PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تبدیل گام ماژور به مینور

Fereshteh_Baran
Thursday 15 April 2010, 07:38 AM
با درود فراوان به دوستان

ممنون میشم اگر کسی نحوه تبدیل گام ماژور به مینور ملودیک و هارمونیک رو با یک مثال برای من توضیح بده مخصوصا گام هایی که دوبل دیز یا دوبل بمل دارند.

hdhamid
Thursday 15 April 2010, 10:34 AM
سلام ....
اونی که من میدونم اینه که شما هر گام ماژوری داشته باشین .. در فاصله ی ششمش (یا بهتر بگم 1.5 پرده عقبترش) .. به گام مینور تئوریکش میرسی .. مثلا در گام دو ماژور مینورش میشه لا مینور (C-B-A که همون 1.5 پرده عقبترشه) ....
برای ملودیک و هارمونیک کردن گام مینور بدست اومده هم کافیه برای هارمونیک 1 فاصله عقب تر از نام مینور(با1 پرده) .. مثلا اینجا مینور ما لا هست .. کافیه نت سل رو دیز کنی .. میشه هارمونیکش...(A-G)
برای ملودیک هم همون گام هارمونیک رو میاری و نت دو تا قبلیه نام گام مینور (یعنی با2 پرده عقب نشینی) دیز میکنی ... تو مثال ما این نت فا هست.. (A-G-F)

پس برای دو ماژور ... داریم لا مینور تئوریک... لا مینور هارمونیک(با فا دیز شده) ... لا مینور ملودیک ( با فا و سل دیز شده)

اینی که گفتم برای همه ی گامهای ماژور صادقه .. .

امیدوارم بدردت خورده باشه!!!

Fereshteh_Baran
Thursday 15 April 2010, 11:17 AM
مرسی جوابتون خیلی کامل بود پس همون گام دو که مینور هارمونیکش سل دیز داره باید گفت لای بمل و ملودیکش میشه لا دوبل بمل درسته؟

hdhamid
Thursday 15 April 2010, 12:27 PM
مرسی جوابتون خیلی کامل بود پس همون گام دو که مینور هارمونیکش سل دیز داره باید گفت لای بمل و ملودیکش میشه لا دوبل بمل درسته؟

راستش اینجاشو کلا نفهمیدم .. ما تو گام c ماژور که اصلا لا بمل نداریم!!!

راستی ببخشین .. من حواسم تو قبلیه نبود جای هارمونیک و ملودیک رو جابجا گفتم .. الان درستش کردم .. ببخشین.. خودمم خندم گرفت!!! :21: عجب سوتی داده بودم!! :21:
ولی کلا .. برای همین با پرده بندی گفتم مثالمو که بتونین راحت تعمیمش بدین ..
الان یه مثال میزنم که کمی پیچیده باشه..
فرض کنین گام Db ماژور داریم..... (ر بمل ماژور)
مینور تئوریکش میشه ... Bb مینور ... (سی بمل مینور) چون یک و نیم پرده عقب تر از Db هست..
و برای حالت هارمونیک هم باید یک پرده عقب ترش یعنی لا بمل رو دیز مکنیم... که میشه لا بکار دیگه....
در حالت ملودیک هم با دو پرده عقب رفتن از سی بمل به سل بمل میرسیم.. اونم دیز کنین .. میشه سل بکار..

hdhamid
Thursday 15 April 2010, 12:43 PM
راستی .. نمیدونم در مورد گامها چقدر میدونین .. ولی اینم بگم تو گامهای هارمونیک و ملودیک ... وقتی به سمت نتهای زیر و اکتاو پایینتر میرید فقط باید اون دوتا نت رو دیز کنینا ....
وقتی گام رو معکوس میاین بالا اونا بکار میشنا....

Fereshteh_Baran
Thursday 15 April 2010, 01:30 PM
درود بر شما
من از خوندن این مطالب یه چیز دیگه هم یاد گرفتم استاد گفته بود که یک فاصله کم میکنیم ولی دقیقا نمیدونستم این یک فاصله یک پرده است یا نیم پرده . حالا تا رسیدن روز کلاس، تمرین هامو کامل میکنم. باز هم تشکر

hdhamid
Thursday 15 April 2010, 04:13 PM
خواهش میکنم ....
چه عجب من تو زندگیم به یه دردی خوردم!!! :21:
شکر خدا

you3f
Thursday 29 April 2010, 02:54 AM
راستی .. نمیدونم در مورد گامها چقدر میدونین .. ولی اینم بگم تو گامهای هارمونیک و ملودیک ... وقتی به سمت نتهای زیر و اکتاو پایینتر میرید فقط باید اون دوتا نت رو دیز کنینا ....
وقتی گام رو معکوس میاین بالا اونا بکار میشنا....
گام مینور تئوریک(طبیعی یا نظری) از درجه ی ششم گام ماژور ساخته میشه.
برای ساختن گام مینور هارمونیک(هماهنگ)، نت درجه ی هفتم گام مینور تئوریک رو دییز میکنیم(نیم پرده بالا میبریم).
برای ساختن گام مینور ملودیک(نغمگی)، درجه ی ششم و هفتم گام مینور تئوریک رو دییز میکنیم(نیم پرده بالا میبریم).
در مینور هارمونیک چه در حالت بالارونده و چه پایین رونده درجه ی هفتم دییز است ولی در مینور ملودیک، درجه ی ششم و هفتم در حالت بالارونده دییز هستند و در حالت پایین رونده بکار.

you3f
Thursday 29 April 2010, 03:02 AM
با درود فراوان به دوستان

ممنون میشم اگر کسی نحوه تبدیل گام ماژور به مینور ملودیک و هارمونیک رو با یک مثال برای من توضیح بده مخصوصا گام هایی که دوبل دیز یا دوبل بمل دارند.
اینطور که شما نوشتید به نظر میاد منظورتون مدولاسیون از گام ماژور به مینور باشه
اما وقتی تمامی پستهای تاپیک رو خوندم متوجه شدم منظورتون طریقه ی بدست آوردن گامهای مینور هست که در پست قبلی توضیح دادم. باز اگر جملاتم نامفهوم بود یا سوالی پیش اومد مطرح بفرمائید.

hdhamid
Thursday 29 April 2010, 11:11 AM
در مینور هارمونیک چه در حالت بالارونده و چه پایین رونده درجه ی هفتم دییز است ولی در مینور ملودیک، درجه ی ششم و هفتم در حالت بالارونده دییز هستند و در حالت پایین رونده بکار.

ee
راس میگیا .. من جفتشو نوشتم!!!؟؟ شرمنده فرشته جان!!! من اونروز که مینوشتم مثکه بد گیج زده بودما!! :21: :21: :21:

راس میگه فقط ملودیک این حالت رو داره!!! من نمیدونم اونروز چم بوده!!!
یادت باشه سوال داشتی تو تاپیک بنویس بجز حمید جواب بدن!!! :21: :21: :21:
وقتی از بم به زیر میریم توی ملودیک دیز داریم و وقتی از زیر به بم میایم بکار میشن....

بازم شرمنده!!!

you3f
Thursday 29 April 2010, 03:12 PM
ee
راس میگیا .. من جفتشو نوشتم!!!؟؟ شرمنده فرشته جان!!! من اونروز که مینوشتم مثکه بد گیج زده بودما!! :21: :21: :21:

راس میگه فقط ملودیک این حالت رو داره!!! من نمیدونم اونروز چم بوده!!!
یادت باشه سوال داشتی تو تاپیک بنویس بجز حمید جواب بدن!!! :21: :21: :21:
وقتی از بم به زیر میریم توی ملودیک دیز داریم و وقتی از زیر به بم میایم بکار میشن....

بازم شرمنده!!!
حمید جان، ما میدونیم شما خودت استادی. نمونه کاراتو دیدم.
منظوری نداشتم فقط خواستم تصحیح کنم.
منم وقتی خوابم کم باشه مغز و گوشم میریزه بهم:21:

hdhamid
Thursday 29 April 2010, 07:31 PM
حمید جان، ما میدونیم شما خودت استادی. نمونه کاراتو دیدم.
منظوری نداشتم فقط خواستم تصحیح کنم.
منم وقتی خوابم کم باشه مغز و گوشم میریزه بهم:21:

وا این چه حرفیه ؟؟!! یوسف جان استاد چیه .. من تازه 3 سال ساز دست میگیرم داداش!! من خودم الان دارم از شماها یاد میگیرم بابا...
من حتی اگه شما منظور هم داشته باشی به دیده منت قبول میکنم گل پسر .. این حرفا چیه .. ما همه رفیقیم داداشم... رفقا باید همدیگه رو کامل کنن دیگه .. منم از اینکه مکملهای خوب و گلی مثل شما و مهیار جان دارم به خودم میبالم...

شاد باشین و اکتیو