PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال در مورد مدها (تئوری موسیقی)

avm
Friday 30 April 2010, 09:16 PM
سلام
هر چی فکر کردم کجا برای این تاپیک مناسبه به نتیجه نرسیدم، اگه جاش مناسب نیست لطفا منتقل کنین.(چشمک)

من یه سوال در مورد 7 مد (Mode) کلیسایی داشتم منظورم از سوال فلسفه اون هست یعنی چه داستان یا فلسفه ای در مورد هرکدوم از مدها وجود داره چون هر کدوم حس خواص خودشو داره
این مدها فکر کنم شامل Ionian-Dorian-Phrygian-Lydian-Mixolydian-Aeolian-Locrian مثلا میگن مد Locrian یه مد شیطانی بوده و خب در گذشته هرکی تو این مد کار میکرده اعدام میشده!!! ولی امروزه خیلی از گروه ها ازش استفاده میکنن و کاربردی شده، خب حالا در مورد سایر مدها هم یه فکر و فلسفه ای بوده، کسی از اینا اطلاع داره که چجوری هستند، دوست دارم در موردشون بیشتر بدونم، ممنون میشم اگه اطلاعاتی دارین بگین و توی این بحث شرکت کنین.

مرسی ارسلان

avm
Saturday 1 May 2010, 12:06 AM
سلام
هر چی فکر کردم کجا برای این تاپیک مناسبه به نتیجه نرسیدم، اگه جاش مناسب نیست لطفا منتقل کنین.(چشمک)

من یه سوال در مورد 7 مد (Mode) کلیسایی داشتم منظورم از سوال فلسفه اون هست یعنی چه داستان یا فلسفه ای در مورد هرکدوم از مدها وجود داره چون هر کدوم حس خواص خودشو داره
این مدها فکر کنم شامل Ionian-Dorian-Phrygian-Lydian-Mixolydian-Aeolian-Locrian مثلا میگن مد Locrian یه مد شیطانی بوده و خب در گذشته هرکی تو این مد کار میکرده اعدام میشده!!! ولی امروزه خیلی از گروه ها ازش استفاده میکنن و کاربردی شده، خب حالا در مورد سایر مدها هم یه فکر و فلسفه ای بوده، کسی از اینا اطلاع داره که چجوری هستند، دوست دارم در موردشون بیشتر بدونم، ممنون میشم اگه اطلاعاتی دارین بگین و توی این بحث شرکت کنین.

مرسی ارسلان

البته بگم زیادم الان کلاسیکی نیستا چون امروزه توی خیلیییی از سبکها میبینیم (راک و متال/فیوژن/حتی جز) شاید بشه تو پاپ هم استفاده کرد ولی من تاحالا ندیدم(چشمک)(خنده) ولی خوب اصلش کلاسیکه حالا مال چه دورانی دقیقا، خودم هم دوست دارم خودم هم بدونم

مرسی ارسلان

پ.ن: چون تاپیک منتقل شده لازم دیدم توضیحات کوچیکی بدم

amir1055
Saturday 1 May 2010, 07:04 AM
مد ایونین (Ionian) همانند گام مرسوم ماژور و مد آئولین (Aeolian) نیز همانند گام تئوریک مینور است ، مد لوکرین(Locrian) که خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرد به خاطر آکورد کاسته تونیکی که دارد کاملا متمایز است . از چهار مد باقی مانده دو تا آکورد تونیک ماژور و دو تا آکورد تونیک مینور دارد . مد لیدین(Lydian) همانند گام ماژوری است که درجه چهارم نیم پرده بالا رفته باشد و مد میکسولیدین(Mixolydian) همانند گام ماژوری است که درجه هفتم آن نیم پرده پایین آورده شده باشد . دورین(Dorian) گام مینور تئوریکی است که درجه ششم آن نیم پرده بالا رفته و بالاخره فریژین(Phrygian) همام گام مینور تئوریک است که درجه دوم آن نیم پرده پایین آمده است .

برگرفته از سایت : You can see links before reply

avm
Saturday 1 May 2010, 06:41 PM
مد ایونین (Ionian) همانند گام مرسوم ماژور و مد آئولین (Aeolian) نیز همانند گام تئوریک مینور است ، مد لوکرین(Locrian) که خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرد به خاطر آکورد کاسته تونیکی که دارد کاملا متمایز است . از چهار مد باقی مانده دو تا آکورد تونیک ماژور و دو تا آکورد تونیک مینور دارد . مد لیدین(Lydian) همانند گام ماژوری است که درجه چهارم نیم پرده بالا رفته باشد و مد میکسولیدین(Mixolydian) همانند گام ماژوری است که درجه هفتم آن نیم پرده پایین آورده شده باشد . دورین(Dorian) گام مینور تئوریکی است که درجه ششم آن نیم پرده بالا رفته و بالاخره فریژین(Phrygian) همام گام مینور تئوریک است که درجه دوم آن نیم پرده پایین آمده است .

برگرفته از سایت : You can see links before reply

مرسی امیرجان
ولی اینا از لحاظ تکنیکی هست که همونجوری که بالا نوشتی یه تکنیک داره و ازش استفاده میشه، البته توی این مقاله نوشته شده که از Locrian استفاده نمیشه اونم به دلیل Dim بودنش، ولی الان بسیار کاربردی توی موزیک پراگرسیو، دووم، استفاده میشه، ولی خب سوال من این بود که چه حس و داستانی توی این مدها وجود داره که یه نمونش رو کوتاه اون بالا گفتم، ولی مثلا میگن مد Dorian یه حس غم و غمی که توی امید هم وجود داره هست!!! در مورد سایر مد ها هم همین قضیه وجود داره که دوست دارم اطلاعات تکمیلی بدست بیارم، و خب میتونه توی آهنگ سازی خیلی کمک کنه برای بوجود آوردن فضا اصلا کسی از مدها استفاده میکنه زیاد یا نه؟!؟! دوستان آهنگ ساز که کمی سمت و سوی کلاسیک هم دارن بیان شرکت کنن ببینیم ازش چی در میاد، یوسف جان،مهیار عزیز، امیر، محمد، سیامک، خشایار گل و گلاب و... انقدر زیاده که نمیشه اسم همه رو اورد!(چشمک)
بیاین یه بحثی بکنیم که یه کم فضا عوض بشه به خدا پوسیدیم از بس چیزای تکراری و اینا شنیدیم، هر روز وقتی میام بیشتر بحث آکورد درخواستی هست تا یه بحث موسیقیایی خوب.(ناراحت)

مرسی ارسلان

DesironnA
Saturday 1 May 2010, 06:51 PM
نمیدونستم مد لوکرین تاریخچه ای به این عجیبی داشته باشه!
ارسلان عزیز اگر ممکنه بگو از کدوم منبع این تاریخچه دستگیرت شده.

avm
Saturday 1 May 2010, 09:37 PM
نمیدونستم مد لوکرین تاریخچه ای به این عجیبی داشته باشه!
ارسلان عزیز اگر ممکنه بگو از کدوم منبع این تاریخچه دستگیرت شده.

سلام در واقع من از اینترنت و مقالات اینترنتی خوندم و خوب از چندتا از دوستام که پرسیدم اونها بهم گفتن ولی خوب زیاد کسی رو پیدا نکردم که مجموعه کاملی داشته باشه از این نوع مطالب

مرسی ارسلان