لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 17 به 32 از 76

موضوع: کوک سنتور

Mezrab آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    20557
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    897
    2,113 بار تشکر شده در 646 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 8/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    15

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط jalaladdin [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سیم های روی یک خرک سنتور عوض کردم اما هر روز کوک خالی میکند و همچنین یکی از گلهای سنتورم کمی شکاف برداشته است!
    نقل قول نوشته اصلی توسط Bela [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

چرا نمی دید بیرون واستون کوک کنن
    ؟؟
    سنتورتون مشکل از گوشی هاشه که درست قرار داده نشده، با سیم عوض کردن و .. درست هم نمیشه.. بیرونم بدید فکر نکنم کاری بتونید بکنید باید سنتور خوب تهیه کنید.
    زعشق است آنچه آهنگ و ترانست دو،ر،می،فا،سل،لا،سی،دو بهانست

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946
    4,151 بار تشکر شده در 1,000 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 112/2
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض کوک سنتور

نقل قول نوشته اصلی توسط jalaladdin [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سیم های روی یک خرک سنتور عوض کردم اما هر روز کوک خالی میکند و همچنین یکی از گلهای سنتورم کمی شکاف برداشته است!
    سلام دوست عزیز
    من در تکمیل صحبت آقا محسن عرض کنم که وقتی سیمها عوض می شه یه مدتی طول می کشه تا سیمهای جدید بتونه کوک نگه داره. اگه کمتر از یک هفته هست که سیمها رو عوض کردید این حالت طبیعیه...
    فقر شب را بی غذا به سر بردن نیست،فقر روز را بی اندیشه به سر کردن است!

3. 2 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

vesall آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    31687
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    86
    40 بار تشکر شده در 19 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

سوراخی که جلوی سنتور هست (و مال من نداره) اون به چه کار میاد ؟ به کار کوک میاد ؟ مال من نداره مشکلی که نیست ؟

Meshkatian آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    30190
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    55
    59 بار تشکر شده در 31 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سلام
    یه سوال ، شما سنتورتون را با تیونر کوک می کنید صداش بم نمی شه ؟من خودم وقتی کوک می کنم تمام نت ها رو
    یه پرده بالاتر می گیریم ، البته باید سنتور تحملش رو داشته باشه ، شما اینکار رو نمی کنید؟

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط Meshkatian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام
    یه سوال ، شما سنتورتون را با تیونر کوک می کنید صداش بم نمی شه ؟من خودم وقتی کوک می کنم تمام نت ها رو
    یه پرده بالاتر می گیریم ، البته باید سنتور تحملش رو داشته باشه ، شما اینکار رو نمی کنید؟
    سلام دوست عزیزم
    شما که سنتور رو بیچاره می کنید با این کوک :) شما مطمئنید یک پرده بالاتر کوک می کنید؟ یعنی در این حالت سنتور سل کوک شما باید صدای لا کوک داشته باشه. اینجور خیلی فشار میاد به سنتور بخصوص سیمهای بالایی...

7. 2 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

Meshkatian آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    30190
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    55
    59 بار تشکر شده در 31 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Razoniaz [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوست عزیزم
    شما که سنتور رو بیچاره می کنید با این کوک :) شما مطمئنید یک پرده بالاتر کوک می کنید؟ یعنی در این حالت سنتور سل کوک شما باید صدای لا کوک داشته باشه. اینجور خیلی فشار میاد به سنتور بخصوص سیمهای بالایی...
    آره یعنی میشه سنتور لا کوک ، من از چند نفر پرسیدم گفتن اکثر نوازنده های بزرگ مثل استاد پایور این کار رو می کنن البته سنتور هم باید خیلی خوب باشه سنتور من که تا حالا دووم اورده :) هیچ مشکلی هم نداره حتی اصلا سیم ها هم نمی برن. ولی اگه فک می کنید سنتور شما دووم نمی یاره ربع یا نیم پرده بالا کوک کنید صداش خیلی بهتر می شه .
    ویرایش توسط Meshkatian : Tuesday 17 August 2010 در ساعت 07:16 PM

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    19916
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    71
    101 بار تشکر شده در 75 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    میزان امتیاز
    15

سلام لطفا در مورد سنتور لاکوک و سل کوک و فا کوک وسی کوک توضیح دهید

10. 2 کاربر برای این پست از jalaladdin تشکر کرده اند:

Mezrab آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    20557
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    897
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

اصولا فلسفه وجود سنتور های لا کوک این هست که در همنوازی ها و کنسرت ها مخصوصا همنوازی هایی که ارکست زهی توش حضور داره مثل ویلون، کوک ویلون یا کمانچه با سنتور یکی بشه، همونطور که می دونید کوک ساز هایی مثل ویلون همیشه یک پرده بالاتر از کوک سنتور هست، یعنی نت لا در ویلون برابر با نت سل در سنتور هست که مشکل همنوازی ایجاد میکنه..
    برای اینکار استادان یا ویلون رو یک پرده پایین تر کوک می کنند یا سنتور رو یک پرده بالاتر، اصولا کوک کردن سنتور سل کوک یک پرده بالاتر کار خطرناکیه!! خیلی امکان پاره شدن سیم ها زیاد هست، شاید در ابتدا پاره نشه اما به مرور زمان که سیم ها نازک تر میشند(کمتر از 0.34 ذخامت) دیگه ممکنه سیم ها یک دفعه ای پاره بشند.
    برای همین اگه میخواید سنتورتون یه پرده بالاتر کوک شه لا کوک تهیه کنید بهتره..!
    استاد پایور به شخصه اونطور که من مطالعه کردم در ارکستر برای هماهنگی از سنتور لا کوک ساخته استاد ناظمی استفاده میکردند.
    کوک سنتور سل کوکشون هم گفته میشه ربع پرده بالا کوک میکردند، این ربع بالا کوک کردن رو من خیلی جاها شنیدم که خوش صدا میکنه ساز رو اما به شخصه امتحان نکردم. این پیشنهاد استادانه.

12. 2 کاربر برای این پست از Mezrab تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض سنتور سل کوک، لا کوک، سی کوک و فا کوک

سلام لطفا در مورد سنتور لاکوک و سل کوک و فا کوک وسی کوک توضیح دهید
    سلام دوست عزیز
    سنتورهای معمولی که اغلب استفاده می کنیم سنتورهای سل کوک هستند بدین معنی که در حالت کوک بودن سنتور اگه سیمهای خرک سوم (که ما اون را به نام سل می شناسیم) را به صدا دربیاریم تیونر نت G یا همون سل را به ما نشون خواهد داد. برای بقیه نتها هم به همین صورت مثل خرک هفتم که همون نت „ر” هستش دقیقا صدای „ر” تیونر را می ده.
    در سنتور لا کوک سیمها یک پرده بالاتر کوک می شود یعنی در سنتور لا کوک اگه سیمهای خرک سوم را به صدا در بیاریم تیونر به جای نت سل نت لا را به ما نشون می ده. یا مثلا اگه سیمهای خرک ششم را به صدا در بیاریم که ما اون را به عنوان نت دو می شناسیم در حقیقت تیونر نت „ر” را نشون می ده.
    سنتور سی کوک هم در حقیقت یک پرده بالاتر از سنتور لا کوک و دو پرده بالاتر از سنتور سل کوک می باشد. یعنی سیمهای خرک سوم اون که در سنتور سل کوک، „سل” کوک می شوند در این سنتورها „سی” کوک می شوند.
    طبیعتا برای دسترسی به صدای زیرتر باید اندازه سنتور کوچکتر شود برای همین سنتور لا کوک از سنتور سل کوک کوچکتر است و سنتور سی کوک واقعا کوچیکه و نوازندگی روش مشکله چون به خاطر کوچیک بودن سنتور دقیقا باید مضرابها 3 یا 4 سانتیمتری خرک بخوره اگه یه کمی این فاصله بیشتر بشه فورا مضراب به سیمهای زرد می خوره.
    سنتور فا کوک هم همونطور که اسمش پیداست خرک سومش در حقیقت فا کوک میشه. البته من این نمونه سنتور را تا حالا ندیدم. ولی خب طبیعتا باید بزرگتر از سنتور سل کوک باشه.
    خب همانطور که دوستان هم گفتند فلسفه استفاده از این سنتورها بیشتر بر می گرده به کارهای ارکستری و همنوازی و ... ولی سوالی که پیش میاد اینه که ما می تونیم به جای استفاده از سنتور لا کوک، در سنتور سل کوک به جای شور سل ، سنتور را شور „لا” کوک کنیم و دقیقا به خواسته خودمون برسیم. پس فلسفه استفاده از سنتور لا کوک چیه؟
    من برای این که این بحث طولانی نشه و دوستان هم در این بحث شرکت کنند جواب را به عهده خود دوستان می گذارم.

14. کاربران زیر از Razoniaz به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Mezrab آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    20557
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    897
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

در پاسخ راز و نیاز عزیز همونطور که بالا هم اشاره کردم شاید تنها ایرادی که بشه گرفت همون پاره شدن و قوس برداشتن صفحه سنتور باشه، از طرفی در اثر این فشار زیاد سنتور به سرعت کوک خالی میکنه و این مناسب نیست. در مجله موزیک ایران سال 1338 شماره های هفتم و هشتم و نهم استاد پایور به طور کامل در مورد کوک صحبت کرده، اونجا ایشون اشاره کردن که استاد ابوالحسن خان صبا طی تحقیقاتی که داشته متوجه شده بهترین صدای تولید شده از سنتور زمانی هست که خرک اول می دیاپازون کوک بشه... حالا اینکه چرا فقط بیان شده که بهترین صدا رو میده.. تا حدی هم درست هست.
    اگر ما یک پرده بالاتر کوک کنیم سیم های پشت خرک صدای مناسبی نخواهند داشت، مخصوصا از نت سی به بالا.

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض گامهای شور

نقل قول نوشته اصلی توسط Mezrab [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    در پاسخ راز و نیاز عزیز همونطور که بالا هم اشاره کردم شاید تنها ایرادی که بشه گرفت همون پاره شدن و قوس برداشتن صفحه سنتور باشه، از طرفی در اثر این فشار زیاد سنتور به سرعت کوک خالی میکنه و این مناسب نیست. در مجله موزیک ایران سال 1338 شماره های هفتم و هشتم و نهم استاد پایور به طور کامل در مورد کوک صحبت کرده، اونجا ایشون اشاره کردن که استاد ابوالحسن خان صبا طی تحقیقاتی که داشته متوجه شده بهترین صدای تولید شده از سنتور زمانی هست که خرک اول می دیاپازون کوک بشه... حالا اینکه چرا فقط بیان شده که بهترین صدا رو میده.. تا حدی هم درست هست.
    اگر ما یک پرده بالاتر کوک کنیم سیم های پشت خرک صدای مناسبی نخواهند داشت، مخصوصا از نت سی به بالا.
    سلام محسن عزیز
    شما دقیقا متوجه منظور من نشدید منظورم این نبود که کوک سنتور رو بالا ببریم، منظورم این بود که با سنتور سل کوک شور „لا” بزنیم. می دونید شوری که با سنتور سل کوک می زنیم شور „سل” هستش، برای اینکه بتونیم شور „لا” بزنیم نیازه که تغییراتی در کوک سنتور بدهیم. مثلا نت „لا” بکار کوک می شه، نت „سی” کرن کوک می شه و ... که در موردش توی تاپیک دستگاههای موسیقی ایرانی حتما توضیح می دم.
    ما هر گام شوری را که نیاز داشته باشیم می تونیم روی سنتور „سل” کوک اجرا کنیم. مثلا قطعه „ماهی برای سال نو” اثر اردوان کامکار در گام شور „می” اجرا میشه که بنده این اثر را با سنتور سل کوک اجرا کردم.
    سوال من دقیقا این بود که وقتی با تغییر کوک می تونیم هر گامی مثل گام شور „لا” یا شور „سی” را روی سنتور „سل” کوک اجرا کنیم دیگه چه نیازی هست که از سنتور لا کوک و سی کوک استفاده کنیم؟

17. کاربران زیر از Razoniaz به خاطر این پست تشکر کرده اند:

vesall آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    31687
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    86
    40 بار تشکر شده در 19 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

بابت جوابهایی که در مورد سوراخ سنتور ندادید ممنون !!! :p

Mezrab آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    20557
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    897
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط Razoniaz [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام محسن عزیز
    شما دقیقا متوجه منظور من نشدید منظورم این نبود که کوک سنتور رو بالا ببریم، منظورم این بود که با سنتور سل کوک شور „لا” بزنیم. می دونید شوری که با سنتور سل کوک می زنیم شور „سل” هستش، برای اینکه بتونیم شور „لا” بزنیم نیازه که تغییراتی در کوک سنتور بدهیم. مثلا نت „لا” بکار کوک می شه، نت „سی” کرن کوک می شه و ... که در موردش توی تاپیک دستگاههای موسیقی ایرانی حتما توضیح می دم.
    ما هر گام شوری را که نیاز داشته باشیم می تونیم روی سنتور „سل” کوک اجرا کنیم. مثلا قطعه „ماهی برای سال نو” اثر اردوان کامکار در گام شور „می” اجرا میشه که بنده این اثر را با سنتور سل کوک اجرا کردم.
    سوال من دقیقا این بود که وقتی با تغییر کوک می تونیم هر گامی مثل گام شور „لا” یا شور „سی” را روی سنتور „سل” کوک اجرا کنیم دیگه چه نیازی هست که از سنتور لا کوک و سی کوک استفاده کنیم؟
    فهمیدم.
    خوب اینکار نیاز به یه تسلط خاصی داره، توی ذهن ما جاافتاده سیم سوم سل هست، حالا اگر بخوایم این رو عوض کنیم و با خودمون بگیم سیم چهارم سل ما خواهد بود به فرض(در صورتی که لا هست) یه ذره با آموخته هامون در تناقض میشه و ممکن موقع اجرا سوتی بدیم به قولی، ایرادی که من به این کار میگیرم همین هست، حالا اگر نتش بر اساس آموخته های ما تنظیم بشه باز میشه این مسئله رو حل کرد.
    ----------------------------------------------
    بابت جوابهایی که در مورد سوراخ سنتور ندادید ممنون !!! :p
    اون سوراخ ها فقط به درد سازنده میخوره که اگه پل ها مکانشون مناسب نبود تنظیمشون کنه، کمی تو صدا هم تاثیر داره.. نبودش هم مشکلی ایجاد نمیکنه.

20. 2 کاربر برای این پست از Mezrab تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط Mezrab [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    فهمیدم.
    خوب اینکار نیاز به یه تسلط خاصی داره، توی ذهن ما جاافتاده سیم سوم سل هست، حالا اگر بخوایم این رو عوض کنیم و با خودمون بگیم سیم چهارم سل ما خواهد بود به فرض(در صورتی که لا هست) یه ذره با آموخته هامون در تناقض میشه و ممکن موقع اجرا سوتی بدیم به قولی، ایرادی که من به این کار میگیرم همین هست، حالا اگر نتش بر اساس آموخته های ما تنظیم بشه باز میشه این مسئله رو حل کرد.
    خب آقا محسن به نکته خوبی اشاره کردند البته دلایل دیگه ای هم هست از دوستان دیگه کسی نظری نداره?

Bloody_Diamond آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    8618
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    603
    278 بار تشکر شده در 133 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    16

mezrab جان میشه کمی در مورد کوک دیاپازون توضیح بدین. اگه بتونید مجله ای رو هم که گفتید تو انجمن بزارین تا همه استفاده کنند ممنون میشیم.

راستی استادم به من گفته که سنتور رو با فرکانس 435 کوک کنم تا فشاری به سنتور نیاد. به نظر شما چون 435 حدود ربع پرده از نت اصلی رو کم میکنه، باعث نمیشه صدای نت ها برامون اشتباه جا بیفته؟
    ویرایش توسط Bloody_Diamond : Thursday 19 August 2010 در ساعت 11:42 PM

Mezrab آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    20557
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    897
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط Bloody Diamond [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    mezrab جان میشه کمی در مورد کوک دیاپازون توضیح بدین. اگه بتونید مجله ای رو هم که گفتید تو انجمن بزارین تا همه استفاده کنند ممنون میشیم.

راستی استادم به من گفته که سنتور رو با فرکانس 435 کوک کنم تا فشاری به سنتور نیاد. به نظر شما چون 435 حدود ربع پرده از نت اصلی رو کم میکنه، باعث نمیشه صدای نت ها برامون اشتباه جا بیفته؟
    کوک دیاپازون در واقع همون کوک بر اساس لا 440 هست. اون مجله متاسفانه امکان آپلودش نیست. بعضی جاها با 435 کوک میکنند اما خوب دیاپازون صداش دلنشین تر و بهتر هست.. البته گوش هم عادت میکنه ولی تاثیر آنچنانی نداره.. به هر حال پیشنهاد میشه دیاپازون کوک کنید.

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)