لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 11 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 166

موضوع: شناخت و تشخیص دستگاهها و گوشه های موسیقی ایرانی

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946
    4,151 بار تشکر شده در 1,000 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 112/2
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض شناخت و تشخیص دستگاهها و گوشه های موسیقی ایرانی

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام دوستان
    همه ما به عنوان نوازنده باید با ردیف موسیقی ایرانی آشنا باشیم و دستگاهها و گوشه های آوازی را تا حد امکان بشناسیم. مثلا وقتی نوازنده یا خواننده ای مشغول نواختن یا خواندن بود باید بدانیم در چه دستگاه و چه گوشه ای می نوازد یا می خواند. با توجه به صحبتهایی که با دوستان عزیز سنتور نواز داشتم و طبق تجربیات شخصی خودم احساس کردم که بعضی از دوستان در این مقوله ممکنه ضعفهایی داشته باشند.
    بهترین راه برای شناخت ردیف موسیقی گوش کردن دقیق است. مثلا دستگاه شور را در نظر بگیرید برای مثال „خلوت گزیده” اثر استاد شجریان و زنده یاد استاد پایور را به دقت و چند بار گوش کنید تا چهارچوبی از ساختار و از فراز و فرود دستگاه شور در ذهنتان نقش ببندد بعد اثری دیگر مثلا „مژده بهار” اثر زنده یاد ایرج بسطامی و استاد مشکاتیان را گوش دهید و با آلبوم قبلی مقایسه کنید و نکات مشترک آن را پیدا کنید...
    همین کار را چندین بار برای آلبومهای دیگری که در شور اجرا شده اند مانند :معمای هستی، لاله بهار، یاد ایام و ... انجام دهید.
    پس از مدتی تمام ساختار دستگاه شور از درآمد گرفته تا شهناز و قرچه و رضوی و حسینی و ... در ذهن شما نقش می بندد و به محض شنیدن اثری در این دستگاه بلافاصله پی می برید که اثر اجرا شده در دستگاه شور می باشد. پس از تسلط بر دستگاه شور همین کار را می توانید در مورد بقیه دستگاهها و آوازها انجام دهید...
    برای این که این تاپیک هم در این راستا کمکی باشه برای دوستان پیشنهاد می کنم از دستگاه شور شروع کنیم و دوستان هر کدام پیش درآمد، آواز، چهارمضراب، رنگ، قطعه و ... از دستگاه شور سراغ دارند اینجا آپلود کنند.
    فقر شب را بی غذا به سر بردن نیست،فقر روز را بی اندیشه به سر کردن است!

2. # ADS

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض دستگاه شور

من فکر می کنم برای اینکه این تاپیک پر بارتر بشه نیازه که به دستگاههای موسیقی نگاه علمی تر و تخصصی تری بشه برای همین از دستگاه شور شروع کردم و مطالبی که می تونه در این زمینه موثر و مفید باشه خدمت شما عزیزان آوردم.

دستگاه شور:
    شور در حقیقت بزرگترین دستگاه موسیقی ایرانی است که شامل چهار آواز بیات ترک، ابوعطا، افشاری و دشتی می شود (همچنین کرد بیات). این دستگاه بیشترین تعداد گوشه ها را در بین دستگاههای موسیقی دیگر دارا می باشد گوشه‌های ردیفی این دستگاه عبارت‌اند از:
    1. درآمد اول
    2. درآمد دوم
    3. درآمد سوم: کرشمه
    4. درآمد چهارم: گوشهٔ رهاب
    5. درآمد پنجم: اوج
    6. درآمد ششم: ملانازی
    7. نغمهٔ اول
    8. نغمهٔ دوم
    9. رهاوی
    10. زیرکش سلمک
    11. ملانازی
    12. سلمک
    13. گلریز
    14. مجلس‌افروز
    15. عزال
    16. صفا
    17. بزرگ
    18. کوچک
    19. دوبیتی
    20. خارا
    21. قجر، فرود
    22. حزین
    23. شور پایین دسته
    24. گوشهٔ رهاب
    25. چهار گوشه
    26. نشیب و فراز
    27. مقدمهٔ گریلی
    28. رضوی، حزین، فرود
    29. حسینی
    30. شهناز
    31. قرجه
    32. شهناز کت (عاشق‌کش)
    33. رنگ اصول
    34. گریلی
    35. رنگ شهرآشوب و ...
    قبل از اینکه به بحث تخصصی در دستگاه شور وارد شویم نیاز هست که با چند اصطلاح آشنا بشید:

گام: عبارتست از تعدادي اصوات پي در پي كه با فواصل معيّن وحساب شده بدنبال هم قرار مي گيرند. به عبارتي ساده تر گام از صداهاي اصلي سازنده يك قطعه موسيقي كه زير وبم هايي متفاوت دارند و بترتيب از بم به زير يا از زير به بم مرتب شده اند، تشكيل شده است.

درجات گام:
    اصوات معين و پي در پي در يك گام را درجات گام گويند.

1- درجه اول گام، موسوم به تونيك(Tonic) است كه ريشه آن از كلمه تن و صدا دار بودن گرفته شده و تونيك گام در حقيقت نام همان گام است.

2- درجه دوم گام، موسوم به روتونيك (Supertonic) است، يعني : نتي كه روي نت تونيك(درجه اول) واقع است.

3- درجه سوم گام را مياني(Mediant) گويند زيرا در واقع ميان دو نت مهم گام كه همان درجات اول و پنجم است، واقع شده است.

4- درجه چهارم گام را زير نمايان(Sub dominant) گويند.

5- درجه پنجم گام را نمايان(Dominant) گويند به اين علت كه بعد از تونيك، مهمترين نت گام يا بعبارتي واضح ترين و نمايان ترين نتي است كه گام را معرفي مي نمايد.

6- درجه ششم گام را رو نمايان(Submediant) گويند.

7- درجه هفتم گام را محسوس(Leading note) گويند به اين دليل كه اين درجه از گام، حس شنيدن نت هشتمين را در شنونده بطور طبيعي ايجاد مي نمايد.

8- درجه هشتم گام را هنگام يا اكتاو(Octave) گويند. طبيعتا" چون تعداد نت هاي موسيقي هفت عدد است (Do-Re-Me-Fa-Sol-La-Ci) هميشه نت هشتم گام ، همنام با نت اول گام خواهد بود منتها با فركانسي دوبرابر فركانس نت اول.

نت هاي با اهميّت در هر گام:
    1- نت شاهد : نتي كه در نغمات و گوشه ها ، بيشتر از ساير نت ها به صدا در مي آيد و در واقع محور آن آهنگ است.

2- نت ايست: براي فرودي موقت در نغمات و گوشه ها ، از ميان نت هاي گام، يك نت بيشتر جلوه نمايي مي كند كه به نت ايست معروف است. بعبارتي، نت ايست به نتي گويند كه پس از جلوه و خودنمايي نت شاهد، روي آن ايست مي كنيم. بعنوان مثال : درجه دوم گام شور ، نت ايست ابوعطا است (نيم فرود ابوعطا) ويا درجه سوم گام شور، نت ايست دشتي است (نيم فرود دشتي).

3- نت متغير: نتي است كه براي بيان احساسات دروني(حالات تأثر انگيز، شادي بخش و...) بطور موقت از حالت طبيعي خود خارج شده و تغيير مي يابد(قاعدتا„حدود يك ربع پرده) و دوباره به حالت نت اصلي بر مي گردد. براي مثال : در آواز دشتي است كه درجه پنجم گام شور موقتا” ربع پرده بالا و پايين ميرود تا بهتر حالات اندوه و غم انگيزي آواز دشتي را به شنونده برساند.

برای اینکه مطالب طولانی و خسته کننده نشه ادامه این مبحث رو می گذارم برای بعد.

Avazekhan آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    20689
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    1,647
    2,211 بار تشکر شده در 757 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    15

سلام
    باتشکر...
    توی این تاپیک قراره فقط درباره ی ردیف سازی بحث بشه یا ردیف آوازی هم مد نظر هست؟
    سعدیا دور نیکنامی رفت
    نوبت عاشقیست یک چندی

5. 8 کاربر برای این پست از Avazekhan تشکر کرده اند:

SOLAIEN آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    25812
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    524
    447 بار تشکر شده در 147 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    میزان امتیاز
    14

سلام آقای راز و نیاز ...
    خیلی ممنون از ایجاد این تاپیک خیلی می تونه کمک کنه ...
    من گوشه های شور فقط با آنهایی که در کتاب دوره ابتدایی هست آشنا هستم و گوشه های دیگر را نمی شناسم ...
    گوشه شهناز ... [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    گوشه ی شهناز را تقریبا فهمیدم (فکر کنم بیشتر روی نت دو تاکید داره ؟)
    گوشه ی قرچه (بیشتر روی نت می تاکید داره ؟)
    رضوی رو نمی دونم
    حسینی (روی نت سل تاکید داره)
    برای این که گوشه ها را بهتر یاد بگیریم , این چهارمضراب استاد پایور را می گذارم تا گوشه های آن را با ذکر زمان مشخص کنید تا بهتر متوجه یشویم ... مرسی
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    لطفا کمک کنید تا گوشه های شور را بهتر درک کنیم ...
    با تشکر
    هیچ دینی بالاتر از حقیقت وجود ندارد ...

7. 9 کاربر برای این پست از SOLAIEN تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض ردیف آوازی

نقل قول نوشته اصلی توسط avazekhan [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام
    باتشکر...
    توی این تاپیک قراره فقط درباره ی ردیف سازی بحث بشه یا ردیف آوازی هم مد نظر هست؟
    سلام دوست عزیز
    من فکر می کنم خیلی عالی می شه اگه ردیف آوازی هم مطرح بشه. مطمئنم دوستان هم استقبال می کنند.

9. 6 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض گام بالا رونده و گام پایین رونده

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash-hadian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ممنون محسن عزیز بابت این تاپیک مفید و پربار.

به عنوان اولین سوالم درباره دستگاه شور میخوام بپرسم که من توی کتاب „نظری به موسیقی ایرانی” ، تالیف استاد روح الله خالقی، خوندم که نوشته بود „گام شور پایین رونده هست زیرا در حال صعود محسوس ندارد درصورتیکه در موقع پایین آمدن درجه دوم گام با درجه اول فاصله دوم نیم بزرگ دارد

خب کلیت این مطلب رو متوجه نمیشم. تعریف گام پایین رونده و بالا رونده . اینکه چرا ایشون گفته شور فقط پایین رونده هست. منظور از اینکه در حال صعود محسوس ندارد؟

ممنون میشم توضیح بدین :)
    آرش عزیز سلام
    ممنون بابت سوالی که مطرح کردید. قبل از اینکه به بحث گام بالا رونده و گام پایین رونده بپردازیم بهتره نگاهی به موارد زیر بندازیم:

نت محسوس: درجه هفتم گام را محسوس(Leading note) گويند به اين دليل كه اين درجه از گام، حس شنيدن نت هشتمين را در شنونده بطور طبيعي ايجاد مي نمايد.

نت روتونیک: درجه دوم گام، موسوم به روتونيك (Supertonic) است، يعني : نتي كه روي نت تونيك(درجه اول) واقع است.

حال اگر در گامی فاصله نت تونیک به نت روتونیک از فاصله نت محسوس تا درجه هشتم گام کمتر باشد. به این گام، گام پایین رونده می گویند و بالعکس اگر فاصله نت تونیک با روتونیک از فاصله نت محسوس تا درجه هشتم گام بیشتر باشد به این گام گام بالا رونده می گونید.
    برای اینکه مسئله روشن شود همین دستگاه شور را مثال می زنم.
    ببینید در شور „سل” فاصله نت تونیک (که همان نت سل می باشد) تا نت روتونیک که در اینجا „لا کرن” میباشد سه ربع پرده است. و فاصله نت محسوس یعنی نت درجه هفتم که نت فا می باشد با نت درجه هشتم که نت سل می باشد یک پرده است. پس گام شور یک گام پایین رونده است چرا که فاصله نت سل تا لا کرن که فاصله نت تونیک با نت روتونیک است از فاصله نت فا تا سل که نت محسوس و نت درجه هشتم گام می باشند کمتر است.
    در حقیقت این حس بالا روندگی و پایین روندگی گام چیزی هست که به گوش و احساس ما از شنیدن بر می گرده به طور مثال شما در گام شور وقتی نت لا کرن (روتونیک) را می زنید گوشتون بیشتر منتظر شنیدن نت سل (نت تونیک) هست ولی وقتی نت فا (نت محسوس) را می زنید انگار گوش زیاد منتظر شنیدن نت سل (درجه هشتم گام) نیست.
    برای اینکه دقیقا متوجه این بحث بشید از شما می خوام که گام ماهور و یا اصفهان را بررسی کنید ببینید آیا اونها مانند شور پایین رونده هستند یا بالا رونده.

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض چهارمضراب شور

نقل قول نوشته اصلی توسط FARZAN.. SB [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام آقای راز و نیاز ...
    خیلی ممنون از ایجاد این تاپیک خیلی می تونه کمک کنه ...
    من گوشه های شور فقط با آنهایی که در کتاب دوره ابتدایی هست آشنا هستم و گوشه های دیگر را نمی شناسم ...
    گوشه شهناز ... [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    گوشه ی شهناز را تقریبا فهمیدم (فکر کنم بیشتر روی نت دو تاکید داره ؟)
    گوشه ی قرچه (بیشتر روی نت می تاکید داره ؟)
    رضوی رو نمی دونم
    حسینی (روی نت سل تاکید داره)
    برای این که گوشه ها را بهتر یاد بگیریم , این چهارمضراب استاد پایور را می گذارم تا گوشه های آن را با ذکر زمان مشخص کنید تا بهتر متوجه یشویم ... مرسی
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    لطفا کمک کنید تا گوشه های شور را بهتر درک کنیم ...
    با تشکر
    سلام فرزان عزیز
    اولا ممنونم بابت چهارمضراب بسیار زیبای شور از سی قطعه چهارمضراب زنده یاد استاد پایور که گذاشتید. نت شاهد گوشه های شهناز، قرچه و رضوی و حسینی به شرح زیر هستش:
    گوشه شهناز: نت شاهد درجه چهارم شور (در شور „سل” نت دو)
    گوشه قرچه: نت شاهد درجه ششم شور (در شور „سل” نت می)
    گوشه رضوی: نت شاهد درجه هفتم شور (در شور „سل” نت فا)
    گوشه حسینی: نت شاهد درجه هشتم شور (در شور „سل” نت سل)
    لازم به ذکر که در گوشه های فوق نت درجه پنجم شور ربع پرده کاهش داره. مثلا در شور „سل” درجه پنجم که همون نت „ر” هستش باید کرن باشه.
    در مورد چهارمضراب هم فرزان عزیز تا اونجایی که دامنه اطلاعات من می رسید بررسیش کردم که نتیجه رو خدمتتون عرض می کنم:
    چهارمضراب از درآمد اول شور شروع می شه و بعد ثانیه 31 درآمد دوم و تا زمان 2:45 در حقیقت روی درآمدهای اول و دوم شور اجرا می شه. البته مواقعی به گوشه های دیگه ای هم اشاره می شه بعنوان مثال در زمان 2:11 اشاره ای به گوشه „رهاوی” داره.
    در زمان 2:45 گوشه شهناز شروع می شه تا زمان 3:03 که اشاره ای داره به قرچه و رضوی و بعد در زمان 3:12 اشاره ای به گوشه حسینی داره. در زمان 3:28 دوباره به شهناز فرود میاد تا زمان 3:45 که در حقیقت فرود به درآمد شور داریم.

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض گام بالا رونده و پایین رونده - درجه پنجم گام

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash-hadian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    محسن جان ممنون از جواب کامل و توضیح خوبی که دادی . کاملا متوجه شدم تعریف گام پایین رونده و بالارونده رو. فقط چند تا ابهام دارم هنوز.

1- طبق گفته استاد خالفی درباره شور (گام شور پایین رونده هست زیرا در حال صعود محسوس ندارد درصورتیکه در موقع پایین آمدن درجه دوم گام با درجه اول فاصله دوم نیم بزرگ دارد) ایشون گام شور رو پایین رونده معرفی کردند ولی دلایلی که آوردند یه مقدار برام ابهام ایجاد کرده.
    اگه در اینمورد هم توضیح بدین ممنون میشم.
    مثلا اینکه در حال صعود محسوس ندارد!!!

2- در ضمن یه سوال دیگه هم داشتم: شما در پست اولتون در تعریف نت میانی گفتین که درجات اول و پنجم گام مهمترین درجات هستند. چرا اینطوری هست ؟ مخصوصا برای درجه پنجم؟

*در ضمن طبق توضیحات شما گام ماهور و اصفهان رو که بررسی کردم متوجه شدم که هردو بالارونده اند.
    سلام آرش عزیز
    1- منظور زنده یاد استاد خالقی از اینکه گام شور در حالت صعود محسوس ندارد دقیقا بر میگرده به تعریف نت محسوس. گفتیم که نت محسوس نت درجه هفتم گام هست و از این جهت به این نام خوانده شده که اين درجه از گام، حس شنيدن نت هشتمين را در شنونده بطور طبيعي ايجاد مي نمايد. ولی با توجه به اینکه در گام شور این فاصله یعنی فاصله نت محسوس تا نت هشتمین یک پرده است و نواختن نت محسوس حس شنیدن هشتمین نت را برای شنونده ایجاد نمی کند استاد خالقی به این صورت تعبیه کرده اند. و این که ایشون گفتند هنگام پایین آمدن درجه دوم گام با درجه اول یا همان تونیک فاصله دوم نیم بزرگ دارند در حقیقت همان موضوعی است که قبلا هم بررسی کردیم اینجا منظور از دو نیم بزرگ یعنی فاصله سه ربع پرده بین نت تونیک (درجه اول گام) و نت روتونیک (درجه دوم گام).
    در حقیقت منظور ایشان این بوده که از آنجا که فاصله نت محسوس تا نت درجه هشتم گام شور بزرگتر است از فاصله نت تونیک تا نت روتونیک گام شور گامی پایین رونده است.
    برای این که این موضوع بصورت عملی هم جا بیافته شما روی سنتور قطعه ای در شور „سل” اجرا کنید بعد یه جایی از قطعه نت فا را بزنید و سکوت کنید می بینید با این که این نت، نت محسوس هستش ولی شما انگار بعد از زدن نت فا احساس نواختن نت سل رو ندارید. ولی حالا نت لا کرن رو بزنید و کمی سکوت کنید می بینید که انگار یه چیزی گم کردید و همینطور ناخودآگاه دلتون می خواد نت سل رو بزنید.

2- ببینید درجه پنجم هر گام نقش مهمی را در اون گام بازی می کنه مثلا گام شور رو در نظر بگیرید با تغییر ربع پرده ای گام پنجم (در شور „سل” درجه پنجم گام نت „ر” می شود) گوشه های جدیدی بوجود می آید مانند شهناز، قرچه، رضوی و ... یا مثلا سه گاه را در نظر بگیرید با تغییر ربع پرده ای گام پنجم (در سه گاه „لا کرن” درجه پنجم گام نت „می” می شود) گوشه مخالف که یکی از گوشه های مهم سه گاه است خلق می شود. به همین خاطر این درجه از گام اهمیت ویژه ای داره.

در مورد گام ماهور و اصفهان هم درست حساب کردید. هر دوتای این گامها، گام بالا رونده است. از دوستان عزیزی هم که ممکنه ابهامی توی این زمینه داشته باشن خواهش می کنم ابهامشون رو مطرح کنند تا موضوع دقیقا براشون روشن بشه.

13. 13 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

SOLAIEN آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    25812
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    524
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

سلام دوستان ...
    ضمن تشکر از آقای راز و نیاز بابت پاسخ کاملی که دادند , چند تا سوال دیگر هم دارم که ممنون می شوم جواب بدهید ...
    پیشنهاد شما برای درک گوشه های آواز ابوعطا چه آلبومی است ؟
    تفاوت های شور و آواز ابوعطا در چیست ؟
    ویرایش توسط SOLAIEN : Tuesday 17 August 2010 در ساعت 09:33 PM

15. 7 کاربر برای این پست از SOLAIEN تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض شور و ابوعطا

نقل قول نوشته اصلی توسط FARZAN.. SB [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوستان ...
    ضمن تشکر از آقای راز و نیاز بابت پاسخ کاملی که دادند , چند تا سوال دیگر هم دارم که ممنون می شوم جواب بدهید ...
    پیشنهاد شما برای درک گوشه های آواز ابوعطا چه آلبومی است ؟
    تفاوت های شور و آواز ابوعطا در چیست ؟
    سلام فرزان عزیز
    همونطور که خودتون می دونید آواز ابوعطا یکی از آوازهای چهارگانه متعلق به دستگاه شور هستش. گام ابوعطا دقیقا با گام شور یکی هستش ولی تفاوتهایی در نت شاهد و ایست و ... هست که خدمتتون عرض می کنم. برای راحتی کار من تمام مثالها را روی شور سل در نظر می گیریم.
    در دستگاه شور نت شاهد همون نت تونیک یا نت سل هست ولی در ابوعطا نت شاهد درجه چهارم گام شور یعنی نت „دو” می باشد. به عبارت ساده تر در شور تکیه شما بیشتر روی نت سل هست ولی در ابوعطا این تکیه روی نت دو هستش.
    اختلاف دیگه مربوط به نت ایست هستش که قبلا این نت را تعریف کردیم. در دستگاه شور نت ایست همون نت شاهد یعنی سل هست ولی در ابوعطا نت ایست درجه دوم گام شور یعنی نت „لا” می باشد.
    اختلاف دیگه مربوط به نت متغیر هستش. می دونید که در شور نت پنجم گام یعنی نت „ر” متغیر هستش. بدین معنی که در درآمد شور نت „ر” بکار هست ولی در گوشه هایی مثل شهناز و قرچه و رضوی و ... نت „ر” کرن می شود. ولی در ابوعطا درجه پنجم متغیر نیست و ثابت است یعنی نت „ر” همیشه بکار کوک می شود و نیازی به „ر” کرن نداریم. البته در کتاب دوره ابتدایی سنتور زنده یاد استاد پایور „ر” زرد کرن کوک شده که فکر کنم فلسفه ایشون بیشتر به خاطر این بوده که برای اجرای این آواز نیاز به تغییر کوک سنتور توسط هنرجو نباشه.
    وگرنه شما در بقیه ردیفها و یا حتی آثار زنده یاد استاد پایور که دقت کنید می بینید که همه جا „ر” زرد هم مانند „ر” سفید بکار کوک می شود.

پس اگه بخواهیم جمع بندی کنیم تفاوت شور با ابوعطا در سه عنوان بیان می شه: 1- نت شاهد 2- نت ایست 3- نت متغیر

ولی در مورد آثاری که در ابوعطا اجرا شدند و می تونید از اونها استفاده کنید از کارهای استاد شجریان:
    آلبوم جاودانی و بسیار زیبای „عشق داند”
    پیام نسیم
    آلبوم بسیار زیبای „شبهای نیشابور” به همراه زنده یاد استاد پایور
    پیوند مهر به همراه استاد ارجمند فرهنگ شریف
    بهار دلکش
    و ...

از آثار استاد ناظری هم می تونم به آلبوم گروه اساتید که به همراه زنده یاد استاد پایور برنامه ای در ابوعطا اجرا کردند اشاره کنم.
    از زنده یاد ایرج بسطامی هم آلبوم فسانه.

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض نت شاهد و ایست در آوازهای شور

فکر کنم تنها تفاوتی که میشه برای شور و ابوعطا قائل شد نت شاهد باشه .
    همونطور که محسن عزیز گفتند نت شاهد ابوعطا درجه دوم گام شور هست. یعنی برای شور سل نت شاهد ابوعطا میشه لا کرن.
    همینطور نت شاهد بیات ترک و افشاری و دشتی بترتیب درجات سوم و چهارم و پنجم گام شور میشوند. (شور سل --> سی-دو-ر)

حالا انشالله خود محسن جان کاملتر توضیح میدن به سوالتون
    آرش عزیز سلام.
    اگه شور سل را در نظر بگیریم، نت شاهد ابوعطا درجه چهارم گام شور یا همون نت „دو” هست و نت „لا کرن” که شما ذکر کردید در حقیقت نت ایست ابوعطا می باشد.

در بیات ترک نت شاهد درجه سوم (نت „سی”) هست و نت ایست درجه هفتم (نت فا) می باشد.
    در افشاری مانند ابوعطا نت شاهد درجه چهارم (نت „دو”) هستش و نت ایست درجه دوم (نت لا) می باشد ولی تفاوت در این است که در افشاری نت درجه پنجم یا نت „ر” متغیر است ولی در ابوعطا ثابت
    در دشتی نت شاهد درجه پنجم (نت „ر”) هست و نت ایست درجه سوم (نت „سی”) می باشد.
    لازم به ذکره که نت شاهد و ایست در نوا دقیقا مانند ابوعطا می باشد و همچنین در نوا هم درجه پنجم مثل ابوعطا ثابت هستش. برای همین این دو حال و هوای بسیار مشابهی دارند و اگر نوازنده ای زیاد حرفه ای نباشه این دو را با هم اشتباه می گیره.

18. 9 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض درجه پنجم گام - چهارگاه

ممنون محسن جان کاملا متوجه شدم منظور استاد رو. خیلی لطف میکنی با توضبحات کاملی که میدی.

سوالی که درباره درجه پنجم گام داشتم رو هم متوجه شدم فقط به عنوان یه سوال کوچیک اینکه این خاصیتی که درجه پنجم داره جزء ویژگی درجه پنجم هست ؟ یعنی ذاتا این خاصیت رو داره ؟

سوال دیگه هم اینکه استاد خالقی درباره دستگاه چهارگاه میفرمایند که هم بالارونده هست هم پایین رونده زیرا در هر دو حالت دارای محسوس هست.
    طبق حساب کتابی که من کردم در چهارگاه دو بین تونیک و روتونیک (دو و رکرن) سه ربع پرده فاصله هست و بین محسوس و اکتاو (سی بکار و دو) نیم پرده.
    خب همونطور که شما گفتید فاصله بین تونیک و روتونیک (4/3) از محسوس و اکتاو (2/1) بیشتر هست پس باید بالارونده باشه . ولی متوجه منظور استاد نمیشم.

در ضمن فکر کنم وقتی رکرن میزنیم گوشمون منتظر شنیدن دو هست ولی وقتی سی میزنیم گوشمون کمتر نیازمند شنیدن دو هست.

ممنون از پاسخت محسن جان
    اختیار دارید آرش عزیز بنده فقط انجام وظیفه می کنم.
    در مورد درجه پنجم گام عرض کنم که اگه به تعریف این درجه از گام یکبار دیگر دقت کنیم متوجه اهیمت این درجه از گام خواهیم شد. طبق تعریف گفتیم که درجه پنجم گام را نمايان(Dominant) گويند به اين علت كه بعد از تونيك، مهمترين نت گام يا بعبارتي واضح ترين و نمايان ترين نتي است كه گام را معرفي مي نمايد. من فکر می کنم همانطور که شما گفتید این اهمیت جزو خصوصیات ذاتی این درجه از گام باشه.

اما در مورد چهارگاه باید عرض کنم که چهارگاه واقعا دستگاه منحصر بفردی است که میشه اون رو تلفیقی از همایون و سه گاه در نظر گرفت. در حقیقت در چهارگاه چون هر دو فاصله تونیک با روتونیک و همچنین محسوس تا درجه هشتم گام کمتر از یک پرده هست در حقیقت در هر دو حالت یعنی چه بالا رونده و چه پایین رونده ما نت محسوس را داریم. مثلا در همان چهارگاه „دو” که شما مثال زدید ذاتا با شنیدن صدای „ر کرن” گوش منتظر شنیدن نت دو یا همان نت تونیک هستش. همچنین با شنیدن نت „سی” (نت محسوس) ، گوش متمایل به شنیدن نت „دو” هستش.
    شاید تمایل به شنیدن نت „دو” بعد از نت „سی” نسبت به شنیدن نت „دو” بعد از نت „ر کرن” کمتر باشه ولی اگه عملا امتحان کنید می بینید که وقتی چهارگاه „دو” می زنید و یه لحظه روی نت „سی” مکث می کنید ناخودآگاه تمایل به اجرای نت „دو” خواهید داشت.

20. 11 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

habib_best آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    31447
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    148
    441 بار تشکر شده در 195 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

سلام. ممنون از تاپيك بي نظيرتون. ميخواستم بدونم كه چجوري شده دستگاههاوآوازها بوجود اومده و نام گذاريشون چجوري بوده؟ممنون ميشم راهنماييم كنين.
    اعزامي 18/2/1390

22. 6 کاربر برای این پست از habib_best تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض گام بالا رونده و گام پایین رونده

سلام محسن جان
    قبل از هرچیز یه عذر خواهی میکنم ازت که هی سوال میپرسم و سرتو درد میارم

کاملا درست میفرمایید. ولی من هنوز متوجه تعریف گامی که هم بالارونده باشه و هم پایین رونده نشدم.
    این گام چه ویژگی ای باید داشته باشه؟ طبق تعاریف گامهای بالارونده و پایین رونده یک گام یا باید بالارونده باشه یا پایین رونده.
    در قسمتی از صجبتتون هم گفتید که „در هر دو حالت یعنی چه بالا رونده و چه پایین رونده ما نت محسوس را داریم”
    من باز متوجه نمیشم که چطور چهارگاه هر دو حالت رو داره.
    ممنون...
    سلام آرش عزیز
    اختیار دارید دوست عزیز. اگه این سوال و جوابها نباشه که اصلا گاهی یادمون میره زنده ایم. قشنگی زندگی به همین سوال و جوابهاست.
    آرش عزیز برای این که این موضوع کاملا روشن بشه من چند تا سوال از خدمت شما می پرسم و ازتون می خوام که بدون توجه به بحثهایی که تا الان توی این تاپیک شده، بر حسب اطلاعات قبلی و بر اساس اطلاعاتی که کاملا براتون جا افتاده هست و عملا بهشون باور و یقین دارید به اونها جواب بدید.
    1- گام چیست؟
    2- ارتباط دستگاه با گام چیست؟
    3- منظور از درجات گام چیست؟
    4- گام بالا رونده چیست؟ منظور از عبارت بالا رونده در اینجا چیست؟
    5- گام پایین رونده چیست؟ منظور از عبارت پایین رونده در اینجا چیست؟

24. 9 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

SOLAIEN آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    25812
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    524
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

سلام ...
    باز هم چند تا سوال برام پیش اومده که خوشحال می شوم جواب بدید ...
    1) فرق ردیف چپ کوک با راست کوک چیست ؟
    2) من بعضی جاها دیدم که می نویسند دستگاه ابوعطا یا بیات ترک , مگر اینها آواز نیستند در دستگاه شور ؟
    3) اگر ممکنه چند آلبوم خوب برای درک بهتر گوشه های آواز بیات ترک پیشنهاد کنید ؟

26. 5 کاربر برای این پست از SOLAIEN تشکر کرده اند:

Avazekhan آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    20689
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    1,647
    2,211 بار تشکر شده در 757 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

سلام
    من لبوم آستان جانان استاد شجریان رو پیشنهاد میکنم برای بیات ترک
    روی aبیات ترکه
    روی bافشاری
    با سنتور استاد مشکاتیان
    سعدیا دور نیکنامی رفت
    نوبت عاشقیست یک چندی

28. 10 کاربر برای این پست از Avazekhan تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 11 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)