لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 11 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 17 به 32 از 166

موضوع: شناخت و تشخیص دستگاهها و گوشه های موسیقی ایرانی

Mezrab آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    20557
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    897
    2,113 بار تشکر شده در 646 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 8/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    15

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط FARZAN.. SB [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام ...
    باز هم چند تا سوال برام پیش اومده که خوشحال می شوم جواب بدید ...
    1) فرق ردیف چپ کوک با راست کوک چیست ؟
    2) من بعضی جاها دیدم که می نویسند دستگاه ابوعطا یا بیات ترک , مگر اینها آواز نیستند در دستگاه شور ؟
    3) اگر ممکنه چند آلبوم خوب برای درک بهتر گوشه های آواز بیات ترک پیشنهاد کنید ؟
    1) از نظر کوک بخوایم بگیم شما گام هر دستگاه رو با فاصله 5 نت بالاتر یعنی درجه پنجم کوک کنی همون دستگاه چپ کوکش پدید میاد. مثلا شور„سل” دستگاه معمول در راست کوک هست، حالا اگه ما بخوایم این رو چپ کوک کنیم، ر رو به جای سل مبنا قرار میدیم، به همین ترتیب همه نت های گام شور سل رو روی درجه پنجم کوک میکنیم. با اینکار صدا های تولیدی زیر تر میشند و بیشتر اجراها روی پشت خرک قرار میگیره.
    علت اینکار این هست که در آواز ها به طور مثال بشه از صدای کودکان و خانوم ها استفاده کرد، راست کوک بیشتر برای خوانندگی به همراه مردان هست.

2) چرا آواز هستند، اما چون خودشون وسعت دارند و در آمد و پیش درآمد و ... دارند به وسعت یک دستگاه شناخته میشند به همین دلیل ممکن هست بعضی جاها بنویسند دستگاه ابوعطا مثلا، ولی خوب اشتباهه.. ابوعطا یک آواز وسیع محسوب میشه.

3) جناب آواز خان آلبوم خوبی معرفی کرد.
    زعشق است آنچه آهنگ و ترانست دو،ر،می،فا،سل،لا،سی،دو بهانست

2. 6 کاربر برای این پست از Mezrab تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946
    4,151 بار تشکر شده در 1,000 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 112/2
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض گام بالارونده و گام پایین رونده

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash-hadian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ممنون محسن عریز

1- برای توضیح گام اگه بخوایم کتابی بیانش کنیم باید بگیم 8 تا نتی که پشت سر هم قرار دارند . مثلا از فا تا فای پوزیسون بعدی.
    مثلا وقتی ما میگیم گام شور ،منظورمون 8 تا نتی هست که بواسطه فواصل بین درجاتشون شور تلقی میشوند.
    همونطور که میدونید مثلا اگر ما بخوایم شور x کوک کنیم باید فواصل بین درجاتمون به صورت زیر باشه :
    3/4 - 3/4 - 1 - 1 - 1/2 - 1 -1
    البته ناگفته نماند که در هر گامی یه سری نتهای متغیر هم داریم که در گوشه های خاصی ازش استفاده میشه.

2- خب این یه سوال خیلی اساسی هست که چرا ما از طرفی میگیم موسیقی ما دستگاهیه و مثل غرب گامی نیست ولی بحث گام شور و اصفهان و ... را مطرح میکنیم.

در موسیقی غربی وقتی ما گام ماژور رو نگاه میکنیم فاصله بین درجات سوم و چهارم و فاصله بین درجات هفتم و هشتم باید نیم پرده باشه و باقی یک پرده.

ولی وقتی ما میگیم دستگاه شور ،فقط بحث کوک و فواصل بین درجات مطرح نیست. بلکه بحث گوشه ها و حال و هواهای مختلف در میونه.
    اگه بخوام با یه مثال توضیح بدم دستگاه رو باید بگم که دستگاه مثل یه باغی میمونه که گلهای مختلفی داره . شما شروع میکنی به ترتیب گلها رو بو کردن .
    مثل باغی که توش گلهای مختلفی هست که هرکدوم بوی خودشونو میدن ولی در عین حال متعلق به همون باغ هستند.
    دستگاه هم با وجود گوشه های مختلف و حس و حالهای زیبا چنین هست.

منظور ما از بکاربردن واژه „گام” برای شور یا ... فقط بخاطر درجات و فواصل و بحث کوکیه قضیه هست.

3- خب درجات یک گام مثل پلکان یک نردبان هستند.
    درجه اول یک گام همون نتی هست که باهاش اون گام شروع میشه. مثلا درجه اول شور سل همون سل هست. یا مثلا درجه هفتم شور سل میشه فا.
    در واقع وقتی میگیم درجه چهارم یعنی چهارمین نت اون گام.

4-اگه بخوام برداشت خودمو از گامهای بالارنده و پایین رونده بگم اینجوریه که گام بالارونده فکر کنم یعنی درجه هفتم خیلی یبشتر نیاز داره که برسه به درجه هشتم تا درجه اول به درجه دوم. و بخاطر همین بهش میگن بالارنده.

5- طبق برداشت خودم گام پایین رونده فکر کنم یعنی درجه اول خیلی یبشتر نیاز داره که برسه به درجه دوم تا درجه
    هفتم به درجه هشتم و بخاطر همین بهش میگن پایین رونده.

ممنون...
    سلام آرش عزیز
    بابت این که دیر جواب می دم عذرخواهی می کنم. اواخر هفته قبل سرم خیلی شلوغ بود.
    ممنون بابت مطالب مفید و ارزشمندی که نوشتید. فقط یک نکته در بند 4 و 5 هست که باید بهش دقت کنید. من قسمت اشتباه را با قرمز مشخص کردم.
    گام بالا رونده گامی است که با شنیدن درجه هفتم گام که نت محسوس نام داره ناخودآگاه گوش منتظر شنیدن درجه هشتم گام هست.
    و گام پایین رونده گامی است که با شنیدن درجه دوم گام که روتونیک نام داره ناخودآگاه گوش انسان منتظر شنیدن نت تونیک یا درجه اول گام هستش.
    خب نکته اصلی این هستش که گوش چه موقعی ناخودآگاه منتظر شنیدن نت درجه اول یا درجه هشتم میشه. موقعی که فاصله نت روتونیک تا تونیک یا محسوس تا گام هشتم کمتر از یک پرده باشه.
    برای مثال در گام اصفهان و ماهور که گفتیم بالا رونده هستند فاصله نت تونیک تا روتونیک یک پرده کامل هستش ولی فاصله نت محسوس تا درجه هشتم گام نیم پرده هست.
    و در گام شور و همایون که پایین رونده هستند فاصله نت تونیک تا روتونیک سه ربع پرده و فاصله محسوس تا گام هشتم یک پرده کامل هستش.
    اما در چهارگاه هر دوی این فاصله ها یعنی هم تونیک تا روتونیک و هم محسوس تا درجه هشتم گام از یک پرده کمتر هستند. به خاطر همین می گوییم چهارگاه هم بالارونده است و هم پایین رونده یعنی هم با شنیدن نت محسوس گوش ناخوداگاه منتظر شنیدن درجه هشتم گام می باشد و هم با شنیدن نت روتونیک گوش منتظر شنیدن نت تونیک می باشد.
    پس طبق این تعریف الزاما نباید یک گام یا پایین رونده باشد و یا بالا رونده. بلکه گامهایی مثل چهارگاه هم بالارونده هستند هم پایین رونده.
    خب آرش عزیز در مورد سه گاه چی فکر می کنید؟
    فقر شب را بی غذا به سر بردن نیست،فقر روز را بی اندیشه به سر کردن است!

4. 9 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض آلبوم آستان جانان

نقل قول نوشته اصلی توسط avazekhan [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام
    من لبوم آستان جانان استاد شجریان رو پیشنهاد میکنم برای بیات ترک
    روی aبیات ترکه
    روی bافشاری
    با سنتور استاد مشکاتیان
    سلام دوست عزیز
    ممنون بابت آلبوم زیبایی که بری بیات ترک معرفی کردید. فقط یه مورد آلبوم آستان جانان در آوازهای بیات ترک، کرد بیات و گوشه هایی از آواز دشتی اجرا شده. ولی آواز افشاری در این آلبوم اجرا نشده...

6. 7 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض چپ کوک و راست کوک، آلبوم بیات ترک

نقل قول نوشته اصلی توسط FARZAN.. SB [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام ...
    باز هم چند تا سوال برام پیش اومده که خوشحال می شوم جواب بدید ...
    1) فرق ردیف چپ کوک با راست کوک چیست ؟
    2) من بعضی جاها دیدم که می نویسند دستگاه ابوعطا یا بیات ترک , مگر اینها آواز نیستند در دستگاه شور ؟
    3) اگر ممکنه چند آلبوم خوب برای درک بهتر گوشه های آواز بیات ترک پیشنهاد کنید ؟
    سلام فرزان عزیز
    عذر میخوام بابت تاخیر در جواب
    خب آقا محسن زحمت کشیدند و جواب شما را دادند من فقط چند نکته را برای تکمیل بحث به صحبتهای آقا محسن اضافه می کنم. ببینید به طور کلی صدای زنها و مردها تقریبا به اندازه یک اکتاو با هم تفاوت داره یعنی صدای آقایون یک اکتاو بمتر هستش. خب با توجه با اینکه هر شخص وسعت صدای مشخص و محدودی داره برای این که این مشکل حل بشه اغلب برای خوانندگان زن از گام چپ کوک استفاده می شه و برای آقایون اغلب گام راست کوک.
    اما انتخاب دو اصطلاح چپ کوک و راست کوک بر می گرده به قرارگرفتن سيم ها نسبت به هم بر روي دسته سازهاي آرشه اي (ويولون و كمانچه) و مضرابي (تار و سه تار و بربط و ..). بدین صورت که اگر نوازنده دسته ساز را كمي بالا بگيرد، سيمهاي بم ساز در طرف راست و سيمهاي زير ساز در طرف چپ نوازنده قرار مي گيرد. حال اگر ملودي منطبق بر صداي خواننده ، روي سيمهاي كلفت (بم) قابل نواختن باشد ، راست كوك و بر عكس اگر ملودي موردنظر قابل اجرا روي سيمهاي نازك (زير) باشد، چپ كوك گويند.
    در مورد بیات ترک هم خوشبختانه آلبومهای زیاد و زیبایی وجود داره . از کارهای استاد شجریان می شه به آلبومهای زیر اشاره کرد:
    آستان جانان
    در خیال
    به یاد عارف
    سرود مهر

8. 10 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض فواصل در گام شور

سلام دوستان
    امروز به یکی از موضوعات مهم و مفید در مورد گام شور می پردازیم. بحث فواصل در گام شور.
    در حقیقت بحث فواصل در گامها نقش بسیار اساسی و مهمی را بازی می کنند. به طوری که ماهیت گام از فواصل درجات گام نسبت به یکدیگر نشات می گیرد.
    نه تنها ماهیت گام بلکه حالات کیفی و درونی و همچنین مانوس بودن یا غیر مانوس بودن یک گام بستگی به فواصل درجات گام نسبت به یکدیگر دارد.
    به عبارت ساده تر مثلا در گام شور تا وقتی فواصل طبق استانداردی که تعریف می کنیم باشد، آن را گام شور می نامیم ولی با تغییر هر کدام از این فواصل گام شور به گام دیگری مثل سه گاه یا همایون یا ... تبدیل می شود و یا مثلا به گام ناشناخته ای تبدیل می شود که صدای آن برای ما نامانوس و یا حتی ناخوشایند می شود.
    درک موضوع فواصل همچنین می تواند ما را در کوک کردن سنتور در گامهای مختلف شور یاری دهد. مثلا گاهی برای اجرای قطعه ای نیاز داریم سنتور را روی شور „می” یا شور „لا” کوک کنیم. که با درک این فواصل، این کار برای ما بسیار آسان و قابل درک خواهد بود.
    خب بپردازیم به بحث فواصل در گام شور. فواصل درجات گام شور بدین صورت می باشد:
    1- درجه اول تا درجه دوم سه ربع پرده
    2 - درجه دوم تا درجه سوم سه ربع پرده
    3- درجه سوم تا درجه چهارم یک پرده
    4- درجه چهارم تا درجه پنجم یک پرده
    5- درجه پنجم تا درجه ششم نیم پرده
    6- درجه ششم تا درجه هفتم یک پرده
    7- درجه هفتم تا درجه هشتم یک پرده
    (دقت داشته باشید که درجات دوم، پنجم و ششم متغیر می باشند بطوریکه در مواقعی درجه دوم و پنجم ربع پرده کاهش و درجه ششم ربع پرده افزایش خواهد داشت)

خب برای اینکه همه ما بیشتر با گام شور „سل” آشنا هستیم من مثال فواصل را روی همین گام در نظر می گیرم.
    خب در شور „سل” درجه اول گام یا همان نت تونیک، نت „سل” می باشد. گفتیم فاصله درجه اول گام با درجه دوم باید سه ربع پرده باشد. خب در حالت طبیعی فاصله سل تا لا یک پرده است برای بدست آوردن حالت سه ربع پرده باید „لا” را کرن کوک کنیم. پس اولین فاصله بدین صورت بدست می آید.
    خب فاصله درجه دوم تا سوم هم باید سه ربع پرده باشد. حساب می کنیم ما الان „لا کرن” داریم فاصله „لا” تا „سی” هم یک پرده است برای بدست آوردن فاصله سه ربع پرده ای باید „سی” را بمل کوک کنیم. خب تا اینجا فاصله دوم هم بدست آمد.
    خب گفتیم درجه سوم تا درجه چهارم باید یک پرده باشد. الان ما „سی بمل” داریم و می دانیم به طور طبیعی فاصله „سی بکار” تا „دو” نیم پرده است و چون الان „سی” بمل می باشد پس برای فاصله یک پرده ای کافی است که „دو” را بکار کوک کنیم. این هم از فاصله سوم.
    درجه چهارم تا پنجم باید یک پرده باشد. الان „دو بکار” داریم. خب فاصله „دو” تا „ر” هم یک پرده است پس کافی است „ر” بکار کوک شود. خب تکلیف فاصله چهارم هم معلوم شد.
    فاصله درجه پنجم تا ششم هم باید نیم پرده باشد. خب „ر” بکار هستش و فاصله „ر” تا „می” یک پرده پس کافی است „می” بمل کوک شود.
    خب فاصله درجه ششم تا هفتم گفتیم باید یک پرده باشد. خب ما „می” بمل داریم و می دانیم فاصله طبیعی نت „می” تا „فا” نیم پرده است. کافی است „فا” را بکار کوک کنیم تا به خواسته خودمون برسیم. به همین راحتی فاصله ششم هم بدست اومد.
    و بالاخره گفتیم فاصله درجه هفتم تا هشتم هم باید یک پرده باشد. خب الان نت „فا” بکار داریم و می دونیم فاصله „فا” تا „سل” یک پرده است. پس کافی هستش که „سل” را بکار کوک کنیم.
    و اما می رسیم به استثنائاتی که در مورد درجه دوم و پنجم و ششم داشتیم. گفتیم در مواقعی درجه دوم و پنجم گام نیاز هست که ربع پرده کاهش داشته باشند و درجه ششم ربع پرده افزایش داشته باشد. برای دسترسی به این خواسته„لا” (درجه دوم گام) پشت خرک را بمل کوک می کنیم و „ر” (درجه پنجم) زرد را کرن کوک می کنیم و همچنین „می” (درجه ششم گام) خرک اول را کرن کوک می کنیم.
    خب الان داره برامون روشن می شه که چرا مثلا در شور „سل” نت „لا” کرن کوک می شه و یا „سی” بمل کوک می شه و ...
    خب من برای این که بحث طولانی نشه به همین حد کفایت می کنم. اگه سوالی بود حتما در خدمت شما هستم. از یکی از دوستان هم میخوام که کوک سنتور را طبق فواصل فوق برای شور „لا” بدست بیاره.

10. 13 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

SOLAIEN آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    25812
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    524
    447 بار تشکر شده در 147 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    میزان امتیاز
    14

سلام...
    خیلی خیلی ممنون از مطالب پربار و تخصصی که خیلی به من و همچنین بقیه کمک میکنه...
    یه درخواست داشتم : لطفا ترک 4 آلبوم مژده بهار سنتور (مشکاتیان) و آواز(ایرج بسطامی) را تجزیه و تحلیل کنید ..!!
    یعنی گوشه هایش را مشخص کنید (البته هر موقع وقت داشتید و حالش را داشتید) ... من خودم که گوش دادم یه شباهت هایی با درآمد دوم شور کتاب دوره ابتدایی حس کردم ...
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    باتشکر
    هیچ دینی بالاتر از حقیقت وجود ندارد ...

12. 3 کاربر برای این پست از SOLAIEN تشکر کرده اند:

BaBak_ParSian آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    17123
    میانگین پست در روز
    0.19
    تشکر از پست
    150
    1,966 بار تشکر شده در 770 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/2
    میزان امتیاز
    16

من خیلی دوست دارم ردیف های ایرانی رو یاد بگیرم فعلا کمی پیش رفتم به امید خدا مشکلم حل شه بیام کلاس اواز

Avazekhan آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    20689
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    1,647
    2,211 بار تشکر شده در 757 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط Razoniaz [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوست عزیز
    ممنون بابت آلبوم زیبایی که بری بیات ترک معرفی کردید. فقط یه مورد آلبوم آستان جانان در آوازهای بیات ترک، کرد بیات و گوشه هایی از آواز دشتی اجرا شده. ولی آواز افشاری در این آلبوم اجرا نشده...
    بله... شما درست میگی ...
    من با آلبوم دل مجنون اشتباه کردم
    اون هم واقعا بیات ترک جالبی داره بعد از شکسته اشاره ای به قرچه و رضوی و حسینی هم داره من از همه ی آلبوم هایی که معرفی شد بیشتر پیشنهاد میکنم...
    البته همراه با سه تار و نی هست (پیرنیاکان و عندلیبی) نه سنتور
    روی b هم افشاری هست...
    ویرایش توسط Avazekhan : Saturday 21 August 2010 در ساعت 03:43 PM
    سعدیا دور نیکنامی رفت
    نوبت عاشقیست یک چندی

15. 2 کاربر برای این پست از Avazekhan تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657
    3,206 بار تشکر شده در 1,404 پست

شبکه های اجتماعی من

Add r_a_m_i_n on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 72/9
    Given: 3/3
    میزان امتیاز
    15

از محسن عزیز بابت مطالب مفیدش تشکر میکنم
    من مدتها بود دنبال کتابی بودم که این مطالب رو کامل توضیح بده... ولی از هرکی پرسیدم گفت باید خودت تجربی یاد بگیری... و این نشون میده که موسیقیه ما هنوز از لحاظ مکتوب ضعیفه
    خب منم شور لا رو میگم
    نت تونیک لا... و هممون میدونیم در شور لا علامت سر کلید فقط سی کرن
    نت اول که لا بکار
    نت بعدی که باید 3/4 پرده فاصله داشته باشه... پس مسلما سی تبدیل میشه به سی کرن...
    درجه سوم... نت دو باید یه چهارم پرده با نت قبلش فاصله داشته باشه... که چون سی رو قبلا کرن کردیم... اتوماتیک این فاصله بدست اومده...
    نت بعد که باید 1 پرده با نت قبلش فاصله داشته باشه که فاصله ی دو تا ر 1پرده هست...
    نت بعد هم می... باید با نت ر 1 پرده فاصله داشته باشه... که چون ر بکاره... پس بازم کاری بهش نداریم
    نت بعدش که فا... باید با نت قبلش نیم پرده فاصله داشته باشه .. که بازم نیازی به تغییر نیست و این فاصله درسته
    نت بعد سل ... که باید با درجه ی قبلی 1 پرده فاصله داشته باشه که هممون میدونیم فاصله ی فا تا سل بکار 1 پردس
    فاصله ی بعدی نت لا... که بازم باید 1 پرده باشه و هست
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

17. 4 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

Mezrab آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    20557
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    897
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط ramin_herfeiy [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    من مدتها بود دنبال کتابی بودم که این مطالب رو کامل توضیح بده... ولی از هرکی پرسیدم گفت باید خودت تجربی یاد بگیری... و این نشون میده که موسیقیه ما هنوز از لحاظ مکتوب ضعیفه
    خب منم شور لا رو میگم
    نت اول که لا بکار
    نت بعدی که باید 3/4 پرده فاصله داشته باشه... پس مسلما سی تبدیل میشه به سی کرن...
    درجه سوم... نت دو باید یه چهارم پرده با نت قبلش فاصله داشته باشه... که چون سی رو قبلا کرن کردیم... اتوماتیک این فاصله بدست اومده...
    نت بعد که باید 1 پرده با نت قبلش فاصله داشته باشه که فاصله ی دو تا ر 1پرده هست...
    نت بعد هم می... باید با نت ر 1 پرده فاصله داشته باشه... که چون ر بکاره... پس بازم کاری بهش نداریم
    نت بعدش که فا... باید با نت قبلش نیم پرده فاصله داشته باشه .. که بازم نیازی به تغییر نیست و این فاصله درسته
    نت بعد سل ... که باید با درجه ی قبلی 1 پرده فاصله داشته باشه که هممون میدونیم فاصله ی فا تا سل بکار 1 پردس
    این مطالب به صورت مکتوب هم موجود هست، اما مربوط به یه ساز خاص هست که در کنارش این ها رو توضیح داده، مثلا در کتاب سنتور جناب آقای شهاب منا، تمام یادداشت های استادان و مطالب مربوطه نوشته شده، دستگاه ها توضیح داده شدند، کوک چپ کوک و راست کوک و همه هست.. حتی این بحث چپ کوک بیشتر به حالت ساز های آرشه ای که آقای راز و نیاز زحمتش رو کشید هم در اونجا نوشته شده بود.
    باید بین کتاب های مرجع هر ساز به دنبال این مطالب بود.

19. 2 کاربر برای این پست از Mezrab تشکر کرده اند:

Avazekhan آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    20689
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    1,647
    2,211 بار تشکر شده در 757 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    15

سلام...
    خیلی خیلی ممنون از مطالب پربار و تخصصی که خیلی به من و همچنین بقیه کمک میکنه...
    یه درخواست داشتم : لطفا ترک 4 آلبوم مژده بهار سنتور (مشکاتیان) و آواز(ایرج بسطامی) را تجزیه و تحلیل کنید ..!!
    یعنی گوشه هایش را مشخص کنید (البته هر موقع وقت داشتید و حالش را داشتید) ... من خودم که گوش دادم یه شباهت هایی با درآمد دوم شور کتاب دوره ابتدایی حس کردم ...
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    باتشکر
    والا این چیزی که من شنیدم هیچ ربط و شباهتی به بیات ترک نداشت
    تا اینجایی که من شنیدم کرد بیات بود ... البته قسمت آوازو میگما..
    توی بیت دوم اشاره ی کوچکی به بیات راجع داشت و بعد هم فرود..
    سعدیا دور نیکنامی رفت
    نوبت عاشقیست یک چندی

21. 3 کاربر برای این پست از Avazekhan تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

mezrab عزیز... اینها تئوری موسیقیه ما هستند و تو سازهای مختلف که فرقی نمیکنن
    اگه فرق میکردن که من نمینشستم اینهمه تو تاپیک سنتور بشینم مطالب شما رو بخونم
    من تمام صحبتهایی که تو این تاپیک شده رو متوجه شدم... و بحث خاصی که فقط مختص سنتور باشه و من متوجه نشم ندیدم
    بهر حال اگه کتاب کامل و خوبی سراغ داری بهم معرفی کن
    با تشکر
    دو چيز انتها ندارد....يكي پهناي كهكشانها...دومي حماقت انسانها...البته در مورد اولي چندان مطمئن نيستم ( آلبرت انيشتن )

23. 2 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

SOLAIEN آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    25812
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    524
    447 بار تشکر شده در 147 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط avazekhan [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    والا این چیزی که من شنیدم هیچ ربط و شباهتی به بیات ترک نداشت
    تا اینجایی که من شنیدم کرد بیات بود ... البته قسمت آوازو میگما..
    توی بیت دوم اشاره ی کوچکی به بیات راجع داشت و بعد هم فرود..

سلام
    مگه من گفتم این بیات ترکه ؟؟؟
    این آلبوم در دستگاه شور نواخته شده و من می خوام برخی از گوشه هاش که برام تازگی داره باش آشنا بشم >>>.
    هیچ دینی بالاتر از حقیقت وجود ندارد ...

25. 2 کاربر برای این پست از SOLAIEN تشکر کرده اند:

Mezrab آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    20557
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    897
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط ramin_herfeiy [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    mezrab عزیز... اینها تئوری موسیقیه ما هستند و تو سازهای مختلف که فرقی نمیکنن
    اگه فرق میکردن که من نمینشستم اینهمه تو تاپیک سنتور بشینم مطالب شما رو بخونم
    من تمام صحبتهایی که تو این تاپیک شده رو متوجه شدم... و بحث خاصی که فقط مختص سنتور باشه و من متوجه نشم ندیدم
    بهر حال اگه کتاب کامل و خوبی سراغ داری بهم معرفی کن
    با تشکر
    آخه توضیحات در اون کتاب بر ساس مکان سیم ها در سنتور گفته شده و بر او نمبنا توضیح داده بعضی مسائل رو. همین کتاب سنتور نوشته شهاب منا مناسبه.. کتاب قطور و بزرگی هست به شکل کتاب مرجع.

27. 3 کاربر برای این پست از Mezrab تشکر کرده اند:

Razoniaz آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    2006
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    1,946

شبکه های اجتماعی من

Add Razoniaz on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

مدال های دریافت شده

پیش فرض شور "لا"

خب منم شور لا رو میگم
    نت اول که لا بکار
    درجه سوم... نت دو باید یه چهارم پرده(سه چهارم پرده) با نت قبلش فاصله داشته باشه... که چون سی رو قبلا کرن کردیم... اتوماتیک این فاصله بدست اومده...
    ممنونم از آقا رامین عزیز بابت زحمتی که کشیدند و کوک مربوط به فواصل شور „لا” را توضیح دادند. فقط من برای تکمیل بحث ایشون این نکته را بگم که همونطور که قبلا هم گفتیم درجه دوم ، پنجم و ششم شور متغیر هستند. بدین صورت که گاها درجه دوم و پنجم ربع پرده بم می شوند و درجه ششم ربع پرده زیر می شود. پس یکی از نتهای „سی” (درجه دوم) را باید بمل کوک کرد. همچنین یکی از نتهای „می” (درجه پنجم) را باید کرن کوک کردن و نهایتا یکی از نتهای „فا” (درجه ششم) را هم باید سری کوک کنیم تا قادر به اجرای همه گوشه های شور در کوک „لا” باشیم.

29. 5 کاربر برای این پست از Razoniaz تشکر کرده اند:

r_a_m_i_n آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    25935
    میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از پست
    3,657

شبکه های اجتماعی من

Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

mezab عزیز مرسی...
    فعلا که دارم کتاب سرایش از حسین مهرانی رو میخونم که به نظر من خیلیییییییی از لحاظ تئوری بهتر و کامل تر از کتاب پرویز منصوری یا پورترابه
    فقط عیبش اینه که آکورد رو توضیح نداده
    ...
    محسن خان... دیگه شرمنده... کوک سنتورشو بلد نبودم که بگم
    چون ما تو ساز خودمون تمام فواصل رو همیشه داریم :-D

31. 4 کاربر برای این پست از r_a_m_i_n تشکر کرده اند:

صفحه 2 از 11 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)