PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کی استاده؟ استاد میخای چی کار ؟

nilu
Wednesday 31 March 2010, 06:41 PM
استاد خوب کیه ؟

مهربون باشه ..؟خشن باشه..؟تشویقت کنه..؟خسیس نباش و همه تجربه هاشو به هنرجوهاش بگه

یا بزاره خودشون تجربه کنن ..؟اشکالاتو بگیره یا بزاره خودت متوجه شی..با پا زدن بات کار

کنه یا هرطور که تو راحت بودی...؟ کلاسای 20 دقه ایش 40 دقه طول بکشه یا 10 دقه..؟زیاد تمرین

بده یا کم ...رابطه استاد شاگردی باشه"جدی"یا مثه 2 تا دهست؟ اصلا وقتی نت خوانی و زدن بلد

شدی دیگه چه نیازی به استاد داری..

نظرتون چیه

DesironnA
Wednesday 31 March 2010, 07:12 PM
اصلا استاد وجود خارجی نداره نیلو!
کی به خودش جرات میده توی دنیای هنر به خودش بگه استاد؟؟!!

mohsen1706
Wednesday 31 March 2010, 07:14 PM
سلام چه بحث خوبی
من فقط طرز گرفتن تار و مضراب زدن و جای نت ها رو یاد گرفتم
1سالی همینطوری گذشت و یواش یواش با نتهای کتاب آشنا شدم و هرموقع اشکالی داشتم پدرم کمکم میکرد...
به نظرم استاد خوب استادیه که راهنمای خوبی باشه تا شاگرد بتونه به اشتیاق های درونیش پی ببره...
البته که درست یاد گرفتن خیلی مهمه ولی مهمترین رکن یادگیری خود آدمه
ممنون

(You can see links before reply)

violon13
Wednesday 31 March 2010, 07:22 PM
هیچ کس نمیتونه به خودش بگه استاد چون هنر انقد وسعت داره که عمر آدمی کفاف تجربه این همه رو نداره

DesironnA
Wednesday 31 March 2010, 07:32 PM
دقیقا همون چیزی که من گفتم!!

violon13
Wednesday 31 March 2010, 08:46 PM
آره اما من با توضیح گفتم

mehdihooman
Wednesday 31 March 2010, 10:47 PM
فرقي نمي كنه كه شخص در موسيقي باشه يا در رشته ديگه اما استاد به كسي مي گن كه نسبت به تخصصي كه داره تعهد داشته باشه يعني در اصطلاح دل بسوزونه

EmadS
Wednesday 31 March 2010, 11:11 PM
ببنید ، نباید بگید استاد وجود نداره . هر کسی که از شما تکنیک بهتری داشته باشه و بتونه اون تکنیک رو به شما هم انتقال بده ، میشه استاد . اونی که شما میگید دنیای موسیقی خیلی وسیعه و کسی نمی تونه استاد باشه بحثش فرق داره . اگه شما می خواین اونجوری حساب کنید ، باید بگید خدای موسیقی کیه .
استاد یه کسیه که به یه حد خاصی از یه چیز برسه و تکنیک اون رو بهش کاملاً تسلط پیدا کنه و همچنین از شما بالاتر باشه و بتونه به شما اون رو یاد بده .
این که کاملاً تسلط پیدا کنه ، منظور در یه حد خاصه .

alone_composer
Wednesday 31 March 2010, 11:41 PM
دوستان عزیز سلام.

حرف های جالبی گفته شد که جای تامل دارد. اما یک نکته را دوستان فراموش نکنند استاد به معنای (کسی که چیزی از او یاد می گیریم) الزاما کسی نیست که حتما دارای سطح علمی بالاتر از ما باشد. به عبارت بهتر اینکه صرفا شخصی دارای قابلیتی بیش از ماست شرط لازم و کافی برای مدرس و استاد بودن او نیست بلکه شخص (علاوه بر این) باید دارای ((((قابلیت بالای بیان و انتقال مطلب)))) باشد. متاسفانه این چیزی است که در سیستم آموزشی ما به کل فراموش شده!

فرض کنید شخصی مدرک فوق دکتری در رشته ای دارد و در دانشگاه تدریس می کند به واسطه این مدرک! اما لکنت زبان شدیدی دارد و اصلا نمی تواند مطالب را بیان کند. چنین مدرکی برای (تدریس) به چه دردی می خورد؟؟؟

من تجربه های شخصی خودم را به عنوان یک مدرس معمولی پیانو گفتم. استاد باید فن بیان بسیار قوی داشته باشد.

یکی از دوستان به (صبر) اشاره کرد. صبر که لازمه مدرس بودن است. اصلا بدون فاکتور حوصله و صبر نمی توان نام کسی را استاد و یا مدرس گذاشت.

AliB
Wednesday 31 March 2010, 11:58 PM
ببنید ، نباید بگید استاد وجود نداره . هر کسی که از شما تکنیک بهتری داشته باشه و بتونه اون تکنیک رو به شما هم انتقال بده ، میشه استاد . اونی که شما میگید دنیای موسیقی خیلی وسیعه و کسی نمی تونه استاد باشه بحثش فرق داره . اگه شما می خواین اونجوری حساب کنید ، باید بگید خدای موسیقی کیه .
استاد یه کسیه که به یه حد خاصی از یه چیز برسه و تکنیک اون رو بهش کاملاً تسلط پیدا کنه و همچنین از شما بالاتر باشه و بتونه به شما اون رو یاد بده .
این که کاملاً تسلط پیدا کنه ، منظور در یه حد خاصه .
سلام بر هم ی دوستان خوبم
نظر من این هست که برخی دوستان از اون ور بوم افتادن ! دوست خوبمون هم ابتدای نظرش مثل نظر منه ولی بقیش فرق داره! نظر من هم اینه که در موسیقی ما استاد داریم! در کارهای دیگر هم استاد داریم! اتفاقا تعریف مشخصی هم داره! در رشته های دانشگاهی که کاملا تعریفش آکادمیک هست و قوانین خودش رو داره و در سایر رشته ها هم تعاریف خاصی برای استاد بیان شده! مثلا استاد بزرگ شطرنج! یا استاد هنرهای رزمی ! در رشته های هنری و مخصوصا موسیقی کمی تعریف کردنش سخت تره ولی قابل تعریفه! هر کسی رو نمیشه گفت استاد! برخلاف نظر دوستمون که عقیده دارن هر کس تکنیک بهتری داره و بتونه به شما انتقال بده استاد شماست! من عقیده دارم به این شخص میگن معلم! یا مربی! که ممکنه در هر سطحی باشه و در یک سطحی شما رو بتونه ارتقاع بده! ببینید همونطور که در دانشگاه کسی با مدرک دکترا از استادیار مثلا شروع میکنه و باید سنواتی رو بگذرونه و تالیفاتی داشته باشه و خلاصه یک سری فاکتور های مشخص ، در موسیقی هم همینطوره ، میشه فاکتورهایی رو بیان کرد(از نظر شخصی خودم بطور مثال) اینکه سابقه ی کار فرد و آثارش و تحصیلاتش حالا چه آکادمیک و چه بطور عملی ، اینکه به دانش موسیقی مسلط باشه ، اطلاعات وسیعی داشته باشه! صاحب اندیشه و سبک باشه (اگر آهنگساز و یا نوازنده است ) و و و ... همه ی اینها فاکتور هایی هستند که باید بیش از اینهایی که من ذکر کردم در وجود یک فرد جمع بشه و بعد تازه اون سیر و سلوک معنوی و اخلاقی هم در وجودش اتفاق افتاده باشه(در موسیقی و بطور خاص موسیقی ایرانی مثلا) تا بشه بهش گفت ""استاد"" ! ولی ما داریم اساتید رو و داشتیم در موسیقیمون ... مثلا اگر به ابوالحسن خان صبا اگر نگیم استاد پس به کی باید بگیم؟ اگر به استاد حسن کسایی نگیم استاد به کی باید بگبم؟ اگر به استاد شهناز نگیم استاد به کی باید بگیم؟ اگر به استاد هرمزی نگیم استاد به کی باید بگیم؟ اگر به استاد بنان نگیم استاد به کی باید بگیم؟
مشکل امروز ما رواج سطحی نگری و اختلاط همه ی مفاهیم اساسی و اصولیست .... کیلویی کیلویی هر عنوانی رو مثل نقل و نبات بکار می بریم برای هر کسی ...
و اما در مورد سوال اول که از آخر جواب می دم :دی
استاد یا معلم یا مربی خوب کسیست که عشق به کارش و رسالتی که بر عهده داره از اعماق وجودش بجوشه! وقتی این در درونش بود باقی کارها حله! گاهی به مهر و تشویق گاهی به جدیت و سخت گیری اما با گشاده دستی هر آنچه میکنه برای تربیت نسلیست سرفراز تر از نسل خودش و برای تربیت شاگردانی که راه او رو بهتر از خودش ادامه بدن .... اگر کسی رفتارش با این ملاک ها جور در نمیاد ، او معلم نیست ...
پاینده باشید

alone_composer
Thursday 1 April 2010, 08:45 AM
اینکه سابقه ی کار فرد و آثارش و تحصیلاتش حالا چه آکادمیک و چه بطور عملی ، اینکه به دانش موسیقی مسلط باشه ، اطلاعات وسیعی داشته باشه! صاحب اندیشه و سبک باشه (اگر آهنگساز و یا نوازنده است ) و و و ... همه ی اینها فاکتور هایی هستند که باید بیش از اینهایی که من ذکر کردم در وجود یک فرد جمع بشه و بعد تازه اون سیر و سلوک معنوی و اخلاقی هم در وجودش اتفاق افتاده باشه(در موسیقی و بطور خاص موسیقی ایرانی مثلا) تا بشه بهش گفت ""استاد"" !
پاینده باشید

دوست عزیز با اینکه با تمامی سخنان شما مافق هستم ولی در راستای پست قبلی ام می بینید که شما هم هیچ اشاره ای به قدرت بیان بالا و توان فهماندن قوی مطالب و انتقال آنها نکرده اید و به مدرک و سوابق اشاره داشتید.

این مدرک به چه دردی می خورد وقتی شخصی توان رساندن مطالب را نداشته باشد؟ این مدرک به چه دردی می خورد وقتی کسی نمی تواند مطالب را در قالب یک سلسه مراتب مرتب و تدوین شده به هنر جو ارائه دهد؟

این سلسه مراتبی که در دانشگاه فرمودید نیز متاسفانه باز بدون درنظر گرفتن همین مساله است. شخص فوق دکتری که هیچ اگر خدای یک علم هم باشد (الزاما) انتقال دهنده قوی برای آن علم نیست. نوشته اید: به دانش موسیقی مسلط باشد، به تدریس صحیح و طبقه بندی شده موسیقی چطور؟؟؟

این نقصی است که در سیستم آموزشی ما وجود دارد ما دنبال یک شخص با مدرک بالا برای تدریس می گردیم و نه دنبال (یک متخصص در امر تدریس)

گذشته از این نکاتی که در مورد سلوک معنوی و اخلاقی در حوزه استادی موسیقی گفتید کاملا درست و زیباست.

با تشکر از شما

defectorsat
Thursday 1 April 2010, 10:16 AM
استاد خوب استادي كه پولكي نباشه عاشق موسيقي باشه هنر شو انتقال بده
نه اينكه واسه امرار معاش درس بده .

Porya
Thursday 1 April 2010, 10:34 AM
سلام

alone_composer عزیز حرفای خیلی قشنگی میزنید .یک نکته رو عرض کنم که همین قدرت انتقال هم که فرمودی نیازمند یک دوره اموزشی هست که مدرس رو با نحوه درست تدریس و برنامه ریزی اشنا میکنه . پس این مشکل هم برای عده ای که بیان شیوا و رسایی ندارن قابل حل شدنه .

به شخصه برخورد کردم استادی تو دانشگاه ، با وجود این که صدای ارومی داشت و خجالتی بود ، خیلی خیلی بهتر از اساتیدی که با اب و تاب درس میدادن ، تدریس میکرد .

شما تو فوتبال هم در نظر بگیری ، مربی ها باید از یکسری مراحل عبور کنن تا مدرک مربی گری بگیرن . هیچ فوتبالیستی به خاطر این که چند سال اقای گل شده ، قرار نیست بدونه گذروندن مراحل مربی گری ، مربی بشه .

EmadS
Thursday 1 April 2010, 12:20 PM
آقایون خوب من مگه چی گفتم ؟ خوب گفتم بتونه هنرش رو به بقیه هم انتقال بده . بتونه یعنی توانایی و قدرت انتقال رو داشته باشه دیگه . . .

mehdihooman
Thursday 1 April 2010, 01:09 PM
استاد خوب استادي كه پولكي نباشه عاشق موسيقي باشه هنر شو انتقال بده
نه اينكه واسه امرار معاش درس بده .

فكر مي كنم اين يه كم شعاري باشه . بالاخره هر كس براي زندگي احتياج به يك كار داره و پول در آوردن از اون كار . من با توجه به برخوردهايي كه با بعضي اساتيد مهم داشتم حس كردم هرچي سطح اونا بالاتر هست دلبستگيشون به پول بيشتر هست .
ولي به نظر من مهم اينه كه با وجود اينكه اون استاد از اين راه پول در مي آره . نسبت به شاگرداش تعهد داشته باشه و بتونه اونها رو روانشناسي كنه تا به وسيله اين روانشناسي درست مطالب رو به اونها به نحو بهتري ارائه بده . (‌به اين مي گن همون تعهد نسبت به تخصص )

nilu
Thursday 1 April 2010, 05:38 PM
میدونین ،اخه من میگم اگه منم کتاب 1و2 هنرستان خالقی رو با چند تا کتاب دیگه تموم کنم ، بعدهم تماتم نت ها و نت خونی رو هم بلد بشم، زدنمم قابل قبول باشه ..

بعد هم یه امتحان مدرک نوازندگی بدم....به منم میشه گفت استاد یا نه ؟؟ میشه دیگه

M8H
Thursday 1 April 2010, 05:47 PM
میدونین ،اخه من میگم اگه منم کتاب 1و2 هنرستان خالقی رو با چند تا کتاب دیگه تموم کنم ، بعدهم تماتم نت ها و نت خونی رو هم بلد بشم، زدنمم قابل قبول باشه ..

بله میشه گفت استاد.
ولی:
استاد بودن به داشتن مدرک که نیست.
الان خیلی ها هستن مدرک دارن ولی هیچی حالیشون نیست.

کسی که کارش درست باشه به اون میگن استاد.
حالا هر کسی در یک چیزی استاد هستش.
یکی توی آهنگسازی.یکی توی نوازندگی.یکی توی تنظیم و....!
نمیدونم منظورمو تونستم خوب برسونم یا نه!

Solo
Thursday 1 April 2010, 06:32 PM
دوستان عزیز سلام.

حرف های جالبی گفته شد که جای تامل دارد. اما یک نکته را دوستان فراموش نکنند استاد به معنای (کسی که چیزی از او یاد می گیریم) الزاما کسی نیست که حتما دارای سطح علمی بالاتر از ما باشد. به عبارت بهتر اینکه صرفا شخصی دارای قابلیتی بیش از ماست شرط لازم و کافی برای مدرس و استاد بودن او نیست بلکه شخص (علاوه بر این) باید دارای ((((قابلیت بالای بیان و انتقال مطلب)))) باشد. متاسفانه این چیزی است که در سیستم آموزشی ما به کل فراموش شده!

فرض کنید شخصی مدرک فوق دکتری در رشته ای دارد و در دانشگاه تدریس می کند به واسطه این مدرک! اما لکنت زبان شدیدی دارد و اصلا نمی تواند مطالب را بیان کند. چنین مدرکی برای (تدریس) به چه دردی می خورد؟؟؟

من تجربه های شخصی خودم را به عنوان یک مدرس معمولی پیانو گفتم. استاد باید فن بیان بسیار قوی داشته باشد.

یکی از دوستان به (صبر) اشاره کرد. صبر که لازمه مدرس بودن است. اصلا بدون فاکتور حوصله و صبر نمی توان نام کسی را استاد و یا مدرس گذاشت.

اینکه اگر شما چیزی از کسی یاد بگیرید اون استاد شماست کاملا اشتباه هست !!
احترام کسی که چیزی به شما یاد داده واجب هست ولی دلیل نمیشه اون استاد شما باشه .

اگر کسی توی دوران نوزادی شما مثلا 2-3 بار به شما شیر داده باشه اون مادر شماست ؟
درسته که احترام اون شخص واجبه ولی مادر شما فرد دیگری هست .

اینکه استاد بودن مدرک نیاز نداره حرف درستی هست
کلا یه هنرمند چه زمانی هنرمند شناخته میشه ؟
یه هنرمند زمانی هنرمند هست که بتونه هنر خودش رو نشون بده !
حالا به قول alone_composer یه تحصیل کرده ی زبان که نتونه درست تلفظ کنه مطمئنا استاد خوبی نمیتونه باشه .
کسی رو به عنوان استاد خود بپذیرید که حداقل تا میونه ی راه شمارو راهنمایی کنه و اگر روزی دیدین استادی دارید که میتونه الگوی شما باشه اون استاد بهترین استاد برای شماست .

defectorsat
Thursday 1 April 2010, 06:33 PM
فكر مي كنم اين يه كم شعاري باشه . بالاخره هر كس براي زندگي احتياج به يك كار داره و پول در آوردن از اون كار . من با توجه به برخوردهايي كه با بعضي اساتيد مهم داشتم حس كردم هرچي سطح اونا بالاتر هست دلبستگيشون به پول بيشتر هست .
ولي به نظر من مهم اينه كه با وجود اينكه اون استاد از اين راه پول در مي آره . نسبت به شاگرداش تعهد داشته باشه و بتونه اونها رو روانشناسي كنه تا به وسيله اين روانشناسي درست مطالب رو به اونها به نحو بهتري ارائه بده . (‌به اين مي گن همون تعهد نسبت به تخصص )

دوست عزيز من قصد بي احترامي به اساتيد ندارم يه وقت سو تفاهم نشه
ولي بار ها شده من اصلا تمرين نكردم رفتم كلاس استادم راضي بوده بار ها شده 100‌ % آماده بودم رفتم كلاس ايراد هاي الكي ازمن گرفته شده شده قطعي حفظ بودم از بس تمرينش كردم اما 6 ماه طول كشيده شده تا برم درس بعدي در صورتي كه همون قطعه رو پيش يه استاد ديگه كه زدم هيچ ايرادي نتونسته بگيره .
من فكر مي كنم استاد در درجه اول بايد به كارش عشق داشته باشه تا واسه امرار معاش خدايي نكرده نه خودش و بد نام كنه و نه لطمه به هنر بزنه.
البته هنر جو هم همين جور كه با اين برخوردا زده نشه .

am3000
Thursday 1 April 2010, 07:42 PM
عرض ادب خدمت همه دوستان....

خیر...در اینصورت باید به شما گفت معلم نه استاد....البته رسم غلطی بوجود اومده که هر کسی به هر کلاسی که میره به آموزگار کلاس میگه استاد...این (با اینکه غلط مصطح هست)معنی عامیست که امروزه برای "استاد "بوجود آمده و معادل "هنرآموز"ه و نباید با معنی "خاص" استاد اشتباه بشه.

M8H
Thursday 1 April 2010, 08:00 PM
عرض ادب خدمت همه دوستان....

خیر...در اینصورت باید به شما گفت معلم نه استاد....البته رسم غلطی بوجود اومده که هر کسی به هر کلاسی که میره به آموزگار کلاس میگه استاد...این (با اینکه غلط مصطح هست)معنی عامیست که امروزه برای "استاد "بوجود آمده و معادل "هنرآموز"ه و نباید با معنی "خاص" استاد اشتباه بشه.

به هر کسی که در رشته ای معلومات کافی و.... داشته باشه میگن استاد.

حالا میشه دوست عزیز یه من توضیح بدین که به چه کسی میگن استاد؟:39:

am3000
Thursday 1 April 2010, 10:25 PM
به هر کسی که در رشته ای معلومات کافی و.... داشته باشه میگن استاد.

حالا میشه دوست عزیز یه من توضیح بدین که به چه کسی میگن استاد؟:39:

عرض کنم که پاسخ جنابعالی رو علی عزیز پیشتر داده...از اونجاییکه توضیح ایشون رو خیلی خوب میدونم و نظر خودم هم مثل ایشونه؛توضیح ایشون رو عینآ نقل میکنم:

......در موسیقی ما استاد داریم! در کارهای دیگر هم استاد داریم! اتفاقا تعریف مشخصی هم داره! در رشته های دانشگاهی که کاملا تعریفش آکادمیک هست و قوانین خودش رو داره و در سایر رشته ها هم تعاریف خاصی برای استاد بیان شده! مثلا استاد بزرگ شطرنج! یا استاد هنرهای رزمی ! در رشته های هنری و مخصوصا موسیقی کمی تعریف کردنش سخت تره ولی قابل تعریفه! هر کسی رو نمیشه گفت استاد! برخلاف نظر دوستمون که عقیده دارن هر کس تکنیک بهتری داره و بتونه به شما انتقال بده استاد شماست! من عقیده دارم به این شخص میگن معلم! یا مربی! که ممکنه در هر سطحی باشه و در یک سطحی شما رو بتونه ارتقاع بده! ببینید همونطور که در دانشگاه کسی با مدرک دکترا از استادیار مثلا شروع میکنه و باید سنواتی رو بگذرونه و تالیفاتی داشته باشه و خلاصه یک سری فاکتور های مشخص ، در موسیقی هم همینطوره ، میشه فاکتورهایی رو بیان کرد(از نظر شخصی خودم بطور مثال) اینکه سابقه ی کار فرد و آثارش و تحصیلاتش حالا چه آکادمیک و چه بطور عملی ، اینکه به دانش موسیقی مسلط باشه ، اطلاعات وسیعی داشته باشه! صاحب اندیشه و سبک باشه (اگر آهنگساز و یا نوازنده است ) و و و ... همه ی اینها فاکتور هایی هستند که باید بیش از اینهایی که من ذکر کردم در وجود یک فرد جمع بشه و بعد تازه اون سیر و سلوک معنوی و اخلاقی هم در وجودش اتفاق افتاده باشه(در موسیقی و بطور خاص موسیقی ایرانی مثلا) تا بشه بهش گفت ""استاد"" ! ولی ما داریم اساتید رو و داشتیم در موسیقیمون ... مثلا اگر به ابوالحسن خان صبا اگر نگیم استاد پس به کی باید بگیم؟ اگر به استاد حسن کسایی نگیم استاد به کی باید بگبم؟ اگر به استاد شهناز نگیم استاد به کی باید بگیم؟ اگر به استاد هرمزی نگیم استاد به کی باید بگیم؟ اگر به استاد بنان نگیم استاد به کی باید بگیم؟
مشکل امروز ما رواج سطحی نگری و اختلاط همه ی مفاهیم اساسی و اصولیست ....
کیلویی کیلویی هر عنوانی رو مثل نقل و نبات بکار می بریم برای هر کسی ...
پاینده باشید
از طرفی من نمیدونم چه اصراری هست حتمآ ازلقب" استاد" برای هر کسی استفاده بشه!؟
عرفآلقب استاد در موسیقی ایرانی مرسوم هست و دارای یک بار معنوی هست و در انواع دیگه مرسوم نیست...من ندیدم جایی بنویسن استاد یهودی منوهین!گرچه ایشون هم نوازنده خوبی بوده هم معلم خوبی بوده و هم انسان خوبی.

DesironnA
Thursday 1 April 2010, 11:06 PM
آقا با همه این گفتمان ها!! من بازم میگم!! استاد نداریم!! خبره و اینکاره داریم اما استاد نمی شه گفت.
مگه هنر ته داره و کسی هم به تهش رسیده که بهش بگن استاد؟؟

nilu
Monday 5 April 2010, 08:24 PM
میدونین من میگم مثلا شمایی که تازه هنرجوی یه رشته موسیقی شدین از کجا میتونی تشخیص بدی

که استادت واقعا استاده یا نه .."استاد" منظورم اون چیزی که تو عرف هست نه اون چیزی که شما

صداش میکنین... مثلا خود من هنوز نمیدونم استادم واقعا استاده یا چون همه میگن استاد منم باید

بگم استاد...ملاک شماها واسه تشخیص چیه ؟

Fereshteh_Baran
Tuesday 6 April 2010, 06:18 AM
با درود به همه دوستان

من برای یاد گیری کیبرد و پیانو تا حالا 5-6 تا کلاس عوض کردم تجربیات من در مورد استاد این بود: استاد باید بیشتر از نوشته های کتاب، تجربیات خودش رو در اختیار هنرجو قرار بده و از اون مهم تر این که نخواد به قول معروف از سر وته کار بزنه و یک مسئله دیگه هم اینه که هنرجوهاشو باهم مقیاس نکنه یعنی فکر نکنه چون اون قبلیه دو ماه طول کشید تا یه مورد را یاد بگیره با من هم همین زمان را طی کنه شاید مال من سه ماه طول بکشه شاید یه ماه. به نظر من داشتن همت و عشق برای یادگیری موثر تر از یک استاد است. یعنی اگه استاد خوب باشه و من دل به درس ندم چه فایده؟

كوروش88
Tuesday 6 April 2010, 07:42 AM
اول از همه ، در اينكه ما براي ياد گيري موسيقي به استاد نياز داريم حرفي توش نيست . چون ما هر چقدر هم كه استعداد و توانايي داشته باشيم باز هم گوشه ها و نكته هايي هست كه تجربه يك استاد مي تونه اون رو به ما ياد بده .
بعدش ، استاد به نظر اين حقير به كسي مي گويند كه :
1- دانش و علم اون رشته را داشته باشه. ( چه بهتر كه تحصيلات آكادميك هم باشه ).
2- تجربه كافي داشته باشه .( در حدي كه با هر سطح شاگرد بتونه كار كنه ).
3- روانشناس خوبي باشه . ( روحيات هر فرد رو درك كنه و تفاوت انسانها رو در ياد گيري بفهمه .)
4- اعتماد به نفس داشته باشه .( باعث انتقال اين اعتماد به نفس به شاگرد خواهد شد .)
5- در كار خودش اول ، حرفه اي كه داره رو قرار بده بعد پول.
6- هميشه سعي كنه شاگردهايي پرورش بده كه از خودش يك قدم جلوتر باشند.
7- تواضع داشته باشه .( مخصوصا در مواردي كه چيزي رو نمي دونه و شاگردي بهش ياد مي ده ).
8- اخلاق حرفه اي داشته باشه .( نزدن براي ساير استادها ، تحقير نكردن ساير استادها و....).
9- حتي الامكان به روز باشه و علم روز موسيقي رو هم اطلاع داشته باشه و هميشه دنبال تكنيكها و چيزهاي جديدي در زمينه موسيقي باشه. ( در يك سطح و يك جا ماندن براي استاد بزرگترين آفت است ).
10- منظم و منضبط باشه .
11- با اخلاق باشه و امانتدار ( در ايران زمين ما نيستند ، اما هستند در بلادي كه وقتي خانمي يا دختري پيش استادي كار مي كند ، استاد شاگردش را به چشم يك غزال زيبا مي بيند و خودش را شير بيشه .)
12- اگر خوش اخلاق هم باشد كه ديگه بهتر.!
اگراينها را داشت ، ديگه زياد مهم نيست كه مي خواهد موسيقي را چطور ياد بدهد ، با پا زدن ، يا با شمارش ، و....
اين خصوصيات يك استاد خوبه.!

( گفتا: يافت مي نشود ، جسته ايم ما /گفتم : آنكه يافت مي نشود ، آنم آرزوست.)

ashkeiran
Tuesday 6 April 2010, 09:04 AM
سلام با این تفاصیل حالا میشه یک استاد حرفه ای کیبورد رو معرفی کنید برای تهران البته.

آناهيتا 79
Tuesday 6 April 2010, 12:26 PM
جناب كوروش خان :
واسه چي مي فرمائيد در ايران هم اين چيزها نيست ؟:
- با اخلاق باشه و امانتدار ( در ايران زمين ما نيستند ، اما هستند در بلادي كه وقتي خانمي يا دختري پيش استادي كار مي كند ، استاد شاگردش را به چشم يك غزال زيبا مي بيند و خودش را شير بيشه .)
از ما دخترها بپرسيد ! تو رو خدا يه خورده شجاعت داشته باشيم ! :sدر ايران هم استادهايي هستند كه شير بيشه اند . ( نمونه دارم ، خودم نه ، اما دوستايي دارم كه با استادشون مشكل پيدا كردند).

M8H
Tuesday 6 April 2010, 01:33 PM
سلام با این تفاصیل حالا میشه یک استاد حرفه ای کیبورد رو معرفی کنید برای تهران البته.
دوست عزیز اگه جدی استاد خوب میخوای به من پیام خصوصی بده تا یه استاد توووووپ بهت معرفی کنم.

am3000
Tuesday 6 April 2010, 09:01 PM
جناب كوروش خان :
- با اخلاق باشه و امانتدار ( در ايران زمين ما نيستند ، اما هستند در بلادي كه وقتي خانمي يا دختري پيش استادي كار مي كند ، استاد شاگردش را به چشم يك غزال زيبا مي بيند و خودش را شير بيشه .)
از ما دخترها بپرسيد ! تو رو خدا يه خورده شجاعت داشته باشيم ! :sدر ايران هم استادهايي هستند كه شير بيشه اند . ( نمونه دارم ، خودم نه ، اما دوستايي دارم كه با استادشون مشكل پيدا كردند).

البته فکر کنم کوروش عزیز هم همینو گفتن...منتها از افعال معکوس استفاده کردن!

MEHRNAM
Tuesday 6 April 2010, 11:43 PM
جناب كوروش خان :

:41::41::41::41::41: متاسفانه همین طوره... آخه تو ایران کجاش خانوما به چشم غزال زیبا دیده نمیشن که کلاس موسیقی دومیش باشه؟... بسیار جای افسوس داره ... کسانی که ما استاد خطابشون میکنیم واقعا" کجا هستن و کی هستن... اونها که اسم خودشونو میذارن هنرمند هنوز زیر باران نرفته اند و چشمان خود را نشسته اند!!!!! این جمله از آندره ژید هم شعار همه مردم ایران است : " سعی کن عظمت در نگاه تو باشد نه در چیزی که به آن مینگری" !!!!!!! کاش همه چیز از حالت شعار درمیومد؛ من که خسته شدم.:31:
در یک جمله استاد پیش از هر چیز باید انسان باشد. (معنی انسان آنقدر وسیع است که زبان من قادر به گفتن نیست!!!!!)

كوروش88
Wednesday 7 April 2010, 06:24 AM
درود
آنا هيتا خانم
من در يك تاپيكي گفتم ، شجاعت شما را تحسين مي كنم ، فرموديد : جسارت كردم نه شجاعت.
اما يك بار ديگه هم مي گم : شما شجاعتي داريد كه حداقل من نداشته و ندارم .
پس بگذاريد يك بار هم من در اين سايت شجاعت به خرج بدهم و حداقل از گفته ام دفاع كنم :
در بزرگ مملكت ما چيزي كه بسيار در هنر و ادبيات در هر زمينه آن شايع شده و به صورت يك اپيدمي در آمده ، خود سانسوري است ، و در هر جا به نوعي : ترس از سانسور ، حذف گفته ها ، حذف تاپيك و... ودر مقابل ، آن چيزي كه رشد كرده : درلفافه حرف زدن ، دو پهلو حرف زدن ، و .... است . اين حقير اگر گفتم در ايران زمين ما اينگونه نيست ، يعني هست ، اشتباه از من بود كه در زمان استفاده از به قول دوست خوبم am3000 افعال معكوس بعد از نيستند يك علامت تعجب نگذاشتم (!) و با اين علامت در لفافه حرفم را نزدم. كه از اين بابت از شما عذر مي خواهم و به شما حق مي دهم كه برداشت ديگه اي داشته باشيد.
در ضمن براي فهميدن اينجور چيزها نيازي به دختر بودن نيست . زيرا چنان عطر آن ! هواي هنر ديارمان را پر كرده كه در هر هنركده اي بايد ماسك زده وارد شويم.
(يا حق.)

هيچ مي داني چرا ، چون موج
در گريز از خويشتن ، پيوسته مي كاهم ؟
زان كه بر اين پرده تاريك
اين خاموشي نزديك
آنچه مي خواهم نمي بينم
و آنچه مي بينم نمي خواهم.

آناهيتا 79
Wednesday 7 April 2010, 12:15 PM
سلام كوروش خان :
ببخشيد كه دير جواب مي دم .هميشه يه 24 ساعت از زمان عقبم.
ممنون از اينكه توضيح داديد . لطف شما هميشه شامل حال من بوده ، و ببخشيد كه يه خرده عصباني شدم . :9:

- آموزگار بد پيام راستين را برمي گرداند
و با گفتارش خرد و انديشه نيك را پريشان
و شيوه درست زندگي را تباه مي كند.

آشو زرتشت.

- آموزش درست و خردمندانه آموزگار آگاه ،
بهترين چيزهاست.

آشو زرتشت.

r_a_m_i_n
Monday 10 May 2010, 11:44 PM
استاد خوب کیه ؟

مهربون باشه ..؟خشن باشه..؟تشویقت کنه..؟خسیس نباش و همه تجربه هاشو به هنرجوهاش بگه

یا بزاره خودشون تجربه کنن ..؟اشکالاتو بگیره یا بزاره خودت متوجه شی..با پا زدن بات کار

کنه یا هرطور که تو راحت بودی...؟ کلاسای 20 دقه ایش 40 دقه طول بکشه یا 10 دقه..؟زیاد تمرین

بده یا کم ...رابطه استاد شاگردی باشه"جدی"یا مثه 2 تا دهست؟ اصلا وقتی نت خوانی و زدن بلد

شدی دیگه چه نیازی به استاد داری..

نظرتون چیه
واقعا من نتونستم متوجه بشم يه استاد بايد كدوم اين خصوصيات كه نيلو گفتو داشته باشه.....چون همه جورشو ديدم...هم استاد خشنه شاگرداي خوبي تحويل داده هم مهربونه...هم استادي كه لقمه رو ميذاره تو دهن شاگرد ...شاگرد خوبي تربيت كرده هم استادي كه شاگردو ول ميكنه تا خودش دنبالش باشه
واقعا همه خصوصياتي كه گفتيو هم يه استاد ميتونه داشته باشه هم نه...من كه نفهميدم كدوم بهتره:46:

r_a_m_i_n
Monday 10 May 2010, 11:55 PM
و دوستان من
به نظر من واسه كسي كه تازه ميخواد سازو شروع كنه....شخصي كه 10 سال ساز زده ميشه استاد
واسه كسي كه 5 سال ساز زده....شخصي كه 20 سال ساز زده ميشه استاد
و واسه كسي كه 20 سال ساز زده ...شخصي كه 40 سال ساز زده ميشه استاد
و واسه كسي كه 40 سال ساز زده اساتيد 80 ساله يا كساني كه در قيد حيات نيستن ميشه استاد
نهايتا به معناي واقعي هميشه هم استاد وجود داره و هم وجود نداره....و بستگي به سطح هنريه ما داره كه كي واسمون حكم استاد رو داره
اساتيدي كه آقاي adlib به نام استاد نام برد هيچكدوم در قيد حيات نبودند
و مسلما اشخاصي مثل ساكت و عليزاده و غيره هم بعد از فوت ( البته اميدوارم 100 سال عمرشون باشه ) 100% لقب استادي ميگيرن
پس چرا هميشه مياييد به اونايي كه يا 80 سالشونه يا در قيد حيات نيستند لقب استاد ميديد؟ اطمينان داشته باشيد كه نسل بعد از ما به اين اشخاصي كه الان خوب ساز ميزنند ولي ما بهشون نميگيم استاد...لقب استاد ميدند

r_a_m_i_n
Tuesday 11 May 2010, 12:06 AM
میدونین من میگم مثلا شمایی که تازه هنرجوی یه رشته موسیقی شدین از کجا میتونی تشخیص بدی

که استادت واقعا استاده یا نه .."استاد" منظورم اون چیزی که تو عرف هست نه اون چیزی که شما

صداش میکنین... مثلا خود من هنوز نمیدونم استادم واقعا استاده یا چون همه میگن استاد منم باید

بگم استاد...ملاک شماها واسه تشخیص چیه ؟

نيلو يه سد بزرگ بعد از اينكه كتاب 1.2.3 هنرستانو زدي جلو راهته كه اسمش رديفه...بعضيا ميگن 5 ساله ياد ميگيري بعضيا هم ميگن تا آخر عمر هم بزنيش نمبتوني دركش كني
البته اشخاصي كه ازت امتحان مربي گري ميگيرن همه از اين پير مردهاي قديمي سبك هستن كه بايد تو زدن رديف واقعا راضيشون كني
البته موسيقي تيوري هم داره كه اونم چندان آسون نيس
در مورد استادت هم...بخاطر اين نميدوني استاده يا نه چون هنوز سطح نوازندگيت به حدي نرسيده كه بتوني در موردش قضاوت كني
بدون وقتش كه برسه خودت ميفهمي و نيازي نداري از كسي بپرسي

r_a_m_i_n
Tuesday 11 May 2010, 12:16 AM
دوستان اينقدر واسه استاد بودن تعصب نداشته باشيد ...از طرفي با حرف بعضياتون استاد وجود خارجي نداره و چيزي كه شما از استاد انتظار داريد حتي شامل كسايي و خالقي و صبا هم نميشه...از طرفي هركس 4تا كتاب زد ميشه استاد
كلا واسه هيچ چيزي تو زندگي تعصب نداشته باشيد....چون تعصب آدمو كور ميكنه و باعث ميشه چشم حقايقو نبينه
( دوستان خرده گير....نگفتم غيرت نداشته باشيد....گفتم تعصب نداشته باشيد)

hdhamid
Tuesday 11 May 2010, 05:30 AM
وا .. میت از گور کشیدین بیرون .... این بحث مال n ماه پیش بوداااااااااااا!!
من که یه استاد داشتم .. یعنی دارم .. ان شاءالله 120 سال زنده باشن... خیـــلی گلن...
استاد هم داریم... کی گفته نداریم؟؟!! مگه علم تموم میشه ؟؟ پس این همه استاد دانشگاه چیه ؟ اینم مثل اونه دیگه .. هنرم تموم نمیشه.. ولی یکی باید باشه آموزه ها رو به نسل بعدی منتقل کنه!! اونم اسمش استاده... اونکه میگن استاد نداریم تو موسیقی.. اینا دیگه تعارفهای عامیانس..
البته ببخشینا...
در اون مورد ناموسی هم شرمنده :31: .. کل مملکت خرابه... اونم که شما میفرمایین.. جزئی از کل مملکت هست دیگه!!!

r_a_m_i_n
Tuesday 11 May 2010, 01:46 PM
وا .. میت از گور کشیدین بیرون .... این بحث مال n ماه پیش بوداااااااااااا!!
من که یه استاد داشتم .. یعنی دارم .. ان شاءالله 120 سال زنده باشن... خیـــلی گلن...
استاد هم داریم... کی گفته نداریم؟؟!! مگه علم تموم میشه ؟؟ پس این همه استاد دانشگاه چیه ؟ اینم مثل اونه دیگه .. هنرم تموم نمیشه.. ولی یکی باید باشه آموزه ها رو به نسل بعدی منتقل کنه!! اونم اسمش استاده... اونکه میگن استاد نداریم تو موسیقی.. اینا دیگه تعارفهای عامیانس..
البته ببخشینا...
در اون مورد ناموسی هم شرمنده :31: .. کل مملکت خرابه... اونم که شما میفرمایین.. جزئی از کل مملکت هست دیگه!!!
ماهي رو هروقت از آب بگيري تازس
خب موضوع تاپيك اين بود ديگه
بله درست ميگي...خانه از پايبست ويران است

paolo
Saturday 8 January 2011, 10:10 PM
خارج از همه ی این کامنتها استاد کسی هم هست(ردر واقع کسی ست) که روحش همپایه ی اون هنر(یا علم یا هر چیز دیگه ای) بالا اومده باشه.اشتباه نشه منظورم بینش و بصیرت واکاوی نیست، ببینید یه حسه..خیلی ها درکش می کنن..خیلی ها هم نه...باید تو دهن بچرخه (در اصل تو ذهنت) استاد...انقدر تو ذهنت چرخیده که دیگه نتونی نگه داری و پرتش می کنی بیرون این کلمه رو و تا آخر عمرت این آدمو استاد می دونی با تمام وجود و بی غرض می دونی که چقدر چیز یادت داده