لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 16 از 19 نخستنخست ... 61213141516171819 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 241 به 256 از 294

موضوع: آموزش کامل کوک سنتور

pooriaakbari1989 آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    34196
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    1,548
    1,051 بار تشکر شده در 378 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 96/1
    Given: 175/0
    میزان امتیاز
    14

0 Not allowed! Not allowed!
    علامت بمل شبیه b انگلیسی هستش و اگر در کنار نتی قرار بگیره اون نت رو نیم پرده بم میکنه... کلامت کرن شبیه پرچمه و اگر در کنار نتی قرار بگیره اون نت رو ربع پرده بم میکنه... هر دو علامت رو هم تیونری که دارید نشون میده و میشه کوک کرد...
    هر گرفتار که در بند تو می نالد زار***می برد حسرت صیدی که گرفتار تر است

2. کاربران زیر از pooriaakbari1989 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    94382
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    39
    14 بار تشکر شده در 12 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط pooriaakbari1989 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    علامت بمل شبیه b انگلیسی هستش و اگر در کنار نتی قرار بگیره اون نت رو نیم پرده بم میکنه... کلامت کرن شبیه پرچمه و اگر در کنار نتی قرار بگیره اون نت رو ربع پرده بم میکنه... هر دو علامت رو هم تیونری که دارید نشون میده و میشه کوک کرد...
    سلام

می دانم شما را خیلی اذیت کردم و لی چاره ندارم دوست عزیز. در تیونر من کنار حروفها مطابق عکس سه تا نمایان می شه علامت بمل را نمی توانم پیدا کنم با تشکر از شما[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    34196
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    1,548
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط mahmudmahmudi [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام

می دانم شما را خیلی اذیت کردم و لی چاره ندارم دوست عزیز. در تیونر من کنار حروفها مطابق عکس سه تا نمایان می شه علامت بمل را نمی توانم پیدا کنم با تشکر از شما[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با توجه به عکسی که فرستادید شکل راستی علامت سُری هست... شکل وسطی دیِز هست... شکل چپی هم کُرُن هستش... علامت بمل هم شبیه حرف b در زبان انگلیسی هستش... حق باشماست... در این تیونر (البته فکر میکنم با توجه به تنظیماتی که برای کوک سنتور انجام دادیم یعنی همان C بدون b ، علامت بمل نمایش داده نمیشه) مثلا لا بمل که علامتی به شکل Ab دارد را با معادلش یعنی سل دیز #G نمایش میدهد...

5. 2 کاربر برای این پست از pooriaakbari1989 تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    94382
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    39
    14 بار تشکر شده در 12 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط pooriaakbari1989 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با توجه به عکسی که فرستادید شکل راستی علامت سُری هست... شکل وسطی دیِز هست... شکل چپی هم کُرُن هستش... علامت بمل هم شبیه حرف b در زبان انگلیسی هستش... حق باشماست... در این تیونر (البته فکر میکنم با توجه به تنظیماتی که برای کوک سنتور انجام دادیم یعنی همان C بدون b ، علامت بمل نمایش داده نمیشه) مثلا لا بمل که علامتی به شکل Ab دارد را با معادلش یعنی سل دیز #G نمایش میدهد...

با سلام مجدد

یعنی Abجای خودش را به G# می ده تا Abدر بیاد و همین طور BbباA# و یا Ebبا D#

با فرمایش شما بملها با ید اینطور بدست بیاد با تشکر

می
    کرن
    فا
    بکار
    F
    سل
    بکار
    G
    لا
    کرن + پشت خرک بمل
    AÞ , G#
    سی
    بمل
    Bb یا A#
    دو
    بکار
    C
    ر
    بکار و کرن (سیم زرد یا سفید)
    D
    می
    بمل
    D# یا Eb
    فا
    بکار
    F
    کوک شور
    ویرایش توسط mahmudmahmudi : Thursday 9 January 2014 در ساعت 01:30 PM

7. 2 کاربر برای این پست از mahmudmahmudi تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    34196
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    1,548
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

کاملا درسته... دقیقا

9. 4 کاربر برای این پست از pooriaakbari1989 تشکر کرده اند:

Yasin_santouri آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    61670
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    335
    49 بار تشکر شده در 37 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 9/0
    Given: 18/1
    میزان امتیاز
    12

درود

خیلی ممنون میشم منو در این راهنمایی کنید فکر نکنم تو این تاپیک مطرح شده باشه ولی مطرح شده باشه هم به بزرگی خودتون ببخشید شاید این مسئله ی بخش عمده ای از سنتی کارای عزیز باشه

معمولا بیش تر افراد تیونر رو برای ساز های ایرانی رد می کنند علتشم در کوک کردن ربع پرده می دونن

حالا فردی مثل که با گوش نمی تونن کوک کنن لازمه حتما از تیونر استفاده کنند ولی خودم هم از کوک کردن ریع پرده ها با تیونر خرسند نیستم چون معمولا کرن و سری دقیقا بین بکار و نیم پرده ها نیست این مسئله باعث میشه زیاد اون صدای ایرانی از ساز بیرون نیاد چند وقت پیش که تو سایتا می گشتم فقط یه اشاره کوچیک کرده بود که مثلا کرن تو همایون 10 سنت از کرن تو شور و سه گاه کمتره یا وضعیت سی بکار در ایرانی از اونی که روی تیونر هس فرق می کنه حالا اگه دوستان با این حرف موافق اند و می دونن دقیقا چطوریه لطف کنن این تفاوت ها رو هم بگن . من هم هر وقت ساز رو با تیونر کوک می کنم و پیش استادم می برم همیشه کرن ها رو یه تغییراتی میده و میگه تیونر مال ساز های ایرانی نیست. حالا اگه اساتید بزرگوار نظری در این مورد داشته باشن خیلی ممنون میشم بیان کنن

11. 2 کاربر برای این پست از Yasin_santouri تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946
    4,151 بار تشکر شده در 1,000 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 112/2
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط Yasin_santouri [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود

خیلی ممنون میشم منو در این راهنمایی کنید فکر نکنم تو این تاپیک مطرح شده باشه ولی مطرح شده باشه هم به بزرگی خودتون ببخشید شاید این مسئله ی بخش عمده ای از سنتی کارای عزیز باشه

معمولا بیش تر افراد تیونر رو برای ساز های ایرانی رد می کنند علتشم در کوک کردن ربع پرده می دونن

حالا فردی مثل که با گوش نمی تونن کوک کنن لازمه حتما از تیونر استفاده کنند ولی خودم هم از کوک کردن ریع پرده ها با تیونر خرسند نیستم چون معمولا کرن و سری دقیقا بین بکار و نیم پرده ها نیست این مسئله باعث میشه زیاد اون صدای ایرانی از ساز بیرون نیاد چند وقت پیش که تو سایتا می گشتم فقط یه اشاره کوچیک کرده بود که مثلا کرن تو همایون 10 سنت از کرن تو شور و سه گاه کمتره یا وضعیت سی بکار در ایرانی از اونی که روی تیونر هس فرق می کنه حالا اگه دوستان با این حرف موافق اند و می دونن دقیقا چطوریه لطف کنن این تفاوت ها رو هم بگن . من هم هر وقت ساز رو با تیونر کوک می کنم و پیش استادم می برم همیشه کرن ها رو یه تغییراتی میده و میگه تیونر مال ساز های ایرانی نیست. حالا اگه اساتید بزرگوار نظری در این مورد داشته باشن خیلی ممنون میشم بیان کنن
    سلام دوست عزیز
    همانطور که شما ذکر کردید، عدم پشتیبانی اغلب تیونرها از ربع پرده ها، مشکلاتی را برای هنرجویان در کوک کردن „کرن” و „سری” پیش میاره. گذشته از بحث „کرن” و „سری” در برخی موارد حتی نتهای بکار و بمل هم دقیقا مطابق تیونر کوک نمیشه، مثلا همانطور که گفتید نت „سی” در همایون „سل” کمی پایینتر از „بکار” کوک میشه، یا در برخی موارد نت „ر” در دشتی „ر” که منشعب از شور „سل” هست را کمی بالاتر از „بکار” در نظر می گیرند . با توجه به این موارد اینچنینی می توان نتیجه گرفت که تیونر به تنهایی نمیتونه برای کوک کردن ساز کافی باشه. به نظر من بهترین راه برای اینکه گوش با صداها به طور دقیق آشنا بشه و هنرجو بتونه ساز را دقیق کوک کنه اینه که آثار بزرگان موسیقی را زیاد گوش کنه. به هرحال بهترین ملاک و میزانی که میتونه وجود داشته باشه همون صدای ساز اساتید بزرگ هستش. به طور مثال در بحث سنتور، الگو گرفتن از کوک ساز زنده یاد استاد پایور که اتفاقا فوق العاده نسبت به کوک دقیق ساز حساس بودند می تونه راهنما و ملاک بسیار خوبی باشه. الگو گرفتن از اجراها هم بسیار ساده هست فقط نیاز به دقت داره مثلا شما یکی از آثار استاد را در شور گوش بدید و ببینید ساز ایشون مطابق چه عددی در تیونر کوک شده مثلا 440 یا ... (این کار خیلی راحته کافی شما یکی از نت ها را مثلا نت „سل” را دقت کنید ببینید مطابق چه عددی در تیونر کوک شده. برای اینکار هم میتونید از نرم افزارهای تیونر کمک کنید هم می تونید نت „سل” سنتورتون را دقیقا مطابق با اونچیزی که میشنوید کوک کنید و بعد روی تیونر ببینید چه عددی را نشون می ده). بعد از اینکه متوجه شدید کوک ساز ایشون مطابق چه عددی در تیونر بوده، سنتور را دقیقا مطابق با همون عدد کوک کنید. بعد به نتهای „کرن” دقت کنید و سعی کنید دقیقا سیمها را مطابق اون چیزی که میشنوید کوک کنید، بعد از کوک دقیق، روی تیونر دقت کنید که برای نتهای کرن، تیونر دقیقا کجا را نشون میده. این میتونه برای شما ملاک واقع بشه تا از این به بعد کرن ها را به همین صورت فعلی کوک نمایید. این کار را میتونید در مورد دیگر دستگاهها مثل همایون و ماهور و ... نیز انجام دهید. فقط یادتون باشه ممکنه در ابتدا الگو برداشتن از صدای ساز کمی مشکل به نظر برسه ولی به مرور خیلی راحت می تونید اینکار را انجام بدید.
    فقر شب را بی غذا به سر بردن نیست،فقر روز را بی اندیشه به سر کردن است!

13. 3 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

Yasin_santouri آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    61670
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    335
    49 بار تشکر شده در 37 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 9/0
    Given: 18/1
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط Razoniaz [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوست عزیز
    همانطور که شما ذکر کردید، عدم پشتیبانی اغلب تیونرها از ربع پرده ها، مشکلاتی را برای هنرجویان در کوک کردن „کرن” و „سری” پیش میاره. گذشته از بحث „کرن” و „سری” در برخی موارد حتی نتهای بکار و بمل هم دقیقا مطابق تیونر کوک نمیشه، مثلا همانطور که گفتید نت „سی” در همایون „سل” کمی پایینتر از „بکار” کوک میشه، یا در برخی موارد نت „ر” در دشتی „ر” که منشعب از شور „سل” هست را کمی بالاتر از „بکار” در نظر می گیرند . با توجه به این موارد اینچنینی می توان نتیجه گرفت که تیونر به تنهایی نمیتونه برای کوک کردن ساز کافی باشه. به نظر من بهترین راه برای اینکه گوش با صداها به طور دقیق آشنا بشه و هنرجو بتونه ساز را دقیق کوک کنه اینه که آثار بزرگان موسیقی را زیاد گوش کنه. به هرحال بهترین ملاک و میزانی که میتونه وجود داشته باشه همون صدای ساز اساتید بزرگ هستش. به طور مثال در بحث سنتور، الگو گرفتن از کوک ساز زنده یاد استاد پایور که اتفاقا فوق العاده نسبت به کوک دقیق ساز حساس بودند می تونه راهنما و ملاک بسیار خوبی باشه. الگو گرفتن از اجراها هم بسیار ساده هست فقط نیاز به دقت داره مثلا شما یکی از آثار استاد را در شور گوش بدید و ببینید ساز ایشون مطابق چه عددی در تیونر کوک شده مثلا 440 یا ... (این کار خیلی راحته کافی شما یکی از نت ها را مثلا نت „سل” را دقت کنید ببینید مطابق چه عددی در تیونر کوک شده. برای اینکار هم میتونید از نرم افزارهای تیونر کمک کنید هم می تونید نت „سل” سنتورتون را دقیقا مطابق با اونچیزی که میشنوید کوک کنید و بعد روی تیونر ببینید چه عددی را نشون می ده). بعد از اینکه متوجه شدید کوک ساز ایشون مطابق چه عددی در تیونر بوده، سنتور را دقیقا مطابق با همون عدد کوک کنید. بعد به نتهای „کرن” دقت کنید و سعی کنید دقیقا سیمها را مطابق اون چیزی که میشنوید کوک کنید، بعد از کوک دقیق، روی تیونر دقت کنید که برای نتهای کرن، تیونر دقیقا کجا را نشون میده. این میتونه برای شما ملاک واقع بشه تا از این به بعد کرن ها را به همین صورت فعلی کوک نمایید. این کار را میتونید در مورد دیگر دستگاهها مثل همایون و ماهور و ... نیز انجام دهید. فقط یادتون باشه ممکنه در ابتدا الگو برداشتن از صدای ساز کمی مشکل به نظر برسه ولی به مرور خیلی راحت می تونید اینکار را انجام بدید.
    ممنون از شما

اینکارو فکر نکنم بتونم بکنم یعنی تا نزدیکیش میرم اما دقیقش رو اونطور که دلم می خواد فکر نکنم از اب دربیاد
    حالا میشه این کارو اینجور انجام بدم که تیونر رو باز کنم و مثلا یه قطعه تو همایون باز کنم و میکروفون رو جلوی اسپیکر قرار بدم و هر چی تیونر نشون بده به عنوان مبنا قرار بدم... می تونم به این روش اعتماد کنم؟

15. 2 کاربر برای این پست از Yasin_santouri تشکر کرده اند:

ehsanparty آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    62255
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    163
    437 بار تشکر شده در 205 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 38/5
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

سلام
    من برای کوک سنتور با تیونر ساز استادم را با تیونر اندازه میزدم بعد روی ساز خودم همان کوکهارو پیاده میکردم
    مثلا برای ر کرون روی 440 ساز استادم همیشه C دیز یکی مونده به اخر بود عقریه تیونر بود منم همیشه به این شکل کوک میکردم و الانم گوشم به همون کرون عادت داره یا برای لا همیشه G دیز یکی مونده به آخر

17. 2 کاربر برای این پست از ehsanparty تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946
    4,151 بار تشکر شده در 1,000 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 112/2
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط Yasin_santouri [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ممنون از شما

اینکارو فکر نکنم بتونم بکنم یعنی تا نزدیکیش میرم اما دقیقش رو اونطور که دلم می خواد فکر نکنم از اب دربیاد
    حالا میشه این کارو اینجور انجام بدم که تیونر رو باز کنم و مثلا یه قطعه تو همایون باز کنم و میکروفون رو جلوی اسپیکر قرار بدم و هر چی تیونر نشون بده به عنوان مبنا قرار بدم... می تونم به این روش اعتماد کنم؟
    خواهش می کنم.
    دوست عزیز زیاد به خودتون سخت نگیرید. شما فقط یه مدتی صدای ساز اساتید بزرگ را با دقت زیاد گوش بدید، مطمئن باشید مغز شما اون چیزی را که باید از نحوه کوک و فاصله نت ها بگیره، را خودش فرا خواهد گرفت. مغز قدرت زیادی توی الگوبرداری داره.
    بعد از این مدت ببینید خیلی راحت می تونید سازتون را کوک کنید و اگر صدای سازتون با اون چیزی که از صدای ساز اساتید در ذهن دارید متفاوت بود، مغز شما خیلی راحت اون را تشخیص می ده.
    از اشتباه نترسید و به ذهن موسیقیایی خودتون اعتماد داشته باشید.
    فقر شب را بی غذا به سر بردن نیست،فقر روز را بی اندیشه به سر کردن است!

19. 3 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    44281
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    38
    3 بار تشکر شده در 2 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    0

یکی از مشکلات رایجی که در کوک سنتور پیش میاد، اینه که وقتی سیم های سفید(پوزیسیون دوم) رو صاف و یکدست کوک می کنیم، جتی با اینکه جای خرک ها دقیق و درست هستش، کوک سیم های پشت خرک (پوزیسیون سوم) صاف و یک دست نمیشه. راه حل این مشکل اینه که بعد از کوک کردن سیم دومی سفید (پوزیسون دو) ، قبل از این که به سراغ سیم سومی بریم، کوک پشت خرک رو چک کنیم. اگر دو تا سیم اول و دوم پشت خرک هم کوک بودند که فبها، اما اگر نبودند، ابتدا سیم دوم رو کمی روی مفتول خرک می لغزونیم، و سپس سیم دوم رو روی همون پشت خرک کوک می کنیم. حالا دوباره برمی گردیم به پوزیسون دوم و میبینیم سیم دومی یک مقدار خیلی خیلی کمی ناکوک هست و اون مقدار خیلی کم بر حسب این که بالاتر (زیرتر) باشه یا پایین تر(بم تر) ، با مقدار خیلی کمی گردش گوشی درست میشه. بعد از این مراحل میبینیم که هم پوزیسیون دوم و هم پوزیسیون سوم کوکشون صاف و یکدست میشه.
    بعد به سراغ سیم سومی میریم و همین طور الی آخر تا سیم چهارمی پیش میریم.
    این روش رو من از آقای حق شناس که از سازندگان سنتور هستن یاد گرفتم و خواستم با شما نیز در میون بذارم.

21. 2 کاربر برای این پست از farzinksh تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    34196
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    1,548
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

با تشکر از راهنمایی شما دوست عزیز... این که کوک پوزیسیون دوم و سوم گاهی مشابه نمیشه خیلی مبحث مهمی هستش... یه چیز دیگه هم اینکه خیلی جاها مشاهده کردم که مثلا برای رکرن در سنتوری که ر بکار کوک شده(در پوزیسیون دوم) خرک رو اندکی به سمت چپ جابجا میکنند... اصولا جابجا کردن خرک مگر در مواقعی که چاره ای نباشه کار درسته نیست... هم صفحه رویی سنتور رو ممکنه خش بندازه و یا زخمی کنه و هم اینکه اگر بدرستی به خرک نیرو وارد نشه سیم از روش درمیره و سیم های سفید رو برگردوندن به روی خرک کار بس دشواریه!

23. 2 کاربر برای این پست از pooriaakbari1989 تشکر کرده اند:

ehsanparty آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    62255
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    163
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

با تشکر از راهنمایی شما دوست عزیز... این که کوک پوزیسیون دوم و سوم گاهی مشابه نمیشه خیلی مبحث مهمی هستش... یه چیز دیگه هم اینکه خیلی جاها مشاهده کردم که مثلا برای رکرن در سنتوری که ر بکار کوک شده(در پوزیسیون دوم) خرک رو اندکی به سمت چپ جابجا میکنند... اصولا جابجا کردن خرک مگر در مواقعی که چاره ای نباشه کار درسته نیست... هم صفحه رویی سنتور رو ممکنه خش بندازه و یا زخمی کنه و هم اینکه اگر بدرستی به خرک نیرو وارد نشه سیم از روش درمیره و سیم های سفید رو برگردوندن به روی خرک کار بس دشواریه!
    پوریا جان موافقم باهات ولی خیلی از اساتید هم هستند که کلا با خرک کار میکنند مثل فضل الله توکل که کلا خرکهای سازشو نگاه کنی هیچ کدام سر جاش نیستند...

25. 2 کاربر برای این پست از ehsanparty تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    34196
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    1,548
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

درسته... بیشتر مواقع شاید مجبور باشیم در مواقعی که آچار کوک در دسترس نباشه و علی الخصوص در پوزیسیون دوم و سوم وقتی کوک ها یکسان نیستند(مثلا لا کرن در پوزیسیون دوم و لا بمل در پوزیسیون سوم) مجبوریم خرک جابجا کنیم... بیشتر مد نظرم این نکته هستش که گاهی شاید تنبلی باعث میشه به جای کوک کردن سیمها خرک هارو جابجا میکنیم... شاید تنها مشکل این ساز سنتور همین دشواری کوک هستش... تعداد زیاد سیم ها... خرابی و کهنه شدن زود هنگام سیم های زرد...
    در مورد جابجایی خرک ها اگه اشتباه نکنم آقای رضا شفیعیان در اجراهایی که در ابوعطا دارند اندکی خرک سی بمل در پوزیسیون دوم رو جابجا میکنند و صدای دلنشینی از سیم های این خرک ایجاد میکنند و خیلی جالبه...

27. 2 کاربر برای این پست از pooriaakbari1989 تشکر کرده اند:

ehsanparty آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    62255
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    163
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    12

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط farzinksh [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    یکی از مشکلات رایجی که در کوک سنتور پیش میاد، اینه که وقتی سیم های سفید(پوزیسیون دوم) رو صاف و یکدست کوک می کنیم، جتی با اینکه جای خرک ها دقیق و درست هستش، کوک سیم های پشت خرک (پوزیسیون سوم) صاف و یک دست نمیشه. راه حل این مشکل اینه که بعد از کوک کردن سیم دومی سفید (پوزیسون دو) ، قبل از این که به سراغ سیم سومی بریم، کوک پشت خرک رو چک کنیم. اگر دو تا سیم اول و دوم پشت خرک هم کوک بودند که فبها، اما اگر نبودند، ابتدا سیم دوم رو کمی روی مفتول خرک می لغزونیم، و سپس سیم دوم رو روی همون پشت خرک کوک می کنیم. حالا دوباره برمی گردیم به پوزیسون دوم و میبینیم سیم دومی یک مقدار خیلی خیلی کمی ناکوک هست و اون مقدار خیلی کم بر حسب این که بالاتر (زیرتر) باشه یا پایین تر(بم تر) ، با مقدار خیلی کمی گردش گوشی درست میشه. بعد از این مراحل میبینیم که هم پوزیسیون دوم و هم پوزیسیون سوم کوکشون صاف و یکدست میشه.
    بعد به سراغ سیم سومی میریم و همین طور الی آخر تا سیم چهارمی پیش میریم.
    این روش رو من از آقای حق شناس که از سازندگان سنتور هستن یاد گرفتم و خواستم با شما نیز در میون بذارم.
    من قبلا چندتا ساز از استاد حق شناس برای دوستانم گرفتم ایشون در شمال و در شهر آمل زندگی می کنند و سازنده خوبی هم هستند اما من همیشه دنبال سازندههای خیلی عالی بودم D: ... استاد راسخ و رضوانی در مورد کوک ساز هیشه به نحوه پل گذاری و برش صفحه بسته به نوع چوب تاکید میکنند من ازشون شنیدم که رگلاژ درست در نگاه داشتن کوک هم بسیار تاثیر داره و در مرحله بعد به گوشی ها و سیم گیرها تاکید دارند اگر به سیم گیرهای سازهای استاد رضوانی دقت کنید میبیند کمی مایل و شیب دارهستش (خیلی خیلی کم) , این فکر میکنم به دلیل درست و دقیق کوک شدن در پوزشین دوم و سوم هستش ، بخاطر اینکه شما هرچقدر هم خرکهارو بدقیق قرار بدی و دریکراستا هم باشه باز ممکنه طول سیمها باعث عدم کوک دقیق در پشت خرک بشه به همین دلیل کمی سیم گیرهارو با شیب قرار میده که درصد ناکوکی پشت خرک رو پایین بیاره... (البته این نظر من هستش. از خودش نپیرسیدم ولی میپرسم)
    تجربه ای هم که من تو این زمینه داشتم این بود که چهارتا سیم رو همیشه جمع میکنم کمی مالش میدم سیمهارو و کمی هم خرکو مایل به راست یا چپ قرار میدم تا کوک دقیق شه...

29. 2 کاربر برای این پست از ehsanparty تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    80961
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    1 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سلا
    م
    بببخشید یک سوالی داشتم
    وقتی نت دو را روی سیم سفید کوک می کنم روی تیونر به جای حرف cحرف c5 را نشان می دهد چه طور کوک کنم تا عدد 5 حذف شود و خود c را نشان دهد. ؟

31. کاربران زیر از farbodbahmani به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 16 از 19 نخستنخست ... 61213141516171819 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)