لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11

موضوع: طرز قرارگیری زبان در نی نوازی

ostadbanan آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22293
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    338
    573 بار تشکر شده در 104 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 17/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    15

پیش فرض طرز قرارگیری زبان در نی نوازی

0 Not allowed! Not allowed!
    با سلام خدمت دوستان عزیز
    همونطور که می دونین در نی نوازی برای تولید صدا زبان به دو روش در تماس با نی قرار می گیره که این دو روش به این صورته که در روش اول زبان روی نی و معمولا مماس با لبه نی قرار میگیره و در روش دوم زبان به پشت دندانهای پایین می چسبه و هیچگونه حرکتی نداره که تصویر هر دو حالت در کتاب اموزش نی نوازی استاد افشار نیا وجود داره.
    من خودم از روش اول استفاده می کنم و زبان رو روی نی قرار می دم ولی استادم زبان رو پشت نی میذاره و از من هم خواسته که بدون ترک روش خودم روش دوم رو هم یاد بگیرم و مدتی است که دارم سعی میکنم زبانم رو پشت نی بذارم وتمرین کنم که خیلی سخته و مثل اینه که بخوای از صفر شروع کنی.
    البته من به این نتیجه رسیدم که در روش دوم صدا بسیار زیباتر و دلنشین تر میشه و با کمترین فشار میشه صداهای اوج وغیث وپس غیث رو تولید کرد در حالی که در روش اول برای تولید صدای 2-3و4 نیاز به فشار بیشتر و انرژی بیشتری است و در ضمن صدا هم اون لطافت رو نداره.
    چند وقتی در این مورد تحقیق کردم و مقاله ای رو از استاد کسایی در مورد نی دیدم که توی اون خیلی تاکیید شده بود که حتما زبان باید روی نی باشه.
    تا جایی که من خبر دارم اکثر اساتید هم زبان رو پشت نی میذارن . سوالی که از شما دوستان نی نواز عزیز دارم اینه که شما از کدوم روش در نی نوازی استفاده می کنین و کدوم روش رو بهتر و موثرتر میدونین؟ و به چه دلیل؟ و اگر منبع و نظر معتبری از اساتید دارین لطفا اینجا بیان کنید تا مسئله روشن بشه. و اینکه اگر من بخوام روش دوم رو هم یاد بگیرم چقدر زمان میبره؟
    اگه توضیح کاملی از نحوه قرار گیری زبان در هر دو روش بدین ممنون می شم.
    منتظر نظراتتون هستم.

2. کاربران زیر از ostadbanan به خاطر این پست تشکر کرده اند:

3. # ADS

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24171
    میانگین پست در روز
    0.12
    تشکر از پست
    1,256
    2,410 بار تشکر شده در 583 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    15

دوست من ، من سالهاست کن به روش دوم نی میزنم اما می دونم که روش اول خیلی صحیح تره . معلم اصلی من هم (جناب آقای کیانی نژاد) خیلی تأکید داشت که اگه می تونم روشم رو تغییر بدم و زبان رو روی نی بزارم ، اما به همون دلایلی که تو گفتی و بهتر می دونی ، نشد که نشد !
    من یه فیلمی هم از استاد حسن کسایی دارم که بر صحیح بودن روش اول تأکید می کنند .
    روش اول به مراتب صحیح تره و در این روش ، کنترلت روی صداها هم بیشتره .
    کسی که به هیچ چیز شک نمی کنه ، هیچ چیزی نمی دونه !

5. 2 کاربر برای این پست از Don_Ramtin تشکر کرده اند:

ostadbanan آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22293
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    338
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

سلام
    خیلی ممنون از راهنمایی که کردین. من بیش از دو سالی هست که به روش اول نی می زنم و در مورد صدای بم معمولا مشکلی ندارم وهمه صداها رو می تونم اجرا کنم اما مشکل اینجاست که با این روش بعد دو سال تمرین هنوز هم خیلی اوقات صدای اوج در سازم قطع می شه و یا در صدای غیث با اوج تداخل پیدا می کنه. به این صورت که گاهی اوقات که تمرین می کنم صدای سازم در بم و اوج خیلی واضح و شفافه و هوای اضافه کم داره ولی بعضی وقتها این صدا خیلی گنگ و با هوای اضافی و اعصاب خورد کن می شه طوری که احساس می کنم روز اولیه که نی رو دستم گرفتم. استادم میگه این سختی و فشار صدا مربوط به اینه که زبون رو روی نی میذاری .
    تجربه شما در مورد این صدای دو روش چیه به نظر شما صدای نی نوازندگانی که زبون رو پشت نی میذارن پر حجمتر و زیباتر نیست؟ خوداستاد کیانی نژاد از چه روشی استفاده می کنن؟ یا سایر اساتید؟ ایا خود شما تا حالا با روش خودتون مشکلی داشتین؟
    حالا شما فکر می کنید که این مشکلات با مرور زمان حل می شه یا نه و اصولا برای رسیدن به صدای خالص و زیبا در نی برای هر چهار صدای اصلی چند سال زمان لازمه ؟ و چجور می شه جلوی تداخل صداها رو گرفت؟
    لطفا در مورد طرز قرار گیری زبان در هر دو روش کمی بیشتر توضیح بدید و اینکه ایا زبان برای تولید همه صداهاباید تا پایان نوازندگی ثابت باشه یا مثلا در صدای اوج کمی به عقب کشیده می شه؟ در مورد زاویه نی هم لطفا کمی توضیح بدین چون اکثر اساتید می گن برای صداهای اوج و غیث و پس غیث باید زوایه نی رو به ترتیب کم کرد در صورتیکه خودشون موقع نوازندگی این کار رو انجام نمیدن؟
    ممنون می شم اگه راهنمایی کنید.

7. کاربران زیر از ostadbanan به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24171
    میانگین پست در روز
    0.12
    تشکر از پست
    1,256
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

سلام
    خیلی ممنون از راهنمایی که کردین. من بیش از دو سالی هست که به روش اول نی می زنم و در مورد صدای بم معمولا مشکلی ندارم وهمه صداها رو می تونم اجرا کنم اما مشکل اینجاست که با این روش بعد دو سال تمرین هنوز هم خیلی اوقات صدای اوج در سازم قطع می شه و یا در صدای غیث با اوج تداخل پیدا می کنه. به این صورت که گاهی اوقات که تمرین می کنم صدای سازم در بم و اوج خیلی واضح و شفافه و هوای اضافه کم داره ولی بعضی وقتها این صدا خیلی گنگ و با هوای اضافی و اعصاب خورد کن می شه طوری که احساس می کنم روز اولیه که نی رو دستم گرفتم. استادم میگه این سختی و فشار صدا مربوط به اینه که زبون رو روی نی میذاری .
    تجربه شما در مورد این صدای دو روش چیه به نظر شما صدای نی نوازندگانی که زبون رو پشت نی میذارن پر حجمتر و زیباتر نیست؟ خوداستاد کیانی نژاد از چه روشی استفاده می کنن؟ یا سایر اساتید؟ ایا خود شما تا حالا با روش خودتون مشکلی داشتین؟
    حالا شما فکر می کنید که این مشکلات با مرور زمان حل می شه یا نه و اصولا برای رسیدن به صدای خالص و زیبا در نی برای هر چهار صدای اصلی چند سال زمان لازمه ؟ و چجور می شه جلوی تداخل صداها رو گرفت؟
    لطفا در مورد طرز قرار گیری زبان در هر دو روش کمی بیشتر توضیح بدید و اینکه ایا زبان برای تولید همه صداهاباید تا پایان نوازندگی ثابت باشه یا مثلا در صدای اوج کمی به عقب کشیده می شه؟ در مورد زاویه نی هم لطفا کمی توضیح بدین چون اکثر اساتید می گن برای صداهای اوج و غیث و پس غیث باید زوایه نی رو به ترتیب کم کرد در صورتیکه خودشون موقع نوازندگی این کار رو انجام نمیدن؟
    ممنون می شم اگه راهنمایی کنید.
    سلام دوست من .
    این ماجرای از کنترل خارج شدن صداهای نی و از دست دادن یه صدا (همون گاهی وقت هایی که میگی) ، بیش از همه چیز به کنترل نفس و چگونگی نفس گیری و فوت کردن تو نی ربط داره . من حدود 11 سال با آقای کیانی نژاد نشست و برخاست داشتم و همیشه دیده ام بیشترین نکته ای که ایشون برای شاگرداش گوشزد می کنه ، ماجرای نفس گیری و مخصوصا فوت کردن تو نی ست. ما تو نی „هه” یا „ها” نمی کنیم ، بلکه فوت می کنیم . یعنی به جای اینکه از عقب و از ته گلو تو نی „هه” کنیم ، از نزدیک ترین جا به دهنه ی نی ، دقیقا داخل اون رو فوت می کنیم . برای نفس گیری هم از دیافراگم استفاده می کنیم . یعنی بجای اینکه قفسه ی سینه - در هنگام نفس گیری - بالا بیاد و شونه ها بالا بره ، شکم بالا میاد . این کار نیاز به توضیحات زیادی داره و تمرینات خاصی رو می طلبه که اینجا نمیشه مختصرش کرد و توضیحش داد . اگه خواستی یه روز بیا پیش من تا راهنمایی و کمکت کنم .
    اما برای کنترل صداهای نی ، باید نوع فوت کردن در ساز رو یاد بگیری . ضمنا زبان هم هیچ تحرک و کار خاصی نمیکنه و اتفاقا یه جورایی میره کنار و تا آخر فقط مثل یه ناودان سر جاش می مونه تا نفس ، بی واسطه و مزاحم تو نی فوت بشه .
    خوش باشی . فعلا ، یا حق !
    ویرایش توسط Don_Ramtin : Saturday 22 May 2010 در ساعت 11:36 PM

9. 2 کاربر برای این پست از Don_Ramtin تشکر کرده اند:

ostadbanan آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22293
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    338
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

با درود و تشکر از جوابتون
    حالا که با شما دوست و استاد عزیز آشنا شدم بد نیست با توجه به سابقه نی نوازی وآشنایی شما با اساتید بزرگ چند سوالی رو که به نظرم میرسه بپرسم.
    در مورد شکل قرارگیری زبان در کتاب استاد کیانی نژاد گفته شده که زبان روی نی قرار می گیره و قسمت کناری زبان مماس با لبه نی و کاملا به سمت جلو کشیده می شود. ولی در کتاب استاد افشارنیا در شکل مربوطه اگر شکل رو دیده باشید زبان روی نی و نوک زبان فقط به لبه نی چسبیده و به سمت جلو کشیده نمی شود. به نظر شما استاد گرامی کدوم روش اصولی تر و صحیحتره و چرا؟
    سوال دیگه ای که به ذهنم می رسه در مورد قرار دادن نی در بین دندانها است که بعضی اساتید نی رو بین دندانهای پیشین و بعضی بین دندانهای ثنایا (جلویی) قرار میدن. کدوم مورد از این دو حالت صحیحتره و ایا واقعا تفاوتی در صدای ایجاد شده داره یا نه؟
    در مورد تنفس شکمی حین نوازندگی نمی شه به جای بینی از قسمتی از دهان که باز است برای نفس گیری استفاده کرد
    و سوال دیگه اینکه توصیه یا تمرین خاص یا روشی برای صاف و شفاف شدن صدای اوج و غیث و پس غیث ندارید؟
    ممنون.

11. کاربران زیر از ostadbanan به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24171
    میانگین پست در روز
    0.12
    تشکر از پست
    1,256
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

سلام دوست من .
    1 - استاد خودتی !
    2 -
    در مورد شکل قرارگیری زبان در کتاب استاد کیانی نژاد گفته شده که زبان روی نی قرار می گیره و قسمت کناری زبان مماس با لبه نی و کاملا به سمت جلو کشیده می شود. ولی در کتاب استاد افشارنیا در شکل مربوطه اگر شکل رو دیده باشید زبان روی نی و نوک زبان فقط به لبه نی چسبیده و به سمت جلو کشیده نمی شود. به نظر شما استاد گرامی کدوم روش اصولی تر و صحیحتره و چرا؟
    تا جایی که سواد من قد میده ، آنچه آقای کیانی نژاد میگه - که با گفته های استاد حسن کسایی هم مطابقت می کنه - درست تره . البته من - اگه درست یادم باشه - اوایل سال 84 ، یه چند جلسه ای پیش جناب افشار نیا هم ساز زده ام . اما ایشون هیچ تأکید و توجه خاصی روی نفس و فوت نداشتند (دقیقا بر عکس آقای کیانی نژاد)

3 -
    سوال دیگه ای که به ذهنم می رسه در مورد قرار دادن نی در بین دندانها است که بعضی اساتید نی رو بین دندانهای پیشین و بعضی بین دندانهای ثنایا (جلویی) قرار میدن. کدوم مورد از این دو حالت صحیحتره و ایا واقعا تفاوتی در صدای ایجاد شده داره یا نه؟
    معمولا نی رو بین دو دندان جلویی قرار می دهیم . این روش مخصوصا برای کسانی که می خواهند روی نفس کنترل بهتری داشته باشند ، راحت تره .

4 -
    در مورد تنفس شکمی حین نوازندگی نمی شه به جای بینی از قسمتی از دهان که باز است برای نفس گیری استفاده کرد
    والله بهتره با بینی نفس بگیریم ، ولی چرا که نه . میشه . بین خودمون باشه ، منم بیشتر از دهن نفس می گیرم .

4 -
    و سوال دیگه اینکه توصیه یا تمرین خاص یا روشی برای صاف و شفاف شدن صدای اوج و غیث و پس غیث ندارید؟
    والله تمرین که هست ولی نمیشه اینجا نوشتش !

خوش و خرم باشی . فعلا یا حق !
    ویرایش توسط Don_Ramtin : Monday 24 May 2010 در ساعت 07:08 PM

13. کاربران زیر از Don_Ramtin به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    33851
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    5
    7 بار تشکر شده در 6 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Given: 2/2
    میزان امتیاز
    0

با عرض سلام و ادب خدمت همه هنرپژوهان گرامی.
    من اینجا فقط نظر خودمو میگم:
    من تقریباً سه سالی هست که دارم نی کار می کنم تمام صداهای ساز رو می تونم به زیبایی و شفافی تولید کنم (با روشی که زبان روی نی قرار می گیره) اصلاٌ مشکلی ندارم فقط خودم احساس می کنم که فقط حجم صدای بم سازم ضعیف نیست ولی قوی هم نیست البته بعضی وقتا تقریباً قوییه بعضی وقتام اونجوری که خودم می خوام صدای بمم پر حجم نیست..
    تو این روش صداهای بم زیر و اوج و غیث به نظر من عالیه...

15. کاربران زیر از u3f_s به خاطر این پست تشکر کرده اند:

mos167 آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    10467
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    407
    499 بار تشکر شده در 231 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    16

درود به همه ی دوستان
    من هم زبانم رو روی نی میذارم (روی زبان روی جداره ی بیرونی سر نی قرار می گیره) هیچ مشکلی هم در ایجاد اصوات ندارم .
    من فکر می کنم که نتیجه مهمه و هر شکلی که نوازنده راحت باشه و نتیجه بهتری بده اون روش اصولی تره !
    هرنتی که ازعشق بگوید زیباست حالا سمفونی پنجم بتهوون باشد یا زنگ تلفنی که درانتظارصدای توست...

17. کاربران زیر از mos167 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

ostadbanan آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22293
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    338
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط mos167 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود به همه ی دوستان
    من هم زبانم رو روی نی میذارم (روی زبان روی جداره ی بیرونی سر نی قرار می گیره) هیچ مشکلی هم در ایجاد اصوات ندارم .
    من فکر می کنم که نتیجه مهمه و هر شکلی که نوازنده راحت باشه و نتیجه بهتری بده اون روش اصولی تره !
    دوست عزیز می تونی یک کم توضیح بدی که منظورت از جمله روی زبان روی جداره ی بیرونی سر نی قرار می گیره چیه؟

19. کاربران زیر از ostadbanan به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    135631
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض از دوستان عزیز،عاجزانه خواهشمندم تصویری از نحوه ی درست قرارگیری نی در دهان،قرار بدهند.

نقل قول نوشته اصلی توسط Don_Ramtin [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوست من .
    1 - استاد خودتی !
    2 -

تا جایی که سواد من قد میده ، آنچه آقای کیانی نژاد میگه - که با گفته های استاد حسن کسایی هم مطابقت می کنه - درست تره . البته من - اگه درست یادم باشه - اوایل سال 84 ، یه چند جلسه ای پیش جناب افشار نیا هم ساز زده ام . اما ایشون هیچ تأکید و توجه خاصی روی نفس و فوت نداشتند (دقیقا بر عکس آقای کیانی نژاد)

3 -

معمولا نی رو بین دو دندان جلویی قرار می دهیم . این روش مخصوصا برای کسانی که می خواهند روی نفس کنترل بهتری داشته باشند ، راحت تره .

4 -

والله بهتره با بینی نفس بگیریم ، ولی چرا که نه . میشه . بین خودمون باشه ، منم بیشتر از دهن نفس می گیرم .

4 -

والله تمرین که هست ولی نمیشه اینجا نوشتش !

خوش و خرم باشی . فعلا یا حق !
    از دوستان عزیز،عاجزانه خواهشمندم تصویری از نحوه ی درست قرارگیری نی در دهان،قرار بدهند.
    چون من دسترسی به استاد ندارم
    در اینترنت هم چیزی پیدا نکردم.
    با تشکر

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    135631
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

منظورم نحوه ی قرارگیری زبان روی نی هست.
    اصلا نمیتونم بفهمم درستش چه جوریه.
    لطفا کمک م کنید.
    اگه تو تلگرام یا جای دیگه هم گروه داشته باشید لطفا به منم بگید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)