PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هنر سنتور سازی

salarix20x
Thursday 29 April 2010, 11:55 AM
با سلام خدمت تمامی دوستان نت آهنگی خوب این تاپیک رو من با اجازه ی دوستان اینجا ایجاد کردم که دوستان سنتوری ما هر چه قدر اطلاعات راجع به سنتور سازی دارند رو اعم از عکس . مقاله و ... اینجا بگزارند.
که این اطلاعات و مقالات و .. شامل : نحوه ی انتخاب چوب / گوشی زدن در کلاف / پل گزاری / سیم انداختن سنتور و ...

با تشکر از همگی

merh1367
Thursday 29 April 2010, 08:51 PM
بحث جالبی رو آغاز کردی دوست عزیز . شاید بتونیم وقتی بیکار بودیم یه سنتور برا خودمون بسازیم !

راستش من تا حالا داخل سنتور رو توفیق ! نشده ببینم ، اگه دوستان عکسی داشته باشن خیلی خوب میشه . ضمنا یک عکس سنتور برقی تو ویکیپدیا هست ، خیلی جالبه ، اگه واقعا تو بازار (احتمالا خارج)موجود باشه خیلی فاز میده نه؟!

salarix20x
Tuesday 15 March 2011, 11:28 PM
خوب مثل اینکه اینجا خیلی خلوته!!!

به هر حال من شروع می کنم.
موضوع اول در ساخت یک سنتور نوع چوب سنتور هست که بهترین چوب ، چوب گردو اون هم اگه از نوع گردوی دودی (سوزنی) باشه خیلی عالی هست
خوب این چوب باید خشک باشه ( 3 سال سایه خشک و 2 سال در آفتاب) البته هنوز در شهرستان ما درهای قدیمی که قدمت 100 سال به بالا دارن پیدا میشه که چوبش گردو هست و در اثر مرور زمان چوب این درها سمغ یا شیره ی داخلیشون ازش خارج شده و کیفیتش برای صدا دهی عالی هست
که من عکس نمونه ای از این چوب در رو واسه شما عزیزان میزارم
You can see links before reply
You can see links before reply .JPGYou can see links before reply .jpgYou can see links before reply .jpgYou can see links before reply .jpg
خوب واسه این سری کافیه تا بقیشو بعد می نویسم
دوستان هر سوالی راجع به چوب بود بیان کنید تا اونجایی که بلد باشم پاسخ می دم

ALI2323
Tuesday 15 March 2011, 11:52 PM
آقا مرسی خیلی جالب بود..ولی میشه اون سنتور برقی رو هم یکم بیشتر توضیح بدبد؟

z_m
Wednesday 16 March 2011, 03:27 PM
درود...:5:
ممنون ازتون جناب salarix20x (You can see links before reply) .... خیلی برای من جالبه این موضوع ... اگه زودتر ادامشو بگین ممنون میشم....

راستی شما با آقای سالاری نسبتی دارین؟؟؟؟:10:

shahriyaran
Wednesday 4 May 2011, 02:44 PM
درود
اتفاقا الان من عقب مطلبی برای ساخت سنتور می گشتم
این تاپیک خیلی خلوته ،حالا برای اینکه اینجا هم مثل جاهای دیگه پر رونق بشه من نیز چند نکته تازه در مورد ساخت سنتور می دم ،در چند قسمت
قسمت اول:
در مورد گل سنتور دوستانی شاید با نظر من مخالف باشن و آنهم این است که اصولا گل سنتور هیچ نقشی در صدا دهی ساز نداره که اخلال نیز ایجاد می کنه.
با بحثی که بنده با معلمم داشتم در مورد گل ایشان نیز موافق بودند و مثالی که برای تایید این اخلال آوردند این بود که:اگر ما صفحه رزنانس سنتور را همانند بلند گو ضبط صوت در نظر بگیریم اگر در این بلندگو چند سوراخ ایجاد نماییم در صدا دهی این بلند گو اشکال به وجود می آید در مورد سنتور نیز همین است چرا که ما یک صفحه سالم را با دست خود دچار مشکل می کنیم .
البته این اخلال در حدی نیست که تاثیری زیادی داشته باشد،چرا که از قدیم در ساختن این ساز این گل ها ساخته می شده و اساتیدی کار بلدتر از ما نیز با همین سازها نواختند،اما نکته اینجاست که صفحه بدون این سوراخ ها شاید صدای بهتر داشته باشد.کماینکه آقای سالاری نیز چندی بدین روش ساخته اند و اظهار کردند که تاثیری بهتری بر صدای ساز دارد اما چون در اذهان عمومی گل دار باب شده است رو ش را تغییر داده اند.
بنده خود نیز اواخر سنتوری ساخته ام بدون گل که در کوک دوم است که حتما نتیجه کار را چندی بعد ارائه خواهم داد
قسمت بعد:شیطانک ها

خروش موج با من می کند نجوا
که هر که دل به دریا زد رهایی یافت

peyman_n
Wednesday 4 May 2011, 04:16 PM
ببخشید
برخی سنتورها چرا وجه پشتیش هم سوراخ داره ؟؟؟
یعنی یک سوراخ وجه روبه رو
یک سوراخ وجه پشتی

Mezrab
Wednesday 4 May 2011, 11:04 PM
ببخشید
برخی سنتورها چرا وجه پشتیش هم سوراخ داره ؟؟؟
یعنی یک سوراخ وجه روبه رو
یک سوراخ وجه پشتی
این شیوه رو اولین بار استاد ناظمی مورد استفاده قرار داد که به وسیله این سوراخ ها امکان قرار دادن یک پل متحرک برای بهبود صدای ساز و یا رگلاژ ساز وجود داشته، در ساز های حرفه ای به این وسیله صدای ساز رو میشه تنظیم کرد و صدای مطلوبی به دست آورد..معمولا تو ساز های مشقی دیده نمیشه.

shahriyaran
Thursday 5 May 2011, 10:14 AM
درودبر همه
قبل از اینکه قسمت دوم :شیطانک ها رو مطرح کنم .
در مورد عکس یک مونده به آخر دوست عزیز salarix20x (عکسی که دور تخته چوب چنتا بند پیچونده)یکی نکته اونم اینکه در مورد انتخاب چوب برای صفحه رزنانس سنتور بهتر از چوب هایی استفاده بشه که در آن طول موج های کوتاهی داره (طول موج به همون معنای فیزیک)برخلاف صفحه ای که در اون عکس می بینیم
علت:
وقتی که چوبی دارای چنین طول موجی هست یعنی چوب زنده است و به اصطلاح در زمان (بیداری)چوب قطع شده بنایراین اون کیفیت رو نداره اگر دقت کنیم سازهای حرفهای کمتر از این چوبها استفاده می شه مثل سالاری،راسخ و ...
در مورد سوراخ های پشت سنتور هم با نظر مضراب نمونه موافقم

mezrab talae
Thursday 5 May 2011, 12:22 PM
درود
اتفاقا الان من عقب مطلبی برای ساخت سنتور می گشتم
این تاپیک خیلی خلوته ،حالا برای اینکه اینجا هم مثل جاهای دیگه پر رونق بشه من نیز چند نکته تازه در مورد ساخت سنتور می دم ،در چند قسمت
قسمت اول:
در مورد گل سنتور دوستانی شاید با نظر من مخالف باشن و آنهم این است که اصولا گل سنتور هیچ نقشی در صدا دهی ساز نداره که اخلال نیز ایجاد می کنه.
با بحثی که بنده با معلمم داشتم در مورد گل ایشان نیز موافق بودند و مثالی که برای تایید این اخلال آوردند این بود که:اگر ما صفحه رزنانس سنتور را همانند بلند گو ضبط صوت در نظر بگیریم اگر در این بلندگو چند سوراخ ایجاد نماییم در صدا دهی این بلند گو اشکال به وجود می آید در مورد سنتور نیز همین است چرا که ما یک صفحه سالم را با دست خود دچار مشکل می کنیم .
البته این اخلال در حدی نیست که تاثیری زیادی داشته باشد،چرا که از قدیم در ساختن این ساز این گل ها ساخته می شده و اساتیدی کار بلدتر از ما نیز با همین سازها نواختند،اما نکته اینجاست که صفحه بدون این سوراخ ها شاید صدای بهتر داشته باشد.کماینکه آقای سالاری نیز چندی بدین روش ساخته اند و اظهار کردند که تاثیری بهتری بر صدای ساز دارد اما چون در اذهان عمومی گل دار باب شده است رو ش را تغییر داده اند.
بنده خود نیز اواخر سنتوری ساخته ام بدون گل که در کوک دوم است که حتما نتیجه کار را چندی بعد ارائه خواهم داد
قسمت بعد:شیطانک ها

خروش موج با من می کند نجوا
که هر که دل به دریا زد رهایی یافت
اگه سنتور گل نداشته باشه صدای سنتور حالت خفه پیدا نمیکنه؟

Mezrab
Thursday 5 May 2011, 08:06 PM
اگه سنتور گل نداشته باشه صدای سنتور حالت خفه پیدا نمیکنه؟
خیر، اصولا این گل ها فقط میشه یک دو کاربرد براش بیان کرد، اول اینکه جنبه زیبایی ساز و معماری سنتی ایرانی رو به نمایش در میاره، دوم اینکه به وسیله این گل ها دمای هوای درون سنتور و بیرون سنتور با هم یکسان میشه که موجب بهبود صدای تولیدی هست.
روایت هست استاد پایور قبل از اجرا سنتور رو مدتی در هوای آزاد میگذاشتند تا تعادل دمایی برقرار بشه..البته قابل ذکر هست که این گل ها تاثیر زیاد و محسوسی توی صدا نداره.

shahriyaran
Tuesday 10 May 2011, 09:40 AM
درود بر همه
در مورد کارایی گل سنتور کاملا با نظر مضراب موافقم اما در مورد تفاوت صدای سنتور گل دار با بدون گل،اگر در مورد سنتور های حرفه ای بخواهیم صحبت کنیم ، چون گل سنتور یکی از آیتم های ساخت سنتوره و در این ساز ها آیتم های دیگر(پل گذاری،انتخاب چوب و ...)به خوبی رعایت می شه بنابراین گل سنتور شاید تاثیر شگفتی نداشته باشه (ولی حتما تاثیر داره)اما در مورد سازهای مشقی و یا نیمه حرفه ای این تاثیر فاحش به عنوان مثال: اگر هنوز آقای سالاری سنتورهای بدون گل داشته باشه شما با مقایسه ساز های گلدار با بدون گل اونها این تاثیر رو می بینید.

shahriyaran
Tuesday 10 May 2011, 06:13 PM
درود بر همه
قسمت دوم :شیطانک ها
شاید یکی از نکاتی که کمتر هنر جویی و یا حتی سازنده معمولی سنتور به اون توجه می کنه شیطونک هاست و اینکه ارتفاع اونها چقدر باید باشه.
بر اثر تجربه روی ساز خودم و تجربه معلمم و گفتگو با ایشون به این نتیجه رسیدم که ارتفاع شیطونک ها باید کم باشه.
علت:
وقتی شیطونک های سازما بلند باشه در نتیجه خرک ها را نیز بلند تر باید گرفت و در نتیجه سیم ها بالاتر میان و این باعث میشه تداخل سیم های زرد و سفید کم میشه و فاصله معمولی سیم ها تا خرک که باید مضراب اونجا به سیم برخورد کنه (در کتاب "دستور سنتور"4سانتی متر گفته شده)کم می شه که نتیجه کلی اینه که قدرت مانوور سنتور نواز رو کم می کنه
این رو متذکر می شم که این نکاتی که گفته می شه اصول اولیه ساخت سنتور نیست تنها اصولی که برای ساخت سنتور خوش ساخت به کار می ره یا بهتره بگم اصول اولیه در ساخت سنتور های حرفه ایست که تمام نکات رعایت میشه.
قسمت بعد رو با یک سوال مطرح می کنم و بعد ارائه می دم:گوش های ساز رو چطور در کلاف قرار می دن (مثلا با مته یا...)؟

shahriyaran
Tuesday 10 May 2011, 06:14 PM
یک سوال خارج از بحث:
کسی از دوستان دانشجو کاردانی به کارشناسی موسیقی نیست و یا داوطلب؟

ehsanparty
Tuesday 26 February 2013, 08:12 PM
گذشت اون زمان که از در قدیمی استفاده میکردند الان همه میزارن تو فر 2 صوت چوبو آماده ساخت میکنتد متسفانه.....:40:

ehsanparty
Thursday 2 January 2014, 08:04 PM
کتاب سنتور سازی کسی میشناسه؟

parmis2000
Saturday 4 January 2014, 12:19 AM
با اینکه خیلی حرف پشت سر ساز سنتوره ولی من هنوزم با افتخار عاشقشممممممممممممممم:5:

ehsanparty
Saturday 4 January 2014, 11:26 AM
چه حرفی؟