لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 12 از 19 نخستنخست ... 28910111213141516 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 177 به 192 از 294

موضوع: آموزش کامل کوک سنتور

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    19916
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    71
    101 بار تشکر شده در 75 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    15

0 Not allowed! Not allowed!
    برای کوک چهار گاه چگونه کوک میکنیم با سنتور لا کوک

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    68445
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    7
    6 بار تشکر شده در 3 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/5
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Razoniaz [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    باسلام
    طبیعی است که سنتور „لا” یک پرده بالاتر از سنتور „سل” کوک میشه بطور مثال خرک سوم که در سنتور „سل کوک” سل کوک می شود در سنتور „لا کوک” همین خرک „لا” کوک می شود.
    ولی اشتباهی که برخی از هنرجویان در کوک سنتور „لا کوک” مرتکب می شوند در نظر نگرفتن فاصله نیم پرده ای بین نت های „می” تا „فا” و „سی” تا „دو” هستش. فاصله کلیه نتها تا نت بعد از خودشون به طور طبیعی یک پرده هست به غیر از نت „می” تا „فا” و „سی” تا „دو” که این فاصله به جای یک پرده نیم پرده هستش.
    خب با توجه به این مسئله کوک سنتور „لا کوک” برای شور به شرح زیر خواهد بود:
    خرک اول: سل کرن (دقت کنید که باتوجه به فاصله نیم پرده ای بین „می” تا „فا” ، برای رسیدن به فاصله یک پرده، این خرک باید „سل” کرن کوک شود نه „فا کرن”
    خرک دوم: سل
    خرک سوم: لا
    خرک چهارم: سی کرن برای سیمهای زرد و سفید و „سی بمل” برای پشت خرک
    خرک پنجم: دو بکار (دقت کنید در سنتور „سل” کوک این خرک „سی بمل” کوک می شد، باتوجه به فاصله نیم پرده ای بین „سی” تا „دو” این خرک در سنتور „لا کوک” باید „دو بکار” کوک شود نه „دو بمل”
    خرک ششم: ر
    خرک هفتم: „می بکار” برای سیمهای سفید و پشت خرک و „می کرن” برای سیمهای زرد
    خرک هشتم: فا دیز (دقت کنید „فا دیز” نه „فا بکار” چون فاصله بین „می” تا „فا” نیم پرده ای است پس برای رسیدن به فاصله یک پرده ای باید „فا دیز” کوک شود.
    خرک نهم: سل
    درود بر شما
    قبلن نوشته ای از شما راجع به کوک سنتورهای لا کوک در سایت خونده بودم که اینجا میذارم
    خرک اول: فا سری - در سنتور سل کوک این خرک می کرن کوک می شد خب یک پرده بالاتر از می کرن با توجه به این نکته که فاصله طبیعی بین می تا فا نیم پرده هست می شه فا سری. (اغلب اشتباه اول همینجا صورت می گیره و هنرجویان این خرک رو فا کرن کوک می کنند)
    خرک چهارم: سی کرن
    خرک پنجم: دو -
    اینجا هم نیاز به دقت داره در سنتور سل کوک این خرک سی بمل کوک می شد خب یک پرده بالاتر از سی بمل با توجه به فاصله نیم پرده ای سی تا دو می شه دو بکار
    خرک هفتم: می - و برای سیمهای زرد می کرن
    خرک هشتم: فا - در سنتور سل کوک این خرک می بمل کوک می شه که با توجه به فاصله نیم پرده ای می تا فا باید این خرک در سنتور لا کوک فا بکار کوک بشه

خرک اول و خرک هشتم . 2 نطر متفاوت گفته شده
    با تشکر.

3. 3 کاربر برای این پست از lexus تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946
    4,151 بار تشکر شده در 1,000 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 112/2
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط lexus [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود بر شما
    قبلن نوشته ای از شما راجع به کوک سنتورهای لا کوک در سایت خونده بودم که اینجا میذارم
    خرک اول: فا سری - در سنتور سل کوک این خرک می کرن کوک می شد خب یک پرده بالاتر از می کرن با توجه به این نکته که فاصله طبیعی بین می تا فا نیم پرده هست می شه فا سری. (اغلب اشتباه اول همینجا صورت می گیره و هنرجویان این خرک رو فا کرن کوک می کنند)
    خرک چهارم: سی کرن
    خرک پنجم: دو -
    اینجا هم نیاز به دقت داره در سنتور سل کوک این خرک سی بمل کوک می شد خب یک پرده بالاتر از سی بمل با توجه به فاصله نیم پرده ای سی تا دو می شه دو بکار
    خرک هفتم: می - و برای سیمهای زرد می کرن
    خرک هشتم: فا - در سنتور سل کوک این خرک می بمل کوک می شه که با توجه به فاصله نیم پرده ای می تا فا باید این خرک در سنتور لا کوک فا بکار کوک بشه

خرک اول و خرک هشتم . 2 نطر متفاوت گفته شده
    با تشکر.
    درود دوست عزیز
    ممنونم بابت یادآوری. بله من کوک جدید را اشتباه نوشتم و توی همین تاپیک تصحیحش می کنم. ممنون که یادآوری کردید.
    شاد باشید دوست عزیز.
    فقر شب را بی غذا به سر بردن نیست،فقر روز را بی اندیشه به سر کردن است!

5. 2 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط jalaladdin [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    برای کوک چهار گاه چگونه کوک میکنیم با سنتور لا کوک
    خودتون چی فکر می کنید دوست عزیز؟ کوک کدوم خرکها باید عوض بشه و به چه میزان؟

sarveazad آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    54002
    میانگین پست در روز
    0.12
    تشکر از پست
    395
    748 بار تشکر شده در 365 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 120/8
    Given: 31/15
    میزان امتیاز
    13

راهنمای کوک های مختلف برای سنتور[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

کوک هایی که در زیر بیان میکنم کوک های آکادمیک هستند ولی در موارد نه چندان کمی کوک ها بر اساس نیاز قطعه تغییراتی می کنند.

کوک های آکادمیک در واقع کوک هایی هستند که بتوان با آنها کتاب های دستور سنتور، ردیف ابتدایی، دوره های صبا، سی قطعه چهارمضراب، قطعات موسیقی مجلسی و حتا ردیف میرزا عبد الله را اجرا کرد.

دستگاه شور، خود شامل چند آواز است: 1 آواز ابوعطا 2 آواز بیات ترک 3 آواز افشاری 4 آواز دشتی و 5 آواز بیات کرد. که همگی آنها دقیقا مانند دستگاه شور کوک می شوند مگر در موارد خاص که به موضوع ما „فعلا” بی ارتباطند.

دستگاه نوا: عینا مانند دستگاه شور کوک می شود ولی چون شخصیت مستقلی دارد آنرا جزیی از دستگاه شور نمی شناسند. (جای نت „ر بکار” و „ر کرن” در سیم های زرد و سفید میتوانند عوض شوند)

دستگاه سه گاه: کوک آن دقیقا مانند شور است فقط نت „ر” سیمهای سفید نیز کرن کوک می شود. (طریقه ی کوک نت های کرن دار در مقاله ی مذکور آمده است).

دستگاه همایون: مثل کوک دستگاه شور است با اختلافات زیر : نت „می” خرک اول سیم های زرد „بکار” کوک می شود. نت های „سی” در هر سه پوزیسیون „بکار” کوک می شوند (گاهی „سی” پشت خرک „بمل” می شود که در این مورد باید خرک پنجم را کمی به سمت راست کشید). نت „ر” سیمهای زرد „بکار” می شود.

آواز بیات اصفهان: این آواز جزو دستگاه همایون است و دقیقا مانند آن کوک می شود.

دستگاه چهارگاه: مقایسه ی این دستگاه با همایون راحت تر است بدین صورت که کوک چهارگاه را مانند همایون فرض کرده با اختلافات زیر : نت „می” سیمهای سفید و پشت خرک „بکار” کوک می شوند. (در مقاله ی „کوک سنتور با استفاده از تیونر” ذکر شد که هنرجویان تازه کار لازم نیست که سیمهای پشت خرک را کوک کنند بلکه با کوک سیمهای سفید، نتهای پشت خرک تا حد قابل قبولی از نظر آنها کوک خواهد شد). نت „ر” سیم های زرد و سفید و پشت خرک هر سه „کرن” کوک می شوند. نت „می” خرک هشتم زرد „کرن” و خرک هشتم سیم های سفید و پشت خرک „بکار” کوک می شوند. نت „فا” خرک نهم سیم های زرد „دیز” کوک می شود.

دستگاه ماهور و راست پنجگاه: مقایسه ی این دو دستگاه نیز با دستگاه شور راحت تر است بدین صورت که باز هم سنتور را عینا" کوک دستگاه شور فرض می کنیم با تغییرات زیر: نت „می” خرک اول سیم های زرد و سفید و پشت خرک هر سه „بکار” کوک می شوند. نت "لا„سیم های سفید” بکار کوک می شود در حالی که نت „لا” پشت خرک باید همان کوک „لا ی بمل” باقی بماند. برای انجام این کار کافی است خرک چهارم را کمی به سمت راست بکشیم. نت „ر” سیم های زرد „بکار” و در سیم های سفید „کرن” کوک می شوند. گاهی نیز نت „فا” خرک نهم سیم های زرد نیز „دیز” کوک می شود.

درباره ی اینکه چه مقدار باید خرک را جابجا کرد: وقتی „لا ی” سفید را „بکار” کوک می کنید „لای” پشت خرک را چک کنید و ببینید که آیا „بمل” شده است (با چراغ سبز) یا خیر. اگر که بود که درست است اگر نبود نسبت به اینکه لای بمل پشت خرک چه مقدار پایینتر یا بالاتر است باید دوباره خرک را کمی جابجا کنید و دوباره „لای” سفید را کوک و „لای” پشت خرک را چک نمایید تا به کوک درست برای هر دو نت „لا” برسید. پیشنهاد می کنم در این مورد از معلم خود کمک بگیرید.

همانطور که می بینید کوک دستگاه های مختلف، اختلاف کمی با یکدیگر دارند و این اختلاف در حد سه یا چهار نت است به جز دستگاه چهارگاه. بنابراین اگر نوازندگان سنتور کمی به کوک اشراف پیدا کنند به نظر من داشتن دو سنتور برای آنها کفایت می کتد، مگر اینکه یرای موارد خاصی از سنتور های „لا کوک” یا „سی کوک” یا سنتور های „ده یا دوازده خرک” بخواهند استفاده کنند.
    عذر میخوام که تو کار اساتید دخالت کردم ولی گفتم شاید به دردتون بخوره

- - - Updated - - -

راهنمای کوک های مختلف برای سنتور[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

کوک هایی که در زیر بیان میکنم کوک های آکادمیک هستند ولی در موارد نه چندان کمی کوک ها بر اساس نیاز قطعه تغییراتی می کنند.

کوک های آکادمیک در واقع کوک هایی هستند که بتوان با آنها کتاب های دستور سنتور، ردیف ابتدایی، دوره های صبا، سی قطعه چهارمضراب، قطعات موسیقی مجلسی و حتا ردیف میرزا عبد الله را اجرا کرد.

دستگاه شور، خود شامل چند آواز است: 1 آواز ابوعطا 2 آواز بیات ترک 3 آواز افشاری 4 آواز دشتی و 5 آواز بیات کرد. که همگی آنها دقیقا مانند دستگاه شور کوک می شوند مگر در موارد خاص که به موضوع ما „فعلا” بی ارتباطند.

دستگاه نوا: عینا مانند دستگاه شور کوک می شود ولی چون شخصیت مستقلی دارد آنرا جزیی از دستگاه شور نمی شناسند. (جای نت „ر بکار” و „ر کرن” در سیم های زرد و سفید میتوانند عوض شوند)

دستگاه سه گاه: کوک آن دقیقا مانند شور است فقط نت „ر” سیمهای سفید نیز کرن کوک می شود. (طریقه ی کوک نت های کرن دار در مقاله ی مذکور آمده است).

دستگاه همایون: مثل کوک دستگاه شور است با اختلافات زیر : نت „می” خرک اول سیم های زرد „بکار” کوک می شود. نت های „سی” در هر سه پوزیسیون „بکار” کوک می شوند (گاهی „سی” پشت خرک „بمل” می شود که در این مورد باید خرک پنجم را کمی به سمت راست کشید). نت „ر” سیمهای زرد „بکار” می شود.

دستگاه چهارگاه: مقایسه ی این دستگاه با همایون راحت تر است بدین صورت که کوک چهارگاه را مانند همایون فرض کرده با اختلافات زیر : نت „می” سیمهای سفید و پشت خرک „بکار” کوک می شوند. (در مقاله ی „کوک سنتور با استفاده از تیونر” ذکر شد که هنرجویان تازه کار لازم نیست که سیمهای پشت خرک را کوک کنند بلکه با کوک سیمهای سفید، نتهای پشت خرک تا حد قابل قبولی از نظر آنها کوک خواهد شد). نت „ر” سیم های زرد و سفید و پشت خرک هر سه „کرن” کوک می شوند. نت „می” خرک هشتم زرد „کرن” و خرک هشتم سیم های سفید و پشت خرک „بکار” کوک می شوند. نت „فا” خرک نهم سیم های زرد „دیز” کوک می شود.

دستگاه ماهور و راست پنجگاه: مقایسه ی این دو دستگاه نیز با دستگاه شور راحت تر است بدین صورت که باز هم سنتور را عینا" کوک دستگاه شور فرض می کنیم با تغییرات زیر: نت „می” خرک اول سیم های زرد و سفید و پشت خرک هر سه „بکار” کوک می شوند. نت "لا„سیم های سفید” بکار کوک می شود در حالی که نت „لا” پشت خرک باید همان کوک „لا ی بمل” باقی بماند. برای انجام این کار کافی است خرک چهارم را کمی به سمت راست بکشیم. نت „ر” سیم های زرد „بکار” و در سیم های سفید „کرن” کوک می شوند. گاهی نیز نت „فا” خرک نهم سیم های زرد نیز „دیز” کوک می شود.

درباره ی اینکه چه مقدار باید خرک را جابجا کرد: وقتی „لا ی” سفید را „بکار” کوک می کنید „لای” پشت خرک را چک کنید و ببینید که آیا „بمل” شده است (با چراغ سبز) یا خیر. اگر که بود که درست است اگر نبود نسبت به اینکه لای بمل پشت خرک چه مقدار پایینتر یا بالاتر است باید دوباره خرک را کمی جابجا کنید و دوباره „لای” سفید را کوک و „لای” پشت خرک را چک نمایید تا به کوک درست برای هر دو نت „لا” برسید. پیشنهاد می کنم در این مورد از معلم خود کمک بگیرید.

همانطور که می بینید کوک دستگاه های مختلف، اختلاف کمی با یکدیگر دارند و این اختلاف در حد سه یا چهار نت است به جز دستگاه چهارگاه. بنابراین اگر نوازندگان سنتور کمی به کوک اشراف پیدا کنند به نظر من داشتن دو سنتور برای آنها کفایت می کتد، مگر اینکه یرای موارد خاصی از سنتور های „لا کوک” یا „سی کوک” یا سنتور های „ده یا دوازده خرک” بخواهند استفاده کنند.
    عذر میخوام که تو کار اساتید دخالت کردم ولی گفتم شاید به دردتون بخوره
    خدایا دستم به آسمانت نمی رسد، اما تو که دستت به زمین میرسد بلندم کن

8. 3 کاربر برای این پست از sarveazad تشکر کرده اند:

Yasin_santouri آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    61670
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    335
    49 بار تشکر شده در 37 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 9/0
    Given: 18/1
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط Razoniaz [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود دوست عزیز
    ممنونم بابت یادآوری. بله من کوک جدید را اشتباه نوشتم و توی همین تاپیک تصحیحش می کنم. ممنون که یادآوری کردید.
    شاد باشید دوست عزیز.
    سلام
    ببخشید من یه سنتور لا کوک دارم که یکم قدیمیه زیاد ازش استفاده نمی کنم یعنی ساز اصلیم نیست ولی گفتم باتوجه به گفته ی شما بیام کوکش کنم اما گوشی هاش نگه نمی داره حالا حتما باید یه پرده بالاتر کوک بشه چون توانشو نداره...

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    68445
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    7
    6 بار تشکر شده در 3 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/5
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط yasinsantorsetar [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام
    ببخشید من یه سنتور لا کوک دارم که یکم قدیمیه زیاد ازش استفاده نمی کنم یعنی ساز اصلیم نیست ولی گفتم باتوجه به گفته ی شما بیام کوکش کنم اما گوشی هاش نگه نمی داره حالا حتما باید یه پرده بالاتر کوک بشه چون توانشو نداره...
    خیر نیازی نیست حتما بالا کوک بشه.

sarveazad آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    54002
    میانگین پست در روز
    0.12
    تشکر از پست
    395
    748 بار تشکر شده در 365 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 120/8
    Given: 31/15
    میزان امتیاز
    13

راهنمای کوک سنتور در دستگاه های مختلف

با تشکر از سایت خوب هارمونی تاک
    خدایا دستم به آسمانت نمی رسد، اما تو که دستت به زمین میرسد بلندم کن

12. 2 کاربر برای این پست از sarveazad تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    64483
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    34
    14 بار تشکر شده در 7 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    0

ببخشید نت دریا را چه طور می شه با تویینر کوک کرد

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    52730
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    28
    28 بار تشکر شده در 21 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 2/0
    میزان امتیاز
    0

سلام خدمت اساتید ببخشید اگه چیزی که میخوام بگم یکم مبتدیانه هست
    من سنتور لاکوک رو دو روز قبل عید رفتم اصفهان خریدم سنتور لا کوک استاد بیوک که داده بودن آقا کیوان قاضی و هماهنگ کردم و اون ساز رو برام نگه داشتن
    حالا بحث کوک لاکوک شد خواستم بدونم تو هر دستگاهی که بخوام لاکوک رو کوک کنم باید مثل شور یک پرده بالاتر کوک کنم؟
    راستی میشه کوک نت مهتاب اثر استاد پژمان اختیاری رو برای سنتور لاکوک برام بنیویسین
    ممنون
    و دیگر هیچ

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط arya20012 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام خدمت اساتید ببخشید اگه چیزی که میخوام بگم یکم مبتدیانه هست
    من سنتور لاکوک رو دو روز قبل عید رفتم اصفهان خریدم سنتور لا کوک استاد بیوک که داده بودن آقا کیوان قاضی و هماهنگ کردم و اون ساز رو برام نگه داشتن
    حالا بحث کوک لاکوک شد خواستم بدونم تو هر دستگاهی که بخوام لاکوک رو کوک کنم باید مثل شور یک پرده بالاتر کوک کنم؟
    راستی میشه کوک نت مهتاب اثر استاد پژمان اختیاری رو برای سنتور لاکوک برام بنیویسین
    ممنون
    سلام دوست عزیز
    هم سال نو و هم خرید ساز نو رو خدمت شما تبریک می گم. برای نواختن قطعات با سنتور „لا” کوک نیازی به بازنویسی نت ندارید. همون نتی را که برای سنتور „سل” کوک نوشته شده را به همون منوالی که روی سنتور „سل” کوک اجرا می کردید روی سنتور „لا” کوک اجرا کنید. تفاوتش اینه که مثلا اگر قبلا شور „سل” می زدیم الان شوری که میزنیم شور „لا” هستش.
    در مورد تغییر کوک سنتور „لا” کوک توی دستگاههای مختلف هم اگر سنتورتون الان کوک شور داشته باشه، با دانستن نتهایی که توی دستگاههای مختلف تغییر می کنند می تونید سنتورتون را برای اون دستگاه کوک کنید.
    به طور مثال برای دستگاه همایون، خرک اول سفید یعنی نت „می” نسبت به شور ربع پرده بالاتر کوک میشد، نت „سی” نیم پرده نسبت به شور بالاتر کوک میشد و همینطور نت „ر” زرد هم ربع پرده بالاتر کوک میشد. خب شما کافیه این تغییرات را روی همین سنتور „لا” کوک اعمال کنید تا به کوک همایون برسید.
    البته کوک سنتور „لا” کوک به طور مفصل توی تاپیک دیگری بررسی شده که می تونید اون را مطالعه کنید.
    شاد باشید دوست عزیز.

16. کاربران زیر از Razoniaz به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    75761
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    10
    6 بار تشکر شده در 5 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سلام دوست عزیز
    کوک سنتور برای اجرای دستگاههای موسیقی ایرانی (راست کوک) به شرح زیر هستش. (البته من کوک رو بر اساس اجرای قطعات زنده یاد استاد پایور در نظر گرفتم.)

دستگاه شور و متعلقات شور:
    خرک اول: هر سه پوزیشن (زرد، سفید و پشت خرک) „می کرن”
    خرک دوم: هر سه پوزیشن „فا بکار”
    خرک سوم: هر سه پوزیشن „سل بکار”
    خرک چهارم: سیمهای زرد و سفید „لا کرن” و سیمهای پشت خرک „لا بمل”
    خرک پنجم: هر سه پوزیشن „سی بمل”
    خرک ششم: هر سه پوزیشن „دو بکار”
    خرک هفتم: سیمهای زرد „ر کرن” و سیمهای سفید و پشت خرک „ر بکار”
    خرک هشتم: هر سه پوزیشن „می بمل”
    خرک نهم: هر سه پوزیشن „فا بکار”

دستگاه سه گاه:
    خرک اول: هر سه پوزیشن (زرد، سفید و پشت خرک) „می کرن”
    خرک هفتم: هر سه پوزیشن „ر کرن”

دستگاه همایون و آواز اصفهان:
    خرک اول: سیمهای زرد „می بکار” و سیمهای سفید و پشت خرک „می کرن” (در بعضی از قطعات آواز اصفهان استاد پایور می زرد هم کرن کوک می شود به طور مثال چهارمضراب اصفهان از سی قطعه چهارمضراب و ...)
    خرک پنجم: هر سه پوزیشن „سی بکار”
    خرک هفتم: هر سه پوزیشن „ر بکار”

دستگاه چهارگاه:
    خرک اول: هر سه پوزیشن „می بکار”
    خرک پنجم: هر سه پوزیشن „سی بکار”
    خرک هفتم: هر سه پوزیشن „ر کرن”
    خرک هشتم: سیمهای زرد „می کرن” و سیمهای سفید و پشت خرک „می بکار”
    خرک نهم: سیمهای زرد „فا دیز” و سیمهای سفید و پشت خرک „فا بکار”

دستگاه ماهور و راست پنج گاه
    خرک اول: هر سه پوزیشن „می بکار”
    خرک چهارم: سیمهای زرد „لا کرن” ، سیمهای سفید „لا بکار” و سیمهای پشت خرک „لا بمل”
    خرک هفتم: سیمهای زرد „ر بکار” سیمهای سفید „ر کرن”
    خرک نهم: هر سه پوزیشن„فا بکار”
    سلام آقای دانشمند ببخشید میشه بفرمایید این کوک ها که گفتید مربوط به دستگاه ها با چه نت تونیکی هستند؟؟ مثلا شور سل،ماهور فا ... ؟؟؟؟ کوک نوا به چه صورت هست (با چه تونیکی) ؟؟
    یه سوال دیگه هم داشتم، برای آوازها هم این تونیک ها گفته میشه؟؟ مثلا اصفهان دو ؟؟؟ اگه آره ،میشه بگید کوکشون چطور هست و تونیک متعلقات شور رو هم بگید
    ممنون

18. کاربران زیر از amir77amir77 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط amir77amir77 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام آقای دانشمند ببخشید میشه بفرمایید این کوک ها که گفتید مربوط به دستگاه ها با چه نت تونیکی هستند؟؟ مثلا شور سل،ماهور فا ... ؟؟؟؟ کوک نوا به چه صورت هست (با چه تونیکی) ؟؟
    یه سوال دیگه هم داشتم، برای آوازها هم این تونیک ها گفته میشه؟؟ مثلا اصفهان دو ؟؟؟ اگه آره ،میشه بگید کوکشون چطور هست و تونیک متعلقات شور رو هم بگید
    ممنون
    سلام دوست عزیز
    کوک سنتور که در بالا ذکر کردم مربوط به شور „سل” ، سه گاه „فا” (با شاهد „لا” کرن) ، همایون „سل” ، چهارگاه „دو” ، ماهور و راست پنجگاه„فا” و نوا „دو” هستش. در مورد سوال دومتون هم عرض کنم که نت تونیک مربوط به دستگاه هست نه آواز. برای آواز از نت شاهد استفاده می کنیم. مثلا وقتی می گیم اصفهان „دو” یعنی اصفهانی که نت شاهدش نت „دو” هستش. نت تونیک هر آواز از تونیک دستگاه اصلی خود تبعیت می کنه.

20. کاربران زیر از Razoniaz به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    75761
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    10
    6 بار تشکر شده در 5 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سلام دوست عزیز
    کوک سنتور که در بالا ذکر کردم مربوط به شور „سل” ، سه گاه „فا” (با شاهد „لا” کرن) ، همایون „سل” ، چهارگاه „دو” ، ماهور و راست پنجگاه„فا” و نوا „دو” هستش. در مورد سوال دومتون هم عرض کنم که نت تونیک مربوط به دستگاه هست نه آواز. برای آواز از نت شاهد استفاده می کنیم. مثلا وقتی می گیم اصفهان „دو” یعنی اصفهانی که نت شاهدش نت „دو” هستش. نت تونیک هر آواز از تونیک دستگاه اصلی خود تبعیت می کنه.
    خیییلییی ممنون
    دو سوال دیگه هم داشتم 1- کوک نوا مثل شور هست یا جای „رکرن” و „ر” در سیم های زرد و سفید جا به جا میشه؟؟؟
    2- اگه نوا مثل دو هست یا ماهور و راست و پنجگاه مثل هم هستن چرا هر کدوم رو یه دستگاه جدا در نظر میگیرن؟؟؟ چطور میشه فهمید یک قطعه تو کدوم دستگاهه؟؟؟

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط amir77amir77 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خیییلییی ممنون
    دو سوال دیگه هم داشتم 1- کوک نوا مثل شور هست یا جای „رکرن” و „ر” در سیم های زرد و سفید جا به جا میشه؟؟؟
    2- اگه نوا مثل دو هست یا ماهور و راست و پنجگاه مثل هم هستن چرا هر کدوم رو یه دستگاه جدا در نظر میگیرن؟؟؟ چطور میشه فهمید یک قطعه تو کدوم دستگاهه؟؟؟
    سلام دوست عزیز. خواهش می کنم. انجام وظیفه هستش.
    در مورد سوال اولتون باید ذکر کنم که برخی از گوشه های نوا مانند: گوشت، عشیران، خجسته و ... نیاز به „ر” کرن دارند. در ردیف زنده یاد استاد صبا „ر” سفید را برای این کار „کرن” در نظر گرفتن و „ر” زرد را برای اجرای گوشه های دیگر „بکار”. البته اگر نیاز به اجرای گوشه هایی که ذکر کردم نباشد می توان هر دو „ر” را بکار کوک کرد تا نوازنده بتواند مانور بیشتری روی اجرا داشته باشد و حاصل کار زیباتر باشد.
    در مورد سوال دومتون هم عرض کنم که بسیاری از بزرگان موسیقی به هفت دستگاه اعتقاد ندارند بلکه به عقیده ایشان 5 دستگاه بیشتر وجود ندارد. این بزرگان نوا را زیر مجموعه شور و راست پنجگاه را زیر مجموعه ماهور در نظر می گیرند. به هرحال بحث در این مورد زیاد هست.

23. 2 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    75761
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    10
    6 بار تشکر شده در 5 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سلام دوست عزیز. خواهش می کنم. انجام وظیفه هستش.
    در مورد سوال اولتون باید ذکر کنم که برخی از گوشه های نوا مانند: گوشت، عشیران، خجسته و ... نیاز به „ر” کرن دارند. در ردیف زنده یاد استاد صبا „ر” سفید را برای این کار „کرن” در نظر گرفتن و „ر” زرد را برای اجرای گوشه های دیگر „بکار”. البته اگر نیاز به اجرای گوشه هایی که ذکر کردم نباشد می توان هر دو „ر” را بکار کوک کرد تا نوازنده بتواند مانور بیشتری روی اجرا داشته باشد و حاصل کار زیباتر باشد.
    در مورد سوال دومتون هم عرض کنم که بسیاری از بزرگان موسیقی به هفت دستگاه اعتقاد ندارند بلکه به عقیده ایشان 5 دستگاه بیشتر وجود ندارد. این بزرگان نوا را زیر مجموعه شور و راست پنجگاه را زیر مجموعه ماهور در نظر می گیرند. به هرحال بحث در این مورد زیاد هست.
    با تشکر از راهنماییتون
    اگه ممکنه به سوالم در تاپیک اشکالات نتی هم جواب بدید مخصوصا اون تصویر که نت جفت بعد گلیساندو (اگه درست تلفظ کنم) داره

صفحه 12 از 19 نخستنخست ... 28910111213141516 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)