PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ربع پرده چیست؟!

mtb
Monday 12 April 2010, 07:25 PM
سلام دوستان عزیز. در تاپیکی که مشاهده میکنید در مورد ربع پرده ها در موسیقی بحث و گفتگو خواهیم کرد. بزارید اینجوری بگم که اصلا" ربع پرده چیه؟ از چه زمانی وارد موسیقی ایرانی شده؟ چه
کسی تونسته ربع پرده رو در موسیقی پیدا کنه؟ اصلا" آیا برای اولین بار ایرانی ها اون رو پیدا کردند؟
چه سازهایی قابلیت نواختن ربع پرده رادارند؟ و سوالاتی از این قبیل...
تا آنجا که من می دانم ربع پرده در بین فواصل یک پرده ای وجود دارد و حس وحال خاصی به آهنگ می دهد و آن را با علایم تغییر دهنده ای با نام های سُری و کُرُن نشان میدهند. اگر نت زیرتر شود
از سُری و اگر بم تر شود از کُرُن استفاده می کنیم. وسازهایی که میتونن ربع پرده را بنوازند تا آنجا که من اطلاع دارم سازهایی مثل: ویلن(ساز خودم):21ox66r: سنتور و تار رو میشناسم. لطفا" دوستان هر کسی که اطلاعاتی در این زمینه داره بیاد حرف هاش رو بگه و هرکسی هم سوالی داره بپرسه تا دوستانی که اطلاعاتی در آن زمینه دارند نظراتشان را بگویند تا بقیه دوستان و همچنین خودم با گفتگو با همدیگر بتوانیم از این مطالب اطلاعات خوب و قابل قبولی را برداشت کنیم.

you3f
Monday 12 April 2010, 09:18 PM
سلام دوستان عزیز. در تاپیکی که مشاهده میکنید در مورد ربع پرده ها در موسیقی بحث و گفتگو خواهیم کرد. بزارید اینجوری بگم که اصلا" ربع پرده چیه؟ از چه زمانی وارد موسیقی ایرانی شده؟
چه کسی تونسته ربع پرده رو در موسیقی پیدا کنه؟ اصلا" آیا برای اولین بار ایرانی ها اون رو پیدا کردند؟
چه سازهایی قابلیت نواختن ربع پرده رادارند؟ و سوالاتی از این قبیل...
تا آنجا که من می دانم ربع پرده در بین فواصل یک پرده ای وجود دارد و حس وحال خاصی به آهنگ می دهد و آن را با علایم تغییر دهنده ای با نام های سُری و کُرُن نشان میدهند. اگر نت زیرتر شود
از سُری و اگر بم تر شود از کُرُن استفاده می کنیم. وسازهایی که میتونن ربع پرده را بنوازند تا آنجا که من اطلاع دارم سازهایی مثل: ویلن(ساز خودم):21ox66r: سنتور و تار رو میشناسم. لطفا" دوستان هر کسی که اطلاعاتی در این زمینه داره بیاد حرف هاش رو بگه و هرکسی هم سوالی داره بپرسه تا دوستانی که اطلاعاتی در آن زمینه دارند نظراتشان را بگویند تا بقیه دوستان و همچنین خودم با گفتگو با همدیگر بتوانیم از این مطالب اطلاعات خوب و قابل قبولی را برداشت کنیم.
"ربع پرده در بین فواصل نیم پرده ای قرار دارد"
میشه گفت موسیقی که از فواصل ربع پرده در آن استفاده میشه(سنتی"ایرانی") زیبایی و جمال داره. و موسیقی غربی که از پرده و نیم پرده استفاده میشه شکوه و جلال داره.
فواصل یک هشتم پرده هم وجود دارند که من بیشتر در موسیقی های قدیم هند شنیدم. چون چنین فواصلی به گوش ما اشنا نیست تصور میکنیم که فالش میخونن ولی در نظر خودشون کاملا صحیح میخونن.
موسیقی ایرانی هم تقریبا همین طوره. فواصل ربع پرده ای برای گوش غربی ها نا آشناست. البته الان که دیگه موسیقی ایرانی در غرب هم تا حدودی شناخته شده ست.
سازهایی هم که ربع پرده دارن علاوه بر سازهایی که این دوست عزیز فرمودند تا اونجا که در خاطرم هست:
سه تار - دو تار - قانون - کمانچه

BaBak_ParSian
Monday 12 April 2010, 09:36 PM
ربع پرده تو موسیقی ایرانی فکر کنم فقط کاربرد داشته باشه که نوای اوازی به به صدای ویلون میده هنوز ویلون ایرانی و دستگاههای ایرانی مثل دستگاه شور که که اکثرا ربع پرده تو اهنگاش وجود داره

sarsabz
Monday 12 April 2010, 09:48 PM
علاوه بر حرفای دوست عزیزمون yoosef-music (You can see links before reply) به نظرم میشه گفت از ربع پرده برای بیان دقیقتر و عمیقترِ احساسات (و یا احساساتِ عمیقتر) استفاده میشه که بیشتر توی موسیقی هایی که به یه فرهنگ و تمدن خاص تعلق دارن (مقامی و سنتی ایران، هندی، خاور دور و...) دیده میشه.
و بعید میدونم کسی به طور خاص ربع پرده رو پیدا کرده باشه. چون ابتدای موسیقی روی کاغذ و با نت نویسی نبوده بلکه به فرهنگ و احساسات یک جامعه و افرادش بر میگرده.
ضمنا ربع پرده توی همه ی دستگاههای ایرانی استفاده میشه.

Arash-hadian
Monday 12 April 2010, 10:06 PM
یه چیز جالب بگم این وسط :
صدای بوق آزاد تلفن وقتی گوشی رو بر میدارین لا کرن هست :)

am3000
Tuesday 13 April 2010, 12:37 AM
ربع پرده يك اصطلاحه و به معني يك چهارم نيست و بسته به مقام،گوشه و حتي نوع حركت در پاسا‍ژ اندازه اش متغيير ميتونه باشه اما به طور متوسط اندازه اون رو 1/3 هم در نظر گرفته اند(33cent) كه اونهم اشتباهه.انواع مختلفي از اين فواصل در موسيقي ما وجود داره كه 1/8 پرده رو هم شامل ميشه منتها يا در نت نويسيها لحاظ نميشه يا به عنوان نوانس ذكر ميشه.

am3000
Tuesday 13 April 2010, 12:40 AM
یه چیز جالب بگم این وسط :
صدای بوق آزاد تلفن وقتی گوشی رو بر میدارین لا کرن هست :)
قاعدتآ بايد لا باشه نه لاكرن.

pinky
Tuesday 13 April 2010, 12:54 AM
قاعدتآ بايد لا باشه نه لاكرن.

نه لا نیست کم تر از لا هستش لا بمل هم من شنیدم که میگن اما همون لا بمل به نظرم بیشتر می تونه باشه تا کرن ولی از لا کم داره لا نیست

Arash-hadian
Tuesday 13 April 2010, 08:18 AM
همونطور که دوستمون am3000 گفتند در دستگاهها و آوازهای مختلف ربع پرده های مختلفی داریم.مثلا ر کرن در شور با رکرن در سه گاه خیلی فرق داره.
به نظرم میاد که حتی نتهای نیم پرده ای که ما در موسیقی اصیلمون استفاده میکردیم هم با نیم پرده های تعریف شده استاندارد کمی تفاوت داره.اینطور نیست به نظرتون؟

mtb
Tuesday 13 April 2010, 01:05 PM
با تشکر از دوستان که نظراتشون رو گفتند. اما این وسط تناقض هایی در بین صحبت ها وجود دارد. یکی از دوستان گفتند که بعضی ربع پرده ها در دستگاه های مختلف جایگاه متفاوتی دارند. پس با این وجود قانون خاصی بر ربع پرده ها حاکم نیست. دوستی دیگر در مورد 1/8 پرده صحبت کردند وگفتند که در نوانس ها به حساب می آیند. آیا اینها علامت خاصی دارند که بتوان آنها را شناخت؟ اصلا" با چه سازهایی قابل نواختنند؟ اما در این بین یک سوال در ذهن من وجود دارد که اگر به گفته ی دوستان ایرانی ها ربع پرده را در دنیای عظیم موسیقی کشف کردند چرا باید آن را مختص به موسیقی ایرانی بدانیم تنها به این دلیل که ما آن را پیدا کرده ایم در حالی که از تمام گام ها و حالات مختلف موسیقی غربی(کلاسیک و ...) استفاده میکنیم. به نظر من موسیقی دریای بی کرانی است که همه برای رشد و نمو آن تلاش میکنند ونامی نکو از خود در آن بر جای می گذارند و به هیچ شخص و قوم و ملیتی وابسته نیست و فراتر از این چیزهاست...

am3000
Tuesday 13 April 2010, 02:31 PM
نه لا نیست کم تر از لا هستش لا بمل هم من شنیدم که میگن اما همون لا بمل به نظرم بیشتر می تونه باشه تا کرن ولی از لا کم داره لا نیست
از کدام لا کمتره؟لا 440؟چون لای 440 در همه جا مرسوم نیست و استاندارد 440 مثلآ در اروپا رعایت نمیشه و استاندارد دیگه ای دارند.با توجه به اینکه عمر این نوع بوق آزاد چندین دهه ست احتمالآ از استاندارد دیگه ای استفاده کرده اند.

am3000
Tuesday 13 April 2010, 02:50 PM
همونطور که دوستمون am3000 گفتند در دستگاهها و آوازهای مختلف ربع پرده های مختلفی داریم.مثلا ر کرن در شور با رکرن در سه گاه خیلی فرق داره.
به نظرم میاد که حتی نتهای نیم پرده ای که ما در موسیقی اصیلمون استفاده میکردیم هم با نیم پرده های تعریف شده استاندارد کمی تفاوت داره.اینطور نیست به نظرتون؟
بله به نطر من نه تنها نیم پرده ها ،بلکه تمام فواصل موسیقی ما انعطاف پذیرن و البته تا حدی سلیقه ای...شما ساز قدما رو که میشنوید(که دسترسی به تیونر نداشته اند)متوجه حال و هوای متفاوتش میشید...به هر حال دیگه امروز همه وقتی میخوان از روی نت بزنن،سازشون رو هم با تیونر و بر مبنای فواصل غربی کوک میکنن دیگه گوش هممون خراب شده!

am3000
Tuesday 13 April 2010, 03:12 PM
با تشکر از دوستان که نظراتشون رو گفتند. اما این وسط تناقض هایی در بین صحبت ها وجود دارد. یکی از دوستان گفتند که بعضی ربع پرده ها در دستگاه های مختلف جایگاه متفاوتی دارند. پس با این وجود قانون خاصی بر ربع پرده ها حاکم نیست.
چراهست؛ قانون احساس.البته در گذشته فواصل رو با استفاده از ریاضیات محاسبه میکرده اند و بوسیله هندسه نشان میداده اند.

دوستی دیگر در مورد 1/8 پرده صحبت کردند وگفتند که در نوانس ها به حساب می آیند. آیا اینها علامت خاصی دارند که بتوان آنها را شناخت؟
بخشی از این فواصل رو که مشخصآ تثبیت مشوند رو استاد تجویدی در ردیفشون نشانه گذاری کردند امابخش بزرگی از اینها در خلال تزیینات و نوانسها استفاده میشن که باید سینه به سینه اونها رو آموخت...

اصلا" با چه سازهایی قابل نواختنند؟
البته با سازهایی مثل کمانچه بربط و نی بهتر میشه اینها رو اجرا کرد اما توسط تار قانون و سنتور (با وجودکوک ثابت) هم میشه اجرا کرد.

اما در این بین یک سوال در ذهن من وجود دارد که اگر به گفته ی دوستان ایرانی ها ربع پرده را در دنیای عظیم موسیقی کشف کردند چرا باید آن را مختص به موسیقی ایرانی بدانیم تنها به این دلیل که ما آن را پیدا کرده ایم در حالی که از تمام گام ها و حالات مختلف موسیقی غربی(کلاسیک و ...) استفاده میکنیم. به نظر من موسیقی دریای بی کرانی است که همه برای رشد و نمو آن تلاش میکنند ونامی نکو از خود در آن بر جای می گذارند و به هیچ شخص و قوم و ملیتی وابسته نیست و فراتر از این چیزهاست...
همین الان در کشورهای عربی و ترکیه و همسایگان فارسی زبان و حتی بخشهایی از هند که موسیقی شون بر مبنای موسیقی ما ست(به اضافه برخی تغییرات) هنوز هم از ربع پرده استفاده میکنن،هیچ ایرادی هم نداره ولی باید معلوم باشه سرچشمه از کجاست.شما الان از لامپ که استفاده میکنی کسی جلوتو نگرفته و نمیگه استفاده نکن ولی مهمه که بدونی ادیسون بوده که این لامپ رو اختراع کرده نه خودت.

Arash-hadian
Tuesday 13 April 2010, 04:15 PM
از دوستان گفتند که بعضی ربع پرده ها در دستگاه های مختلف جایگاه متفاوتی دارند. پس با این وجود قانون خاصی بر ربع پرده ها حاکم نیست.

اصلا یکی از وچه تمایز های موسیقی ما با موسیقی غربی همینه.
که قانونها و قاعده ها جلوی حس و احساس رو نمیگیره.
بخاطر همین هم هست که یک استاد موسیقی وقتی میخواد دستگاهی رو بنوازه همیشه روی یک کوک ثابت نمیزنه. سی بملش همیشه یه جور نیست. بسته به احساس و حال نوازنده فرق میکنه.
به نظر من این قضیه یه شیرینی جالب به موسیقی ما داده.

setareh_hk
Tuesday 13 April 2010, 07:52 PM
ساز من ( ابوا ) ، با اینکه ساز کلاسیک و در دوره باروک هم خیلی استفاده شده، دارای ربع پرده است!
ولی انگشت گذاری اش واقعا سخته!!من خودم تا حالا نتونستم بگیرم.

Mezrab
Tuesday 13 April 2010, 08:08 PM
ساز من ( ابوا ) ، با اینکه ساز کلاسیک و در دوره باروک هم خیلی استفاده شده، دارای ربع پرده است!
ولی انگشت گذاری اش واقعا سخته!!من خودم تا حالا نتونستم بگیرم.
فکر میکنم ربع پرده عربی باشه، و با ربع پرده ما فرق داشته باشه..

setareh_hk
Tuesday 13 April 2010, 08:17 PM
فکر میکنم ربع پرده عربی باشه، و با ربع پرده ما فرق داشته باشه..

آره درسته.آخه ساز من اگه ریشه ی اصلیش رو بخواین دنبال کنین یه جورایی سازی عربی بوده که کلی تغییر می کنه و اینی میشه که الان هست.

'گفته می شه که ابوا ( از طریق ساز قرون وسطایی شاوم که بعد از جنگ های صلیبی به اروپا آورده شد) ریشه در سرنای عربی و ایرانی دارد.

Arash-hadian
Tuesday 13 April 2010, 08:39 PM
مسثله ربع پرده واقعا بحث خوبی میتونه باشه.پس بیاین بحث کنیم راجع بهش.

همونطور که میدونید ربع پرده یه حقیقته و در بحث صدا وجود خارجی داره. مثلا خیلی از ما انسانها وقتی صحبت میکنیم بی اختیار و ناخود آگاه این فواصل رو در صحبتمون بکار میبریم. حالا ژوست یا فالش بودنش بماند.
حتی من شنیدم که یک نوعی از بلبل در هنگام آواز خواندن کاملا از ربع پرده استفاده میکنه.

حالا سوال اینجاس که با وجود این حقیقت چرا موسیقی غرب اونو پنهان میکنه و گامهای 12 نیم پرده ای رو ارجح میدونه؟

mtb
Tuesday 13 April 2010, 10:53 PM
مسثله ربع پرده واقعا بحث خوبی میتونه باشه.پس بیاین بحث کنیم راجع بهش.

همونطور که میدونید ربع پرده یه حقیقته و در بحث صدا وجود خارجی داره. مثلا خیلی از ما انسانها وقتی صحبت میکنیم بی اختیار و ناخود آگاه این فواصل رو در صحبتمون بکار میبریم. حالا ژوست یا فالش بودنش بماند.
حتی من شنیدم که یک نوعی از بلبل در هنگام آواز خواندن کاملا از ربع پرده استفاده میکنه.

حالا سوال اینجاس که با وجود این حقیقت چرا موسیقی غرب اونو پنهان میکنه و گامهای 12 نیم پرده ای رو ارجح میدونه؟
حق با شماست دوست عزیز. من هم با این صحبت شما که حال که همه میدانیم ربع پرده جزئی از موسیقی است که تامدتی بشر قابلیت درک آن را نداشته اما حال که می دانیم این فواصل در موسیقی وجود دارند و حس زیبایی به آن می دهند در موسیقی های غربی استفاده نمی شوند. یکی از دوستان گفتند که باید دانست که سرچشمه ی آن از کجاست؟ درست است، ما که نگفتیم نام ایرانی را از روی آن برداریم. بلکه آن را در جهان گسترش داده و وارد موسیقی جهانی بکنیم. با اینکار نه تنها اصل و نسب آن را از بین نبرده ایم بلکه آنرا در جهان گسترش داده ایم. فکر می کنم یکی از دلایلی که هنوز ربع پرده ها در موسیقی غربی و کلاسیک وارد نشده این باشد که اکثر سازهایشان قابلیت نواختن ربع پرده را ندارند. مانند گیتار اما باید گفت همین ویلنی که ما با آن موسیقی ایرانی مینوازیم اصل و نسبش ایتالیایی می باشد. تازه من شنیده ام که پیانو هایی با قابلیت نواختن ربع پرده ساخته شده اند . اما راست و دروغش را نمی دانم. خلاصه می توان گفت که موسیقی غربی پتانسیل وارد کردن ربع پرده به موسیقیشان را دارد. اما دلیل اینکه ربع پرده وارد موسیقی غرب نشده را نمی دانم...!:39:

setareh_hk
Tuesday 13 April 2010, 11:04 PM
حق با شماست.چون خیلی از سازهای غربی و کلاسیک ربع پرده ندارند و این بزرگترین مساله است.

you3f
Tuesday 13 April 2010, 11:23 PM
حق با شماست.چون خیلی از سازهای غربی و کلاسیک ربع پرده ندارند و این بزرگترین مساله است.
منظورتون از مسئله چیه؟! اگه منظورتون مشکل هست باید بگم که اینطور نیست.
هر نت هزاران نت در خودش داره.
مثلا نت سل فکر میکنید فقط نت سله؟!
بلکه صداهای لا - سی - دو - ر - می - فا - ... رو هم در خود داره.
این مسئله مشکل نیست. خصوصیت و ویژگی هر موسیقی ست.

mtb
Tuesday 13 April 2010, 11:39 PM
منظورتون از مسئله چیه؟! اگه منظورتون مشکل هست باید بگم که اینطور نیست.
هر نت هزاران نت در خودش داره.
مثلا نت سل فکر میکنید فقط نت سله؟!
بلکه صداهای لا - سی - دو - ر - می - فا - ... رو هم در خود داره.
این مسئله مشکل نیست. خصوصیت و ویژگی هر موسیقی ست.
سلام دوست عزیز. اول اینکه منظورتون چیه از اینکه نت نتهای دیگه رو تو خودش داره؟ دوم اینکه من هم می دونم هر موسیقی خصوصیت خودش رو داره ولی اگر این ها با تلفیق بشن به نظر شما مشکلش کجاست؟

you3f
Tuesday 13 April 2010, 11:56 PM
حق با شماست دوست عزیز. من هم با این صحبت شما که حال که همه میدانیم ربع پرده جزئی از موسیقی است که تامدتی بشر قابلیت درک آن را نداشته اما حال که می دانیم این فواصل در موسیقی وجود دارند و حس زیبایی به آن می دهند در موسیقی های غربی استفاده نمی شوند. یکی از دوستان گفتند که باید دانست که سرچشمه ی آن از کجاست؟ درست است، ما که نگفتیم نام ایرانی را از روی آن برداریم. بلکه آن را در جهان گسترش داده و وارد موسیقی جهانی بکنیم. با اینکار نه تنها اصل و نسب آن را از بین نبرده ایم بلکه آنرا در جهان گسترش داده ایم. فکر می کنم یکی از دلایلی که هنوز ربع پرده ها در موسیقی غربی و کلاسیک وارد نشده این باشد که اکثر سازهایشان قابلیت نواختن ربع پرده را ندارند. مانند گیتار اما باید گفت همین ویلنی که ما با آن موسیقی ایرانی مینوازیم اصل و نسبش ایتالیایی می باشد. تازه من شنیده ام که پیانو هایی با قابلیت نواختن ربع پرده ساخته شده اند . اما راست و دروغش را نمی دانم. خلاصه می توان گفت که موسیقی غربی پتانسیل وارد کردن ربع پرده به موسیقیشان را دارد. اما دلیل اینکه ربع پرده وارد موسیقی غرب نشده را نمی دانم...!:39:
حروف الفبای فارسی 32 تاست!
حروف عربی 28 تاست!
انگلیسی 26 تاست!
تعدادشون تفاوت داره ولی هر سه زبان قابلیت بیان رو برای کاربرانشان دارند. و بدون مشکل زندگیشان را میگذرانند.
آیا باید حروف "پ ژ گ چ" را هم وارد زبان عربی کنیم؟!

you3f
Tuesday 13 April 2010, 11:59 PM
سلام دوست عزیز. اول اینکه منظورتون چیه از اینکه نت نتهای دیگه رو تو خودش داره؟ دوم اینکه من هم می دونم هر موسیقی خصوصیت خودش رو داره ولی اگر این ها با تلفیق بشن به نظر شما مشکلش کجاست؟
اولی مربوط میشه به مبحث توحید و یگانگی خدا. هفت رنگ رنگین کمان در اصل یکرنگ است. ساده تر بگم: نوری که وارد منشور میشه و به چند رنگ تجزیه میشه در اصل یکرنگ است.
تلفیق از چه نظر و چگونه؟

Arash-hadian
Wednesday 14 April 2010, 08:44 AM
بچه ها فکر کنم داریم یه کم از موضوع اصلی سوال دور میشیم.
من پرسیدم که به نظرتون علت اینکه جامعه موسیقی غرب اصول و مبانی تئوری موسیقیش رو بر اساس نیم پرده چیده چیه ؟
چرا با وجود ربع پرده (که اونها هم وجودش رو میدونن) هیچ میل و رغبتی به استفاده از اون نیست ؟

بعضی از دوستان به ناتوانا بودن سازهای غربی در اجرای ربع پرده اشاره کردن. این علت درسته ولی فکر میکنم جامعه موسیقی غرب در زمینه ساز سازی بقدری قدرتمند هست که بتونه این مشکل رو حل کنه.

من خودم به شخصه فکر میکنم که ورود مبجث ربع پرده به موسیقی غرب یه عیب خیلی بزرگ براشون داره. اونم اینه که اصولا ورود ربع پرده این نظم و چیدمان قوی ای که برای تئوری موسیقی غربی ها بدست اومده رو به هم میریزه.
مثلا من شنیدم در بجث هارمونی و کنترپوان اصلا نمیشه ربع پرده رو وارد کرد(حالا درست یا غلطش رو دوستان بگن)

mtb
Wednesday 14 April 2010, 10:03 AM
خب دوستان تحلیل های جالبی کردند. ما این وسط آرش جان بحث خوبی رو مطرح کرد که با ورود ربع پرده به موسیقی غربی، ممکنه اصول موسیقی اونها بهم بخوره! به نظر شما این میتونه دلیل قانع کننده ای باشه یا دلایل دیگه ای داره؟ اگر هم مشکل ساز باشه که به قول دوستمون اونا قدرت ساخت همچین سازهایی رو دارند؟ یا شایدم نه ، مشکل از جای دیگه است؟!
نظر دیگر دوستان چیه؟

sarsabz
Wednesday 14 April 2010, 10:13 AM
به نظر من وجود ربع پرده در یک سبک موسیقی چیزی نیست که با اراده کردن بتونه وارد بشه. بلکه بستگی به فرهنگ آهنگسازها و مخاطبانش داره و حسی که از اون میخوان.
اصلا یه سبک چطور شکل میگیره؟ با آهنگ سازی افرادی با احساسات و فرهنگ شبیه به هم و استقبال مخاطب های هم فرهنگ و نزدیک به اونها.
مثلا شما وقتی موسیقی های هندی رو گوش میدین اون استفاده از یک هشتم پرده ها ممکنه براتون بی معنی، نامفهوم و حتی مضحک به نظر بیاد. اما برای هندی ها معنی داره و احساسات خاص تری رو منتقل میکنه.
و کلا وارد کردن ربع پرده به سبک های غربی مثل اینه که بگیم مثلا آب معدنی چرا توش ماست هم نداره؟!!!!! خوب این یه چیزه و اون یه چیز دیگه در ماهیت با هم تفاوت دارن!
اما شاید بشه با معرفی موسیقی و فرهنگ خودمون توجه جوامع دیگه رو هم به اونا جلب کنیم.

Arash-hadian
Wednesday 14 April 2010, 11:47 AM
کلا وارد کردن ربع پرده به سبک های غربی مثل اینه که بگیم مثلا آب معدنی چرا توش ماست هم نداره؟!!!!! خوب این یه چیزه و اون یه چیز دیگه در ماهیت با هم تفاوت دارن!

دوست عزیز مثالتون به نظرم منطبق با بحث نیست.
ماست و آب معدنی دو چیز متفاوتند. ولی تقسیمات پرده ای (حالا چه یک چهارم ،یک دوم یا حتی یک هشتم) همگی چزئی از صدا هستند که ابزار موسیقی هست.

ما اصلا اصرار نداریم که موسیقی غرب بیاد توی موسیقیش این تقسیمات رو (مثل ربع پرده) وارد کنه.
فقط سوال اینجاس که چرا با وجود این واقعیت از اون چشم پوشی میشه ؟ علت اون چیه ؟

یکی از دوستان گفت که مثل اینه که بگیم چرا در زبان عربی از (پ ژ گ چ) استفاده نمیشه.
به نظرم اینم مثال درستی نیست چون از همون اول زبان عربی بر پایه همین حروف چیده شده.

میتونیم اینطوری مثال بزنیم که مثلا فرض کنید کسی بیاد ادعا کنه که در زبان فارسی چند جرف باید جذف بشن.
خب علت اینکار باید مشخص بشه .

وقتی ربع پرده این اجازه رو میده که حالتها و احساسات بهتر و متمایز تر بیان بشن علت اغماضش چیه ؟

Mezrab
Wednesday 14 April 2010, 01:21 PM
موسیقی غرب اصولا بر پایه آواز و احساسات آنچنان پایه ریزی نشده، و شاید قسمت اعظمی از موسیقی کلاسیک بدون خواننده و آواز هست، ربع پرده یکی از اجزایی هست که فراز و نشیب جالبی رو برای بیان احساسات ایجاد میکنه...این نظر من هست حالا صحیح یا غلطش رو دوستان لطف می کنند..!

AliB
Wednesday 14 April 2010, 03:14 PM
دوستان سلام
این بحث بر می گرده اساسا به اندازه گیری فواصل موسیقی و تعدیل فواصل موسیقی که در موسیقی غربی رخ داده و این به این معنیست که موسیقی غرب هم که مبتنی بر موسیقی یونان قدیم هست در ابتدا از فواصل ربع پرده ای استفاده میکرده و در سیر تحول خودش ، تغییراتی کرده و فواصل موسیقی اونها تعدیل شده و بر همین مبنا هم هارمونیزه شده و سایر مواردی که بر میگرده به تعدیل فواصل .

فواصل موسیقی و لحن ها و مایه ها اساسا منطبق بر ساختار یکپارچه ی فرهنگی هر قوم و ملت هست و همخوانی و پیوستگی ناگسستنی با دیگر مولفه های فرهنگی اون ملت دارد. مثل اینکه سبک معماری ما متفاوت هست با اونها و یا اساسا شعر ما متفاوت هست و نوع تقسیم بندی های ریتمیک ما متفاوت هست فواصل موسیقی ما هم متفاوت هست و این چیزیست که به ذوق و سلیقه ی مردم ایرانی خوش میاد و البته به دلیل تاثیر عظیم فرهنگ ایرانی بر حوضه ی تحت اثرش یعنی خاور میانه و ترکیه و تا هند حتی یک اشتراک و اختلاط فرهنگی عظیم در این حوضه وجود داره و مولفه های فراوانی هست که در این محدوده دارای اشتراکات هست از جمله موسیقی که شبهات ها ی فراوانی شاید داره و به نوعی قابل ادراک تر هست مثلا فواصل ربع پرده ای برای ملت های موجود در این محدوده و البته در گذر زمان هر ملتی چاشنی و اثر خودش رو اضافه کرده و تاثیرات متقابل هم ایجاد کرده و ما نمی تونیم بگیم که هر آنچه هست همش مربوط به ماست و بقیه اثری بر روی ما نگذاشتند .
من قصد داشتم بحث کامل تری در باره ی ربع پرده و کلا تقسیم بندی فواصل موسیقی ایرانی بیان کنم که نیازمند وقت بیشتری هست که هنوز فراهم نشده .
فعلا به همین اندکی بسنده می کنم.
سپاسگزارم.

mtb
Wednesday 14 April 2010, 06:26 PM
باز هم تشکر می کنم از این همه اضهار نظر زیبا. من فکر می کنم کم کم داریم از موضوع اصلی خارج می شویم. بهتر است تا بیشتر در مورد خود ربع پرده صحبت کنیم. این موضوع که چرا در موسیقی غرب وارد نمی شود دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که با استناد به صحبت های دوستان عزیز به این نتیجه رسیدم که اگرر قرار بود هر چیزی با چیزی ادغام شود ، دیگر فرهنگ و آیین وسنن شکل نمی گرفت که ما بر آنها تکیه کنیم. بلاخره روحیات غربی ها با آنگونه موسیقی سازگاری دارد و به زور نمی توان فواصل ربع پرده ای را به آنان تحمیل نمود حال میخواهد جزئی از موسیقی باشد یا نباشد. شاید در آینده بتوانند حس وحال ربع پرده ها را درک کنند. پس می توان گفت یکی از دلایل اصلی آن فرهنگ مردم وجامعه می باشد. حال قصد دارم که بحث با دوستان را در مورد اصول ربع پرده ها ادامه بدهیم. اصلا" چه دستگاه هایی از موسیقی بر پایه ی ربع پرده ها استوارند؟
لطفا" دوستان بحث هایی در این موضوع باز کنند...

mtb
Thursday 15 April 2010, 12:50 PM
میگم انگار دیگه کسی علاقه ای به ادامه ی بحث در مورد ربع پرده ها نداره! تازه داشتیم وارد اصل مطلب می شدیم. لطفا" دوستان ادامه بدن و نذارن تاپیک بخوابه.
با تشکر...

Arash-hadian
Thursday 15 April 2010, 01:08 PM
اصلا" چه دستگاه هایی از موسیقی بر پایه ی ربع پرده ها استوارند؟

من هم به شخصه از دوستان میخوام که این تاپیک رو با بحثهاشون سر پا نگه دارن.

در مورد سوالتون خوب متوجه نشدم. یعنی سوال کردین که در موسیقی ایرانی چه دستگاههایی ربع پرده دارن ؟

اگه این بود سوالتون باید بگم که همه دستگاههای موسیقی ایرانی ربع پرده دارن .
البته در بعضی گوشه ها و آوازها ربع پرده نمیبینیم(مثل ماهور) ولی این دلیل نمیشه که بگیم مثلا ماهور ربع پرده نداره.

انشالله بقیه دوستان بهتر و کامل تر جواب میدن به این سوال

mtb
Thursday 15 April 2010, 01:14 PM
منظور من هم همین بود. اما این وسط باید یه بحث دیگه هم بیارم وسط که دوستان بیان و دستگاه ها و آوازها وگوشه ها و مایه ها و ... رو توضیح بدن که بهتر بتونیم ربع پرده ها رو درک کنیم . من که خودم به شخصه اطلاعات جامع وکاملی در موردشون ندارم اگه دوستان بیان و توضیحاتشون رو بدن عالی میشه و میتونم از اطلاعات همدیگه استفاده کنیم.
بازم تشکر...

AliB
Thursday 15 April 2010, 01:47 PM
درود
برای این مساله باید گام های موسیقی ایرانی را مورد بررسی قرار بدیم . موسیقی ایرانی همونطور که می دونید در حال حاضر به هفت دستگاه و پنج آواز تقسیم شده . درسته که در سیر گردش گوشه ها در همه ی دستگاه ها و آواز ها به ربع پرده بر می خوریم ولی برای پاسخ به این سوال باید دید گام اصلی هر دستگاه و آواز چگونه است .
در گام دو دستگاه ماهور و راست پنجگاه شاهد ربع پرده نیستیم و در گام بقیه ی دستگاه ها و آواز ها شاهد ربع پرده هستیم .
برای روشن شدن این مطلب گام های دستگاه ها و آواز ها رو برا تون معرفی می کنم
شور (سل) : سل(شاهد) لا/کرن سی/بمل دو ر/کرن می/بمل فا سل
ابوعطا(لاکرن): لا/کرن(شاهد) سی/بمل دو(ایست) ر می/بمل فا سل لا/کرن
بیات ترک(سی بمل) : سی/بمل(شاهد) دو ر می/بمل فا سل لا/کرن سی بمل
افشاری(دو) : دو(شاهد) ر(نت متغیر) می/بمل فا سل لا/کرن سی/بمل دو
دشتی(ر) : ر(نت شاهد و متغیر) می/بمل فا سل لا/کرن سی/بمل دو ر
سه گاه(لا/کرن) : لا/کرن(شاهد) سی بمل دو ر/کرن می/بمل فا سل لا/کرن
چهار گاه (دو) : دو(شاهد) ر/کرن می فا سل لا/کرن سی دو
نوا(سل) : سل(شاهد) لا سی/بمل دو ر می/کرن فا سل
همایون(سل) : سل(شاهد) لا/کرن سی دو ر می/کرن فا سل
اصفهان(دو) دو ر می بمل فا سل لا/کرن سی دو
راستپنجگاه (فا) : فا سل لا سی/بمل دو ر می فا

در این گام ها مشخص هست که ربع پرده ها به چه صورت قرار دارند. و البته در گردش گوشه ها در همه ی دستگاه ها به ربع پرده بر می خوریم مثلا در ماهور در گوشه ی شکسته یا گوشه ی دلکش و یا راک ربع پرده وجود داره و در یا در راستپنجگاه در پنجگاه عشاق نیریز و .... ربع پرده وجود داره.
اساسا وجود ربع پرده مشخصه ی گام های موسیقی ایرانیست و فضا و حال و هوای موسیقایی ایران با این فواصل مشخص میشه ! پس اساسا چنین فواصلی در واقع نقشه ی ژنتیکی موسیقی ماست.

Arash-hadian
Thursday 15 April 2010, 03:22 PM
ضمن تائید فرمایشات جناب AliB حرف خودمو اصلاح میکنم.

البته در بعضی گوشه ها و آوازها ربع پرده نمیبینیم(مثل ماهور) ولی این دلیل نمیشه که بگیم مثلا ماهور ربع پرده نداره.

همونطور که ایشون گفتند در درجات گام دو دستگاه ماهور و راست پنجگاه به ربع پرده برنمیخوریم.
منظور من نتهای متغیر بودن که در برخی گوشه ها به اونها بر میخوریم.

به هر حال از جناب AliB بابت توضیحاتشون ممنونم.

mtb
Saturday 17 April 2010, 10:16 AM
بله... بازم از دوستان تشکر میکنم که با توضیحات کاملشان بار علمی و موسیقیایی تاپیک رو بالا می برند. اما برای اینکه این تاپیک انقدر متنی و خسته کننده نباشد، اگر دوستانی قطعاتی در دستگاه های مختلف در تاپیک قرار بدهند و بعد دوستان گوش کنند و تحلیل و نظراتشان را بگویند، هم تاپیک فعال تر می شود و هم دوستان گوش هایشان با دستگاه های مختلف وصدای ربع پرده و حس وحال آن بیشتر آشنا می شود...

mtb
Friday 24 August 2012, 08:10 PM
کسی از دوستان علاقه ای به ادامه این بحث زیبا و شیرین نداره؟

sinaaria
Sunday 16 December 2012, 03:39 PM
سلام.لازم دیدم در مورد بحث قبلی که خیلی جای بحث داشت یه توضیحاتی بدم.درمقاله ای از مجله موزیک-سال سوم-شماره ی دوم-به سال 1333 شمسی-اقای سعدی حسنی تحقیقاتی کرده که من گوشه ای رو از اون مقاله بیان میکنم.گفته که اصولا ربع پرده متعلق به قوم خاصی نبوده واز سه هزار سال پیش اقوام یونانی وایرانی و هندی ربع پرده رو به کار میبردن.700سال قبل از میلادیونانی ها اصول موسیقی علمی رو تدوین کردند و فواصل ربع پرده را که تا آنزمان بدون رعایت قواعد علمی پیدا شده بود ،درگامها وارد کردند و ان را diesisنامیدند.اما دیزیس یک متغیر فرعی بود زیرا گام اصلی یونانی ها از هفت فاصله صوتی diatonicتشکیل میشد و فواصل نیم پرده وربع پرده در گسترش نغمه ای وارد میشد.یونانی ها ربع پرده رو فاصله ی اصلی نشمرده بودند وگرنه 24حرف رو برای معرفی اصواتشون بکار میبردنددرحالی که 7(A B C D E F G )حرف رو برای این کاردرنظرگرفته و فواصل نیم پرده را با حروف وارونه و ربع پرده رو با حروف خابیده بکار میبردندبرای مثال روی سنگ آرامگاه seikilosدرسال 1883 در اسیای صغیر به جای نت لا حرف Cوبه جای لا دیز حرف سی انگلیسی باتقارن 180 درجه(نتونستم انگلیسیشو تایپ کنم)و نت لا دیزیس(همون ربع پرده) علامتU(حرف سی خابیده)بکار رفته.دراغاز قرن 11 میلادی گیدارتسوGUY DARZZOبا حذف ربع پرده گام طبیعی را روی 7نت تثبیت و با اصلاحاتی که ژان فلیپ رامو و لادمبر پیشنهاد کردند و یوهان سباستین باخ به کار بست فواصل نیم پرده نیز تعدیل شد(به دو قسمت مساوی 4/5 کما به جای 4کما و 5کما)و گام کروماتیک غربی به 12 نیم پرده متساوی تقسیم شد.ربع پرده در ایراناصول و قواعد موسیقی ایرانی جز یکی از مباحث فلسفی از یونان اقتباس شد و حکمای ایرانی مانند فارابی،زکریای رازی ،وابن سینا و قطب الدین شیرازی که فلسفه ی خود را بر پایه ی حکمت یونان گذاشتند تقریبا تمام مباحث موسیقی را به همان ترتیب یونانی در کتاب خود آوردند.نخستین کسی که علم موسیقی ایران را بنیان گذاشت ابونصر فارابی با تالیف کتاب الموسیقی الکبیر در واقع بزرگترین کتاب موسیقی شرق را تالیف کردو پس از او حکما و موسیقی دانهای ایران و ترک و عرب چیزی بر این کتاب نیفزودند.نکته قابل توجه اینکه فارابی از گام آنهارمونیک یونانی که شامل 24ربع پرده بود 7فاصله ی ان را حذف وگام موسیقی ایران را به 17 صوت تقلیل داد.با مرور زمان 2فاصله دیگر ربع پرده از میان رفت و فقط 15 فاصله باقی ماند.در سالهای اخیر (منظور نویسنده حول و حوش 1333) پس از انکه موسیقی دانهای ایرانی به اصول موسیقی غربی پی بردند در صدد برامدند موسیقی ایرانی را علمی کنندو بنای گام را بر 24 ربع پرده گذاشتند.- - - Updated - - -

r_a_m_i_n
Sunday 16 December 2012, 11:02 PM
درودالبته این جای بحث خیییییییییییلیییییی داره .......تازه 24 ربع پرده ای که وزیری ابداع کرد......یا به اصطلاح تحمیل کرد.........مورد قبول واقع نشد.......چون گفتن ربع پرده ی ما متعادل نیست....بعد از اون دکتر برکشلی نظریه ی گام 22 پرده رو دادن.......که اونم مشکلاتی داشت.......و پروفسر هرمز فرهت هم در کتابش از فواصل جدید ابداع خودش صحبت میکنه.......اما خب حقیقتش اینه که بعد از وزیری هرکس که نظریه اعلام کرد.....یا موزیسین نبود ( برکشلی فیزیکدان بود ) یا نوازنده ی ماهر ایرانی نبود ( پرفسر فرهت هم در دانشگاههای آمریکا کلاسیک تدریس میکرد و فقط برای پایان نامه روی موسیقی ایرانی کار کرد )......در حقیقت به این دلیل که هییچکدام قدرت و نفوذ و توانایی وزیری رو نداشتن...........با اینکه نظریه ی وزیری رد شد......ولی نظریه ی محکم تری هم اثبات نشد و ما همچنان طبق روال عادی همون 24 پرده رو اسم میبریم....و توی تئوری استفاده میکنیم

- - - Updated - - -

درودالبته این جای بحث خیییییییییییلیییییی داره .......تازه 24 ربع پرده ای که وزیری ابداع کرد......یا به اصطلاح تحمیل کرد.........مورد قبول واقع نشد.......چون گفتن ربع پرده ی ما متعادل نیست....بعد از اون دکتر برکشلی نظریه ی گام 22 پرده رو دادن.......که اونم مشکلاتی داشت.......و پروفسر هرمز فرهت هم در کتابش از فواصل جدید ابداع خودش صحبت میکنه.......اما خب حقیقتش اینه که بعد از وزیری هرکس که نظریه اعلام کرد.....یا موزیسین نبود ( برکشلی فیزیکدان بود ) یا نوازنده ی ماهر ایرانی نبود ( پرفسر فرهت هم در دانشگاههای آمریکا کلاسیک تدریس میکرد و فقط برای پایان نامه روی موسیقی ایرانی کار کرد )......در حقیقت به این دلیل که هییچکدام قدرت و نفوذ و توانایی وزیری رو نداشتن...........با اینکه نظریه ی وزیری رد شد......ولی نظریه ی محکم تری هم اثبات نشد و ما همچنان طبق روال عادی همون 24 پرده رو اسم میبریم....و توی تئوری استفاده میکنیم

honeyxp
Thursday 26 May 2016, 10:11 AM
درود
برای این مساله باید گام های موسیقی ایرانی را مورد بررسی قرار بدیم . موسیقی ایرانی همونطور که می دونید در حال حاضر به هفت دستگاه و پنج آواز تقسیم شده . درسته که در سیر گردش گوشه ها در همه ی دستگاه ها و آواز ها به ربع پرده بر می خوریم ولی برای پاسخ به این سوال باید دید گام اصلی هر دستگاه و آواز چگونه است .
در گام دو دستگاه ماهور و راست پنجگاه شاهد ربع پرده نیستیم و در گام بقیه ی دستگاه ها و آواز ها شاهد ربع پرده هستیم .
برای روشن شدن این مطلب گام های دستگاه ها و آواز ها رو برا تون معرفی می کنم
شور (سل) : سل(شاهد) لا/کرن سی/بمل دو ر/کرن می/بمل فا سل
ابوعطا(لاکرن): لا/کرن(شاهد) سی/بمل دو(ایست) ر می/بمل فا سل لا/کرن
بیات ترک(سی بمل) : سی/بمل(شاهد) دو ر می/بمل فا سل لا/کرن سی بمل
افشاری(دو) : دو(شاهد) ر(نت متغیر) می/بمل فا سل لا/کرن سی/بمل دو
دشتی(ر) : ر(نت شاهد و متغیر) می/بمل فا سل لا/کرن سی/بمل دو ر
سه گاه(لا/کرن) : لا/کرن(شاهد) سی بمل دو ر/کرن می/بمل فا سل لا/کرن
چهار گاه (دو) : دو(شاهد) ر/کرن می فا سل لا/کرن سی دو
نوا(سل) : سل(شاهد) لا سی/بمل دو ر می/کرن فا سل
همایون(سل) : سل(شاهد) لا/کرن سی دو ر می/کرن فا سل
اصفهان(دو) دو ر می بمل فا سل لا/کرن سی دو
راستپنجگاه (فا) : فا سل لا سی/بمل دو ر می فا

در این گام ها مشخص هست که ربع پرده ها به چه صورت قرار دارند. و البته در گردش گوشه ها در همه ی دستگاه ها به ربع پرده بر می خوریم مثلا در ماهور در گوشه ی شکسته یا گوشه ی دلکش و یا راک ربع پرده وجود داره و در یا در راستپنجگاه در پنجگاه عشاق نیریز و .... ربع پرده وجود داره.
اساسا وجود ربع پرده مشخصه ی گام های موسیقی ایرانیست و فضا و حال و هوای موسیقایی ایران با این فواصل مشخص میشه ! پس اساسا چنین فواصلی در واقع نقشه ی ژنتیکی موسیقی ماست.

سلام دوستان. داشتم این بحث موسیقی ایرانی و‌فواصل ریزتر و می خوندم. یه سوالی برام پیش اومد. ما مثلا توی تئوری موسیقی غربی که مدهای مختلف داریم، میایم فواصل مد رو بر می داریم و اون میشه قالبمون بعد از هر نتی که خواستیم شروع می کنیم و مطابق این قالبمون می ریم جلو. مثلا مد فریژین که از می شروع میشه رو می تونیم با رعایت فواصل از هر نت دیگه ای شروع کنیم مثلا دو یا فا یا هر نت دیگه ای. ولی مساله ای که این جا درکش یه مقدار برام سخته و همیشه برام سوال بوده، اینه که چرا مثلا توی شور نت شاهد که تقریبا مفهوم تونیک تئوری غربی رو داره حتما ذکر شده. چرا نمیان بگن قالب اینه و از هر نتی خواستین شروع کنین؟ مثلا میشه همین فواصل شور رو از نت لا شروع کرد و مثلا بالا رونده گامو نوشت؟ مثلا شور می تونه از فا شروع شه و هر جا رو قالب مچ نبود از علائم تغییر دهنده استفاده کنیم؟ اگه میشه که هیچ، ولی اگه نمیشه کسی که رنج صداش ب اون گام نمی خوره و می خواد شور بخونه چ جوری میشه؟ شور نخونه؟

Defunct
Thursday 26 May 2016, 07:20 PM
سلام دوستان. داشتم این بحث موسیقی ایرانی و‌فواصل ریزتر و می خوندم. یه سوالی برام پیش اومد. ما مثلا توی تئوری موسیقی غربی که مدهای مختلف داریم، میایم فواصل مد رو بر می داریم و اون میشه قالبمون بعد از هر نتی که خواستیم شروع می کنیم و مطابق این قالبمون می ریم جلو. مثلا مد فریژین که از می شروع میشه رو می تونیم با رعایت فواصل از هر نت دیگه ای شروع کنیم مثلا دو یا فا یا هر نت دیگه ای. ولی مساله ای که این جا درکش یه مقدار برام سخته و همیشه برام سوال بوده، اینه که چرا مثلا توی شور نت شاهد که تقریبا مفهوم تونیک تئوری غربی رو داره حتما ذکر شده. چرا نمیان بگن قالب اینه و از هر نتی خواستین شروع کنین؟ مثلا میشه همین فواصل شور رو از نت لا شروع کرد و مثلا بالا رونده گامو نوشت؟ مثلا شور می تونه از فا شروع شه و هر جا رو قالب مچ نبود از علائم تغییر دهنده استفاده کنیم؟ اگه میشه که هیچ، ولی اگه نمیشه کسی که رنج صداش ب اون گام نمی خوره و می خواد شور بخونه چ جوری میشه؟ شور نخونه؟
سلام دوست عزیز
بنده تو زمینه تیوری موسیقی ایرانی اطلاعات چندانی ندارم، ولی فکر می کنم اون چیزی که فرمودید درست باشه.
منتهی یه نکته به ذهنم رسید،گفتم بگم چون تو ایران اغلب با این مسیله نا اشنا هستن.
ما 12 نت داریم.
A B C D E F G + علایم تغییر دهندشون
و یه سری هم درجه(Scale Degree)
این درجات به طور کلی Tonic, Mediant, subdominant,dominant ... هستن
اما برای خوندن بهتر و درک بهتر گام ها از دو ر می فا سول لا سی برای بیان درجات استفاده میشه.
می دونیم که بین سی و دو و همچنین می و فا فقط نیم پرده وجود داره.
با این اوصاف برای تعریف گام های ماجور از همین دو ر می استفاده میشه.
اما نت تونیک ما اصطلاحا دو خونده میشه.
برای مینور هم نت لا شروع میشه و فواصل یک پرده و نیم پرده دو ر می فا... بیان می کنن.
یا مثلا همین فیریجین که فرمودید از می شروع میشه. اگه این می رو با نت A برابر بگیرید در این صورت ای فیریجین بدست میاد.
حالا احتمالا شما بتونبد با این توصیف هایی که کردم جواب سواله خودتونو بگیرید...

- - - Updated - - -

سلام دوست عزیز
بنده تو زمینه تیوری موسیقی ایرانی اطلاعات چندانی ندارم، ولی فکر می کنم اون چیزی که فرمودید درست باشه.
منتهی یه نکته به ذهنم رسید،گفتم بگم چون تو ایران اغلب با این مسیله نا اشنا هستن.
ما 12 نت داریم.
A B C D E F G + علایم تغییر دهندشون
و یه سری هم درجه(Scale Degree)
این درجات به طور کلی Tonic, Mediant, subdominant,dominant ... هستن
اما برای خوندن بهتر و درک بهتر گام ها از دو ر می فا سول لا سی برای بیان درجات استفاده میشه.
می دونیم که بین سی و دو و همچنین می و فا فقط نیم پرده وجود داره.
با این اوصاف برای تعریف گام های ماجور از همین دو ر می استفاده میشه.
اما نت تونیک ما اصطلاحا دو خونده میشه.
برای مینور هم نت لا شروع میشه و فواصل یک پرده و نیم پرده دو ر می فا... بیان می کنن.
یا مثلا همین فیریجین که فرمودید از می شروع میشه. اگه این می رو با نت A برابر بگیرید در این صورت ای فیریجین بدست میاد.
حالا احتمالا شما بتونبد با این توصیف هایی که کردم جواب سواله خودتونو بگیرید...

AliB
Thursday 26 May 2016, 10:44 PM
سلام
در واقع از نظر تئوریک صحبت شما درست هست و در تئوری محدودیتی برای پیاده کردن فواصل گام مورد نظر از هر نتی وجود نداره منتها چیزی که ما رو محدود می کنه سیستم پرده بندی سازهای اصلی موسیقی ایرانی مثل تار (و ایضا سه تار) هست و تکنیک و شیوه نوازندگی اونها .
به همین دلیل از جند نت مشخص که روی ساز خوشدست هست و قابل اجرا و کوک های مناسبی هم براش امکانپذیر هست فواصل هر دستگاه و یا آواز رو پیاده و اجرا می کنند. مثلا : شور از سل ، لا ، دو ، ر خوش دست و خوش صدا هست روی تار برای اجرا! و مثلا ماهور از دو ، سل و فا و ... بنابر این محدودیت های فنی و تکنیکی محدود می کنه ما رو .
اما در مورد همراهی خواننده ، با کمی جابجایی کوک ساز ها و انتخاب از بین نت های در دسترس برای شروه گام مورد نظر ، این هماهنگی ایجاد می شود. بطور معمول برای هر دستگاه یا آواز دو نت مبدا متفاوت هست که به اصطلاح یکی برای چپ کوک و دیگری برای راست کوک مناسب هست و بسته به جای صدای خواننده انتخاب میشه.

- - - Updated - - -

سلام
در واقع از نظر تئوریک صحبت شما درست هست و در تئوری محدودیتی برای پیاده کردن فواصل گام مورد نظر از هر نتی وجود نداره منتها چیزی که ما رو محدود می کنه سیستم پرده بندی سازهای اصلی موسیقی ایرانی مثل تار (و ایضا سه تار) هست و تکنیک و شیوه نوازندگی اونها .
به همین دلیل از جند نت مشخص که روی ساز خوشدست هست و قابل اجرا و کوک های مناسبی هم براش امکانپذیر هست فواصل هر دستگاه و یا آواز رو پیاده و اجرا می کنند. مثلا : شور از سل ، لا ، دو ، ر خوش دست و خوش صدا هست روی تار برای اجرا! و مثلا ماهور از دو ، سل و فا و ... بنابر این محدودیت های فنی و تکنیکی محدود می کنه ما رو .
اما در مورد همراهی خواننده ، با کمی جابجایی کوک ساز ها و انتخاب از بین نت های در دسترس برای شروه گام مورد نظر ، این هماهنگی ایجاد می شود. بطور معمول برای هر دستگاه یا آواز دو نت مبدا متفاوت هست که به اصطلاح یکی برای چپ کوک و دیگری برای راست کوک مناسب هست و بسته به جای صدای خواننده انتخاب میشه.