PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کمانچه،یک تکه یا ترکه ای؟کروی یا مخروط ناقص؟

MEHRNAM
Thursday 11 March 2010, 03:45 PM
با سلام از عنوان تاپیک معلومه دیگه؛ من کمانچه خیلی دوست دارم و به عنوان ساز چهارمم و البته فکر کنم ساز تخصصی آینده ام میخوام شروعش کنم در مورد این که کدوم نوع از سازهای کروی یا مخروط ناقص رو توصیه میکنید و کاسه ساز بهتره یک تکه باشد یا ترکه ای و کدام قیمتش بالاتره و چرا؟ قیمتها با قبل تغییر کرده اند یا نه؟ سازی که پشت بازه چرا کمتر دست نوازنده ها میبینم در حالی که میگن صداش شفافتر و بلند تره؟ و خلاصه هر اطلاعاتی که دارید دریغ نکنید دوستان. سپاس پیشاپیش.

AliB
Thursday 11 March 2010, 04:27 PM
سلام . برای پاسخ کامل باید دوستان کمانچه نواز مثل ویشتاسب گرامی زحمت بکشن . من چون به کمانچه علاقه مندم دوست دارم تو بحث ها شرکت کنم . اول تبریک که چهار تا ساز میزنید شما ، من تو همین یه دونش هم موندم :دی و در مورد انواع کمانچه باید بگم که هر کدوم صدادهی خاص و کاربرد خودش رو داره. کمانچه ای که باهاش موسیقی دستگاهی زده میشده و در مناطق شهری رایج بوده کمانچه ی پشت بسته بوده به اصطلاح (تا اونجا که من می دونم البته !) و کمانچه ی پشت باز بیشتر در مناطق لرستان و جنبه ی بومی و محلی داشته . هر چند امروزه در اجراهای مختلف بنا به نیاز خاص صدادهی برخی نوازندگان مطرح کمانچه مثل کیهان کلهر من دیدم که از کمانچه ی پشت باز هم استفاده می کنن. صدای کمانچه ی پشت بسته به اصطلاح ایرانی تر هست و متناسب موسیقی دستگاهیه برای همین بیشتر رایجه . در مورد ترکه ای بودن و یا یک تکه بودن هم با توجه به تجربه ی سه تار فکر میکنم ترکه ای اون خوش صدا تر هست و شاید یک تکه ساختن کاسه ی ساز برای مقاوم تر بودم اون در برابر عوامل محیطی بوده که البته اینطور هم هست . در کل باید ساز توسط نوازنده نواخته بشه و طبق نظر و سلیقه ی شخصی انتخاب بشه. قیمت ها هم که پشت باز ها به دلیل سادگی ساختشون(بصورت خراطی ساخته میشه) ارزون ترن معمولا و ترکه ای ها گرون تر . مسلما ساز های مشقی ارزون تر و ساز هایی که روی حساب کتاب باشن و خوش ساخت گرون تر که فکر کنم از 100 150 که مشقیه باید شروع کرد به بالا .
نظراتم بر مبنای شنیده هاست و حتما دوستان کمانچه نواز باید اصلاح و تکمیلش کنن.
موفق باشید.

MEHRNAM
Thursday 11 March 2010, 04:46 PM
همین قدرش هم خیلی کمکم کردین دوست عزیز.سپاس

Kamanche
Friday 12 March 2010, 01:26 AM
سلام به دوستان عزیز
موارد رو علی جان لطف کردند و گفتند فقط خواستم چند تا تاپیک معرفی کنم که شاید کمکتون کنه . البته به اسم بعضی از تاپیک ها توجه نکنید که به نظر بی ربط میان . مباحث مطرح شده حتما کمکتون میکنه .
You can see links before reply

MEHRNAM
Friday 12 March 2010, 10:01 AM
سپاس از شما دوستان خیلی اطلاعات ارزنده ای به من دادین.