PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونه نت گيتار رو به تار و سه تار تبديل کنيم؟

Behrooz_Taaj
Thursday 18 March 2010, 02:05 AM
سلام .. دوستان ميدونن چگونه ميشه نتی رو که واسه گيتار نوشته شده رو به نت تار و سه تار تبديل کرد. البته فکر کنم اين کار رو بايد استاد اين کار انجام بده ولی خوب اگه کسی ميدونه که جريان چيه ممنون ميشم يک توضيح بده. اگر مسير اين کار آسان بود ميشد که آهنگ های خاطره انگيز يا حماسه ای رو روی اين سازا هم اجرا کرد. يک نکته مثبت اينکه ديگران هم پی ميبرند که تار و سه تار يا هر ساز ملی ديگر هم قابليت اجرا ترانه هايی رو که بيشتر اونها رو روی گيتار يا پيانو ديديم رو دارند... مثلا

ترانه يار دبستانی که نميدونم اگه ديده باشيد اون نوازنده شجاع با فرزدنش در روز دانشجو فکر کنم در يکی از خيابان های تهران با سه تار (سه تار که ميگن برای مجلس از نظر وسعت صدا خوب نيست) اجرا کرد و واقعا دل انگيز و غم ناک بود.

اين ويدئو رو ميتونيد از لينک زير ببينيد
سه تار و نوای یار دبستانی - تهران - ولیعصر - 18 تیر

You can see links before reply

DesironnA
Thursday 25 March 2010, 07:13 PM
سلام دوست من. شرمنده که دوستان کم لطفی کردن!
اما من وقتی دیدم چیزی به فکرم رسید که بهت میگم. امیدوارم بهت کمک کنه.
همونطور که میدونی سه تار و تار ربع پرده هم دارن که گیتار نداره!
پس بعضی از فواصل برای یه سه تار یا دوتار نواز سخت میشه!
اما فقط کافیه از روی نت بزنی!
اگه نت به صورت تبلچر نوشته شده کار سخت میشه. چون به این صورت اول باید به نت روی 5 خط حامل برگرده.
البته من نمی دونم برای سه تار یا تار چگونه نت مینویسن.
من یه سئوال ازت دارم!
آیا فرقی بین نت نوشتن برای سازهایی مثل پیانو و گیتار و سه تار و تار وجود داره؟؟
ما گیتاریست ها میتونیم همون نتی که برای پیانو نوشته شده رو با گیتار اجرا کنیم.
چون روی 5 خط حامل نوشته شده.
برای پیانو دو ست 5 خط حامل نوشته میشه که یکی کلید سل (برای دست راست) و یکی هم کلید فا (برای دست چپ) هست که گیتاریست میتونه 5 خطی که برای دست راست و در کلید سل نوشته شده رو بزنه.
برای سه تار چگونه هست دوست من؟
روی کدوم کلید نوشته میشه؟

you3f
Thursday 25 March 2010, 08:44 PM
یکی از تفاوتها در نوشتن نتهای پیانو و گیتار و سه تار و هر ساز دیگه، در وسعت صدای هر ساز هست.
سه تار هم روی کلید سل نوشته میشه. وسعت صداش هم عینا مانند تار هست.
بمترین نت، نت "دو" زیر چهار خط کمکی زیر خط اول خطوط حامل.
زیرترین نت، نت سل بالای خط پنجم خطوط حامل.

AliB
Friday 26 March 2010, 12:14 AM
سلام بر دوستان عزیز
من سوال شما رو ندیده بودم با اینکه چند باری سر زدم به سایت . البته دوستان مطالبی رو گفتند . در مورد نت نویسی برای سه تار خوب همونطور که مطرح شد گستره ی صوتی سه تار در محدوده ای هست که با کلید سل براش نت نویسی میشه مثل ویلن و یا تار ! گستره ی صوتی سه تار از دوی دوم هست به میزان دو اکتاو نیم . از نظر فواصل دوستمون اشاره کردن مسلما تعداد پرده های بیشتری در این دو اکتاو نیم وجود داره نسبت به دو اکتاو نیم روی گیتار و دلیلش هم وجود ربع پرده های مخصوص فواصل موسیقی ایرانیه . یعنی سه تار علاوه بر داشتن نمی پرده ها پرده های اضافی داره برای کرن و سری .
اما در مورد قطعات و نواختنش با سازهای مختلف چند مطلب مطرحه . یک سری قطعات هستند که بطور تخصصی برای یک ساز خاص ساخته میشن و تکنیک اجرای اونها وابسته به فیزیک اون ساز هست و گاها اجرای اون روی ساز دیگری ممکنه دشوار باشه و یا حتی غیر ممکن. با این اوصاف تبدیل این قطعات برای نواختن با ساز دیگری نیازمند گاها انتقال و تغییراتی در تکنیک های اجراست . اما یک سری از قطعات هم هستند که بصورت جنرال برای ساز خاصی نیستند (یعنی خمیر مایه ی اصلی قطعه) مثل تصانیف و و و مطلب بعد برمیگرده به فواصل اون قطعه که گاها کارهای غیر ایرانی طبعا فواصل خیر ایرانی دارن (که البته قابل اجراست به راحتی بر روی سه تار ) و این قطعات میتونن برای مقاصد مختلف تنظیم و اجرا بشن مثلا با ارکستر و یا سازهای مختلف.
و اما در مورد گیتار بطور خاص دوستمون گفتن اگر بصورت خلاصه نویسی که برای گیتار مرسومه نتی نوشته شده باشه (تبلچر) نیاز به تبدیل به حامل پنج خطی با کلید سل داره و مسلمه گستره صدای گیتار به دلیل اینکه بیشتر از سه تار هست ممکنه بعضی از نت ها نیاز باشه که یک اکتاو زیر تر بشه و تغییراتی از این دست (البته + توضیحاتی که در بالا بهشون اشاره کردم)
در مورد یه قطعاتی مثل یار دبستانی اصلا چیز خاصی نیست خیلی ساده است . من چند بار قصد داشتم با سه تار اجرا کنم و روی سایت بگذارم . اتفاقا خیلی هم زیبا و تاثیر گذار میشه با سه تار . البته بصورت تک صدایی و میشه با توجه به امکانات سه تار گاها بصورت دو یا سه صدا هم اجرا کرد (البته نه مثل گیتار با آکوردهای کامل) که اتفاقا خیلی زیباست. یکی از سریعترین و بهترین راه های انتقال قطعه بصورت گوشی هست . من بصورت گوشی میزنم و بعد میشه بای سه تار همون رو نت کرد .
امیدوارم که من هم کمکی کرده باشم.
پاینده باشید.

DesironnA
Friday 26 March 2010, 12:24 PM
خب! با تشکر فراوان از دوست نازنین هممون علی آقا که زحمت کشیدن و ما رو راهنمائی کردن.
خیلی جالبه! توی خیابون اگه از کسی آدرسی رو بپرسیم، گاها دیده میشه که با بی حوصلگی جواب سئوالمون رو میدن! اما اینجا آدم خیالش راحته که اگه مشکل و یا سئوالی درباره موسیقی براش پیش بیاد هیچکس کم لطفی نمی کنه و بی منت برای کمک تلاش میکنه.
واقعا خوشحالم که در چنین جمع مهربون و والا مقامی حضور دارم.
زنده باد همه نت آهنگی ها.
ارادتمند همه، مهیار.

moein babayee
Friday 26 March 2010, 03:45 PM
سلام، سوال جالبیه!

ببینین این کار در بیان کاره آسونیه و کلا آسون به نظر می آد!
ولی این کار رو (تبدیل نت و کلا نت نویسی با گوش دادن آهنگ) کسایی به صورت حرفه ای و اصولی یاد می گیرن که بخوان تو دوره ی دکترای موسیقی شرکت کنن! من شنیدم که یکی از آزموناش اینه که یک آهنگ می زارن باید تا آخر آهنگ کله نت هاش رو با زمانش روی کاغذ بنویسی!
خلاصه در کل کاره سختیه...!

فقط یک نکته ای: دوستان اشاره کردن که همون نت رو با ساز مورد نظر بزن! این کار ممکنه جواب بده ولی عمومیت نداره! دلیلشم اینه که گیتار یک ساز کلاسیکه ولی سه تار و تار سازای سنتی هستن! و همین بزرگترین مشکله!

عین این می مونه که بیایم نت کیبورد رو با گیتار بزنیم! نمی گم نمی شه، می شه ولی عمومیت نداره! چون عمق صدا و طول ماندگاری صدای کیبورد با گیتار زمین تا آسمون فرق داره!

اینا یک سری ریزه کاری هایی هستن که باید بینش رعایت بشه و نت کاملا برگردون بشه که در حقیقت کاره یک فردیه که سوادش در حده دکترای موسیقی باشه و با هر دو ساز به صورت کامل آشنا باشه!

ممنون