PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات تئوري و عملي نوازندگي پیانو

صفحه ها : [1] 2 3 4 5

خره
Monday 27 August 2007, 07:43 PM
سلام.من چند سالي مي شه كه گيتار كلاسيك كار مي كنم و تئوري موسيقيم هم بدك نيست. حالا مي خوام در كنارش پيانو رو هم ياد بگيرم البته بدون كمك استاد و به طور خود آموز مي خواستم بدونم آيا كتابي، متدي،چيزي وجود داره كه بتونم با كمكش و البته با كمك شما عزيزان پيانو رو ياد بگيرم.
(بايد يك معذرت خواهي هم از مديران محترم سايت كنم كه تند تند تايپ جديد ايجاد مي كنم.خوب چكار مي شه كرد خره ديگه)

Guitaro
Monday 27 August 2007, 08:21 PM
چه جالب ، میگن گهی زین به پست و گهی پشت به زین همینه فکر کنم You can see links before reply

پیانو یه خورده قضیش با بقیه ی ساز ها فرق میکنه واسه همین یه خورده از 0 بدون استاد شروع کردنش سخته ، ولی کار نشد نداره ;)

من پیشنهاد میکنم اول با کتاب "قدم به قدم پیانو با فرید عمران" شروع کن که روی جلدش قرمزه و یه پیانوی سیاه ولی به صورت شطرنجی و مات هم روشه.
این کتاب یه چیزیه تو مایه های همون کتاب "دانشمند" برای گیتار ، البته خلاصه تر ، که نکات و تذکرات و بیشتر اصطلاحات رو توضیح داده ، البته واسه کسی که قبلا ساز دیگه ای کار کرده ممکنه اینها بیشترش تکراری باشه ولی من کتاب بهتری واسه شروع از 0 نمیشناسم.
بعد از یه مدت که خوب دستت اومد که چی به چیه میتونی از کتاب Beyer شروع کنی که از تمرین های خیلی ساده ی یه دست شروع میشه و به تمرین های پیچیده تر میرسه.

این دو تا کتاب رو که تموم کنی دیگه به اون حد رسیدی که یه نظر متوسطی بتونی روی کتاب ها بدی ولی بعد از اون اگه به صورت آکادمیک پیش بری میتونی کتاب Czerny (نسخه ی 599) رو شروع کنی و اگه فقط میخوای با نوازندگی پیش بری میتونی کتاب آقای عمران با اسم "بیست و پنج دقیقه با کودکان و نوجوانان" با همون طرح جلد کتاب آموزشی ولی پس زمینه ی سبک رنگ رو تهیه کنی ، اون هم کتاب خوبیه ...

البته یه سری نکات هست تو نوازندگی پیانو که از همین شروع باید مد نظر داشته باشی که فکر کنم همینجا بگم دسترسیش از جاهای دیگه راحت تر باشه :

- اول یه نکته ی دوستانه بگم : اگه میخوای با پیانو الکتریک شروع کنی شروع نکنی بهتره ! چون پیانوی آکوستیک یه دنیا واسه خودش داره ، کیبرد و پیانو الکتریک یه دنیای دیگه که اصلا نمیشه تو این دنیا کارای اون یکی رو یاد گرفت و بالعکس.

- نکته ی دوم اینه که تو نوازندگی پیانو مهم ترین عامل که تو سرعت هم خیلی میتونه کمک کنه شکل درست دست هاست ، انگشتهای هر دست باید کاملا گرد باشن و با حالت نسبتا عمود روی کلاویه ها قرار بگیرن و مچ دست هم باید بالاتر از کف دست نگه داشته بشه و به اصطلاح نشکنه. حالت دست کلا مهمترین عامل برای شروع تمرینه که اگه با حالت دست خراب شروع کنی یه جا میخوری به بن بست که اونجا درست کردنش خیلی خیلی سخت میشه.

- نکته ی بعدی تفکیک کامل دو دسته ، تو باید بتونی با هر دست کار متفاوتی رو در یه لحظه انجام بدی ، ساده ترین تمرینی که معلمم هم به من داد این بود که دو تا دست روی دو تا سل دو اکتاو قرار میگرفتن و با هم نت ها رو میزدن ، با این تفاوت که یکی فورته میزد اون یکی پیانو یا در حالت دیگه یکی لگاتو میزد یکی استکاتو و بعد جای دست ها عوض میشد ...
این تمرین خیلی میتونه کمک کنه.

در کل این نکته ها کلیدی ترین نکات از نظر منه ، بقیه ی مسائل خودشون بعد از یه مدت میان وسط.

اگر میخوای فقط نوازندگی در حد تفننی داشته باشی همین حد تمرین کافیه و بعد از پنج شیش ماه میتونی قطعه های ساده بزنی ، ولی اگه میخوای نوازندگی در حد حرفه ای و کامل داشته باشی از نظر من بعد از یه ماه که تمرین کردی و دستت به کلاویه ها عادت کرد کتاب اشمیت یا هانون رو هم بگیر و گام ها و آرپژ ها رو تمرین کن و سعی کن سرعت دستت رو هم باهاشون بالا ببری.

فکر نکنم چیزی بیشتر از این برای شروع لازم باشه.
کتاب های آقای عمران هم تو کتابهایی که من دیدم تا الان بهترین بودن و خودم هم هر دو کتابش رو کار کردم و ازشون راضی ام.

خره
Monday 27 August 2007, 09:00 PM
ناقلا از كجا فهميدي مي خوام با كيبورد شروع كنم؟ آخه من كه مثل شما مايه دار نيستم.دديم هنوز داره قسط هاي گيتارمو مي ده .:g حالا كه انداختيم توي شك اگه مي توني يه مدل خوب پيانو با قيمتش معرفي كن تا ببينم چطور مي تونم دديمو بدبخت كنم

با تشكر فراوان

Guitaro
Monday 27 August 2007, 09:45 PM
البته کیبرد هم خیلی خوبه ولی واسه آهنگ های خودش ، نه واسه کارهای پیانو You can see links before reply

متاسفانه (یا خوشبختانه You can see links before reply ) قیمت پیانو خیلی ناجوانمردانست.

مهم ترین عامل برای انتخاب یه پیانو ارتفاع اونه ، ارتفاع پیانو از 109 شروع میشه و میره به بالا ، حدودای 131 و بالاتر (ارتفاع سقف پیانو از زمین رو میگن) که اهمیت خیلی زیادی داره ، ارتفاع زیر 118 رو ارتفاع مطلوبی نمیدونن چون صدای خفه و گرفته ای داره و حس خوبی ایجاد نمیکنه ولی از این ارتفاع به بالاتر (و خود ارتفاع 118) صدای خیلی خوب و رسایی داره و بالطبع هر چی بالاتر بره صداش هم رسا تر میشه.

پیانو ها به طور کل سه دسته میشن :

- پیانوهای ساخت چین (مثل Pearl River)
- پیانوهای مونتاژ در چین (مثل Nordiska)
- پیانوهای ساخت کشورهای دیگه (مثل Yamaha)

گروه اول نه برای مبتدی و نه برای حرفه ای به هیچ وجه توصیه نمیشه چون با اینکه قیمت پایینی دارن ولی تاچ و صدای استانداردی ندارن و دقیقا همون خیانتی که کیبرد به پیانیست میکنه رو به پیانیست میکنن.

گروه دوم پیانوهای متوسط و خوبی هستن و بهتری گزینه واسه شروعن و تاچ و صدای استاندارد دارن و حتی تا 4 - 5 سال هم میتونن جواب پیانیست رو بدن مگر اینکه توقعش خیلی بالا باشه ! البته بعضی وقت ها بیشتر از پیانوهای دیگه کوک میندازن که اون هم زیاد مساله ی خاصی نیست چون تفاوت زیادی نداره.

گروه سوم پیانوهایی مثل Yamahaی ژاپنه که قیمت هاشون فضایی میشه ! (میره بالای 6 - 7 میلیون) و فقط واسه کسی که تو پیانو حرفه ایه که خودش میتونه انتخاب کنه طبق سلیقه ی خودش پیانو انتخاب کنه و میدونه که میخواد کاملا حرفه ای پیش بره پیشنهاد میشه.

پس فکر کنم همین الانش هم گروه اول و سوم رو بی خیال شدی پس توضیحات بیشتری در مورد نوع دوم میدم :

همونطور که گفتم ارتفاع بیشتر همیشه صدای بهتر و رساتری رو میرسونه. به همین خاطر پیانوهای زیر ارتفاق 118 رو معمولا پیانوی خوبی نمیدونن پس من قیمت هایی که میگم برای بالای 118ست.

من بین مارک هایی که قیمت دارم و باهاشون زدم به نظرم پایین ترین قیمتی که برای شروع خوبه و ارزشش از اون مبلغ بیشتره پیانو های Nordiskaست ، این مارک پیانوش با ارتفاع 118 قیمتی حدود 2میلیون و 600 تومن داره ، مارک دیگه Bohemiaست که قیمتش میره بالای 4 میلیون.

در کل اگه میتونی 2.5 میلیون پول جور کنی پیشنهاد میکنم نردیسکا بخر چون واقعا میارزه ولی اگه نمیتونی ، به نظرم میتونی پیانوی دست دوم خوب با قیمت حدود 1 میلیون و 300 هم پیدا کنی.
قیمت پیانوهای دست دوم هیچ معیار خاصی نداره ولی اگه بتونی یه پیانوی دست دوم پیدا کنی که حتی به خاطر زده گی های جزئی بدنه از قیمتش کم شده باشه ولی صداش و اکشنش خوب باشه و قیمتش حتی تا 900 تومن اومده باشه میارزه که بخری و بعد از یه مدت که باهاش زدی و پیانوت تثبیت شد بودجه بذاری و یه پیانوی بهتر بخری.

اگه تهرانی و میخوای یه قیمت حدودی از پیانوی نو و دست دوم دستت بیاد میتونی بری خیابون لارستان (از تقاطع ولیعصر - مطهری که وارد مطهری میشی خیابون دوم سمت راسته که یه لوازم ورزشی فروشی اولشه) که این خیابون مرکز فروش پیانوی نو و دست دوم تو تهرانه و توش شیش هفت تا مغازه هست که میتونی باهاشون صحبت کنی ببینی پیانویی با شرایطی که میخوای میتونن برات پیدا کنن یا نه.

اگه سوال دیگه ای هم بود در خدمتم.

خره
Tuesday 28 August 2007, 01:22 AM
بسيار از توضيحات جامع و كاملت ممنونم. البته هنوز تو شك اين قيمت ها هستم.اما شايد بتونم 6-7 ماه ديگه يه كاريش كنم.تا اون موقع فكر كنم بتونم حداقل تمريناي پايه اي رو با همين كيبوردي كه دارم پيگيري كنم تا لاقل دستم كمي تثبيت بشه

بازم ممنون خيلي زحمتت دادم :ak

خره
Friday 26 October 2007, 01:55 AM
بازم سلام. دوباره مزاحم شدم
مي گم اين كتاب قدم به قدم پيانو با فريدون عمران كميابه؟ يا من بد شانسم؟ كتاب ديگه اي نمي شناسي جايگزين كني؟
آخه من يه مقدار وسواس دارم. دوست دارم اصولي اصولي كاركنم. اينه كه يه خودآموز خوب مي خوام ولي متاسفانه نبيييد.:f:f

بازم ممنون

Guitaro
Friday 26 October 2007, 02:37 PM
آره ؛ این کتاب یه خورده بگی نگی کمیابه ... You can see links before reply من که کتاب دیگه ای نمیشناسم ، آخه کلا خودآموز کم هست واسه پیانو ؛ بهتره بگم خودآموز خوب کم هست You can see links before reply

البته نمیدونم وضعیت شهر کتاب ها و نمایشگاه کتاب های اونجا چطوره ؛ اینجا معمولا دارنش ...

فرهـاد
Wednesday 20 February 2008, 05:18 PM
سلام

لطفا چند مورد مثال و نمونه از نت زینتی که میشه به آهنگ ها اضافه کرد معرفی کنید
چند مورد از نت زینت های پر کاربرد معرفی کنید و مکان هایی که میشه به آهنگ اضافه کرد رو بگین

با تشکر

Kamanche
Friday 22 February 2008, 11:47 AM
سلام

لطفا چند مورد مثال و نمونه از نت زینتی که میشه به آهنگ ها اضافه کرد معرفی کنید
چند مورد از نت زینت های پر کاربرد معرفی کنید و مکان هایی که میشه به آهنگ اضافه کرد رو بگین

با تشکر
با سلام
راستش فرهاد جان سوالتون واضح نیست.دقیقا منظورتون رو متوجه نمیشم؟

فرهـاد
Friday 22 February 2008, 11:53 AM
سلام

تا دوستان نظراتشون رو بدن ، یه سوال دیگه می پرسم که در این رابطه هست

این آهنگ رو گوش کنید (You can see links before reply)
فرمتش MP3 و سایزش 42 کیلو بایت هست

چه نت زینتی استفاده شده که صدا اینجوری در میاد ؟
لطفا نت هایی که در این آهنگ استفاده شده که موجب میشه صدا اینجوری در بیاد رو بگین ؟

فرهـاد
Friday 22 February 2008, 11:58 AM
با سلام
راستش فرهاد جان سوالتون واضح نیست.دقیقا منظورتون رو متوجه نمیشم؟
سلام
نت های زینت پر کاربرد که میشه به قسمت هایی از آهنگ ها اضافه کرد تا از حالت سادگی دربیان مثل تریل ها ؟

Kamanche
Friday 22 February 2008, 12:03 PM
فرهاد جان آهنگ 2 ثانیه بیشتر نبود .چند تا نت بیشتر شنیده نمیشه!

Leon
Friday 22 February 2008, 12:10 PM
سلام

تا دوستان نظراتشون رو بدن ، یه سوال دیگه می پرسم که در این رابطه هست

این آهنگ رو گوش کنید (You can see links before reply)
فرمتش MP3 و سایزش 42 کیلو بایت هست

چه نت زینتی استفاده شده که صدا اینجوری در میاد ؟
لطفا نت هایی که در این آهنگ استفاده شده که موجب میشه صدا اینجوری در بیاد رو بگین ؟

من گوش کردم،ولی همش 2 سانيه بيشتر نبود،اگه منظورت همين 1 تيکه اولش باشه،خب اينکه راحته،نتی که برای شروع استفاده کرده،نت زينت بوده،،مثلاً اگه نت اصلی که بايد بزنيم،،نت لا باشه،و اکورد مربوطه Am،پس برای زينت دادن به آهنگ ،قبل از گرفتن نت لا،مثلاً در اکتاو 3،ابتدا لا در اکتاو 2،بعد نت دو،بعد نت می،و در آخر نت اصلی لا ،رو ميزانيم،که 3 نت اول به صورت 2 لا چنگ زده ميشه ،و جز ميزان نيست!

Kamanche
Friday 22 February 2008, 12:13 PM
سلام
نت های زینت پر کاربرد که میشه به قسمت هایی از آهنگ ها اضافه کرد تا از حالت سادگی دربیان مثل تریل ها ؟

نت های زینت اصولا فقط برای زینت بخشیدن به یک قطعه موسیقی استفاده میشن.نت های زینت معمولا با توجه به قطعه مورد نظر ایجاد میشن.اینکه مثلا در چه گامی نواخته میشه و ....
و به این شکل نیست که از پیش نت های زینتی که پرکاربرد باشن موجود باشه تا آهنگساز ازشون استفاده کنه.بلکه هنگام نوشتن قطعه مورد نظر با توجه با حالات قطعه، زیبایی شناسی خود آهنگساز ،ذوق و سلیقه ، گام قطعه و ... از نت های زینت استفاده میکنه.
نمیدونم تونستم کمکی کنم یا نه . البته من توی پیانو سر رشته ای ندارم چون کسی نبود بنده جسارت کردم.

Leon
Friday 22 February 2008, 12:30 PM
سلام

نت های زينت ،برای زيبا کردن،و دادن احساس بيشتر به آهنگ هست،که قانون خاصی نداره،و بيشتر به حالات سليقه اي استفاده ميشه،من سعی کردم که به صورت شکل و نت اينها رو نشون بدم،ولی چيزی تو net پيدا نکردم،
نت های زينت به صورت 1 لا چنگ،يا 2 لا چنگ،يا بصورت Arpejدر جای که اکورد عوض ميشه،و يا تريوله ،برای کشش بيشتر نت استفاده ميشه،مثلاً در جاهايی که نت فرود استفاده ميشه يا نت ايست ميتونی استفاده کنی،و يا در آهنگ های 8/6،سنگين و شاد و تند،اجرای تريوله های کوتاه خيلی مرسومه،ولی اگه من شکلی پيدا کنم ميزرم واستون،تا بيشتر متوجه بشيد.

فرهـاد
Friday 22 February 2008, 03:09 PM
تشکر می کنم از پاسخ دوستان
بله این آهنگ 2 ثانیه فقط قسمت زینتش بود

اگه نت آهنگی مثل گل سنگم ، خواب های طلایی یا ... رو به همراه نت زینتش (یعنی فرضا مشخص کرده باشه که فلان جا فلان نت اضافی رو برای زیبا تر شدن بزنید) را داشته باشید لطفا معرفی کنید و اینجا قرار دهید

ممنون

Leon
Saturday 23 February 2008, 09:13 AM
آهنگی که شما گزاشتيد،به صورت اين نت اجرا ميشه،که در موسيقی Arpeggioناميده ميشه،و کاربرد زيادی هم در نت نويسی داره.
برای مثال،اگه نت اصلی ما همانطور که در شکل ميبينيم،نت سل باشه،و اکورد مربوطه CM،ما ميتونيم اکورد رو به صورت نت زينت اجراکنيم.

که در شکل،مثلاً نت دو،می،سل،به سرعت اجرا ميشه و در آخر به روی نت سل فرود مياد،ما حتی ميتونيم نت سل ،زير خط حامل ها،در اکتاو دوم رو هم برای زيبايی بيشتر اضافه کنيم.

You can see links before reply

در اينجا ،چند نمونه از نت های زينت رو هم با شکل ميبينيم،در ضمن اگه آهنگ های که درخواست کرده بوديد رو پيدا کنم ،براتون ميزارم.

spielweise = نحوه اجرا

bamdadonline
Saturday 5 April 2008, 07:57 PM
باسلام خدمت گیتاروی عزیز. حالا که بحث پیانو هستش منم سوال داشتم: بنده 10 جلسه با استاد پیانو کار کردم و مسائل ابتدایی پیانو رو یاد گرفتم. بعد هم چند ماهی خودم کار کردم و کتاب بیر رو کامل زدم و الان قصد زدن کتاب هانون رو دارم. سوال اول من اینه که شما بعد از بیر به ترتیب چه کتابهایی رو پیشنهاد میکنید و هر کدوم حدودا چه مدت طول میکشه و بدون استاد میتونم از پسشون بر بیام یا نه؟؟؟ سوال دوم هم مشکل اکثر کساییه که میخوان پیانو شروع کنن. بنده هم اجبارا با کیبورد شروع کردم و نمیتونم پیانو بخرم و میدو نم که این کار غیر اصولیه اما مدتیه که دیگه دارم با کیبورد پیانو تمرین میکنم. آیا در این مورد هم پیشنهادی دارید؟؟؟ مرسی...

Guitaro
Sunday 6 April 2008, 05:45 PM
خب ، من خودم زیاد با ارگ کار کردن رو پیشنهاد نمیکنم ولی خب ، به خاطر وضعیت قیمت پیانو و این چیزا ، متاسفانه چاره ای نیست بعضی وقت ها ...

قبل از اینکه جواب سوالت رو هم بدم یه توصیه ی خیلی دوستانه بکنم : درسته که کار نشد نداره و اینجوری نیست که آدم پیانو رو نتونه بدون معلم کار کنه ، ولی از من میشنوی پیانو رو با استاد ادامه بده ... (یا اگه نمیخوای پیانو رو با استاد ادامه بدی گیتار رو با استاد شروع کن - البته اگه از گیتار زدن منصرف نشدی هنوز :دی - یعنی منظورم اینه که حداقل یه ساز داشته باش که به صورت آکادمیک و زیر نظر دقیق استاد پیش بری ...)

ولی در مورد کتاب :

اگر کتاب تمرینی میخوای و بیر رو هم خوب تموم کردی (نه اینجوری که یه خط در میون بزنی ، اگه بیر رو جوری تموم کردی که هر تمرینش رو بذارن جلوت بتونی دیگه حداکثر با یه ربع تمرین خوب بزنیش) میتونی بری سراغ کتاب چرنی (Czerny) نسخه ی 599 اش و همراه با اون هم هانون رو کار کنی و توی هانون هم به طور موازی همراه با اینکه از تمرین یک شروع میکنی ، تمرین 39 و 41 رو که مربوط به گام های ماژور و مینور و آرپژ هاش میشه رو هم شروع کن ...
همینا رو اگه خوب کار کنی یکی دو سالی وقتت رو می بره که توی این مدت هم میتونی از آهنگای مختلف که تو کتابایی مثل همون کتابی که بالا گفتم هست یا کتابایی مثل کلاسیک فیوریز استفاده کنی.
بعد از تموم کردن کتاب Czerny Op.599 هم میتونی بری سراغ Czerny Op.299 که پیشرفته ی همون تمریناست ...

اگر هم میخوای پیانو رو جدی دنبال کنی در اولین فرصتی که پیدا کردی یه پیانو برای خودت جور کن.

bamdadonline
Thursday 10 April 2008, 07:36 PM
با سلام جناب گیتارو یه سوال داشتم. در بازار دو تا کتاب هانون تحت عناوین هانون کتاب اول(جلد زرد) و هانون کتاب دوم(جلد آبی) وجود داره که فکر میکنم مثل هم باشن و البته کتاب دوم کمی کاملتر. کدوم کتاب رو باید بگیرم؟؟؟ mer30

Guitaro
Thursday 17 April 2008, 08:22 PM
شرمنده که دیر شد ، این چند وقته سایت برای من مشکل داشت و باز نمیشد واسه همین نتونستم زودتر جواب بدم ...

کتاب هانون همونطور که خودت گفتی دو جلده ، زرد جلد اوله و آبی جلد دومشه و خب ، مسلمه که از کتاب اول باید شروع کنی :دی
در اصل تمریناتش فرق زیادی با هم نداره و فرق عمده ی جلد اول و دوم اینه که جلد دوم تمریناش ریتم داره ، یعنی به جای اینکه همه ی نت ها یه ضرب داشته باشن و ریتم هایی که بهت میده باید بزنی که البته مسلمه که اول باید کتاب اول رو زده باشی که سر زدن تمرینات ریتم دار به مشکل بر نخوری ...

البته یه مساله ای که هست اینه که نمیدونم کتاب دوی هانون رو از کجا دیدی :دی چون این کتاب بگی نگی نایابه ! خیلی کم پیدا میشه !

خوش باشید.

فرهـاد
Friday 16 May 2008, 09:01 AM
سلام

چند نوع آرپژ مي توان زد ؟ و نحوه زدن (اولويت دست ها)

فرهـاد
Sunday 18 May 2008, 02:17 PM
كسي اطلاعي نداره ؟

Leon
Wednesday 21 May 2008, 01:11 AM
بحث راجب اين سؤال شما،در اينجا کار سادهی نيست،پيشنهاد ميکنم که به سايتHarmonytalk.com ،مراجعه کنيد،مقالات زيادی در اين مورد هست.

فرهـاد
Thursday 5 June 2008, 09:18 AM
نت هایی که بصورت زیر ، پایین هم قرار می گیرند ، چگونه اجرا می شوند ؟

فرهـاد
Thursday 5 June 2008, 09:21 AM
لطفا در مورد کسر میزان های 12/8 ، 9/8 ، 7/8 توضیح دهید

tarane
Thursday 5 June 2008, 10:51 AM
اگه اشتباه نكنم اين نت ها مربوط به پيانو هست. ولي منظورتون از اجرا در چيه؟
منظورتون اجراي سي چنگ و دولاچنگاس؟
يا نواختن دو سي با هم؟
و يا اجراي همين نتها با هر دودست؟(يعني اگر اين نتها در كليدهاي سل و فا قرار گرفته باشن؟)

.... ويا سازه ديگري مدنظرتونه؟

AliB
Thursday 5 June 2008, 10:57 AM
سلام دوست عزیز
این نت ها به صورت هم زمان با هم اجرا می شوند. مثلا در پیانو کلید مربوط به هر دو نت همزمان فشرده می شود. در اینگونه نت ها مراد شنیدن صدای ترکیب شده از دو و یا چند نتی می باشد که بر روی هم نوشته شده اند.

AliB
Thursday 5 June 2008, 11:50 AM
همانطور که می دانید میزان ها از نظر ضرب های میزان به سه دسته تقسیم می شوند. میزان ساده(هر ضرب آن به سادگی قابل قسمت بر دو چهار و یا هشت قسمت مساوی می باشد) میزان های ترکیبی (هر ضرب آن قابل قسمت بر سه ، شش و یا 12 سمت مساوی می باشد ) و میزان های مختلط یا لنگ (که از اجماع دو یا چند میزان که از نظر تعداد ضرب نامساوی هستند تشکیل می شود) که خود میزان های مختلط بر دو قسم ساده و ترکیبی هستند.
برای شناسایی این میزان ها از هم ما کسر میزان را داریم. عدد بالایی کسر میزان نشاندهنده ی تعداد ضرب های میزان و عدد پایینی نشاندهنده ی بزرگی هر ضرب میزان می باشد (یعنی تعداد تقسیمات کشش اصلی یا همان گرد را نشان می دهد)
به طور مثال درباره ی کسر میزان هایی که نوشته اید
8/12 8/9 8/7 همونطور که مشاهده می کنید عدد پایینی همه ی این ها یکیست و برابر هشت می باشد این بدان معنیست که کشش گرد به هشت قسمت تقسیم می شود تا بدانیم ارزش زمانی هر ضرب این میزان چقدر است که می شود : هر ضرب میزان معادل یک چنگ.
مرحله ی بعد بررسی عدد بالایی در این کسر هاست
8/12 می بینیم که صورت این کسر برابر 12 می باشد خوب میزان های ساده شامل بر یک ، دو ، سه و چهار ضربی ها هستند(یعنی عدد صورت حد اکثر می تواند 4 باشد) پس این میزان نمی تواند ساده باشد. می ماند ترکیبی و مختلط . اگر آن را ترکیبی فرض کنیم ، راه یافتن میزان ساده ای که میزان ترکیبی از آن تولید شده بدین صورت است : عدد بالایی را بر 3 و عدد پایینی را بر دو تقسیم می کنیم . عدد حاصل تعداد ضربهای اصلی و کشش اولیه ی آنها را در میزان ساده ی اولیه نشان خواهد داد. 3/12=4 و 2/8=4 پس میزان اصلی چهار ضربی بوده است پس این میزان را می توان یک میزان چهار ضربی ترکیبی حساب کرد. اگر هم آن را لنگ فرض کنیم می تواند از ترکیب چهار میزان مثلا 8/4+8/3+8/3+8/2 تولید شده باشد و یا هر ترکیب دیگری که می شود دوازده ضربی لنگ .
میزان8/9 : با قانون بالا ممکن است از یک میزان 4/3 ایجاد شده باشد یعنی سه ضربی ترکیبی باشد (میزان های ترکیبی از میزان های ساده تولید می شوند به این صورت که به هر ضرب میزان یک نقطه اضافه می شود مثلا میزان 4/2 هنگامی که هر ضرب آن که یک سیاه است نقطه دار شود می شود 8/6 که همان دو ضربی محسوب می شود اما ترکیبی) و ممکن است یک میزان 9 ضربی لنگ باشد مثلا 8/4+8/3+8/2
8/7 قطعا چون صورت آن بر سه و یا دو تقسیم نمی شود یک میزان لنگ هفت ضربیست . (که هر ضرب یک چنگ می باشد که در ابتدا توضیح دادم) حال این میزان می تواند از در هم آمیختن دو میزان 8/4 +8/3 باشد .
در کل بعد از دیدن کسر میزان دیدن فرم تقسیمات زمان بندی و ریتمیک نت ها و ظاهر میزان ها در قطعه می تواند ما را به نتیجه قطعی برساند.
امیدوارم این مطالب به شما کمک کند.

فرهـاد
Thursday 5 June 2008, 12:04 PM
منظورم این بود که پشت سر هم زده می شوند یا هر دو با هم زده می شوند

Hes_r
Thursday 5 June 2008, 12:58 PM
دو تا نتهایی که زیر هم هستن با هم زده میشن .

یا علی

MonaLisa
Thursday 5 June 2008, 01:03 PM
دقیقا دوستان درست میگن باید با استفاده از انگشتهای 1 و 5 و یا 1 و4 حالا من نتها رو دقت نکردم و لی باید با

استفاده از این انگشتان هم زمان هر 2 نت را اجرا کنید ...

tarane
Thursday 5 June 2008, 02:01 PM
بله دقيقا درسته بايد با انگشتان 1 و 5 به طوره همزمان نواخته شوند.

Leon
Thursday 5 June 2008, 08:11 PM
ALIB عزيز،آيا فکر ميکنيد که اصلاً ميزان های 7 ضرب و 9 ضرب و...،وجود دارند؟

Leon
Thursday 5 June 2008, 08:18 PM
اگه اشتباه نکنم،به اين نت ها Double ميگن که در پيانو کاربرد زيادی داره،اجرای اين نت ها آسان هست،معمولا يک نت رو در يک اکتاو پايين تر و بالاتر با هم اجرا ميکنن،به طور همزمان،
يا به حالات ديگر،به اين تصوير توجه کن!

AliB
Thursday 5 June 2008, 08:46 PM
:)
سلام مخلصیم.
بله من نه تنها فکر می کنم بلکه قطعاتی هم دیده ام و زده ام . هفت ضربی و ده ضربی.
چرا نباشد؟
مثلا هفت ضربی چهارگاه علیزاده (علیزاده و کیوان ساکت از این قطعات زیاد دارن)
یه قطعه هم خودم ساختم که تو بخش اثار هست قالبش 10 ضربیست.
از چه نظر فکر می کنید نباید وجود داشته باشد؟
تازه بنده بداعتی از خودم اختراع نکردم. کتاب تئوری موسیقی پورتراب رو گذاشتم از روی جدول هایی که برای کسر میزانهای ساده_ ترکیبی _ مختلطساده/ترکیبی داده چک کردم :)

Leon
Thursday 5 June 2008, 08:55 PM
8/6 که همان دو ضربی محسوب می شود اما ترکیبی) و 8/7 قطعا یک میزان لنگ هفت ضربیست .

چطور 6/8 ،2 ضرب داره،ولی 7/8 7 ضرب!

Hes_r
Thursday 5 June 2008, 10:44 PM
مربوط به ساده یا ترکیبی یا لنگ بودنه ضرب هاست .

همون طور که 4/8 چهار ضرب داره و 3/8 یک ضرب . یا 6/8 دو ضرب .

Leon
Friday 6 June 2008, 09:35 AM
مربوط به ساده یا ترکیبی یا لنگ بودنه ضرب هاست .

همون طور که 4/8 چهار ضرب داره و 3/8 یک ضرب . یا 6/8 دو ضرب .

سؤال من چيز ديگهی بود!

bamdadonline
Friday 6 June 2008, 02:38 PM
اساتید توضیح کافی رو دادن. چیزی که باید اضافه کنم اینه که به این نتها نتهای هارمونیک میگن که بر میگرده به مفهوم هارمونی و ملودی در موسیقی که نتها در اولی همزمان ولی در دومی پیاپی اجرا میشن. البته گاهی در پیانو این نتها تا خطوط حامل پایین (دست چپ) نیز کشیده میشن که مفهوم همزمانی اجرای نت ها با هر دو دست داره...

شادمهر عقیلی نابغه موسیقی ایران

Hes_r
Friday 6 June 2008, 03:52 PM
سوال شما اینه که چطور 6/8 ،2 ضرب داره،ولی 7/8 7 ضرب!

بنده هم عرض کردم این دو دسته ضرب توی دسته های جداگانه ای قرار میگیرن .

یعنی توی یه دسته ضرب نیستن که از یه قاعده و قانون پیروی کنن .

Leon
Friday 6 June 2008, 04:09 PM
البته من نگفتم که 7/8 7 تا ضرب داره ،که در مقايسه با 6/8 در دسته جداگانه قرار بگيره،،،حالا منظورت از دسته جداگانه چی بود اصلاً.

من در اصل دارم ميپرسم از همه که چرا 7/8 طبق گفته بالا،7 ضرب بايد دشته باشه..

Hes_r
Friday 6 June 2008, 07:37 PM
منظورم از دسته ی جداگانه اینه که یکیشون ( 6/8 ) جز میزانهای ترکیبی و 7/8 جز میزان های لنگ هست .

یا علی

AliB
Saturday 7 June 2008, 12:02 AM
خوب سلام عرض شد
من دیروز تو این تاپیک داشتم با لئون عزیز گپ می زدم و ایشون داشت از بنده امتحان تئوری می گرفت که اکانت بنده تموم شد و تا الان که در خدمتتون هستم نشده که جوابی رو که همون موقع در حال تایپ کردنش بودم و نشد ارسال کنم رو ، بفرستم.
خوب این رو داشتم می نوشتم :
:) آقا امتحان تئوري مي فرماييد :))
علت اين است که 8/6 اي که بنده فرمودم مي دانستم از پيش که دو ضربي ايست D: جداي اين مطلب تعداد ضرب هاي هر ميزان رو بر مبناي حد اکثر ضرب های یک میزان ساده در نظر مي گيريم. در تعريف ضرب داريم که يک ميزان به قسمت هاي مساوي!!! تقسيم مي گردد که به آن ضرب مي گوييم . تقسيمات مساوي هم بر مبنا و مقياس ميزان هاي ساده سنجيده مي شود و یک میزان (ساده و یا ترکیبی ) حداکثر به چهار قسمت تقسیم می گردد . اگر ترکيبي باشد مانند 8/6 و امثالهم با تقسيم عدد بالا بر 3 و عدد پایین بر 2ميزان ساده ي آن را ميابيم چون ببينيد اساسا ميزاني مثل 8/6 همان ميزان 4/2 است که هر ضرب آن دچار تطویل کشش شده است و نقطه ای به آن اضافه شده است. پس هر کسر میزان ترکیبی را برای یافتن تعداد ضرب های حقیقی (که تعدادش بین 1 تا 4 است) به روشی که گفتم و همه میدانستید البته ساده می کنیم.
اما حال ممکن است بفرمایید هفت ضرب و نه ضرب و ده ضرب را از کجا آوردید پس!
خوب جواب آن این است که باز در تعریف میزان لنگ داریم که از جمع شدن چند میزان ساده و یا ترکیبی با تعداد ضرب های نا مساوی ایجاد می شود. وقتی میزان ها جمع می شوند ضرب هایشان هم جمع می شوند . پس مثلا ممکن است (برای مثال فقط) شما 20 ضربی و 30 ضربی هم داشته باشید . مثلا 12 ضربی . چون اینجا کلک رشتی می زنیم و ضرب ها را با هم جمع میکنیم. ولی باید بدانید که در میزان لنگ هم به هر حال تعداد ضربهای آن از جمع شدن همین 1، 2، 3 و 4 ضربی های ساده و یا ترکیبی حاصل می شود.
امیدوارم که توضیح روشن کننده باشد.
---------------------------
مخلص شما

Leon
Saturday 7 June 2008, 12:14 AM
مطالبتون کاملاً درست بود،ولی من نميخام که امتحان بگيرم برادر،لول

البته مطالب شما،کلی بود که بايد کاملاً از هم باز بشه،راجبه 6/8 کاملاً درست ميفرماييد،رجبه ضرب های لنگ،،،جای تعمل داره،،،برای مثال،7/8 رو در نظر ميگيريم،تعداد ضرب ها رو برای من مشخص کنيد لطفاً فقط در يک ميزان،همچنين 6/8

AliB
Saturday 7 June 2008, 12:54 AM
خوب لئون جان ابتدا باید بگم که با دیدن قطعه شما به نتیجه ی قطعی میرسی و البته با شنیدنش هم همینطور.
به صورت مجرد بحث کردن روی کسر میزان حاوی همه ی احتمالات ممکن هست.
نکته ی دیگر که شما در پست قبلی مطرح کردید اگر مرادتان دقیقا همان جمله ای باشد که نوشتید ، نمی تواند مطلب صحیحی باشد. شما نوشتید "گاهی يک ريتم ترکيبی و لنگ،ضرب های يکسان دارند" اما چنین نیست. هیچگاه یک میزان ترکیبی(یا ساده) ضرب های برابری با یک میزان لنگ نخواهد داشت . میزان های لنگ از 5 ضربی آغاز میشوند که مثلا از ترکیب دو میزان ساده و یا ترکیبی با ضر بهای نامساوی ایجاد شده(طبق تعریف) و پایه ای ترین جمع : 2+3 هست . یک دو ضربی و یک سه ضربی. (این در جدول کتاب پور تراب هم هست که میزان های لنگ را از 5 ضربی آغاز کرده) اما اگر مراد شما در ظاهر کسر میزان آن است از نظر اعداد خوب بله ممکن است . راه تمییز درست همانا گوش سپردن به قطعه ی مورد نظر است و یا دیدن نت آن که به سادگی و روشنی روشن میدارد که قطعه ریتمی لنگ دارد یا ترکیبی :) . البته باز طبق جدول کتاب پورتراب ما کسر 8/6 برای میزان لنگ نداریم . بدهیست ترکیب 3+3 که نمی شود و تر کیب 4+2 هم باز تر کیب بین دو ریتم متناسب است و ایجاد ریتم لنگ نمی کند. از این روست اولین ریتم لنگ 2+3 و پنج ضربیست.
در مورد 8/7 تعداد ضرب ها هفت تا است . هفت عدد نت چنگ . که از جمع شدن دو میزان ساده مثلا 4 و 3 ضربی می تواند حاصل آید. میزان 8/6 یک میزان دوضربی ترکیبیست. دارای دوضرب که هر ضرب یک سیاه نقطه دار است. توجه داشته باشید که کسر میزان در میزان های ساده بیان گر تعداد ضرب و کشش اصلی آن است . (و البته در میزان های لنگ ساده هم به همین صورت) ولی در میزان های ترکیبی بنا بر فرمول و قاعده ی تقسیمات میزان عمل می کنیم. تکلیف لنگ هم که جمع دو میزان است و کلک رشتی و ضرب ها بالا می رود.
هنوز ابهامی هست؟

Leon
Saturday 7 June 2008, 01:25 AM
در مورد 8/7 تعداد ضرب ها هفت تا است . هفت عدد نت چنگ . که از جمع شدن دو میزان ساده مثلا 4 و 3 ضربی می تواند حاصل آید. میزان 8/6 یک میزان دوضربی ترکیبیست. دارای دوضرب که هر ضرب یک سیاه نقطه دار است. هنوز ابهامی هست؟

ابهام؟نه عزيز،هدف بحث ،و ياد گيريست،
من فکر ميکنم که شما در مورد ميزان های ترکيبی درست ميفرماييد مثل 6/8
ولی در مورد لنگ،،،،،يه چيزی رو قاطی ميکنيد که اون کشش نتها و تعداد ضرب ها در هر ميزان هست. برای جلو گيری از تکرار و بيان بهتره منظورم،،،،،اينجوری ادامه بديم،،،مثلاً،،،،
در ريتم. های زير تعداد ضرب ها و کشش نت ها رو در هر ميزان مشخص کنيد،البته هر کی دوست داره بياد جواب بده.

حالا فعلاً 7/8 رو انتخاب ميکنيم.

Kamanche
Saturday 7 June 2008, 02:23 AM
با سلام اگه اجازه بدید منم یه دخالتی بکنم.

در مورد 7 ضربی که لئون عزیز مثال زدند همونطور که علی جان گفتند مشخصه دیگه که 7 ضربی یه میزان لنگه.که از هفت ضرب تشکیل میشه. و هر ضربش برابر یک چنگ.
از ترکیب دو میزان ساده ی 4و3 ضربی تشکیل میشه.

AliB
Saturday 7 June 2008, 02:28 AM
خوب تا این موقع صبح ما با جدیت به بحث در مورد میزان ادامه دادیم .
نظر من هم همان است که بود.
8/7 دارای هفت ضرب هر کدام به ارزش یک چنگ می باشد(بدون سوزاندن فسفر و با روخوانی از روی جدول کتاب)

Leon
Saturday 7 June 2008, 02:37 AM
نميدونم معنی تاکت،به فارسی همون ضرب هست يا نه.

من ميگم که 7/8 دارای 2 ضرب هست!!!و 7 نت چنگ،که روی ضربه اول 3 نت چنگ ،و روی ضرب دوم 4 نت چنگ ميشينه،اين ريتم کمی شبيهه 6/8 هست،با اين تفاوت که روی ضرب دوم يه نت چنگ بيشتر قرار ميگيره،،،نمونه اين اهنگ ها با اين ريتم،موسيقی افقانی هست!

Hes_r
Saturday 7 June 2008, 09:51 AM
بنده هم با نهایت احترام به سعید جان با علی و ویشتاسب موافقم .

مشخصه که 7/8 دارای هفت ضربه . هر کدوم هم یک چنگ .

AliB
Saturday 7 June 2008, 01:14 PM
نميدونم معنی تاکت،به فارسی همون ضرب هست يا نه.

من ميگم که 7/8 دارای 2 ضرب هست!!!و 7 نت چنگ،که روی ضربه اول 3 نت چنگ ،و روی ضرب دوم 4 نت چنگ ميشينه،اين ريتم کمی شبيهه 6/8 هست،با اين تفاوت که روی ضرب دوم يه نت چنگ بيشتر قرار ميگيره،،،نمونه اين اهنگ ها با اين ريتم،موسيقی افقانی هست!

اگه اينطوره که شما ميگيد،پس چرا 6/8...2 ضرب داره،،،ولی 7/8.....7 ضرب،،

پس بايد 6/8 هم 6 ضرب داشته ?

سعید گرامی فکر میکنم ادامه پیدا کردن این بحث شاید به این دلیل باشد که شما نوشته ی پیشین را شاید با دقت مطالعه نکردید.
در مورد هفت/هشت تحلیل شما نمی تواند درست باشد . با این تحلیل شما تعریف بنیادین ضرب را باطل می کنید. ضرب ها قسمت های مساوی یک میزان هستند و نمی تواند دو ضرب یکی سه چنگ طول بکشد و دیگری دو چنگ(اینجاست که در کمال احترام باید عرض کنم شما به مفهوم ضرب و کشش و تفاوت آنها توجه کافی نمی کنید) .فرمودید ریتم هفت /هشت شبیه شش/هشت هست که اصلا اینطور نیست. زمین تا آسمان تفاوت دارد.چه در عمل و چه در تئوری.در مورد موسیقی افغانی بنده اطلاع ندارم . اما توجه داشته باشید که این ها ،قراردادهای موسیقی غرب است و در موسیقی شرق (ایران -هندوستان) این قرار دادها قرار نیست صد در صد صادق باشد (به گونه ای مثلا در موسیقی ایرانی ریتم های موجود را آداپته می کنند و کرده اند وگرنه تفاوت هایی هست) همانطور که می دانید موسیقی شرق بر مبنای ادوار ایقاعی هست نه چنگ و دولا چنگ و دو/چهار و شش/هشت و ... در موسیقی هند ادوار و ریتمهایی با گردش 100 تایی داریم که مثلا روی ضرب های مشخصی آکسان دارد که این از اعجاز های موسیقی هندیست.
---------------
پست دوم هم باز عطف به پاسخ بالا. فقط در میزان های ساده و میزان های لنگ ساده(که از ترکیب دو یا چند میزان ساده دیگر تشکیل شده) صورت کسر میزان نشان دهنده ی تعداد واقعی ضرب هاست . لطفا به این مساله توجه داشته باشید.
ارادتمند شما
علی

bardyaa
Saturday 7 June 2008, 02:13 PM
من یه غری بزنم؟

به نظرم، اشکال کار در قاطی شدن تعریف «ضرب» و «متر»ه. leon در ایرادش حق داره (هرچند که مبتنی بر تعریف رسمی، درست نمی‌گه)، چون تلقی ما از ضرب یه‌کم با اون چیزی که تو تعریف رسمیش‌ه فرق داره: همون «هفت‌ضربی چهارگاه»، سرضربهاش (بخونید «متر»ش) درواقع 2+2+1+2 ه دیگه (حالا، اون‌وری بخونین!). این، فرق «تعریف ضمنی» ضرب‌ه که تو ذهن داریم و اسم رسمی‌ش «متر»ه، با «تعریف رسمی» که فقط می‌گه جمله رو بگیر و ببین چه‌جوری می‌تونی به [گروه‌هایی از] تیکه‌های مساوی تقسیمش کنی. همین تعریف رسمی هم هست که اجازه می‌ده یه قطعهٔ شیش‌هشتم رو سه‌چهارم بنویسی (مثل «مرغ سحر»ی که تو کتاب آقای ذوالفنون هست، که اون هم درواقع 3+3 به 4 ه، یا پیش‌درآمد ابوعطای آقای [رضا] محجوبی توی هجده قطعه): سرجمع میزانها درست‌ه، اما «متر» غلط‌ه، و بدجوری هم غلط‌ه. یه سر زدنیم به مقالهٔ ضرب (You can see links before reply) و مقالهٔ متر (You can see links before reply) روی ویکی‌پدیا هم پربدک نیست.

برای leon: «ضرب» با تاکت فرق نداره؛ اما احتمالاً منظورت خود «تاکت» نیست. فکر می‌کنم منظورت تاکت خاصی‌ه که پیشوند داره (آوف تاکت، مثلاً)، و به‌نظرم معلوم‌ه که این پیشوندها رو می‌آریم که اون تاکتهای خاص رو جدا کنیم. اما، به‌هرحال، در این که این نظام تئوریک یه‌کمی تروتمیز (بخون «خوش‌تعریف») نیست، خوب، حق داری. وقتی می‌گیم که شیش‌هشتم «دوضربی»ه، درواقع داریم فقط به متر 3+3 فکر می‌کنیم؛ درحالی که می‌تونستیم 1+1+1+1+1+1 (که معمولاً کشش رو دوبرابر می‌کنن و شیش‌چهارم می‌نویسن) یا 2+2+2 (که معمولاً با سه‌چهارم نشونش می‌دن) یا هر ترکیب دیگه‌ای که جمعش بشه شیش رو هم درنظر بگیریم.

بعدالتحریر: بد نوشته شدن متن رو AliB تذکر داد. اصلاح کردم که کسی رو به اشتباه نندازه. متن اصلی ــ اگه علی تصحیحش نکنه! ــ همین زیر (You can see links before reply) نقل شده.

AliB
Saturday 7 June 2008, 02:42 PM
من یه غری بزنم؟

به نظرم، اشکال کار در قاطی شدن تعریف «ضرب» و «متر»ه. leon راست می‌گه، چون تلقی ما از ضرب یه‌کم با اون چیزی که تو تعریف رسمیش‌ه فرق داره: همون «هفت‌ضربی چهارگاه»، سرضربهاش (بخونید «متر»ش) درواقع 2+2+1+2 ه دیگه (حالا، اون‌وری بخونین!). این، فرق «تعریف ضمنی» ضرب‌ه که تو ذهن داریم و اسم رسمی‌ش «متر»ه، با «تعریف رسمی» که فقط می‌گه جمله رو بگیر و ببین چه‌جوری می‌تونی به [گروه‌هایی از] تیکه‌های مساوی تقسیمش کنی. همین تعریف رسمی هم هست که اجازه می‌ده یه قطعهٔ شیش‌هشتم رو سه‌چهارم بنویسی (مثل «مرغ سحر»ی که تو کتاب آقای ذوالفنون هست، که اون هم درواقع 3+3 به 4 ه، یا پیش‌درآمد ابوعطای آقای [رضا] محجوبی توی هجده قطعه): سرجمع میزانها درست‌ه، اما «متر» غلط‌ه، و بدجوری هم غلط‌ه. یه سر زدنیم به مقالهٔ ضرب (You can see links before reply) و مقالهٔ متر (You can see links before reply) روی ویکی‌پدیا هم پربدک نیست.

برای leon: «ضرب» با تاکت فرق نداره؛ اما احتمالاً منظورت خود «تاکت» نیست. فکر می‌کنم منظورت تاکت خاصی‌ه که پیشوند داره (آوف تاکت، مثلاً)، و به‌نظرم معلوم‌ه که این پیشوندها رو می‌آریم که اون تاکتهای خاص رو جدا کنیم. اما، به‌هرحال، در این که این نظام تئوریک یه‌کمی تروتمیز (بخون «خوش‌تعریف») نیست، خوب، حق داری. وقتی می‌گیم که شیش‌هشتم «دوضربی»ه، درواقع داریم فقط به متر 3+3 فکر می‌کنیم؛ درحالی که می‌تونستیم 1+1+1+1+1+1 (که معمولاً کشش رو دوبرابر می‌کنن و شیش‌چهارم می‌نویسن) یا 2+2+2 (که معمولاً با سه‌چهارم نشونش می‌دن) یا هر ترکیب دیگه‌ای که جمعش بشه شیش رو هم درنظر بگیریم.
بردیا ی عزیز متشکر که مثل همیشه به روشن شدن قضیه کمک کردید.فرمودید که لئون راست میگه!!! اگر ممکنه بگید دقیقا کدون تلقی ایشون درسته دقیقا چون برای من روشن نیست.
در مورد مطالب شما من با سواد اندکم می فهمم که درست می فرمایید. مثلا قطعه ی هفت ضربی علیزاده رو با شما موافقم :) اما به هر حال هفت ضربیه و لنگ و اینکه ما چطور تحلیلش کنیم فکر می کنم منافاتی با هفت ضربی بودنش نداره چون این سیکل هفت ضرب با این آکسانها مرتب تکرار میشه و ما میفهمیم که قسمت بندیمون اینطوری نظام پیدا میکنه. در مورد مقاله ی ویکیپدیا اتفاقا سری بهش زده یودم قبلا . بله تا اونجایی که تونستم بخونم حاوی مطالب خوبی بود. در مورد متر و تعریف کلی تری که ارایه میده و دست آهنگساز و کلا موسیقیدان رو باز میگذاره برای تحلیل و تدوین قطعه ی موسیقی از نظر زمانبندی موافقم. اشارات من هم در مورد مثلا تحلیل هایی که از کسر های میزان به صورت مجرد میشه داشت هم بر همین منوال بود.
اما سوال: لئون گفت هفت /هشت دوضربیست یک ضرب 3 چنگ و یک ضرب چهار چنگ ! اینجا هم حق با ایشونه؟ مطالب لئون عزیز با کمال احترام فکر نمی کنم در راستای ایجاد ایراد بر نظام تئوریک و یا تعاریفی بود که مثلا ینده ی کم سواد از روی کتاب پورتراب نقل کردم. مثلا در مورد میزان شش هشت با همه ی تحلیل ها به هر حال یه قطعه هایی هم با این کسر میزان می نویسن و میگن دوضربی ترکیبیه(حالا آهنگسازش حال میکنه اینطوری باشه) یکی هم میاد میکه شش/چهار و یکی هم میگه سه/چهار اما توجه داشته باشید که هر کدوم از این نحلیل ها در عمل یک آکسان بندی جدایی رو تحمیل خواهد کرد . همون آکسان بندی ای که باعث میشه شما بگی هفت ضربی علیزاده در اصل 2+1+2+2 هست و بنده هم میتونم بفهمم که بله اینطوری هست. و یا اینکه شما بگی پیش درآمد رضا محجوبی متر بندیش تو اون نت نویسی بدجوری غلطه .
بر میگردیم به اینکه شما هم گفتی من هم گفته بودم باید یه متر برداریم قد و بالای اون چیزی رو که میشنویم متر کنیم :ztrompette3:
در پایان در نهایت احترام از سعید عزیز و همینطور بردیای عزیز تشکر می کنم. درگیر شدن در این بحث باعث بازنگری آموخته ها و یادگرفتن مطالب جدید شد برای من.

bardyaa
Saturday 7 June 2008, 04:57 PM
آهان، ببخشید که بد نوشتم!

منظورم، چنان که پایینش هم نوشتم، این بود که «حق داره»، نه این که راست می‌گه! حالا، تصحیحش می‌کنم که کسی رو به اشتباه نندازه. حق داشتنش هم از این منظره که ما (یا من!) انتظار داریم که «ضرب»، مثلاً با «دست زدن»مون مطابقت کنه و خوب، اگه بنا باشه که این جور باشه، راست می‌گه که هفت‌هشتم [لزوماً] هفت‌ضربی نیست (بگذریم که با همین نگاه هم تحلیلش لزوماً درست نیست، چون می‌شه انواع و اقسام مثالهای مترای مختلف رو درآورد!). اما خوب، این «تعبیر» بر «تعریف» منطبق نیست!

بی‌ربط‌ه،‌ ولی مثال جالبی‌ه: می‌دونی «سفیه» یعنی چی؟! در عرف «حقوق»، مصداقش کسی‌ه که «عقل معاش» نداره! پس، از منظر حقوقی، بنده سفیه تشریف دارم؛ اما اگه یکی تو خیابون همین رو به‌م بگه، احتمالاً دعوا راه می‌افته (و معلوم می‌شه که من سفیه‌م، چون حتماً کتک می‌خورم!). این «ضرب» هم همین‌ه: احتمالاً، من اگر بخوام برای کسی مصداق «ضرب» بیارم، پروا نمی‌کنم از همین مثال «دست زدن» (که منجر می‌شه به چیزی که leon می‌گه)؛ اما خوب، حقیقت این‌ه که «تعریف نظری ضرب» لزوماً این نیست.

باز هم مخلصیم.

bamdadonline
Wednesday 18 June 2008, 03:05 PM
با سلام خدمت گیتارو عزیز و اساتید فروم. بنده قصد خرید یه پیانو آکوستیک دیواری یا دیجیتال رو داشتم. بنظر شما من با 1 تومان بهتره یه پیانو دیجیتال بگیرم یا آکوستیک دسته دوم...؟؟؟ اگه دیجیتال کدوم مدل رو پیشنهاد میدین؟

Majed
Thursday 19 June 2008, 02:41 PM
سلام رفیق ..
ماشالا بچه مایه داریا..... لول

در مورد خرید به بخش مشاوره برا خرید ساز مراجعه کنید همین اخیرا در این مورد در یک تاپیک بحث شده....

اگر جوابتون رو نگرفتید در اون بخش فکر میکنم به جواب بهتری برسید.. ممنون

pianist_h
Thursday 11 September 2008, 09:08 PM
سلام دوست عزیز
من فکر نکنم بشه با 1000000تومان بشه پیانو گرفت. چون تا اونجایی که من خبر دارم برای خرید یه پیانوی دیجیتالباید 1500000 داشته باشی

bamdadonline
Friday 12 September 2008, 09:49 AM
من خودم بالاخره تونستم برم تهران تو خیابون لارستان قیمت بگیرم:

Yamaha YDP151 : 1,200,000
Yamaha CLP220 : 1,500,000

Leon
Friday 12 September 2008, 06:16 PM
واه واه!.
چه خبره ؟اين قيمت ها تو ايران از کجا مياد يهو؟
اينجا هر 1 يورو =1500 تومان،يه پيانو ياماها خوب،ميشه 1200 يورو،يعنی هدود 1800000 تومان.با اين تفاوت که کمترين در آمد در ساعت، مييانگين 15000 تومن هست ،که در ماه،ميشه 1500000 تومان!
با اون در آمد ها تو ايران،آخه چه خبره؟،سرشون رو خورد.

onlymusic
Tuesday 23 December 2008, 02:26 PM
عرض سلام
سوالمو تو تاپيك پيانو زدم. دوست عزيز لئون گفتن كه اينجا شايد ديده نشه. منم گفتم يه تاپيك مجزا بزنم شايد زودتر به نتيجه برسم. البته اگه دوستان هنرمند التفات كنن به اين تاپيك وگرنه كه اينجا هم به جايي نميرسم.
خوب چند تا مسئله دارم:
اول اينكه ميخوام بدونم فرق بين پيانوي نو و كهنه چيه؟ يعني اگه روش زياد تمرين شده باشه ممكنه ايجاد مشكل كنه؟
دوم اينكه چه نوع پيانويي براي من كه اول كارمه خوبه؟
سوم اينكه از دوستاني كه پيانو مي زنن كسي هست كه يه استاد يا آموزشگاه خوب سراغ داشته باشه؟
فعلا اينا به ذهنم ميرسه.
از اينكه لطف مي كنيد جواب ميديد سپاسگزارم.
با تشكر فريبا

Leon
Tuesday 23 December 2008, 02:40 PM
1.پيانو هر چی نو تر،بهتر،از اين نظر که،پيانو هم طول عمر داره،و نبايد به حد ی رسيده باشه،که ديگه حتی کوک هم نشه کردش!
ولی پيانو های دست دوم رو بهتره با کسی که در اين ضمينه سر رشته داره،ببينيد و نظر خواهی کنيد،تا مبادا ايرادات زيادی داشته باشه،مثل کليد،سيمها و چکش ها،يعنی ساختمان داخلی،ولی از رو صدای پيانو هم ميشه فهميد چه قدر عمر کرده!فقط لطفاً در ايران مواظب باشيد،که مبادا کلاه ی....!
2.پيانو ی خوب پيانو هست،ولی هر خوبی پيانو نيست!اول کار،يا آخر کار نداره،يک پيانو استاندارد،که سال ها قابل استفاده باشه،پيانو مثل ساز های ديگه نيست،به همين خاطر هست که اين قدر گرون هست،اگر پول هزينه کنيد،يک پيانو برای شما کفی هست،و احتياج به عوض کردن نداريد.
3.در اين مورد بچه های سايت بايد کمک کنند،ولی برای شروع حتماً بهترين استاد رو انتخاب کنيدفقت کسی که همه بشناسن،و به اسمش قسم ميخورن!!!!!!!!!
مواظب باشيد که گير آدم هايی که فقط به فکر پول چاپيدن هستند ،نيفتيد!

bamdadonline
Wednesday 24 December 2008, 08:47 AM
راستشو بخواهید یه مسئله ای درمورد خرید پیانو و اینکه نو باشه یا دسته دو هست که هیچ راه انتخابی باقی نمی زاره. شما اگه بخواهید مثلا یه ویلن بخرید این کار رو با 80 تومن میتونید انجام بدید و با 1میلیون هم میتونید (البته این کجا و اون ویلن دست ساز کجا)!!!
ولی در باره پیانو قضیه فرق میکنه. چون شما اگه بخواهید بدترین و کارکرده ترین پیانو دسته دو بازار رو هم بخرید دسته کم به 1.5 الی 2 میلیون پول احتیاج دارید. کارکرده خوب 2.5 میلیون و نو هم از 3.5 بگیر برو بالا. پس حتما تصدیق می فرمایید که برای خرید ویلن حرف اول و آخر رو یه سرمایه درست حسابی میزنه و حق انتخابی به اون صورت وجود نداره.
ضمنا توصیه Leon رو بزار یه بار دیگه هم من تکرار بکنم چون خیلی مهمه: "" موقع خرید پیانو دسته 2 سر تا پای پیانو باید چک بشه و این کار فقط از عهده یه فرد وارد بر میاد. البته خودتون هم میتونید گوشی ها و سیم ها رو یه نگاهی بیندازید اما بررسی دقیق بورد صدا و پدالها رو بعهده یه فرد وارد بزارید... موفق باشید.

rezayamini
Thursday 1 January 2009, 09:03 PM
فرقش اینه که پیانو دست دوم صداش باز تر شده!!!!!
عمر مفید پیانو 15 سال بیشتر نیست البته منظورم این پیانو های4و5 میلیو نیه ها.......
بعد روی یه پیانو خیلی میخورن علاوه بر 150 یا بیشتر درصد گمرک. خود دلال ها هم روش میخورن...
همین پیانوی تالار وحدت و اگه اشتباه نکنم خریدن از خارج کشور 100 میلیون بعد فروختن 600 - 700 میلیون !!!!!!!!
من پیشنهاد میکنم اگه میتونین پیانو نو بخرین از فروشگاهای معتبر ........ در سته ممکنه فروشگاه های معتبر400 تومان بیشتر بدن
ولی مطمئن هستید که پیانوی بدون مشکل و خریدید ........
چون اگه پیانوتون خوب نباشه مشکلایی مثل گیر کردن کلاویه ها بعد ار رگلاژ و از دست دادن کوک بعد از 4 ماه .............
در اون صورته که پولتونو دور ریختید!!!!!!!!
اگه خواستید دست دوم بخرید ممکنه پیانو یه خال کوچیک رو سیمها که معمولا با چسب ترمیم میکنن!!!!!داشته باشه
که فقط از روی صدا و حتی زدن یه گام کروماتیک میشه فهمید که واسه اونم با یه نفر که حالیشه برین بخرین......
استاد خوب که زیاده ولی خوب پولشم زیاده..............
استادای تو هر اموزشگاهی خوب نیستن!!!!!!
استاد خودم هنوز داره پیش یه زن روسی اموزش میبینه.....
که جلسه ای 50 هزار تومن میگیره.........:piano:
موفق باشید.

onlymusic
Friday 2 January 2009, 07:49 PM
من که دچار افسردگی شدم با این جوابا
پیانو بخرم 3 میلیون. بعد جلسه ای 50 تومن هم کلاس برم؟!!!
یه باره بگین این علاقه رو با خودت ببر اون دنیا....
شاید بتونم یه کم اینور اونور بخاطر علاقه ای که سالهاست تو دلم مونده پول خریدشو جور کنم ولی دیگه جلسه ای 50 تومن اصلا برام قابل تصور نیست.
با تشکر فریبا

MehRun
Friday 2 January 2009, 09:32 PM
من که دچار افسردگی شدم با این جوابا
پیانو بخرم 3 میلیون. بعد جلسه ای 50 تومن هم کلاس برم؟!!!
یه باره بگین این علاقه رو با خودت ببر اون دنیا....
شاید بتونم یه کم اینور اونور بخاطر علاقه ای که سالهاست تو دلم مونده پول خریدشو جور کنم ولی دیگه جلسه ای 50 تومن اصلا برام قابل تصور نیست.
با تشکر فریبا

به عقیده ی من شما یک پیانوی Upright بگیر که حدودآ 1.500.000 هزارتومان قیمت داره . برای تدریس هم من اساتید بسیار خوبی رو دیدم که جلسه ای بین 6.000 تا 20.000 هزار تومان میگیرن و انصافآ کارشون خیلی خوب هست .. اگر خواستین توی پیغام خصوصی بگید تا شماره تماس های این عزیزان رو براتون ارسال کنم ..

موفق باشید

pianist_h
Friday 13 February 2009, 08:07 PM
سلام

دوستان عزیز لطفا با تجربتون به من کمک کنید.
شاید این سوال برای خیلی از مبتدی ها پیش اومده باشه:

چه کار کنیم؟ تا بتونیم یه قطعه مشکل رو روان(بدون غلط، با صدای مناسب، با سرعت مناسب) بنوازیم.

ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید.

Mona
Friday 13 February 2009, 09:22 PM
شما اول بايد اتودهاتون رو روان اجرا كنيد ؛ تا و قتيكه اين اتودها با هم تركيب ميشن و تشكيل يه قطعه رو ميدن، بتونين اون رو در بيارين. به نظرم تنها راهش تمرينه.

Khashayar
Friday 13 February 2009, 09:36 PM
درود
بله مونا خانم درست گفتند.معمولا برای تمام حالت های نوازندگی اتودی درست شده که شما باید اون اتود ها رو درست و اصولی بنوازید و نکات آموزشی تمام آنها رو یاد بگیرید.و بعد قطعات رو بنوازید.
اما باز هم هنگام اجرای قطعات باید به خیلی نکات توجه کنید یکی اینکه حداقل از سرعت نصف سرعت اصلی شروع به نواختن کنید و وقتی در اون سرعت تونستید به خوبی از اجرای قطعه برآیید سرعت رو 10 تا 10 تا بالا ببرید و تمرین کنید.و تلاش کنید که در هر سرعت به خوبی و درستی قطعه رو اجرا کنید تا به سرعت اصلی برسید.در سرعت اصلی توجه به روح قطعه و لحن اجرا و... را هم باید ترمین کنید و درست اجرا کنید.البته وقتی پیشرفته شده باشید در نوازندگی شاید در دشیفر هم تا 80 درصد قطعه رو درست اجرا کنید.ولی رمز موفقیت درست و اصولی کار کردن.تلاش و پشتکار ،تمرین و ممارست و اعتقاد به خودتون هست.
rainysky50
Sunday 15 February 2009, 12:43 AM
من!!اقا من!جواب من!!یکی اینجا نیست!!نظرتون در مورد یه پیانو دیجیتالی 700 تومنی مدل یاماها p70 چیه؟هامر اکشن هم هست 8 اکتاوی!!!

نازنازی
Sunday 15 March 2009, 02:26 AM
قطعه 3 کتاب پائیز طلایی 1 ( پائییز در برگها گم بود )

اگه کسی می دونه لطفا کمکم کنه که خیلی گیرم خستم کرد
خط چهارم میزان اول و میزان چهارم

مرصی از شما دوستان:ilovemusic::ilovemusic:

Leon
Sunday 15 March 2009, 11:56 AM
انگشت گذری هر دو دست مرصی

خط چهارم ميزان اوّل:

دست راست:

به تصوير نگاه کنيد!

نت:

دو........انگشت اول
دو........انگشت اول
دو........انگشت اول
دو........انگشت اول
ر..........انگشت دوّم
ر..........انگشت دوّم
ر..........انگشت دوم
ر..........انگشت دوّم
می......انگشت سوم
ر..........انگشت دوم

دست چپ:

اکورد اول :لا مينور

لا.........انگشت پنجم
می........دوم
لا..........اوّل
دو.........دوّم
اکورد دوم: ر مينور
ر............انگشت پنجم
ر...........اوّل
فا........دوّم
لا........اوّل

خط چهارم ميزان چهارم:

دست راست:

سی..........انگشت دوم
سل_ديز......دوّم
لا...............اوّل

دست چپ:

به ترتيب نتها:انگشت ها:1( نت می)_2( سی)_5( سل_ديز)_2( سی)......5(فا)_2(سی)_5(می)_2( سی)

نازنازی
Sunday 15 March 2009, 02:00 PM
مرصی لئون جان از راهنمائیت :

ولی توی میزان چهارمم دست چپم جور در نمی آد مخصوصا ( سل دیزم که انگشت پنجم بعد باید سی انگشت دومم بشه ) احساس میکنم اشتباهی هستش

اگه به ترتيب نتها:انگشت های دست چپم :5( نت می)_2( سی)_1( سل_ديز)_2( سی)......1(فا)_2(سی)_1(می)_2( سی) باشه

چطوره بنظرت ؟؟؟؟؟

Leon
Sunday 15 March 2009, 02:34 PM
اگه به ترتيب نتها:انگشت های دست چپم :5( نت می)_2( سی)_1( سل_ديز)_2( سی)......1(فا)_2(سی)_1(می)_2( سی) باشه

چطوره بنظرت ؟؟؟؟؟

ببخشيد نازی جان.يک لحظه حواسم رفته بود به دست راست برعکس شماره گزاری کردم دقيقاً اين درست هست.

نازنازی
Sunday 15 March 2009, 03:07 PM
ببخشيد نازی جان.يک لحظه حواسم رفته بود به دست راست برعکس شماره گزاری کردم دقيقاً اين درست هست.

مرصی لئون جان کمکم کردی زحمت کشیدی پس درست شد دیگه؟؟؟
انقدر فکر کردم روش سختم هست زدنش ولی دوست دارم قطعشو ---

:ilovemusic:

Leon
Sunday 15 March 2009, 03:15 PM
مرصی لئون جان کمکم کردی زحمت کشیدی پس درست شد دیگه؟؟؟
انقدر فکر کردم روش سختم هست زدنش ولی دوست دارم قطعشو ---

بله درست شد البته آهنگ سختی نيست من هم زدم اين آهنگ رو حتی با کمی تغييرات که زيبا تر بشه ولی به هر حال آهنگ های لاچينی برای پيانو سلو با حال و هوای ايرانی واقعاً مناسب هست و شروع خوب.کتاب دوم ايشون سخت هست و حرفه اي تر.بله اجراش کنيد و لذت ببريد.

rumour
Tuesday 9 June 2009, 07:27 PM
نه اینکه بکنیمشونا! منظورم اینه که از نظری انگشتامونو تفکیک کنیم. نوازنده های پیانو معمولا در هنگام اجرای تریل بین انگشت های 3 و 4 مشکل دارن حالا میگیم چی گار کنن.
نوک انگشتارو به صورت عمود روی یک سطح صاف قرار بدین مثل گرفتن دسته ی گیتار حالا انگشت 4 رو تا جایی که می تونید بالا بیارید و به سطح بزنید..اولاش اصلا صداش در نمیاد.این کارو 10 بار بکنین و بعد مثل قبل انگشتو ببرید بالا تا حد امکان و 10 ثانیه نگه دارن.این کارو کلا 10 بار پشت سر هم انجام بدین و بعدا که راه افتادین بکنید 20 بار و همین جور برید بالا همیشه در حدی نگه دارید که براتون خیلی هم ساده نباشه.در ضمن انگشتای دیگه از سطح جدا نشن.
دوستان اینو خودم نوشتم و از هیچ جایی ور نداشتم که بخوام منبع بنویسم.

ماریا
Tuesday 9 June 2009, 08:03 PM
کلا بچه های پیانو و ویالن تا جایی که میدونم همچون تمرینی دارن بچه های پیانو با هر دودست ویالنیا بیشتر دست چپ که به اصطلاح بهش میگن تفکیک عصبی عضلانی دست چپ

به این صورت که دست رو روی یه سطح صاف میزارید بعد انگشت اول می یارید بالا بدون اینکه سه انگشت دیگه بلند شه این حرکت به چهار مدل برای بچه های ویالن انجام می شه

1 انگشت سریع بره بالا سریع برگرده
2 اروم بره بالا سریع برگرده
3 سریع بره بالا اروم برگرده
4 اروم بره بالا اروم برگرده

بعد انگشت دوم وبقیه انگشتها باید روی سطح بمونن بعد انگشت سه و بد انگشت چهار

بعد انگشت هادوتا دوتا می یاد بالا اول انگشت 1 و2 و سپس 3و4
بعد انگشت 1و4 - 1و 3 بعد 2و4- 2و 3 بعد

بعد که به مرور به قدرت لازم درانگشتها رسیدید حالا یک درمیان 1و 3 بعد 2و4 به صورت پشت سر هم باید دقت کنید که وقتی انگشت 1و 3 بلند میشن 2و4 روی سطح بمونن ووقتی که نوبت به 1و3 رسید انگشت 2و4 روی سطح بمونن به مرور سرعت بیشتر میشه

بچه های پیانو این تمرین توی هر دودست باید انجام بدن

به طور کلی تو انجام این تمرینات به قدر باید تمرکز داشته باشید که وقتی که واقعا روش تسلط پیدا کردید وقتی یکی از شما به سرعت خواست این انگشتاتون جا به جا کنید بدون فکر کردن به انگشت به سرعت جت این کار انجام بدید نه اینکه مدت زیادی روی انگشتاتون فکر کنید

rumour
Tuesday 9 June 2009, 08:57 PM
ممنون ماریا جان.
اونی که من نوشتم کار خودم.جوابم میده.ولی فکر کنم اونی که شما نوشتین بهتره باشه. فکر کنم بهتر باشه.

ماریا
Tuesday 9 June 2009, 09:36 PM
اره اونی که من نو شتم یه تمرین اکادمیک و رسمی که اکثر اساتید پیانو ویالن که خودشون هم به صورت اکادمیک تحصیل کردن وتدریس می کنن به هنرجوها یاد میدن میگم منتها این تمرینها تو ویالن بیشتر اوقات برای دست چپ البته برای دست راست و ارشه هم استفاده میشه مثلا دست چپ یه تمرین خاص انجام میده دونه دونه انگشتا بالا می یان ولی تو دست راست انگشت ها یکی در میان بالا می یاد البته تو ویالن که تمرین های ارشه خودش دنیایی داره که روز به روز جالبتر و لذت بخش تر می شه

rainysky50
Tuesday 9 June 2009, 10:49 PM
بچه ها پس من چیکار کنم؟من میخوام پیانو نوازی رو شروع کنم!انگشت 4 دست راستم تاندونش در اثر یک ضربه در کودکی کوچیکتر شده و حالت عادی وقتی انگشتهامو میکشم و سپس ولشون میکنم انگشت 4 بیشتر از همه جمع میشه و همیشه حالت خمیدگی داره!الان من تمرین پست اول رو برای انگشت 3 و 4 انجام دادم!واقعا انگشت ]چهار من در این تمرین(حالت گرفتن دسته ی گیتار) جون کافی رو نداره!البته میگن در پیانو نوازی برای دست راست انگشتهای شست و اشاره و میانی و انگشت اخری(اسمشو نمیدونم)بیشتر کاربرد دارند!نظر شما چیه؟یه سوالی هم وجود داره!اینکه توی پیانو نوازی انگشتهای دست تا اونجا که میدونم باز هستن!و نیازی نیست مثل گرفتن دسته ی گیتار بسته باشن!من این انگشت چهارم با اینکه کمی عکس العملش تاخیر داره ولی در حالت دست باز قدرتش مثل بقیه ی انگشتهاست!نظر شما چیه دوستان؟؟؟!!

ماریا
Tuesday 9 June 2009, 11:58 PM
همیشه استثنا وجود داره این مشکل شما مثل مشکل انگشت گذاری با انگشت چهارم یعنی کوچکترین انگشت دست چپ تو ویالن اکثر بچه ها که مچشون موقع زدن میشکنه به دلیل دور بودن انگشت ها و مچ از گریف با سختی زیادی انگشت چهارم به سیم میرسونن و مچشون کاملا سفت و بطبع هم نت صدای واقعی نداره و کم گرفته میشه که یه دلیلش اینه که مچ شکسته وباید مشکلش حل شه

البته استادم میگفت که یه موقع یه استثناهایی هم هست مثلا یکی میگه به دلیل مشکلات تاندومی که تو دستش پیش امده به هر دلیلی نمیتونه یه سری کارها رو درست کنه که اگه واقعا یه ارتوپد این حرف هنرجو رو تایید کنه بطبع یه استاد باید ان توانایی داشته باشه که بتونه به هنرجو کمک کنه و شیوه تدریس و اجرا رو با ان مشکل حل کنه تو هم نگران نباش

یه استاد درست درمان پیدا کن و مشکلت بهش بگو یه راه کاری جلوت میزاره نگران نباش و انتظار نداشته باش که یه روزه بتونی همه این تمرینات انجام بدی خود من یه هفته درگیر بودم تا تونستم تمرین انگشتای یکی در میان انجام بدم پس بدون اگه تمرین با تمرکز انجام بدی حتما میتونی نگران نباش فقط تمرین با کیفیت و تمرکز

rumour
Wednesday 10 June 2009, 09:17 AM
دوستان فکر کنم تاندون بود نه تاندوم!

rezayamini
Monday 20 July 2009, 09:02 PM
نه بابا این کارهارو نمیخواد

هانون و اشمیت را تمرین کنید فقط با این کار به انگشتان خود اسیب میزنید..

البته اینایی که ماریا خانوم میگه همون تمرینای اشمیته.....

keeps_gettin_better
Monday 20 July 2009, 10:35 PM
نه بابا این کارهارو نمیخواد

هانون و اشمیت را تمرین کنید فقط با این کار به انگشتان خود اسیب میزنید..

البته اینایی که ماریا خانوم میگه همون تمرینای اشمیته.....

حالا واقعا کتاب اشمیت خوبه؟ من نزدمش ولی یه نگاهی که بهش انداختم به نظرم اومد چیزی نداشته باشه که هانون روش کار نکرده باشه.

am3000
Monday 20 July 2009, 11:23 PM
جناب رومر ضربه زدن با انگشت روی یک سطح توصیه نمیشه چون به مرور باعث ازبین رفتن احساس در نوک انگشتان میشه که اتفاقآ چیزیست که جدآ بهش نیاز دارید. یکی از اساتید پیانو در کتابش به این مساله اشاره کرده بود...کدام کتاب و کدام استاد رو بخاطر نمیارم اما بین سه کتاب شک دارم اگه خواستید چک میکنم.

rezayamini
Tuesday 21 July 2009, 09:00 AM
حالا واقعا کتاب اشمیت خوبه؟ من نزدمش ولی یه نگاهی که بهش انداختم به نظرم اومد چیزی نداشته باشه که هانون روش کار نکرده باشه.

به نظر من کاملا در اشتباهید...

اشمیت و هانون به نظر من مکمل همند....:piano:

rezayamini
Tuesday 21 July 2009, 09:00 AM
جناب رومر ضربه زدن با انگشت روی یک سطح توصیه نمیشه چون به مرور باعث ازبین رفتن احساس در نوک انگشتان میشه که اتفاقآ چیزیست که جدآ بهش نیاز دارید. یکی از اساتید پیانو در کتابش به این مساله اشاره کرده بود...کدام کتاب و کدام استاد رو بخاطر نمیارم اما بین سه کتاب شک دارم اگه خواستید چک میکنم.

تایید...

ماریا
Tuesday 21 July 2009, 11:11 AM

ضربه زدن برای به دست اوردن ان حس عصبی عضلانی برای تفکیک انگشتهاست نه در ان حدی ضربه زدن که حس سر انگشتا از بین بره در حدی که شما توانایی تفکیک داشته باشید من که الان حدود دو سالی هست این تمرینات انجام میدم ولی حس سر انگشتام از بین نرفته ان هم واسه ویالن که شدیدا بهش نیازی داری و تو پیانوهم که جای خودش داره میگم هدف این تمرین بیشتر اینه که شما بتونید به مغزتون فرمان بدید که چه جوری این انگشتا تفکیک بشن نه اینکه حس تو انگشت از بین بره

am3000
Wednesday 22 July 2009, 02:29 AM
بله ماریا خانم،متوجهم.ولی اشاره بنده به هیچ وجه به تمرینات پیشنهادی شما نبود...جناب رومر نوشته بود: انگشت 4 رو تا جایی که می تونید بالا بیارید و محکم به سطح بکوبید.(!)به نظر من با اینکار نه تنها اعصاب دچار مشکل میشوند بلکه امکان مو برداشتن استخوان بند اول هم هست.قطر این استخوان در انگشت 4 تنها2-3 میلیمتر است.

rumour
Thursday 23 July 2009, 07:18 AM
دیگه نه اینکه اونجوری بکوبی که مو ورداره!!!!
کشتی که نمی گیرید. طبیعتا من این جیزهارو می دونم.از بک.بید هم منظورم این بود که تا جایی که یه صدایی بده.
در ضمن به نظر من هم هانون قوی تر از اشمیته و من پیش 3 4 تا معلم پیانو دیدم که اشمیت با مبتدی تر ها کار می کنن و بعد می رن روی هانون.البته من خودم اشمیت نزدم ولی برادرم میزنه.
بله درسته که میشه هانون و اشمیت تمرین کرد ولی همیشه که پشت پیانو نیستی.
ممنون

rezayamini
Thursday 23 July 2009, 08:54 AM
کشتی که نمی گیرید. طبیعتا من این جیزهارو می دونم.از بک.بید هم منظورم این بود که تا جایی که یه صدایی بده.
در ضمن به نظر من هم هانون قوی تر از اشمیته و من پیش 3 4 تا معلم پیانو دیدم که اشمیت با مبتدی تر ها کار می کنن و بعد می رن روی هانون.البته من خودم اشمیت نزدم ولی برادرم میزنه.
بله درسته که میشه هانون و اشمیت تمرین کرد ولی همیشه که پشت پیانو نیستی.
ممنون

من دارم با هم میزنم و خیلی پیشترفت کردم تو 9 ماه پیانو زدنم..!!!!!هانون و با سرعت 130 میزنم..

rumour
Thursday 23 July 2009, 10:00 AM
هانون که سرعت تعیین شدش 120 هست.من خودم با 60 میزنم.خیلی سخت تره.کنترل دست که تند نره این جوری مشکل تره.
راستی من که دست چپم انگشتاش به خاطر گیتار حسش داغونه پس زیاد فرقی نمی کنه!هه هه

rezayamini
Thursday 23 July 2009, 11:04 AM
هانون که سرعت تعیین شدش 120 هست.من خودم با 60 میزنم.خیلی سخت تره.کنترل دست که تند نره این جوری مشکل تره.
راستی من که دست چپم انگشتاش به خاطر گیتار حسش داغونه پس زیاد فرقی نمی کنه!هه هه

منظورت 108 دیگه؟؟؟!!!:am

rumour
Thursday 23 July 2009, 11:23 AM
108 بود؟
راستش من الان تهرانم هیچ کدوم از کتابام هم دمه دستم نیست.حافظه هم که ظاهرا ترکیده.نتیجش این میشه!
:am

am3000
Thursday 23 July 2009, 01:30 PM

آره منطقی ترش همینه ولی عزیزم معنی "کوبیدن" به خودی خود مشخصه!دیگه چه رسد به اینکه بگید "محکم بکوبید"!! وقتی شما میگی: "حالا انگشت 4 رو تا جایی که می تونید بالا بیارید و محکم به سطح بکوبید" ، کشتی که نه ولی حق بدید که آدم یاد معبد شائولین بیافته!!:icon_cheesygrin:البته از شوخی گذشته اصلآ کوبیدن و یا به عبارت بهتر ضربه زدن به اینصورت باعث آسیب میشه.حداقل آسیبش همون آسیب زدن به اعصاب نوک انگشتانه.همونطور که گفتم این نقل قول از یکی از اساتید پیانوست.

rumour
Thursday 23 July 2009, 02:17 PM
متن ویرایش کردم که دیگه دچار بی حسی سر انگشت نشید.
;)

violin_20
Friday 24 July 2009, 02:59 AM
تمرین تفکیک انگشتان به صورت تصویری You can see links before reply
_______

am3000
Friday 24 July 2009, 04:23 AM
یوتوب ف ی ل ت ر شده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟
نمیدونم تو کله برخی افراد چی هست که باعث میشه یک چنین تصمیماتی بگیرند.عجب گرفتاری شدیم به خداها!!!

rumour
Friday 24 July 2009, 08:43 AM
یه موقع خواستین مقابله کنید بگید کارتو نو راه میندازم

am3000
Friday 24 July 2009, 02:46 PM
خیلی ممنون از محبتتون.
البته مقابله که کار هر روزه!تنها راهی که دارم وب پروک... هست که هر چند سرعت رو پایین میاره ولی جواب میده....بحث من اینه که چرا اصلآ باید همچین مشکلی وجود داشته باشه؟

keeps_gettin_better
Friday 24 July 2009, 05:22 PM
کسی آرپژهای هانون رو شروع کرده؟ اگه شروع کرده باشید می دونید که با سرعت 108 زدن کار یه روز دو روز و یه هفته و دو هفته نیست و تمرین می خواد! مخصوصا گام هایی مثل سی بمل ماژور یا لا بمل ماژور. به هر حال من چند وقته که با مترونم شروع کردم به تمرین. از 60 شروع کردم و الان رسیدم به 92. ولی با سرعت 92 بیشتر از دو بار پشت سر هم نمی تونم از دو ماژور تا فا مینور رو بزنم. یعنی اگه ادامه بدم، روی دست چپم یه جورایی انگار می گیره. دست راستم هم خسته می شه (مخصوصا انگشتام). به نظرتون مشکل کجاست؟

جدا از این، یه قطعه ای که همش آکورد باشه و پرش هم کم نداشته باشه (مثل moments musicals no 5 شوبرت) رو رو سرعت خودش (allegro vivace، فعلا بیشتر از 132 نمی تونم، اشتباهام زیاد می شه) رو بیشتر از سه بار پشت سر هم تمرین کنم، مچ دست راستم درد می گیره و دست چپم خسته می شه. کسی این مشکلاتی که گفتم رو داره؟ به نظرتون چرا دستام زود خسته می شن؟ تمرینی دارین که بشه از این کارا جلوگیری کرد؟

rumour
Friday 24 July 2009, 05:35 PM
عضلات دستتون ضعیفه.من هم همین طوری بودم.تنها راهش هم هانون با سرعت کمه.60 بهترینه.

ehsanmir
Friday 24 July 2009, 05:40 PM
کسی آرپژهای هانون رو شروع کرده؟ اگه شروع کرده باشید می دونید که با سرعت 108 زدن کار یه روز دو روز و یه هفته و دو هفته نیست و تمرین می خواد! مخصوصا گام هایی مثل سی بمل ماژور یا لا بمل ماژور. به هر حال من چند وقته که با مترونم شروع کردم به تمرین. از 60 شروع کردم و الان رسیدم به 92. ولی با سرعت 92 بیشتر از دو بار پشت سر هم نمی تونم از دو ماژور تا فا مینور رو بزنم. یعنی اگه ادامه بدم، روی دست چپم یه جورایی انگار می گیره. دست راستم هم خسته می شه (مخصوصا انگشتام). به نظرتون مشکل کجاست؟

جدا از این، یه قطعه ای که همش آکورد باشه و پرش هم کم نداشته باشه (مثل moments musicals no 5 شوبرت) رو رو سرعت خودش (allegro vivace، فعلا بیشتر از 132 نمی تونم، اشتباهام زیاد می شه) رو بیشتر از سه بار پشت سر هم تمرین کنم، مچ دست راستم درد می گیره و دست چپم خسته می شه. کسی این مشکلاتی که گفتم رو داره؟ به نظرتون چرا دستام زود خسته می شن؟ تمرینی دارین که بشه از این کارا جلوگیری کرد؟

سلام
من چون مدت زیادی کیبرد کار میکردم و دستام قوی شده بود هیچ وقت مچ هام خسته نمیشد.ولی حدود 3 سال هست که از کیبردم دورم.و مچم ضعیف شده.چون یه اهنگ سریع که میزنم سریع درد میگیره.
پس به نظر من شما باید هر روز تمرین کنی تا مچ و انگشتاتون قوی بشه.زیاد نگران نباشید .اگه یکی دو ماه هر روز تمرین کنید خواهید دید که دیگه دردی احساس نمی کنید.
تمرین خاصی هم وجود نداره.همون تمارینی که هر روز انجام میدین کافیه.فقط سعی نکنید به مچتون زیاد فشار بیارین.هر 10 دقیقه نواختن , 1 یا 2 دقیقه مچتون رو نرمش بدین حله.........

rezayamini
Friday 24 July 2009, 10:53 PM
حتما در تمرینات قبلی تسلط کافی نداشتین....!!!!!!

pianist_h
Tuesday 4 August 2009, 08:39 PM
با سلام

به علت اينكه دانشجوي شهرستان هستم و در كنار درس ميخوام تمرينات پيانورو ادامه بدم قصد دارم يه كيبورد كوچيك (49 كليد) بخرم كه هم حمل و نقلش راحت باشه هم با برق و باطري كار كنه.

چه كيبوردي رو پيشنهاد ميكنيد

با تشكر

alireza6614
Wednesday 5 August 2009, 02:30 AM
casio ct 470 قیمتش هم حدود 100 تومان هست خیلی خوب هست صداهاش هم خیلی خوبه با دوام و با باطری هم کار میکنه اگه خواستی میتونم کمکت کنم alireza6614@gmail.com

به من ایمیل بزن

pianist_h
Wednesday 5 August 2009, 08:19 AM
مرسي از شما دوست عزيز ، ولي قيمتش براي يك كيبورد آماتور واقعا بالاست!

كسي ديگه نظري نداره؟ نوازنده هاي كيبورد خوابند؟؟؟

HamedSedighi
Wednesday 5 August 2009, 12:22 PM
100 هزار تومن زیاده؟کسی که می خواد پیانو تمرین کنه چرا باید کیبرد بگیره؟به نظر خودت اگه با کیبرد تمرین کنی روی قدرت پنجه ات تاثیر نمی گذاره؟

ببین الان 1.000.000 هزینه می کنی و کیبرد میگیری با آخرین امکانات موجود و کلاویه هاش و حتی پلی فونی اون مشکل داره.چطور می گویی که 100 تومن زیاده.

تازه اگه با کیبرد 100 تومنی تمرین کنی گوشت به صدای قابلمه عادت می کنه و این اصلا خوب نیست.

به هر صورت زیر 100 اگه گیر بیاری درب و داغون و دست دو.تازه اگه 5 اکتاو باشه

اصلا یه سوال با 49 کلاویه چگونه پیانو تمرین می کنی؟

pianist_h
Wednesday 5 August 2009, 03:24 PM
دوست عزيز ظاهرا متوجه عرايض من نشديد. الا كاملتر توضيح ميدم.

من در حال حاضر شهرستان درس ميخونم و خودم يه كيبورد psr-1000 دارم (البته به دلايلي نميتونم با خودم ببرمش) اگه خدا بخواد تا چند وقت ديگه يه پيانوي آكوستيك هم ميگيرم (به زور!) حالا براي اينكه تمريتات پيانورو كنار نذارم و بتونم به درسم هم برسم قصد درم يه كيبورد كوچيك قابل حمل بخرم كه بتونم با خودم ببرم شهرستان. حالا شما در نظر داته باش من با داشتن يه كيبرد بزرگ و احتمالا يه پيانو چه دليلي داره كه 100 هزار تومن ديگه بدم و يه كيبورد ديگه بخرم(مگه ميخوام كيبورد فروشي راه بندازم):dj9:
البته اينو قبول دارم كه با همچين كيبوردي تمرين كردن جالب نيست. ولي چاره چيست؟؟؟

HamedSedighi
Thursday 6 August 2009, 12:44 AM
دوست عزيز ظاهرا متوجه عرايض من نشديد. الا كاملتر توضيح ميدم.

من در حال حاضر شهرستان درس ميخونم و خودم يه كيبورد psr-1000 دارم (البته به دلايلي نميتونم با خودم ببرمش) اگه خدا بخواد تا چند وقت ديگه يه پيانوي آكوستيك هم ميگيرم (به زور!) حالا براي اينكه تمريتات پيانورو كنار نذارم و بتونم به درسم هم برسم قصد درم يه كيبورد كوچيك قابل حمل بخرم كه بتونم با خودم ببرم شهرستان. حالا شما در نظر داته باش من با داشتن يه كيبرد بزرگ و احتمالا يه پيانو چه دليلي داره كه 100 هزار تومن ديگه بدم و يه كيبورد ديگه بخرم(مگه ميخوام كيبورد فروشي راه بندازم):dj9:
البته اينو قبول دارم كه با همچين كيبوردي تمرين كردن جالب نيست. ولي چاره چيست؟؟؟

شما نگفتی که 1000 هم داری.اولا به نظر من اگه روی کیبردتمرین کنی اصلا برای تمیرن پیانو مناسب نیست.تقریبا برای انگشت گذاری خوبه

برو سراغ کاسیو .من از چگونگی و مدل های جدیدش خبر ندارم ولی حدود 100 حتما می تونی بگیری

ast1356
Saturday 15 August 2009, 02:16 PM
من تو اين تاپيك ميخوام درسهاي بير رو يكي يكي آپ كنم براي رفع اشكال.

درس 1
You can see links before reply 0001.mp3:pianoplay1:

اين لينك رو تست كنيد من اولي رو تست كردم ايراد نداشت.

ehsanmir
Saturday 15 August 2009, 04:05 PM
من تو اين تاپيك ميخوام درسهاي بير رو يكي يكي آپ كنم براي رفع اشكال.

درس 1
You can see links before reply 0001.mp3:pianoplay1:

ارور میده:bgwzky:

Peddy
Wednesday 9 September 2009, 02:14 AM
سلام و خسته نباشید

معلومه که میشه دوست عزیز اما...
شما مطمئنا میدونی که اون خط اضافی که بین دو کلید سل و فا هست همون دو وسط پیانو هستش حالا هر چقدر نت ها به سمت کلید سل برن به سمت صدای زیر پیانو (سمت راست) میروند و هر چه قدر به سمت کلید فا برن به سمت صدای بم پیانو (سمت چپ) میروند حالا شما فرض کن جای کلید فا سل بذاری اونوقت به جای اینکه نت ره رو که تو کلید فا مثلا رو خط حامل سوم هست رو از همون خطی که گفتم دوی وسط پیانو رو نشون میده بیای پایین و بشمری و به تعدادی که نیاز داری خط مضاعف اضافه کنی... اونوقت که دمار از روزگار نوازنده ی بیچاره درمیاد تا بتونه دست چپ بنوازه (لوووول)

امیدوارن واضح توضیح داده باشم
با تشکر

Khashayar
Wednesday 9 September 2009, 02:25 AM
درود چه نیازی هست که نت های کلید فا رو بنویسی رو کلید سل؟ اصلا کلید فا برای راحت تر شدن نت خونی نوشته شده حالا شما میخوای کار رو سخت کنی؟ برای خوندنش هم کافیه یه کم تمرین کنی خیلی ساده هست خوندن کلید فا یعنی فرق خاصی نداره با کلید سل .. دلیلت رو بگو شاید اصلا نیازی به این کار نداشته باشی که نداری... تشکر

bamdadonline
Wednesday 9 September 2009, 10:08 AM
دوست عزیز کلید فا رو گذاشتن که نوازنده از شر خطوط اضافه راحت بشه.حالا اگه بقول شما بخواهیم همه رو یه پنجم پایین بیاریم اونجوری نوازنده باید بی خیال دست چپ بشه و بره با پیانو ویلن بزنه.چون همون 5 تا پایین آوردن سه تا خط اضافه رو به زیر خطوط سل اضافه می کنه و تقریبا فاتحه دست چپ رو باید خوند.

درمورد زدن آهنگهای پیانو یعنی آهنگهایی که باس تا سپرانو رو می پوشونه باید با دو یا 4 ساز زده بشه. مثلا یه آهنگ پیانو رو با 4 ساز زهی میشه زد: ویلن-ویولا-ویلن سل-کنترباس حتما در کوارتت زهی ها دیدی اون میشه معادل یه پیانو. در مورد سنتور هم باید یه سنتور باس بزاری کنار سنتورت تا محدوده رو بپوشونن.

Khashayar
Wednesday 9 September 2009, 11:50 AM
درود

همونطوری که گفتم اصلا نیازی نداری که بخوای تبدیل کلید انجام بدی....

ببینید اینجا وارد بحث تنظیم نت یک ساز برای یک ساز دیگه میشیم.برای تنظیم باید ساز اول و ساز دوم که قرار براش تنظیم بشه رو خوب بشناسید.شما ابتدا آهنگی که می خواهید تنظیم کنید برای سنتور و اجرا کنید ببینید محدوده صوتیش چه قدر هست اصلا شاید بشه همه ی قطعه رو با سنتور 12 خرک زد.اگر نشد باید حساب کنید که با چند سنتور و چه سنتور هایی میشه این محدوده صوتی رو پوشش داد.و بعد شروع به تقسیم و نوشتن تکنیک و .. می کنید...اینهایی که گفتم خیلی خلاصه بود.پس شما اگر هم بخواهید با سنتور باس بزنید که اصلا نیاز به تغیر کلید از فا به سل ندارد.خیلی راحت از همون کلید فا استفاده کنید و بزنید بدون خطوط اضافه زیاد و مشکلات ناشی از اون.حتی اگر بخواهید از علامت اکتاو هم استفاده کنید باز کار اضافه هست چون باز اشاره به همین کلید فا هست.پس من توصیه میکنم نت خونی کلید فا رو یاد بگیرید نه اینکه این کلید رو تبدیل کنید.

در مورد اجرای کارای لاچینی با سنتور کار جالبی باید بشه.مشتاق هستم بشنوم.
پاینده باشید

keeps_gettin_better
Wednesday 9 September 2009, 12:40 PM
راستش بنده دوستان پیانیست زیادی دارم .یکی از اونها مدت زیادی هست که پیانو میزنه و چند وقت پیش از من یه سری نتهای سنتور رو خواست تا با پیانو بزنه. منم نت "سنتوری" و "دریا" از اردوان کامکار رو بهش دادم تا بزنه. وقتی داشت دریا رو میزد دستهاش برام خیلی جالب بود .مثل دو تا رتیل(Roteil) بودند که با سرعت چپ و راست میرفتند.
.

این دو تا نتی که به دوستت دادی، مشکل فواصل نداشت؟ همون قضیه ی ربع پرده نداشتن پیانو رو می گم. می خوام ببینم اگه واقعا مشکلی نداره من هم اینا رو با پیانو بزنم!

Peddy
Wednesday 9 September 2009, 01:15 PM
سلام و خسته نباشید

ببخشید که پا برهنه میپرم وسط صحبتاتون اما الان یه چیزی به ذهنم رسید اونم اینه که:
حالا من دقیقا نمیدونم سنتور چند تا از اکتاو های پیانو رو پوشش میده اما شما میتونید همه ی نت ها رو روی یک اکتاو بالاتر بزنید با این کار کار دست چپ خیلی راحت تر میشه یعنی اینکه دست چپ خیلی به قسمت سوپرانوی پیانو نزدیک تر میشه اونوقت شما میتونی از کلید سل استفاده کنی و از تعداد کمتری خط اضافه استفاده کنی

rumour
Wednesday 9 September 2009, 05:12 PM
نت نته.دوی میانی هم روی کلید فا هست و هم روی کلید سل.من میتونم زیر ترین دو رو روی کلید فا و بم ترین لا رو روی کلید سل بنویسم.ولی اون وقت خط های کمکی(اضافه) اونقدر زیاد میشه که بین هر 5 خط باید 7-8 سانت فاصله گذاشت.و کلی باید خط های اضافه رو بشمرم که دیگه وقت برای تمرکز نمیشه.

keeps_gettin_better
Friday 11 September 2009, 03:11 PM
نه. این دوتا نت اصلا ربع پرده نداره.این دوتا نت رو من قبلا توی بخش نتهای سنتور گذاشتم میتونی از اینجا دانلود کنی :

در مورد نت سنتوری یه نکته هست. ما در سنتور نتهایی رو که رو یا زیرشون خط لگاتو باشه به اندازه زمانشون ریز میزنیم .اینو واسه این گفتم چون به اون دوستم که نتها رو داده بودم این مورد رو نمیدونست.

ممنون برای لینک ها. ولی منظورت رو از "ریز زدن" نفهمیدم. یعنی این که مثلا اگه دو تا نت سیاه به صورت لگاتو به هم وصل هستن، باید اون ها رو به صورت 16 تا نت دولاچنگ زد؟ یا اصلا مفهوم چیز دیگه ایه؟!

soroosh_269
Sunday 13 September 2009, 03:46 PM
سلام و درود
نمي دونم تاپيك مشابهي بوده يا نه؟من نديدم.پس يه تاپيك باز كزدم تا بدونم اين آكورد هايي كه براي يك آهنگ بالاي شعر مي نويسن (منظورم اسم گام هاست مثلا Am ) و هيچ ملودي هم در كار نيست فقط اسم گامها و ميزان،براي پيانو هم قابل استفاده هست؟اگه هست دوستان كمك كنند؟

Peddy
Sunday 13 September 2009, 05:10 PM
سلام و خسته نباشید

بله دوست عزیز میشه اما سخته چون ساختار گیتار طوری هست که شما بتونید به راحتی آکورد ها رو بنوازید اما اگه بخواید رو پیانو همون آکورد ها رو با ریتمی که خواسته شده بزنید ممکنه سخت باشه نمی دونم چه جوری منظورم رو واضح بیان کنم امیدوارم موضوع رو درک کنید پیش یه گیتاریست برید و بهش بگید که آکورد هایی رو که لازم دارید رو روی دسته ی گیتار بگیره بعد نت شش تا سیم رو در حال گرفتن آکورد از گیتاریست بپرسید بعد اونا رو پیانو بیارید بعد باید حالت حرکت دست راست گیتاریست رو نگاه کنید ببینید که سیم ها یا نت ها رو چه جوری مینوازه بعد شما هم همون نت هارو روپیانو به همون صورتی که گیتاریست میزد بنوازید

با تشکر

Leon
Sunday 13 September 2009, 06:42 PM
من تو بخش گيتار يک تاپيک کامل راجع به گام ها و اکورد های مربوطه زدم.
خدمت شما ارز کنم که نحوه اکورد گرفتن با دست چپ روی پيانو به همون اندازه مهم است که دست راست مهم است.
پيشنهاد نميکنم که نحوه آکورد گرفتن رو از رو دست يک گيتاريست کپی کنيد ! چون پيانو به خاطر اکوستيک صدا و قدرت باس کمی با گيتار فرق ميکنه ،
اين امر کمی هم به تجربيات شما بستگی دارد اگر آهنگ در سبک های مختلف رو زده باشيد نحوه ريتم گرفتن با پيانو دست نوازنده مياد ، برای همين فايل که آپلود کرديد يعنی چند حالات مختلف ميشه ريتم و اکورد گرفت ،بهترين کار اين است که ببينيد آهنگ ارجينال چگونه تنظيم شده با دقت گوش کنيد و خودتون نحوه نت گرفتن با دست چپ رو پيدا کنيد هر چه کامل تر و زيبا تر ،بهتر !
بعضی از سبک ها نحوه اکورد گيری مشخصی دارند مثل سبک راک ، پاپ و... با زير مجموع هايش ....
بهترين مرجع برای ياد گيری اين سيستم ها آهنگ های خارجی هست و نت های ارجينال در سبک های مختلف .

Peddy
Sunday 13 September 2009, 07:43 PM
سلام و خسته نباشید

ممنون جناب لئون بله کاملا حق با شماست من فقط یکی از روش های تجربی خودم اشاره کردم البته این روش زیاد کاربرد زیادی برام نداشته اما یه دفعه ای به ذهنم رسید در هر صورت اگر باعث گمراهی شدم متاسفم

با تشکر

soroosh_269
Sunday 13 September 2009, 08:02 PM
با تشکر از پاسخ سریعتون دوستان.
جدا از این اطلاعاتی که از پست های خوبتون گرفتم می خواستم بدونم که این آکوردها اگه بر فرض ریتمش رو هم پیدا کردم فقط به عنوان همراهی استفاده می شه دیگه ؟یعنی ملودی را با گوش در میارم و از این آکوردها برای همراهی استفاده می کنم؟و اینکه شما آقای لئون گفتید هر سبکی ریتمی داره , یعنی ریتم سبک ثابت هست و میشه از جایی این ریتم رو پیدا کرد (کتاب ,سایت یا...) ؟یا نه باید با گوش دادن به اون سبک به این ریتم پی برد؟

Peddy
Sunday 13 September 2009, 08:28 PM
سلام و خسته نباشید

بله این آکورد هایی که قرار داده شده برای همراهی هست در واقع اگه به صورت نت بود باید به عنوان دست چپ پیانو قرار میگرفت و ملودی یا دست راست رو یا باید خودتون در بیارید یا اگه نت ملودیش وجود داشته باشه میتونید تهیه کنید
در مورد سوال دومتون هم بنده اطلاعات زیادی ندارم ولی مطمئنم جناب لئون حتما کمکتون خواهند کرد

با تشکر

Leon
Sunday 13 September 2009, 09:01 PM
خوب بحث کمی پيچيده اي هست. موسيقی خارجی چه کلاسيک چه راک چه پاپ چه حتی رپ علمی تر هست تا موسيقی پاپ ايرانی.
بله اگر شما در سبک های مختلف دقت کنيد ميبينيد که نحوه اکورد گيری و ريتم در سبک ها ي مختلف دارای قوا عد خاص خود هست که البته من خودم معمولاً ميکس ميکنم با هم تا زيبا تر بشه !
برای اينکه اين قسمت از نوازندگی شما قوی تر بشه بهتر است که البوم های معروف خارجی ،پاپ،.... رو به همراه البوم نت با هم گوش کنيد و به نحوه تنظيم نت های دست چپ دقت کنيد چون معمولاً نت های ارجينال دقيقاً بر اساس تنظيم آهنگ نوشته ميشه !
من در تاپيک بهترين کتابهای نت در سبک های مختلف اين کتاب ها رو قرار دادم ميتونيد اين کتاب ها رو با البوم مقايسه کنيد و حتی اجرا کنيد.
راه ديگه اينکه شما شعر و اکورد رو داريد و ميخوايد کل آهنگ رو به صورت سلو اجرا کنيد ، ميتونيد در گام مربوطه ملو دی رو در بياريد و در جاها ی مربوطه اکورد ها رو قرار بديد حالا ميمونه نحوه اکورد گيری روی ريتم، که اين بستگی به ريتم اهنگ داره معمولاً مدل هايی هست برای ريتم آهنگ ها مثلاً 6/8
که کند هست يا تند و ريتميک...البته شما ميتونيد با توجه به حفظ ميزان کمی هم سليقه به خرج بديد ، نت های مختلف آهنگ های کند 8/6 رو برسی کنيد و ببينيد که برای آهنگ مربوطه شما کدام مناسب تر هست.!
اگر به زبان ساده بگم ريتم زدن به حالات مختلف قابل اجرا هست. ريتم های روان گرفتن مثلاً اکورد ر مينور که از نت ر شروع ميکنيد فا...لا،،،ر،،،،فا...لا...فا...ر
اين يک مدل هست آهنگ های فريبرز لچينی تو اين مايه ها زياد داره شايد کمی با تفاوت.
نحوه ديگه اکورد های چکشی هست که سر ضرب سر نت خاصی اجرا ميشه برای ريتم های تند ريتم 4/2 يا 4/4 مناسب هست مثلاً اکورد ر مينور که اول ر....و بعد فا و لا با هم زده ميشه مثل آهنگ هاواناگيلا
مدل های فراون ديگهی هم هست مثل آهنگ های خارجی که به صورت باس زده ميشه مثلاً 4/4 که اکورد ر مينور به صورت نت سياه نقطه دار و بد چنگ و در آخر نت سفيد اجرا مشه.

تمامی اينها بستگی به ريتم آهنگ شما داره و سبک آهنگ های ايرانی کمی سليقه اي هست ولی با توجه به ريتم و نحوه تنظيم آهنگ ارجينال ميتونيد اکورد و ريتم مناسب رو پيدا کنيد.

البته در آهنگ های خارجی هم ميبينم که نت نويسی و تنظيم ها ی مختلفی وجود داره مثلاً اهنگ هتل کاليفرنيا رو ببينيد چند نوع تنظيم مختلف وجود داره که البته همه مناسب اجرا هست.

Mr_Mohammadreza
Tuesday 15 September 2009, 10:13 AM
کسی میدونه علامت دایره تو خالی، دایره خط کشیده و مثلث علامت های چه آکوردایین؟

Mr_Mohammadreza
Tuesday 15 September 2009, 10:17 AM
من خودم حدس میزنم دایره علامت دیمینیش باشه

bamdadonline
Tuesday 15 September 2009, 11:28 AM
با سلام. بنده فقط دایره رو دیدم که بالا سمت راست عدد رومی اکود قرار میگیره و نشاندهنده کاسته بوده هست. اگه + قرار بگیره افزوده بودن رو نشون میده و اگه d7 قرار بگیره اکورد کاسته هفت رو نشون میده. دو علامت دیگه رو ندیدم.

اما اصولا آکوردها به سه فرم نامگذاری میشن:

فرم اول فقط گویای نت پایه هست که بنام های پایه-روپایه-میانی-زیرنمایان-نمایان-رونمایان-محسوس-پایه هستن.

فررم دوم که تمامی مشخصات آکورد رو نمایش میده اعداد رومی هست که نشاندهنده نت پایه آکورد و اینکه آکورد کاسته-افزوده-مینود یا ماژور هست. همچنین نشون میده آکورد از نوع پنج-شش-هفت-نه یا و... هست. و نشاندهنده حالت پایگی یا معکوس اول-دوم-سوم بودن آکورده. حتی در مواردی میشه فهمید که کدوم نت آلتره شده.

فرم سوم نامگذاری که مربوط به دوران باروک هست باس شیفره نام داره که بر اساس فواصل نتهای آکود نسبت به نت باس شمرده میشه.در این فرم زیر اعداد رومی عدد یا اعدادی زیر هم نوشته میشن که بترنیب از پایین به بالا فواصل نتهای آکورد رو از نت پایه نشون میدن.

Mr_Mohammadreza
Tuesday 15 September 2009, 02:36 PM

مرسی
به طور مثال علامت کنار #C یا کنار E رو میگم

Mr_Mohammadreza
Friday 18 September 2009, 08:51 PM
نبود؟؟؟؟؟

shadi65
Monday 21 September 2009, 11:20 PM
ببخشید این کتابای هانن و اشمیت چین؟

Peddy
Monday 21 September 2009, 11:47 PM
سلام و خسته نباشید

هانون و اشمیت و چرنی کتاب های آموزشی ساز پیانو هستن که معمولا اساتید پیانو بعد از کتاب بیر تدریس میکنن یا وقتی که هنرجو به اواسط کتاب بیر رسید این کتاب ها رو در کنار بیر آموزش میدن

با تشکر

Peddy
Monday 21 September 2009, 11:55 PM
دوستان لطفا از بحث تاپیک خارج نشید تاپیک در مورد تفکیک انگشتان هست نه در مورد کتابهای آموزشی و نحوه ی نواختن آنها !!

ماریا
Tuesday 22 September 2009, 08:17 AM
تمرین تفکیک انگشتان به صورت تصویری You can see links before reply
_______

یکی از دوستان یه زحمتی میکشه این فایل دانلود کنه تو 4share قرارش بده اگه تونستید بگید نه که احتمالا زحمتش می یفته گردن leon عزیز ممنون منتظرم

Leon
Tuesday 22 September 2009, 11:27 PM
یکی از دوستان یه زحمتی میکشه این فایل دانلود کنه تو 4share قرارش بده اگه تونستید بگید نه که احتمالا زحمتش می یفته گردن leon عزیز ممنون منتظرم

You can see links before reply (You can see links before reply)

shadi65
Thursday 24 September 2009, 11:44 AM
سلام بچه های گل. ایا میشه تمرینات کتاب بیر و هانون را با ارگ هم زد؟ در سطوح بالا مشکلی ایجاد نمیکنه؟ میدونم صداها زمین تا اسمون فرق دارن ولی بقیه اختلافات نمیدونم.

MonaLisa
Thursday 24 September 2009, 01:52 PM
سلام بچه های گل. ایا میشه تمرینات کتاب بیر و هانون را با ارگ هم زد؟ در سطوح بالا مشکلی ایجاد نمیکنه؟ میدونم صداها زمین تا اسمون فرق دارن ولی بقیه اختلافات نمیدونم.

سلام
کتاب بیر جز کتاب های ابتدایی برای تمرینات پیانو هست بنابراین فکر نمیکنم مشکلی ایجاد کنه ...هانون هم من فکر نمیکنم مگیر اینکه هدف این کتاب تغییری کرده باشه ...

موفق باشید

Peddy
Thursday 24 September 2009, 02:27 PM

درود و خسته نباشید

به نظر من اشکال داره چون میزان سنگینی کلید های پیانو با ارگ خیلی فرق داره و خیلی بیشتر هست و اگه شما بخواید تمرین های پایه و اصولی پیانو رو با ارگ بزنید باعث میشه که انگشتان شما آنطور که باید قوی نشوند یعنی به کلید های نرم ارگ عادت میکنن اونوقت شما نمیتونید با پیانو نوازندگی کنید چون انگشتان شما قدرت کافی برای نواختن پیانو رو نداره

با تشکر

rumour
Thursday 24 September 2009, 03:31 PM
خوب شما 100% اینا رو در میارید و خیلی هم کمکتون توی ارگ.ولی انگشتاتون هیج وقت مثل پیانو نمیشه.ولی شما میتونید اینارو تمرین کنید.هر وقت پیانو گرفتید.تمرینات هانون تا یه مدت کار کنید انگشتاتون قوی میشه.ولی این ممکنه تا 1 ماه کار ببره.قاعدتا نمیشه برید و برای دفعه اول روی پیانو اجرا کنید و مثل ارگ بزنید.

Leon
Friday 25 September 2009, 08:55 AM
تفاوت کار مثل فوتبال گل کوچيک توی محله و فوبال در زمين چمن استاديوم هست، 100 % کسی که با org کار ميکنه کلی عقب خواهد موند !
ببينيد هدف به صدا دراوردن چند تا نت و فشار چند تا کليد نيست حد عقل اگر شما با چند تا نوازنده حرفه اي کار کرده باشيد متوجه ميشيد که صدای پيانو اين اشخاص کمی با نحوه نواختن ديگران فرق دارد !
حرکت انگشتان،نحوه پدل گيری ، حتی صدای نت و در کل پيوستگی نتها به هم در هين اجرای آهنگ و...
بعضی آهنگ ها با سرعت بالا هست که روی کليک های کوچک کيبورد واقعاً مسخره به نظر ميرسه ، ولی مطمئن باشيد انگشتانی که روی پيانو تمرين ديده باشه مثله يک بدن آمده برای مسابقه هميشه پيش رو تر است ولی اگر از لحاظ مالی تهيه پيانو امکان پذير نيست با کيبورد کار کنيد ولی هر از گاهی در جايی هم همون ها رو با پيانو اجرا کنيد تا از قافله عقب نمانيد !!

S.Rachmaninove
Wednesday 30 September 2009, 07:02 AM
با سلام
اگه گزينه شما براي تمرين فقط ارگ هست ، يعني پيانو نداريد مي توانيد با ارگ تمرين كنيد .خيلي از كارهاي ريچارد كلايدر من و حتي والس هاي شوپن ويا فور اليز يا مارش ترك موتزارت را من با يك ارگ ياماها 510 اجرا كردم وياد گرفتم بنا براين فكر نكن پيانو معجزه مي كنه .ولي اصول كلاسيك موسيقي براي اجرا و آموزش پيانو رو تاييد مي كنند و حتما مي دونيد كه پيانو ساز مادر شناخته مي شود . اگه كمكي از من براومد در خدمتم . در موسيقي يك چيز خيلي مهم است وآن پشتكار و تمرين است .موفق باشيد.

S.Rachmaninove
Wednesday 30 September 2009, 07:20 AM
دوست من سلام
به نظرم شما مي خواهيد هر آهنگي را كه شنيديد به طور كامل تنظيم و اجرا كنيد
درپيانو سخت ترين كار گرفتن همراهي يا همون آكوردهاي خودمان است .در سازهاي ديگر شما يا داريد كورد ميگيريد يا ملودي مي نوازيد مثل گيتار يا ويولون .براي همين نوازنده هاي پيانو ،كار خيلي مشكلي در مقايسه با نوازندگان ديگر دارند .
شما بايد چه كار كنيد
1 اول بايد ديد پيدا كنيد يعني بفهمي چي داري مي زني و چطوري بايد اجراش كني مثلا من به شما يك تمرين مي دم اول با كورد هاي خيلي ساده و از يك گام ساده و بهد از گام اوريجينال خودش و با كورد هاي پيشرفته
2 دنبال هيچ مرجعي نگرد مخصوصا براي كارهاي پاپ چون نيست و آنهايي كه هست آنقدر ساده و ابتدايي تنظيم شدند كه خودت بهتر از اونها مي نوازي اگه قوانين سايت اجازه مي ده تلفني با من تماس بگير . ما كه مرديم اينقدر تايپ كرديم . جواب از شما
3 جان مطلب رو هم بهت مي گم .شما بايد كورد هاي مطبع و نامطبوع را ياد يگيريد تا قدرت اجراي بالايي به ديت آوريد . شما با چهار تا آكورد ماژور و مينور نمي تونيد با پيانو يك كار حرفه اي اجرا كنيد و لي اين كار در گيتار امكان پذير است .
سروش عزيز بچه كجايي برام بنويس.

HamedSedighi
Wednesday 30 September 2009, 11:43 AM
اگر قصد داری که پیانو یاد بگیری هیچ دلیلی وجود نداره که از کیبرد استفاده کنی،اصلا چرا می خواهی کیبرد بگیری ؟اگر که مشکل بودجه ای است صبر کن تا زمانی که شرایطش برایت جور بشه.ولی پنجه هات رو به کیبرد عادت نده

S.Rachmaninove
Wednesday 30 September 2009, 12:38 PM
arch عزيز سلام
شايد shadi65 تا 10 سال ديگر نيز نتوانست پيانو بخرد به نظر شما آيا منطقي است اين زمان را از دست بدهد. موسيقي ،جلوتر از ابزار موسيقي- عشق موسيقي و تمرين و تلاش ميخواهد .چه بسا خيلي هارو مي شناسيم
كه بهترين سازهاي موسيقي را دارند ولي هيچ چيزي نشدند . بنابراين وقت طلاست و طلا را نبايد ازدست بدهيم
مهم درك مويسقي و توانايي اجراي موسيقي است .

pianist_h
Wednesday 30 September 2009, 07:26 PM
به نظر تا يه زماني (مثلا 1 سال ) مشكلي نداره ولي طولانيتر شدنش براتون مشكل ايجاد ميكنه چون كلاويه ها خيلي با پيانو متفاوت هستند و دستتون ضعيف باقي ميمونه.

vahidpsr
Thursday 1 October 2009, 07:20 AM
وقتي نمي توني پيانو بخري تا جايي كه مي توني با ارگ پيانو بزن ، اگه 10 سال هم با ارگ بزني بازهم بهتر از اينه كه اصلا نزني.

Porya
Thursday 1 October 2009, 02:32 PM
دوستان یه سوال ...
با کیبرد با کلاویه های نیمه سنگین خوبه ادم تمرین کنه ؟ یا حتما باید سنگین پیانویی باشه؟

bamdadonline
Friday 2 October 2009, 10:35 AM
دوستان من خیلی دنبال انواع کیبورد پیانوها و حتی پیانوهای دیجیتال بودم.یه جمله بگم که متوجه قصیه بشین. شما برای اینکه یه پیانو دیجیتال که کلاویه های سبک داشته باشه بخرین حداقل باید 500 هزار تومن داشته باشین. نتیجه گیری اینکه اگه قراره همچین چیزی بگیرین یا با 200-300 تومن یه چیز دیگه تهیه کنید و یا صبر کنید تا پولتون به 900 یا 1تومن برسه و پیانو دیجیتال با کلاویه های اکشن دار تهیه کنید. در این رنج قیمت پیانوهای سری P یاماها مثل P70 هستن.
امنا در کل من اگه جای کسی باشم که می خواد با 1 تومن پیانو دیجیتال بگیره باز دست نگه میدارم تا یه آکوستیک ارزون قیمت تهیه کنم.

aam
Tuesday 13 October 2009, 12:44 PM
سلام

من ميخوام بعضي از آهنگ هايي رو كه دوست دارم رو پيانو در بيارم
ولي تو قسمت در آوردن آكورد مشكل دارم اگه ممكنه به منم يه كمكي بكنيد مرسي.

Peddy
Tuesday 13 October 2009, 08:49 PM
درود و خسته نباشید

خب بفرمایید مشکلتون چی هست تا اگه کمکی از دست دوستان بر میومد انجام بدن

با تشکر

pianist_h
Wednesday 14 October 2009, 10:38 AM
با سلام به دوستان و نوازندگان عزيز

حدود 3،4 روزه كه پيانو خريدم و موقعي كه پاي پيانو ميشينم و شروع به نواختن ميكنم بعد از 5 الي 10 دقيقه مخم تعطيل ميشه! سردرد عجيبي ميگيرم و احساس ميكنم صداي پيانو تا مدتي تو گوشم ميپيچه

به نظر شما دليلش چي ميتونه باشه؟؟؟

Mr_Mohammadreza
Wednesday 14 October 2009, 11:09 AM
سلام
منم وقتی تازه پیانو رو شروع کرده بودم تا یه مدت اینجوری بودم
البته من بیشتر کمرم درد میگرفت تا سرم... اونم به خاطر نحوه ی نشستن پشت ساز بود

rumour
Wednesday 14 October 2009, 11:22 AM
این دفعه دقت که کجای سرتون درد می گیره بعد بگین تا بگم!
مخصوصا دقت کنین که چشم هاتوم هم درد می گیره یا نه.

pianist_h
Wednesday 14 October 2009, 12:09 PM
مرکز سرم (بهتره بگم مغزم) درد میگیره و تو چشمام هم احساس خستگی میکنم مثل اینکه جندین ساعت به مانیتور نگاه کرده باشم

rumour
Wednesday 14 October 2009, 01:53 PM
من عینکیم گاهی اگه نمره ی عینکم به هم بخوره این تقریبا یه همچین مشکلی دارم.متاسفانه کتاب های نت چاپ داخل به هیچ وجه به راحتی چشم هم اهمیت نمی دن.وقتی صحفه زمینه به رنگ سفید باشه چشم خسته میشه.کتاب های چاپ خارج خیلی هاش از کاغذ با ته زردی استفاده می کنن که چشم خسته نشه. ولی شما می خوای یه دکتر چشم هم بورو شاید به ذره چشمت ضعیف باشه!!

pianist_h
Wednesday 14 October 2009, 03:00 PM
ولی من مدتهاست که با این کتابهای نت کار میکنم و هیچ وقت مشکلی نداشتم چند روزیه که این اتفاق برام افتاده ، فکر میکنم که با صدای پیانو مشکل داشته باشم چون وقتی که با کیبورد تمرین میکردم هیچوقت دچار سردرد نمیشدم

rumour
Wednesday 14 October 2009, 03:26 PM
دیگه نمی دونم.شاید به خاطر فاصله با نت هستش یا شایدم اگه جا هایی که تمرین می کنین فرق می کنه به خاطر نور اونجا.ولی کلا بهش فکر نکنین.وقتی می شینین پشت پیانو توقع نداشته باشین که سردرد بشین.
شاید بهتر بشه اینطوری

justnooryes
Wednesday 14 October 2009, 11:38 PM
با سلام،
اولا خرید پیانوی جدید را تبریک می گویم ثانیا فکر می کنم که سردرد شما به علت یکی از موارد زیر باشد :
1- tone و جنس صدای پیانو به خصوص قسمت باس (سه اکتاو اول) بطوریکه تن های آکومپانیمان از نظر صدا قوی تر از تن های دست راست است و حجم صدای آکورد ،ملودی را خفه می کند.
2- شما قبلا بیشتر با کیبورد یا پیانوی دیجیتال تمرین می کردید و هنوز از لحاظ نحوه تاچ و پدال گیری روی آکوستیک عادت نکرده اید اگر چنین باشد بزودی مسئله شما برطرف خواهد شد.
3-sharp بودن بیش از اندازه صدای پیانو یکی از دلایلی است که ممکن است واقعا به قول خودتان مخ آدم را تعطیل کند . گرچه تیزی صدای پیانو با عملیات voicing برطرف می شود اما موقتی است و پس از دو تا سه ماه دوباره بر می گردد.
4-ممکن است پیانو تان را تازه کوک کرده باشد معمولا پس از چهار تا پنج روز صدای آن باصطلاح بهتر جا می افتد و به آن بیشتر عادت می کنید.گرچه معمولا پیانو یی که تازه جابجا شده است را قبل از ده تا پانزده روز از زمان انتقال به مکان جدید کوک نمی کنند .

با تشکر

HamedSedighi
Wednesday 14 October 2009, 11:57 PM
تبریک

دقت کن ببین در این حالت سردرد که میگی اگر بایستی تعادلت به هم میخوره یا نه؟

چشمهات میپرن یا نه؟

scofild
Thursday 15 October 2009, 04:06 AM
سعی کنید هر 5 دقیقه یک بار به نقطه ای دور مثلاً 10 متر اونطرف تر به مدت 1 تا 2 دقیقه نگاه کنید تا خستگیه چشمتون برطرف بشه و باعث سردرد نشه!

همیشه باید برای نواختنه پیانو در بهترین حالت باشید! مثلاً اگه از بیرون اومدید و خسته هستید تمرین نکنید!
یا اگه به دلایلی چند روزه وقت نکردید حموم برید تمرین نکنید چون این غبار و کثیفی ای که روی سر نشسته مخصوصاً توی تهران ، خودش باعثه سردرد و کلافکی میشه!

در بهترین حالتی که در بالا گفتم شامله هوای اتاق و نور اتاق هم میشه! هوا اگه کمی خنک باشه بهتره! برای نور از مخلوطی از نور های سفید(مهتابی یا لامپهای کم مصرف سفید) و زرد( لامپ های معمولی ) استفاده کنید!

هر 5 دقیقه در همون تایمی که میخواید به چشمتون استراحت بدید ، چند نفسه عمیق بکشید تا اکسیژن کافی به بدن برسه چرا که در حین نواختن ساز تمرکز بیشتر روی نواختنه و تنفس به صورت نامنظم انجام میشه و کمبود اکسیژن باعث سردرد میشه.

در مکان های آرام و ساکت به تمرین کردن مشغول شید!مثلاً در حین تمرین تلویزیون روشن نباشه که هم صدای tv رو بشنوید هم صدای پیانو هم صدای دعوای همسایه رو!

و در آخر بیخیال از دنیا و آخرت بشینید و تمرین کنید ، سعی کنید توی مدت تمرین به هیچ چیز دیگه به غیر از نواختن فکر نکنید. البته اگه یه وقت بوی گاز فهمیدید بی اعتنا به نواختنتون ادامه ندید! برید اون شیر گاز رو ببندید تا خدای نکرده نرفتین رو هوا!!

امیدوارم سردرد هاتون رو با رعایت نکات بالا که عرض کردم کنترل کنید.
موفق باشید!

pianist_h
Thursday 15 October 2009, 05:41 PM
با سلام،
اولا خرید پیانوی جدید را تبریک می گویم ثانیا فکر می کنم که سردرد شما به علت یکی از موارد زیر باشد :
1- tone و جنس صدای پیانو به خصوص قسمت باس (سه اکتاو اول) بطوریکه تن های آکومپانیمان از نظر صدا قوی تر از تن های دست راست است و حجم صدای آکورد ،ملودی را خفه می کند.
2- شما قبلا بیشتر با کیبورد یا پیانوی دیجیتال تمرین می کردید و هنوز از لحاظ نحوه تاچ و پدال گیری روی آکوستیک عادت نکرده اید اگر چنین باشد بزودی مسئله شما برطرف خواهد شد.
3-sharp بودن بیش از اندازه صدای پیانو یکی از دلایلی است که ممکن است واقعا به قول خودتان مخ آدم را تعطیل کند . گرچه تیزی صدای پیانو با عملیات voicing برطرف می شود اما موقتی است و پس از دو تا سه ماه دوباره بر می گردد.
4-ممکن است پیانو تان را تازه کوک کرده باشد معمولا پس از چهار تا پنج روز صدای آن باصطلاح بهتر جا می افتد و به آن بیشتر عادت می کنید.گرچه معمولا پیانو یی که تازه جابجا شده است را قبل از ده تا پانزده روز از زمان انتقال به مکان جدید کوک نمی کنند .

با تشکر

مرسي دوست عزيز به نظرم دلايلتون منطقيه. چون پيانو تازه كوك شده هنوز صداش جا نيوفتاده و اون آقايي كه كوكش كرد گفت كه بايد مدتي كار بكني تا صداش بهتر بشه. در مورد سردرد هم از استادم پرسيدم گفت بخاطر اينكه قبلا كيبورد داشتي به صداي پيانو عادت نداري خوب همونطور كه ميدونيد صداي پيانو كشش و طنين زيادي داره

با تشكر از دوستان عزيز به خاطر اينكه از اين تاپيك ديدن كرديد و نظراتتون رو گفتيد.

aam
Friday 16 October 2009, 12:12 PM
مشكل من در آوردن آكورد هستش
البته با آكورد ها زياد آشنايي ندارم
چطوري ميتونم آكورد ها رو ياد بگيرم؟

Mr_Mohammadreza
Friday 16 October 2009, 12:46 PM
مشكل من در آوردن آكورد هستش
البته با آكورد ها زياد آشنايي ندارم
چطوري ميتونم آكورد ها رو ياد بگيرم؟
اولین و مهمترین کار شناسایی گام و آکوردهای اصلی اون گام هست....

Porya
Friday 16 October 2009, 01:30 PM
بهتره یک کتاب تئوری موسیقی تهیه کنی ، با استفاده از اون میتونی اکوردهارو بشناسی
منم یه فرمول بهت میگم که کمکت میکنه
روی هر کلیدی خواستی اکورد بذاری سه و نیم پرده پایین بیا و اکورد اونو بذار .
یعنی مثلا واسه کلید دو (C) اکورد فا (F) ماژور یا مینور بذار که ماژور یا مینورش بستگی به گام داره خودت با گوش میتونی بفهمی که کدوم میخوره به ملودی
واسه اکورد گذاری هم هرجا نت گرد بود همونجا میشه جایی که باید اکورد گذاشته بشه

kafshin
Friday 16 October 2009, 08:54 PM
بله چرا که نه....
ولی اگر دوست داری ملودیش رو گیر بیاری یا باید خودت و اگرم دوست داری در همین حد باید فنون زیر صدا زدن رو فول باشی.......
اگر سوالی داشتین ایمیل بزنید در خدمتم...

kafshin
Friday 16 October 2009, 08:57 PM
سلام

من ميخوام بعضي از آهنگ هايي رو كه دوست دارم رو پيانو در بيارم
ولي تو قسمت در آوردن آكورد مشكل دارم اگه ممكنه به منم يه كمكي بكنيد مرسي.

دوست عزیز این کار رو نمیشه به صورت درس و جزوه یا..... گفت/
باید گوشت قوی باشه و امتحان کنی البته اگر ملودیش رو داشته باشی یه اصول خاسی داره که حدود 45 صفحه جزوه است.

shadi65
Sunday 18 October 2009, 06:03 PM
سلام پیانیستای گل. یک سوال ببینم ایا برای پیانو وسیله یاMUTE وجود داره که صداش کم کنه ؟ اونایی که تو خونه تمرین میکنین صدای پیانوتون دیگران اذیت نمیکنه؟

rezayamini
Sunday 18 October 2009, 11:18 PM
من صبح ها 3 ساعت تمرینم سرم خوبه درد نمیگیره...

ولی عصرا ساعت 4 شروع میکنم..قصدم اینه که تا ساعت 9 بزنم ولی نمیشه....چون ساعت 7 دیگه سرم در حد مرگ درد میگیره.....بعدش قرص میخورم...خوابم میگیره...همیشه ارزو دارم 8 ساعت بدون سر درد تمرین کنم اما نمیشه:)

rezayamini
Sunday 18 October 2009, 11:21 PM
من که همسایه بقلی خونمون میاد دعوا میکنیم...باهاش...:D

scofild
Sunday 18 October 2009, 11:46 PM
سلام پیانیستای گل. یک سوال ببینم ایا برای پیانو وسیله یاMUTE وجود داره که صداش کم کنه ؟ اونایی که تو خونه تمرین میکنین صدای پیانوتون دیگران اذیت نمیکنه؟

نه متاسفانه! در فضای معمولیه اتاق راهی نیست جز آکوستیک کردن اتاق.
البته میتونی پیانو دیجیتال هم بگیری که با هدفون هم میشه تمرین کرد !البته شما که پیانو داری !! اگه قصد خرید داشتی باز اون موقع میشد تصمیم بگیری. ولی فعلاً بهترین راه آکوستیک کردنه اتاقته.
منم همین کارو کردم.

keeps_gettin_better
Monday 19 October 2009, 12:33 AM
پدال وسط در اکثر پیانوهای دیواری همون "صدا خفه کن"ه که خوب البته همچنان صداش می ره بیون ولی به هر حال کمتر می شه. البته توصیه نمی که از این پدال زیاد استفاده کنید.

scofild
Monday 19 October 2009, 12:38 AM
اون پدال صدا رو کدر میکنه و ساز طنینشو از دست میده.

البته توصیه نمی شه از این پدال زیاد استفاده کنید.
درسته.

keeps_gettin_better
Monday 19 October 2009, 01:09 AM
اون پدال صدا رو کدر میکنه و ساز طنینشو از دست میده.

اینی که شما می گی صدا رو کدر می کنه و ساز طنین رو از دست می ده دقیقا یعنی "خفه کردن صدا"! ولی یه جایی خوندم که این پدال به پدال practice هم معروفه، برا همین فکر کنم اصلا برا همین گذاشته باشنش. البته می دونیم در رویال ها قضیه فرق می کنه.

scofild
Monday 19 October 2009, 03:03 AM
اینی که شما می گی صدا رو کدر می کنه و ساز طنین رو از دست می ده دقیقا یعنی "خفه کردن صدا"! ولی یه جایی خوندم که این پدال به پدال practice هم معروفه، برا همین فکر کنم اصلا برا همین گذاشته باشنش.

خب منم همینو گفتم دیگه! حرف شما رو تایید کردم که صدا رو خفه میکنه.
ولی به نظر من اصلاً تاثیر نداره! بازم صدا میرسه به همسایه ها! فایده نداره.
همون آکوستیک کنه بهتر نیست؟

shadi65
Monday 19 October 2009, 08:22 AM
scofild جان من که پیانو ندارم فقط میخواستم بدونم ایشالا بعدها میخرم . ولی بعضی مواقع فکر میکنم اگه بخوام دیجیتال بخرم و باهاش چند سال کار کنم دیگه نمیتونم با اون پیانوهای خفن و رویال و........ کار کنم میتونم؟

scofild
Monday 19 October 2009, 01:25 PM
scofild جان من که پیانو ندارم فقط میخواستم بدونم ایشالا بعدها میخرم . ولی بعضی مواقع فکر میکنم اگه بخوام دیجیتال بخرم و باهاش چند سال کار کنم دیگه نمیتونم با اون پیانوهای خفن و رویال و........ کار کنم میتونم؟

بله میتونید.
هیچ مشکلی پیش نمیاد. مخصوصاً اینکه دیگه دیجیتال پیانو های نسل جدید خیلی از لحاظه تاچ و پاسخ کلاویه ها به پیانو های آکوستیک نزدیک شدن.
من برای اشخاصی که مشکل برای ایجاد شدن سر و صدا دارن 100% خرید پیانو دیجیتال رو پیشنهاد میکنم و در انتخابتون شک نکنید.

البته خب بستگی به این هم داره که چقدر بخواین برای یک پیانو خرج کنید. اگه به فرض میخواین 2-3 میلیون خرج کنید بهترین گزینه خرید پیانو دیجیتال هست چون با این پول میتونید یه پیانو دیجیتال خیلی خوب بگیرید ولی با 2-3 میلیون به هیچ وجه نمیشه یک پیانو آکوستیک خوب خرید. با خریده پیانو دیجیتال دیگه مشکل سر و صدا نداری، حتی 3 نصفه شب هم میتونید با نهایت خوشحالی پیانو عزیزتون رو بنوازید(البته با هدفون).
حتی در بعضی از اونها حق انتخاب جنس صدا ، مدل های مختلف پیانو رو دارید!!
پس میتونید با هر سبکی که بخواین با یک جنس بنوازید، مثلاً صدای نرم و لطیف یا ....

من خودم هم دیجیتال داشتم هم اکوستیک.خیالتون راحت باشه که بعد ها میتونید آکوستیک ها رو هم به همون راحتی بنوازید بدون مشکل!

payamf1
Monday 19 October 2009, 01:43 PM
آقا واسه اینه که نوازنده آکبندی!!!!!!!!

آب بندی بشی خوب میشه :دی :دی :دی :دی !!!!

keeps_gettin_better
Monday 19 October 2009, 04:15 PM
به نظر من اگه پول داری، برو یکی از مدل های silent یاماها رو بخر که در واقعا دو تا پیانو تو یه پیانوه: هم آکوستیکه، هم می شه هدفون وصل کرد و صدا رو فقط از توی هدفون شنید (مثل اینکه در این حالت چکش ها از سیم ها فاصله می گیرن و پیانوی دیجیتال فعال می شه). ولی خوب نسبت به مدل های آکوستیک ساده یاماها گرون تر هستن، ولی خیلی می ارزن.

من خودم کلا با پیانوی دیجیتال موافق نیستم، پشت دو سه تاش نشستم (حتی یکیشون بهترین مدل یاماها بود) و واقعا احساس کلاویه های یه پیانوی آکوستیک زیر انگشتان با پیانوی دیجیتال اصلا قابل مقایسه نیست، تازه حتی جنس صدا هم فرق داره. البته شاید این قضیه یه کم سلیقه ای هم باشه. ولی به نظرم کلا آکوستیک بگیری بهتره، همسایه ها هم ان شاالله تحملت کننن! مثلا من خودم ظهرها از 1-4 و شب ها از 9 به بعد نمی تونم بزنم، تذکر دادن. ولی خوب منی که به صورت یه Hobby پیانو رو دنبال می کنم ((حالا هر چقدر هم جدی)، ماکسیمم روزی دو ساعت می زنم، که خوب اون هم قابل تحمله. مگر این که شما بخواین به صورت کاملا حرفه ای پیانو رو دنبال کنید که اون یه بحث دیگه است.

pantheia
Monday 19 October 2009, 04:23 PM
منم یکی دو روزه گوش درد گرفتم... نمی تونم صدای پیانو گرند رو تحمل کنم می پیچه تو سرم...

Mr_Mohammadreza
Monday 19 October 2009, 04:52 PM
میتونی پیانوتو سایلنت کنی
البته صداش یکم تغییر میکنه ولی مشکلت حل میشه

aerelm
Monday 19 October 2009, 08:14 PM
هیچ مشکلی پیش نمیاد. مخصوصاً اینکه دیگه دیجیتال پیانو های نسل جدید خیلی از لحاظه تاچ و پاسخ کلاویه ها به پیانو های آکوستیک نزدیک شدن.

با 2-3 میلیون به هیچ وجه نمیشه یک پیانو آکوستیک خوب خرید.

مشکل اصلی همینجاست. پیانو های دیجیتال به پیانوهای آکوستیک نزدیک شدن ، ولی پیانو های آکوستیک هنوز چند پله بالاتر از پیانوهای دیجیتال ان.
درضمن با این صحبت که "با 2 - 3 ملیون نمیشه پیانوی آکوستیک خوب خرید" کاملا مخالفم، چون همین الان هم پیانو های Nordiska و Kawayi با حدود قیمت 2 - 3 ملیون تو بازار هست که پیانوهای خیلی خوبیه و حداقل تا 6 -7 سال کاملا به نوازنده جواب میده.

پیانوهای دیجیتال با قطعه های سربی کلاویه ها رو سنگین میکنن که تاچش به تاچ پیانوی آکوستیک نزدیک بشه برای همین ، خیلی از نوازنده هایی که با دیجیتال کار میکنن (حتی مدل های 6ملیونی Clavinova) بعد از چند سال نوازندگی ، توی استکاتو زدن روی پیانوی آکوستیک و خیلی از تکنیک های دیگه مشکل دارن.

البته صحبت این تاپیک در مورد بهتر بودن پیانوی آکوستیک یا دیجیتال نیست پس بحث رو بیشتر از این منحرف نمیکنم.
قبلا به اندازه ی کافی در این مورد توی فروم بحث شده و اگه آرشیو رو یه مرور بکنید پست های خود من رو (با ID قبلی Guitaro) هم میتونین پیدا کنین.

اما در مورد بحث تاپیک :

برای این مساله راه حل خیلی ساده ای هست ، یه سری از شرکت های فروش و یه سری از نمایندگی های کوک و تعمیر پیانوهای آکوستیک ، با گرفتن یه مبلغ کم ، جنس Swordin پیانو رو عوض میکنن و به جای ورق نازک نمدی ، یه الیاف ابر مانند میذارن که صدا رو خیلی کمتر میکنه ولی جنس صدا رو زیاد عوض نمیکنه.
(حتی خود نوازنده هم میتونه میله ی swordin رو باز کنه و به جای نمد ، موکت یا چیز مشابهی بذاره که خیلی ارزون در میاد ولی ممکنه کمی توی جنس صدا تاثیر بذاره)

البته بهترین راه خرید یه پیانوی Silent هست که البته کمی گرون تموم میشه ولی با تاچ پیانوی آکوستیک ، صدای پیانوی دیجیتال رو به شما میده و مناسب تمرین بدون صدا هست ولی آسیبی هم به دست نوازنده نمیزنه.

scofild
Monday 19 October 2009, 08:54 PM
پیانو های دیجیتال به پیانوهای آکوستیک نزدیک شدن ، ولی پیانو های آکوستیک هنوز چند پله بالاتر از پیانوهای دیجیتال ان.مشخصاً همینطوره ، اگه نبود که قیمتشون بالاتر نبود!! شما حسه نوازندگیه پیانو آکوستیک رو هیچ وقت با حس نوازندگیه دیجیتال مقایسه نمیتونید بکنید.
اما.... من همچنان خریده پیانو دیجیتال رو پیشنهاد میکنم. لازم نیست اول کار برای شروع جو گیر شین و برین کلی خرج کنید و یه آکوستیک بگیرید ! تازه همسایه ها رو هم عذاب بدید که باز مجبور شید اتاق رو هم آکوستیک کنید ، خودتون سختتونه ! آدم بعضی وقتا هست که یه دفعه اینقدر حسه نوازندگیش میزنه بالا که نمیتونه خودشو کنترل کنه! اونوقت اگه شب باشه یا ظهر باشه نمیتونید دست به سازتون بزنید و این برای یک نوازنده خیلی سخته.

خیلی از نوازنده هایی که با دیجیتال کار میکنن (حتی مدل های 6ملیونی Clavinova) بعد از چند سال نوازندگی ، توی استکاتو زدن روی پیانوی آکوستیک و خیلی از تکنیک های دیگه مشکل دارن.من که نداشتم!نوازنده اگه نوازنده باشه این مسائل چیزه خاصی نیستن که مشکل آفرین بشن.
البته من 3 سال آکوستیک زدم ، دو سال دیجیتال و دوباره آکوستیک که فعلاً الان یک ساله که پیانومو گذاشتم خونه یکی از دوستام به دلیل کمبود جا ! و تمرین نمیتونم بکنم تا بعد از نقل مکان.

درضمن با این صحبت که "با 2 - 3 ملیون نمیشه پیانوی آکوستیک خوب خرید" کاملا مخالفم، چون همین الان هم پیانو های Nordiska و Kawayi با حدود قیمت 2 - 3 ملیون تو بازار هست که پیانوهای خیلی خوبیه و حداقل تا 6 -7 سال کاملا به نوازنده جواب میده.بله ! منظوره من از پیانو آکوستیک خوب پیانویی بود که خیلی بیشتر از 6-7 سال جواب میده.

من خودم کلا با پیانوی دیجیتال موافق نیستم، پشت دو سه تاش نشستم (حتی یکیشون بهترین مدل یاماها بود) و واقعا احساس کلاویه های یه پیانوی آکوستیک زیر انگشتان با پیانوی دیجیتال اصلا قابل مقایسه نیستنه خداییش اینجورم که میگی "قابل مقایسه نیست" هم نمیشه گفت.
من با دیجیتال رولند که مدل اونچنان بالایی نبود هم کار کردم ، قابل قبول بود.

تازه حتی جنس صدا هم فرق داره.جنس صدا که مصلماً فرق داره.حتی خیلی از اوقات بهتر از آکوستیکه. چونکه شما هر صدایی که میخوای رو انتخاب کن. با پیانو های دیجیتال(مدل های بالا) میتونید صدای بهترین و گرون ترین پیانو های آکوستیک دنیا رو داشته باشید که با بالاترین امکانات و وضوح بالا رکورد شدن.

shadi65
Monday 19 October 2009, 08:57 PM
پیانوی silent همونیه که هم اکوستیکه هم دیجیتال؟ دو پیانو در یکی؟ این تاج پیانو چیه؟ کجاش؟

Peddy
Monday 19 October 2009, 09:19 PM
درود و خسته نباشید

بله سایلنت مدلی هست که هم میتونه آکوستیک باشه و هم دیجیتال
من درباره اش تحقیق که کرده بودم سیستمش اینطوریه که وقتی رو حالت آکوستیکه کلاویه ها به سیم های آکوستیک میخوره و میشه یه پیانوی آکوستیک وقتی شما به حالت دیجیتال میبریش صفحه ی سیمها کمی از کلاویه ی ها فاصله میگیره و جای سیمهای آکوستیک سیم های لیزری قرار میگیره. نمیدونم دیده باشید یا نه ولی سیستمشون اینطوریه که وقتی دستتون رو بین لیزر میبرید به دلیل اینکه ارتباط لیزر قطع میشه صدا ایجاد میکنه
در کل سیستم جالبی داره و خیلی هم به صرفه است اما حیف که گرونه
و تاچ همون سنگینی و وزن دار بودن کلید هاست به علاوه ی سیستمی که وقتی شما هرچه کلید رو محکم تر میزنی صدا بلند تر میشه و برعکس

با تشکر

aerelm
Monday 19 October 2009, 10:15 PM
مشخصاً همینطوره ، اگه نبود که قیمتشون بالاتر نبود!! شما حسه نوازندگیه پیانو آکوستیک رو هیچ وقت با حس نوازندگیه دیجیتال مقایسه نمیتونید بکنید.

و اون "حس نوازندگی" از اولین تمرین های Beyer شکل میگیره ، برای همینه که خیلی از کسایی که با دیجیتال شروع میکنن بعد از اینکه به سمت آکوستیک میرن توی انتقال حس درست مشکل دارن.

لازم نیست اول کار برای شروع جو گیر شین و برین کلی خرج کنید و یه آکوستیک بگیرید !

به خاطر همینه که یه پیانوی 20 ملیونی برای شروع به هیچ وجه پیشنهاد نمیشه.

تازه همستیه ها رو هم عذاب بدید که باز مجبور شید اتاق رو هم آکوستیک کنید ، خودتون سختتونه ! آدم بعضی وقتا هست که یه دفعه اینقدر حسه نوازندگیش میزنه بالا که نمیتونه خودشو کنترل کنه! اونوقت اگه شب بشاه یا ظهر باشه نمیتونید دست به سازتون بزنید و این برای یک نوازنده خیلی سخته.

Swordin ... :)

بله ! منظوره من از پیانو آکوستیک خوب پیانویی بود که خیلی بیشتر از 6-7 سال جواب میده.

پس شما اطلاعاتتون در مورد پیانوهای آکوستیک ناقصه. پیانوی آکوستیک خوب برای شروع پیانوئیه که در حد 7 - 10 سال جوابگوی نوازنده باشه نه بیشتر. دلیلش هم خیلی سادست.
یه نوازنده ی مبتدی با گوش خام و انگشت های خشک نیاز به یه ساز استاندارد داره تا بتونه با یه روال استاندارد پیش بره و گوشش روی یه صدای استاندارد شکل بگیره.
بعد از 7 - 10 سال نوازندگی ، که هم گوش پخته میشه و هم دستای نوازنده شکل میگیره ، نوازنده که حالا صاحب نظر شده ، میره و یه ساز بهتر با توجه به سلیقه ی خودش از نظر صدا و تاچ انتخاب میکنه.
چون بعد از 10 سال نوازندگی ، سلیقه ی فرد از بین همه ی صدا ها و تاچ ها فقط یه صدا و تاچ خاص رو میپسنده و در صورتی که ساز ، اون صدای خاص رو تولید نکنه ، تمرین فقط باعث خستگی میشه و لذت ساز زدن خیلی کم میشه.
برای همینه که یه سری پیانوهایی که بعضی از اساتید اصلا قبول ندارن ، پیانوی مورد علاقه و مورد تائید اساتید دیگست.
چون سلیقه ی تاچ و صدای نوازنده ی ماهر چیزی نیست که بشه نادیده گرفت ;)

به همین دلیله که برای شروع خرید یه ساز غیر استاندارد (پیانو های ساخت چین و یا پیانوهای دیجیتال) و یا یه ساز خیلی خوب (پیانو های ساخت و مونتاژ اروپا) اشتباه به حساب میاد.

من که نداشتم!نوازنده اگه نوازنده باشه این مسائل چیزه خاصی نیستن که مشکل آفرین بشن.

شما خودت رو مثال میزنی ، من کسایی که با دیجیتال شروع کردن و بعد از 5 سال که رفتن سر آکوستیک مجبور شدن بشینن 6 ماه فقط تمرین های اول Czerny رو بزنن تا بتونن حس درست رو روی کلاویه های آکوستیک پیاده کنن ;) (که این افراد کم هم نیستن)

جنس صدا که مصلماً فرق داره.حتی خیلی از اوقات بهتر از آکوستیکه. چونکه شما هر صدایی که میخوای رو انتخاب کن. با پیانو های دیجیتال(مدل های بالا) میتونید صدای بهترین و گرون ترین پیانو های آکوستیک دنیا رو داشته باشید که با بالاترین امکانات و وضوح بالا رکورد شدن.

خب .... اگه کسی صدای این خواننده های پاپ امروزی - که با 10 جور برنامه ی کامپیوتری میخونن - رو به صدای استاد شجریان ترجیح میده من اجازه ی بحث کردن سر این قضیه رو به خودم نمیدم چون فقط وقت طلف کردنه :)

در مورد پیانوهای Silent هم ، این مدلی که دوست عزیزمون جناب Peddy گفتن رو من توی ایران ندیدم ، پیانوهای سایلنت Yamaha و Nordiskaیی که من دیدم به این صورته که یه پیانوی آکوستیک کامله ولی وقتی روی حالت Silent قرار میگیره ، یه صفحه مثل Swordin روی سیم ها قرار میگیره که روی محل برخورد چکش ها یه سری ضربه سنج قرار داره ، که با توجه به قدرت ضربه و کلاویه ای که فشار داده شده ، از طریق قطعه ای که کنار بدنه ی پیانو جاسازی شده صدای پیانوی دیجیتال تولید میکنه.

قیمت این مدل ها هم حدود 1.5 - 2 میلیون از مدل آکوستیکشون بیشتره.

scofild
Monday 19 October 2009, 11:42 PM
تمام اشتباه شما توی همین جملتون خلاصه شد:

به همین دلیله که برای شروع خرید یه ساز غیر استاندارد (پیانو های ساخت چین و یا پیانوهای دیجیتال) و یا یه ساز خیلی خوب (پیانو های ساخت و مونتاژ اروپا) اشتباه به حساب میاد.آخه یه جوری در مورد پیانو های دیجیتال صحبت کردین و جزوه پیانو های غیر استاندارد قرارشون دادین که من فکر میکنم اطلاعاته شما از من ناقص تره.
هیچ وقت پیانو دیجیتال رو که برند های معروفی هم ازش تولید میشه رو با پیانو های چینی توی یک دسته قرار ندید.
یه جوری گفتید غیر استانداردن و اشتباهه گرفتنشون انگار یه مشت چوبو تخته هستن که از توی جوب پیدا کردنو با میخ کوبیدن به هم شده پیانو دیجیتال!!!
این پیانو ها همون قدر که آکوستیک ها با ظرافت و دقیق ساخته میشن اینها هم همونقدر دقیق و حساب شده با استفاده از تکنولوژیه روز ساخته میشن و پیشنهاد میکنم حتماً انواع جدیدشون رو امتحان کنید !
حالا من که بابام صاحب کمپانیه تولید پیانو دیجیتال نیست که بیام ازشون الکی تعریف کنم.

خب .... اگه کسی صدای این خواننده های پاپ امروزی - که با 10 جور برنامه ی کامپیوتری میخونن - رو به صدای استاد شجریان ترجیح میده من اجازه ی بحث کردن سر این قضیه رو به خودم نمیدم چون فقط وقت طلف کردنه :)مثالتون اشتباه بود !
شما فکر میکنید اون صدایی که پیانو دیجیتال تولید میکنه ، افکت و ... بهش اضافه میشه؟
اون دقیقاً همون صدای پیانوی آکوستیکه ، که با بهترین کیفیت و بالاترین امکانات توی مجهزترین استودیو ها رکورد شده و من به شما قول میدم صداش با اصلش مو نمیزنه! این از جنسه صدا!

بعد از 7 - 10 سال نوازندگی ، که هم گوش پخته میشه و هم دستای نوازنده شکل میگیره ، نوازنده که حالا صاحب نظر شده ، میره و یه ساز بهتر با توجه به سلیقه ی خودش از نظر صدا و تاچ انتخاب میکنه.منم نگفتم برن 20 میلیون خرج کنن که پس فردا نتونن عوضش کنن
اتفاقاً گفتم جو گیر نشن برن کلی خرج کنن. و از اونجایی که موضوع تاپیک مشکله صدا بود من پیانو های دیجیتال رو توصیه کردم .

امیدوارم که کلاً سو تفاهم نشده باشه!
دیگه من بعد از 7-8 سال کار با انواع پیانو حق خودم دونستم که اظهاره نظر کنم.

موفق باشید.

arash music85
Tuesday 20 October 2009, 09:18 AM
نه متاسفانه! در فضای معمولیه اتاق راهی نیست جز آکوستیک کردن اتاق.
البته میتونی پیانو دیجیتال هم بگیری که با هدفون هم میشه تمرین کرد !البته شما که پیانو داری !! اگه قصد خرید داشتی باز اون موقع میشد تصمیم بگیری. ولی فعلاً بهترین راه آکوستیک کردنه اتاقته.
منم همین کارو کردم.

با سلام
دوست عزيز ميشه بگيد آكوستيك كردن اتاق چقدر هزينش ميشه ..... حدودي

scofild
Tuesday 20 October 2009, 10:02 AM
با سلام
دوست عزيز ميشه بگيد آكوستيك كردن اتاق چقدر هزينش ميشه ..... حدودي

آکوستیک کردن اتاق بستگی به متراژه اتاقتون داره.
اگه بخواین یه اکوستیکه خوب داشته باشید واسه یه اتاقه مثلاً 3 متر در 3 متر حدوده 1.5 تا 2 میلیون باید خرج کنید.
اگه واسه پیانو و نواختنه ساز های بزرگ مثله درامز اینکارو میخواید بکنید که هیچ ولی اگه واسه رکورده وکال یا ساز های معمولی میخواین آکوستیک کنید من به شما تهیه یا ساخته باکس آکوستیک (اتاقک های کوچک آکوستیک) رو پیشنهاد میکنم که با حدوده 500 تومن میتونید کارو تموم کنید.

aerelm
Tuesday 20 October 2009, 02:32 PM
هیچ وقت پیانو دیجیتال رو که برند های معروفی هم ازش تولید میشه رو با پیانو های چینی توی یک دسته قرار ندید.

کسی همچین صحبتی نکرد ، من گرفتم پیانوهای چینی و یا پیانوهای دیجیتال.
اگر قرار بود توی یه دسته قرار بگیرن میگفتم "پیانوهای غیر استاندارد مثل چینی و دیجیتال"
البته اگر شما میخوای روی کلمات بازی کنی من مشکلی ندارم ، خیلی خوب هم میتونم شما رو همراهی کنم ، ولی برای اینکه بحث تاپیک منحرف نشه لطف کنید و به جای گیر دادن به "بدخط" بودن نوشته ، در مورد مفهوم و هدف هر جلمه صحبت کنید.
بله ، پیانو های دیجیتال غیر استاندارد هستن ، ولی بدترین پیانوی دیجیتال یه سر و گردن از بهترین پیانوی ساخت چین بالاتره.

پیانوی دیجیتال فقط 2 استفاده داره :
1. برای کسایی که هدفشون از پیانو آهنگسازیه ، نه نوازندگی.
2. کسایی که به علت کمبود جا و یا مشکل مالی نمیتونن پیانوی آکوستیک بخرن.

به جز این دو دسته ، پیانوی آکوستیک انتخاب اول تمام نوازنده های دیگه به حساب میاد.

دلیلش هم خیلی سادست : یه وسیله ی مصنوعی و شبیه سازی شده رو به هیچ وجه نمیشه با مدل طبیعی و اصلی اون مقایسه کرد.

حالا اگه نظر شما برعکس اینه ، حتما شما متخصصی و من اشتباه میکنم، چون مسلما گوش من مشکل داره که ارتعاش صدایی که از آکوستیک میشنوه رو از دیجیتال نمیشنوه :)
فقط نمیدونم چرا تالارها کلی پول میدن و پیانوهای grand آلمانی میخرن ، در صورتی که میتونن با 2 ملیون "همون صدا رو با همون کیفیت" با یه پیانوی دیجیتال داشته باشن که حتی صدابرداریش هم خیلی آسون تر میشه و یا هیچکدوم از آموزشگاه ها (حتی اونایی که پیانوهای بلاروس دهه ی 60 دارن) از پیانوهای دیجیتال که "صدای بهترین گرند های دنیا رو با همون کیفیت پخش میکنن" استفاده نمیکنن.
مسلما تعصب بیجا و بی موردیه که طی سالیان دراز روی سازهای آکوستیک به وجود اومده و با این "پیشرفت چشمگیر"ی که سازهای دیجیتال توی این چند سال داشتن ، مسلما تا چند سال دیگه شاهد اجرای ارکسترهای فیلارمونیک با سازهای تمام دیجیتال خواهیم بود! ;)

به هر حال با توجه به اینکه شما تخصص بیشتری از من تو این زمینه داری به نظرم بهتره این دوستمون به حرف شما گوش بده و بره پیانوی دیجیتال بخره که از لحاظ تاچ و صدا هیچ کمبودی نداره ;)

ادیت :

دو تا جمله هم گفته بودید که دیدم بد نیست جواب مستقیم بهشون بدم که نقطه ی گنگی باقی نمونه :

یه جوری گفتید غیر استانداردن و اشتباهه گرفتنشون انگار یه مشت چوبو تخته هستن که از توی جوب پیدا کردنو با میخ کوبیدن به هم شده پیانو دیجیتال!!!

خیر ، پیانوهای دیجیتال به جای خودش قابلیت های بالاتری نسبت به پیانوی آکوستیک هم دارن ، ولی برای کسی که هدفش از پشت ساز نشستن ، نوازندگی کلاسیکه ، اولویت روی پیانوی آکوستیکه ، یعنی اگر کسی برای نوازندگی کلاسیک ، توانایی خرید پیانوی کلاسیک رو داره ولی بره پیانوی دیجیتال بخره ، اشتباه بزرگی مرتکب شده ولی اگه کسی بیاد بگه برای آهنگسازی میخواد ساز بخره ، مطمئن باشید من خودم یکی از بهترین مدل های دیجیتال رو بهش پیشنهاد میکنم و اسمی هم از کلاسیک نمیارم.
(متاسفانه تفاوت این دو مساله رو خیلی ها متوجه نمیشن)

مثالتون اشتباه بود !
شما فکر میکنید اون صدایی که پیانو دیجیتال تولید میکنه ، افکت و ... بهش اضافه میشه؟
اون دقیقاً همون صدای پیانوی آکوستیکه ، که با بهترین کیفیت و بالاترین امکانات توی مجهزترین استودیو ها رکورد شده و من به شما قول میدم صداش با اصلش مو نمیزنه! این از جنسه صدا!

شما برگرد به اون قضیه ی بازی با کلمات که گفتم ;)
شما توی جمله ی من یه "کامپیوتری" دیدی و گیر دادی به همون یه کلمه. خیر ، صحبت من هیچ ربطی به کامپیوتری بودن صدا و "افکت" گرفتن و غیره نداشت.
مثال خیلی ساده ای بود برای مقایسه ی یه صدای پخته و طبیعی ، با یه صدای مصنوعی و دیجیتال.

منم نگفتم برن 20 میلیون خرج کنن که پس فردا نتونن عوضش کنن
اتفاقاً گفتم جو گیر نشن برن کلی خرج کنن. و از اونجایی که موضوع تاپیک مشکله صدا بود من پیانو های دیجیتال رو توصیه کردم .

خب ، شما میگی پیانویی بخره که بیشتر از 7 - 8 سال کار کنه ، بعد میگی پیانویی نخره که بعد از 7 - 8 سال نتونه عوض کنه ، متاسفانه من انتخابی بین این دو تا نمیبینم ... !
بعد از 7 - 8 سال نوازندگی ، فرد به سطحی میرسه که با نظر خودش باید ساز انتخاب کنه ، تا همون جنس صدای مورد نظر رو از پیانو بگیره ، ممکنه کسی از پیانوی 1 ملیونیش راضی باشه و همون رو بعد از 7 - 8 سال هم نگه داره ، حالا اومدیم و یکی 6 ملیون برای پیانو پول داد و بعد از اون مدت خواست عوضش کنه ، کار عاقلانه ای کرده ؟
پیانوی آکوستیک مثل پیانوی دیجیتال نیست که تاریخ انقضا داشته باشه و "پیانویی که تا 6 - 7 سال جواب نوازنده رو بده" (صحبت خود من) پیانویی نیست که تاریخ انقضاش 8 سال باشه ;)
بلکه پیانوییه که در حد استاندارد باشه و حداقل تا 7 - 8 سال با گوش نوازنده سازگار - نه مثل پیانو های چینی که نوازنده بعد از 2 سال خیلی راحت میتونه زنگ اضافی صداشون رو تشخیص بده.

و یه نکته دوست عزیز ، شما که به بازی با کلمات علاقه داری و جمله ی من رو اینجوری نقل قول میکنی :

درضمن با این صحبت که "با 2 - 3 ملیون نمیشه پیانوی آکوستیک خوب خرید" کاملا مخالفم، چون همین الان هم پیانو های Nordiska و Kawayi با حدود قیمت 2 - 3 ملیون تو بازار هست که پیانوهای خیلی خوبیه و حداقل تا 6 -7 سال کاملا به نوازنده جواب میده.
لطف کن و اینجوری نقل قول کن :

تا این "بازی" قشنگت کامل بشه ;)

scofild
Tuesday 20 October 2009, 02:56 PM
البته اگر شما میخوای روی کلمات بازی کنی من مشکلی ندارم ، خیلی خوب هم میتونم شما رو همراهی کنم ، ولی برای اینکه بحث تاپیک منحرف نشه لطف کنید و به جای گیر دادن به "بدخط" بودن نوشته ، در مورد مفهوم و هدف هر جلمه صحبت کنید.
شما هر جور راحتی فکر کن!

یه وسیله ی مصنوعی و شبیه سازی شده رو به هیچ وجه نمیشه با مدل طبیعی و اصلی اون مقایسه کرد.
100% همینطوره! مثال های زیادی هم میشه واسش زد.

حتما شما متخصصی و من اشتباه میکنم، چون مسلما گوش من مشکل داره که ارتعاش صدایی که از آکوستیک میشنوه رو از دیجیتال نمیشنوه :)

نه گوش شما مشکل نداره! احتمالاً گوش من جهش یافته س !

لحاظ تاچ و صدا هیچ کمبودی نداره

از لحاظه صدا که کمبودی نداره ، ولی از لحاظ تاچ یه مقدار خیلی کم ! اگه نخوایم گیره الکی بدیم البته!

شما هم اینقدر زود جبهه نگیر!
اصلاً همه برید پیانو آکوستیک بگیرید! همسایه ها رو هم ول کنید! اومدن دمه خونه هم درو باز نکنید! از زیر در شماره تلفن جناب aerelm رو بدید بهشون بگید با ایشون تماس بگیرن!
من میگم واسه اینکه گفتن صداش زیاده اینو پیشنهاد دارم میکنم باز میگه آکوستیک فلانه ، اکوستیک بهمانه!

aerelm
Tuesday 20 October 2009, 03:05 PM
برای ترتیب گرفتن پست ها ، یه ادیت کوچیک روی پست بالا انجام شد.
درضمن شما داری مشکل صدا رو خیلی گنده میکنی. من خودم هم توی خونه ی آپارتمانی زندگی میکنم و توی خونه ی ویلایی نیستم که این مسائل رو متوجه نشم ;)
و به عنوان کسی که توی چند تا آپارتمان مختلف با همسایه های رنگ و وارنگ بوده و پیانو زده ، لااقل این قضیه رو میدونم که حتی در بدترین شرایط هم Swordin به اندازه ی کافی جوابگو هست :)
(من یه دوره ی 6 ماهه بخش عمده ی تمرینم از ساعت 5:30 تا 6:40 صبح با swordin عادی بود ولی هیچ کدوم از همسایه ها حتی متوجه این قضیه هم نشد ، پس شما دیگه لازم نیست به من "مشکلات همسایه ها" رو یادآوری کنی ، چون فردی اگه بخواد میتونه خیلی راحت حتی ساعت 3 صبح با پیانوی آکوستیک کار کنه و لذتش رو هم ببره)

درضمن دوست من ، یه توصیه ی "برادرانه" :
اگر توی فروم (و در درجه ی بالاتر ، در زندگی روزمره) جایی نظری بیان میکنید ، انتظار و جنبه ی نظر مخالف رو هم داشته باشید ، نه اینکه تا یه جا پستی دادید و کسی با دلیل و منطق بخشی از صحبت های شما رو رد کرد بیاید و بگید

من میگم واسه اینکه گفتن صداش زیاده اینو پیشنهاد دارم میکنم باز میگه آکوستیک فلانه ، اکوستیک بهمانه!
اینجوری هم برای اعصاب خودتون بهتره و هم برای سطح کیفی اون جمع (حالا فروم باشه یا جای دیگه) :)

Peddy
Tuesday 20 October 2009, 03:28 PM
درود و خسته نباشید

دوستان به شدت اخطار میکنم که این بحث رو تموم کنید و از موضوع تاپیک منحرف نشید وگرنه از این به بعد اگه به این بحث ادامه بدید پستهارو پاک میکنم
موضوع تاپیک در مورد روشهای کم کردن صدای پیانو هست نه تفاوت پیانو دیجیتال و پیانو آکوستیک!!

در ضمن اگه بحثی هست میتونید تو تاپیک خودش مطرح کنید که در قسمت بحث و نظرخواهی بخش پیانو هست!!!

با تشکر

soroosh_269
Tuesday 20 October 2009, 03:43 PM
سلام و درود
يه سري به اين سايت هم بزنيد در مورد سايلنت

aerelm
Tuesday 20 October 2009, 04:16 PM
درود و خسته نباشید

دوستان به شدت اخطار میکنم که این بحث رو تموم کنید و از موضوع تاپیک منحرف نشید وگرنه از این به بعد اگه به این بحث ادامه بدید پستهارو پاک میکنم
موضوع تاپیک در مورد روشهای کم کردن صدای پیانو هست نه تفاوت پیانو دیجیتال و پیانو آکوستیک!!

در ضمن اگه بحثی هست میتونید تو تاپیک خودش مطرح کنید که در قسمت بحث و نظرخواهی بخش پیانو هست!!!

با تشکر

نه اتفاقا دوست عزیز ، صحبت ها کاملا به موضوع تاپیک ربط داره ، درسته که صحبت ها ربط مستقیم به عنوان تاپیک نداشت ، ولی سازنده ی تاپیک در مورد اذیت کردن یا نکردن صدای پیانو سوال پرسید (نه راه های کم کردن صدای پیانو) تا با توجه به اون اطلاعات سازش رو انتخاب کنه و یه دوستی سایلنت پیشنهاد کرد ، یه دوستی دیجیتال ، من آکوستیک ، و حالا بد نبود یه سری اظهار نظرهای جانبی هم کنار این بحث انجام بشه تا اون دوست عزیزی که تاپیک باز کرده با دید بازتر و اطلاعات بیشتری بتونه سازش رو انتخاب کنه ;)
پس همچین بحثی تا حدی لازمه ، البته اگر بخواد صحبت تخصصی روی این مساله بشه ، حرف شما درسته و باید به تاپیک مربوط مراجعه کرد.
(هرچند که قبلا من چند تا پست طولانی در مورد این مساله توی فروم گذاشتم و نیازی به تکرارش نمی بینم)

scofild
Tuesday 20 October 2009, 04:17 PM
شدت اخطار میکنم

تورو خدا نگاه کن! مثلاً هنرمندیم خیر سرمون!
مگه اینجا زندانه که اخطار میکنید؟
نه تو زندگیه واقعیمون دموکراسی داریم نه تو زندگیه مجازیمون!
الانم میدونم که این پستمو حذف میکنید ولی خوب من حرفمو زدم.

پس شما دیگه لازم نیست به من "مشکلات همسایه ها" رو یادآوری کنی

من به شما یاد آوری نکردم ، در جواب دوستمون که گفتن با همسایه ها مشکل دارن گفتم دیجیتال بگیرن!
کی به شما یاد آوری کرد؟!

منم که 2 ساعته دارم همینو میگم! این رفیقمون شروع کرده میگه آکوستیک چیزه ، دیجیتال چیز نیست!
من که همش دارم میگم در جواب اون دوستمون دارم میگم دیجیتال!!!! بخدا در جواب اون دارم میگم دیجیتال!!
ای خدا !!!

aerelm
Tuesday 20 October 2009, 04:29 PM
من که همش دارم میگم در جواب اون دوستمون دارم میگم دیجیتال!!!! بخدا در جواب اون دارم میگم دیجیتال!!

بله ، شما گفتی دیجیتال ، من گفتم آکوستیک ، شما گفتی چرا دیجیتال و من گفتم چرا آکوستیک ، تا اون دوستی که تاپیک باز کرده خودش بخونه و با برداشت و موقعیت خودش یکی رو انتخاب کنه ;)

من که نکته ی خارج از بحثی توی این مکالمات نمی بینم ، حالا جناب Peddy چی دیدن که "اخطار میکنن" نمی دونم.

Peddy
Tuesday 20 October 2009, 04:32 PM
نه اتفاقا دوست عزیز ، صحبت ها کاملا به موضوع تاپیک ربط داره ، درسته که صحبت ها ربط مستقیم به عنوان تاپیک نداشت ، ولی سازنده ی تاپیک در مورد اذیت کردن یا نکردن صدای پیانو سوال پرسید (نه راه های کم کردن صدای پیانو) تا با توجه به اون اطلاعات سازش رو انتخاب کنه و یه دوستی سایلنت پیشنهاد کرد ، یه دوستی دیجیتال ، من آکوستیک ، و حالا بد نبود یه سری اظهار نظرهای جانبی هم کنار این بحث انجام بشه تا اون دوست عزیزی که تاپیک باز کرده با دید بازتر و اطلاعات بیشتری بتونه سازش رو انتخاب کنه ;)
پس همچین بحثی تا حدی لازمه ، البته اگر بخواد صحبت تخصصی روی این مساله بشه ، حرف شما درسته و باید به تاپیک مربوط مراجعه کرد.
(هرچند که قبلا من چند تا پست طولانی در مورد این مساله توی فروم گذاشتم و نیازی به تکرارش نمی بینم)

درود و خسته نباشید

ممنون دوست عزیز که برای کمک به دیگران برای انتخاب کمک میکنید اما بهتره یه نگاه به پستهای اخیرتون بکنید من در نوشته های شما چیزی جز بگو مگو نمیبینم !!
و بهتر هست یه مقدار دقت کنید شروع کننده ی تاپیک سوال کردند که چه طور میتونم صدای پیانو رو کمتر کنم تا مزاحم دیگران نشم نه اذیت صدای پیانو!!
به هر حال بنده مسئول این بخش هستم و این وظیفه ی بنده هست که به تاپیک نظم بدم !!!

تورو خدا نگاه کن! مثلاً هنرمندیم خیر سرمون!
مگه اینجا زندانه که اخطار میکنید؟
نه تو زندگیه واقعیمون دموکراسی داریم نه تو زندگیه مجازیمون!
الانم میدونم که این پستمو حذف میکنید ولی خوب من حرفمو زدم.

درود و خسته نباشید

جناب scofild اتفاقا چون هنرمندیم از شما شما انتظار میره که منظم تر باشید!! این تاپیک موضوعش یه چیز دیگه هست!! موضوعی که بحث میکردید ربطی به تاپیک نداشت!!
هر جایی یه قانونی داره مگه فقط زندان قانون داره؟ لطفا یه نگاه به قوانین انجمن بندازین
اینکه ما هنرمندیم دلیل نمیشه که بیخیال باشیم ما هنرمند میشیم که بافرهنگ بشیم نه اینکه به هرگونه قانون اعتراض کنیم

به هر این وظیفه ی من هست و من هم اون رو انجام میدم !!

با تشکر

aerelm
Tuesday 20 October 2009, 04:40 PM
Peddy عزیز ،
خوی "مدیریت مبحث"ـه که هر تبادل نظری رو "بگو مگو" می بینه ، من اشکالی به شما نمیگیرم چون خودم هم همین دوره ها رو گذروندم ;)
شما به پست اول تاپیک اشاره میکنی ، من به پست های بعدی.
ایشون تاپیک زدن با این سوال که آیا صدای پیانوی آکوستیک همسایه ها رو اذیت میکنه یا نه ، که بعد از چند پست ، توی پست 8 مشخص شد که ایشون این سوال رو برای این پرسیدن که میخوان پیانو بخرن و این معیار رو هم در نظر دارن ، با توجه به این مساله ، من یه سری صحبت خارج از "کم کردن صدای پیانو" کردم که مربوط به همون پست بود : باید دید کدوم پارامتر اهمیت بیشتری داره و اون رو در اولویت قرار داد ، نه اینکه به خاطر زیاد بودن صدای آکوستیک (که اشاره شد با Swordin خیلی ساده حل میشه) به سمت سازهای دیجیتال یا راه های دیگه که باعث افت صدا و حس نوازندگی میشه رفت.

شروع کننده ی تاپیک سوال کردند که چه طور میتونم صدای پیانو رو کمتر کنم تا مزاحم دیگران نشم نه اذیت صدای پیانو!!

خیر ، سازنده ی تاپیک از اونهایی که پیانو میزنن سوال کرد که صدای پیانو همسایه ها رو اذیت میکنه یا نه و اگر اذیت میکنه چه راه هایی برای حل این مشکل هست.

در مورد بخش آخر جمله هم :
"تا صدای پیانو مزاحم دیگران نشه"
"تا صدای پیانو همسایه ها رو اذیت نکنه."

تفاوتی بین این دو تا نمیبینم. :)
(بازی با کلمات سرگرمی جدید نت آهنگی هاست ؟)

به هر حال من صحبتی که در چهارچوب تاپیک داشتم و فکر میکردم ممکنه به سازنده ی تاپیک کمک کنه گفتم ، نیازی به ارسال پست بیشتر توی تاپیک نمی بینم :)

scofild
Tuesday 20 October 2009, 04:47 PM
این پست نامربوطه من رو هم به بزرگیه خودتون ببخشید و پاکش نکنید !!

من همینجا معذرت خواهی میکنم از شما مسئول بخش پیانو و همچنین از جناب aerelm (You can see links before reply) اگه سو تفاهمی پیش اومده بود( که فکر نکنم پیش اومده باشه!) .

هر جایی یه قانونی داره مگه فقط زندان قانون داره؟ لطفا یه نگاه به قوانین انجمن بندازین

من توی خیلی از انجمن ها فعالیت میکنم و تمام قدانین رو حفظم ، چون من و جناب aerelm (You can see links before reply) داشتیم نظراتمون رو میگفتیم شما فکر کردین که داریم مشاجره میکنیم در صورتی که از دید من که خیلی دوستانه داشتیم نظراتمون رو میگفتیم.واسه همین گفتم چرا اخطار دادید چون تعجب کردم!!!!

اینکه ما هنرمندیم دلیل نمیشه که بیخیال باشیم ما هنرمند میشیم که بافرهنگ بشیم نه اینکه به هرگونه قانون اعتراض کنیم
درسته! منم به هر گونه قانون اعتراض نکردم ، گفتم سو تفاهم شده! ما داشتیم نظرمونو میگفتیم ، بحث و جدل نمیکردیم!مطمئنم aerelm (You can see links before reply) هم همین نظر رو داره!

در هر صورت ممنون از شما و بازم عذر خواهی میکنم اگه از دید شما ، قوانینه سایت نقض شد!

Peddy
Tuesday 20 October 2009, 04:50 PM
Peddy عزیز ،
خوی "مدیریت مبحث"ـه که هر تبادل نظری رو "بگو مگو" می بینه ، من اشکالی به شما نمیگیرم چون خودم هم همین دوره ها رو گذروندم ;)
شما به پست اول تاپیک اشاره میکنی ، من به پست های بعدی.
ایشون تاپیک زدن با این سوال که آیا صدای پیانوی آکوستیک همسایه ها رو اذیت میکنه یا نه ، که بعد از چند پست ، توی پست 8 مشخص شد که ایشون این سوال رو برای این پرسیدن که میخوان پیانو بخرن و این معیار رو هم در نظر دارن ، با توجه به این مساله ، من یه سری صحبت خارج از "کم کردن صدای پیانو" کردم که مربوط به همون پست بود : باید دید کدوم پارامتر اهمیت بیشتری داره و اون رو در اولویت قرار داد ، نه اینکه به خاطر زیاد بودن صدای آکوستیک (که اشاره شد با Swordin خیلی ساده حل میشه) به سمت سازهای دیجیتال یا راه های دیگه که باعث افت صدا و حس نوازندگی میشه رفت.

نقل قول:
شروع کننده ی تاپیک سوال کردند که چه طور میتونم صدای پیانو رو کمتر کنم تا مزاحم دیگران نشم نه اذیت صدای پیانو!!
خیر ، سازنده ی تاپیک از اونهایی که پیانو میزنن سوال کرد که صدای پیانو همسایه ها رو اذیت میکنه یا نه و اگر اذیت میکنه چه راه هایی برای حل این مشکل هست.

در مورد بخش آخر جمله هم :
"تا صدای پیانو مزاحم دیگران نشه"
"تا صدای پیانو همسایه ها رو اذیت نکنه."

تفاوتی بین این دو تا نمیبینم. :)
(بازی با کلمات سرگرمی جدید نت آهنگی هاست ؟)

به هر حال من صحبتی که در چهارچوب تاپیک داشتم و فکر میکردم ممکنه به سازنده ی تاپیک کمک کنه گفتم ، نیازی به ارسال پست بیشتر توی تاپیک نمی بینم :)

درود و خسته نباشید

ممنون ببینید منم همین رو میگم شما مباحث لازم برای این تاپیک بیان کردید منظورم همون swordin بود و پیشنهاد پیانو سایلنت و پیانو دیجیتال و آکوستیک کردن اتاق!!
در ضمن دوست عزیز من نمیدونم چرا شما سریع جبهه میگیری اما من هر تبادل نظری رو بگو مگو نمیبینم!!!
فقط گفتم بحثتون اظافه هست
در ضمن دوست عزیز کامل بخونید!!! من گفتم موضوع تاپیک در مورد روشهای کم کردن صدای پیانو هست
شما گفتی ولی سازنده ی تاپیک در مورد اذیت کردن یا نکردن صدای پیانو سوال پرسید (نه راه های کم کردن صدای پیانو)
من هم در جواب گفتم:سوال کردند که چه طور میتونم صدای پیانو رو کمتر کنم تا مزاحم دیگران نشم
شما میگید اذیت کردن صدای پیانو این به تنهایی معنی این رو میده که کلا پیانو صداش آزار دهنده است که اصلا مبحث تاپیک در مورد بلند بودن صدای پیانو نیست بلکه درباره ی راه حل هایی برای رفع بلندی صدا هست

در ضمن شما عادت دارید متلک بگید؟!!!

Peddy
Tuesday 20 October 2009, 04:53 PM
این پست نامربوطه من رو هم به بزرگیه خودتون ببخشید و پاکش نکنید !!

من همینجا معذرت خواهی میکنم از شما مسئول بخش پیانو و همچنین از جناب aerelm (You can see links before reply) اگه سو تفاهمی پیش اومده بود( که فکر نکنم پیش اومده باشه!) .

من توی خیلی از انجمن ها فعالیت میکنم و تمام قدانین رو حفظم ، چون من و جناب aerelm (You can see links before reply) داشتیم نظراتمون رو میگفتیم شما فکر کردین که داریم مشاجره میکنیم در صورتی که از دید من که خیلی دوستانه داشتیم نظراتمون رو میگفتیم.واسه همین گفتم چرا اخطار دادید چون تعجب کردم!!!!

درسته! منم به هر گونه قانون اعتراض نکردم ، گفتم سو تفاهم شده! ما داشتیم نظرمونو میگفتیم ، بحث و جدل نمیکردیم!مطمئنم aerelm (You can see links before reply) هم همین نظر رو داره!

در هر صورت ممنون از شما و بازم عذر خواهی میکنم اگه از دید شما ، قوانینه سایت نقض شد!

ممنون که توضیح دادید من فکر کردم دارید مشاجره میکنید
برای همین یه مقدار واکنش دادم
ممنون جناب scofild از بابت روشن کردن موضوع
اما بازم میگم این بحث به این تاپیک مربوط نیست

با تشکر

soroosh_269
Thursday 22 October 2009, 02:18 PM
سلام و درود به همگي مي خواستم بدونم نيم پدال چيه؟يعني چه موقع كاربرد داره و چه طور بايد نيم پدال گرفت؟

petrushka
Thursday 22 October 2009, 04:49 PM
سلام دوست عزیز
نیم پدال یعنی وقتی که پدال رو کامل نگیریم و توی پدال گیری دوره کلاسیک خیلی شاهدش هستیم و توی قطعات اهنگسازانی چون موتسارت کاربرد داره. همچنین زمانی که میخوایم اکوردی رو بگیریم بیشتر از نیم پدال استفاده میشه و کشش صوتیش نسبت به پدال کامل کمتره.

soroosh_269
Thursday 22 October 2009, 05:35 PM
سلام و درود دوست عزيز خيلي ممنون از جوابت ولي اگه طريقش رو هم بگيد ممنون و اگه علامت خاصي داره
پس با اين توضيحات نيم پدال مربوط به ميزان فشار دادن بر روي پدال نيست؟نمي دونم درست فهميدم يا نه.

petrushka
Saturday 24 October 2009, 12:18 PM
سلام دوست عزیز
خواهش میکنم.
اره کاملا به میزان فشار دادن پدال بستگی داره و هیچ علامت خاصی نداره.بیشتر هم در اثار دوره کلاسیک مثل اثار موتسارت کاربرد داره.
طریقه این پدال گیری هم خیلی سادس.وقتی پدال کامل میگیری تا اخر اون پدال رو نگه میداری اما وقتی توی یک قطعه از نیم پدال استفاده میکنی نوک پاتو روی پدال میذاری و تا نیمه اونو فشار میدی.

keeps_gettin_better
Thursday 5 November 2009, 08:37 PM
این دو میزانی که attach کردم رو ببینید. به نظر شما این تریل ها رو باید چطور زد؟ مثلا در میزان اول، من اگه 4 تا سه لا چنگ بزنم: سی - دو دیز - سی - دو دیز، اون وقت از دو دیز به لا دیز می پرم که چندان به گوش زیبا نیست. این رو هم بگم که به نظر من این تریل رو باید از همون نت شروع کرد؛ اگه از دو دیز (در میزان دوم از ر) شروع کنیم، این مشکل پرش حل می شه ولی زیاد جالب به گوش نمی آد. نظر شما چیه؟

المیرا
Thursday 5 November 2009, 08:56 PM
سلام
من فکر می کنم وقتی ما داریم از روی نت 1 قطعه را می زنیم باید دقیقاً مثل نت اجرا کنیم (به شرط اطمینان از صحت نت نویسی) آهنگساز منظورش دقیقاً همونه که تو نت نوشته! اگر می خواست جور دیگه ای اجرا شه حتماً نت نویسی عوض می کرد!
راستی شما باید 4 تا دولا چنگ بزنید یا 8 تا سه لا چنگ، نه 4 تا سه لا چنگ

keeps_gettin_better
Thursday 5 November 2009, 10:10 PM
سلام
من فکر می کنم وقتی ما داریم از روی نت 1 قطعه را می زنیم باید دقیقاً مثل نت اجرا کنیم (به شرط اطمینان از صحت نت نویسی) آهنگساز منظورش دقیقاً همونه که تو نت نوشته! اگر می خواست جور دیگه ای اجرا شه حتماً نت نویسی عوض می کرد!

من منظورم همون 8 تا سه لا چنگ بود. مرسی. ولی منظورتون چیه که باید دقیقا عین نت اجرا کنیم؟ الان این نت به ما چی می گه؟

المیرا
Friday 6 November 2009, 09:17 AM
یعنی تریل اول روی نت سی و دو دیز، تریل دوم روی دو دیز و ر.
چیز عجیبی نیست پیچیدش نکنین!

Wieniawski
Friday 6 November 2009, 09:28 AM
این که خیلی واضحه نتی که تریل داره نهایتا به همون سی قطع میشه بعدشم لا دیزه فکر نمیکنم صدای نا خوشایندی داشته باشه. البته اینو باید بدونید که تو تریل قانون ثابتی وجود نداره همین که تمپو رو ثابت نگه دارید کافیه.

Mr_Mohammadreza
Friday 6 November 2009, 11:38 AM
سلام
مخالفم
به این کار میگن نوازندگی بدون احساس
به نظر من جاهایی که به گوش خودمون زیباتر میاد رو باید عوض کرد ... چه آکوردها چه ملودی و ....
این کار به خلاقیت هم کمک میکنه(البته نه تو آثار کلاسیک)

f28
Friday 6 November 2009, 12:21 PM
با سلام خدمت دوستان. میخواستم بدونم من که کیبورد دارم میتوانم مثلا در یک آموزشگاه با پیانو تمرین کنم و در خانه با کیبورد؟ اشکالی دارد یا نه؟ ممنون...

المیرا
Friday 6 November 2009, 02:19 PM
حرف شما به شرطی درست که ما نخواهیم نت و یا 1قطعه شناخته شده را بزنیم!
وقتی ما داریم از رو نت میزنیم باید عین نت را اجرا کنیم! این وظیفه ی 1 نوازنده است!
به نظر من این درست نیست که به بهونه ی خلاقیت توی قطعات بقیه اهنگسازا دست ببریم!!
بهتر به جای تغییر قطعات دیگران برای شکوفائی خلاقیت از خودتان 1 چیزی بنویسین که سرشار از احساس باشه!!
به نظر من تغییر ملودی و یا آکورد 1 قطعه جسارت به آهنگساز اون قطعه است!

Mr_Mohammadreza
Friday 6 November 2009, 04:25 PM
وقتی ما داریم از رو نت میزنیم باید عین نت را اجرا کنیم! این وظیفه ی 1 نوازنده است!
به نظر من این درست نیست که به بهونه ی خلاقیت توی قطعات بقیه اهنگسازا دست ببریم!!
بهتر به جای تغییر قطعات دیگران برای شکوفائی خلاقیت از خودتان 1 چیزی بنویسین که سرشار از احساس باشه!!
بازم مخالفم
به نظر من نباید خودمونو فقط توی چهارچوب نت قرار بدیم و طوطی وار یه قطعه رو اجرا کنیم...
این خلاقیت ماست که میتونه زیبایی یه آهنگ رو چند برابر کنه و هیج ربطی هم به جسارت به آهنگ ساز اون قطعه نداره. خیلی از قطعات رو میبینیم که چندبار با چند تنظیم مختلف اجرا میشه (مثل ریچارد کلایدرمن که یکی از کارای بتهوون(نامه ای به الیز) رو تنظیم و اجرا کرد و کسی هم بهش نگفت که به بتهوون جسارت کردی!!!) ... وقتی یه نوازنده یه قطعه رو اجرا میکنه خالق اون اثر در همون لحظه هست...

ehsanmir
Friday 6 November 2009, 04:42 PM
با سلام خدمت دوستان. میخواستم بدونم من که کیبورد دارم میتوانم مثلا در یک آموزشگاه با پیانو تمرین کنم و در خانه با کیبورد؟ اشکالی دارد یا نه؟ ممنون...

من که فکر نمیکنم مشکل داشته باشه .چون چاره ای ندارید.
ایا میتونید پیانو بخرید؟
پس مشکل خاصی نیست که بخواین یادگیری پیانو رو کنسل کنید.فقط به غیر از کلاویه های نرم کیبرد یه مشکل دیگه اینه که کیبرد 5 اکتاو هست و این شما رو دچار مشکل میکنه.:ilovemusic:

المیرا
Friday 6 November 2009, 04:59 PM
شما خودتان دارین می گین تنظیم کرد!!!!!!
آن وظیفه ی نوازنده نیست! نوازنده باید نتی که جلوش می گذارن اجرا کنه!! حالا 1 نوازنده می توند کار تنظیم کند ولی نه به عنوان نوازنده!! بهتر که هر کسی وظیفه ی خودش انجام بده!
شما اگه به عنوان 1 نوازنده برین استودیو برای ضبط کار طبق سلیقه خودتان ساز میزنین یا نت اجرا میکنین؟؟!!!
وقتی نوازنده جلوش نت می گذارد باید نت اجرا کند

Hes_r
Friday 6 November 2009, 05:08 PM
با سلام

دوستان لطفا در این تاپیک به بحث در مورد موضوعش بپردازید و دقیقا به پاسخ به سوال دوست عزیزمون تمرکز کنید ، چون بحث شما از سوال دوست عزیزمون خیلی کلی تر هست . و به بحث و جزئیات بیشتری نیاز داره .

ولی در صورت تمال می تونید در خصوص بحثتون راجع به این که باید صرفا از نت تبعیت کرد یا بنا به سلیقه و نوآوری می شه تغییری در اون داد تاپیک جدیدی در بخش مناسب ایجاد کنید تا سایر دوستان هم درش شرکت کنند .

موفق باشید

یا علی

f28
Friday 6 November 2009, 06:14 PM
خیر نمیتوانم پیان. بخرم. من الان حتی به خاطر مشکل مالی کلاس هم نمیرم ولی گفتم اگر واقعا ارزشش رو داره به کلاس هم یه طوری میرم. و مشکل اکتاو ها هم فکر نکنم در اوایل (مثلا کتاب بیر) مشکل ایجاد کنه. اینطور نیست؟

Mr_Mohammadreza
Friday 6 November 2009, 06:37 PM
شما خودتان دارین می گین تنظیم کرد!!!!!!
آن وظیفه ی نوازنده نیست! نوازنده باید نتی که جلوش می گذارن اجرا کنه!! حالا 1 نوازنده می توند کار تنظیم کند ولی نه به عنوان نوازنده!! بهتر که هر کسی وظیفه ی خودش انجام بده!
شما اگه به عنوان 1 نوازنده برین استودیو برای ضبط کار طبق سلیقه خودتان ساز میزنین یا نت اجرا میکنین؟؟!!!
وقتی نوازنده جلوش نت می گذارد باید نت اجرا کند
hes_r جان ممنون از تذکرت.
خب این بستگی به خود شما داره که بخوای فقط بنوازی یا تنظیم کنی و بعد بنوازی...
حرف من اینه که با تنظیم و اجرای دوباره یه قطعه به آهنگسازش جسارتی نمیکنیم
موفق باشید

scofild
Friday 6 November 2009, 07:14 PM
نظر من اینه که اگه مشکل مالی برای خرید پیانو دارین ، توی رفتن کلاس و تمرین با کیبورد شک نکنید.
توی پیانو ،از 7 اکتاو ، شما عملاً با 6 تا اکتاو سر و کار دارید که همون اکتاو ششم هم در قطعات زیادی مورد استفاده قرار نمیگیرن. پس مشکله 5 اکتاو بودن کیبورد رو میشه تا حدودی تحمل کرد.
مسئله ی تاچ و سنگینی کلاویه ها رو هم باید قربانیه نداشتن هزینه ی پیانو کنید و دل رو به دریا بزنید و برید کلاس.
البته اگه من جای شما بودم به جای فتن کلاس پیانو ، میرفتم کلاس یادگیری ارگ ، تئوری موسیقی ، آکورد ها ، گام ها و خیلی چیز های دیگه رو در مورد این ساز کلاویه ای یاد میگرفتم و در ضمن پول هام رو هم جمع میکردم برای خرید پیانو و به وقتش میرفتم یه پیانو میگرفتم و درس هایی که قبلاً با کیبورد یاد گرفتم رو روی پیانو پیاده میکردم . اینطوری هم از قافله عقب نموندی ، هم ارگ رو یاد گرفتی و هم اینکه خودت دیگه میتونی تمرین های پیانو رو انجام بدی.

Wieniawski
Friday 6 November 2009, 08:05 PM
به نظر من حق با المیراست ما حق نداریم هرجور که می خواهیم بزنیم اینجوری اصلا پیشرفت نمی کنیم. ولی در جواب اون دوستمون که پرسید چجوری تریل رو اجرا کنیم عرفا این طوری که اگه مثلا نت سی تریل داره و بعد از سی نت لا وجود داشت باید تریل به سی ختم بشه ولی اگ بهدش ر قرار داشت باید به دو ختم بشه البته همون جور که قبلا گفتم اجرای تریل حالت های مختلف داره. برای اطلاع بیشتر به کتاب توری موسیقی پرویز منصوری مراجعه کنید.

keeps_gettin_better
Friday 6 November 2009, 11:58 PM
این همه بحث کردین آخرش هم جواب سوال منو ندادین که! :ap

این که خیلی واضحه نتی که تریل داره نهایتا به همون سی قطع میشه بعدشم لا دیزه فکر نمیکنم صدای نا خوشایندی داشته باشه. البته اینو باید بدونید که تو تریل قانون ثابتی وجود نداره همین که تمپو رو ثابت نگه دارید کافیه.

من هم همین رو گفتم که بهتره رو سی ختم شه تا به گوش خوب بیاد، ولی در این صورت باید یه تریوله 9 تایی بزنم: سی - دو دیز - سی - دو دیز - سی - دو دیز - سی - دو دیز - سی؟ البته راستش رو بخواین من معمولا خیلی دقیق نمی شم که دقیقا چند تا نت باید برای یه تریل زد، ولی چون اکثر تریل هایی که تا حالا دیده بودم خودشون معمولا یه نت زینت تهشون داشتن که به نت پایه ختم می شد (یا نت بعدیشون نت بالاتر بود)، گفتم این یکی رو دقیق بشم.

مخالفم
به این کار میگن نوازندگی بدون احساس
به نظر من جاهایی که به گوش خودمون زیباتر میاد رو باید عوض کرد ... چه آکوردها چه ملودی و ....
این کار به خلاقیت هم کمک میکنه(البته نه تو آثار کلاسیک)

اون چیزی که من می دونم و درباره اش اطلاع دارم، تغییر آکورد که اصلا مجاز نیست (حالا چه دوره ی کلاسیک چه دوره های قبل و بعدش). تغییر در ملودی هم در حد روباتو زدن (اون هم فقط دوره رمانتیک) و اتفاقا همین تریل ها و نت های زینته. وگرنه اگه همه عین هم بزنن پس تفاوتی که ما در اجرای چند پیانیست از یه قطعه می شنویم در چیه؟! اگر بخوایم آکورد و قسمت هایی از ملودی رو تغییر بدیم، اون وقت دیگه اون اثر برای خودمون می شه و مثلا یا می شه transcription یا a piece based on a theme of .... .

HamedSedighi
Saturday 7 November 2009, 01:59 AM
نظر scofild هم جالبه.

یادگیری کیبرد را آغاز کن با پشتکار وعلاقه و اصولی.

که در این صورت چیزی رو که از دست ندادی هیچ کیبردیست هم می شوی.

و زمانی فرا خواهد رسید که پیانیست شوی.

amir1055
Saturday 7 November 2009, 08:08 AM
نمیشه گفت هیچ مشکلی نیست ولی به تمریناتتون ادامه بدین هر موقع تونستید ساز مناسبی تهیه کنید با کمی وقت گذاشتن انگشتانتون زود عادت میکنه . ولی ای کاش نوع سینتی سایزرتون رو هم میگفتین.

Wieniawski
Saturday 7 November 2009, 08:21 AM
ببین اصلا مهم نیست که تعداد نت هات در تریل چقدر بشه, همین که با سرعت بالا زده بشه و آخرش خوب ختم بشه کافی مگه اینکه واقعا منظور نگارنده یه چیز دیگه باشه, که معمولا اگه تکنوازی باشه زیاد گیر نمیدن همون طور گفتم فقط سعی کن تمپو رو ثابت نگه داری.

petrushka
Saturday 7 November 2009, 03:10 PM
برای شروع تریل بهتره که با واحدهای پاین مثل دولاچنگ شروع کنی اما تمپو رو حفظ کنی حتی اگه با دولاچنگ میزنی و کم کم سرعت رو ببری بالا.وقتی با دولاچنگ میزنی باید تریلت منظم باشه اما کم کم با بالا رفتن سرعت دیگه نامنظم میشه (از نظر تعداد) اما تمپو باید حفظ بشه

petrushka
Saturday 7 November 2009, 03:16 PM
برای ابتدای کار هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه از نظر من به تمرینات ادامه بده و اینو مطمئن باش کسایی موفق ترن که سختی بیشتری کشیدن....ایشالا در اینده پیانو میخری و مطمئن باش مشکلی ایجاد نمیشه.
موفق باشی

المیرا
Saturday 7 November 2009, 07:07 PM
تریل از روی نت سی شروع می شه و روی نت دو تمام می شه، دومی هم از دو شروع می شه و روی ر تمام می شه!!

f28
Saturday 7 November 2009, 08:15 PM
با سلام. از همه دوستان تشکر می کنم . البته من هم بیکار نشستم. کتاب بیر رو شروع کردم و دارم پیش میرم. کلاس هم نمیرم. بدی که آموزشگاه های الان دارن یا بهتر بگم هنر جو ها دارن اینه که دیگه الان(البته اکثرا نه همه) هنرجو نیستند یعنی دنبال هنر نمیرن وفقط به مطالبی که در نیم ساعت کلاس گفته میشه بسنده میکنند. ولی خودم تا الان تئوری موسیقی رو خوندم، قبل از ساز خریدن هم انواع سبک های موسیقی را تجزیه و تحلیل کردم و الان هم (البته زیاد وقت ندارم چون کنکوریم) روی هارمونی ،تکنیک آواز و دستگاه های موسیقی ایرانی کار میکنم.بالاخره بیکار نشستم که یکی بیاد لقمه آماده بذاره تو دهنم. و همه دوستان را به این کار دعوت میکنم چون واقعا نتیجه بخش و لذت بخش است.که به کسی وابسته نباشی و خودت مطالب رو تحلیل و بررسی کنی. الان شاید کمبودی که دارم اینه که کسی نیست اشکالاتم رو بگیره. در کل از همه دوستان ممنونم. امیدوارم من هم بتونم به شما کمک کنم...موفق باشید...

kafshin
Saturday 7 November 2009, 08:46 PM
آقا یه لطفی کن یه کم کاملتر بذارش من میزنم بعد savesh میکنم میذارم بعد گوش کن

این همه دعوا نمیخواد.................................... ......................................

keeps_gettin_better
Saturday 7 November 2009, 09:19 PM
این هم پیشنهاد خوبیه. البته من تقریبا فهمیدم چه طوری باید بزنمش (با توجه به جواب های ضد و نقیض دوستان!) ولی این هم خوبه که نمونه کار یکی دیگه رو بشنوم. فکر کنم یه خطش کافی باشه.

amir1055
Monday 9 November 2009, 10:43 AM
اگه مشکل شما با پیانو فقط صدای زیاد و اذیت شدن اطرافیانه باید بگم تنها راه اینه که بدین اتاقتون رو براتون ایزوله صدا کنن اگه اتاقتون خیلی بزرگ نباشه کار چنداد مشکلی نیست خیلی از شرکتایی که تو کار تاسیسات ساختمان هستن اینکارو براتون براحتی انجام میدن ولی خودتون هم میتونید این کارو البته بطور نسبی انجام بدید. این تنها راهه. پیانو سایلنت هم پیشنهاد نمیشه چون قسمت دیجیتال اصلا خوب طراحی نمیشه و معمولا زود خراب میشن و صد البته موقع فروش دچار مشکل میشید.

petrushka
Monday 9 November 2009, 12:25 PM
رپرتوار شما چیست؟

amir1055
Tuesday 10 November 2009, 12:59 PM
چه تاپیک کوتاهی !

چندتا از سونات های مهم بتهوون (البته همشون مهمن)
خیلی از سونات های موزارت
اغلب نوکتورنهای شوپن
چند تا از اتود های شوپن
اغلب پرولود & فوگ های باخ
چندتا کار از لیست
و.... که چندان مهم نیستن این اواخر هم دارم رو اتود شماره 12 اسکریابین کار میکنم.

خوب بود خودتون هم رپرتوارتون رو میگفتید.

petrushka
Tuesday 10 November 2009, 02:06 PM
البته رپرتوار رو با قطعاتی که تا به حال زدید اشتباه نگیرید رپرتوار شامل قطعاتیه که در حال حاضر میزنید و اون دسته قطعاتی که روش تسلط کامل دارید.
رپرتوار خودم:
پرلود فوگ باخ
سونات 5 بتهوون
مازورکای شوپن
چرنی 299
اتود موژکوفسکی

amir1055
Monday 16 November 2009, 08:10 AM
justnooryes کاملا درست میگن.
اینم اضافه میکنم حالتی که شما دارید چندان غیرعادی نیست و من اینو از چند نفر دیگه هم شنیدم.آروم آروم عادت میکنید مشکلی نیست. پیانو جدید هم مبارکه.

amir1055
Monday 16 November 2009, 12:25 PM
دوست عزیز علامت کنار دو دیز همون half diminished 7 هستش و کنار می همون major 7 هست. توضیح دیگه ای اگه خواستید در خدمتم

moein babayee
Monday 16 November 2009, 02:23 PM
دوستم همه ی اینا ممکنه من رشتم پزشکیه مامان و بابامم دکترن از روی تجربه اینو می گم
یک متخصص چشم برو ممکنه به خاطره چشمت باشه یک احتمال خیلی ضعیفه دیگه ام هست که گوشت مشکلی پیدا کرده باشه با این حال فکر می کنم به یک متخصص مراجعه کنی بهتره!
نماز می خونی؟ موقع سجده سر درد نمی شی؟
تعادلت چه طوره؟ یعنی سرگیجه و اینا...

فقط من پیانو نمی زنم واسه همین از جنبه ی پزشکی به این قضیه نگاه کردم ممکنه یکی از اثرات پیان باشه!

Daryaye_Bi_Aram
Tuesday 17 November 2009, 11:19 AM
سلام به دوستان هنرمند . . . اگه به غیر از پیانو ساز دیگه ای میزنید خودتونو معرفی کنید . . . از معایب و محاسن چند تا ساز زدن بگید . . . و این که چه جوری وقتتون رو برای تمرین تنظیم میکنید . . . و نسبت به هر کدوم چه حسی دارین . . .
خوب از خودم شروع می کنم . . .
من 5 سال کیبرد زدم . . . از اواخر تابستون (3 ماه پیش) رفتم سراغ پیانو و بیر رو تموم کردم الان هم دارم هانون رو میزنم . . . از اوایل همین امسال هم ویولن میزنم (تقریبا 7 ماه) جلد اول و دوم ل ویولن رو زدم الانم دارم سوزوکی رو میزنم . . . اخیرا هم گیتار گرفتم و کارولی رو میزنم . . . و تقریبا هر روز هر سه رو میزنم . . . معمولا صبح ویولن . . عصر گیتار . . شب هم پیانو . . . هر کدوم رو نزنم انگار یه چیزی کمه و . . . یه جورایی شدیدا معتاد شدم . . . هیچ کدوم رو نمی تونم کنار بذارم .
بزرگترین عیبش اینه که سرعت پیشرفت کند میشه . . . (البته اینم باید بگم که تو زندگی روزمرم تاثیر منفی زیادی نداشته که از بقیه کارام بمونم (ترم آخر مهندسی برق هستم) ولی تا حدودی روابط اجتماعیم رو کم کرده) . . . حالا نوبت شماست .:ilovemusic:

moein babayee
Tuesday 17 November 2009, 01:56 PM
من هفت ساله که گیتار می زنم (کلاسیک) تقریبا دو سال پیش رفتم سراغ الکتریک و یکی دو هفتس یک گیتار باس گرفتم... تقریبا نوروز بود که سنتور گرفتم ولی کلاس نرفتم خودم با دوستام تمرین می کردم و الان خیلی کم یاد دارم ... کنار اینا سه تار دارم و باز در حد خیلی کم می زنم
اگه دستگاه دی جی و میکسرم ساز حساب کنیم با اونا رو هم از همون 2 سال پیش شروع کردم

تنها نکته ی مثبتش پولی بود که تو این دو سال در آوردم و نکته ی منفیش تعداد درسایی که دفعه ی اول پاس نکردم !!! ولی در مجموع راضیم

یک نصیحت : اگه وارد یک رشته می شین سعی کنین تا تهش برین بعد به جاهای دیگه سر بزنین اینم یادتون باشه که جاهایی که سر می زنین سعی کنین زیاد واردش نشین که حرفه ی اصلیتونو خراب می کنه

موفق باشید

mksat
Wednesday 18 November 2009, 05:14 PM
سلام دوستان. دنبال یک روش عملی برای قوی شدن دست چپ در نوازندگی میگردم. از دوستان صاحب نظر تقاضا دارم تجربیات خودشون رو اینجا منعکس کنند.

با توضیح این نکته که من نوازنده کیبورد هستم و تا الان هرچه بوده یه آکورد بوده همین!(با دست چپ)
در ضمن بعلت مشغله کاری حوصله مباحث تئوری رو ندارم و دنبال راهکار عملی وکاربردی هستم.

با تشکر

Daryaye_Bi_Aram
Wednesday 18 November 2009, 06:03 PM
سلام دوست عزیز
شما برای قوی کردن دست چپتون فقط یه راه داری اونم استفاده از متدهای استاندارد پیانو مثل بیر و هانون هستش . . . البته نباید انتظار داشته باشی که یه شبه جواب بده . . . باید وقت و انرژی بذاری و کلی تمرین کنی . . .
موفق باشی .

ehsanmir
Wednesday 18 November 2009, 07:08 PM
سلام دوستان. دنبال یک روش عملی برای قوی شدن دست چپ در نوازندگی میگردم. از دوستان صاحب نظر تقاضا دارم تجربیات خودشون رو اینجا منعکس کنند.

با توضیح این نکته که من نوازنده کیبورد هستم و تا الان هرچه بوده یه آکورد بوده همین!(با دست چپ)
در ضمن بعلت مشغله کاری حوصله مباحث تئوری رو ندارم و دنبال راهکار عملی وکاربردی هستم.

با تشکر
سلام
به نظر من اگر میخواین دست چپتون هم مثل راست روان و قوی بشه, اهنگهایی که بلد هستید رو با دست چپ بنوازید.فقط ملودی.........
من خودم گاهی اوقات این کار رو میکنم.خیلی موثره.احتیاج به کتاب و تئوری و این جور چیزها هم نیست.:ilovemusic:

mksat
Wednesday 18 November 2009, 07:24 PM
سلام
به نظر من اگر میخواین دست چپتون هم مثل راست روان و قوی بشه, اهنگهایی که بلد هستید رو با دست چپ بنوازید.فقط ملودی.........
من خودم گاهی اوقات این کار رو میکنم.خیلی موثره.احتیاج به کتاب و تئوری و این جور چیزها هم نیست.:ilovemusic:
با تشکر از دوستانی که تا این لحضه بنده رو راهنمایی کردند. همینطور که عرض کردم بعلت مشغله کاری و وقت کم نمیتونم بصورت تئوری کار کنم و متاسفانه /خوشبختانه راه حل هایی نظیر راه حل دوست عزیزمون ehsanmir بیشتر به کار من میاد تا استفاده از متد های بیر و غیره و صد البته هیچ انتظاری هم نیست که یک شبه دست چپم شبیه دست راست بشه !

از سایر دوستان هم دعوت میکنم که در این بحث شرکت کنند و تجربیات خودشون رو به اشتراک بگذارند.

ممنون.

scofild
Wednesday 18 November 2009, 09:38 PM
من یادمه بچه که بودم همیشه یه ملودی رو هم با دسته چپ هم با دسته راست ، همزمان میزدم و اکتاو هارو به صورته تصادفی عوض میکردم، اینجوری هم دو تا نیمکره ی مغزت فعال میشن و توی نواختنه ملودی و آکورد همزمان میتونی اون تعادل رو برقرار کنی هم دسته چپت هم قوی میشه...

موفق باشی...

keeps_gettin_better
Thursday 19 November 2009, 09:49 PM
کتاب هایی مثل هانون اونقدرا ربطی به "مباحث تئوری" نداره. یعنی برای قوی کردن دست چپ، حالا اگر ندونین این آرپژ دومینانت هفت رو که دارین می زنین چه جوری ساخته می شه هم مشکلی نداره! به هر حال به نظر من هانون یکی از بهترین کتاب ها برای تقویت دست چپ (و راست)ه. به غیر از هانون، خیلی از آهنگسازان اتودهایی مخصوص دست چپ تصنیف کردن، مثل اتود انقلابی شوپن، یا اتود شماره 2 ماشکوفسکی، یا اپوس 718 چرنی که 29 تمرین فقط برای دست چپه.

abbaspoor
Friday 20 November 2009, 09:39 AM
برای کسی که بخواد پیانو رو شروع کنه بهتره از هانون شروع کنه یا بیر؟
کلن یه توضیحی در مورد این ۲ کتاب میخوام

ممنون