PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رنگ در موسیقی

atishar
Friday 30 April 2010, 04:56 PM
سلام خدمت تمامی دوستان هنر دوست به خصوص تمبک نوازان عزیز:23:
سوالی بود از دوستان... منظور از رنگ(Reng) در تمبک نوازی چیست؟؟
مثلاً رنگ لاله ، رنگ گل سرخ ، رنگ برلیان و ......:22:

mreza
Friday 30 April 2010, 05:20 PM
در گذشته بعد از تمام شدن برنامه موسیقی گروه قطعه ای اجرا می کردند و با آن می رقصیدند . در دوران قاجار هم این مساله در دربار بسیار متداول بود.بعدها که موسیقی جنبه عمومی تری پیدا کرد اجرای رنگ هم باقی ماند ولی بدون رقص . اکثر رنگ ها در موسیقی ایران هم 6/8 بودن و اکثرا نت چنگ اول اونا نقطه دار بود
خلاصه در آخر آهنگ قری می زدن دیگه

atishar
Friday 30 April 2010, 05:30 PM
اااا ... از اون لحاظ ...چه جالب .... پس قاعدتاً هم اکنون نباید داشته باشیم دیگه :30:... سپاس فراوان .نمیدونید چقدری مشوش کرده بود اذهان ما را !!؟؟!!:5:

mreza
Friday 30 April 2010, 07:59 PM
الانم گفتم
اجرا میشه اما بدون رقص

atishar
Friday 30 April 2010, 08:47 PM
مرسی ممنون.....نمونه هایی که الان اجرا میشه رو میتونید نام ببرید یا اگه نمونه ای هست در اختیار ما هم قرار بدین یک کم ما هم مستفیض شویم :25::am

mreza
Friday 30 April 2010, 08:53 PM
خب نمونه هاش زیاده
ولی یک cd هست به نام رنگ در هفت دستگاه که تمامی رنگ ها رو اجرا کردن
هم نوازی سنتور و تنبک استاد بنایی و استاد مینا

Mezrab
Friday 30 April 2010, 09:17 PM
رنگ اصولا توی ردیف هم به این شکل هست که یک قطعه ای هست که در پایان یک آواز یا دستگاه اجرا میشه و معمولا 6/8 ام هست. حالا تو تنبک نوازی نمیدونم تعریف چی هست ولی کلا برای سازهایی هست که ردیف داشته باشند نه ضربی..!

shahrdad
Friday 30 April 2010, 10:16 PM
دوست نازنین در اجرای رنگ تنبک به عنوان یک ساز همراه واز جنبه ریتمیک ایفای نقش میکند و اساسا نمیتواند به طور مستقل اجرای رنگ داشته باشد،خب طبیعیست که دلیل آن غیر ملودیک بودن این سازاست.

mreza
Saturday 1 May 2010, 02:02 PM
ولی من فکر می کنم که بعضی از گوشه های ضربی رو میشه با تمبک خالی زد
استاد تهرانی هم بعضی از گوشه های ضربی رو با تمبک زدن تا جایی که من اطلاع دارم
حال شما استاد مایی شاید من دارم اشتباه می کنم

Avazekhan
Saturday 1 May 2010, 03:00 PM
سلام دوستان
اینو برای اتمام مطلب میگم اینکه رنگ ها گاهن همراه با کلام هست که نوعی تصنیف میشه
که البته اینارو بعد از آوازها و تصانیف غمگین میخوندن که حال و هوای جمع ازین حالت خمودی عوض بشه
مثل تصانیف:
پای لنگ------------------------- ابوعطا
سرو خجل----------------------------ابوعطا
دوش دوش دوش---------------- افشاری
تند تند ---------------------------افشاری
که همگی اینارو استاد شجریان خوندن
یه رنگ معروف دیگه هم هست که معروفه به رنگ دشتی "دیدم رویش" که استاد صدیق تعریف خوندن

shahrdad
Saturday 1 May 2010, 09:14 PM
تجسم ریتمیک ملودی از ویژ گیهای تنبک نوازی است .