...

MEHRNAM
Saturday 13 March 2010, 07:08 PM
موفق باشید
ما یه بار این تاپیکو باز کردیم اونم با حرفای شما خورد تو حالمون...(خودم هم وقتی ابتدایی بودم یه تمبک مال 200 یا شایدم 300 سال پیش تو خونه داشتیم یواشکی میرفتم میاوردمش پایین از تو قفسه و الکی الکی باهاش ریتمهای خوشگل میزدم ولی الان که بزرگ شدم اون ریتمها از یادم رفته، هر چند بعدها کلاس تمبک رفتم و کلی ریتم پیچیده یاد گرفتم اما قیل و قال کودکی برنگردد دریغا!)
شما را تحسین میکنم از ته دل...
:41::41::41::41::41::41::41::41::41::41::41::41::4 1::41::41::41::41:
:41::41::41::41::41::41::41::41::41::41::41::41::4 1::41::41::41::41:

saeed.pa
Sunday 14 March 2010, 08:14 AM
سلام
کارتون(salarix20x (You can see links before reply)) عالیه حرف نداره . هنرمند واقعی شما هستین . امیدوارم با همین ذوق و شوق ادامه بدید . بیصبرانه منتظر نمونه کار شما هستم .