لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 59

موضوع: تفاوت موسیقی کلاسیک و پاپ

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294
    1,917 بار تشکر شده در 871 پست

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 155/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    16

پیش فرض تفاوت موسیقی کلاسیک و پاپ

0 Not allowed! Not allowed!
    در نقدی که در یکی از تاپیکها درباره اثر یکی از دوستان بزرگوارم داشتم، متوجه موضوعی شدم که شاید مطرح کردن اون در اینجا خالی از لطف نباشه. موضوعی که شاید مدتها ذهنم رو بخودش مشغول کرده بود و عکس العمل دوست گرانقدرم شاید یک جرقه ای بود برای ایجاد این تاپیک (هرچند با تاخیر).

این موضوع چیزی نیست جز طرح یک سوال ساده؛ تفاوت موسیقی کلاسیک و پاپ.
    شاید سوال پیش پاافتاده و یا حتی مضحکی بنظر برسه ولی اگر با دقت و ریزبینی به این سوال نگاه کنیم میبینیم پاسخ به این سوال میتونه کار چندان آسانی هم نباشه.

من این سوال رو با چند سوال دیگه بسط میدم.
    ولی قبل از آن:
    - در اینجا لفظ موسیقی پاپ به معنی هر اثر غیر کلاسیک (بغیر از جز) که شاید راک کانتری و... رو هم در بر بگیره.
    - به عنوان پیش فرض شاید همه ما حداقل یک کار ارکستری از مثلا بتهوون (ویا برامس، چایکفسکی، بروکنر و امثالهم) شنیده باشیم. حالا ارکستراسیونی که این بزرگواران معمولا بکار میگرفتند رو در نظر بگیرید(به دور از موارد جزئی) و برخی قوانین در ساخت اثر رو هم در نظر داشته باشید.

- من یک آهنگساز هستم و اثری بنام P خلق میکنم.

خب با توجه به مطالب بالا روی جملات زیر دقت کنیم:
    1- P یک اثر کلاسیک میباشد چرا که من از یک ارکستر کلاسیک استفاده کردم.
    2- P یک اثر کلاسیک میباشد چون من از چند قانون هارمونی معروف استفاده کردم.
    3- P یک اثر کلاسیک میباشد چون من فکر میکنم اثری کلاسیک خلق کردم.
    4- P یک اثر کلاسیک نمیباشد چون در آن سازی وجود دارد که در ارکسترهای معمول کلاسیک وجود ندارد.
    5- P یک اثر کلاسیک نمیباشد چون از چند قانون مسلم آهنگسازی استفاده نشده است.
    6- P یک اثر کلاسیک نمیباشد چون من فکر میکنم اثری کلاسیک نیست.

در مورد جمله اول آیا میتوان به هر اثری که برای یک ارکستر تنظیم شده باشد لفظ کلاسیک اطلاق کرد؟
    مثلا بسیاری از آثار گروه معروق پاپ ABBA که برای ارکسترهای بزرگی تنظیم شده، باید در دسته بندی جدیدی قرار داد و به آن گفت اثری کلاسیک ؟
    سوال اساسی اگر کسی این گروه را نشناسد و هیچ آهنگی را هم از این گروه نشنیده باشد و برای اولین بار به یک اثر ارکستری شده آن گوش دهد با چه معیاری میتواند بگوید این یک اثر پاپ است؟ ایا نشانه هایی وجود دارد؟

در مورد سوال دوم، بسیاری از آهنگهای استاندارد و سطح بالای پاپ از بسیاری (و نه همه) از قواعد موجود در موسیقی کلاسیک بهره میبرند و از این راه، از طرفی موسیقی غنی تر و پربار تری را به شنونده عرضه میکنند و از طرفی دیگر اثری ماندگارتری را خلق کرده اند. مثلا love story یا wedding of love و یا حتی بسیاری از آثار بزرگانی چون باربارا استریسند و ...
    سوال اساسی آیا مجازیم به آهنگ معروفی مثل my heart will go on بصرف رعایت چند قانون هارمونی برچسب کلاسیک زد؟

جمله سوم یکی جمله اساسی میباشد که توضیحش به اندازه توضیح اینکه „چرا دریا زیباست” سخت است. من چیزی در ذهن خود دارم که ممکن است آنچیز برای خودم بسیار زیبا و ستودنی هم باشد و غالبا انتظار هم دارم دیگران هم به چیزی که در ذهن خودم میگذرد بی اندیشند و اگر چنین نباشد خود را شخصیتی غیر قابل درک میپندارم که همانند باخ و شوبرت سالها پس از مرگ آنگونه که بودند ستوده خواهند شد. در مورد اثرP اگر سوالی از من پرسیده شود ممکن است در جوابتان بگویم „آنجا که کلام بازمیماند موسیقی آغاز میشود”! و به همین دلیل چیز دیگری برای گفتن وجود نخواهد داشت و اینگونه است که موسیقی P یک اثر کلاسیک باید پنداشته شود و در غیر اینصورت شما یک شخص بدون دانش کافی هستید وقدرت درک و تفسیر موسیقی من را ندارید. شما همانند آن منتقدیدنی هستید که از باخ خورده میگرفتند.
    سوال اساسی آیا میتوان به آهنگی که خود گمان میکنیم در حال و هوای کلاسیک است، گفت کلاسیک؟

جمله چهارم به واقعیتی تلخ و البته تاریخی اشاره دارد که به نظر من ریشه در عادت شنونده عوام به صدایی خاص از ارکستر دارد و اگر چیزی غیر از آن باشد که به آن خو گرفته، بشدت آن را رد کرده ویا حتی آنرا به تمسخر میگیرد. کسی چه میداند، شاید کسی که برای اولین بار صدای ناقوس را از سمفونی فانتاستیک برلیوز ، یا صدای وکال را در سمفونی شماره 9 بتهوون شنیده، کمی خنده اش گرفته باشد! ولی بعدا این سازها بطور گسترده در سمفونی ها بکار گرفته شدند.
    سوال اساسی با توجه به موضوعات مطرح شده آیا میتوان بصرف وجود سازی نامتعارف (نامتعارف برای موسیقی کلاسیک) ، رای بر پاپ بودن اثر داد؟

جمله پنجم از دو جهت تاریخی و ترمینولوژی قابل بررسیست. چون به هرحال موسیقی کلاسیک متعلق به دوران 1750 الی 1820 میلادی میباشد. از این منظر مثلا موسیقی شوپن کلاسیک نیست چون متعلق به دوران رومانتیک میباشد و از طرفی دیگر چون قوائد موسیقی در دوران مختلف گاهی دچار دگرگونی میشوند مسلما صدایی که از ارکستری در دوران کلاسیک شنیده میشد با صدایی که از ارکستر دوران مدرن شنیده میشود بشدت متفاوت است. سازبندیها، آکوردها و قوانین وصل آنها بشدت فرق کرده. آکوردی که در موسیقی مدرن شاید خوش صدا شمرده شود، در موسیقی کلاسیک بسیار بسیار گوش خراش و فاقد ارزش شمرده میشود. تصورش را کنید اگر موسیقی چارلز آیوز در دوران موتزارت نواخته میشد چه فضاحتی به بار میآمد.
    سوال اساسی با توجه به این مطالب میتوان گفت چون در اثر P قانونی استفاده شده که در موسیقی رایج کلاسیک (کلاسیک به معنی عام) وجود ندارد، پس P یک موسیقی پاپ میباشد؟ و یا از طرفی وبا عنایت به جمله سوم من مجاز به دست زدن به هر کاری میباشم؟

جمله ششم هم مانند جمله سوم کمی سخت قابل بیان است. من آهنگ پت و مت را میشنوم و میگویم این یک اثر کلاسیک نیست بعد یک ویلن کنسرتو از موزارت را میشنوم و میگویم این کلاسیک است. دقت کنید منظور از „من” یک من نوعیست. مثلا کسی که موتزارت و موسیقی اش را نمیشناسد. اینکه بگوییم من فکر میکنم یا احساس میکنم این اثر پاپ میباشد یا کلاسیک، شاید در برگیرنده قوائد و قوانین خاصی نباشد. ولی شاید برای شخصی که با مقدمات موسیقی آشنایی اندکی دارد مثلا بگوید در یک اثر کلاسیک من انتظار مواردی از قبیل : بسط تم، معرفی تم و واریاسون، مدولاسیون، انواع ضد ضرب و غیره و غیره را دارم به عبارتی انتظار دارم موسیقی P اگر قرار است کلاسیک باشد حداقل تحلیل آن به دانشی بالا از موسیقی نیاز داشته باشد و...
    سوال اساسی آیا میتوان به صرف عدم وجود برخی ویژگیها که بدان اشاره شد، اثر P را موسیقی پاپ نامید؟ و شاید از آن مهمتر صرف وجود این قوانین با توجه به مطالب ذکر شده در جمله دوم، دلیل بر کلاسیک بودن اثر است؟

در این تاپیک به هیج وجه انتظار نمیرود تا به یک جمع بندی قطعی برسیم. هدف همانطور که گفته شد روشن شدن شخص خودم و احتمالا برخی دوستان هست که شاید درباره اثری دچار سوء تفاهم شده باشند، میباشد.
    امیدوارم بحث مورد توجه دوستان قرار گرفته و به سوالات اساسی مطرح شده پاسخی علمی داده شود، تا کمکی باشد برای دانش خرد واندک من از موسیقی.
    با تشکر.
    .Applaud, my friends, the comedy is over

2. # ADS

mahour.M آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    21881
    میانگین پست در روز
    0.12
    تشکر از پست
    2,188
    1,482 بار تشکر شده در 597 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    15

سلام؛
    خب، سؤالاي زيادي مطرح كردي.

اما من با توجه به دريافت هايي كه از جاهاي مختلف داشتم، ميتونم در جواب بگم كه يكي از تفاوت هايي كه در انواع اين آثار وجود داره، فواصل نت هاست. مثلا، فواصل نت ها كه در موسيقي كلاسيك استفاده شده با موسيقي جز و حتي رمانتيك فرق داره. اين مي تونه يكي از تفاوت هاشون باشه.

دلم مي خواست دنيا خانه مهر و محبت بود...
    دلم مي خواست...

4. 6 کاربر برای این پست از mahour.M تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

به بحث فواصل اشاره کردید این فواصل ممکنه در یک قطعه موسیقی پاپ حتی یک پاپ بسیار سطح پایین هم وجود داشته باشه (که داره- بحث راجع موسیقی جز یک چیز جداست) پس این فقط نمیتونه یک پارامتر باشه.
    من یک قطعه مینویسیم و با فواصلی مطابق با فواصل مرسوم در موسیقی کلاسیک. آیا این یک اثر کلاسیکه؟

6. 5 کاربر برای این پست از amir1055 تشکر کرده اند:

mostafa_violon آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    24537
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    1,090
    563 بار تشکر شده در 132 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    15

ببینید دوستان به نطر موسیقی pop از کلمه popular به معنی مردمی است یعنی موسیقی که هر سطح از جامع می تونه با اون ارتباط برقرار کنه ببخشید من به این طور موسیقی که همه درک می کنن ببخشید ها می گم موسیقی زیر دیپلم ها و به موسیقی کلاسیک می گم موسیقی لیسانس به بالا ها یعنی اگه فردا همه جامعه ایرانی از موسیقی کلاسیک هم بتوانند لذت ببرند خوب این به این معنی است که مردم ما تفکرات لیسانس به بالا دارند دلیل این حرف هام هم اینه که موسیقی کلاسیک پیچیده است و برای هر کسی قابل فهم نیست مثلا فرض کنید بخواهید به زبان فرانسه برای عده ای فارسی زبان که فرانسه بلد نیستند بخواهید صحبت کنید خوب این جماعت حرفهای شما را نمی فهمند و نمی توانند با حر فهای شما ارتباط برقرار کنند اما موسیقی pop مثل زبان مادری خود مردم ساده بی الایش مثلا شما با یه عده فارسی زبان فارسی صحبت کنی خیلی راحت با حرف های شما ارتباط برقرار می کنند متاسفانه هم در جامعه ما با موسیقی pop مسولان کشور مثل بچه یتیم رفتار می کنند هر کس می رسه لگدی به این بچه یتیم می زنه و حتی اجازه رشد به این بچه رو نمی دن
    در مورد حرف دوستمون هم موافق هستم موسیقی کلاسیک مربوط به در باخ و بتون هست اما الان هم می شه موسیقی کلاسیک ساخت

در ضمن این اصطلاحات زیر دیپلم و لیسانس به بالا رو من برای کسایی به کار بردم که صرفا فقط به موسیقی گوش می کنن نه کسی که در زمینه موسیقی فعالیت می کنه چون موسیقی طبق گفته اقای روح الله خالقی جزو صنایع ظریفه هست و نیاز به هوش ودقت بالایی داره و ازعهده هرکسی نواختن ساز یا اواز خواندن و یا اهنگسازی بر نمی اید
    سوء تفاهم نشه تمام عزیزانی که در زمینه موسیقی فعالیت می کنند از هوش خیلی بالای برخوردار هستند وبحث من بر سر شنونده صرف فقط بوده نه بر سر اهنگساز یا نوازنده یا اواز خوان
    ویرایش توسط mostafa_violon : Wednesday 1 September 2010 در ساعت 01:13 PM

8. 8 کاربر برای این پست از mostafa_violon تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

با تشکر از شما
    ولی یه سوال در ذهنم بوجود اومد. در زمان موتزات همین مردم عوام و گاهی بی سواد بودن که اکثریت مخاطبان بسیاری از غنی ترین اپراهای ایشون رو در بر میگرفتند. اپراهایی از قبیل دون ژان یا فلوت سحرآمیز و ... آیا میتونیم بگیم موسیقی موتزات در زمان خودش مردمی بوده (پاپ) و در دوران ما کلاسیک شده؟ و میتونم همین رو بسط بدیم و بگیم موسیقی مثلا جناب جواد یساری در 250 سال بعد در طبقه بندی جدیدی موسیقی کلاسیک خوانده خواهد شد؟

10. 8 کاربر برای این پست از amir1055 تشکر کرده اند:

mostafa_violon آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    24537
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    1,090
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

من کارهای اقای موتزارت ررو با شعر های سعدی مقایسه می کنم همه می فهمن سعدی چی می گه اما نمی تونن اشعاری به سادگی در عین حال زیبای سنگینی کلام سعدی بگن در کنار سعدی شعرای هم داریم که هر کسی معنی شعر های اونها رو درک نمی کنه
    در موسیقی پاپ اشعار و موسیقی اون بسیار ساده و روان باید طراحی بشه تا یک نوجوان که یا یک بی سواد که به اون گوش می ده بتونه راحت با اون ارتباط برقرار کنه
    در مورد سوال اخر البته خدا اون روز رو نیاره که بخوایم موسیقی سنتی و پاپ خودمون رو به موزه بسپاریم و البته با این مسولان دلسوزی که ما داریم بعید هم نیست که روزی مردم ما رو از زبان مادری و موسیقی سنتی خالی کنن و هیچ کس نتونه با این موسیقی ارتباط برقرار کنه همون طوری که مثلا ساز کمانچه رو از این به بعد باید بریم تو موزه ببینیم

12. 6 کاربر برای این پست از mostafa_violon تشکر کرده اند:

kiyana آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21624
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    464
    265 بار تشکر شده در 76 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

این درسته که موسیقی پاپ به دلیل نداشتن هارمونی مشکل و پیچیده بین مردم محبوبیت بیشتری داره اما مسلما این اون چیزی نیست که بشه سبک پاپ رو با اون تعریف کرد. یه مثال نقضش همینی ست که دوستمون راجع به جاذبه موسیقی کلاسیک در زمان گذشته گفت.
    اما در مورد تفاوت های اصلی, راستش من همیشه سبک کلاسیک رو به بقیه سبک ها ترجیح می دادم ولی هیچ وقت نمیتونستم تفاوت اون رو با بقیه توضیح بدم! چند بار در این مورد از استادم پرسیدم و اون هر بار از مدولاسیون و تغییر گام ها در سبک کلاسیک صحبت کرد, چیزی که در موسیقی پاپ خیلی کم ازش استفاده می شه در حالیکه یکی از مشخصه های اصلی موسیقی کلاسیکه و به همین علته که در موسیقی کلاسیک یکنواختی وجود نداره و هر لحظه حرفی برای گفتن داره.. طولانی بودن قطعات کلاسیک هم به جلوگیری از یکنواختی کمک کرده.
    موسیقی کلاسیک اصطلاحا یک موسیقی قانونمداره در حالیکه موسیقی پاپ اصلا اینطور نیست و یک یا چند ساختار ساده ممکنه برای یک یا دو بار با تغییرات بسیار جزئی تکرار بشه!
    یا مثلا تکنیک ضد ضرب و در نظر بگیرین, مگه چه قدر تو پاپ ازش استفاده میشه؟در حالیکه تو قطعه های کلاسیک خیلی به کار میره و خیلی هم تاثیر گذاره..
    این مبحث می تونه از خیلی جهات دیگه مورد بررسی قرار بگیره, اطلاعات من همین قدر بود.. امیدوارم مفید بوده باشه*

14. 5 کاربر برای این پست از kiyana تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

منظورتون رو کاملا درک میکنم.
    پاسختون به سوالات اساسی اول و دوم چیه؟

16. 4 کاربر برای این پست از amir1055 تشکر کرده اند:

mostafa_violon آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    24537
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    1,090
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

کلا موسیقی پاپ موسیقی هست که تمام سطوح جامعه می تونن با اون ارتباط برقرار کنن اما موسیقی کلاسیک متعلق به سطوح بالای جامعه می باشد و اگه کسی هم به تونه این سبک سطح بالا شعر بگه و ترانه بسازه واقعا یک نابغه هست اخه مثلا هرکسی موتزارت یا سعذی نمی شه که مثلا شما چهار فصل ویوالدی رو برای یک نوجوان 14 یا 18 ساله که سر رشته ای از موسیقی نداره بذار ببین می تونه با این موسیقی ارتباط برقرار کنه مطمئنا نه

18. 4 کاربر برای این پست از mostafa_violon تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط kiyana [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    این مبحث می تونه از خیلی جهات دیگه مورد بررسی قرار بگیره, اطلاعات من همین قدر بود.. امیدوارم مفید بوده باشه*
    قطعا مفید بوده.
    یعنی بنظر شما موسیقی پاپ گویشی ساده و سبک از موسیقی کلاسیکه؟

20. 3 کاربر برای این پست از amir1055 تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط porya_2242 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    مثلا شما چهار فصل ویوالدی رو برای یک نوجوان 14 یا 18 ساله که سر رشته ای از موسیقی نداره بذار ببین می تونه با این موسیقی ارتباط برقرار کنه مطمئنا نه
    خب من وقتی 10 سالم بود با شنیدن کنسرتو گروسوی ویوالدی در سی مینور به موسیقی کلاسیک علاقمند شدم. شوری به جانم انداخت که روز به روز بیشتر شده.
    بگذریم به سوالات اول و دوم پاسخ میدید؟ بی صبرانه منتظرم.

22. 3 کاربر برای این پست از amir1055 تشکر کرده اند:

BaBak_ParSian آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    17123
    میانگین پست در روز
    0.19
    تشکر از پست
    150
    1,966 بار تشکر شده در 770 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/2
    میزان امتیاز
    16

درود - جالب بود - سپااس

24. کاربران زیر از BaBak_ParSian به خاطر این پست تشکر کرده اند:

kiyana آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21624
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    464
    265 بار تشکر شده در 76 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

وقتی ما از یک قطعه موسیقی حرف می زنیم, یعنی داریم در حیطه علم موسیقی صحبت می کنیم. این علم مثل بقیه علم ها یکسری قوانین مخصوص به خودش رو داره, شما در صحبت اولتون از قوانین هارمونی صحبت کردین, این قوانین قوانین تعریف شده سبک کلاسیک نیست بلکه از قوانین علم موسیقی به حساب میاد و هر قطعه موسیقی می تونه به تناسب سبکش از اونها استفاده کنه. در واقع اینکه از کدوم قوانین و چه قدر در ساختار یک قطعه به کار رفته باشه سبک های مختلف رو به وجود میاره..
    اما با این حال بااین حرف که می گید پاپ می تونه گویشی از کلاسیک باشه موافق نیستم چون وقتی از گویش های مختلف حرف می زنیم , مفهوم اصلی یکسانه, فقط نحوه انتقال فرق می کنه در حالیکه موسیقی کلاسیک به هیچ وجه حرفش با پاپ یکی نیست! (اصطلاحا) یعنی اونچه که انتقال می دن با هم فرق می کنه.
    به طور کل میگیم قطعه ای کلاسیکه که مجموعه معینی از قوانین موسیقی رو به طور همزمان شامل بشه.
    حالا اگه قطعه ای مثلwedding of loveیا.. بیاد قوانینی رو رعایت کنه که ما اونا رو تو تمام قطعات کلاسیک می بینیم, دلیل نمیشه بهش بگیم کلاسیک چون تماما در چهار چوب این سبک قرار نگرفته پس اسم این سبک و نمیگیره*

26. 5 کاربر برای این پست از kiyana تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

[quote=kiyana;140326]
    به طور کل میگیم قطعه ای کلاسیکه که مجموعه معینی از قوانین موسیقی رو به طور همزمان شامل بشه.
    quote]

منظور شما از مجموعه قوانین موسیقی قوانین از قبیل قوائد وصل آکوردها کنترپوان ضد ضرب و ... هست؟
    آیا تاکید خاصی روی بکار گیری همزمان این قوانین وجود داره؟

28. 3 کاربر برای این پست از amir1055 تشکر کرده اند:

mostafa_violon آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    24537
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    1,090
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط amir1055 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خب من وقتی 10 سالم بود با شنیدن کنسرتو گروسوی ویوالدی در سی مینور به موسیقی کلاسیک علاقمند شدم. شوری به جانم انداخت که روز به روز بیشتر شده.
    بگذریم به سوالات اول و دوم پاسخ میدید؟ بی صبرانه منتظرم.
    خوب دوست عزیز شما مطمئنا در خوانوادهای اهل موسیقی بزرگ شدید
    اما اگه بشه سوال اول ودوم رو بیشتر توضیح بدید ممنون می شم

30. 3 کاربر برای این پست از mostafa_violon تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط porya_2242 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خوب دوست عزیز شما مطمئنا در خوانوادهای اهل موسیقی بزرگ شدید
    اما اگه بشه سوال اول ودوم رو بیشتر توضیح بدید ممنون می شم
    بله اما بنظ سوالا اول و دوم خیلی واضحند اگه توضیحی اضافه تر بدم میترسم بحث رو پیچیدش کنم.
    مثلا کلایدرمن آلبومی رو سالها به بازار عرضه کرد که در بین اون بسیاری از آثار خوب و قابل احترام گروه آبا رو با ارکستری بزرگ و پیانو اجرا کردن. (اطلاع ندارم تنظیم این آثار رو چه کسی انجام داده)
    احتمالا خیلی از ما شنیدیم شاید نسلی از ما با بسیار از آهنگ های آبا بزرگ شدیم.
    ولی در نظر بگیرید کسی رو که تاحالا نه اسمی از این گروه و نه آهنگی ازشون شنیده. و ناگهان اثری رو میشنوه ارکستری و با همراهی پیانو. و میگه این چه اثر کلاسیک زیباییه !!! (در همین سایت من نمونه اش رو دیدم) من چگونه باید اون عزیز رو توجیه کنم؟
    یا درجایی من اثری رو پاپ اطلاق کردم، به من معترض شدن که چطور وقتی میبینی ما چند قانون آهنگسازی رو که عموما در کارهای کلاسیک بچشم میخوره رو رعایت کردیم، باز برچسب پاپ به اثر میچسبانید؟ من هم نتونستم جوابی ارائه بدم.

32. 7 کاربر برای این پست از amir1055 تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)