لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 17 به 21 از 21

موضوع: نگهداری گیتار الکتریک و دیگر لوازم مربوطه

Mariachi آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    22329
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    1,402
    734 بار تشکر شده در 278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    15

0 Not allowed! Not allowed!
    یه سوال:
    من نک و سیم های گیتارمو دستمال میکشم، دستمال کثیف نمیشه،
    اما من وقتی گیتار میزنم نوک انگشتام سیاه میشه!!!
    چیکار کنم؟!
    Music is my Life, Life is a gift from God ,I present the Music to God

کنکور نزدیکه! برام دعا کنید!

2. 2 کاربر برای این پست از Mariachi تشکر کرده اند:

hvnprs آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    31697
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    220
    1,321 بار تشکر شده در 229 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط Mariachi [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    یه سوال:
    من نک و سیم های گیتارمو دستمال میکشم، دستمال کثیف نمیشه،
    اما من وقتی گیتار میزنم نوک انگشتام سیاه میشه!!!
    چیکار کنم؟!
    سلام ...
    کثیفی فرت بورد با دستمال خشک پاک نمیشه و حتما ً باید روغن های مخصوص بهش بخوره . البته من یه زمانی روغن مخصوص نداشتم و دسته گیتارم رو بعد از پاک کردن با آب گرم و مسواک (البته آب فقط در حدی بود که بتونیم کثیفی روی فرت برد رو ببرم و فرت بورد خیس نمیشد ... بعدش هم که تمیز میشد حدود یک روز میذاشتم ساز خشک بشه) بعدش اگر اشتباه نکنم روغن پارافین مایع غیر خوراکی میزدم بهش - شایدم خوراکی بود ! دقیقا ً یادم نیست - البته فقط در حدی که یکم فرت بورد چرب بشه البته قبلش هم فرت ها رو با جلا سنج اگر احتیاج داشت تمیز میکردم ... بعد از روغن دوباره با دستمال نرم فرت ها رو تمیز میکردم و میذاشتم حدود یک روز روغن به خورد دسته بره ... البته این کار رو برای فرت بورد های رز وود توصیه میکنم ! و بعدش هم سیم جدید مینداختم .

اگر دستتون سیاه میشه چند تا مسئله میتونه باشه ... اولی اینکه سیم هایی که استفاده میکنید روکش رنگی دارند و در اثر محلول شدن با عرق دست رنگ ها از سیم جدا میشن . دوم اینکه سیم زنگ زده و با دستمال خشک اون زنگ پاک نمیشه و وقتی دستتون رو سیم ها عرق میکنه اون زنگ دستتون رو سیاه میکنه و نکته سوم میتونه جنس نامرغوب و رنگ خورده فرت بورد باشه ... بعضی وقت ها برخی از فرت بورد ها رو تیره میکنند و بعد از مدتی که دست عرق میکنه رو فرت بورد و مرطوب میشه اون رنگ تیره رو از خودش پس میده که اون هم با دستمال خشک بر طرف نمیشه .

کلا ً پیشنهاد میکنم سیم هاتون رو اگر خیلی وقته تعویض نکردید , عوض کنید و وقتی سیم ها رو باز کردید با یک پارچه که فقط کمی نم داره فرت بورد رو تمیز کنید ... البته بهترین حالت استفاده از محلول های تمیز کننده مثل دانلوپ و پی آر اس هستش .

یادتون باشه عمر بهترین سیم های گیتار هم به طور مفید (طوری که زنگ صدای سیم حفظ بشه) حدود دو الی سه ماهه ! البته سیم هایی مثل Elixir Nano Web که تو ایران هم نیست! هم زنگ نمیزنه و هم زنگ صداش بیش از سه ماه نوازندگی ممتد حفظ میشه .

موفق باشید

(یک نکته خیلی مهم : سعی کنید از سیم های 010 و یا 09.5 استفاده کنید ... اون موقع میبینید صدا سازتون چقدر تغییر میکنه و بهتر میشه !)

بعضی ها به شما خواهند گفت انواع گوناگونی از موسیقی وجود دارند . اما در واقع تنها دو نوع موسیقی وجود دارند : موسیقی خوب و موسیقی بد .

David W. Barber

4. 4 کاربر برای این پست از hvnprs تشکر کرده اند:

mika120 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    26796
    میانگین پست در روز
    0.10
    تشکر از پست
    998
    1,443 بار تشکر شده در 490 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط دسیرونا [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود
    دوست عزیزم لطف میکنی بیشتر در این باره توضیح بدی؟

پ. ن: بچه ها یکی از شما دو نفر لطف کنه و لینک این فاروم رو برای من پ. خ کنه..
    سپاس
    پايين كل مطلب اون پست رو ميزارم: (اينو بگم كه اون Forum نميدونم چي شد كه ديگه كلاً بسته شد)

روش هایی برای افزایش طول عمر گیتار الکتریک

نگهداری یه ساز گیتار الکتریک از مواردی هست که بسیار اهمیت داره و طول عمر ساز رو به مراتب افزایش میده و متاسفانه خیلی از نوازنده ها نسبت بهش بی تفاوت هستن . (حالا که موقعیتش پیش اومد و دوستمون در موردش پرسید بهتره یه کم بهش بپردازیم)
    اول اینکه ساز شما از قسمتهای مختلفی تشکیل شده که هر کدوم نگهداری خاصه خودش رو داره بعضی از اونها باید توسط متخصص انجام بشه و بعضی دیگه رو خودتون هم میتونید انجام بدید:
    اول از فرتها شروع میکنیم که خیلی پر اهمیت هستند علتش این هست که چون تماس دست شما با این قسمت خیلی زیاد هست بیش از بقیه قسمت ها آسیب میبینه و شما برای ترمیم اون باید اقدام کنید
    خب . شایع ترین حالتی که پیش می آد اینه که شما در اثر استفاده مکرر از سازتون دچار یه تغییر شکل در فرت میشید یعنی اینکه در قسمتهایی که سیم به فرت فشار میاره و تماس بیشتری با فرت داره یه ساییدگی ایجاد میشه که اون ساییدگی یه صدایه وزوز مانند که معمولا شما بهش گز میگید ایجاد میکنه. خب این دقیقا اون قسمتی هست که گفتم به هیچ وجه خودتون انجام ندید اگه همچین حالتی براتون پیش اومد برید پیشه یه متخصص ساز که نسبت به تخصص اون اطمینان دارید و بدید فرت ها رو سوهان بزنه. تاکید میکنم اطمینان پیدا کنید که کارش رو بلده چون سوهان کاری یه بیش از حد ساز رو خراب میکنه. وقتی کارش تموم شد خودتون نگاه کنید تا مطمئن بشید که کوچکترین پستی و بلندی رو یه فرت نباشه.
    قسمت بعدی واسه نگهداری یه ساز بریج هست. نگهداری یه بریج هم خیلی مهمه. واسه این کار شما بعد از هر بار نوازندگی باید بریج تون رو روغن کاری کنید. البته منظورم این نیست که برید روغن دون رو بیارید بیفتید به جون ساز و همه اش رو روغنی کنید واسه این کار یه صابون نرم و لبه دار رو بیارید و به آرومی به شکافهای بریج بمالید.
    مرحله بعدی نگهداری از هد استوک و پیچ های کوک گیتار تون هست این قسمت نگهداری یه خاصی نداره فقط همون قضیه یه روغن کاری با صابون رو برای این قسمت هم تکرار کنید و لای چرخ دنده ها بکشید . اما این عمل رو لازم نیست هر بار بعد از نوازندگی انجام بدید . دو ماه یک بار کافیه . خب اطمینان از کوک بودن گیتار هم جزو نگهداری یه این قسمت حساب میشه که نیازی به گفتن نداره .
    خب نات اهمیت زیادی واسه توي کوک موندن ساز داره یعنی اگه نات شما مشکل داشته باشه سازتون زود به زود از کوک می افته از طرفی توی صاف بودن و لحن صدا هم تاثیر داره. هر دفعه که میخواید نوازندگی رو شروع کنید از محکم بودن این قسمت اطمینان پیدا کنید. این قسمت نباید شل و ول باشه و کاملا باید سیم رو قفل بکنه تا ترموله هم به شکل خوبی بتونه عمل بکنه و باعث ریزش کوک نشه. بعد از هر بار نوازندگی این قسمت هم نیاز به روغن کاری با لبه ی صابون داره. تمام جدار ها و شکاف ها رو با صابون لیز و نرم کنید.
    نگهداری از ولوم های گیتار چیزی نیست که به کررات اتفاق بیافته اگه شما چند سالی هست که دارید از سازتون استفاده میکنید و الان میبینید که ولوم ها دیگه کار نمیکنن دو تا چیز ممکنه که پیش اومده باشه اولی که رایج تر هست اینه که چرک و روغن و اینها داخل ولوم رو گرفته یعنی اون قسمت کربنی هست که پایه فلزی روش میگرده اون قسمت کثیف شده و دیگه کار نمیکنه یعنی به جا یه این که رو یه کربن بلغزه داره رو یه اون چرک و کثافات میگرده و خب چاره اش خیلی راحت هست یه مغازه الکتریکی برید و یه اسپری مخصوصص داره اون رو بگیرید و پایه ولوم رو در بیارید و به اون اسپری بزنید. حالت دوم که پیش میاد این هست که لایه کربن اون پتانسیومتر در اثر استفاده زیاد ساییده شده و از بین رفته که باید ولوم رو عوض کنید که فکر نمیکنم زیر 20 سال چنین اتفاقی بیافته مگه اینکه هی با ولومش ور برید
    آخرین مرحله هم نگهداری از سیم ها و فینگر برد هست که اون هم اهمیت داره. هر بار که نوازندگی میکنید سیمها رو با دستمال مرطوب تمیز کنید و بعدش حتما با یه دستمال خشک دیگه نذارید کوچکتریتن رطوبتی بهش بمونه.
    سیمها پر تماس ترین قسمت با دست شما هستند و همین موجب میشه که خیلی زود کثیف بشن و موندن چرک رو یه سیم در درجه ی اول سیم شما رو سنگین میکنه و موجب میشه صدای دلخواه رو ازش نگیرید و در درجه دوم اهمیت هم این کثیفی ها رو به فینگر برد منتقل میکنه که موجب بد قیافه شدن اون میشه برای حفظ این دو قسمت کافیه یه دستماله نرم رو بعد از هر بار نوازندگی روش بکشید.
    اگه مدت زیادی از سازتون قراره که استفاده نکنید مثلا میخواید یه مسافرت خیلی بلندمدت برید اول سیم ها یه سازتون رو باز کنید بعد رو یه فینگر برد یه دستمالی که آغشته به روغن لیمو هست به آرومی بکشید
    خب نکات دیگه ای هم هست که متفرقه حساب میشه و احتمالا همتون میدونید که توضیحی در موردش ندادم مثل اینکه به هیچ وجه سازطون رو در کنار وسایل سرمایش گرمایش مثل شوفاژ قرار ندید حتی اگه تو یه کیس باشه یا اینکه سازتون رو در جای مرطوب قرار ندید و اگه جا هایی مثل شمال که ذاتا مرطوب هست زندگی میکنید سولفور سدیم رو تو یه یه پاکت بریزید و داخل کیس تون بذارید و یا اینکه هیچ وقت سازتون رو از سر دسته نگیرید و بلند نکنید و چیز ها یه دیگه که خودتون میدونید... چیزی که در آخر می مونه این که انجام این کار ه ممکنه سخت باشه اما به صورت قابل توجهی عمر سازتون رو افزایش میده.

پست شده توسط علي (امين) صفايي

6. 4 کاربر برای این پست از mika120 تشکر کرده اند:

hvnprs آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    31697
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    220
    1,321 بار تشکر شده در 229 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    میزان امتیاز
    14

مرسی که متن رو کامل درج کردید ... چون الان متوجه شدم کجا رو ایشون جهت روغن کاری پیشنهاد دادن .

ببینید بریج های متحرک همونطور که میدونید از یک طرف تحت کشش سیم ها هستند و از طرف دیگر چند عدد فنر از پشت در خلاف اون جهت بریج رو به سمت پایین میکشند و این فنر ها به بدنه متصل هستند .

وقتی شما با Bend کردن کشش سیم ها رو تغییر میدید ... بریج دچار حرکت های کمی میشه و قسمتی که سیم به لبه ی بریج رسیده و از اونجا رفته پایین , جلو و عقب میشه ... این جلو عقب شدن به شکلی بیشتر زمانی رخ میده که شما از ترمولو آرم (دسته ویبراتو) خودتون جهت دایو ها و یا اجرای تکنیک های دیگه مثل ویبراتو استفاده میکنید .

در اصل در این هنگام دو جسم فلزی صیقلی روی همدیگه میلرزن و این قضیه در دراز مدت باعث خدشه دار شدن و خورده شدن هر دو میشه ! مسلم هستش که این اتفاق برای سیم گیتار شما بیشتر میافته تا لبه های سدل های بریج .

برای روان کردن سطح استحکاک این دو جسم بر روی هم از صابون خشک استفاده میشه (البته به صورت پودر شده و خیلی کم) در همین راستا در قسمت بالای دسته یا Nut هم همین اتفاق می افته ... اما برای نات ها باید بنا به جنسشون عمل کرد ... برای ناتهای گرافیتی بهترین کار استفاده از مغز مداد سیاه هستش که پودرش میکنید و میریزید روی نات. تا پودر ها سطح استحکاک رو کم کنند . (شرکت Fender برای برخی از سازهاش نات های فلزی با ساچمه های کوچک در طرفین میگذاره جهت روان بودن این حرکت مابین سیم و نات) .

اما نکته اینجاست که این حرکت سیم روی بریج چون خیلی زیاد نیست, برای همون تکرار هر بار این کار اصلا ً لازم نیست... بهتره اگر این کار رو هم میکنید هر چند ماه یکبار و یا زمانی انجام دهید که سیم ها رو تعویض میکنید .

باز هم تاکید میکنم , اغشته کردن هر قسمت از گیتار در زمان های مکرر و نزدیک به هم اصلا ً توصیه نمیشه ... مثل این میمونه که شما دائم قسمتی از خودرو خودتون رو روغن کاری کنید !!

موفق باشید

بعضی ها به شما خواهند گفت انواع گوناگونی از موسیقی وجود دارند . اما در واقع تنها دو نوع موسیقی وجود دارند : موسیقی خوب و موسیقی بد .

David W. Barber

8. 4 کاربر برای این پست از hvnprs تشکر کرده اند:

BaBak_ParSian آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    17123
    میانگین پست در روز
    0.19
    تشکر از پست
    150
    1,966 بار تشکر شده در 770 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/2
    میزان امتیاز
    16

ممنون از شما جالب بود من هم یه گیتار الکترونیک دارم که دیگه ادامش نمی دم

10. 3 کاربر برای این پست از BaBak_ParSian تشکر کرده اند:

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)